Collins vocht zich vrij uit gevangenschap Engeland aanvaardt Deensch Dakota-voorstel Een derde Fransche nota over Duitschland NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 30 JANUARI 1947 bevin in londen steeds dieper in de nesten In Jeruzalem vond men Woensdagavond den Britschen majoor Collins, die door Joodsche verzetslieden werd ontvoerd. Hij was bewus teloos, kwam even bij, toen men hem op een baar legde en zeide, zich een weg naar buitengevochten te hebben", nadat hij ge durende 78 uren van gevangenschap zeer slecht behandeld was. Men bracht hem naar de Hadassahkliniek. Zijn toestand wordt als „zeer versuft" gekenmerkt. Bonnenlijst voor de komende veertien dagen F.lk der volgende bonnen geeft van 2 t/m 15 Febr. '47 recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 701. (Strook no 4) 800 gram brood. 400 gram brood. 125 gram margarine of 100 gram vet. 59-1 brood 59-2 brood 59-1, 59-2 boter 59-3 boter 59-1 melk 59-2, 59-3 melk 59-1 vleesch 59-2 vleesch 59-2 alg200 gTam kaas. 59-3 alg125 gram koffie. 59-4 alg50 gram thee. 59-5 alg100 gram bloem. 53-1B res. 1600 gram brood. 59-1C res. 800 gram brood. BONKAARTEN KD, KE 701. (Strook no 4) gram brood. 250 gram margarine of 200 gram vet. 4 liter melk. 3 liter melk. 100 gram vleesch. 400 gram vleesch. 60-1 brood 60-1 boter 60-2 boter 250 gram boter. 125 gram margarine of 100 gram vet. 12 liter melk. 100 gram vleesch. 60-1 melk 60-1, 60-2 vleesch 60-2 alg100 gram kaas. 60-1D res. 800 gram brood. 60-1E res. 500 gram bloem of kin dermeel (niet uit rijst bereid). 60-2D res. 100 gram bloem of kin dermeel (niet uitrijst bereid).. TABAKSKAARTEN. T 68 2 rants, tabaksartikelen. (geldig t/m 8 Febr.). BONKAARTEN MA, MB, MC, MD 701. (Strook no 4) 59-4 brood 800 gram brood. 59-4 boter 250 gram boter. 59-4 marg. 250 gram margarine of 200 gram vet. 59-4 melk 5 liter melk. 59-4 vleesch 300 gram vleesch. 59-5 vleesch 100 gram vleesch. 59-4 kaas 200 gram kaas. Op 6 Febr. worden nog bonnen aange wezen voor suiker, versnaperingen en tabak. Bovenstaande bonnen kunnen reeds morgen worden gebruikt, met uit zondering van de bonnen voor mellk, waarop eerst met ingang van Maandag 3 F?br. a.s. mag worden gekocht. De bonnen T .68 voor tabak zijn slechts gel 7 dig t/m 8 Febr. a.s. Bij (feelneming aan maaltijden van de centrale keuken moeten aldaar de bonnen „59-1 en 60-1 vleesch" worden inge leverd. De niet-aangewezen bonnen van strook no 3 kunnen worden vernietigd. Vervroegde Koffiebon De koffie- en theebon komt dit keer een week vroeger dan gewoonlijk. Een meevaller, die dubbel plezierig wordt als Uw leverancier U het merk „HOFSTAD" kan leveren.Want door de speciale brand en mêleeringswijze is de smaak daarvan zóó buitengewoon fijn, dat de Hofstad branderij in Den Haag de groote vraag nauwelijks kan bijhouden. Stel U-niet tevreden met de gewone soorten, nu U voor betzelfde geld HOFSTAD-Koffie en -Thee kunt koopen. U proeft bet Hofstad brandgeheim! (I.M.) REPUBLIKEINSCHE SLUIKHANDEL DOOK NED.-IND. REG. GETORPEDEERD De Ned.-Ind. Regeering heeft met ingang van heden den export verboden van rubber, copra, specerijen en andere producten, waar voor zij niet uitdrukkelijk haar toestemming heeft gegeven. Het verbod geldt zoowel voor het gebied, dat onder Nederlandsch, als voor dat, hetwelk onder republikeinsch bestuur staat. Door deze verordening wil men een einde maken aan den Inheemschen sluikhandel met Singapore, welke opzienbarende afmetingen aannam. Ook wordt de invoer in Ned.