Als 't kanon op 'n walvischjager geladen wordt 't Verklaarde pe Fr'nsche uitzicht Van Mook gaat binnenkort tóch de laan uit NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG 25 JANUARI 19« STUGT DE SPANNING STEEDS TEN TOP De speciale verslaggever aan boord van de ^Willem Barendsz" is met een walvischjager mee gewesst. Hij schrijft: De jager js de eigenlijke „vanger" van de walvisschen. Daarop bevindt zich de harpoe nier, die met zijn kanon het „doodelijk schot" moet lossen. Bij helder weer, maar met een stijve bries, zette ik mij in de mand,, die bij de komst van een der jagers mij van de „Willem Barendsz" af aan boord van het vangschip moest brengen. Daar zweefde i'k enkele oogenblikken tusschen lucht en wa ter. Als ik aan boord van de Am 3 getrokken ben, vraagt iemand mij, of ik me gelukkig gevoel. Hij en de anderen, die om me heen staan, kijken wat somber. Ze hebben een ietwat meewarig gevoel voor me over. Als de jager klaar is met bunkeren en de walvisch, die als kurkenzak is gebruikt tus schen moederschip en Am 3, naar het ach terschip van de ^Willem Barendsz" is ge sleept, stoomen we weg én ik zie voor den eersten keer in de PooLzee de trouwe „Ba- rendisz" van den anderen kant met haar roo- kenide schoorsteen en. Wij varen met volle kracht weg. Het valt me niet mee. Er staat een geweldige deining en het 400-tonnertje danst op de golven, dat het een lieve lust is. Maar het is geen lust voor mij. Zou ik dan toch nog te zeer land rot zijn? In elk geval moet ik weer eraan gelooven. De eenige troost is, dat nog nooit iemand aan zeeziekte is gestorven. Zoodra ik kan, geef ik mijn oogen goed de kost. Op het jagerdek is men druk bezig het schip viischMaar te maken. Het kanon wordt geladen met harpoen en kruit, de lijn waar mee de harpoen straks in bliksemsnelle vaart zal voortschietenwordt bevestigd. Een mo derne harpoen weegt 90 kg en is aan >een tros van ongeveer 800 meter lengte verbonden. Zij heeft den vorm van een dikke ijzeren staaf met aan de punt een explosieve kop. voorzien van weerhaken. Als de kop in het lichaam van de walvisch dringt, ontploft de daar in aangebrachte granaat en de weer haken zetten zich vast in het lichaam. Zoo kan het dier naar het vangschip worden ge sleept. De schok, die het vangschip zou krij gen, zoodra een walvisch door een harpoen is getroffen, wordt opgevangen door buf fervee ren, waarmee de tros aan boord ver bonden is. Wij stuiven nu als het ware door het wa ter en passeeren ysbergen soms diicht naby. Het is ontzettend koud. De wind snijdt me door alles heen. Het water golft over den boeg, het achterschip staat voortdurend blank. Het schip danst over de zee en wendt zich op iederen draai van het roer. Een matroos klimt langs een touwladder naar het kraaiennest. Zyn taak is belangryk. Zijn er walvisschen vooruit? De man geeft seinen met zijn handen. Iedereen aan boord is gespannen. De kapitein loert als het ware om zich heen om alle voorwerpen, die in zijn gezichtskring komen op te slorpen". De ja ger valt onophoudeiyk over stuur- en bak boord en als we gaan eten, hebben we geen rustig oogenblik. Het water heeft een blauw groene kleur. De wolkenstoeten zyn betoo- De premier van N.-Ierland, Sir Basil Brooke, kwam voor een particulier bezoek gisteren op Schiphol aan Zyn echtgenoote, Lady Brooke, werden fraaie Hollandsche tulpen aangeboden. Een verblijde aarde en verheugde eilanden De Heere regeert; de aarde ver- heuge zich; dat vele eilanden zich verblijd-en. Ps 97 1. Daar hebben we een echte dwaasheid des geloofs, om te spreken van een bhjde aarde en van zich verheugende eilanden. Hoe hoog waren de verwachtingen gespannen voor den tijd na den vrede. Het zou alles blij en vroolijk zyn. En toen kwamen dan eindehjk, eindelijk de lang verbeide dagen van Mei En enkele maanden later kwam