Gesticht JEndegeest" bestaat een halve eeuw Studenten dienen kennis te nemen van musea NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 24 JANUARI 1947 Stadsnieuws Een kleine „gemeente" met ruim duizend inwoners Wie het gesticht „Endegeest" bezoekt, een rondwandeling door de ca. 50 gebou wen en het daarbij behoorende grond- complex van ca. 50 ha maakt, krijgt on willekeurig den indruk, dat hij door een kleine gemeente wandelt. Aan het hoofd van die gemeente, welke een zielenaan tal van ongeveer 1000 heeft, staat de ge neesheer-directeur, "geassisteerd door zijn secretaris, den administrateur. De ge meenteraad, in den vorm van de Com missie „Endegeest", vergadert eenmaal per maand onder presidium van den Leid- schen burgervader, jhr mr v. Kinschot. En allen zoeken het heil van de kleine bevolking, waar alles in een heel kalm tempo gaat. Een 80 pet van de bevolking werkt er 4 a 5 uren per dag en wie daartoe niet in staat is, welnu, die houdt z'n gemak. Laat men echter niet meenen, dat deze toestand de inwoners blijvend aan die gemeente zou binden. Integendeel. Vroe ger was het vaak zoo, dat wanneer men eenmaal in een dergelijk gesticht was opgenomen, men er het verdere gedeelte van zijn leven sleet, maar deze gang van zaken, gaat nu grootendeels niet meer op. Waardoor dit komt, zoo vraagt men? Wel, werd vroeger een zenuwzieke pa tiënt zoo lang mogelijk thuis vastgehou den en wanneer men er dan heelemaal geen raad meer mee wist, naar een in richting gebracht, thans wordt veel snel ler ingegrepen. Dat daar de patiënt mee is gediend, behoeft geen betoog. De patiënt is in zoo'n gesticht in een omgeving, waar hij niet opvalt, en men niet den spot met hem drijft. Maar wel wordt 'hij daar op de modernste medische wijze behandeld. En met resultaat. Zoo- spoedig als dit eenigszins mogelijk is, kan de patiënt onverplicht weer wat gaan werken in een of ander bedrijf van de Stichting. Zachtjes aan wordt hij weer klaar gemaakt voor de maatschappij, waarin hij dan na verloop van een zeke ren tijd, zijn beroep met eere kan uit oefenen. Maandag a.s. is het 50 jaar geleden, dat deze inrichting tot stand kwam. Zoo wel Leiden als Dordrecht hadden des tijds plannen hiervoor beraamd. In het belang van de universiteit, kreeg Leiden de voorkeur. Op 10 April 1895 was het, dat de gemeenteraad van Leiden met al- gemeene stemmen besloot tot stichting van een krankzinnigengesticht en 12 Juli van dat jaar namen Gedep. Staten van Zuid-Holland het besluit de helft van de oprichtingskosten bij te dragen. Wilde men eerst het gesticht bouwen op het zgn. Raamland te Zoeterwoude, later deed de ■['M gelegenheid zich voor het land goed „Ende geest" aan te koopen. En „En. 3 degeest" werd I gekocht. In het jaar I 1897 kwam het gesticht o. 1. v. s den gemeente- architect, ir H. m 1 Paul klaar en jBk hierin konden an klasse worden ondergebracht. Diverse uit- breidingen kwa- men in den loop Dr C. P. J. STOTIJN, jaren tot geneesheerdirecteur van stand. Zoo werd „Endegeest". in 1903 het ge sticht uitgebreid met het sanatorium „Rhijngeest", waar 88 zenuwzieke patiënten, verdeeld over 3 klassen, kunnen worden verpleegd en in 1911 kwam er de afdeeling voor jeug dige zwakzinnigen „Voorgeest"; verder nog in 1917 het weide paviljoen voor oude en bedlegerige patiënten; 1920, werk plaatsen; 1923, broeder- en zusterhuis; 1925, nieuwe centrale keuken; 1928 TBC- paviljoens en in 1935 het recreatiege bouw. Ook thans is uitbreiding weer hard noodig, maar of er vanwege den weder opbouw voorloopig veel van zal komen, valt te betwijfelen. Momenteel is het aantal patiënten: mannenafd. 