Heeft het Tribunaal nu niets beter te doen Positie van de vrouw in de Javaansclie kerk Tien officieren legden den eed van trouw af NIEUWE LEEDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 22 JANUARI 1947 Stadsnieuws Dan onbelangrijke zaken te behandelen? Zonder ook maar iets te kort te doem aan de consciëntieuze wijze, waarop het Leidsehe Tribunaal in het verleden alle door dit college te behandelen zaken voorbereidde, waarbij het ook het hoor en wederhoor ruim toepaste, heefit de zitting van gisteren ons geen voldoening ge schonken ep waren wij het hartgrondig met de opmerkingen van één der ver degens eens, dat, waren hier Engelschen en Ame rikanen bij tegenwoordig geweest, zij om bet kleinzielig gedoe, dat hier dezen och tend werd vertoond, hartelijk zouden hebben gelachen. De onbelangrijkheid van zaken geen enkele verdachte was dan ook meer gedetineerd sprong bij de verschillende tenlasteleggingen dan ook wel duidelijk in het oog. Men oor- deele zelf. N. H. Fennes, caféhouder te Katwijk aan den Rijn, was ten laste gelegd, dat hij vriendschappelijken omgang had met Duitschers, die bij hem in het café kwa men. Ook waren er bij hem in het café meerdere malen na sluitingstijd Duitsche militairen aangetroffen. Verder zou F. zich tegen twee agenten van politie, die zijn zaak kwamen controleeren, in bet bijzijn van enkele Du:tschers minder vriendelijk hebben uitgelaten, Verd.. wiens zaak in de onmiddellijke omgeving van het vliegveld Valkenburg lag, waar door hij veel aanloop van Duitsche mili tairen had, merkte op, dat hij meerdere malen aan de politie verzocht had om zijn zaak tegen sluitingstijd te doen ont ruimen. Zelf zag hij geen kan.s om d-a Duitsche militairen tegen dit uur te doen vertrekken. Dat er één keer een paar* marechaussees door de Duitsche militai ren uit zijn zaak waren gezet, is buiten zijn toedoen geschied. Toen daarna eenige agenten aan zijn zaak verschenen-, kan hij wel gezegd hebben ,.d. .r maar op, zoo juist zijn er marechaussees uitgezet," maar hier had hij verd'r Me's mee be doeld. Nadat enkele getuigen d-e toedracht' van dit bezoek na sluitingstijd nog eens had den uiteengezet, waarbij geen nieuwe feiten aan het licht traden, heeft de ver dediger, mr H. F. Donders, deze zaak ver geleken bij een relletje in een café. Nu gebleken is. dat de politie en marechaus see de Duitsche militairen niet uit het café konden krijgen, mag men dit toch zeker niet als eisch aan verd. stellen. Gaat men dit geval vervolgen, aldus plei ter, dan moet in feite iedere winkelier, die na sluitingstijd- nog een Duitscher in zijn zaak had, hier verschijnen. Boven dien achtte mr Donders het een schan daal, dat verd.. die geen N S B.-er was. voor deze zaak achttien dagen van zijn vrijheid is beroofd geweest. Spr. verwacht dan ook, dat de tenlastelegging vervaren zal worden verklaard. Voorts stond nog terecht mevr. J. M Jpensen van Winkel uit Alphen aan den Rijn, die lid van de N.S.B. en groepsleid ster van de N.S.V.O. was geweest en J. Visser, veehouder uit Ter Aa-, wien ten laste werd gelegd het lidmaatschap van IJsclub „Warmond" vierde haar gouden jubileum Met een feestavond in „De Stad Rome' Wie in Warmond nog niet geweten mocht hebben, dat de plaatselijke IJs club haar 50-jarig bestaan vierde, werd dit toch zeker gisteravond gewaar. Beide muziekcorpsen, t.w. Warmond's Fanfare en de R.