ook voor de eilanden de bhjde tyding: de oorlog is voor- by. Nu zou de aarde zich dan kunnen ver heugen en de eilanden zouden blijde kun nen zyn. Maar wie durft nu te spreken van een verheugde aarde? Verheugd China; ver heugde Balk an sta ten, verheugd Duitschland; verheugd Japan en ga zoo maar voort. Overal onrust, opstand, leed en na-oorlogs spanningen. De schrik is den bewoners van aarde en eilanden om het hart geslagen van wege de eigen uitvindingen. De pikzwarte schaduw van een nieuwen laatsten oorlog glijdt onheilspellend over de aarde. Met ver beten lippen worden de teere pogingen on- veremid van vorm. Kaapsche duiven en wal visch vogeltjes zwermen rond het schip. Roofzuchtige orca's duiken in het water op. Op de brug is de luidspreker ingeschakeld. Ik hoor hoe de andere jagers hun vangsten aan het moederschip opgeven. Het wordt een wedstrijd wie het meest binnenbrengt. Aan de gezichten van de 'bemanning lees ik afe ddt het werk ieen spel gelijkt: wie wint vandaag, van de week, wie vangt de meeste walvisschen? PONTIAK-CONFERENTIE GESCHIKTE TIJDSTIP Aneta-Batavia meldde gisteren, dat van een aftreden van dT Van Mook op dit oogenblik geen sprake is. Welingelichte kringen tè Den Haag wijzen er thans op, dat het accent van dit telegram inderdaad op de gespatieerde woorden moet worden gelegd, aangezienmet de mogelijkheid van een dergelijk aftreden in de nabije toekomst terdege rekening dient te worden gehouden. Reeds sedert geruimen tyd koestert Van Mook nl. het verlangen van zyn functie ont heven te worden. Dat tijdstip achtte de Re geering eenige maanden geleden nog niet gekomen. Zou evenwel de luit. G.-G. thans een desbetreffend verzoek indienen, dan zou de Regeering geen bezwaar meer maken. Het zou eahter in de lyn liggen, dat dr Van Mook niet heengaat, voordat de conferentie te Pontianak, medio Februari, zal zijn ge houden, welke conferentie den voorberei denden arbeid van de bepaling van den sta tus der verschillende Indische gebieden zal afronden. Uit Engelsche bron wordt nog vernomen, dat minister Jonkman een schrijven aan dr Van Mook heeft gericht, waarin hy hem in Banketbakker stopte Duitschers vol met zoetigheid De banketbakker A. H. Scholte uit Assen, die vrijwillig groote hoeveelheden gebak aan de Duitschers leverde en daar ook enorm aa'n verdiende, zal waarschynlijk zyn ge- heele oorlogswinst aan de schatkist moeten overdragen Hoewel hy ook geld aan de On- dergrondsche gaf om gevangenen vry te koopen, zag de adv.-fisc. van het B.G. te Assen n.l. gisteren toch aanleiding om een boete van f30.000 of 6 maanden hechtenis te ei9Chen en voorts 3 maanden gev.straf met 3 jaar proeftijd. Zyn geheele vermogensaan- was bleek f32.820 te zyn. De uitspraak is op 6 Februari a.s. UITZENDING ZEEUWSCH ZANGKOOR NAAR VER. STATEN KOST f60.000. De uitzending van een Zeeuwsch zangkoor naar Amerika komt op een bedrag van f 60.000 en naar een Regeeringsvertegenwoor- diger verklaarde moet het betwyfeld wor den of de Ned. Regeering dit bedrag be schikbaar zal stellen. Alleen als Amerika de kosten voor zyn rekening wil nemen, kan de uitzending doorgaan. Inmiddels hebben versoheiden koren proef gezongen voor een kleine Amerikaansche commissie, die vergezeld was van bovenge- noemden Regeeringsvertegenwoordiger. dernomeci den vrede te winnen. Geërgerd leggen we hoofdschud end de courant weg, die ons dagelyks vertelt van dingen, die ons den uitroep ontlokken: „wat een verschrik kelijke wereld". En biyde eilanden? En we stellen het meeste belang in het groote eilandenrijk, dat zich uitstrekt tusschen Sabang en Me- rauke, jjfiet eilandenrijk. waaraan we zoo nauw verbonden zyn door de historie en dat met Nederland vormt het ééne groote Koninkrijk der Nederlanden. Wat een aller- zorgelykste toestand daar. Opstandige be wegingen van