Vijfhonderd burgemeesters worden ongerust 't Verklaarde uitzicht Ons beroemd Delftsch blauw handhaaft zich NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 30 JANUARI 1MT De spijker* op z'n kop geslagen Eén din® is wel overduidelijk, zoo schrijft dr N. J. Hommes in het „Geref. Weekblad", dat wij als Gereformeerden de periode van de „kleine luyden" definitief voorbij zijn. Een vrij groot quantum van onze men- schen ontvangt geregeld injecties uit het bui tenland en uit het internationale cultuur leven. Dat heeft mentaliteit en instelling van een vrij groote bovenlaag onder ons gewijzigd. Onze zakenmenschen zwerven bij duizenden uit naar het buitenland. Zij zitten geregeld in de internationale treinen. Zij boeken pas sage in de vliegtuigen, die den Atlantischen Oceaan oversteken. Zij spreken hun moderne talen, hebben tal van internationale relaties. Ook de Academisch gevormden onder ons zijn uitgegroeid tot een belangrijke groep, waaronder velen, door buitenlandsche studie, congressen, reizen, vrij sterk internationaal georiënteerd zijn. Dit vindt ook onmisken baar zijn neerslag in ruimer aanvoelen en breeder beoordeeling der dingen. Er is ook hier gegroeid een ..belangrijk internationaal contact, waarbij de dingen niet meer alleen van 'n provincialen of nationalen uitkijktoren bekeken worden. In de toekomst zal dit con tact ongetwijfeld nog sterker worden. De mogelijkheden en aantrekkelijkheden van studie aan buitenlandsche universiteiten, bij wonen van internationale congressen, dat alles zal stellig groeien. De voorwaarden voor verdergaande internationale penetratie on der de academisch gevormden zullen zoo steeds gunstiger worden. Voorts beschikken wij over 'n behoorlijken staf politici en leiders op sociaal terrein, die ook tal van internationale betrekkingen heb ben. Eindelijk is er ook onder de breede kosmopolitische invloeden ook in onze Gere formeerde kringen en vrijwel in alle lagen, daar moet ook met innerlijke noodzakelijk heid wijziging der Gereformeerde zede komen. En het is onnoodig verontrustend om deze wijziging bij voorbaat te qualificeeren als verlies der Gereformeerde zede. Het lijkt ons juister en billijker om deze wijziging in de Gereformeerde zede te bena deren als een belangrijk symptoom van een algemeene cultuurcrisis in ons Gereformeerde leven. Zien wij goed, dan was deze cultuur crisis al geruimen tijd latent werkende. Zij is tijdens den oorlog tijdelijk onderdrukt en laat zich nu uit reactie acuut gevoelen. En waarin bestaat zij? Hierin, dat wij met al onze principieele theologische en politieke weekbladen, een groot deel van ons volk en met name de jongere generatie, cultureel kwijt raken! Zij vraagt meer den reciteer- wedstrijden en samenspraken. Zij vraagt èn door haar meer algemeene ontwikkeling èn door de beleving van de penetratie der mo derne cultuurwereld verzadiging van haar aesthetische behoeften. Wij geven haar die niet. Wij geven ook geen behoorlijke paedagogische voorlichting in de wereld der schoonheid. Een behoorlijk cultureel blad, waarin Evangelie on Cultuur ernstig genomen worden, hebben wij niet. Calvinisme en kunst is door iemand eens spottend genoemd een kalf op vijf pooten. Het Calvinisme wil dat niet zijn naar zijn aard, maar feitelijk is het dit in menig op zicht wel. Wij laten aan het gevoelsleven der jongeren geen recht wedervaren en daarom zoekt het eigen uitlaat. Onze onmacht in de cultureeie opvoeding is zóó groot, dat wij in eigen kring maar zel den iets geven daC5 waarlijk ontroert. En als er iets is, waaraan met name de onder zoo hevige spanningen levende rijpere jeugd be hoefte