249; vrouwenafd. 294; „Voor geest" 180; „Rhijngeest" 1ste kl. 11, 2e kl. 27, 3e kl. 42, in totaal dus 803 patiënten. Het verplegend personeel bestaat uit 153 leden, geassisteerd door 268 personeels leden. Er zijn echter 27 verplegers(sters) va catures. Wie komt ze innemen? Maandag a.s. om 2.30 uur vindt er in „Endegeest" een officieele herdenking plaats en om 4.30 uur wordt een receptie gehouden, 's Avonds 6 uur is er een feestavond voor het personeel. Op de herdenkingsplechtigheid zullen ojn. jhr mr F. H. van Kinschot en de geneesheer-directeur, dr C. P. J. Stotijn, het woord voeren. Aan belangstelling zal 'het dien dag stellig niet ontbreken. Het echtpaar L. ZitmanBonsel 55 jaar getrouwd Bruidegom was een bekende figuur in het Chr. Vereenigingsleven. Maandag a&. zal het vijf en vijftiig jaar geleden zijn, dat het echtpaar L. Zitman Bonsel itn het huwelijk trad. In het sober ingerichte huisje aan de Verver straat 22 zijn door verschillende bloe misten prachtige bloemen en .planten ge bracht en als men 'de kaartjes van de goede gevers naast elkaar Legt, ziet men, dat het bruidspaar een uitgebreiden ken nissenkring heeft. Wij vragen slechts: Welke geboren Lei- denaar heeft dit nu eigenlijk niet? Het is gelukkig niet zoo, dat elke Leidenaar zich verhoovaardigt op zijn geboorte als Leidenaar. maar dit neemt niet weg. dat men er trotsch op is, en volkomen terecht. Aan het verloop van een gesprek, of de wijze, waarop men de dingen plegt te zeggen, merkt men reeds, dat men met een echten „Leienaar" te doen heeft, dan altijd in den goeden zin des woords. Zoo ook de familie Zitman; het echtpaar is reeds op leeftij'd, maar in geuren en kleu ren worden de diep gelegen feiten aan de schijnbare vergetelheid ontrukt en bij een heerlijk bakje koffie rijgen de minu ten zich aaneen tot kwartiem. De heer Zitman is in Leiden een po pulair persoon, die- vooral, in het ver eenigingsleven een belangrijke plaats heeft ingenomen; wij noemen slechts het feit, dat hij ruim dertig jaren aan de Zondagsschool „De Graankorrel" is ver bonden geweest, waar hij ook geruimen tijd de functie van voorzitter heeft ver vuild. En niemand zal zich den. Chr. Werk- jnamsbond' zonder den heer Zitman kun nen denken, dde vanaf d'e oprichting steeds actief aan1 den. groei heeft medegewerkt, totdat de Duitschers kwamen en de Bond werd uitgeschakeld. Zoo kan het echtpaar op zijn ouden dag terugzien op een wel is waar moei zaam, doch in vele opzichten rijk en ge zegend leven, hetgeen ook hieruit blijkt, dat het temidden van 12 kindieren, 28 kleinkinderen en 4 achterkleinkinderen het heugelijk feest mag vieren. Leidsche studenten gaan volgende maand naar Tirol En Oostenrijkers komen eenigen tijd in ons land doorbrengen In Tirol en de Steyermark zal van 10 tot 24 Februari a.s. gelegenheid zijn voor twintig Nedehlandsche studenten om sa men met twintig-Oostenrijkers te skiën. Inü Tirol zullen de Nederlanders, waartoe ook Leidsche studenten behooren, wor den ondergebracht in hotel „Hochibrunn" am Hahnenkamm te Kitzibüihel. In de Steyertmark zal men vier dagen bij fami lies in Graz blijven en daarna gaat men voor tien dagen naar de Obersteyer- mark. Het geheele plan