fanatiekelingen; ongetemde, door stokende elementen opgehiste uitbar sting van ui Haaiende verlangens. Blijde eilanden? En de tienduizenden nieuwe Multa- tuli's dan, lange ryen ter-dood-gemartelden in concentratiekampen en krijgsgevangen schap; systematisch uitgehongerden, zwart van dienstbaarheid. Blyde eilanden? Om te lachen. Maar toch we moeten letten op wat voorafgaat: De Heere regeert. Aarde, ver heug u gerust; en eilanden, verblijdt u toch maar en gy allen, die daarop woont. Als gy gelooven moogt, dan weet gy, dat de Heer het regiment voert; dat Hy de teugels in handen houdt. Geen mensch regeert; geen macht; geen kracht. Maar Hij, Hy. Een betere vertaling luidt: de Heere vertoont zich als Koning. Maar dan weten we toch dat alles, dat er gebeurt Zyn Koninkrijk naderbij doet Door middel van radar ds de positie van de walvisschen niet, zooals ik onlangs schreef, te bepalen. Op het ontvangsoherm van de radarinstallatie kan men wel constateeren of er obstakels in de omgeving zijn, zooals y^bergen. Indien al een school walvisschen aan de oppervlakte van het water zou ko men, zou men door middel van radar toch niet kunnen opmaken wat het is. Daarom snuffelen we de ijskoude zee af. Dat gaat zoo dag en nacht door en hoogstens wordt des nachts enkele uren gestopt. Van werken in ploegen is geen sprake. Allen zijn vrijwel voortdurend in de wieer ter voorbe reiding en in afwachting tevens van de din gen, die komen zullen. overweging geeft, de in November ji. afge wezen ontslagaanvrage thans te "willen her halen. Een gerucht, dat mr Lovink tot zijn opvolger zou worden benoemd, kon van be voegde zijde niet worden bevestigd. OORLOGSSLACHTOFFERS EN BELASTINGEN. De minister van Financiën bepaalde, dat door den oorlog in hun bezit zwaar getrof fenen, geen heffingen ineens opgelegd mogen worden voor de vergoeding der oorlogs schade wettelijk is geregeld. Ook in op te leggen zekerheidstellingen zal geen bedrag voor mogelijk verschuldigd wordende hef fingen ineens worden opgelegd. Reeds opgelegde zekerheidsstellingen blij ven buiten vordering en conservatoire maat regelen moeten voor de getroffenen achter wege blyven. Schoolongen verkocht gestolen fietsen voor 'n paar kwartjes Om knappende kadetjes te kunnen koopen. De Alkmaarsche politie heeft een 9-jarig jongetje aangehouden, dat zich schuldig had gemaakt aan diefstal van zeven ry wielen. Op die vraag hoe hy ertoe gekomen was zooveel fietsen mede te nemen, antwoordde het kereltje: „Ik kwam zoo vaak te laat thuis van school en nam dan maar een fiets mee". Twee fietsen deed hy echter van de hand. Eén verkocht hij aan een jeugdigen lifter voor één gulden, maar aangezien de kooper niet meer op zak had, werden zij het eens voor een kwartje. Een vod denbaas ontfermde zich voor twee kwartjes over het andere rij wiel. De negenjarige kocht voor het geld knappende kadetjes. Op één na zijn de vermiste fietsen, welke het ventje meestal in de buurt van huis er gens achterliet, terecht. EEN VROEGE TREIN UIT ROTTERDAM NAAR ANTWERPEN. Tot de spoorwegplannen voor dit jaar be hoort ook het inleggen van een vroegen trein Rotterdam DPAntwerpen, die aan sluiting geeft op den trein uit Amsterdam en in Antwerpen op die naar Brussel. Daar door zullen zakenmenschen vroeg in Ant werpen kunnen zijn en denzelfden dag weer in R'dam terug kunnen keeren. HANDELSVERKEER MET POLEN. In ruil voor kalizout 40 pet., graszaad, wit klaverzaad, drogerijen en biergist, die Polen levert, zal Nederland naar dat land expor- teeren fokvee, werkpaarden, gezouten ha ring (vangst 1947), land- en tuinbouwzaden, cacaoboter en -poeder, koffie en kaas. komen. Christendom alleen redt de bescha ving, zeide de Britsche Premier. Dat zy zoo. Maar niet alleen de beschaving. Christus redt de wereld en dat is meer. De Heere re geert wordt: Jezus Christus is