Briefwisseling Rauter-Himmler ontdekt Ze klaren 'tde jongens der 7 Dec. divisie 't Verklaarde NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG M JANUARI 19M ZEER BEZWAREND VOOR DEN BEUL VAN PUTTEN (Van een onzer verslaggevers; Mr. A. M. baron van Tuyll van Seroosker- ken, de vertegenwoordiger van Nederland bij het Neurenbergsche strafproces, is eenige dagen in ons land en heeft aan persvertegen woordigers het een en ander verteld over de nieuwe processen, welke in Neurenberg aan hangig zijn. Het belangrijkste was echter, dat baron Tuyll, dank zij zijn aanwezigheid in Neurenberg, de beschikking heeft weten te krijgen over zeer gewichtige corresponden tie, welke gevoerd is tusschen Heinrich Himmler en generaal Rauter, speciaal over de Jodenvervolging, waaruit zonneklaar de schuld van Rauter aan het licht komt en dat dus bij het aanstaande proces tegen nem van veel belang kan blijken. Allereerst vertelde baron van Tuyll iets over de processen, welke nog komen. Na het proces tegen Goering c.s., dat tot de „Major War Criminals" behoorde, krijgt men nu de processen tegen beschuldigden uit bepaalde gebieden de z.g. „zone-processen". Hiervoor treedt als Chief-Prosecutor. Generaal Tay lor, een Amerikaan, 7 landen w.o. Neder land zij nvertegenwoordigd, voorts België, Frankrijk, Yoego-Slavië, Polen, Tsjecho-Slo wakije en Rusland. Op 14 Januari is het Tri bunaal begonnen met de zaak tegen 23 ver dachten w.o. 20 medici. Him wordt vivisectie op menschen ten laste gelegd, alsook, dat zij voor een Duitsch museum in Straatsburg waar men een uitzonderlijke collectie ge raamten en menschenschedels had, doch waaraan nog ontbrak het type van den Commissaris, een 150 volkscommissarissen heeft laten doodschieten voor deze collectie Het 2e Tribunaal zal het proces tegen Gene raal Milch behandelen, wien tal van feiten wonden tenlaste gelegd inzake de deportatie van arbeiders uit de bezette gebieden. Hij is eigenlijk nog meer schuldig dan Sauckel, omdat hij Sauckel steeds aanzette tot het vorderen van meer menschen materiaal. Het 3e Tribunaal, dat de volgende maand begin,t gaat tegen Duitsche Justitie-ambte- naren, wiens misbruik van de rechtspraak wordt ten laste gelegd, met het uitsluitend doel te moorden en te mishandelen. Deze zaak is zeer belangrijk, omdat verdachten tegen de eigen Duitsche bevolking zijn op getreden. Het 4e Tribunaal zal tegen 1 der 12 SS- afdeelingen optreden, de Wirtschafs-Verwal- tu»g-Hauptabteilung, die aansprakelijk is voor de deportaties en de mishandeling der menschen in de concentratiekampen. Dan komen er nog processen tegen een groote groep Duitsche industriëelen, die dus niet worden vergeten. Onder de gevonden docu menten noemde baron van Tuyll van belang een geheime rede, die Himmler op 4 Oct. 1943 te Posen hield voor de S.S. en waaruit blijkt dat de Russen als dieren werden beschouwd en als ergste Nazi-vijanden op de onmen- schelijkste wijze moesten worden behandeld. Ook interesseerde het Himmler geheel niet dat andere volken van den honger omkwa men en dat het Joodsche volk geheel moest worden „ausgerottet". Bij de fotocopiën van correspondentie toonde baron van Tuyll een brief van Himmler aan Rauter van 10 Febr. 1942 over den aanslag op mr H. Reijdon, Secr.-Gen. vahet Dep. van Volksvoorlichting, waarin hij bevel geeft tot de scherpste maatregelen tegen de plutocraten-zonen en hun vaders. Voorts werd Rauter opgedragen Seyss Inquart er op te wijzen, dat de N.S.B.-leiders volkomen hadden gefaald. Zeer belangrijk is een brief van 24942 van Rauter aan Himmler, waarin hij zegt, welke maatregelen hij getroffen heeft om in Nederland de Joden te vernietigen. 