„'t Is mij een raadsel", zegt de heer Plesman Joego-SIavische consul met attaché vermoord Mr Van Vessem's vermogen groeide als kool Op zijn sterfdag nog naar z'n uitgever toe NIEUWE LEEDSCHE COURANI MAANDAG 27 JANUARI 191* VAN OVERBELASTING WAS GEEN SPRAKE Het ong-elruk met de Dakota op Kastrup brengt een Zweedsah voorschrift in herin nering, dat vorige week afkwem om nl. de vliegtuigen, die op Zweden vliegen, niet te belasten boven de, door de fabrikanten toe gestane veiïigiheidsgrensOpnieuw uit men in Zweden dergelijke beschuldiging aan het adres van de K. L. M. De heer Plesman, directeur van de K.L.M. noemde gisteravond dergelijke praatjes on- zinnig. De K. L. M. denkt er niet aan haar toestellen boven de belastinggrens te be laden. Een dergelijk risico is even misdadig als de praatjes daarover. Drie feiten ontzenuwen bovendien die bewering. Ten eerste is heit vliegtuig na den start vrijwel rechtstandig omhoog gegaan. In memoriam Hugo Hoek Éen onzer redacteuren, d>ie Hugo Hoek vanaf de schoolbanken heeft gekend, schrijft het volgende: Toen het A. N. P. gisteren melding maakte van het vliegongeluk te Kopen hagen, was "onder de namen van de slachtoffers ook die van Hugo Hoek uit Noordwijk aan Zee. Als je zooiets hoort, dan vermenigvuldigen zich de gedachten in j.e. Je herinnert je nog levendig Huug toen hij jong was in zijn doen en laten, 't Was een fijne, eerlijke en sportieve kerel, altijd opgeruimd en gereid de zwakken bij te staan. Hij leerde vlug en \fras ook een uitstekend voetballer. Al jong zat de zucht naar avontuur in zijn bloed. Hoorde men een motor door de straten van Noordiwijk jagen, tien tegen een, dat het Huug Hoek was. Daar hij eenigen zoon was van Hugo Hoek, den bekenden pension- en hotel houder te Noordwijk, bekwaamde hij zich later voor het hotelvak, bezocht de hotelvakschool en was in verschillen de hotels in binnen- en buitenland werk zaam. Juist op tijd was hij voor de bezetting weer uit Engeland in Noordwijk terug. Toen het hotelbedrijf van zijn vader door de Duitsdhers werd gesloten, lag het niet in zijn aard om stil te gaan zitten. Bij de distributiediensten te Noordwijk en daarna te Lisse was hij een belang rijke schakel in de verzetsorganisatie. In het afgeloopen seizoen werd hij medo-directeur in de N. V. Pension Hoek. Of zijn bloed ook daarna weer onrustig werd, we weten het niet. In ieder geval aanvaardde hij op 1 November 1946 de aanstelling als steward bij de K.L.M. en vloog op Engeland en Zweden. Lang heeft dit dus niet mogen duren, maar toch lang genoeg, om zich onder zijn col lega's zeer bemind te maken. Wij, die hem hebben gekend, weten, dat dit geen phrase is. Huug had een prettig karakter, gaf zich zooals hij was en maakte vrienden. Zijn heengaan heeft in Noordwijk groote deernis verwekt. Deernis met zijn vrouw en drie kinderen, maar vooral met zijn vader, die nog treurde over het heengaan van zijn vrouw. Moge God Huug in genade hebben aan genomen en zijn vrouw, kinderen en vader tot een Trooster zijn. „MERDEKA" OP CELEBES VERBODEN In verband met het karakter van eenige publicaties is die verspreiding van het van Java ingevoerde republikeinsche dagblad „Merdeka" op Celebes tot nader order ver boden. Hoe dat mogeGdjk was is een raadsel, maar het bewijst, dat van overbelasting geen sprake was. Ten tweede onthoudt een er varen piloot als Geij sendorffer met 26.000 vlieguren zich uiteraard van elk waagstuk, terwijl de aanwezigheid van een belangrijk passagier als Prins Gustaaf Adolf in het vliegtuig ten overvloede het nemen van