Was Arbeidsdienst géén nat.-soc. instelling Ons fruit is te duur ALLES IS MODE, MITS 'HET. Komt 't gezond verstand in Indië nog aan bod? NIEUWE JLEIDSCHE COURANT 7 WOENSDAG 22 JANUARI 19# MERKWAARDIG PLEIDOOI VOOR DEN R. v. C. Zooals we gisteren al in het kort meedeel den behandelde de Raad van Cassatie de beroepen van den proc.-fiscaal van het B.G. te Leeuwarden tegen de uitspraken in de zaïken Willem Vuyfc en Wij te Tsepkeba, bed den uit Assen, die kaderlid van den Ned. Arbeidsdienst waren geweest en die ontsla gen waren van rechtsvervolging. De p.f. van den Raad concludeerde tot verwerping van de beroepen We laten hier thans meer bijzonderheden volgen die we gisteren wegens plaatsgebrek moesten laten rusten. Op vragen van den raadsheer mr Veegens antwoordde requirant, dat hij van het leger via den Opbouwdienst in 1943 bij den Ar beidsdienst terecht was gekomen en in 1944 daaruit was ontslagen zonder opgaaf van redenen, Mr Veegens herinnerde den requi rant vervolgens aan verschillende feiten, waarbij het kader van den Arbeidsdienst kennelijk voorrechten vpm de Duitschers had genoten Requirant verklaarde, aat hij de zg. poli tieke lesbrieven terzijde legde en andere les sen ervoor in de plaats gaf. Aan de verplichting om den germaansohen groet te brengen wist requirant eveneens te ontkomen Deze groet meest n.l. binnenska mers gebracht worden, wanneer men bloots hoofds was. V had zijn mannen bijgebracht, zoo veel mogelijk met bedekt hoofd te loopen. De verdediger, mr Reuver, merkte op, dat de uitspraak van den raad in deze zaak een richtsnoer zal zijn voor de berechting van een groot aantal analoge gevallen. Men kan den Arbeidsdienst niet vetroordee- len, zoo betoogde de raadsman, voor wiat sommige leden ervan deden, evenmin als men de rechterlijke macht kan veroordeelerx, omdat enkele leden ervan vrederechter zijn geworden. Spr. betoogde, dat in de voor schriften nergens gesproken werd van ger maansohen groet, doch van den groet met geheven arm, die doet denken aan den sport- groet, welke door vele niet nationaal-socia- listische jeugdorganisaties mede vóór den oorlog gebracht werd Tusschen mr Veegens en den verdediger ontspon zich een gesprek over de zg. Oost korpsen van den N.A.D., die volgens mr Vee gens dan nog wel dereliik onder den N A D. ressorteerden Uitvoerig trad pleuer in de heensohemde meening, dat de N.A.D. een nationaal-socialis- tische instelling was. Zoowel R.K. kerk als illegaliteit raadden verscheidene goede ka derleden aan in dienst te lijven. Zoo is het percentage N.S.B.-kaderleden nimmer hooger geweest dan circa 25 pCt. Niet de N.A.D. als geheel, de oh de wijze waarop elk lid individueel zich gedroeg, kan aan een straf- beoordeeling worden onderworpen, aldus be toogde de raadsman. Mr Reuver zeide, dat zijn cliënt een proef konijn was van den procureur-fiscaal te Leeuwarden, die wil zien uitgemaakt, hoe de jurisprudentie van den raad van cassatie Luidt inzake den Arbeidsdienst. Pleiter oefende critiek op het bureau afwik keling N.A.D., dat er volgens spr. zijn eigen ziuiveringsmethoden o,p na hield, Waarop een raadsman geen invloed kon uitoefenen. Aangezien de volgende zaak ©enigszins analoog was met deze, wenschte de proc.