-K. Muziekver. „St. Matthias" brachten het bestuur voor de feestzaal „De Stad Rome" een serenade en de vroolijke klanken waren tot ver in de omtrek te hooren en voerden ons feil loos naar de plaats der vreugde. De resp. voorz. en 2e voorz. van de corpsen, t.w. J. Bergman en P. de Vette, deden daarbij ook in woorden hun ge voelens uitkomen en de praeses van de IJsclub, de heer H. v. d. Hulst, beant woordde in het kort deze speeches. De heer v. tL-Hulst was het ook, die den feestavond opende en in 't bijzon der de burgemeesters van Warmond en Nootdorp, t.w. de heeren jhr mr L. A. M. von Fisenne en mr H. Schölvink, wel kom heette Gelukwenschen werden vervolgens aan geboden door jhr mr von Fisenne, den beer P. A. Peters namens den Z.H.IJ., die een oorkonde aanbood, oud-voorzit ter, mr H. Schölvink en den heer J. Bis- mond, voorz. IJsclub fyKageirmeer", die een standaardvlag aanbood. De Sassen- heimsche IJsclub had een prachtige bloemenmand gestuurd. De voorz. van de feestcommissie, de heer C. Paardekooper, die de leiding hierna overnam, heeft er uitstekend zorg vóór gedragen, dat het verdere program ma vlot verliep. Naast aardige liedjes en schetsjes door medewerkenden, was de groote verloting wel het hoogtepunt van den avond. Hedenavond krijgen de leden, die gis teren niet aan de beurt konden komen, gelegenheid om op echt Warmondsche wijze het jubileum van de IJsclub ie vieren. EEN A.N.W.B.-AVOND Op 28 en 29 Jan. a.s. zal de Kon. Ned. ToeristenbondO A.N.W.B. voor leden en andere belangstellenden een Bondsavond organiseeren, resp. te Oegstgeest, in de zaal van Hotel „Het Witte Huis", en te JLeidschendam in Café „De Zwaan". Het hoofddoel van deze avonden zal zijn de bezoekers nader bekend te maken met het werk, dat de Bond op verschillend toeristisch gebied verricht, doch het pro gramma is zóó samengesteld, dat tegelij kertijd een prettige ontspanning wordt geboden. Vooral een mooie geluidsfilm zal zeker de aandacht weten te boeien. Een kleine tentoonstelling wordt inge richt. welke een indruk zal geven van de uitgebreidheid der Bondsbemoei'ingen ten bihoww. van alle takken van toerisme. de N.S.B., het Agrarisch Front en den Landstand. Voorts was hij blokleider en buurt/boerenleider geweest. Verd. ver klaarde van deze organisaties lid te zijn geworden, omdat het in het boerenbedrijf zoo slecht ging en hij van de N.S.B. ver betering verwachtte. Uitspraak in al deze zaken over veertien dagen. De zaak tegen H. A. van Velzen,, die wegens ongesteldheid niet was versche nen, werd geschorst. Op verzoek van den verdediger, die aantoonde, dat zijn cliënt in verband met zijn gezondheidstoestand wel- nimmer voor het Tribunaal zal kun nen verschijnen,, werd besloten op een nader vast te stellen dag een zitting ten huize van verd. te houden. Ds A. van Roon door de gladheid van zijn rijwiel gevallen Met een gebroken been in het Diaconessenhuis te Leiden opgenomen. Ds A. van Roon, Ned. Herv. predi kant te Oude Wetering, begaf zich per fiets van zijn woonplaats naar Rijn- saterwoude, waarbij hij ter hoogte van de school door de gladheid kwam te vallen. Aangezien hij zijn bovenbeen bleek gebroken te hebben, moest hij per ziekenauto naar het Diaconessenhuis te Leiden worden vervoerd. Abusievelijk melden wij gisteren, dat op den hoek van dé Koninginnelaan een bus door een legerauto was aangereden. Het was echter een vrachtauto van de fa. Heyer uit Rijnsburg. l»e nieuwe voorzitter van den Raad van Arbeid te Leiden, mr. J. Llorler, neemt Hartelijk afscheid van mr. S. Mok, die gisteren officieel deze functie heeft neergelegd. z'j ij heeft reeds veel tot stand weten te brengen Voor een drukbezochte vergadering van de afd. Leiden van den Vrouwen Zen- diings Bond 9prak gisteravond mej. C. Slatemaker de Bruine, zendelinge op Oost-Java, over „De mogelijkheden voor de Christenvrouw in de Javaansche