20.000 Joden had hij op dien datum al ons land uitgewerkt naar Mauthausen en Auschwitz, van de 120.000 Joden, welke Nederland telde, waren er 20.000 gemengd gehuwd. Daarvan heb ik, schrijft Rauter, er al 6.000 weten weg te wer ken, die geen kinderen hadden, 14.000 ge mengd gehuwde Joden kunnen voorloopig blijven. Dan onthult Rauter, met welke dui- velsche truc hij bij de Werkverruiming van het Dep. van Sociale Zaken er 7.000 heeft laten inschakelen, waardoor hij precies wist waar zij zaten tegen den tijd dat ook zij weg moesten. Ook weet hij dan waar de 22.000 familieleden van deze Joden zitten, die hij dan tevens in zijn macht heeft. Op 17 Oct. schreef hij, zullen er weer 8.000 Joden wor den weggevoerd. Tegen Kerstmis hoopte hij nog 30.000 Joden weg te hebben, waarmee hij dan al bijna de helft van alle Ned. Joden zou hebben weggevoerd. 13.000 Gemengde Joden krijgen een merk op hun Ausweis. Van af 15 Oct. 1942 zullen alle Joden vogel vrij zijn, aldus R. Aan het slot van dezen merkwaardigen brief beroemt Rauter er zich op, dat hij een splitsing tusschen de kerkelijken heeft weten te bewerken, door het feit. hij de Katholieke Joden wèl en de Protestantsche Joden niet deed wegvoeren, hetgeen natuur lijk in strijd met de feiten is, maar Rauter wilde bij Himmler voor een Ijverig chef doorgaan. Later blijkt dan ook uit een brief van Himmler aan Rauter, hoe hij het werk van Rauter heeft geapprecieerd. Himmler zegt Rauter dank voor zijn werk ten behoeve van denopbouw van het Germaansche Rijk Uit een anderen brief blijkt hoe slecht Comm Generaal Schmidt bij Himmler en Rauter stond aangeschreven, omdat hij te veel me- dedoogen met de Joden had. De „Juden-Kommissar" wordt hij spottend genoemd en verzocht wordt aan Rauter aan Seiss-Inquart mee te deelen, dat het zoo niet langer kan gaan. Men weet, dat Schmidt tenslotte is vermoord tijdens een dienstreis naar Parijs, natuurlijk op instignatie van Rauter. Baron van Tuyll zal dezer dagen weer naar Neurenberg terugkeeren. EGYPTE INTERVENIEERT V.N. INZAKE SPOEDIGE BRITS CHE ONTRUIMING Aangezien de Britecfh-Egyptisahe onder hand elinjgen zijn mislukt, zal Egypte binnen kort zijn toevlucht nemen tot de V.N., bij wie het land wil aandringen op spoedige Britsdhe ontruiming van Egypte. Korte vreugde van 5 uitgebroken zeelieden Zij gebruikten een lepel als schroevendraaier Vijf buiterilandsche zeelieden, die in het R'damsche politiebureau waren opgesloten, hadden bij hun fouilleering een lepel weten achter te houden. Zij gebruikten dit stuk eetgerei als schroevendraaier en speelden het op een nacht klaar can een venster ge heel uit zijn sponningen te lichten. Met een uit den vloer gepeuterden plank wrongen ze de tralies uit haar voegen. Daarop begon een klauterpartij van de vierde etage langs den gevel naar beneden. Ze zette koers naar hun schip in de haven, maar vroegen daarbij den weg aan iemand, dierechercheur van politie bleek te zijn en op zijn beurt de ont snapten argeloos uithoorde. Thans zitten de zeebonken opnieuw in een cel, maar nu zonder lepel. „IJSSELSTROOM" EN „LEKSTROOM" OVER HET IJSSELMEER TERUG. De sleepbooten JJsselstroom" en „Lek stroom", die een vaargeul van Amsterdam naar Kampen openbraken, zijn gisteren in zeven uur via dezelfde route naar A'dam teruggekeerd. Het ijs had op verschillende plaatsen een dikte van 2050 cm. .Dit zijn twee vrachtauto's van 3 ton met 1 Vz millioen Amerik. sigaretten, die door C.C.D.- ambtenaren in beslag werden genomen te Wassenaar. De ambtenaren laden den buit af. ZIJ, DIE ER INDERDAAD ZELF BIJ WAREN (Van een onzer verslaggevers) In Woerden, in de koude Beatrix ba rak heit kolenramtsoen was op en in dien Haag, in hun warme huiskamers bij vrouw en kinderen met bloemen op tafel, hebben we dezer dagen de eerste weergekeerde soldarten uit Ned.-Indaë ontmoet. Oorlogs vrijwilligers, afgekeurd om een of andere kwaal, dienstplichtigen, wier taak alleen had bestaan in het adimdnistreeren van het kwaTtienmaiken voor de „Zeven December- daivdsde". De vraag: „Hoe was het er en wat heb je er meegemaakt?" beantwoordden ze uiteraard zeer verschillend. Over één ding waren ze het eens: Indië ls een pracht land en ze zouden wel zóó terug willen. Als ze maar vrijgezel waren ge weest En wat waren zoo de ervaringen? De serge&nt vrijwilliger haalt z'n breede schouders op. Hij lacht es een beetje tegen de kameraden rondom hem en z'n ant woord is eer>- vraag. „Als