Geen huis bleef in Muiden onbeschadigd „Wij willen leven 't Verklaarde Ramadier (soc.) Fransch kabinetsformateur Eerste transport gewonden uit Indië terug NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 ZATERDAG IS JANUARI 1941 DUUR CARTON VOOR DE SLACHTOFFERS (Vervolg van pag. 1) Van de burgerbevolking hebben zeer velen min of meer lidtote verwondingen op- geloopen door scherven en glassplinters. De plaatselijke doktoren konden het werk al leen niet af en moesten worden bijgestaan door artsen uit de omgeving. In Muiden is voor eenige tonnen schade aangericht. Er is geen huis in het stadje, dat geen glasschade heeft en in verschil lende woningen zijn tengevolge van den luchtdruk en granaatscherven deuren ont zet, muren gescheurd en plafonds gedeelte lijk omlaag gestort. Hier en daar is noodig gebleken binnenmuren te verwijderen. De leerlingen van de Christelijke School zijn aan een groot gevaar ontsnapt, want een half uur nadat zij de school hadden ver laten, stortte het plafond door de exjplosie naar beneden. De chauffeur van den vracht auto is aan het lot van zijn makkers ont komen, daar hij zich juist even verwijderd had toen de granaat on plofte. Van alle zijden heeft men tenstond hulp verleend aan de Muider bevolking. Uit de kazerne te Bussum rukten na de explosie di rect 50 man uit en vele automobilisten boden telefonisch hun diensten aan. De bergings werkzaamheden stonden o.l.v. kol. M. M. Odé van den O.B.D. uit Leiden De Comm. dier Koningin in N.-Holland, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, heeft zich persoonlijk naar Muiden begeven om den burgemeester, den heer Th. C. D. Coops, zijn deelneming te betuigen en hij zegde alle mo gelijke hulp toe bij het verhelpen van de schade. Aannemers uit Bussum en Weesp zonden wagenladingen carton om de ven sters te dichten. Als oorzaak van de ontploffing, die intus- schen reeds de derde is, waardoor Muiden wordt getroffen (ook in 1*883 en in 1923 kwa men ontploffingen in de kruitfabriek voor), neemt men aan, dat de militairen te vroeg met het lossen zijn begonnen, dus voordat deskundige leiding aanwezig was. Een der soldaten heeft een granaat onvoorzichtig be handeld en hert projectiel op den grond laten vallen. Het is een harde slag voor Muiden, dat zich juist hersteld had van de explosie van twee jaren geleden, toen de Duitschers de groote sluis opbliezen. Waarschijnlijk zullen de stoffelijke resten BLUM WENSCHT NIET MEER AAN TE BLIJVEN De Fr arische president, Vincent Auriol, heeft, naar Reuter uit Parijs meldt, den socialist Paul Ramadier opgedragen een re geering te vormen. De nieuwe kabinetsformateur is een par lementaire figuur met 20 jaren ervaring. Hij is verscheidene malen minister geweest, o.m. van Voedselvoorziening in het kabinet van De Gaulle, en van Justitie in het kabinet van Blum. Ramadier zal trachten een coalitie-regee ring op breede basis te vormen. Hieraan zou den deelnemen Communisten, Socialisten, MRP, Radicalen en gematigde rechtsche elementen. Met betrekking tot Léon Blum wordt ge- meldt, dat deze tijdens een persoonlijk on derhoud met Auriol te kennen had gegeven, niet bereid te zijn in functie te blijven als premier, noch als hoofd van een socialisti sche regeering, noch als hoofd van een coalitie-kabinet. Blum zou deze beslissing genomen hebben uit gezondheidsoverwegingen en voorts op grond van het feit» dat de politieke situatie niet meer dezelfde is als in December J.I., toen hjj zijn huidige functie aanvaardde. Politieke waarnemers achten het mogelijk, dat Blum zijn standpunt zal herzien, als het bij het vormen van een nieuwe regeering tot een impasse mocht komen, sommigen zien in hem den toekomstige minister van Staat. Ramadier is begonnen besprekingen te