Kunnen wij onze kachels nog eens opporren Onze regeering in haar Londensche periode NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DONDERDAG 30 JANUARI 1947 Stadsnieuws OPLEIDINGSSCHOLEN VOOR U.L.O. De groote toeloop van leerlingen tot de opleidingsscholen, voor gymnasium, H.B.S. en U.L.O. heeft m Leiden zulke vormen aangenomen, dat op die bestaande scholen par alle Ik las sen moesten worden ge vormd, terwijl "het aantal leerlingen van de gewone lagere scholen daalt, zoodat klassen moeten worden gecombineerd. Teneinde dezen toeloop te kunnen ver- wenken. meenen B. éh W. te moeten over gaan tot omzetting van een dlrietal scho len voor L.O. in opleidingsscholen voor U.L.O., waartoe zij den raad dan ook voorstellen, over te gaan. Het zijn die lagere scholen aan de Duivenib odestraat, Schuttersveld en Medusastraat A. De inspecteur van het L.O. zou het beter achten in plaats van de school Medusa- straat A, de school Medusastraat B. om te zetten, doch het college en de com missie van onderwijs deelen deze be zwaren niet REINHEID, OOK IN HET STADHUIS! Het Leidsche Stadhuis ziet er niet alleen van buiten, doch ook van binnen fraai uit. En wie zal tegenspreken, dat het interieur er tevens niet netjes en hel der uitziet? Maar die reinheid beteekent ook 'n niet onbelangrijken post op de ge- imeentebegrooting, want voor het jaar 1946 werd hiervoor f 96.837,04 betaald, ter wijl voor 1947 een bedrag van f 102.468. noodig is, waarbij inbegrepen een reke ning voor meer- en minder werk. Aangezien B. en W. deze prijs aanne melijk voorkomt, stellen zij voor dit on derhoudswerk ook voor dit jaar te gun nen aan de N.V. „Cemsto", overeenkom stig de geldende voorwaarden en de schriftelijke aanbieding dezer N.V. INDISCH JEUGD CENTRUM Het Indisch Jeugd Centrum hield in de kleine Stadszaal een bijeenkomst, welke bedoeld was voor leerlingen van de hoog ste klasse der lagere en eerste klasse der middelbare scholen, althans voor hen, die aan het I.J.C- zijn verbonden. De vereeniging onderhoudt contact met onderwijzers van diverse scholen, welke leerkrachten leden trachten te werven. Zoo hebben eenige honderden zich reeds laten inschrijven. Het centrum stelt zich op interkerkelijk standpunt, terwijl poli tiek wordt gemeden. In de samenkomst, welke gisteren werd gehouden, hield de heer L. Maurenbrecher een causerie over zijn reis van Belawan- Deli naar Padang, waarbij hij vooral de cultures besprak. Met gekleurde licht beelden maakte spr. een en ander duidè- lijk. „NEÜiv ZEGGEN LEIDSCHE KOLENHANDELAREN (Vain een onper verslaggevers). Terwijl de wit besneeuwde boompjes in stramme hjoudimig langs de met zon doorschenen straten staan, rolt het leven: genoeglijk vierder irn al zijn koudheid en. onaangenaamheid, als ware er geen vorst en ijs. De krachtige winterhand grijpt ons krampachtig vast en het schijnt alsof zij I ons niet meer los wil laten. Er waait een niet veel be teekenend briesje en de lucht is strak blauw en ijl. De traditioneel minimum zonneuren zijn aangebroken en ieder spoedt zich voort om maar vlug bij de warmte te komen, en weer te her-, leven. Berichten, ads zoud-sn in naburige landen wegens de felle koude reeds men- scben om het leven zijn gekomen, blijken op waarheid te berusten en zij maken ons innerlijk nog kouder en vreesachtiger. De gulden zonneschijn kan ons even ver kwikken. maar de doorzettende winter is toch altijd sterker en laat zich niet ge winnen. De kolenpositie is in onze stad précair te noemen. Overal wordt geklaagd. De één.zit er wel iets