Tachtig dooden bij 9 vliegtuigongelukken Van een boerenknecht, die Gestapo-agent was Amerika's meest beruchte gangster overleden WElryVE LEID SC HE COURANT MAANDAG 27 JANUARI 1947 TRAGISCH WEEK END VOOR DE LUCHTVAART Overal ter wereld lagen „dit weekeinde brandende vliegtuigwrakken verspreid oP vliegvelden, tegen heuvels en tusschen bergen. Tachtig dooden weirden er geborgen by negen vliegrampen. De grootste was die van de Dakota der KX.M. op Kastrup bij Kopenhagen met 21 dooden. In omvang volgt daarop een andere Dakota, eigendom van een Ghineesdhe luchtvaart maatschappij, die van Canton naar Tsjoeng- kin.g vloog en niet op de plaats van bestem ming aankwam. Er zijn zestien passagiers aan boord. Een derde Dakota verongelukte op Croy don. Twaalf inzittenden kwamen om het leven. Deze machine, bestuurd door den directeur van de maatschappij waartoe zij behoorde, Ted Spencer, die ook omkiwam, startte voor Zuid-Afrika. Zij was nog maar net los "van den grond, toen zij hevig begon te slingeren, neerdook en op een Tsjechische Dakota stort te, die nagezien werd. Voor de oogen van hen, die juist afscheid van de passagiers genomen hadden, vlogen de machines in brand. Elf inzittenden, waaronder vier leden van de be manning konden uit de vlammen worden ge red Ook omtrent de oorzaak van deze ramp bestaat nog geen zekerheid.. EJen beambte van het vliegveld verklaarde, dat na den start het linker draagvlak van de machine omlaag scheen te zwaaien1, wat een manke ment aan den lnnkermotor doet veronder stellen. Ben van de overlevende passagiers bad tijdens het starten vuur uit den linker motor mem> koenen De oudste van de omgekomen missie-zus ters was 71 jaar. Wat de omgekomen piloot betreft: Hij was Edward Spencer en eigenaar van een 1/udht- taxii-maatsohappij in Victoria-falis. Hij trok zich zeer het lot van gedemobiliseerde sol daten aan> en had zestien van hen een vlucht naar Rhodesia en een betrekking aldaar aan geboden. Iets dergelijks overkwam ook een korporaal-Victoriakrucsdragierdie afhanke lijk was van maaitschappelijken steun. Tot de omgekomenen behoorden drie mis sie-zusters, die uitgezonden waren naar Nyassa-land in Afrika. Eén van haar heeft, naar wel vast staat, haar leven geofferd voor een gedemobiliseerd soldaat, die haar wildé redden. Deze, zelf ook één der passagiers, vertelde: ,*Miji\ haren geraakten in brand. Ik wilde een non uit het vliegtuig halen, maar plotse ling duwde zij mij naar buiten, zy stond zelf in brand." Onder de slachtoffers waren een baby van enkele maanden oud en een knaapje van 2% jaar. Hun ouders kwamen eveneens om. Andere ongelukken gebeurden in: China. Bij Hongkong vloog een Philip- pijnsch toestel in een dichten mist tegen een heuveltop. De vier inzittenden kwamen om. Het vliegtuig vervoerde voor een millioen pond sterling aan gouden staven en munten. Deze lagen wyd en zyd op den grond ver strooid. Columbia. Amerikaansahe vliegers hébben bij Bogota het wrak ontdekt van een Colum- biaansdh vliegtuig, dat 6inds Woensdag werd vermist. Men vreest, dat de 17 inzittenden zyn gedood. Ver. Staten. Twee sohroeflooze jachtvlieg tuigen van het type „Shooting Star" kwamen bij Mardh Field in Californië midden in de lucht met elkaar in botsing en stortten neer. Beide piloten kwamen om het leven. Engeland. Een Mosquito van de Royal Air Force stortte neer by North Allerton in Yorkshire. Twee dooden. Ver. Staten. Een particulier vliegtuig kwam tengevolge van een explosie omlaag by Raensselaer in den Staat Indiana. Vyf dooden. Duitschland. Honderd kilometer 'bezuiden Hamburg vloog een Amerikaansch legerv li eg- tuigje tegen een hoogspanningskabel. De be sturende officier liet het leven. Mr. J. W. M. Lambooy, zoon ,van wijlen oud-minister Lambooy, met zyn echtge- noote tijdens den rytoer door Lisse, waar hij Zaterdag tot burgemeester werd geïnstalleerd. De directeuren van het Siemens-con cern von Witzleben, Béfckert en Pohlmann zijn geschorst.. WAS ONTVLUCHT UIT KAMP IN DE RESIDENTIE Zooals wij