U nou aan jongens van de B. S. vraagt wat ze meegemaakt hebben in de bezetting vertellen ze U dan veel?" Hij raakt een teere journalistieke snaar. De ervaringen met de bedoelde vedhteps zijn inderdaad moedlbenemend geweest. „Dat is voorbij,, diaar praat je niet meer over" zelden dergelijke knapen. „Nou dan", alidius de O.V.W.'er „zoo ls het bij ons net zoo. Je meldde Je inder tijd, omdat je meende, dat het je plicht was. Je wou Indië vrij maken. Je krwam een beetje van een kouwe kermis thuis. Vrij te maken viel er weinig meer, je erger de je dood aan duizend dingen en er was tenslotte maar weindg afleiding in de sim pele knokpartijtjes met een paar groepen extremisten, diie van tijd tot tijd uit een dorp op je afstormden. Je ging dan met je patrouille dwars over den weg staan, schoot met B r en -geweren en Sten.-guns over den troep heen en dan was het in den regel ai weer atfgeloopen ook. Gevechten mee gemaakt heb ik niet, want die zijn er niet. Van tijd tot tijd was het beroerd, als ka meraden velen door vuur van sluipschut ters, overgeloopen Jappen of Britsch-In- diërs". „En de politiek?" „Doet een soldaat niet aan. Je hebt alleen je plicht te doen en dèt je dien hebt, merk je in ndiië. Je ziet het zoo maar aan de Ja vanen. In de streken waar onze troepen staan, werken ze rustig op hun rijstvel den. Maar in gebieden van de republiek, waar ik doorreisde, liggen alle landen braak. De Javaansche boeren durven ze niet te bebouwen uit vrees voor de extremisten. De Javanen zijn ons zeer goed gezind. Gelooft U mij, als er bij wijze van spréken één Nederlandsahe soldaat gestationmeerd was in élk dorp van Java was er van geen republiek sprake. Maar Je krijgt die kans niet er te komen!" Het verhaal van een sergeant-chauffeur komt op hetzelfde neer. Hij heeft gezien wat extremisten zijn, toen hij in Tange rang kwam, na den moord op de Chineezen. Hij kent ook de bedelaarskinderen, die met de troepen meetrekken, geadopteerd door de compagnieën. Stakkerds, wier ouders vermoord werden door Soekarno's volge lingen, omdat ze hun wonden b. v. hadden laten verzorgen door een Nica-dokter. Wat onze soldaten aangaat: de omstandig heden waaronder ze gelegerd zijh, ver schillen nog ÉL. Het menu in blik valt met altijd mee en de ligging heeft ook nogal critiek. Wat b ij .zonderheden over het laatste be treft: de bruingebrande sergeant-ma j oor- administrateurdien we ergens in Saheve- ningen ontdekten, gaf er bescheid op. „Toen ik in Indië kwam dacht ik en alle soldaten denken zoo „wat een land, zoo heet en die kazernes lijken wéL veiling gebouwen met die steenen vloeren en dien veranda-bouw er boven op. En je zoekt je wild naar een bed. Tot je ontdekt dat de tusschen bamboe-staven gespannen mat je bed is. Of de plank pp den vloer. Komt ook voor. Ik heb nooit gedacht, dat het me luk ken zou er te maffen. Je had al gauw in de gaten, dat het anders niet mogelijk was." Het is een heele verandering voor den Nederlamdséhen soldaat. Het is niet de eenige. Er verandert wel meer door de komst van de NederXawdsche soldaten in Indië. B. v. de verhouding blank en bruin. Onze jongens, opgevoed in een land waar alle rassen dezelfde rechten hebben op straat, in de Kamers, de trams en de trei nen, loopen storm tegen den Indischen ras- senmuur. In de rondjes sigaretten, chocolade en biertjes deelen de, aan elke compagnie toegewezen Java arische bedienden, mee. En ze krijgen een gemoedelijk, kameraadschap pelijk vermaan, wanneer ze wat al te onder danig zijn tegen den toewan besar, die meent, dat ze hem in de maling nemen waar ie bij staat. Een ontwikkeling die men in Indië niet onverdeeld gunstig beoordeelt. De tijd zal 't leeren. „Er zijn verhalen geweest over zeden- schandalen" aldus de gastheer. „Bk geloof er niks van. Die Javaansphe vrouwen héb ben geen enkele beteekenis voor den Neder- landschen soldaat. Daar is ie nu ook weer té Nederlandsdh voor". „Éénmaal was fk zeer trotsch op onze jongens. By de parade voor de autoritei ten vóór het vertrek van de Engelschen. Dat