is gebaseerd op uit wisseling, waarbij de bedoeling voorzit, dat degenen, die naar Oostenrijk gaan, verplicht zijn gedurende twee weken in den .a.s zomer gastvrijheid aan één der aan de skikampen deelnemende Oosten rijkers te bieden. Het ligt voorts in het voornemen om in genoemde kampen een skicursus te organiseeren, waaraan ieder gratis kan deelnemen. Dit prijzenswaardig initiatief gaat uit van het Ned. Bureau voor Buitenland- sche studentenbetrekkingen, aldus ver neemt de Nieuwe Leidsche Cou rant Canad. studenten komen naar Leiden Tegenbezoek van Nederlanders in flen zomer van volgend jaar. Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant verneemt, zullen im de komende zomermaanden van dit jaar vijftig Cana- deesche studenten gedurende drie maan den de gasten zijn van Nederlandsche stu denten, w.o. ook die van de Leidsche Universiteit. Iedere maand zullen zij van gastheer verwisselen. Zij, die als gastheer wen- sohen op te treden, kunnen zich vervoe gen op het bureau van de International Student Service in het Prytaneum, Ra penburg. Nader vernemen wij, dat de gasthee- ren van 1947 prioriteit zullen genieten bij de uitzending van Ned. studenten naar Canada in den zomer van 1948. Een van de vele fraaie gebouwen van „Endegeest", nl. het Kasteel, waar ojn. de geneesheer directeur zetelt. Aan dit kasteel is nog een heele historie verbonden, waarop wij nog nader hopen terug te komen. Initiatief, dat zeker hun aandacht ten volle waard is Hoewel in minder grooten getale dan vorig jaar, hebben in de afgeloopen maan den weer vele jongeren hun intrede in de Civitas Academica gedaan. Het is ook min of meer bekend, dat een groot ge deelte van den dag voor hen wordt ge vuld met colleges, practica en studie, ter wijl daarnaast vele gezelligheidsvereeni- gingen, disputen en confessioneele ver- eenigingen er voor zorgen, dat geen stu dent over verveling behoeft te klagen. Het ligt "u in de bedoeling om de aan dacht van de studenten ook te ves tigen op het vele interessante en belang wekkende, dat in de Leidsche Universi taire en Rijksmusea wordt gevonden. Het is te betreuren, wanneer men den studententijd zou laten voorbijgaan zonder te weten aan welke onschatbare waarden onze centra van kunst- en historische voorwerpen in den breedsten zin van het woord rijk zijn. De musea zijn op bepaalde dagen en uren voor het publiek toegankelijk, met dien verstande, dat men zichzelf de waar de van het voorwerp moet bijbrengen door middel van een tekst, welke in een gids staat vermeld. Deskundige voorlichting is in dit opzicht toch wel gewenscht. Men heeft thans aan diverse musea en verschuilende instituten voor H. Onderwijs besloten den studenten een betere gele genheid te bieden met deze gebouwen en hun rijken inhoud kennis te maken. De musea van Oudheden, Volkenkunde en Natuurwetenschappelijke Historie kun nen echter aan dit initiatief nog niet me dewerken wegens reorganisatie en ver bouwing. De Hortus is den tweeden Maandag van Morgen geen voetbal noch korfbal Alle voor morgen vastgestelde voetbal en korfbalwedstrijden zijn afgelast. Na informatie op het Acad. Zieken huis bleek, dat de toestand van de slacht offers van het ongeluk bij de Koningtinne- laan, bevredigend is. Distributievaria Morgen is aan de beurt voor het af halen van levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingen kaarten de letter K, vanaf Ki t/m Kn. Voor