heeft, dan is het juist aesthetische ontroering en beleving. Dit is een andere artist van de fabriek, wiens taak het is de mooie figuren op het aardewerk te schilderen. (Zie art. onderaan.) Op deze wijze worden de vazen en ander aardewerk uit de veredelde klei gefor meerd. (Zie art. onderaan.) Zoo gaan onze menschen naar de Mattheus- passion, maar zonder eenige opvoeding en voorlichting op musicologisch gebied. Zoo gaan ze naar het theater, maar wij zwijgen in alle talen over Shakespeare, Von del enz. Cultureel zonder leiding, cultureel struis vogelpolitiek voerend, terwijl de uitkijktoren onzer menschen steeds meer internationaal wordt. Zoo is onze situatie. Onderwijl zoekt de jongere generatie eigen wegen naar „Mu sis Sacrum" en „Pulchri Studio". Onze menschen gaan naar de woord- en uitbeeldingskunstenares Charlotte Kohier, maar we zwijgen er over in alle talen. Zoo demonstreert zich allerwege de cul- turcrisis in ons Gereformeerde leven. We weten met elkaar niet wat we moeten en dat terwijl we een strijd op leven en dood tege moet gaan met allerlei anti-christelijke cul tuur. Waarlijk hier is wel bezinning noodig. De cultuurcrisis onder ons is acuut als on der Israël, toen er geen richters waren. Een ieder doet wat goed is in eigen oogen. Lei ding in cultureeie vragen is er niet of ter nauwernood. Zoo gaan onze menschen naar de film, ter wijl wij het filmprobleem blijven doodzwij gen. Wij hebben geen enkel blad, 'waarin wij paedagogische voorlichting geven over een waarlijk goede en cultureel verantwoorde film. Het begint eenigszins te dagen door de Ghr. Filmactie. Rusland onderteekende gisteren de vredesverdragen Met Italië, Bulgarije, Hongarije, Roemenië en Finland. Molotof heeft gisteren de vredesverdragen met Italië, Bulgarije, Finland, Hongarije en Roemenië namens de So wjet-Unie ge teekend. Op 10 Februari zullen de verdragen, tijdens een officieele plechtigheid, ook te Parijs worden onderteekend door den Sow- jet-ambassadeur in Frankrijk, Bogomolof. massa van ons Gereformeerde volk, mede dank zij den oorlog, een feeling gegroeid voor het buitenland en het heeft de laatste jaren noodgedwongen in al zijn lagen veel buitenlandsche ervaring opgedaan. De laatste oorlog heeft met geweld duizenden van onze jongemannen als met een ruk uit dorpisme en provincialisme weggehaald. Duizenden van onze jongens uit eenvoudig milieu heb ben door tewerkstelling op de Duitsche sla- venplantages, geheel onverwacht de ervaring van het buitenlandsche leven opgedaan. Ze hebben daar op eigen beenen moeten\ staan. Ze hebben daar geleerd onder vaak moei lijke verhoudingen, uit eigen oogen te zien. Ze zijn daar in aanraking geweest met ge heel andere levensverhoudingen, gewoonten en vormen. Ze hebben geheel onverwacht een internationaal bad moeten nemen en daardoor een leven leeren kennen, dat zoo geheel anders was dan hun vroeger bestaan, dat omsloten was door hun arbeid, de J.V. en de muziekvereeniging Concordia. Een acute penetratie van het buitenland valt hier te constateeren. Evenzoo is het ge steld met onze jonge menschen, die thans in 'skonings uniform in Indië dienen. Ook deze jonge menschen doen ervaringen op in een geheel ander werelddeel, waardoor hun men taliteit, hun doen en laten radicaal worden gewijzigd. Ook waar door Gods genade het geloof be houden blijft, ondergaan zij toch een inner lijke metamorphose. Een acute losweeking van vroegere gewoonten en levensvormen doorleven zij. Zij leeren de wereld in geheel nieuwe ver banden kennen. Het gaan naar Indië betee- kende voor velen een abrupt uitgaan uit land en maagschap. Een „Abrahamietisch avon