meter voor dan de ander, maar over het algemeen zijn de vooruitzichten ndet bepaald rooskleurig. Op de Sterrenwacht b.v. is de kolenipos'tie zoo', dat men van Vrijdagavond tot Maan dagmorgen ndet meer kan stoken, de scho len daarentegen kunnen pog vooruit, aan gezien zij gehonoreerd worden door de Sted. Lichtfabrieken, die vrij regelmatig brandstof leveren. Met de kerkgebouwen is het al niet veel beter gesteld. Zoo moe ten a.s. Zond'ag al weer verschillende ker ken koud blijven. Welke zullen wij maar niet mededeelen, want dan loopt het kerk bezoek misschien nog meer terug. Wij brachten gis'eren een bezoek aan eenige kolenhandelaren, die ons een en ander wisten ie vertellen. Hoe zijn wij eigen-lijk in dezen kolennood gekomen? De kolen voorziening liet zaeh aanvan kelijk goed aaneien, doch er zijn drie ingrijpende tegenvallers gekomen, die het off'cieele programma leelijk hebben bedorven,, zoo vertelt men ons. De vorst kwam. met het directe gevolg, dat het vervoer op de binnenwateren zeer werd gestagneerd', de diverse stakingen van die mijnwerkers in Amerika hébben het transport naar ons land ook aanmerkelijk bemoeilijkt, terwijl de verkeersmoeilijk heden in, Dudtscfhland van dien aard' zijn, dat er veel minder kolen worden getrans porteerd dan oorspronkelijk in de be doeling lag. Als we deze drie problemen bezien, js het te begrijpen, dat de aan voer van kolen hieronder lijdt en moeten wij eigenlijk nog in owze handen klap pen, diat alles nog tamelijk goed loopt, of liever gezegd,, dal wij niet zond-er zit ten. De toestand op bet oogenbllik is wel zorgbairend. Gevoeglijk kan worden ge- ze,gid, dfirt dteze nog moeilijker is dan voor October 1944. Alle beschikbare krachten worden echter in het werk gesteld om de voor ziening van huisbrand niet te verminde ren. Zoo ligt het in de bedoeling om. als er tenminste geen onvoorziene tegensla gen komen, de toegewezen eenheden te handhaven. Bij informatie op de Sted. Lichtfabrie ken kon men ons mededeelen, dat in ieder geval streng zal worden gecontro leerd-, of de ran tsoenee rings voor schir ften door de bevolking stipt worden nageko men. Is dit niet het geval, dan zal moe ten worden ingegrepen, opdat erger kan worden voorkomen. De opbrengst van de mijnen in Zuid- Limburg is go.ed. Als men ziet, hoe koortsachtig daar wordt gewerkt men presteert het om per dag 30.000 ton bo ven den grond te- brengen zal men ook meer waardeeren,, wat men nog aan brandstof heeft. Wat den voorraad van, de kolenhandela ren in onze stad betreft, is 'het treurig gesteld. De menschen denken,, dat de toes'.and nog niet zoo slecht is, maar deze is nog erger dan men ook maar kan ver moeden Wij moeten spoedig weer wor den bevoorraad, wil het niet spaak loo- pen. Dit kregen wij ten antwoord. Het is tenminste te hopen, dat er binnen den kortst en tijd een weersverandering komt, zoodal zoowel de handelaren als de kou- lijders er zijn er helaas velen weer tevreden kunnen zijn. ARCHEOLOGISCHE LEZINGEN. In het Rijksmuseum van Oudheden wordt in het kader van de archeologische lezingen dit voorjaar weer een serie avondbijeenkomsten georganiseerd. Zoo zal op 11 Februari as. dr C. C. W. J. Hijszeler te Enschedé een voordracht houden over „oudheidkundige onderzoe kingen in Twente in de laatste jaren"; op 25 Febr. a.s. zal dr W. D. van Wijn gaarden spreken over „Amenhotep III, de prachtlievende", terwijl dr H. Brun- sting op 11 Maart het onderwerp „Mo numentenzorg in Griekenland" zal be handelen. De serie wordf besloten met een lezing over „Middeleeuwsch aardewerk", van dr W. C. Braat. DE BEVORDERINGEN OP DE HJB.S. De Commissie van toezicht op het M.O. heeft B. en W. in overweging gegeven de verordening op de Gem. H.B.