reeds eenigen tijd geleden meld den, heeft de Belgische Rijkswacht te Den- derwindeke (Oost-Vlaanderen) op aanwij zing van eenige Nederlanders, een persoon van Ned. nationaliteit aangehouden, die daar reeds gedurende een jaar op de boéTdery werkzaam was. Het betreft hier den ongeveer 40-jarigen Gestapo-agent Karl Ludwig Huschka, zich ook noemend Van der Wyde of Van der Woude, wiens opsporing was verzocht door den off. van justitie van de arr. rechtbank te Almelo. Huschka was reeds in 1941 als Duitsch agent werkzaam te Parijs, waar hij ver scheidene geallieerde piloten, die door be middeling van een geheime organisatie naar Portugal trachtten te ontkomen, liet arrestee ren. Aan hem was het eveneens te wyten, Weer was het een Dakota, die de KX.M. voor een ramp plaatste. Ditmaal de PH-T.C.R., die bestuurd werd door een der meest ervaren vliegers, waarover de Maatschappij beschikte. 'AL CAPONE LEEFDE 8 JAAR RUSTIG AI Caponc, die in zyn glorietijd de on gekroonde koning van Chicago werd ge noemd, is Zaterdagavond yi zijn „paleis" te Miami Beach in Florida overleden. Hij werd Dinsdag j.l. door een beroerte getroffen en leed aan longtcongestie. m Ofschoon zijn toestand aanvankelijk weer iets verbeterde, had Al Capone Vrijdag een inzinking en Zaterdag noemde de dokter zijn toestand zeer kritiek. Hy werd de laat ste dagen in het leven gehouden door toe diening van zuurstof. Al Capone, die in Napels geboren werd en als kind met zijn ouders naar de Ver. Staten emimrigreerde, kwam toevallig in de gangsterwereld te recht, toen hy. na een gevecht meende zyn tegenstander gedood te hebben en de vlucht nam. Hij maakte snel „carrière" en „zijn groote kans" kwam tydens de zg. „droog legging" van de Vereenigde Staten, toen hy een smokkelhandel in spiritualiën op groote schaal begon. Op het „hoogtepunt" van zijn loopbaan verdiende hij 200.000 gul den per week als organisator .van den hal ven clandestien en import. Ondanks zyn drukke bezigheden heeft Al Capone nog een week langer geleefd, dan de man, die hem de mogelijkheid daartoe verschaft heeft: de maker van de anti drank-wet, Volstead, die vorige week Maan dag stierf. Al Capone werd eerst berucht door het bloedbad, dat zijn „gang" 14 Fe bruari 1929 veroorzaakte, toen een concur reer ende bende in een garage met machine geweervuur werd uitgeroeid. De politie kon echter, wat zijn gangster-activiteit betreft, geen vat op hem krijgen en mocht zich ge lukkig prij^n, toen zy hem wegens be- CHR. BOEREN- EN TUINDERSBOND WIL LEERSTOEL TE WAGENINGEN De Chr. Boeren- en Tuindersbond onder zoekt de mogelijkheid tot vestiging van eep by zond eren leerstoel aan de Landtoouwhoo- geschool te Wageningen, om daarvoor in aan merking komende vakken te doen doceeren in overeenstemming met de Chr. levens- en wereldbeschouwing. De nieuwe adj.-secr. van deze organisatie, G. Wansink te Wageningen, hoopt nog dit jaar den ingenieurstitel te be lastingontduiking vier jaar achter silot en grendel kon zetten. In 1939 kwam Al Ca pone weer vrij en leidde schijnbaar een te ruggetrokken leven in zijn l/uxueuze wo ning in Florida. Zijn gezin stond om zyn bed heen, toen hij den laatsten adem uitblies in één van de 25 kamers van zyn villa, die uitziet over de prachtife Golf van Biscayne. De bekend making van zijn dood werd een uur ver traagd, omdat alle "aandacht moest worden besteed aan de vrouw van Al Capone, die tengevolge van het sterven van haar man een ineenstorting kreeg. Haar toestand is ernstig. Aldus luidt het verhaal van Reuter. dat de toenmalige Ned. vice-consul, jhr Bas Backer, thans consul te Simla, en de heer M. C. Jansen, de tegenwoordige directeur der Ned. kanselarij te Parijs, in 1942 naar een concentratiekamp werden overgebracht. Even voor de bevryding was Huschka in de Zuidelyke provincies van Nederland en in de omgeving van Almelo werkzaam, waar hij persoonlijk geallieerde vliegers om het leven zou hebben gebracht. Hy werd na de bevrijding van Nederland gearresteerd en in de gevangenis te