-Indië ver boden van wapens of materialen, waaruit wa pens e.d., gemaakt kunnen worden. Russische beer houdt zijn klauw nog steeds op Spitsbergen Gelijk bekend, heeft de Sowjet-Uhie, in strijd met de bepalingen van het „Spits bergen-verdrag", voorgesteld, een Russisch- Noorsohe overeenkomst te sluiten, teneinde daar verdedigingsbases te kunnen aanleg gen. Deze kwestie, waarbij o.a. Amerika be trokken is, blijft de internationale politiek beheerschen en verscherpt de tegenstellingen. Naar aanleiding hiervan, heeft het Noorsche ministerie van buitenlandsche zaken ver klaard, dat de Noorsche regeering geen ver dere'stappen onderneemt, vóór dat het par lement zijn besprekingen over dit onderwerp heeft beëindigd. Er bestaat kans, ook deze .kwestie aan de V.N. voor te leggen. T.g.v. het 25-j. bestaan van den Alg. Militairen Pensioenbond zal op 19 Febr. een >ubileumblad worden uitgegeven, terwijl op 17 en 18 Juni te A'dam een herdenking wordt gehouden. In Londen gingen gisteren de Palestinabe- sprekingen door. Bevin en zijn collega voor Overzeesche Gebiedsdeelen Creech Jones spraken met Joodsche vertegenwoordigers, die, zooals bekend, niet aan de officieele con ferentietafel zitten. De Joden eischen: terug keer tot de Balfourdeclaratie (Joodsch Na tionaal Tehuis) en opheffing der beperkende bepalingen voor landaanwinning en immi gratie. Indien zij van de Britten een redelijke garantie krijgen in die richting willen zij wel meepraten. Vandaag gaan de besprekingen met de Arabische afgevaardigden verder. Verwacht wordt dat er complicaties zullen ontstaan, als de Arabieren den Britschen commentaar op de Arabische voorstellen over Palestina zul len hoor en. Voor het geval de conferentie mislukt ver wacht men niet, dat de Britten de kwestie aan de V.N. zullen delegeeren. Een plant maakten de Britten nog niet bekend, doch het 'zal uiteraard neerkomen op een verdee ling van Palestina. TOPPUNT VAN BRUTALITEIT Sinds eenige dagen „woedt" in Canber ra de Zuidzee-conferentie, waarop o.m. de voorzitter der Ned.-Ind. delegatie, F. C. baron van Aerssen Byeren van -Voshol tot zijn spijt mededeelde, door de huidige ontwikkelingvan den toestand repu bliek Indonesië en staat TQost-Indonesië) slechts te kunnen spreken namens het gebied, dat onder den naam Ned. Nieuw- Guinea bekend staat. Hiermede nog niet tevreden zijnde, arriveerden gisteren twee vertegenwoor digers van de „republik Indonesië" te Canberra, t.w. de gewezen Digoel-geïn- terneerde Mohammed Bondan en. de Australiër H. P. Campbell, die, zooals békend, sinds eenigen tijd als handels commissaris der ,yrepubliekin Australië optreedt. „Wij willen de Indonesische belangen ook in Nieuw-Guinea bewaken", aldus verklaarden zij tegenover de gewillige Australische persvertegenwoordigers De parlementaire commissie, die mo menteel in Curacao vertoeft, heeft een be zoek gebracht aan de terreinen van de olie maatschappij en nam kennis van de sociale voorzieningen. DOCH DE K.L.M. WEET NOG VAN NIETS De Britsdh-Europeesche luchtvaartmaat schappij zal het Deensehe voorstel aanvaar den, om het maximumgewicht van Dakota's, die gebruik maken van Deensehe vliegvel den, tot 11.450 kg te verlagen. Hamburg zal in de toekomst