-scholen in dien zin te wijzigen., dat dé beslissing omtrent de bevordering der leerlingen bij de leerarenvergadering berust. Het college van B. en- W. heeft een daartoe strekkend voorstel thans bij den raad' in gediend. Directie N. Z. H. contra burg. van Sassenheim Nog niets bekend van invoering autobus dienst LeidenHaarlem In de gisteravond gehouden gemeente raadsvergadering van Sassenheim Jieeft burgemeester jhr mr R. Sandberg van Boelens medegedeeld, dat volgens inge wijden de plannen tot invoering van een autobusdienst LeidenHaarlem in plaats van de Blauwe tram doorgang zullen vinden. Bij informatie bij de directie der NZH deelde jhr A. Röell aan de Nieuwe Leidsche Crt mede, dat deze mede- deeling op een onjuistheid moest berus ten. want er zijn in het geheel nog geen definitieve plannen, laat staan, dat er een beslissing genomen zou zijn overi vervanging van de Blauwe tram door autobussen op het traject LeidenHaar lem. Dft vraagstuk is wel aan de orde ge weest en houdt .verband met de ver- keersoplossing in de ,stad Haarlem. De commissie, welke dit probleem thans onderzoekt, zal morgen opnieuw ver gaderen. teneinde haar rapport op te stellen. Dit zal dan toch eerst in den gemeente raad van Haarlem behandeld moeten worden, voordat eën definitieve beslis sing in dezen kan worden genomen, waar bij dan nog overleg zal moeten worden gepleegd met tal van instanties en de hierbij betrokken gemeentebesturen. In- den gemeenteraad van Sassenheim werden ernstige bezwaren geopperd tegen voornoemde plannen, naar aanleiding waarvan de burgemeester mededeelde, dat reeds met twee naburige gemeenten overleg was gepleegd inzake deze kwestie. De bezwaren berusten voornamelijk op de vervoerscapaciteit der autobussen en de gevaren, welke invoering van een autobusdienst voor het drukke verkeer, in het bijzonder voor de jeugd, met zich mede brengt, aangezien de route voor een dergelijken dienst dwars door de hoofdstraten van de gemeente zal loopen. Distributievaria Morgen is aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelen-, tabaks en versna- perin-genkaarten de letter P. Gedurende deze week kunnen aan-' vreagformuLieren voor transportbanden worden afgehaald door bakkers, kruide niers, beroepsvervoer- én verhuisinrich- tingen. Dit geldt, eveneens voor genoemde agentschappen Jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude voor de Ver. v. Staatkunde Voor de Vereeniging voor Staatkunde heeft gisteravond in een der zalen van het Academiegebouw gesproken, jhr ir O. C. A. van Lidth de Jeude, tijdens dén bezettingstijd deel uitmakend van h-et kabinet Gerbrstndiy, over het onderwerp: „De Nedérlandsche Regeering tijdens de Londensche periode." Door velerlei misvattingen omtrent het verblijf van de Regeering in Engeland kon een groeiende vervreemding niet uitblijven, aldus spr en dit heeft aanlei ding gegeven tot ongegronde critiek. Gn- tegenzstglijik is het een groot voorrecht geweest, dat de Regeering tijdens den oorlog in Engeland volle vrijheid kon ge nieten, maar het was geen paradijs. Aan de hand van treffende Voorbeelden wist spr. aan te toonen, dat men o-nder moei zame omstandigheden zijn plicht moest, vervullen. In het kort wees spr. op het rapport van ex-min. Gerbrandy inzake de periode te Londen, dat bij velen het vermoeden heeft gewekt,gezien de be knoptheid. als zou de