ri sico uitsluit. De heer Fbesman zegde een streng on derzoek toe, zeide bij dit ongeluk, dat bij prachtig zacht, met een machine, die door een ervaren hand bestuurd werd, voor een raadsel te staan en ontkende nogmaals, dat overbelasting de oorzaak van het ongeluk zou zijn. De laatste kwam ook vast te staan bij het onderzoek, dat vertegenwoordigers van de K. L. M. reeds op Kastrup instelden aan de hand van de ladingslijsten. Noch fouten, noch overbelasting werden daarin aange troffen. De machine was naar behooren na gekeken, voor het startsein gegeven werd. Nu de dag van de blijde gebeurtenis op Soestdijk snel nadert, moet er nog hard worden aangepakt om voor onaangename verrassingen gespaard te blijven. Zoo worden aan de bestaande telefoonlijnen op het Postkantoor een groot aantal nieuwe toegevoegd, teneinde de nieuwsvoorziening zoo snel mogelijk te doen verloopen. BIJ BEZOEK AAN EEN KAMP TE NAPELS De Joego-Slavisohe consiul te Napels, Vicko Gloemic en zijn attaché Vincocdk Etngel, zijn tijdens een bezoek aam. een kamp bij Napels, dioor anti-Tito gezindte Joego-SIavische sol daten" doodgeslagen. De beidie heeren moestem, de repartrieerimg vam Joego-SIavische vluchtelingen in Italië oangamaseeren. Zij zouden daartoe een redis maken langs die kampen in Italië, waamim zich landgenoot en bevonden. Het eerste be zoek gold „Kamp 38" bij Napels, dlart ondier controle van de geallieerden staat. Voor het verkrijgen van den machtiging tot bezoek van dat kamp en van een geleide van die geallieerde militaire politie, wendden, zij zdoh tot het geallieerde hoofdkwartier te Caserta, waar men hun dien raad gaf, zich recht streeks tot den. geallieerden commandant van kamp 38 te wenden.. Men verklaarde, dat er geen reden was om bevreesd te zijn, want, aldus zeidle men, het is waar, dat er Tsjetniks ia het kamp zijn,doch zij zijn niiet gewa pend. Zaterdagmorgen begaven de consul en de attaché zich per auto naar teert kamp. Bij dien imgamig moedigde een sohnldiwaoht in de uniform dier Geallieerden, doch zeer waar schijnlijk van Joego-Slavische nationaliteit, hen uit, uit te stappen. De twee bezoekers voldeden aan die uiitnoodiging en deden mededeeldmg van hun identiteit en van het doel van hun bezoek. Hlet staat niet precies vast, wat er daarop IN 4 JAAR TIJD 5 MAAL ZOO RIJK Voor het Utrechtsche Tribunaal had zich Zaterdag te verantwoorden de thans 60-jarige ex-gemachtigde van Mussert, mr A. J. van Vessem, destijds lid van de Eerste Kamer en den Utrechtschen gemeenteraad, alsook ad vocaat, die zijn bemiddeling zou hebben ver leend bij den verkoop van Joodsche eigen dommen. Voorts zou hij den procureur-generaal Van Genechten in kennis hebben gesteld van de anti-Duitsche gezindheid van verschillende goede Nederlanders en zou hij hebben ge tracht de drukkerij Bosch te Utrecht voor Mussert te koopen. Bovendien zou van Viessem, die diestijds opper-baljuw was, getracht hebben zijn bu ren in het perceel Maliebaan 143, onder pres sie te bewegen tot verkoop van hun huis, waarin het Rechtsfront zou worden geves tigd. Verdachte heeft destijds echter dit huis bij het zijne getrokken. Mr B. van Woelderen, de beheerder, ge hoord over de financieele positie van ver dachte, gaf een uiteenzetting, waaruit bleek, dat na aftrek der schulden, er nog een saldo was van f 74.000.-. Nadat hiervan de be lasting zou zijn afgetrokken zou er niet veel overblijven. Mr dr S. Kruyff, voorzitter van het Tribu naal, ontvouwde echter aan de hand van rapporten der belasting een zonniger beeld: het vermogen zou van f 46.000.