- fiscaal eerst aan het slot van de volgende zaak te comcludeeren. W. T. uit Assen was eveneens kader lid ge weest en eveneens door het Bijzondere Hof te Leeuwarden ontslagen van rechtsvervol- VER. ST. ZULLEN GEBRUIK MAKEN VAN NEDERLAND Naar aanleiding van het vertrek van prof. dr S. Posthuma naar Batavia, als a.s. lid van de Commissie-Generaal, heeft „Ass. Press" een gesprek gehad met eenige gezaghebben de en deskundige personen, die de beweeg redenen van prof. Posthuma's afvaardiging en de kans op resultaten in de volgende bewoordingen schetsten Al is Linggadjta nog niet door de repu bliek goedgekeurd en staat daardoor alles nog op losse schroeven, toch wordt het hoog tijd, zich te realiseeren wat de econo mische consequenties zullen zijn van de po litieke basis. Daarbij dient vooropgesteld te worden, dat de economieën van Nederland en Ned.- Indië zeer sterk met elkaar verweven zijn. Zuiver rationeel moet een voor beide par tijen bevredigende regeling te vinden zijn. Er is echter een groote moeilijkheid; onder den Japanschen invloed is de gevoelssfeer zoo sterk op den voorgrond gedrongen, dat men er wel eens aan gaat twijfelen, of het gezond verstand nog aan bod komt. ging, waartegen de proc.-fiscaal cassatie had aangeteekend. Mr Bevers uit Delft betoogde, dat de Duit schers him denkbeelden langzaam hebben doen infiltreren in organisaties, die aanvan kelijk als volkomen goed bekend stonden. Zijn cliënt had gewerkt als administrateur en heeft dus geen onderricht gegeven in de nationaal-socialistische opvattingen, die den N.A.D. werden ingepompt. Wat betreft de vraag of de NA..D. een nationaal-socialistische organisatie was, ver wees de raadsman naar het pleidooi van zijn confrère. Prof. Langemeyer achtte het optreden als kaderlid van den N.A.D. op zichzelf geen strafbaar feit. Slechts van het gedrag van den betrokkene in zijn functie hangt af of hulp aan den vijand geboden is. Spr. concludeerde tot verwerping van beide beroepen. Uitspraak 10 Februari. üjj viaag, „wat mode is," antwoordde eens een zéér wijs man (hij was getrouwd) „Alles is mode mits het slechts opvalt." De hoedjes van het seizoen z ij n dus mode. En of de vogeltjes nu neiging krijgen er een eitje in te leggen: of de eene-raal-buurt dienst z'n bloeienden groentetuin nu te rugvindt op 't ele. gante kopje van de douairière Cygnia en ofmijn eigen trot- sche haan nu met jaüoersohe blikken tuurt naar de goud- groene-glanzande staartveer en op het bretonnetje van het guitige bakvisohje naast me: wat doet het er feitelijk toe de mode veror dent het immers? Blauw, dat men verleden jaar in alle schakeeringen zag, is nu taiboe. Grijs daar entegen, maar vooral beige tot roestbruin toe, zijn in alle ex centrieke collecties terug te vinden. Ver. der hier en daar een enkel groen hoedje terwijl de doode-bla- deren-kleur ook zeer geliefd is voor het n ieuwste ndetsj e voor het neusje van den zalm op 't gebied van het mode-hoedje En wat zegt U var den paradis, die sinds lange, lange jaren heel ver was wegge stopt in Grootmoe moeders hoeden doos? Krijgt zij op nieuw de kans? De Fransche vrouw aar zelt nog, zegt men maar bij de Ameri- kaansche heeft ze reeds veel succes Wij gunnen het haar van harte! Per slot van rekening is ólles te dragen. Wanneer, en ook dèt wil de nieuiwe mode, Wij «ïeoben ais Staat der Nederlanden, aldus onderstreepte men, op grond van alles wat Nederland voor de geheele ontwikke ling van Indië beteekent heeft, ook den plicht, Indë niet geestelijk en economisch te abandoneeren. Bij de huidige economische constellatie moet het zoo zijn, dat tot op zekere hoogte Nederland zijn geestelijk over wicht zal durven laten gelden. Men sprak vervolgens als zijn overtuiging uit, dat alleen hij iets positiefs zal kunnen