minister veel heb ben verzwegen. Spr. wees er met nadruk op. dat de Regeering steeds de verant woordelijkheid voor het belang van het land heeft aanvaard en dat zij, die daden verrichtten, dit steeds naar hun b<=ste ver mogen hebben gedaan. Jhr ir Van Lidth de Jeude trad in Sep tember '42 tot het kabinet Gerbrandy'toe en kwam reedis spoedig in aanraking met dé ontzaglijke problemen, waarmede men te worstelen had. Men: mocht dankbaar zijn, dat slechts een klein gedeelte be reikt Werd van. wat men zich voor oogen had gesteld. Er was ruimte voor een oor logspolitiek in dien zin, dat gedaan moest worden wat acuut was. De Regeering had eigenlijk geen „backbone," geen pers e.d., men was op zichzelf aangewezen. Daarbij kwam, zoo vervolgde spr., dat die Nederlanders in Engeland niet bepaald populair stonden aangeschreven in den aanvang van de periode. Er waren vele redenen, doch vooral de neutrale houding van Nederland in den wereldoorlog zette nogal kwaad bloed, terwijl men de ge dachte koesterde, dat de strijd in de Mei dagen van 1940 toch wel iets te snel was opgegeven. Doch geleidelijk kwam die kentering. Ten zeerste werd het geappre cieerd, dat die Regeering dé Ned. Koop vaardijvloot ter beschikking van de Eo- gelsche Regeering stelde. Vooral de spor tieve Britten zagen dit als een daad van groote beteekends. Men ging ook groot respect koesteren voor min. Gerbramdiy, die een zeer principieele houding -aan nam en duidelijk blijk gaf van zijn rots vast vertrouwen in de overwinning van dé geallieerde volkeren. Vervolgens bepaalde spr. zijn aandach tig gehoor bij de vreemde Regeeringeni, die Londén tot hun „residentie" kregen toegewezen en eigenlijk alle om hun rech ten vroegen, die nogal ver uiteen liepen. In Mei 1941 werd met de Britsche Re- ^Jeering een militaire overeenkomst ge sloten. waarbij de Britten een kamp be schikbaar stelden voor een Ned. brigade, de latere Irene Brigade, die in vele lan dmen zulk een uitnemende reputatie heeft verworven. Aanvankelijk was de stem ming onder de militairen bij de opleiding benedien peiil, men wast immers niet wan neer men moest optreden. Toen men ech ter eenige manoeuvres moest verrichten bleek, dat de „kankeraars" een uitstekend figuur konden slaan. Zelfs de Engelsche autoriteiten kregen ontzag voor de troe pen. Tevens kwam aan de orde de kwestie tot oprichting van een Vrouwen Hulp Corps en men is er dan ook in geslaagd een geperfectionneerd corps te vormen, dat later vooral in het Zuiden van ons land goede diensten heeft bewezen. Spr. wijdde voorts eenige aandacht 'aan den Staat van Beleg, welke het praedicaat „buitengewoon" droeg. Het cardimale ver schil tusschen deze Staten van Beleg was, dat bij den normalen de voübe bevoegd heid lag in handen van den opperbevel hebber, terwijl bij den buitengewonen 't recht gegeven was aan de militaire com missarissen in de verschillende gewesten. Een nadeel hiervan was. dat een derge lijke bevoegdheid' over zooveel personen verspreid, het gevaar voor ongelukken zou kunnen vergrooten. Ten aanzien van het z.g. Militair Gezag-zijn wel eens mis verstanden gerezen, welke hieruit voort vloeiden, dat men eigenlijk de beteeke nds van deze instantie niet wist, terwijl ook' de duur van haar optreder. veel te lang was. Sprekende over de spoorwegstaking zeide jhr De Jeude, dat men na een lang durige conferentie met militaire autoritei ten tot de conclusie kwam, dat een der gelijke staking, die niet gevolgd werd door een militaire operatie, op een bloed bad zou moeten uitloopen. Doch