aan het over winnen en Hy zal door alles wat er ge schiedt verlossing en vrede brengen met de komst van 's Heeren Koninkrijk. Eens stond in een der dagbladen een ont roerende overi d ensad v er ten tie van twee slachtoffers van Japansche terreur op Bor neo. En in een brief aan de familie had een der dochtertjes geschreven: „Een groote rust is het te mogen gelooven, dat God regeert en niets buiten Zyn wil geschiedt. Dit kun nen zoovelen niet begrijpen, maar wy weten het zeker." De Heere regeert, wy weten het zeker. Rust nujn ziel, Uw God is» Koning. Woelige aarde, onrustige eilanden met al uwe proble men en spanningen en terroristische excessen en atoomenergiedreigingen veiblijdt u en verheugt u toch maar. God is Koning. Jezus Christus zal heerscherr. Hij behaalde de overwinning door Zyn bloed-energie. Hazerswoude. Ds. P. L. KTEHL. Vervolg van de vierde kolom sche vredesverdrag. En als geen regeering, party, in Duitschland de verantwoording voor de onderteekening van het verdrag op zich wil nemen, wat dan? De naam Bismarck werd gisteren in een Reuter-telegram genoemd, dat een tipje van den sluier over de Fransche nota heeft op gelicht. Bijzonder bemoedigend kan ik dien naam, waarin heel het historisch Duitsch- Fransche antagonisme verankerd ligt, niet vinden. Het bericht, ivaarvan gisteren mel ding werd gemaakt, hield in, dat de Fransche regeering in een nota aan de Ver. Staten, Rusland en Engeland een nieuwe grondwet voor Duitschland heeft voorgesteld. Het Duit sche parlement of Rijksdag zou moeten wor den afgeschaft en Duitschland terugkeeren tot een soort regeering, van betrekkelijk on afhankelijke Duitsche staten, in los gedecen traliseerd verhand, „als ten tyde van Bis marck bestond". Misschien zou het voor Frankryfc's veilig heid verstandiger geweest zijn, om naar een status van Duitschland terug te verlangen, ziooals -die was onder den Duitschen Bond, want die was tenminste onmachtig en de groote verbrokkeling deed later pas de idee van een Duitsche eenheid ontstaan, eerst.... (let wel) op economisch gebied, daarna op politiek gebied. Maar toen was het reeds 1871. In 1848 mislukten de pogingen om een sterk Duitsch Keizerrijk te stichten, maar de staatsman Otto von Bismarck slaagde er juist in, de nationaliteitsbeweging te activeerem Bismarck, wiens politiek van .bloed en ijzer" berucht werd', die Oostenrijk de hegemonie in Duitschland ontnam, onder wiens bestuur Pruisen vergroot werd met.Sleeswijk- Holstein, Hannover, Nassau. Hessen-Kassei en Frankfort; Bismarck, die den oorlog tegen Frankrijk populair wist te maken en na den. vrede van Frankfort juist de Duitsche een heid tot stand bracht, toen Willem I van Pruisen te Versailles tot Duitsch Keizer werd uitgeroepen, neen, een gelukkige „vondst" lijkt my deze politieke verwijzing niet. Maar de bedoeling van de Fransche nota is, dat het Duitschland der toekomst uit een losse federatie van zelfstandige sta ten zal bestaan. De federale regeering zal zich slechts mogen bemoeien met de „alge- meene zaken", verkeer, economie, etc., maat iedere Duitsche staat zal er een eigen ge rechtelijke en politiemacht op na houden, alsmede eigen ambassadeurs voor het bui tenland. Iedere staat krijgt dan een eigen „nationale vergadering" Assembtéedie ieder jaar een mannetje afvaardigt naar het „Huis der Staten". Deze ridders van de Ronde Tafel moeten dan hun Arthur kiezen in den vorm van een nieuwen, federalen pre sident en zulks liefst ieder jaar. Verder, niets te .Rijksdagen" meer, geenJiört, hort!" In Duitschland staat dus spoedig weer een „Huis" en daar zal een president in wonen Wor een jaar, tenminste als de Fransche eisch op de conferenties te Londen en Mos kou een gul onthaal zal vinden. Aan den eenen kant stuurt men in Duitschland aan op een economische éénheid, omdat het land