schoenenbonnen de letters W, X.' IJ en Z. Deze uitreiking vindt plaats plaats in het Stadhuis, ingang Breestraat, naast het bordes. De kantoren zijn geopend van 8.30 11.45 Inlevering voor detaillisten, enz.: Zaterdagmorgen: 910.30 uur, hande laren iin petroleum en keukengerei (elke week), handelaren in brandstoffen voor het eerst morgen en vervolgens om de 14 dagen. In de week van 20 t/m 25 Jan. a.s. kun nen op de bekende zittingsdagen aan vraagformulieren voor transportbanden worden afgehaald door melkboeren, sla gers, vischventers en overig eigen ver- elke maand van 2 tot 4 uur voor studen ten beschikbaar gesteld, het Kamerlingh Onnes Laboratorium den eersten Zater dag van elke maand van 9 tot 4 uur, het Museum van Geologie den laatsten Vrij dag van elke maand om 2 uur, terwijl het Prentenkabinet op 27 Jan. a.s. van 5 tot 6 uur zijn deuren voor dit doel openstelt. Een belangrijke samenkomst Wij herinneren onze lezers er aan, dat morgenmiddag in „In den Vergulden Turk" te Leiden een vergadering wordt gehouden van de Anti-Rev. Hulp-Cen trale Ledden, ter bespreking van den huidigen politieken toestand. Vooraf is aan de kiesvereeni-gingen een schema gezonden, hetgeen in de verga deringen der onderscheiden kiesvereeni- gingen is bespraken. De opmerkingen en vragen, waartoe dit schema aanleiding gaf, zullen nu aan de orde gesteld worr den op de vergadering^ van a.s. Zater dag. De beide A.R.-Kamerleden Ghr. v. d. Heuvel en mr dr E. P. Verkerk zullen de diverse opmerkingen beantwoorden. Hef belooft een interessante bijeen komst te worden en alle leden van de kiesjvereeniigingen in en om Leiden zijn van harte welkom, doch in ieder geval worden de bestuursleden der kiesver- eenigdmgen in de Statencentrale Ledden hier verwacht. Studentencongres der lage landen te Gent Ter bevestiging van de wetenschap- pelijke en vriendschapsbanden. Van 2326 Maart a.s. zal in Gent (Bel gië) 'een groot Studentencongres der Lage Landen worden gehouden. Deze conferenties hebben, aldus een officieele verklaring van een der organisatoren, ten doel de Ned. cultuur op universitair gebied te bevestigen. Van groot belang is ook, dat de banden, zoowel op weten schappelijk als op vriendschappelijk ge bied, door de bijeenkomsten zullen wor den versterkt. Inlichtingen voor dit congres zijn ver krijgbaar op het Prytaneum. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING Dezer dagen hield de L.A.F.V. weder om haar 2-wekelijkschen clubavond. In 'n kort openingswoord herinnerde de voor zitter, de heer Groenendijk, aan de éta lage-tentoonstelling van het werk der le den, welke thans bij drie bekende foto handelaren gehouden wordt. Spr. kon tot zijn voldoening mededeelen, dat zich in middels tien nieuwe leden opgaven, die in de eerstvolgende vergadering worden geballotteerd. Vervolgens werd de heer Gompelman gecomplimenteerd met het behalen van den eersten prijs in klasse A van den „Focus"-wedstrijd. Daarna kreeg de heer Kroon het woord over het onderwerp: „Met de kleuren film de natuur in". De voorzitter zegde den heer Kroon dank voor zijn gevoelige wijze v&n uit leggen, waarin zijn liefde tot de natuur zoo treffend tot uiting komt. Na de pauze besprak de secretaris, de heer van der Mark, in het kort een col lectie foto's, welke door den Zwitserschen Foto-Bond ter beschikking waren gesteld. SPEELTUIN VER. „DE DEMPING" Bovengenoemde Speeltuin vereen iging