ge meenschap". Spr. begon er op. te wijzen, dat na jaren van moeizaam werken een groot deel van het zendingswerk voor de zen delinge eerst is opengegaan. Steeds meer drong het besef door, dat men zonder zich te verdiepen'in het denken en wezen van de Oostersche wereld weinig kans van slagen had, wanneer men een plan te berde bracht, of een nieuwigheid wil de invoeren. Soms gingen er geheele perioden voorbij, dat er schijnbaar niets werd gedaan. Maar langzamerhand groeide er iets, dat als een zeer belang rijke factor in het werk van de vrouw kan worden aangemerkt: vertrouwen en openheid. Nochtans is het moeilijk om in deze vreemde wereld door te dringen. Op treffende wijze en aan de hand van talrijke voorbeelden schetste spr. het karakter, de zeden en gewoonten van de diverse bevolkingsgroepen en legde er den nadruk op, dat vooral de meisjes vele gevaren hebben te door staan als zij onder de brutale blikken van de mannenwereld komen. Vervol gens stond spr. uitvoerig stil bij het leven in vie dessa en de ontwikkeling van het geestelijk leven in het bijzonder. Zij merkte daarbij op, dat de dessage- meenschap zoo afgesloten is ten opzichte van de indrukken van buiten dat bijna niet verwacht kan worden, dat er een levende gemeente zou worden gevonden. Wat dit betreft hebben de dessa bewoners veel te danken aan hun kinderen, die in de groote stad op school gaan, en tel kens weer bij het thuiskomen een stroompje ervaring en nieuw leven in de gemeenschap laten vloeien. Zoodoen de werden er na verloop van tijd onder wérpen aan de orde gesteld, welke gaar ne door de gemeente werden besproken, zooals de verhouding tot den naaste en als Christenen onderling. Vooral de Fe deratie van Chr. Jav Vrouwen heeft hier goed werk gedaan. Voorts noemde mej. Slotemaker een reeks van personen, onder wier leiding de Javaansche vrouwen door hun principieel advies en zuivere overtui- Bistributievaria Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van levensmiddelen-, tabaks- en versnaperingskaarten de letters Ho t/m. einde H. en 1. Voor schoenenbonnen de letters N, O, P, Q, R. Deze uitreiking vindt plaats in het Stadhuis, ingang Breestraat, naast het bordes. De kantoren zijn geopend van 8.30 11.45 en van 1416 uur. Inlevering voor detaillisten, enz.: Donderdag: 8 30 uur codenummers 4001—4025; 9 uur 4026—4040; 9.30 uur 4041 —4055; 10 uur 4056--1070; 10.30 uur 4071 —4085; 11 uur 4086—5000; 14 uur 2001— 2035; 14.30 uur 2026—2050; 15 uur 2051— 2075; 15.30 uur 2076—3300. Werkgevers, wier naam begint met de letters P t/m. T moeten morgen de aan vraagformulieren voor bijzonderen arbeid inleveren. In de week van 20 t/m. 25 Jan. a.s. kun nen op de bekende zittingsdagen aan vraagformulieren voor transportbanden worden afgehaald door melkboeren, sla gers, vischventers en overig eigen ver voer. I ging haar weg hebben gevonden. Ten slotte bepaalde spr. zich bij de plaats van de vrouw in de Javaansche Kerk en zeide, dat we ons niet moeten vastklampen aan bepaalde tradities, doch onsr af moeten vragen, of een bepaalde handeling op grond van den Bijbeb juist is, ja dan neen. In Oost-Java is het thans zoo, dat bijna iedere Kerkeraad eenige vrouwelijke leden meest als ouder- linge telt. Uit tal van feiten betoogde spr., dat vooral de vrouw op dit gebied zeer veel kan pre9teeren en reeds heeft tot stand gebracht. Deze ouderlingen waren er reeds, voordat de kwestie door de Hollan-clsche zendelingen was be sproken, doch men voelde zich er toe geroepen; het was een natuurlijke reac- tien van de Javaansche Christin op het Evangelie. De vrouwen hebben in den groei naar zelfstandigheid dan ook sterk meegesproken. De zending ziet uit naar het nieuw ontwaakte volk. Wie uit het Evangelie leeft, zal niet stil kunnen blij ven zitten, ook in Indië niet, aldus be sloot mej. Slotemaker de Bruine haar betoog. Een gioede discussie volgde. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Volgens den incasseerder P. B. uit Zoe- terwoude was het een zwak oogenblik ge weest, toen hij zich geld toeeigende, dat hij voor een ander ontvangen had. doch de Officier was het daar niet zoo erg mee eens, omdat iets dergelijks al eerder was gebeurd. Het geld was aan drank etc. op gemaakt. De eisch luidde vijf maanden ge vangenisstraf; het vonnis drie maanden. De fabrieksarbeider L. J. te Leiden pleegde diefstal, hij nam goederen uit de werkplaats mede, waarvoor de Officier een maand gevangenisstraf eischte. De rechter veroordeelde tot veertien dagen gevangenisstraf. Hartelijke woorden tot mr S. Mok en voor mr D. J. Gorter Aan het diner ter gelegenheid van de voorzitterswisseling bij den R. v. A. Gistermiddag van half één tot kwart voor drie hebben de belangrijkste figu ren van den Raad van Arbeid ter ge legenheid van. het afscheid van mr S. Mok en de installatie van mr D. J. Gor ter in het restaurant „Het Gulden Vlies" een intiem diner bijgewoond, waarop vele vrienden van den heer Gorter en ook de burgemeester, jhr mr F. H. van Kinschot, tegenwoordig waren. Aan tafel werd door verschillende sprekers het woord gevoerd, o.a. door de heeren Meyer de Vries, administrateur van het dep. van Sociale Zaken, en dr Scheers, medisch adviseur van den Raad van Arbeid, die hun gelukwenschen aan boden aan het bestuur van den Raad om de goede keuze, die was gedaan in de benoeming van mr Gorter. Het oudste lid van den Raad, de heer Van der Kloot, dankte namens het ge heele bestuur mr Mok voor de wijze, waarop hij de belangen van het perso neel tijdens zijn ambtsperiode heeft be hartigd en hoopte, dat de samenwerking met den nieuwen voorzitter ook prettig zou zijn. Spr. twijfelde daar geen mo ment aan en zegde mr Gorter den steun van alle personeelsleden toe. Zoowel mr Mok als mr Gorter dank ten voor de betoonde belangstelling en de vriendelijke woorden. KINDERKOOR „EX ANIMO" Op Woensdag 29 en Vrijdag 31 Januari zal het kinderkoor „Ex Animo" zijn ge bruikelijke winteruitvoering geven in de Stadsgehoorzaal. Naast vele kinderliede ren zal ook uitgevoerd worden het ge- costumeerde zangspel „Prinses Mariëttes groote avontuur". Voor nadere bijzonder heden verwijzen wij naar de annonce in dit blad. DISTRIBUTIEVARIA UIT NOORDWIJK EN OMGEVING. In het tijdvak van 20 Jan. tot 15 Febr. worden zij, die een beroep uitoefe nen waarin noodzakelijkerwijs van een transportrijwiel of carrier gebruik moet worden gemaakt, in de gelegenheid ge steld tot het aanvragen van transport banden. Voor carriers, welke zijn voorzien van houten wielen, mogen voor deze wielen alsnog geen aanvragen om banden wor den ingediend. Voor dergelijke carriers mogen uitsluitend banden voor de ach terwielen worden aangevraagd. Van Maandag 20 Jan. af moeten de taillisten hun bonnen inleveren: Te Noordwijk: Slagers van den gehee- len kring op Maandag 20 dezer van 9 10.30 uur en vervolgens om de veertien dagen. Bakkers van Noordwijk iederen Maandag van 10.3012 uur. Handelaren in textiel- en brandstoffen van Noordwijk op Maandag 20 dezer van 1213 uur en vervolgens om de veertien dagen. Hande laren in petroleum ej? huishoudelijke artikelen van Noordwijk iederen Maan dag van 1113 uur. Handelaren in melk en tabak van Noordwijk Maandag 27 Ja nuari van 910.30 uur en vervolgens om de .veertien dagen. Codenummers 2001 2099 iederen Dinsdag van 912.30 uur. codenummers 10011099 iederen Donder dag van 912.30 uur. Te Noordwijkerhout: Bakkers en de codenummers 1001109 iederen Donder dag van 9.3011.30 uur. Handelaren in petroleum en huishoudelijke artikelen iederen Donderdag van 11.3013 uur. Handelaren in textiel en brandstoffen Donderdag 23 Jan. van 11.3013 uur en vervolgens om de veertien dagen. Hande laren in melk en tabak Donderdag 30 Jan. van 11.3013 uur en vervolgens om de veertien dagen. Te Voorhout: Bakkers en de codenum mers 50015099 iederen Vrijdag van 9.30 —11.30 uur. Handelaren in petroleum en huishoudelijke artikelen iederen Vrijdag van 11.3013 uur. Handelaren in textiel en brandstoffen Vrijdag 24 Jan. van 11.30 13 uur en vervolgens om de veertien dagen." Handelaren in melk en tabak Vrijdag 31 Jan. van 11.3013 uur en ver volgens om de veertien dagen. Plechtige beëediging op het plein' van de Morschpoortkazerne Hedenmorgen zijn in tegenwoordigheid van officieren en manschappen op het plein va. de Morschpoortkazerne tien of ficieren beëedigd. Het waren de korpo raals V W. Kessener. B. J. Roodenburgh, H. de Roest, E. C van Essen, P. A. Cou- mou, W. J. A. Hoogwater en J. E. Jan sen en de soldaten G. J Eringa, J. Kool stra en H. L. A. Flamings. Niet alleen wa ren van de eenvoudige plechtigheid mili tairen getuige, doch ook het publiek sloeg vanaf den ingang de beëediging gade. Voor den aanvang inspecteerde kol. Claassen onder vroolijke klanken van het muziekcorps der T.T. o.l.v. den kapel meester Zuidam, de troepen. Hierna werd door den garnizoenscom mandant, maj. Deschrevel, het Koninklijk Besluit voorgelezen, terwijl de muziek 4 coupletten van het Wilhelmus speelde, waarna de tien officieren trouw aan de Koningin, gehoorzaamheid aan de wetten en onderwerping aan de krijgstucht be loofden. In een korte toespraak wees de majoor erop, dat de eed een stempel moet druk ken op het verdere leven en dat de trouw is samengeweven met ons volksleven. In verband met het a.s. vertrek van de offi cieren naar Indië, noemde spr. het geluk kig, dat de wapenstilstand een feit is ge worden. Hij voegde er aan toe, dat in moeilijke omstandigheden iedere militair verplicht is om voorwaardelijk te gehoor zamen. De officieren, welke de beëediging be woonden, vonden hierna gelegenheid hun nieuwe collega's te complimenteeren, ter wijl na afloop een parade werd gehouden, welke door kol. Claassen en de beëedigde officieren vanaf het bordes van het Cadi- gebouw werd afgenomen BIJZONDER GERECHTSHOF. De adv.-fiscaal bij het Bijz. Gerechts hof rekende L. N van Polanen uit Leiden zijn houding in den bezettingstijd wel het meest ernstig aan, omdat hij n.b. een gepensionneerd sergeant-majoor van het N O.I. Leger was. En niettemin was hij bij de SS terecht gekomen. Weliswaar ontkende verdachte dat eigenlijk wel, hij zou alleen oppasser zijn geweest in het kleedingmagazijn, doch de adv.-fiscaal vond het gedrag zoo ernstig, dat hij twaalf jaar gevangenisstraf met aftrek van prefentief vorderde. De raadsman, mr A. de Gidts. pleitte clementie. BURGERLIJKE STAND Geboren: Ilonka M„ d. v. J. Riethoven en I. J. Ban9zky; Matthijs, z. v. W. v. d. Meij en C. v. d. Heijden; Gerard J., z. v. G. J. Zwaan en E. Wendel; Maria M., d. v. J. v. Kampen en P. J. Ie Febre; Lode- wijk, z. v. D. J. Bavelaar en W. L. Huijs; Roza M. C., d. v. F. C. Bakker en C. M. Hoogeveen. Overleden: I. J. Leemans, 65 j.; J. van den Burg, 3 mnd.; M. C. dé Vogel-Stap per, 7 j. OVERLEDEN: H. Wiede, vr. 81 j. B. M. Korenhof, dr 7 w,

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4