bereiken, die zelf volkomen overtuigd is van het feit, dat hij wat te brengen heeft en die daar ook voor durft op te treden. De verhouding van de Ver. Staten tot Indonesië aanroerende, verklaarde men nog de overtuiging te hebben, dat het officieele Ai^erikaansche standpunt zoo gezien moet worden, dat men Nederland met zijn lange ervaring in Indië als den aangewezen tus- schenpersoon beschouwt. Gaat het bijv. om het verleenen van credieten, dan zal dit via Nederland, zijnde de natuurlijke interme- diar, gebeuren. Men acht zich er zeker van, dat de Ver. Staten, zakelijk redeneerend, zooveel mogelijk gebruik zullen maken van de Nederlandsche ervaring. 't Oud-Kamerlid De Zeeuiv gerehabiliteerd We lezen in de „Msb.": In een rondschrijven van November '46 van de Partij van den Arbeid aan de bestu ren van de afdeelingen vinden wij ook den volgenden passus vermeld. „Het P.B. is van meening, dat de uitspraken van den Eere ra ad van de voormalige SD.AP. voor de P. v. d. A. geen rechtskracht meer kunnen hebben. Deze meening wordt ook door het P. B. van de voormalige S.D.AP. gedeeld". Ifieruit volgt dus een volkomen rehabili tatie van de betrokken personen. Alleen mag 't ons verwonderen dat deze belangwekken de uitspraak nog niet in de pers is gepubli ceerd. En wij deze zelfs in het officieele or gaan van de Partij van den Arbeid nog niet vonden vermeld. KOUDE KOSTTE 32 HAMBURGERS HET LEVEN In de eerste 17 dagen van Jan. zijn te Ham burg 32 menseden doodgevroren en 124 In ziekenhuizen behandeld. de hoedjes maar niet meer op het achter hoofd terechtkomen. Ze moeten óf rechtop staan, óf het halve voorhoofd bedekken. De hoedjes hiernaast, gisteren in het Dor chester hotel te Londen „gedemonstreerd", ^-ertellen U de rest.. Herriot voorzitter Fransche Nat. Vergadering Als opvolger van Vincent Auriol (soc.), die president van Frankrijk werd, is met 429 van de 584 stemmen tot voorz. der Fransche Nat. Vergadering gekozen Edouard Herriot, de leider der rad.-soc. Herriot werd op 5 Juli 1872 te Troyes ge boren. Hij is sinds 1919 lid van de Nat. Vergadering, was verscheidene keeren mi nister en reeds tweemaal voorzitter der Aseemiblée, in 1925 en 1936 Hij is burge meester van Lyon SCHLP OP HET IJSELMEER GEZONKEN De sleepboot „5Ieemeeuw", met een sleep op weg van Enkbuizen naar Amsterdam, raakte Dinsdagnacht in de buurt van Mar ken in *t ijs bekneld en verloor daarbij haar schroef. Tijdens de reddingspogingen van de motorvrachtboot „Onderneming" uit Broe kerhaven, werd de 100 ton metende ,J3e Hoop", door het ijs verbrijzeld. Het scheepje zonk onmiddellijk, de opvarenden konden zich over het ijs in veiligheid stellen. Na de nacht op het IJselmeer doorgebracht te heb ben, is de „Oinderneming" gistermiddag met de schipbreukelingen in de Amsterdamsche haven gearriveerd. Nader wordt gemeld, dat de sleepboot „Inter Nes" gisteravond met de „Zee meeuw", die haar schroef in het ijs was kwijtgeraakt, in de Oranjesluizen te Amster dam is aangékomen. Momenteel zitten nog twee vrachtbooten, die „Koopman6 welvaren" en de ,,Neerlandia". in het ijs vast. NEDERL(ANDSCHE) POST TE BATAVIA AANGEVALLEN. Een Ned. post in de omgeving van Batavia werd gisteren door vuur uit verschillende richtingen beschoten. Bij een tegenaanval brachten de Ned. troepen den republikeinen zware verliezen toe, terwijl een hoeveelheid wapenen en ammunitie werd, buitgemaakt. Onder de gesneuvelden bevonden zich een aantal Japanners. LOMBOKAUTONOOM GEBIED. Het eiland Lombok is