met zijn 66 millioen inwoners zoo spoe dig mogelyk weer „self-supporting" moet zijn, aan den anderen kant meent de Fransch- man tegelykertyd de politieke eenheid te kunnen vernietigen, om redenen van vei ligheid. Engeland, vermoedeiyk gesteund door Amerika, zou echter die Fransche eischen niet wenschen te steunen, maar de idee van een gecentraliseerde regeering voor staan, b^taande uit twee kamers, de ééne gekozen Hoor het volk, de andere door de regionale besturen. Maar deze centrale regeering zou haar ge zag uitoefenen in geheel Duitschland. Nu Frankryk reeds zelf maatregelen nam, voor een economische inlyving van het Saargebied, zal het moeilijk zyn, den bondgenoot die rechten te ontnemen, maar inzake het ge bied van Ryn en Ruhr staat de zaak anders. Immers, Frankryk heeft, bedacht op veilig heid, telkens weer de afsplitsing van Duitsch land van het Ruhr- en Rijnland geëischt, ter wijl Engeland daar thans weinig voor schynt te voelen. Inzake de Oostelijke grenzen van Duitschland, wil de Britsche regeering de Poolsche eischen wel erkennen, indien Polen, garandeert, de nieuwe gebieden, die volgens de conferentie van Potsdam aan Polen wer den toegewezen, te kunnen beheeren. Be halve dit verschil in visie betreffende den toekomstigen regeeringsvorm van Duitsch land. tusschen Frankrijk en Engeland, die zoojuist nog een „privé-bondgenootschap" op stapel hebben gezet te Londen, zyn er tal van andere staten, die een afwykende meening hebben. Zoo heeft Australië ronduit op de conferen tie der „plaatsvervangende vier" te Londen verklaard, dat Duitschland heelemaal niet in staat is, zich zelf te regeeren en er dus ook geen Duitsche regeering dient gevormd te worden. Een tydelyke. voorloopige overeen komst moet aan Duitschland worden opge legd, alvorens het vredesverdrag gesloten zal worden. Tot de landen, die territoriale aan spraken doen gelden, behoort ook Denemarken. Tot 1864 is heel Sleeswijk onder Deensch be stuur geweest, maar Bismarck dwong de Denen van Noord- en Zuid Sleeswyk afstand te doen, dat dus in Duitsche handen viel. Hoewel in Denemarken de linkerpartyen tegen annexatie zyn, bestaat er groote kans, dat de regeering zal eischen, dat ook Zuid- Sleeswyk weer by Denemarken zal worden gevoegd. Wat van al de voorgestelde „grens correcties" te zeggen, zyn die het ei van Columbus of zullen ze de nationalistische ge voelens in Duitschland juist weer activee- ren? De Duitschers reageeren fel op iedere poging de .Duitsche eenheid" die van Bismarck te verbreken en evenzoo beta len zy liever de oorlogsschade als afstand te doen van grondgebied. Men kan opmerken, dat de ex-nazi's niets hebben in te brengen, want volkomen verdiend hebben zy hun lot, maar iets anders is, of Westelyke en Ooste lijke grenswyzigingen geen gevaren voor de toekomst in zich sluiten. De hoofdzaak is, dat Duitschland .militair" een.... totalitaire onmogelykheid wordt. Met het noodzakelijke geweld kan men Duitschland mechanisch het zwygen opleggen. gedeelten amputeeren. maar het daaruit voortvloeiende, typisch Duitsche collectieve „minderwaardigheids complex" kan den grond vormen voor theo rieën als „bloed en bodem", rassenlyriek etc.! Men dient er rekening mee te houden, dat een volk een éénheid is van menschen welke berust op "eenzelfde complex nationale deug den en ondeugden welke eenheid men niet mechanisch vernietigen kan. Daarom is Mos kou van zóó groot belang. Ook voor de „Big four" geldt, „dat een huis, dat tegen zich zelf verdeeld is, vergaat". Daarom mag er geea oneenigheid zyn ten aanzien van het DuiV Dit is de familie Auriol: van I. naar r.: zijn schoondochter, zijn zoon Jean Paul, de Fransche president zelf, zijn tweeden zoon Jean Claude, de echtgenoote van den president en de derde zoon Paul.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3