als tusschen- landingsstation worden gebruikt. Ook Zwe den en Noorwegen hebben verzocht de la ding te verminderen. Men schat, dat deze vermindering een verlies aan inkomsten van tienduizenden ponden sterling per half jaar zal beteek enen. De K.L.M. deelde de Nieuwe Leid- sche C r t. mede, geen commentaar op dit bericht te hebben. Er is haar van een Deensch voorstel niets bekend. Wij vestigen er de aandacht op, dat._ de Vijftien jaar dwangarbeid voor vriendin van Duce De militaire rechtbank te Bordeaux ver oordeelde Magda Fontagnes, de 37-jarige voormalige vriendin van Mussolini, tot 15 jaar K. L. M. haar Dakotatoestellen niet zwaarder maakt dan 12.700 kg. Het op Kastrup veron gelukte toestel lag meer dan 700 kg onder die grens. Ds fabrieksgrens, die in Amerika algemeen wordt aangehouden, bedraagt 14.000 kg. Architect C. J. Blauw 62 jaar oud overleden Bouwde o.m. het Leidsche stadhuis weer op Te Haarlem is op 62-j. leeftijd overleden de architect B. M. A. C. J. Blaauw, de bouwer van het Leidsche stadhuis. De heer Blaauw is in Amsterdam geboren. In 1919 \werd hij aangesteld bij den Rijksgebouwendienst, waar hij tot 1925 werkzaam bleef. In deze periode heeft hij verschillende laboratoriumgebou wen van de Landbouwhoogeschool te Wage- ningen ontworpen. Na zijn vestiging als zelf standig architect in Haarlem, bouwde hij o.a. de gemeentehuizen van Hoogeveen en Alphen a.d Rijn Zijn belangrijkste werk, de her bouw van het in 1929 verbrande Leidsche Stadhuis, vormde een moeilijke opdracht, aangezien de resten van het oude gebouw, die voor het vuur gespaard waren, in het ontwerp moesten passen. Architect Blaauw werkte vanaf 1932 aan dit project, hetwelk in 1941 gereed kwam. BEGRAFENIS FELIX TIMMERMANS. Onder zeer gfoote belangstelling werd te L;er (Big.) het stoffelijk overschpt van Felix Timmermans ter aarde besteld. Onder de talrijke kunstenaars en vrienden, die van hun belangstelling blijk gaven bevonden zich Geaard Walschap, Remaat Veremans, Ernest van der Hallen, Eaniel van Hemeldonck, A. Thdry, Juliaan Heest, Jef van Hoof, Richard de Wachter, E. H. Baers, Pater Norbertus Wildiiers, Isidoor Opsomer, Maurice de Meyer, Karei Verto mimen, Lode Raekelmans en Baron Opsomer. In het sterfhuis werd ge sproken door Pater van Mierlo en Maurice Gilli arras, terwijl op het graf het woord nog werd gevoerd door den kunstschilder Van Rompaye. Vooraf was in de St. Gom ma rus- kerk een plechtige u:tvaart-mis opgedragen. De res. Ie luit. van het KNIL, A. Heuving, heeft gisteren de onderscheiding van den bronzen leeuw ontvangen voor zijn on verschrokken optreden te Padang op 17 Maart 1943. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Roosendaal en Wouw: (toez.): H. R. Elzemga te Aagtekerke. A a n g e n omen naar Angeren J. E. Steenbakker Moniljon Loysen te Westgraft- ddjk; naar Achelen Hiitzum C. D. Israel te Fouidgum. Bedankt: voor De Krim (Ov.) A. M. Lindenburig te I^oekamge; voor Heusdien J. J.Stoutjesdijk te Tuil. Geref. Kerken. Beroepen: te Scheemd^ G. Schro- v en wever te Wilsum graafschap Rent- heim) Jt. H. Lanka mp te U eisen (graaf schap Bentheom)die voor dit beroep be dankte; te Gees (Dt.) W. Lenderink te Bentheim (Did). Bedankt voor Westearttee (Grot*.) C. K a mper te Pesse. Vrije Evang. Gemeenten. Aangenomen naar Dordrecht D. Rijksenzendeling met verlof in Nederland, die