- in 1940 ge stegen zijn tot f 232.000.- in 1944. Het jaar- lijk9che inkomen bleek ingevolge dezelfde fiscale gevens in de oorlogsjaren bijna ver- vijftienvouidigd te zijn. Ter sprake kwam verder het uit Vught vrijkrijgen van den heer I. J, Sloos, di recteur van de N.V. Leidsche Hooger Onder wij anstellingen door van V ess ems bemoei ingen. Beklaagde had voor deze bemiddeling niet minder dan f 75.000.- gerekend. Hij ver weerde zich thans door er op te wijzen, dat hij zooveel werk aan deze zaak had gehad, vooral met het ongedaan maken van de con fiscaties der bezittingen van den heer Sloos. Na eenig onderhandelen in wat volgens van Vessem een millioenenzaak was geworden, was hij met Sloos overeengekomen, dat deze een vergoeding van f 50.000.- zou geven, met de bepaling dat hij nog 25 jaar deze instel ling „van advies zou blijven dienen", waar voor nog eens f 25.000.- zou moeten worden betaald. Overwogen wordt daarom den heer Sloos nog als getuige op te roepen, Daarna werd de aankoop door verdachte's bemiddeling van een tweetal huizen voor de weduwe Mussert-van der Kaay, schoon zuster van Mussert, behandeld. Na het dood schieten van Musserts broer, overste Mussert, in de Mei-dagen van 1940, was door den Staat der Nederlanden aan diens weduwe een scha deloosstelling toegekend van f 35.000.- voor welk bedrag de huizen waren gekocht. Ook in deze affaire overweegt het Tribu naal nog het oproepen van getuigen. Bij de behandeling van de pro-Duitscihe gezindheid van verdachte ontkende deze een voor hem compromitteerend interview met een Duitscher. Daarbij zou hij hebben opge merkt, dat hij vast geloofde in de onover winnelijkheid van het Duitsche leger. Wanneer door het hooren van 'nieuwe ge tuigen de zaak niet zal worden aangehouden, volgt de uitspraak over 14 dagen. gebeurde. Volgens de eene lezing, greep .de schildwacht terstond zijn gummiknuppel en sloeg op de beide ambtenaren in, dde ter stond met gekneusde schedels neerzegen. Een ander bericht zegt, dart zij het kamp binnen gingen en een toespraak hielden tot de verzamelde kampbewonersNiettegen staande hevige protesten van de Joego- Sla-ven maakten zij propaganda voor het re giem van Tito. De menigte kwam daarop in beweging en sloeg de mannen neer. De militaire politie bracht hun Mchanmen naar een ziekenhuis. De consul was terstond dood. Zijn metgezel verkeert in lievensge- SOCIAAL-ECON. STUDIECONFERENTIE DER CHR. BONDEN Het Convent van Chr. Werkgeversorganisa ties (Chr. Werkgeversverbond, Chr. Boeren- en Tuindersbond en Chr. Middenstandsorg.) en het Chr. Nat. Vakverbond beleggen,op 9 en 10 April een sociaal-econ. studieconferentie, waar o.m. de bedrijfsorganisatie wordt behandeld. Teleurstellend Wat de laatste dagen reeds gevreesd moest worden, is thans wel door het geen nader bekend werd, bevestigd: de han delsbesprekingen te Den Haag gevoerd met vertegenwoordigers van de BritschAmeri ka arische zone in Duitschland, hebben aan vankelijk een teleurstellend resultaat opge leverd. Op belangrijke punten werd geen beslissing genomen, tenzij dan deze, dat die punten zullen worden voorgelegd aan de ge allieerde autoriteiten te Berlijn. Er schijnt geen aanleiding te zijn om hiervan de con clusie met groot vertrouwen tegemoet te zien. Wij moeten blijven hopen, dat men te Berlijn ook daadwerkelijk zal blijken te wil len instemmen met den zin dat de herleving van den handel en tusschen Nederland en Duitschland onontbeerlijk is voor beide par tijen en voorts van fundamenteel beteeke- nis voor den wederopbouw van