vanuit Nederland drong men aan op een spoe dige proclamatie. Met trots in zijn stem memoreerde spr. de woorden van generaal Eisenhower, dat de spoorwegstaking een van de beste prestaties van Nederland is geweest. Met betrjekking tot de Indiisohe kwestie betoogde spr., dat de Regeering in haar geheel de Rijkseenheid wenschte te hand haven. hoewel groote zelfstandigheid toe kennend. in aansluiting op de Koninklijke rede van 1942. Hierna volgde een vlotte discussie. Vorst en vlammen In een meubelfabriek van de fa.1 v. d. Arend en Smaalen aan den Stillen Rijn brak gisteravond brand uit, welke zich aanvankelijk, ernstig liet aanzien. De brand ontstond tusschen het plafond, vermoedelijk door uitstraling van een kachelpijpleiding, welke daardoor heen liep De Leidsche brandweer o.l.v. den plv. commandant den heer Kosten, tastte het vuur met 3 stralen krachtig aan en kon de brandschade tot het minimum beperken. De waterschade is echter vrij aanzienlijk. Bij het ontdooien vén de waterleiding is de bekleeding van den Leidschen Schouwburg in brand geraakt. De ge alarmeerde brandweer slaagde erin het vuur met emmers water te blusschen. CHR. ONDERWIJZERS (ESSEN) BIJEEN Zaterdagmiddag a.s., 3 uur, houdt de afd. Leiden en omstreken van de Ver. van Chr. onderwijzers (essen) haar jaar vergadering in „Rehoboth". Na de jaar verslagen zal de voorzitter, de heer A. van der Baan, spreken over „Schema van de organisatie van het onderwijs door dr G. Bolkestein". BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Cornelia A M Fr d van H van der Poel en C J P J van den Burg; Qhristiaan B A z van B Ahrens en G van de Wetering; Cornelis z Van V Koper en P Noordzij; Frans H G z van F J Corne- lisse en P M C Langezaal. OVERLEDEN: C Crama 79 j.; N de Wolf 69 j.; A M G van Oijen 48 j; J H H Jansen 28 j. GETROUWD: H Gressie en D C Pijper*. De Sleutelstad heeft ruim 86.000 inwoners Het aantal echtscheidingen in 1946 met 100 toegenomen Het aantal inwohers van Leiden was op 31 Dec. 1945 84.002, waarvan 40.691 mannelijke en 43.311 vrouwelijke per sonen. Het aantal geboorten bedroeg in 1946 2646, doch hierbij was het mann. geslacht in de meerderheid, n.l. 1364 tegen 1282 baby's van het „zwakke" geslacht, het geen neerkomt op een geboortecijfer van 7 kinderen .per dag. Het aantal vestigingen bedroeg 5988, zoodat de totale vermeerdering 8634 per sonen omvatte. Hiertegenover staat een vermindering van 6188 personen, waarvan 624 door overlijden en 5564 door vertrek naar el ders. De vermeerdering overtrof de ver mindering met 2446 personen, waardoor de bevolking in 1946 is toegenomen tot 86.448 inwoners. Bedroeg het aantal huwelijken in 1945 595, in 1946 was dit 1007. Deze toename houdt ongeveer gelijken tred met het aantal echtscheidingen, hetwelk in 1945 55, doch in het vorig jaar 116 was. UITVOERING „EX ANIMO". De felle koude heeft zeer vélen niet kunnen weerhouden om naar de zang uitvoering van de kinderkoren van „Ex Animo" te gaan. Bewonderenswaardig is dan ook de wijze, waarop de dirigent, de heer H. H. de Wolff, de kinderen, in totaal een 150, weet te leiden. Hij laat de kinderen voor hun pleizier zingen en heeft met deze methode bui tengewoon veel succes. Simpel doch frisch weerklinken de kinderstemmen en gisteravond kwam „•Prinses Mariette", een geestig zangspel er vlot en vreugdevol uit. ,Koos",( Ex Animo's enfant terrible, deed de geheele zaal schateren om zijn verrassend gedurfde en ongedwongen wijze van optreden voor een jongen van ca. 12 jaar. De eere-voorzitter, dr