De Zaterdagmarkt heeft weer een verlichting Tweede Kamerleden over den pol. toestand NIEUWE LEIDSC'HE COURANT MAANDAG 27 JANUARI 19*7 Stadsnieuws De heer L. A. Mennes stelde deze in gebruik De lucht, welke zich Zaterdagmiddag boven de stad koepelde, was donker en grijs en het liet zich aanzien, dat een sneeuwval niet langer kon uitblijven. Dan zou de wereld wit en zacht worden, het leven zou een geheel ander aspect krij gen en in de straten zouden de anders zoo schrille geluiden gedempt door de witte massa, welke alles zou bedekken worden vernomen. Wij verkeerden slechts even in het droomland van sneeuw en vredigheid, want spoedig werd onze a&ndach* naar iets anders getrokken. Het was een onge wone drukte op de markt; honderden repten zich naar het centrum van koop len verkoop om getuigen te zijn van de „feestelijkheden", welke ter gelegenheid van de inschakeling der verlichting, wa ren georganiseerd. J En er was ook fe. Men kon dit niet de. De Joodsche kooplieden, die ruim 60 procent van de totale marktbevolking uit maakten, werden geweerd, terwijl de lieden, die handelden in agrarische pro ducten ook niet meer mochten verschij nen. Het feit, dat de markt thans weer haar oude aspect herkrijgt, beteekent vreugde, niet alleen voor de kooplieden, die thans weer in de gelegenheid zijn hun brood te verdienen, doch ook voor het jonge bestuur en den exploitant, die er thans weer een succes bij te boeken heeft, aldus besloot de heer Mennes zijn toe- spraakt. Hierna bood de heer Peereboom namens het hoofdbestuur zijn gelukwenschen aan het bestuur der Leidsche afdeeling aan, terwijl de heer Mennes de officieele in- dienststelling der verlichting verrichtte, waarna twee coupletten van 'het Wilhel mus werden gespeeld. Nadat het bestuur een rondwandeling over het marktterrein had gemaakt, werd in „Het Gulden Vlies" een intieme re ceptie gehouden, tijdens welke de heer at wy nu Zaterdagsavonds weer op een verlichte Markt kunnen rondneuzen, is ook het «ark van den heer L. A. Mennes, dir. van den Haven- en Marktdienst, die wij hier de handle zien overhalen, waardoor de lampen werden ontstoken. alleen zien aan de lijnen, die overal wa ren gespannen en waaraan vlaggetjes van allerlei kleur en vorm vroolijk wapper den, of aan den auto, welke marschmu- ziek ten gehoore bracht en waarom heen kinderen en volwassenen stonden ge schaard, doch ook aan de kooplui, die hun kraampjes extra goed verzorgd Had den .en.met nog luider stem dan anders hun artikelen en actualiteiten aanprezen. En de bezoekers gaven van hun belang stelling op gulle wijze blijk, want overal verdrong men zich om te kijken of er iets van zijn gading bij was en meestal was dit wel' het geval. Ofh half Vijf vond de officieele inge bruikneming van de electrische verlich ting plaats en dat er nogal aandacht aan was geschonken, bleek wel uit de aanwe zigheid van diverse marktautoriteiten. w. o. de heeren J. van Veen, dir. van de exploitatie der marktverlichting in Ne derland, A. Peereboom, lid van het hoofdbestuur, L. A. Mennes, dir van den Markt- en Havendienst, H. Stikkelorum, vöorz. van de Centrale Ver. voor den Markt-, Straatr en Rivierhandel, R. Kooi man, adj. dir van den Markt- en Haven dienst en Zierfusz. technisch hoofdamb. bij de Sted. Lichtfabrieken. De voorzitter heette in zijn openings woord allen welkom en wees er op, dat door de verlichting van de markt weer iets van het traditioneele, dat ons in den oorlog werd ontnomen, is teruggewonnen. Als tweede spr. voerde de heer Mennes het woord, die met zijn gedachten aller eerst terugging naar 8 November 1924, waarop de toenmalige burgemeester, wij len jhr