was wat Je noemt éf. Als U *t mij vraagt: ze klaren het wel, de jongens van de „Zeven December divisie". Niemand twijfelt aan den goeden wil van den Nederiandschen soldaat. Maar hij moet z'n kans krijgen en diie moeten anderen hem geven! (Vervolg van kolom 4 rechten van den staat, de autoriteit van in ternationale wetgeving. vreedzame beslech ting van geschillen, samenwerking der staten om gewelddaden te voorkomen, het streven naar internationale vrede, vrijheid van gods dienst, vrijheid om bondgenootschappen aan te gaan, alles behoorende onder .human rights and freedoms". En bij de behandeling van het voorstel van Panama, waren het de afgevaardigden van de Oekraïne en Sow jet Rusland, dr Dmitry Manuilsky en Gromyko, die te kennen gaven, dat dit alles méér gold voor Latijnsch Amerika. Historische omstan digheden hadden in dat deel der wereld een aantal kleine staten doen ontstaan, die in hun dagelij ksche betrekkingen wel aan dat soort beginselen behoefte hadden. Maar.... in Europa en in andere landen waren de omstandigheden totaal anders. De volgende zitting van de Assembly zal er zich weer mee bezig houden. De Rus voelt niets voor het plan van Churchill, waarin hij „machts vorming" tegen hem ziet, maar ook niets voor de idee eener wereldregeering, zoo als zulks, in beginsel, op de conferentie der Ver. Naties naar voren is gebracht. Het is de Rus, die iets te „verhullen" heeft. En. mocht „Monty" nog eens weer bij Stalin op visite gaan, zal hij er wijs aan doen, te zeggen, dat hij Churchill niet kent.... Ver. SUtenv. Europa ultZlcHt Twee berichten trekken deze week de bij zondere aandacht. Ten eerste heeft de heer Georgi Alexandrof, chef van de propaganda- afdeeling der communistische partij, ter ge legenheid van den 23sten verjaardag van Lenin's sterfdag, zeer sombere woorden ge» sproken. Hij zei namelijk, dat de reactie mo menteel haar krachten overschat en dat het niet zoo gemakkelijk is voor de huidige oor logsophitsers, „zooals Churchill en zijn vriendjes in Engeland en Amerika", een nieuwen oorlog te veroorzaken. Het tweede bericht noemt man en paard nog duidelijker: het gaat speciaal om Churchill met zijn plan tot vorming van de „Vereenigde Staten van Europa". De Russen, die achter hun kachel tje elkaar toeknikkend, naar de radio luister den, kregen te hooren. dat het plan van Churchill slechts vage idealen inhoudt, ver want aan het Christendom, die echter iets veel reëelers en gedefinieerds verhullen. De Russen schijnen hun Tolstoï en Dostojewski slechts zelden meer uit de boekenkast te halen, want anders zouden zij zeker het Christendom buiten de kwestie gelaten heb ben. Toen „onlangs" de Engelsche maar schalk Montgomery, het is nog slechts 14 dagen geleden een persoonlijk onderhoud had met Stalin, waren er bladen, die daarin een soort van koerswending, een begin al thans van appreciatie van het „betere genre" zagpn, gunstiger dan tusschen Engeland en Rusland gebruikelijk is. Ik kon er niet an ders inzien," dan een onschuldige militaire flirt, ook al was het prettig te vernemen, dat volgens Monty de generalissimus Stalin er nog zóó best uitzag. Het is van den Russi- schen gastheer, die straks te Moskou de vrienden van de Vereenigde Naties om zich vereenigt, in ieder geval een vreemde me thode om één der gasten, in dit geval Enge land, vast zoo'n élegante voortoopige invi tatie te sturen. Maar laat ik eerst even uiteen zetten, wat radio Moskou bedoelt, met het meer „reëele en gedefinieerde", dat verhuld wordt. Een kwart eeuw geleden, werd daar al over gesproken en nieuw is het niet. Nieuw is alleen, dat het verhulde een zekeren vorm heeft gekregen en in staat van wording ver keert. Het is het denkbeeld, niet eens meer een utopie, van de „Vereenigde Staten van Europa". Churchill heeft op zekeren dag een hevigen trek aan zijn zwaarste sigaar ge daan, is naar Zürich gereisd en heeft daar in September zijn denkbeelden ontvouwd. In dien een „vage droomer", een dichter, een filosoof met een dergelijk voorstel voor den dag zou zijn gekomen, zou