tuur" zou men het kunnen noemen. Den neerslag hiervan vindt men door brieven* en correspondentie in de gezinnen. Zoo onder gaan wij als Gereformeerden in bijna alle lagen en geledingen, de penetratie van het internationale leven. Dit geldt niet alleen van de „manslidmaten" onder ons. Ook onze vrouwen en meisjes on dergaan deze penetratie. Het jonge meisje, dat op de catechisatie afscheid neemt van den do miné omdat zij voor enkele maanden of voor langer naar het buitenland gaat, word» een steeds meer voorkomende figuur. Wat gaat uit dit alles groeien? Al wat conservatief gestemd is zal geneigd zijn pes simistisch te oordeelen en te spreken van acute verwereldlijking. Ik las in het afgeloo- pen jaar hier en daar vrij sombere artike len 'over het verlies der Gereformeerde zede onder ons. Nu is dat altijd min of meer een vloeibaar en rekbaar begrip, gemakkelijker te hanteeren dan klaar te omschrijven. Voor het bewustzijn van velen beteekent hel negatief dat dans, spel en comedie contra bande zijn. We laten deze negatieve kant- teekening thans rusten. We kunnen aannemen dat er een Gere formeerde zede is, waaronder we dan ver staan een algemeen als juist aanvaarde le venshouding, zij het dan hier en daar met lichte schommelingen aan den omtrek. De tijden veranderen en wij met hen, zegt een oud spreekwoord. Dit geldt wel bizonder van de zede die zoo nauw betrokken is op een bepaalden tijd. Waar onze tijd zich ken merkt door een zeer sterke penetratie van OVER DEN TRAGEN GANG BIJ WEDEROPBOUW Ruim 500 vertegenwoordigers van ge meentebesturen hebben gisteren In de te Nijmegen gehouden vergadering van de Ver. van Ned. Gemeenten, waarin zooals in een deel der vorige editie reeds isv remeld, burgemeester Oud tegen de centralisatie van den wederopbouw heeft geprotesteerd, een resolutie aangenomen, waarin een toene mende ongerustheid wordt uitgesproken om trent den gang van zaken bij herstel en we deropbouw. De onbevredigende ontwikke ling wqrdt vooral toegeschreven aan de ge centraliseerde organisatie, welke leidt tot verstarring en bureaucratie. Zij dringen er op aan, dat de gemeenten wederomk de plaats zullen krijgen., welke zij steeds bij den bouw van stad en dorp hebben gehad. Verder wenschen zij een spoedige wettelijke regeling voor de financiering van den we deropbouw van publiekrechtelijke lichamen en voor de toekenning van schadevergoe ding aan de oorlogsgetroffenen, waarbij van het principe moet worden uitgegaan, dat de oorlogsschaden worden aanvaard als een nationale last. Bij de bevoorrading van ma terialen moeten de noodgebieden voorrang hebben, aldus de resolutie, evenals zulks t geval dient te zijn bij de verdeeling der te bouwen woningen. Voorts wordt de hoop uitgesproken, dat de burgemeesters bij de te nemen maatregelen zullen worden inge schakeld. De resolutie zal door een depu tatie aan min. Beel worden aangeboden. Doodstraf tegen aartsverrader H. Boersma geëischt Was o.m, in pen Haag schrik van Joden en illegalen Tegen den voormaligen commissaris van politie te Tilburg, H. Boersma. die bij het uitbreken van den oorlog officier was In het Ned. leger, dodh dit geen beletsel vond om onmiddellijk na de capitulatie als „Ober- sturmführer" bij de Waffen SS den eed van trouw op Hitier af te leggen, werd gisteren voor het Bossche B.G. de doodstraf geëischt. Boersma, die eind 1940 de functie van ver bindingsofficier tusschen den hoofdcommis saris in Den Haag en de Duitsche autoritei ten vervulde en zich in allerlei functies be ijverde om Joden, illegale werkers en onder duikers op te sporen, hoorde den eisch van den adv.