Duitschland. Bij woorden zal het niet mogen blijven. Na dat in de politiek van onze Regeering de ver houding met Indië op losse schroeven is ge zet, zijn wij nu hard bezig om ook in Europa den oorlog te verliezen. En waar blijven zij, die zich koesteren aan de illusie, dat de ge allieerden ons althans in Europa eenige com pensatie wilden schenken op economisch gebied, nu, ook wat dit betreft, de toekomst ten aanzien van Indië zoo onzeker is ge worden? Hinderlijk volgen Een lezer of is het een lezeres? doet ons in een schrijven zijn (of haar) beklag over de hinderlijke belangstelling, welke door velen aan den dag wordt gelegd wanneer het het Koninklijk Huis betreft. In het bijzonder moet de hinderlijke belang stelling opvallen, nu zulk een blijde gebeur tenis op komst is in het Prinselijk gezin. Het wil ons voorkomen, dat de briefschrijver (of briefschrijfster) het voor een belangrijk deel bij het rechte eind heeft. Er is wel een groote tegenstelling tusschen den stillen eer bied, waarmede men in elk „gewoon" gezin de komst van een nieuwen wereldburger omgeeft (als het goed is tenminste) en de vaak wel wat drukke aandacht, besteed aan wat in het Prinselijk gezin komen gaat. Nu weten wij wel, dat dit alles bedoeld is als uiting Van aanhankelijkheid, welke aanhan kelijkheid stellig ook waardeering zal vin den. Maar de openbare belangstelling gaat, dunkt ons, wat ver, wanneer men zooals thans gebeurt in de omgeving van het Paleis Soestdijk voor den nieuwen nationalen feestdag een tocht langs het Paleis organi seert, waaraan iedereen, met vrijwel alle soorten van vervoermiddelen, kan deelnemen. Men bedenke, dat de diepte van de blijdschap gelukkig niet afhankelijk behoeft te zijn vaa de luidruchtigheid, waarmede zij wordt geuit. PROF. MR C. P. M. ROMME TE MAKASSAR Prof. mr C. P. M. Rom me is eind vorige week per vliegtuig voor een vüerdaagscfii verblijf te Makassar gearriveerd. Hij werdi bij zijn aankomst verwelkomd orni. door het afdeelingsbestuur van de Katholieke Partij te Makassar. „FELIX TIMMERMANS ZAL BLIJVEN VOORTLEVEN" Omtrent het verscheiden van Felix Tim mermans wordt nog geméld: Het is te half een, in den nacht van Don derdag op Vrijdag, dat hij het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Donderdagavond te ongeveer 10 uur kreeg whij een hartaanval Nadat de geneesheer hem een injectie had gegeven trad een schijnbare verbetering in. Te middernacht kwam de dood echter over hem. Den laatsten tijd hield Felix Timmermans zich veel onledig met dichtwerken en ken merkend voor zijn werklust is wel, dat luj op den laatsten dag van zijn leven nog naar zijn uitgever in Antwerpen is gegaan om de uitgave van een nieuwe bundel verzen te be spreken. Deze bundel bevat uitsluitend- ge dichten met een sterk melancholisch karak ter, die alle als hoofdthema den dood hebben. Toevallig werd op den avond van zijn dood te Bern de première gegeven van de opera „Kerstmispater", waarvan het libretto geno men is uit zijn werk „Het keerseken in den lanteern". De Gazet van Antwerpen schrijft over het heengaan van Felix Timmermans „Wij ver liezen in Felix Timmermans een van onze grootste vertellers, een van onze meest ge liefde en meest gelezen romanciers. Zijn fel omstreden figuur had reeds lang. haar eigen De bij de ramp van het K.L.M.