autonoom gebied ver klaard. Het bestuurslichaam zal worden ge vormd door den Raad van Lombok, waaruit een dagelijks bestuur en een voorzitter zal worden gekozen. BINNENKORT „HARTEN TROEF" Dezer dagen vergaderde te Roosendaal een groot aantal leden van de Landelijke Fede ratie van Stichtingen voor Oorlogsgetroffenen. Besloten werd tot een „Harten Troef'-actie, een appèl aan allen om hart te hebben voor hun getroffen medemenschen. Men schrijft ons: De geleide economie is prachtig in de theorie. Wat wil men meer, nietwaar, alles wordt zóó geregeld, dat elk individu van de maatschappelijke voortbrengselen het hem rechtmatig toekomende aandeel ontvangt, de arme kan op die wijze verdrukt noch bena deeld worden en de rijke kan niet meer krijgen dan hem toekomt. Is dit evenwel ook de practijk? Ik meen, dat het er zeer weinig op lijkt. Als voorbeeld wil ik op den fruithandel wijzen. Een verblijf in Zuid- Beveland en verschillende gesprekken met fruittelers aldaar, hebben mij tot de over tuiging gebracht, dat wij stedelingen ons fruit veel te duur betalen. En niet alleen dat. Want met dit vraagstuk staan verschil lende andere in verband, zooals ik hieronder nader hoop aan te toonen. Ik geef eenige voorbeelden. In de maand Augustus is zeer veel fruit afgewaaid. Ik heb honderden kilo's appelen en pruimen, die plukrijp waren, on der de boomen zien liggen, maar ze werden ndet opgeraapt, omdat de loonen daarvoor zoo hoog zijn, dat het met vervoerkosten erbij gerekend, de moeite niet loont, ze naar de veiling te zenden en buiten de veiling om mag niets verzonden worden, zoodat we deze dwaasheid krijgen, dat een bezitter van een boomgaard wel zijn fruit mag laten ver rotten, maar niet de vrijheid heeft om het zelf op te rapen en aan een bloedverwant of vriend in de stad te zenden. De veilingprïjzen worden vastgesteld door een aantal personen, waarvan uit den aard der zaak (men moet immers deskundigen hebben) velen persoonlijk belang hebben bij een zoo hoog mogelijk opvoeren der prijzen. Het gevolg is dan ook, dat deze veel hooger worden dan voor een behoorlijk loonende exploitatie noodzakelijk is. Er zijn gevallen bekend van kersenboomgaarden, die voor f 3000.- verhuurd" werden, zooals dat in Zuid-Be v eland heet en die den huurder pre cies het dubbele hebben opgebracht in het af- geloopen seizoen. Men kan natuurlijk aan voeren, dat het risico aan kersen verbonden (b.v. door een zeer regenactitigen pluktijd) grooter is dan dat met appels :n verband staande. Maar zijn dergelijke winsten niet overdreven te noemen, te meer daar het de consument is, die ze betaalt? Hier is vooral zeer duidelijk te zien wat de fout is van „het fruit op den bon". Als men het fruit, inzonderheid de kersen en de aardbeien volkomen vrij het verkoo- pen, zou de prijs aanzienlijk dalen daar deze beide vruchten en men mag er de bessen wel bij noemen, niet houdbaar zijn. Het pu bliek zou het dus in eigen nand hebben, den prijs te doen dalen. Een paar dagen wei geren om tegen buitensporige prijzen te koopen en de handelaars zouden noodge dwongen tot verlaging moeten overgaan. Maar wat gebeurt nu? De Regecring bemoeit zich met de distributie en bevoordeelt op deze wijze een kleine groep ten nadeele van de groote massa. Deze buitengewoon hooge prijzen brengen ook nog geheel andere nadeelen mee. Door dat de fruittelers zulke winsten maken, kun nen ze hun arbeiders „koopen". Het is geen zeldzaamheid geweest, dezen zomer, dat een kersenplukker f 60 a f 70 per