J. Riemens, opende en sloot den avond. De feestelijkheden ter herdenking van den 5en Mei Buurtver. „Haagwegkwartier toont zich actief. In de „Groote Viink" had gisteravond een ledenverg-aderiinig plaats van de buurt- vereeniging „Haagwegkwartier," ter be spreking van de feestelijkheden op 5 Mei as. De voorzitter, de heer G. F. Lardee, rdep allen aanwezigen een hartelijk welkom toe en was verheugd over de groote opkomst.. Gezien het groote aan tal leden ,zal het jaarfeest in de groote zaal van de Stadsgehoorzaal op Woens dag 9 April a.s. worden gehouden. Vender deelde de heer Lardee mede, dat de buurtvereeniging officieel aan de feestviering van 5 Mei zal meedoen. Om negen uur 's morgens zal een mannen- zangkoor de feestelijkheden inzetten, voorts 9taan op het programma, volks spelen, gevolgd door een grooten optocht, die niet alleen dobr het Haagwegkwar- tder, maar ook door het Noordeinde. Prin ses sekade enz. zal trekken, terwijl 's mid dags een roeiwedstrijd zal worden gehou den. Het muziekgezelschap „Nieuw Leven" zal van acht tot elf uur een con cert geven. Daar twee van de pas ge plante boomen finaal gekraakt zijn, ver zocht hij medewerking der ouders, om deze baldadigheid tegen te gaan. Na de besprekingen werden onder lei ding van den conferencier G. Hijnen, een paar vlot gespeelde tooneelsitukjes op gevoerd, terwijl het verdere gedeelte van den avond afgewisseld werd met zang en voordrachten. HERSTEL WALBESCHOEIïNG. Voor het herstel van de walbeschoeiïng van de Schelpenkade en Jan van Goyen- kade, welke wegens ouderdom en ver nieling in slechten toestand verkeeren, vragen B. en W. den Raad een crediet van f32000. OEGSTGEEST In dé zaal van het „Hotel Het Witte Huis" werd een lezing en tentoonstelling gehouden door de propaganda-afd. van den Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B. Als propagandist sprak de heer Kanters, die op buuengewoon geestdriftige wijze de practisch geheel volle zaal van het „Witte Huis" wist te boeien. Er zijn heel wat dingen na den oorlog, die we graag wat beter hadden gezien en die ons nog lang niet tot tevredenheid strek ken, doch er zijn ook heel veel dingen, welke ons tot zeer groote tevredenheid strekken en een van die dingen is ook de A.N.W.B.. Zooals het ook gedurende den yVorigen wereldoorlog is geweest, is juist gedurende de oorlogsjaren 194045 het ledental van de A.N.W.B. enorm toegenomen. Vanaf 1933 tot 1940 is het apntal leden steeds rond de 100.000 geweest. Van 1940 1943 nam het ledenaantal toe met 25.000. In 1944 kwam het op 140.000, in 1945 op 160.000, terwijl per 1 Juli 1946 het leden aantal ruim 200.000 leden bedroeg. Een van de groote oorzaken hiervan is, dat gedurende de oorlogsjaren het verkeer met het buitenland practisch geheel werd stil gelegd en men zjjn vacantietijd wel in ons land moest doorbrengen. Bovendien heeft het kampeertoerisme en het water toerisme hier pok wel een leeuwendeel in gehad. Spr. gaf in het kort een overzicht van de geschiedenis van den A.N.WB., hoe deze bond, zooals die nu bestaat, ontstaan en ge groeid is uit de vélocipêdenclub. VOORSCHOTEN. In de ledenvergadering van de afd. Voorschoten van „Volksonderwijs" werden als bestuursleden herkozen mevr. H. A. S. RomijnOostveen en de heeren W. Kreeft en W. de Vreugd, terwijl verder gekozen werden de heeren A. Vreeman en C. v. d. Werf. GEBOREN: Louise C, dr van Gie- zen H W en Los, A; Anneke, dr van v Rij, J en Houben, M; Maarten D, zn van Vlieland, T en Meyvogel C E.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4