Commandant in Woerden schoot te kort De minister van Oorlog heeft den heer De Wilde (A.R.) op zijn desbetreffende vragen geantwoord, dat inderdaad in het Centraal Magazijn te Woerden een bekendmaking is voorgelezen, dae het personeel verbood in stemming met het anta-Linggadjati-comité te betuigen. Dit geschiedde zonder voorkennis van den minister, die met den heer De Wilde van meening is, dat het recht van vrije mee- ningsuiting erkend dtont te worden en in de desbetreffende order had dienen te staan, dat het bevel alleen gold voor de terreinen van het Centraal Magazijn. van de gedoode militairen Maandag naar hun woonplaatsen worden overgebracht. Vanmorgen vernamen we nog de volgende bij zonderheden De bewoners van Muiden zijn er slecht over te spreken, dat ze voor elke plaat car ton twee gulden moeten betalen. In het Muiderslot is een dertigtal glas-in- lood ramen vernield. De 7 jr. Gert je Mol maakte door de lucht druk drie salto's, doch kwam er goed af. De stadsomroeper gaat rond en maant een iéder aan bij eventueele vondst van grana ten of deelen daarvan onverwijld de mili tairen te waarschuwen. In verschillende tuintjes en op vlieringen liggen nJ, nog onontplofte projectielen. Scherven zijn in ieder huis te vinden. URK UIT ZIJN ISOLEMENT VERLOST De ijsbreker van de Reederij Goedkoop te A'dam, die heden.morgen uit Amsterdam ver trok om een deel van de Urker zeegaande visschersschepen uit hun isodemenrt te verlos sen, is gisteravond de haven van Urk btn- n eng aioopen. Volgens den kapitein was het ijs bij Urk het dikste. De laatste 200 meter vorderden ureniang ingespannen werken. WIE ER DEEL VAN UIT MAKEN Met het m.s. „Nieuw Holland", dat heden uit Batavia te Amsterfidam is gearriveerd, hebben. naar de Nieuwe Leidsche Courant verneemt, de volgende gewonde dan wel afgekeurde militairen de reis uit Indië naar Nederland meegemaakt. Antonides, OWA, A'dam; Bakker G., sergt, Groningen; Balkestein H. J„ SMA, Den Haag; Bechtold W. J„ sldt, Den Bosch; Bee- kers C. J., SMI, Breda; Berg G. v. d..o sergt, Olst; Beugen J A. v., sergt, R'dam; Bovee N., 2e kl. AOO, Amersfoort; Broeks J. C., dpi. skit, Ridderkerk; Dalen J. J. v„ sergt, Den Haag; Ditael G., sldt, Alkmaar; Douw L„ SMA, Axel; Dijkmans J. P., sldt le kl... Delden; Estikhoven W. v., sldt. Utrecht; Franken J. J. M„ sldt, Haarlem; Geraats H. voeren met de partijleiders over de kansen voor de vorming van een coalitie-kabinet. Hij zal Auriol heden officieel mededeelen of hij in staat is de vorming van een kabinet op zich te nemen. Ramadier heeft aan de pers meegedeeld, dat de nieuwe regeering de door haar voor gangster ingevoerde politiek moet voortzet ten Het gaat er vooral om, volgens Rama dier tegen de door Blum opgewekte stuwing; die er een maand geleden niet was, een dam op te werpen. Ramadier verklaarde, dat de toekomstige regeering gegrond moet zijn op een absolute meerderheid, waarbij iedere partij haar eigen belang moet achter stellen bij het nationaal belang, ten einde de Fran- sche economie te beschermen. „Die in Mij gelooft, zal leven". Joh. 11 25. Herinnert ge u nog dat Dakto-toestel, dat weinige maanden terug op de route Mün- chenMarseille een noodlanding moest ma ken op den Wetterhom in Zwitserland? Het toestel werd neergezet op een plateau van bijna 3000 m hoogte, in de barre koude. Enkele uren na de noodlanding kon de mar conist weliswaar bij benadering zijn positie bekend maken, maar er stond een huilende sneeuwstorm, en vliegers, die op zoek wa ren gegaan, konden niets ontdekken. Dan wordt aan het eind van den tweeden dag een zwakke radioboodschap in Grenoble verno men: „het is dringend! We willen leven!" We weten hoe het geëindigd is: tenslotte werden ze gevonden en gered. Wat zullen de