mr de Gijselaar, voor het eers+ de verlichting inschakelde Ook de ouder- wetsche marktverlichting werd door spr. geschetst; alle mogelijke lampen, gestookt met petroleum, carbid en benzine, later meer geperfectioneerd. Wij weten nog, dat zij bij avond een mysterieuze sfeer aan de karakteristieke markt gaven en kunnen ons nog goed voor den geest ha len, dat de zoete geuren, die citroenen en ander fruit verspreidden, werden ge kruid door verkeerd afgestelde walmen de pitten. Dit weerhield d£ duizenden echter niet de markt te bezoeken. De in voering van de electrische verlichting heeft groote zorgen met zich gebracht, de technische uitvoerbaarheid vond men een probleem en een eyentueele exploi tatie te duur. 25 jaar geleden echter wist een Haagsche installateur een schema van marktverlichting aannemelijk te maken, met dit resultaat, dat in 1923 de markt in Den Haag van licht werd<®br- zien. In het slot van zijn rede zeide spr.. dat als gevolg van de bezetting in- 1940 de beteekenis van de markt snel verminder- Peereboom in een speech mededeelde, dat het ledenaantal van 1800 tot 6500 is gestegen. In zijn kwaliteit als voorzitter van de destijds mede door hem opgerichte ver- eeniging van hoofdambtenaren va» het Marktwezen mstigegrde de heer Mennes èep nauwe samenwerking tusschen de georganiseerde handelaren. LEIDSCHE CHR. BESTURENBOND. Hedenavond, 7.30 uur, houdt de Leid sche Chr. Besturenbond in het Geb. voor Chr. Soc. Belangen, Oude Singel, een buitengewone, algemeene vergadering. De heer J. Schipper, secr. van het C.N.V. zal hier spreken over het, vraag stuk van loonen en prijzen. Oranje-wandeltocht Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zullen, op initiatief van den secretaris van de „W.K.L.", den heer A. van Heusden, verschillende lange-af- stand-wandelaars bij de komende Blijde Gebeurtenis al wandelend den 80 km langen tocht naar het Paleis Soestdijk afleggen, om aldaar de felicitatiefegis- ters te onderteekenen. De volgende wandelsportvereenigingen zullen vertegenwoordigd zijn, o.a. Deko, Lisse; H.W.O.V., Den Haag; T.M.V., Lei derdorp; A.W.S.V., Alphen a. d. Rijn; O. en O', L.W.S V., v. d. Werff en P. P.A., Leiden. Gestart zal worden 's avonds 12 uur vanaf het Stadhuis. Vervolgens vernemen wij nog, dat het geschorschte lid P. A. Zwetsloot geen lid is van O. en O. en dat de heer J. P. Kwestroo, Vaartkade 5, thans optreedt als secretaris van „L.W.S.V." SCHAATSWEDSTRIJD SPEELTUINVER. MORSCHKW ARTIER De speeltuinver. „Morschkwaxtier" hield Zaterdag voor haar kinderen, onder be gunstiging van ideale weersomstandigheden en op een prachtige baan, een schaatswed strijd. De jongens en meisjes bekampten elkaar fel en genoten volop van dit schaats- festijn. De prijswinnaars waren: Jongens: Rob Neervoort, Guus Terpstra, Wim Arends. Meisjes: Elze Vergunst. Erna Chrispijn, Hannie Swanenburg.' Een troostprijs ont vingen nog: Harrie Santing en Annie de Hooge. De U.V.V., het Cadiwerk en de ouden van dagen Op een dezer dagen in „In den Ver gulden Turk" gehóuden vergadering van de afd. Leiden van de U.V.V. vroeg de presidente, mej. A. A. P. Couvée, belang stelling en medewerking der leden voor twee objecten, die ook wij hierbij gaartie aanfeeveleij. Op de eerste plaats is daar het Cadi werk, dat sinds 1 jaar met veel animo door U.V.V.-leden wordt verricht. Het heeft thans dringeift nieuwe arbeids krachten noodig, waarom een beroep wordt gedaan op alle leden. Verder ligt het ii^ het voornemen vdn het bestuur middagen te organiseeren voor ouden van dagen. De bedoeling is den oudjes een prettigen middag te bezorgen, waar bij ook het kopje thee met wat daarbij hóórt, niet zal ontbreken. Voor deze plan nen bleek veel belangstelling te bestaan. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Gerardus N M, z van S van der Klaauw en- A A Weijers; Klasina M- d van J van As en C M de Boer; Johan nes, z van J Holle-beek en C H Neute boom; Daniël S, z van M Buitenom en M Duursma; Edit P, d van J C R van der Meersche en C. V Vanepitael; CareL, z van C VijJbrief en P C Ravensbergen; Fran- ciscus W J, z van H J P ter Beek en E C Nijssen; Rëgina, dgyan H H Pape en A W R Overeem. OVERLEDEN: J C de Vlieger. 2 weken; M van Kuijeren-Verbiest, 69 j; J Lane el, 65 j. Distributievaria Morgen is aan de beürt voor het af halen van levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingenkaarten de letter L. Inlevering voor detaillisten, enz. Dins dagmorgen bakkers: 8.30 uur, letter A t/m D; 9 uur, E t/m H; 9.30 uur I t/m L; 10 uur, M t/m P; 10.30 uur, R t/m U; 11 uur, V t/m Z; 911 ui|r, tabaksgros- siers; Dinsdagmiddag van 1416 u. voor tabakshandelaren. In de^week van 27 Jan.1 Febr. kun nen aanvraagformulieren voor transport banden worden afgehaald door bakkers, kruideniers, beroepsvervoer- en verhuis inrichtingen. Dit geldt eveneens voor genoemde agentschappen. SPREEKUUR WETHOUDERS De wethouders A. J. Jongeleen en S. Menken zijn verhinderd Woensdag spreek uur tt houden. Voorlichting van Chr. v. d. Heuvel en mr dr E. P. Verkerk De A. R. waren en zijn bereid mede te werken aan een. Nat. kabinet, aangezien de noodtoestand, waarin ons volk ver keert, zulks vordert, aldus het Tweede Kamerlid, Chr. v. d. Heuvel in zijn rede voor de Hulpcentrale Leiden der A. R. kie9vereenigingen, welke hij Zaterdag middag heeft gehouden en waarin hij een aantal vragen, betreffende den huldigen politieken toestand heeft beantwoord. Het was noodzakelijk geweest een po litiek bestand te sluiten, waarbij verschil punten zouden blijven rusten, doch allen zouden medewerken aan den wederop bouw. Ook inzake de Indische politiek waren er aanknoopingspunten genoeg met de K. V. P., want het was een jaar geleden niet te voorzien, dat deze kwestie zich zoo zou ontwikkelen. Spr. zag in de toekomst geen duurzame samenwerking tusSchen K. V. P. en P. v. d. A., aange zien er verscheidene diepgaande verschil punten zij, b.v. t.a.v. de huwelijks- en be lastingwetgeving, socialisatie, enz. Wij zullen echter nooit mogen leuren om sa menwerking, aldus spr. Natuurlijk dient de partij een frisoh ge luid te laten hooren en dui delijk te zeggen waar 't om gaat doch daarbij moet de oproep tot gehoorzaam heid aan Gods geboden steeds voorop staan. Of deze vol doende weer klank zalvin den, hangt af van de geestelijke gesteldheid van ons volk. Wat de fusie met de C. H. Unie be treft, zeide de heer v. d. Heuvel, dat naar zijn meeninig het kerkelijk vraagstuk geen overwegend bezwaar is voor een samengaan. Nauw contact moet er blij-*" ven, evenals het trekken van één lijn in de landspolitiek. Uitvoerig stond spr. stil bij de belas- tingpolitdek, welke thans in socialistische richting voert. Tegen het con9umenten- crediet bestond aanvankelijk geen be zwaar, doch het is zeer de vraag, of na de by alg. maatregel van bestuur aange- Chr. van den Heuvel. brachte wijziging verdere medewerking mógelijk is. Tegen de vermogensheffing kunnen geen prinoipieele bezwaren gel den, maar wel tegen de gevolgen, welke deze zal hebben voor 't econom. leven en de slechts geringe baten voor de schat kist, daar andere belastingen hierdoor aanmerkelijk minder zullen opbrengen. Door de social^ maatregelen van thans wordt in één slag omver geworpen, het geen reeds in velerlei opzicht in het maatschappelijk