Churchill wil Palestina terstond ontruimen Moord op A. M. de Jong nog steeds niet berecht De „Roehmpiitsch" in Neurenberg op 't tapijt NIEUWE LEEDSCHE COURANT ZATERDAG 1 FEBRUARI 1917 BRITSCHE VROUWEN EN KINDEREN VERTREKKEN Het „Britsche Lagerhuis debatteerde gicte- ren over de Palestijnsche kwestie. Churchill Verweet de regeering slapheid. ,,Ik houd niet van die twisten met de Joden", zoo zeide hij. Bovendien, als men in conflicten gewik keld wordt, moet men standvastigheid en strijdlust demonstreeren. Wat zou men er van gezegd hebben, indien wij ten tijde van het bombardement van Londen door de Duitschers een bericht naar Berlijn hadden gezonden: „Wij garandeeren Berlijn te zul len sparen, indien gij Londen maar met rust laat." 30 40 millioen pond sterling wordt per jaar aan Palestina gespendeerd, die in Engeland beter gebruikt konden worden." „De Palestijnsche kwestie doet Engeland over de heele wereld veel kwaad", zoo ver volgde de oud-premier. „Men zegt, dat Pa lestina niet ontruimd kan worden om strate gische redenen, maar ik heb die redenen nooit in kunnen zien. Wij moeten ons terug trekken." Hij stelde tegenover de weifelen de houding der regeering die der Joden, die hun leven tenminste over hebben voor hun zaak, zooals de ter dood veroordeelde Dov Gruner, die weigerde gratie te vragen, en een desbetreffend verzoek van zijn verdedi ger liet intrekken. Reuter meldt dat waarschijnlijk Bevin's Ned. pari. commissie niet erg enthousiast over Suriname Anti-Nederlandsche stemming zal moeten verdwijnen Mr G. C. J. D. Kropman, voorzitter der Ned. parlementaire commissie in West-In- dië, verklaarde dat het algemeene onder wijs in de bezochte gebieden nog voor ver betering vatbaar was, doch dat de volksge zondheid een bevredigenden indruk maakte. Naar aanleiding van de anti-Nederland- Bcfhe stemming op Curagao zeide spreker, dat een betere wederzijdsche kennis het re sultaat zal zijn van een betere waardeering en meer welwillendheid aan beide zijden. De leden van bedoelde commissie zullen na hun terugkeercin Nederland hun uiterste best doen om te bespoedigen, dat de beide Kamers en de Regeering maatregelen zullen nemen tot verbetering van den politieken status van Suriname. Wijziging in ondernemingsbelas ting t.g.v. kleine bedrijven Uit een desbetreffende M. v. A. blijkt, dat voorgesteld wordt de belastbare minima in zake de ondernemingstoelasting voor alle aan vennootschapsbeslasting onderworpen onder nemingen te verhogen. Onbelast blijven ondernemingen met een opbrengst van minder dan f 2100 en een be drijfskapitaal beneden f 4000. Bij f 3000 op brengst en f 4000 kapitaal blijft de belasting onveranderd, bij een opbrengst van f 3100 klimt zij geleidelijk, terwijl bedrijfskapitalen beneden f 400- onbelast blijven, ongeacht de opbrengst. De opbrengst der belasting zal door deze wijzigingen met 9 10 millioen worden gedrukt. Algeheele opheffing van de belasting is, zonder compensatie in «andere richting niet mogelijk. COR STEYN IN 'T ZIEKENHUIS OPGENOMEN De bekende radio-concertorganist Cor Steyn is voor het ondérgaan van een keel operatie in het Diaconessenhuis te A'dam opgenomen plan om Palestina onder een federatieve grondwet te plaatsen, door zal gaan. Inmiddels gaven de Britten bevel Britsche vrouwen en kinderen uit Palestina te evacueeren. Het bericht veroorzaakte in Joodsche krin gen groote opwinding. Er zijn 2000 gezinnen bij betrokken. Blok. s vermogen Niaaj die'NieuWe Leidsche Crt. verneemt* zal het Haagsche Tribunaal in zijn' zitting van 20 Febr. a.s. de strafzaak tegen wijlen Max Blokzijl In behandeling nemen, zulks ten einde diens vermogen, dat vrij aanzienlijk is, verbeurd te verklaren. Dit laatste is zooals we reeds eerder melden niet aan het Bijz. Gerechtshof toe gestaan. Op verzoek van het Tribunaal zal eeh Haagsch advocaat in de verdachtenbank plaats nemen teneinde aan de wettelijke voorschriften te voldoen, waarna de beheer der van het vermogen enz. verhoord kun nen