Den Haag opgesloten; hieruit wist hij echter te ontvluchten. Huschka zal binnen 10 dagen aan de Ned. justitueele autoriteiten worden uitgeleverd; hy zal terecht staan wegens het plegen van niet minder dan negen moorden. Een vuile wasch, die groot opzien baarde Schat gevonden in Belgftch interneerings kamp. Hert Belgische blad „Le Soir" geeft nadere by zonderheden over een schat van ongeveer 100.000.000 francs aan diamanten, die in het Belgische interneer ingskamp Lèopoïdlsburg gevonden ie. Hij is afkoihstig uiit door de Duiitsche nazi's aangelegde voorraden. Hiet bestaan van den schat kwam aan het licht, toen men een onderzoek ging instellen naar aanleiding van het feit, dat in de vuile wasch, die gedetineerden het kamp unit zonden, <üam>a®jken waren verborgen. Een van d'e gedetineerden bleek dezen schat ondier zijn beheer te hebben. Als lid van een Sow jet- Russische Todtorganisatae trachtte hij de diamanten successieve! aan bevrijden in. handen te spelen ter financiering van anti- Belgisohe propaganda. Jongeren-commissaris der K.V.P. met z'n auto verongelukt Voorbijganger ontdekte rood achterlicht in een vaart. Zaterdag omstreeks middernacht is de heer J. if. Robert, voorzitter van den Kring Am sterdam der K.V.P. en tevens jongeren-com missaris der partij, met zyn auto onder het viaduct te Diemen vermoedelyk tengevolge van de gladheid geslipt en in de Muider- trekvaart gereden. De wagen sloeg over den kop en Verdween 3 meter van den wal af bijna geheel onder het ys. Ruim een uur later werd het ongeluk pas ontdekt doordat een voorbijganger in de vaart langs den weg een rood lichtje ontdekte. Dit bleek het achterlicht van een auto te zyn. De heer Robert was een der eerste ver zetslieden in ons land en werd in 1941 door den S.D. gearresteerd. Tot April 1945 verbleef hij in Buchenwalde, waar hij door de Ameri kanen is bevrijd. Hij was 37 jaar oud en laat een vrouw niet drie kinderen achter. - De Belgische regeering besloot die loonen der ongeschoolde bovengnondscbe mdjtnafbed- diers met 8 frame per dag te vertboogen. UM. DE ZOON VAN BOBBY 41. Uit vrees van in de stroop te stikken. Moet hy maar aldoor blijven slikken. En schoon hy veel van likken houdt, Wordt dit hem toch wel wat benauwd; Hy stompt verwoed de bus vol deuken En springt als razend door de keuken, Om eindelyk, o zonde en schande, Ploempl in de melkpan te belanden I 42. Intussen staat ae kraan steeds open En blijft het water al maar lopen; De keukenvloer staat weldra vol. Ja zelfs de kamersI 't Is te dol! En als de dames even later De trap op willen, gutst het water In woeste stromen op hen af De stakkers staan versteld, ja paft Kerk en School Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Ameide en Tien hoven C v Dop te Voorthuizen; naar Burg C B Th Enklaar, cand. te Haarlem. Bedankt voor Wezep J v Dyk te Monster* Geref. Kerken Aangenomen naar Hillegersberg Straatweg E A v Es te Den HaagZuid. Bedankt voor Almelo (vac. G W Rijk een) J Nawijn te Avereest; voor Nieuwer- kerk (Zeel.) J M Bloemkolk te Gapinge. Bedankt: voor Katwyk a. Zee (2de pred. pl.) R. J. van der Meulen te Utrecht. Geref. Gemeenten. Tweetal: Katwyk a. Zee, J. Lichten berg te Kampen en D. van de Woestyne te Ridderkerk. Ds S. A. DE VRIES MET EMERITAAT Aan dis S. A. de Vries, Ned. Herv. pred. te Beek (L.) is i.v.m. het bereiken van den 70-j. leeftijd eervol emeritaat verleend. Ds de Vries werd in 1899 candidaat en in 1900 pred. te Zevenhuizen en stond vervolgens na 1904 te Tandjoeng-PinangKoepang en Ban doeng en vanaf 1922 te Beek. DE MOEILIJKHEDEN IN DE HERST. EVANG. LUTH. KERK. De Algemeene Kerkelijke Vergadering der Herst. Evang. Luth. Kerk komt a.s. Woens dag in bijzondere vergadering bijeen in ver-, baand met de onrust, die in de gemeente van de hoofdstad is ontütaan dooc het optreden vdn het college van vertegenwoordigers. Ds B. E. J. Bik heeft aan de gemeente medege deeld, dat hij van zijn overwegingen om zijn ambt neer te leggen is teruggekomen, maar den strijd zal