leven was gegroeid. Het loon- en prijzenprobleem moet in ternationaal worden gezien, want 't komt aan op exporteeren, wil er toekomst voor ons land zijn. Thans dient 't economisch leven geleid te worden door de Overheid, maar men wil veel onder Overheidsbe moeiing brengen, wat onder Bedrijfsor ganen berust. Wij moeten echter het principe, dat hier achter zit, voor de toe komst als basis verwerpen. De heer v. d. Heuvel besloot met een krachtig'e opwekking tot handhaving en uitdragen der Chr. staatkundige begin selen, want alleen in dezen weg is er nog toekomst voor ons volk. Mr dr E. P. Verkerk van Boskoop, eveneens lid van de Tweede Kamer, heeft als tweede spreker vragen beantwoord in zake de radio- en Indische kwestie en die der te voeren buitenlandsche politiek. Wat de radio betrof, zag spr. een aaneen schakeling van overgangstoestanden en als tweeledig probleem nl. de kwestie van den nation, omroep en hoever mén gaan moet met de geestelijke vrijheid. Deze kwestie is echter nog niet beëin digd. Vervolgens behandelde mr Verkerk de vraag of nakaarten nog geboden is, nu de basis-overeenkomst van Linggadjati er door is gekomen. Er zijn, aldus spr., en kele symptomen, die er op wijzen, dat de zaak nog niet uit is en elke speelruimte des rechts, die er in mocht zitten, moet benut worden. Wat te doen met de comité's Rijkseen heid en „Indië in Nood", heeft men ge vraagd. Associeeren we ons niet met de P. v. d. V.? Spr. toonde hieromtrent aan, waarom de A.R. voorop in het verzet gaan. Wij zijn tegen Linggadjati om de revolutionnaire methode, die gevolgd wordt en om de afschuiving van de ver antwoordelijkheid, tijdig en ontijdig. Er is gezegd, dat we te fel zijn geweest. Maar die felheid kwam niet van onzen kant. De Regeering heeft gezegd: we moeten niets van dien collaborateur Soekarno hebben. Wat is er van die uitspraak te recht gekomen. De voorlichting haperde en uit brieven van soldaten klonk het ons tegen: Wat doen we eigenlijk nog in Indië? De woorden gezag en vrijheid Kunst en Letteren HET „ORCHESTRE COLONNE" IN LEIDEN. Terwijl het Residientie-Orkest in Parijs optreedt, zal het „Orcbestre Colonne" een aantal concerten iin Nederland geven. Dit orkest is een der beste en oudste vam Parijs. In 1875 werd het gesticht. Dirigent- ten waren o.m. Edouard Colonne, in 1910 opgevolgd door Gabriel Pierné. In 1932 kwam Paul Ifctray, terzijde gestaan door verschillende jongere dirigenten w.o. Jean Gitardino. Onder leiding van Giardino die dit jaar den „Prix de Disque" behaalde met een model-vertolking van Moussorsky's Ta bleaux d?une exposition, zal het „Orches- tne Colonne" op 6 Februari te Leiden het volgende programma brengen: M. Chaus- son, Symphoniie in b kl. t-; R. Strauss, Don Juan; A. Roussel, Le Festin de l'Araignée; M. Ravel, La Valse. Men ziet, het oude Orchestre Colomne dient, bezield met jeugdig vuur zoowel de klassieke als de moderne muziek met grooten ijver en. kunstzinnigheidHet ver dient de volle belangstelling voor zijn cultureele taak van het Ned. publiek. BUURTVER. HAAGYVEGKW ARTIER Woensdagavond 29 Jan. a.s. zal in café „De Groote Vink" door de buurtver. „Haag- wegkwartier" 'n buitengew. ledenvergade ring worden gehouden, waarin mededee- lingen over de groote feestvergadering op 9 April in de Stadsgehoorzaal zullen wor den gedaan. Tevens zal besproken worden de feestviering op 5 Mei as. en bij de Blijde Gebeurtenis en voor afwisseling zorgt een *~tooneelclub en een conferencier. LEIDERDORP. Een dezer dagen kwam de A.R. Kies- vereeniging in ledenvergadering bijeen ter bespreking van het door de Kamer- kieskringcentrale toegezonden schema. Een tweetal