worden. BEGEERDE BRUID" Ter gelegenheid van de installatie van den nieuwen burgemeester van Zwijn- drecht, den heer Slobbe, merkte, volgens het AlgHbld.", een der sprekers gees tig op, dat Zwijndrecht, ondanks haar ouderdom, nog geen afgeleefde dame is, doch een aantrekkelijke partij, naar wel ker hand door een nog ouderen bruidegom heftig gedongen wordt. Spr bedoelde met dezen bruidegom de gemeente Dordrecht, die klaarblijkelijk plannen heeft Zwijn drecht in de toekomst te annexeeren. De burgemeester zeide in zijn instal latierede, dat hij voor handhaving van de zelfstandige plaatselijke gemeenschap zou vechten. De burgemeester van Dordrecht, de heer Bleeker, kon zich dit aantrekken. Maar hij pareerde waardig en zeide goeds moeds, dat, eventueel, hier geen sprake zal zijn van een opslokken van een kleine door een groote, doch dat hij het gebied rond de Oude Maas ziet als een econo mische eenheid, die onder een leiding moet staan. Het blijkt, dat de gemeente Dordrecht voorbereidende stappen heeff genomen om deze kwestie te regelen. Maar de Zwijndrechtenaren voelen er niet veel voor om bij Dordt te worden ingelijfd. Vrijwillig zal mej. Zwijndrecht het aanzoekvan den ouden bruidegom nooit accepteeryi. vijs is weten de prinsesjes er zich mee te vermaken. Vooral Ireentje houdt van de slee en dagelijks trekt ze er dan ook met vriendinnetjes op uit. WANT DADER IS SINDS EEN HALF JAAR GEVLOGEN Onder den titel „Moordenaar van A. M. de Jong ontsnapte uit gevangenis" ^bracht „Het Vrije Volk" dezer dagen hei? pzien- barend bericht, dat de ex-SS-man Thom van Gogh, die met zijn handlanger D. Bernhard, den schrijver A. M. de Jong ver moordde, uit gevangenschap ontvluchtte. De schrijver van „Merijntje Gijzen" viel in zijn woning te Blaricum op 18 October 1943. Hij. was het eerste slachtoffer van de politieke Silbertanne-moorden, ondernomen uit wraak over aanslagen op_ NSB'ers. Een buurman, NSB-er, van De Jong, Nijland, v. PAPEN WEIGERDE SANC TIE VOOR AMNESTIE In het proces tegen Von Papen werd gisteren de 68-jarige dr. Otto Meissner, Hitler's staatsminister van 1934 tot 1945, die somtijds genoemd werd de man, door wiens toedoen Hitier door Von Hindenburg tot rijkskanselier werd aangewezen en nog steeds te Neurenberg gevangen zit, als getuige gehoord. Hij beves tigde, dat Von Papen indertijd geweigerd heeft, de amnestie voor de deelnemers aan de „Roehmputsch", waarbij o.a. ook twee secre tarissen van Von Papen werden vermoord, te sanctionneeren. Aan het verzoek van Hitier, in Juli 1934 een vergadering bij te wonen, waar de deelnemers van deze putch van blaam zouden worden gezuiverd, gaf hij geen gevolg, toen hij hoorde, dat het doel dezer vergade ring was, de z.g.n. „wet op de onschendbaar heid" er door te krijgen welke wet in feite de moordenaars van Roehm c.s. vrijsprak en Hitier den vrijen teugel liet om naar willekeur bloed te vergieten. Dr. Meissner verklaarde desgevaagd, dat hij De moordenaars van wethouder De Miranda ontmaskerd Bewijsmateriaal tegen A'damsche beest- menschen vormt boekdeelen. Het Bureau tot Opsporing van Oorlogsmis dadigers is er in geslaagd aldus „Trouw" vast te stellen, wie de daders zijn van den moord op den ^oud-wethouder van Amster dam, den heer S. R. de Miranda, die in het kamp Amersfoort op beestachtige wijze van het leven is beroofd. De daders zullen hun straf niet ontgaan. Het onderzoek naar de misdrijven, die tijdens de bezetting zijn gepleegd door de kopstukken van den Sicherheitsdienst in de Euterpestraat, zooals Blumenthal, Lages, Viebahn, Ruhl enz., is beëindigd. De proces sen-verbaal vormen te zamen boekdeelen. Binnenkort zullen deze stukken in handen worden gesteld van de gerechtelijke autori teiten, waarna mag worden verwacht, dat de heeren snel zullen worden berecht. De ex-burgemeester van Winkel, Jb. Zwart, die eerst tot f25.000 boete was ver oordeeld. wegens zijn houding in bezettings tijd, is thans door het Alkmaarsche tribunaal Van alle beschuldigingen