vanzelfsprekend de wereldpers er geringe aandacht aan heb ben gewijd. Maar Churchill, die de slagvel den van Europa kent, een keihard politicus en een man van cijfers en daden is, zou zijn ideëen niet op de menschheid afschieten als er niet iets inzat. Het gaat er om, dat, naar aanleiding van Churchill's initiatief, in En geland reeds een comité gevormd is, waarin vooraanstaande figuren van alle politieke en kerkelijke stroomingen zitting hebben geno men en dat dit comité reeds actief werk zaam is, propaganda voerende via pers en radio, aanhangers zoekende met gelijke gees ten in het buitenland, fom dus internationaal te streven naar het door Churchill beoogde doel. De groote vraag is, of er mogelijkheid bestaat, een Unie van Europeesche staten in elkaar te timmeren, zooals men dat in Amerika heeft en of die landen, die meer „vrij" zijn, die dus niet onder politieken druk staan tengevolge van den oorlog, bereid zijn een stap in die richting te ondernemen. Feitelijk zouden dus Noord- en West-Europa, moeten beginnen, maar Zuid-Europa speciaal de Balkan en Oost-Europa zouden daar nu nog niet rijp voor zijn. Ook is het duidelijk, dat men de Russische gevoeligheden daarbij dient te ontzien. In een manifest wordt ge wezen op de twee oorlogen, die de volkeren van Europa zoo juist achter den rug hebben en de kans, dat dé derde niet te vermijden zal zijn. Waarom zou een systeem van „wereldregeering" niet tot stand gebracht kunnen worden. Waarbij de aangesloten lan den hun eigen nationale tradities, volkska rakter, strevingen kunnen behouden? Laat de landen van West- en Noord-Europa daar een begin mee maken, dus zich alvast tot een groep vereenigen, dan zal, als het zaakje loopt, de rest van Europa zich daar later bij aan kunnen sluiten. De Ver. Staten, het Britsche Imperium met zijn dominions, en de Unie van Sowjet-republieken zijn immers ook zoo begonnen. Lukt het, dan is er zeer veel bereikt, omdat dan de verschillen in ideologische opvattingen van het Westen en Rusland, elkaar niet meer zouden kunneq schaden, in die mate, dat het tot oorlog zou leiden. De regeeringen kunnen echter niet een dergelijk plan van bovenaf opleggen, maar de gedachte daartoe moet kiem vatten en rijpen bij het individu. Er is dus nog geen sprake van, dat men een structuur, een soort van grondwet voor de „Ver. Staten van Europa" overweegt, dat is een kwestie van later zorg. In de pers hebben vóór- en tegen standers van het plan, vooral ook in Enge land zich er over uitgesproken en Rusland ziet er niet anders in, dan een We ster- sche blokvorming. een machts-ont- wikkeling alsof tegenover de communistische leuze thans wordt aangeheven de roep: „Churchillianen aller landen vereenigt u". Hoewel het niet de bedoeling is, tusschen de Ver. Staten en Rusland een machtsblok in te schuiven, wordt het streven door tegenstan ders reeds zoo geïnterpreteerd. De Ameri- kaansche adviseur voor buiten! an dsche za ken, van de Republikeinsche partij, John Foster Dulles, heeft ook al een denkbeeld ontvouwd dat op dat van Churchill lijkt. Ook hij bepleit vooral op economische overwe gingen de idee van een politieke federatie der Europeesche staten en zulks nu heeft de Russen opeens weer zóó woedend gemaakt. De moeilijkheden van het plan schuilen daarin dat de landen nu eenmaal uit ver schillende rassen bestaan die vrij moeten blijven in hun politieke en religieuse opvat tingen terwijl ook op geografische en ^hno- logische gronden altijd weer de kans bestaat, dat geschillen gaan opbruisen. Feitelijk wer ken „en gros" de Ver. Naties in dezelfde richting. Immers óók de Ver. Naties fungee- ren als wereldgeweten en hebben de, collec tieve interventie op haar program. Want het „weekly bulletin" van het periodiek „United Nations" wijst nog eens op hetgeen de afge vaardigde van Panama, dr Ricardo J. Alfaro inzake de fundamenteele m ens che lij ke rech ten en vrijheid der naties heeft bepleit: we- i derzij dsche eerbiediging, beperking van de

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3