-fisc., mr Houtoen onbewogen aan. Zelfs toen ziin verdediger, mr Nijst uit Eind hoven, verzocht dezen eisch in vrijheids straf te veranderen, verroerde de aartsver rader, zooals mr Houben hem kwalificeerde, geen spier. Uitspraak over 14 dagen. ZIJN A.S. SCHOONVADER DOOD GESCHOTEN. De adsp. agent van politie J. H. B., die op 11 Aug. van het vorig jaar te Kerkrade de vader van zijn meisje doodschoot, stond gisteren voor de Maastrichter rechtbank terecht. De zaak werd teruggewezen, ten einde B. aan een psychologisch onderzoek te onderwerpen. MR. VAN KLEFFENS TEEKENT VERDRAGEN. In New-York teekende mr van Kleffens gisteren namens de i Nederlandsche Regee ring de reglementen van de Internationale Organisatie van uitgeweken personen (IH.O.) en die der voorloopige regelingen, die zijn getroffen, voor de IR.O. haar werk begint. In Februari wordt de eerste conferentie over de uitgeweken personen in Genève gehou den. Deze verdragen moet Nederland nog ratificeeren. IN BERLIJN STIERVEN 55 PERSONEN VAN KOUDE. In Berlijn vroor het in den afgeloopen nacht 24 graden. Er zijn reeds 55 menschen van de koude omgekomen. Meer dan 20.000 personen dienden zich, wegens bevroren -ledematen, onder medische behandeling te stellen I Stalin en.... ontrouw VJ Huwelijken, hebben óók voor de wet, een bindende, moreele beteekenis. De wetgever heeft het uitdrukkelijk vastgesteld. ..dat echtgenooten elkander wederkeerig getrouw heid, hulp en bijstand verschuldigd zijn." Wie zich daar niet aan houdt, handelt dus feite lijk in wettelijken zin, onzedelijk. Mensche- lijke ervaring zal er toe hebben genoopt, dit alles in woorden in de wet vast te leggen, hoewel het niet noodig moest zijn. Immers de geestelijke beteekenis van de huwelijks binding is het voornaamste. Maar vele dier bindingen zijn slechts „belangen-huwelijken" en niet voor niets, geldt het gezegde: als het geld op is, gaat de liefde het venster uit". Niet de belangen van de individuen zijn pri mair, maar het zedelijk begrip der „getrouw heid", dat een bovenpersoonlijke beteekenis krijgt. Wat voor de individuen geldt, is óók van toepassing op de staten, die in wetten, overeenkomsten, verdragen, pacten, een on derlinge binding hebben vastgelegd en óók daar is de getrouwheid een eerste vereischte. .Enigeland is niet trouw", verweet Radio Moskou aan den bondgenoot, doelende op het verdrag tusschen Engeland en Rusland van 1942. In alle toonaarden wordt dit Engeland en ook Amerika steeds weer door de Sowjets verweten, beangst, dat er eenblok tegen de Sowjet-Unie gevormd wordt. In het Britsch Russische alliantie-verdrag komt o.a. voor, dat beide partijen elkaar zullen helpen, „bij stand verschuldigd zijn", bij een aanval van Duitsche zijde of de andere voormalige vij andelijke staten. Volgens het verdrag zou echter dit artikel slechts van kracht blij/en tot op het oogenblik, waarop beide partij on zich zouden verbinden met andere staten, teneinde gemeenschappelijk actie te voeren tegen eventueele aanvallers. Nu heeft de En- gelsche minister, Be vin, zich in een radio rede uitgelaten in dien zin, dat Engeland zich met niemand verbindt, voorzoover zulks niet valt binnen het kadèr der* verplichtingen, vol gens het Handvest der Ver. Naties. De Rus sen gingen op hun achterste pooten staan, zagen in die woorden van^Bevin verbreking van trouw en beriepen zich er op, dat in het Fransch-Russisch alliantie-verdrag van 1944, niet zoo'n bepaling voorkwam, volgens welke de wederzijdsche militaire steun vervangen moet worden door een stelsel van algemeene veiligheid. Bevin verdedigde zich onmiddel lijk, door de mededeeling, dat Engeland het verdrag met Rusland geenszins