leden hielden een korte in leiding over verschillende punten uit het schema, waarop een zeer geanimeerde bespreking volgde. Uit de vergadering kwam de wensch naar .voren meer ver gaderingen te houden. Helaas was de op komst voor deze vergadering zeer gering. Hedenavond vergadert de A.R. Stu dieclub in de Chr. school. Ingeleid zal worden het onderwerp: JeugcLpoLitiek Van de gelegenheid tot schaatsenrijden op de IJsbaan. die des avonds is verlicht, en waar ook de muziek meehelpt de stem ming erin te brengen, wordt druk gebruik gemaakt. Vorige week werd wederom een feest comité geïnstalleerd tot het organiseeren van volksfeesten. Immers: binnenkort zal het bericht van de geboorte van een Oranje telg aller harten verblijden. Wil dit feest echter slagen in dien zin, dat het een ge beurtenis wordt voor allen, dan moet het comité kunnen rekenen op aller steun, zoo wel financieel als moreel. Binnenkort zal dan ook een deurcollecte worden gehouden, ter voorbereiding waarvan reeds een cir culaire werd verspreid. Wij wekken hierbij gaarne op tot vrijgevigheid. Morgen vimdt op het agentschap van den DistrubU'ti'Ekring uitreiking van schoenenboom er plaats. Het kantoor is geopend var 9.3012 en 13—15 uur, VOORSCHOTEN. Het werd een gezellige, geanimeerde bijeenkomst, van de C.H. Jongeren-groep Donderdag in het gebouw voor Chr. be langen. Mevr. J. Kost er.-van Roon sprak over het verschil tusschen de C.H.U., die arndere Chr. en de overige partijen, waar bij zij op den voorgrond plaatste, dat het de Unie was, die meegewerkt heeft aan de oplossing van sociale problemen er die den grondslag gelegd heeft voor sociale her vormingen. Ook. weerzij er op, dat de Unie niet alleen voor den beteren stand is, maar voor iedereen. Het verheugde haar, dat Voorschoten een tamelijk groote jongerengroep heeft. De heer K. J. Bar men 't Loo1 gaf een zeer goed buiten land sCh maandoverzicht, terwijl voorzitter G. Mechelse wees op de goedgeslaagde bijeenkomst in Leiden. De rondvraag bracht veel tongen in beweging en er werden goede plannen gemaakt voor de komende maanden. HAZERSWOUDE. Alle militairen, die in de oorlogs dagen van Mei 1940 daadwerkelijk in ge vecht zijn geweest, kunnen aan het Mi nisterie van Oorlog, afd. A 1 te 's-Graven- hage, een formulier aanvragen voor het bekomen van het oorLogsherimnerimgskruis met de gesp „Nederland Mei 1940." De heer J. J. A. Kruijff, commies ter secretarie, is met ingang van 1 Febr. a.s. benoemd tot burgemeester van Den Bom mel. De Herv. Schoolvereeniging hoopt a.s. Donderdag 30 Januari des avonds half acht haar jaarlijkscbe ledenvergade ring te houden in „Salvatori." Mr dr E. P. Verkerk. vormen, aldus spr., het woord rechtsorde. Onze bewogenheid richt zich op de terreur (de 7000 geïnterneerden blijken er 25.000 te zijn) en of de Indische zaak zal worden opgelost volgens regelen des rechts, Am. kapitaal of terreur. Komend^op de te voe ren buitenlandsche po litiek, ging spr. na wat zelfstandigheidsipolitiek en wat neutraliteitspo litiek beteekenden en deed dit o.m. aan de hand van uitspraken van pro fessor Struik en minister Van Klef- fens. Spr. zou willen, dat de Regee- litiek en wat. neutraliteitspol. beteeken den en deed dit o.m. aan de hand van uitspraken van prof. Struik en min. van Kleffens. Spr. zou willen, dat de Regee ring zich zelfstandig voelde en dat zij wist, welke taak zij heeft. Onze even- wichtspositie is verzwakt door de gevoer de Indië-politiek. Een onafhankelijk- heidspolitiek achtte spr. de aangewezen weg. Tenslotte ging dr Verkerk nog even in op de kwestie van de grenscorrectie*.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4