bedankte voor Ndjverdal. Ds E. C. BAART BEROEPBAAR De E. ~C. Baart, pred. in alg. dienst der Ned. Herv. Kerk voor de geeetel. verz. van het Intern eeringskamp te Bak kram (N.H.), stelt zich wegens opheffing van dit kamp wederom beroepbaar. Zijn adres luidtVan OLdenibanneveltweg 38, Bakkium (N.H.). GEREF. KERKEN ART. 31. De Geref. Kerken art. 31 in Friesland en Groningen, die tot dusver samen de .Synode van het Noordien" vormden, zullen een eigen Part. Synode krijgen. PERSONALIA. Ds J. G. van Reenen, miss. pred.' der Geref. Kerk van Amsterdam is dezer dagen in goeden weisband in ons land weergekeerd. Ds D. J. van Dijk, Zendingspredikant van den Geref. Zendmrvgsbond zal in Maart as. met kort* rusrtvetlof naar ons land komen. Zijn voorl. adres zal dan zijn: Terwee weg 96, Oegstgeest PROMOTIE. GRONINGEN, 29 Jan. Op een proef schrift „Bloedaflbraak bij. pasgeborenen" promoveerde heden tot doctor in de genees kunde J. Engelhardt aldaar. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 30 Jan. Geslaagd voor co rad. ex. wis- en natuurkunde (F): A. B. Ruagrok te Rijswijk (Z.H.). UTRECHT, 29 Jan. Voor het cand. genees kunde aan de R.U. slaagden mej. A. G. H. M. van Abeelen; L. Albers, J. Brinkhorst, R. H. den Boer, J. H. Bruens, F. A. J. Enschede, L. van Gelder, M. J. de Glopper, D. W. Gravendeel, J. H. C. Metman, J Horbach, mej. C. E. Hudig, C. B. J. Lap, H. F. M. Murk, P. L. A M. Muskens, P. G. M. van Oerle, P. Oosterhagen, D. van Peursum, C. B. Reith, mej. A. H. van Riessen, mej. E. van Riessen, S. J. van Riessen, J. Rooden- burg, P. Rot, M. H. Rutten, mej. N. Steinder, J. P. Teuns, A. E. D. van de Vijver, F. J. Wilderink, L. Wildschut. Geslaagd voor doet. ex. rechtsgeleerdheid: S. H. Bloemen te Utrecht. AMSTERDAM, 29 Jan. (Gem. Univ.). Geslaagd voor cand .ex. Ned. Taal en Letter kunde mej. A J. van der Pol. GRONINGEN, 30 Jan. Geslaagd voor het doet. ex. geneesk. de dames G. S. Araema, Zuidhorn; A. Coster, Groningen; R. van Peer, Haren; en de heeren R. Pranger, Gro ningen; B. P. Bernlnk, Oldenzaal; F. H. J. Kortenhorst, Assen; W. Goudsmit, Gronin gen; C. A. Oosterheert, Groningen; S. A. Schuit, Haren; A. Schnitker, Gouda; cand. ex. geschiedenis E. J. Brons, Groningen. MAGDA FONTAGNES dwangarbeid, confiscatie van goederen, ver banning uit de groote Fransche steden voor 20 jaar en .nationale onwaardigheid voor het leven" Zij was gedurende den oorlog medewerk ster aan de Duitsch gezinde „Paris Soir" en werkte bovendien voor de Gestapo. Haar houding vloeide voort uit een oude liefde. Op een reis naar Rome kwam zij n.l m kennis met Mussolini en dit was oorzaak dat hij in een groot schandaal gemengd werd. Zij werd uit Rome verbannen en pleegde, teruggekeerd in Parijs in het Gare du Nord uit wraak een revolver-aanslag op den Franschen ambassadeur in Rome de CLambrun, die oorzaak van het conflict met Mussolini zou zijn geweest. De ambassadeur bleef ongedeerd, de expulsieve dame wier ware naam Madeleine Caraboeuf luidt, zette haar praktijken voort. vóór de conferentie te moskou begint De Fransche Regeering zal in een diende nota inzake het Duitsche vredesverdrag o.a. bepleiteninternationaal beheer van de steen, koolmijnen en die staalfabrieken, alsmede in ternationale controle op het Ruhrgebied. Officieel zal, zonder het Fransche standpunt prijs te geven, de kwestie van afscheiding van