vrijgesproken. en .andere staatslieden de wet op de onschend baarheid hadden gesanctionneerd o.m. tenge volge van Hitler's magnetische persoonlijkheid, den aanhang van het volk, de onmacht der politieke partijen en de houding van de „Reichswehr". Het proces werd daarop verdaagd. FEEST TE BATAVIA. Böj de geboorte van het Prinsenkind zui len te Batavia groote feestelijkheden plaats vinden. De stad zal geïllumineerd e?n ver sierd worden, terwijl aan kinderen van alle gezindten versnaperingen en een portret van de Koninklijke Familie worden uitgereikt. Overal in den Archipel, waar zich Ned. troepen bevinden, zuilen saluutschoten wor den gelost en défilé's worden gehouden. was nl. bij een aanslag gewond. Hoewel ge waarschuwd, vluchtte de schrijver niet. Hij ontving op den moordavond bezoek van enkele „luchtbeschermer^", die thee dron ken en over kunst praatten en hem bij het uitlaten doodschoten. De verdachten waren aanvankelijk werk zaam in het K.K.-kamp tè Ommen, doch na den oorlog werden zij, niet zonder moeite, opgespoord. Het merkwaardige feit deed zich voor, dat de familie van den vermoor de, waarschijnlijk uit angst voor verdere wraak, weinig medewerking toonde. Van G. werd opgesloten In een school te Amsterdam. Het was een gebouw, waaruit de geïnterneerden van tijd tot tijd met vacantie gingen, voor een weekje of zoo Het is een raadsel, waarom deze man niet in Scheveningen opgeborgen is, zoo^ls zijn mededader. Hij ging er, in den vroegen herfst van 1946 reeds, vandoor en bleef sindsdien spoorloos Het is vervelend altijd tegen overheidsin stanties op te trekken, maar:, gaat het niet een beetje erg gek in Nederland? Seyss liet boeten op eigen rekening storten Naar eerst thans bekend werd, aldus de V.krt., zijn de boeten, welke in. den bezet tingstijd ten bedrage van 20 millioen gld. door de steden Amsterdam, Hilversum, en Zaandam zijn opgebracht, indertijd gestort op de particuliere bankrekening van den „Rijkscommissaris" bij de Rotterdamsohe bank. Er is een beheerder van het ver mogen van Seyss Inquart aangesteld, die nagaat, wat er met deze en andere gelden in den bezettingstijd is gebeurd. J1M. DE zoon VA1X BOBBY 51. Maar foei, wat schrok de arme vrouw. Toen zij de koffie scheppen wou. Ze werd als tarwebloem zo bleek; Want toen z' eens in het schepje keek, En niets dan lint en veeren zag, Toen kwam de waarheid voor de dag! Het werd haar plots'ling duid'lijk dat Ze zélf haar hoed gemalen had! 52. Van Baren was zijn heele leven Al in de schilderkunst bedreven; Zo was hij dan op zeek'ren keer Druk met penselen in de weer; Hij maakte letters, sierlijk rond. Die Jim natuurlijk prachtig vond; Jim dacht: „Dat wil ik ook wel leren, Ik ga het morgen ook proberen!" Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Gironangem (vac. wijlen A. Ai tenia) dr A. F. N. Lekkerkierkieir te Dan Haag-Loosdaiinen; te Hey eai Boeyoop A. Klein Knamienbung te Ha ges tem; te Lopikecr- kap-el P. J. Bonman te Schelluomen. Bedankt: viooir Opende H. F. Wolgetn te Oudiega en Kofliderwolde; voor Vollemhove G. H. J. Marsman te Bruimisse; voor WemeiLdiinig© J. J. Stooirtjesdiijk te Tuil. Benoemd tot hulippred. te Usseüio H. Seis te Nij-veridal. Bedankt: voor Wijngaarden J. Bus te Staphorst. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. B e r^e p e n:te Uithuizermeeden G. Rongen te Wanthuizen Chr. Geref. Kerk Beroepen: te Arnhem W. F. Laman te Rotterdam-West. Remonstr. Broederschap. Aangenomen-: naar Delft F. E. v. Leeuwen, p*red. der Indische Kerk met verlof. Geref. Gemeente. Tweetal: te Rijssen M. Blok te Zeist en A. de Blois te Rotterdom-Zuid. Dr K. H. E. Gravenieyer niet naar Indië Het door het A.N.P. aan ons verstrekte bericht, als zou de alg. gedelegeerde van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk, dr K. H. E. Gravemeyer, naar Ned.