-toestel te Kopenhagen omgekomen Aimerikaansctoe zangeres Grace Moore werd 5 Dec. 1901 te Del Rio in Tennessee geboren. Zij stamt uit een zeer conservatieve en Christelijke familie en had oorspronkelijk het plan om zende linge te worden. Zij ging zelfs naar het Ward Belmont College te Nashville, waar zij ook muziekonderricht ontving, doch reeds het eerste jaar, nadat zij de wereldberoemde Mary Garden had gehoord, veranderden haar plannen en en werd 't haar verlangen opera zangeres te wor den. Reeds had Grace Moore en kele soli in de kerk gezongen en het kerkkoor ge leid. Zij verhuis de naar Washing ton, waar ze het conservatorium afliep en reeds eenige bekend heid kreeg. Vol hoop ging ze naar New York, doch haar finan cieele toestand was zoo zorg- GRACE MOORE lijk, dat ze een engagement in een kleine nachtclub moest aanvaarden. Haar eigenlijke carrière begon pas, toen ze prima-donna werd in Irving Berlin's „Music Box Revue 1923" te Parijs. Na nog in New York te zijn afgewezen als opera-zangeres, ging ze verder studeeren in Europa en in 1927 trad ze op in „La Bohème" in Milaan. Deze voorstelling werd bijgewoond door den directeur van de Metropolitan Opera, die met haar een contract afsloot voor „La Bohème" in New York in 1928. Hiermede was haar roem gevestigd en werd zij de meest gevierde zangeres in Amerika, waar Hollywood natuurlijk ook beslag op haar legdie. Gedurende haar film-arbedd heeft Grace Moore nog enkele toumée's door Europa gemaakt en o.m. gezongen t.g.v. het zilver- ren jubileum van koning George V van Engeland, waarna zij voor den Deenschen Koning in Kopenhagen optrad. Via Stock holm ging ze naar Bulgarije, waar ze voor koning Boris zong. Tijdens dit ontreden voor de verschillende Europeesche concerten heeft zij diverse hooge onderscheidingen ontvangen. Haar woonplaats was Newton in Connecticut. In Nov. 1946 werd Grace Moore eere-bux- geres van Cannes, waar zij van 1931 af met onderbrekingen heeft gewoond. In Dec. jl. werd haar optreden in de opera .Louise" te Parijs, het Kruis van het Legioen van Da- van Frankrijk verleend. De verongelukte jeugdige Franschman Jean Loup Peltier had Grace Moore aan den vleu gel begeleid en oogstte nog Zaterdagavond op een recital te Kopenhagen een groot suc- plaats in onze letterkunde en, wat men hem ook moge verwijten, zijn werk zal bij voort during gelezen en genoten worden, lang nadat de critiek vergeten zal zijn. Nu de „schemeringen van den dood" over hem zijn gekomen, past het slechts eerbiedig en dank baar te zijn voor al het schoone, dat van dit leven onsterfelijk overblijft." De Brusselsche „Nieuwe Standaard" schrijft over Timmermans: „Wat de critiek er ook over gezegd mag hebben, Felix Timmermans werd gelezen. Een boek van Timmermans had altijd pro's of anti's, beiden even hartstoch telijk. De twisten leidden evenwel tot niet& anders, dan dat hij nog geestdriftiger werd gelezen. Men kan Felix Timmermans als kun stenaar vele tekorten aanwrijven, maar men kan niet loochenen, dat hij onvervangbaar is. Het is aan geen twijfel onderhevig, dat het beste van Timmermans zal blijven voort leven in het Vlaamsche volk". Op het Centraal-Station te Amsterdam arriveerde de Engelsche dirigent van het B. B. C.-orkest, Sir Adrian Boult, voor een tiendaagsch verblijf in Nederland, om in het Concertgebouw te Amsterdam vier concerten te dirigeeren. SOEDAN-KWESTIE WORDT AAN V.N. voorgelegd. Het Egyptische kabinet besloot „de geheelo kwestie van den Soedan en Egypte" aan die Ver. Naties voor te leggen. Enkele berichten maken melding van een EngeJsch voorstel, om een commissie van Etngelsch-, Egyptische- en Soedaneesche ver tegenwoordigers te vormen, die den Soedan binnen een periode van 20 jaar zelfbestuur moet geven.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7