het Ruhrgebied en Ruslands deelname aam de internationale controle niet in de nota worden aangevoerd. Frankrijk wil 3 waarborgen: politieke garanties betreffende Roihrgebied em de verhouding tot een even- tueele centrale Duitsche regeering; econo mische garanties en internatdomale controle. Op de conferentie der plaatsvervangende ministers van buitenlandsche zaken te Lon den, heeft de Fransche afgevaardigde het flM. DF ZOON V4N BOBBY 47. Jim rende alle kamers rond. Tot hij een open venster vond; „Ik bof vandaag!" denkt hij tevreden. Glijdt langs de gootpijp naar beneden. Maar wordt daar en dat is geen pret. Door drie. vier honden nagezet. Niet wetend, wat hij moet beginnen. Rent hij pardoes een woning binnen. 48. Het is ^et huis van Jan van Baren, In kruideniers- en grutterswaren; Zozeer is hij ten einde raad, Dat hij zich willig vangen laat; De kruidenier zegt: „Weet je wat?" Ik heb nog nooit een aap gehad; Wij houden hem! Ja, ja, zo*n dier Geeft in een huis nog wat ver tier 1 voorstel, om een Duitsche, centrale regeering haar zienswijze over het vredesverdrag naar voren te laten brengen, verwezen naar dien Raad van mi misters, die te Moskou bijeen komen.. omdat er thans nog geen Duitsche regeerirag bestaat. De strijd der richtingen in de Ned. Herv. Kerk Kwesties te Sneek en te Drachten. In Smeek is de richfringssrtrij d in de Ned. Herv. Kerk weer opgelaaid, doordat het kies college der Ned. «Herv. gem. aldaar in de vrijzinnige vacature van dr H. de Vos een rechtzinnig predikaat beroepen heeft. Tal van jaren werd de Sneeker gemeende door recht en vrijzinnige voorgangers gediend. Toen de vrijzinnigen de meerderheid hadden telde Sneek twee vrijzinnige en een reohtzamnig predikaat. Bij het vertrek van dis Terleit in 1927 toen de orthodoxen de meerderheid hadden verkregen werd in diens pliaaits een tweede rechtzinnig predikaat beroepen. Bij het vertrek van dr W. Banning haddien de vrijziraniigen tijdelijk de meerderheid en wend dr H. de Vos, die thans hoogleeraar gewor den is, 'beroepen In zijn vacature i6 thans een derde rechtzinnig predikant beroepen. Zeven rechtzinnige leden van het kiescol lege konden zdch met dezen gang van zaken niet vereendigen en stemden met de vrij zin nige leden mede. Na de rede van prof. Krae- iraer in 1Ö43 had een aantal vrij zanraigen zich bereid verklaard tot medewerking aan Ge meente-opbouw en de samenwerking was in tal van groepen in de gemeente tusschen de verschillende richtingen uitstekend. De Ned. Hierv. gerrf van Sneek telt ongeveer 800 vrij- zdi ïige leden, waarvan emke'en, teleurge steld door diezen on verwachten gang van zaken, hun lidmaatschap hebben opgezegd. De samenwerking tusschen de recht, en vrij zinnige leden der in meerderheid vrij zinnige Ned Herv Gem. van D achten. in den bezettingstijd tot stand gekomen, is thans weer verbroken. De voornaamste oor zaak daarvan is de wrijving tusschen den vrijzinnigen kerkeraad en den laatst beroe pen predikant der orfch. Herv Evangelisatie, die zich het achter Gem een te-op bouw stel len kan. De Herv. Evang. meent, dat zij in de huidige omstandigheden geen pieckikarat naar e.gen overtuiging beroepen kan. Twee leden hebben hun ontslag genomen als leden van den kerkeraad, die aan alle gemeente leden terzake een rondschrijven gericht heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2