voortzetten. PERSONALIA Tot voorz. van den Federal Council of the Churches of Christ in America" is geko zen Charles P. Taft, zoon van wijlen presi dent W. H. Taft en een vooraanstaande figuur in de Prot. Episcopaalsche Kerk. Hij is de eerste voorzitter, die geen predikant is. Ds J. J. Oranje, veldpred. van de „7 Decemlber-Divisie", is bevorderd tot majoor- veldpred. by het K.N.IX. Mr A. J. J. C. Bergheyn aanvaardt Vrij dag a.s. zijn ambt als privaat-docent in hiet notariaat aan de R.K. Univ. van Nijmegen. PROF. DR J. VAN MIERLO DOCTOR H.C, TE LEUVEN Tijdens een plechtige zitting in- de promo tiezaal van de universiteit van Leuven is Zaterdag j.l. aan den bekenden Vlaamschen letterkundige prof. dr J. v. Mierlo S.J. het doctoraat honoris causa in de Ned. letter kunde uitgereikt. ACADEMISCHE EXAMENS GRONINGEN, 25 Jan. Geslaagd: artsex. le ged. G. M. Jager, Assen; bevorderd tot arts: G. v. Warning Bolt, Groningen en J. Braam, Qldebove; cand. geneeskunde mej. M. H. Bazelmans, Zeelst (bij Eindhoven), mej. L. G. Groen, Groningen, P. H. J. Deli caat, Groningen en H D van der Meer, Ten Boer. ZENDINGSEXAMEN Voor het Zendingsexamen der Geref. Ker ken, afgenomen door prof. dr J. H. Bavinck, zijn geslaagd de dames M. H. Bonda te Oegst- geest, J. J. Goslinga, Buitenpost, T. Schalk- wyk, Heemstede, M. W. v. d. Vliet, Wflnis, J. de Waal, Wolfheze en E. v. d. Zwaag, Emmeloord. Behalve mej. Schalkwijk heb ben allen zich beschikbaar gesteld voor een benoeming tot miss. zuster. De K.L.M.-Ramp bij Kopenhagen (Vervolg van Pag. 1) Een Deetisch luchtvaartinspecteür, die het ongeluk zag gebeuren, vertelde, dat het toestel aanvankelijk normaal opsteeg. Op een gegeven moment steeg het op een abnormale wyze net alsof het toestel als een licht om hoog ging. Wij begrepen, dat er iets fout was. Toch scheen de piloot zijn machine weer in zyn macht te hebben. Toen, van een hoogte van ongeveer 100 meter, stortte de machine met haar neus, al zwaaiende, tegen den grond. Een zware explosie volgde. Toen we by de plek des onheils waren von den we alleen nog een deel van het métalen omhulsel van de vleugels en stukken van de bekleeding. Iedereen moet onmiddellijk ge dood zijn, daar de inzittenden nog op hun plaatsen werden gevonden. De dooden werden uit de wrakstukken gehaald en naar een m de nabijheid gelegen gebouw gebracht Uren later had men nog geen van de slachtoffers kunnen identificeeren. Deze luchtvaartinspecteur had de alarmbel reeds geluid voordat het ongeluk plaats vond. De radio-nieuwsdienst heeft gisteravond om acht uur, na de medsdeeling van de namen der slachtoffers, een minuut stilte in acht genomen. Aanvankelijk was Seid Steinbeck als ge zagvoerder voor het verongelukte toestel aangewezen. Steinbeck had echter nog en kele dagen vacantie tegoed, waarom besloten werd, dat Geysendorffer hem zou vervangen. De KX.M. metót, dat de belasting van de Dakota ten tijde van het ongeval nauwelijks 12.000 kg bedroeg, terwyl het toegestane ma ximum 12.710 kg was. In terzake kundige kringen concludeert men uit de verklaring van den Deenschen luchtvaartinspecteür omtrent den ongewoon stellen start van het vliegtuig, dat er wel iets heel bijzonders moet zyn gebeurd, want „zoo'n start was ndet te verwachten van Gey sendorffer". In geheel Denemarken zullen vandaag de vlaggen halfstok hangen ten teeken van rouw over de 22 inzittenden van het vliegtuig. Men verwacht dat het Deensche Hof en de Regeerimg heden officieel in rouw zullen gaan. De felle brand, die het vliegtuig met bijna alles wat zich aan boord bevond, vernielde, maakte de identificatie der stoffelijke over schotten zeer moeilijk. Zoo kon Ginaoe Mbo re slechts herkend wor den aan enkele juweelen. Behalve een kof fer, die waarschijnlijk aan Pri-ns G us taai Atlolf heeft toebehoord., enkele documenten en brieven van de andere passagiers, wat muziek van Grace Moore en het speelgoed- aapje van het jongetje Sorbon .bleef niets gespaand.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2