week verdiende. Zeis zijn gevallen van f 80 f 90 bekend. Een controle te dezen opzichte geeft niets, want de manieren om deze te ontduiken zijn talloos. Aardbeien plukkers en pluksters van 12, 13 en 14 jaar verdienden 10 gulden Der dag en verlof om de school te verzuimen is gemakkelijk te krijgen. Doordat deze loo nen kunnen verdiend worden, b.v ook in het boonen plukken, is er natuurlijk maar een zeer gering aantal jongens en meisjes, die er neg wat voor voelen om op de boer derij te werken, waar deze loonen niet be taald kunnen worden. Want al hébben de veeboeren en de landbouwers op dit oogen- blik geen redenen om te klagen, toch zijn hun verdiensten in de verste verte niet te vergelijken met die der fruittelers. Het ge volg hiervan is o.a. dat boeren die jaren lang 14 of 15 melkkoeien konden houden, nu verplicht zijn dit aantal tot minder dan de helft terug te brengen, om de eenvoudige reden, dat er geen personeel te vinden is om de dieren te melken en de boer kan het alleen niet af. Dit heeft natuurlijk ook weer een geringere boterproductie ten gevolge. Zoo worden, ook doordat men in den tuin bouw de loonen clandestien verhoogt of aandeel in de winst aan de arbeiders be looft, werkkrachten aan den landbouw en de veeiteelt door den fruitteler ontstolen. Hij kan zich dat immers veroorloven! Een groot handelaar in fruit, zelf ook teler, zei me, dat indien de Regeering de prijzen van appelen en peren twintig procent lager stelde, er nog een behoorlijke winstmarge zou zijn. Toen ik hem vroeg, waarom de telers daar dan de Regeering niet op wezen, was het nuchtere antwoord: „Ja, als de minister geld strooit, waarom zou ik het dan niet opvangen; ik ga toch niet In mijn eigen nadeel werken?" „Maar", voegde dezelfde, spreker er aan toe, „laat de fruithandel vrij worden en de prijzen zullen oogeublikke- lijk dalen. E!r zijn" altijd een aantal menschen, die niet op het onderste uit de kan wachten en die vorst en andere risico's liever niet dragen. Er is fruit genoeg en ieder zal dan appels kunnen eten tegen lager prijs dan nu". Ik geloof, dat deze bij uitstek deskundige, gelijk heeft. Wat toch is het geval? De be moeiing der Regeering veroorzaakt alleen, dat degene, die flink kan betalen, een hem niet toekomend deel van de vruchten krijgt. Welke stedeling met een inkomen van laten we zeggen plm. f 2500 per jaar of minder, en dat is toch tenslotte het grootste deel der bevolking, kan voldoende fruit koopen tegen den prijs die 1? appelen en peren thans zijn? Het zijn er zeker niet velen. Ebi daarom is er maar een uitweg: Het fruit moet van den bon, Iaat de Regeering het er eens op wagen zonder eerst weer advies te vragen van degenen, lie voor een deel al thans, er een te groot voordeel bij hebben, dat de nog voortdurend stijgende officieele prijzen gehandhaafd blijven. HET VOORTREKKEN DER DUITSCHE HAVENS. Van welingelichte zijde wordt uit Brus sel vernomen, dat thans een ontwerp- accoord tusschen Nederland en België eenerzijds en de Amerikaansche en Britsche autoriteiten anderzijds, in studie is geno men inzake het doorvoerverkeer langs Ant werpen en Rotterdam. Ter gelegenheid van haar verjaardag ontving Prinses Margriet ook een aantal pakjes uit Amerika, die de heer Woodruff van de „American Overseas Airlines" persoonlijk kwam aanbieden. En natuurlijk was Margriet zeer benieuwd wat er in zat. „Even gaan zitteni' Uitzoeken, damesAls mijnheer het tenminste goedvindt!.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7