hield voor haar kinderen in het Wijkge- bouw Levendaal 103 een zeer goed ge slaagden goochel en filmdag in de geheel gevulde zaal. De goocheltoeren van den heer v. Duuren brachten de kinderen in verrukking. Ook de vroolijke kinderfilms vonden veel instemming bij de jeugd. Het bestuur van de buurtver. „Hooge- woerd" toonde door haar aanwezigheid belangstelling voor het speeltuinwerk. Hef bestuur is samengesteld al's volgt: lè voorz. A. C. Ponstein, Levendaal 170, 2e voorz. W. F. Uiterdijk, Haverstraat 92, le secr. W. F. Nieuwenburg, Levendaal 116, 2e secr. P. v. Leeuwen, Rijnstraat 30, le penm. N J. Vavier, Levendaal 165, 2e penm. Mevr. LeemansTaverne, Le vendaal 122, comm. de heer Jagerman, Hoogewoerd 8. HERMAN THOLEN C.S. VOOR „K. EN O." Onder auspiciën van de Sociaal-Cultu- reele Stichting K. en O., trad gister avond voor een bijna geheel gevulde Stadsgehoorzaal op het gezelschap van Herman Tholen. Herman Tholen had aan gekondigd, dat hij met een geheel nieuw programma zou komen. Over het begin van dit nieuwe pro gramma kunnen wij niet erg roemen. Het was gewild en smakeloos. Gelukkig voor de talrijke aanwezigen kwam 'hier in den loop van den avond verandering in. Het schetsje „50 jaar geleden" werd een PUZZLE VAN DE WEEK Horizontaal: 1 Raamscherm, 3 Couranten- jongen, 5 Plaats in Gelderland, 8 Scheeps keuken, 9 Loofboom, 10 Bevel, 12 Dorp op het Zuiderzee-eiland Wieringen, 16 Ongeveer (afk.)> 17 Vreemde munt (afk.), 18 Stad in de Belgische provincie Henegouwen, 19 Ver beterde wereldtaal, 20 Stadsdeel, 22 Daaren boven, 23 Dakbedekking, 24 Grappenmaker. 26 Melkschaap, 27 Telwoord, 29 De onbeken de (afk.), 30 Afstandsmaat (afk.), 31 Alge meen bekend nieuws en telegraafagentschap, 34 Azijnaaltje, 36 Vaas, 38 Oplosser van raadsels, 41 Groente, 42 Op die manier, 43 Vruchtennat. Verticaal: 1 Inwendig deel van een visch, 2 Manl. zoogdier, 3 Houthakkersbijl, 4 Stad in het Russ. gouvt. Mohilew, 6 Deel van het circus, 7 Inwoner van een der Russ. randstaten, 9 Stipt (Fr.), 11 Korte poos, 13 Voormalig wereldlijk keizer van Japan, 14 Uit kristallen opgebouwd steentje, 16 Esch- doorn. 17 Levendig, 18 kleine rivier met twintig watervallen in Frankrijk, ontspringt in het Juragebergte, 21 Inhoudsmaat, 25 Berg in het noordoostelijk deel van het eiland Teneriffe, 28 Glazuur, 31 Steekwapen van sommige insecten, 32 Foudraal, 33 Glazen buisje, 35 Slap, onsamenhangend, 37 Wereld deel (afk.), 39 Kleedingstuk, 40 Voedsel. de puzzle van vorige De oplossing van week. Horizontaal: 1 arena, 5 warwinkel, 7 P.G., 8 eng, 10 Ob, 12 slot, 14 eere, 16 de, 17 deken, 18 er, 19 oker, 21 stee, 22 mok, 25 set, 26 ven, 28 enkel, 29 dag, 30 vel, 32 aas, 34 orde, 37 anti, 40 na, 41 Erato, 42 kind, 44 Eist, 45 le, 47 Inn, 48 O.T., 49 rationeel, 51 sober. Verticaal: 1 arg, 2 eind, 3 N.N., 4 ako, 5 wasdom,. 6 loeren, 7 plek, 8 eters, 9 geest, 11 foree, 13 ode, 15 ent, 20 beker, 23 opa, 24 keg, 26 vla, 27 era, 29 donker, 30 Verdi, 31 laten, 33 sintel, 35 rail. 36 den. 38 nol, 39 tast, 43 snob, 46 ets, 48 oer, 50 Io. le prijs: mej. J. W. de Rave, Heerensingel 35, Leiden: 2e prijs: J. v. d. Brink, Witte Roozenstraat 62; 3e prijs: A. Kiel, Gerrit Doustraat 87, Leiden. Oplossingen moeten uiterlijk Donderdag morgen op on? bureau zijn per briefkaart met in linkerbovenhoek-adreszfjde de ver melding: „Puazle-oiplossing",

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4