wenschte op te zeggen en zelfs bereid was den tijdsduur van 20 tot 50 jaar te verlengen. Bevin's boodschap aan Stalin begon met de minzame opmerking .zeer voldaan te zijn over de vriendelijke ontvangst aan maarschalk Mont gomery in Moskou bereid". Stalin even diplomatiek beleefd antwoordde dat het hem nu duidelijk was dat Bevin en hij het zelfde standpunt ten aanzien van het Britsch Russische verdrag innamen. Geen wolkje meer aan den politieken hemel, want Bevin was blij met deze „openhartige en nuttige" verklaring. Intusschen, reisde Blum, die toen nog de Fransche premier was, naar Londen voor een aparte bondgenootschap Engeland— Frankrijk. Intusschen, slingerde Churchill's „Vereenigde Staten comité" zijn lasso om de westelijke landen van Europa. Intusschen, protesteerden Engeland en Amerika tegen de, door Rusland beïnvloede, communistische verkiezingsterreur in Polen. Intusschen. ne men de meeningsverschillen tusschen Rusland en de Westelijke Geallieerden, met Engeland als aanvoerder, speciaal ten aanzien van het op te stellen Duitsche vredesvenirag steeds scherper vormen aan. Intusschen, heeft na het bezoek van Montgomery aan Moskou, de Britsche chef van den legerstaf voorgesteld, een studie-uitwisseling van officieren te doen plaats vinden, waar Stalin niets voor voelde. .Men zou denken", zei hy. dat wij door een dergelijke uitwisseling op een nieuwen oorlog aansturen. Dit Stalin'sche sarcasme was on getwijfeld gericht tegen de nauwe, militaire samenwerking van Amerika en Engeland. De moeilijke economische situatie, waarin Enge land momenteel, volgens een officieel „wit boek" verkeert, maakt het noodzakelijk, dat Engeland voorloopig - zeker het politiek- economische aanh an® wagentje van Amerika blijft. Dit alles, doet Radio-Moskou, Albion van „ontrouw" beschuldigen. Gezien de ge laden psychische, politieke atmosfeer, wor den al die verdragen óók zoo problematiek. Het Westen staart teveel naar de drukletters van dit alphabet, maarom Hermann Keyserling te «ateeren, men vergeet teveel den zin. Zijn nationale en sociale tegen stellingen, rassen-vijandschap per verdrag te corrigeeren? En het is de zwaarste opgave, in den natuurlijken, politieken vijand.... den mensch te blij ven zien. EN VERSTERKT ZELFS DE DEVIEZENPOSITIE Het beroemde Delftscfcj blauw, is thans, meer nog dan ooit tevoren, een waardevol Nederlandsch product. Immers, evenals alle Nederlandsche producten helpt het onze de- viezenkas te spekken. Het is een merkwaardig bedrijf, merkwaar dig om de historie. De eenige pottebakkerij, welke thans nog het „blauw" maakt is „De Porceleyne Fles". Deze bakkerij dateert uit 1665, toen zij echter een der dertig Delftsch a pottebakkerij en was, waar dit aardewerk met de hand werd beschilderd. Na 1800 kwamen de Engelschen met be drukt aardewerk op de markt en de concur rentie werd hierdoor zoo hevig, dat op „De Porceleyne Fles" na. alle pottebakkerij en .n Delft verdwenen. De eenige overgeblevene nam het Engelse procédé over. In 1877 werd de Delftsche hoogleeraar, Adolf Le Comte, artistiek adviseur en deze voerde met groot succes het bescbilderen- met-de-hand weer in: het oude procédé dus, dat thans nog, zij het gemoderniseerd, wordt gevolgd. De eenige werkelijke verandering in den loop der jaren is, dat vroeger geel of bruin aardewerk werd gemaakt; dat met een on doorzichtig wit email werd bedekt, terwijl thans een witbakkende klei wordt gebruikt, die van een doorzichtig glazuur wordt voor zien. En hier ziet men het product kant en klaar om tot ver over de grenzen onzen roem hoog te houden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3