-Indië gaan, is in den vorm, waarin het gegeven werd, volstrekt onjuist. Dr Gravemeyer heeft zióh in een gesprek over het gebrek aan predi kanten voor Indië aldus uitgelaten, dat, al§, er dan niemand te vinden zou zijn, hij wel bereid zou zijn te gaan; Deze uitlating heeft voorshands geen enkele consequentie en van eenig plan is bij dr Gravemeyer, die boven dien volgende week voor eenigen tijd naar Z.-Afrika vertrekt, geen sprake. Dr Grave meyer is 63 jaar en uiteraard ligt het op den weg van jongeren om zich voor den arbeid in de Prot. Kerk in Indië beschikbaar te stellen. DS J. C. VAN DIJK 40 JAAR PREDIKANT. Ds J. C. van Dijk, Ned. Herv. pred. te Bloemendaal, herdenkt Maandag a.s. zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris is 64 jaar oud en werd in 1005 candidaat. Van 1907 tot 1921 diendie hij" de gemeente van Rozen- daal, waarna hij eervol ontslag kreeg wegens zijn benoeming tot predikant bij de Ver- eemagimg „Volhouden" te Den Haag. Vanaf 1923 staat hij in Bloemendaal. DS S. J. DE HOEST VRAAGT EMERITAAT. Ds S. J. die Hoest, Ned. Herv. pred. te MenakLum (classis Leeuwarden) heeft tegen 1 Mei a.s. emeritaat gevraagd. Ds d»e Hoest, cffie in April 65 jaar wordt, werd' in 1007 h/ulppned. te Enter en in hetzelfde jaar pred. te Leiimuiden. Hierna diende hij de gemeen ten van Bunschoten, Garijp en, vanaf 1930, MenaMfum BUITENGEWONE VERGADERING NED. HERV. SYNODE. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk zal in spoedvengadierinjg bijeenkomen op Woensdag 5 Febr. a.s. te Utrecht, om te be raadslagen omtrent die middelen tot voorzie ning in de bijzondere nooden ten opzichte van de geestelijke verzorging in binnen- en burtenlamd. WIE WIL GODSDIENSTONDERWIJZER WORDEN? De Ned. Herv. Bond voor Inwendige Zen ding op G.G. in Nederland zal een enquête instellen naar personen, die graag gods dienstonderwijzer willen wonden bij de Nedi. Herv. Kerk. Inlichtingen bij het kantoor van dien Bond, Pr. Bermardiaan 20. Bennekoan. De jaarvergadering van de Federatie Van Diakonüeën. in die Ned. Henv. Kerk wordt op 17 April a.s. in „Esplanada" te Utrecht gehouden. PERSONALIA. De uitspraak van het Tribunaal te Amersfoort t.a.v. ds E. Schouten, Geref. em.-pred. aldaar, die tijdens den oorlog een pro-Duitsohe brochure schreef, luidt* 3 mnd. interneering (gelijk aan den tijd in detentie- doorgebracht), verbod op te treden als publi cist en verbeurdverklaring van f 5000. Gistermiddag heeft prof. dr JH. Smits kamp in het Gebouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam zijn inaugureele rede gehouden bij zijn ambtsaanvaarding als hoogleeraar in de fac. der Letteren en Wijs begeerte aan de V.U. Hij sprak over „Cal vinistisch nationaal besef vóór de 17e eeuw". Te Wiesbaden overleed op 73-j. leeftijd prof. dr O. Oppermann, de van 1004 tot 1044 aan de Utrechtsche universiteit was verbon den, eerst als lector, later als buitengewoon en in 1918 als gewoon hoogleeraar in de middeleeuwsche geschiedenis en de histo rische wetenschappen. Vele oud- leerlingen waren bezig' bij de Ned. autoriteiten zijn terugkeer naar Nederland te bewerkstelligen. ACADEMISCHE EXAMENS. AMSTERDAM, 31 Jpn. (Gem. Univ.). Geslaagd1: doet. rechtsgeleerdheid A. Hel- mann. AMSTERDAM31 Jan. (V.U.). Geslaagd cand. rechten mej. A. A. H. de Winter, Am sterdam; C. D. Heniny, A'dam; J. P. Vreeken, Amstelveen; doet. rechten T. Datema, Saü*- werd; M. W. Dirksen, Nijmegen; N. Drost, Overveen; A. v. Herwaarden, Schiedam; doet. rechten (vrije studierichting) mx B. J. de Boer, Zandvoort; cand. theologie K. L. F. le Grand, Rotterdam; J. H. Binnema, Lands meer. GRONINGEN, 31 Jan. Geslaagd doet. letteren en wijsbegeerte (Fransch) A. J. H. J. Hobbelt, Zenderen (O.); artsex. le ged. A. C. Harting, Haren (Gr.); bevorderd tot arts E. J. Heeringa, Haren (Gr.); W. H. A. Quast, Goutum (Fr.). BABY VAN VIJF WEKEN GESTIKT IN DEN BOSCH. In een perceel aan de Vogelstraat te 's Her togenbosch sprong een poes in een wiegje, waarin een baby van 5 weken lag te slapên. Het dier legde zich op het gezicht van de baby, tengevolge waarvan het kind is gestikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2