menschen, die daar in Grenoble dezen noodkreet vanaf den Wetter hom vernamen, onder den indruk zijn ge weest van deze weinige woorden. Ze gaven immers uitdrukking aan datgene, wat ook ons allereerste verlangen is: te willen levenI Dat is een dringende zaak, en wij allen pro- beeren ons de levensruimte te scheppen, die we noodig meenen te hebben opdat wij kunnen leven. Op een of andere wijze maxen wij het ons zooveel mogelijk behagelijk in het tev«n. Het gaat toch- alles om dit eene: we probeer en het leven te grijpen zonder Kort na de ontzettende ramp te Muiden verschenen diverse autoriteiten aan den rand van den krater. Men ziet hier den Comm. der Koningin van N.-HoUand, Baron de Vos van Steenwijk (1.) en kol. M. M. Odé van den Mijnenopruimingsdienst O., sldt, Heerlen; Godding Th., sldt, Maas tricht; Goemans H. T., sergt, 'Voorburg; Groen K„ korpl., Steenwijk; Rekeboom S., SMA, Zwolle; Heesius G. J., sergt, (geen adres opgegeven); Heiloo J. P. G., korpl., Haarlem; Hilgevoort J. J., sldt, A'dam; Hoogsteden P. C., sergt, R'dam; Hövell tot Westerflier, O. R. m. Baron dpi. sldt, (geen adres opgegeven); Jong C de. SMA, Den Haag; Jongetieelen N. P. J., sldt, (geen adies opgegeven); Kantelberg H. F., sldt. Eind hoven; Kerkhof A. T., sldt, Amersfoort; Kersen L„ sldt, R'dam; Kiers H. J.f sldt, Til burg; Kors A. D. J., sergt. R'dam; Koster L. E., SMA, Den Haag; Kramer J., Sldt, Utrecht; Kustor R. J., sldt, Oosterbeek; Lammerse G. R.. sldt. Bergen op Zoom; Langenberg L., sldt, R'dam; Leppers P., sldt le kl.. Veenendaal; Lourens J .Th., sldt, Nijmegen; Man ten G. P. J., sldt le kl., Eind hoven; Merkelbacht v. Enkhuizen F. C„ sldt, Breda; Neiken J H., sldt, Kerkrade; Nen- german W. H., korpl, Groningen; Nunen R. M. A. v„ sldt, Sittard; Oudenhoven J. H. v. d., sldt, Best; v Plessen Hohen Entzingen L. K., skit, R'dam; Postma W. J„ sldt, (geer adres opgegeven); Riet O. C. v., 2e luit.. Utrecht; Rinsma J. H. A., korpl. Heemstede; Sluis G., korpl., Vlissingen; Smulders W. A. C, fourier, Tilburg; Staveren C. v. SMA, Assen; Steenwijk H„ sergt, Den Haag; Tren- ning G.( sldt, (geen adres opgegeven); Wes terink W„ sldt, (geen adres opgegeven): Zwan C. v. d., sldt, Leiden. Bedoelde militairen zijn inmiddels voor herstel van krachten naar het doorgangshuis te Woerden overgebracht. Byrnes teekent vier der vijf vredesverdragen Copieën reeds te Washington vrijgegeven. Tijdens een speciale zitting te Washington zal Amerika's afgetreden, maar nog tijdelijk in functie zijnde minister van Buitenland - sche Zaken, Byrnes, vier van de vijf vredes verdragen teek en en, nl. die met Italië. Bul garije, Hongarije en Roemenië. Het verdrag met Italië wordt van kracht, wanneer de ratificatie door de Ver. Staten, de Sow jet-Unie, Engeland en Frankrijk bij de regeering van het laatstgenoemde land zal zijn gedeponeerd. Dat met Finland zal in werking treden, als die ratificatie door de Sowjet-Unie en Engeland bij de Russische regeering is ingediend. Wat Amerika betreft, is de ratificatie vol ledig, indien de verdragen door den Senaat zijn goedgekeurd. De oopieën van de verdragen zijn thans te Washington vrijgegeven. WAT NEDERLAND IN DECEMBER INVOERDE Volgens de voorl. cijfers voerde Ned. in Dec. 1.022,328 ton (Nov. 1.091.066) in tegen een waarde van 222.9 milioen (Nov. 238.6 mil- lioen) Ingevoerd werd o.m. voor ruw en be werkt ijzer 17.7 millioen, tarwe 12.2 millioen, auto's en onderdeelen 11.7 mill., hout 9 4 mill., ongesponnen katoen 7.1 mill., cacao- boonen 5.5 mill., wollen garens 52 mill., on gesponnen wol 4.4 mill., plantaardige oiër 4.3 mill., kolen, cokes en briketten 4.1 mill. zelf door het leven gegrepen te worden. Is dat niet paragraaf 1 der levenskunst? Men heeft zich later afgevraagd waarom deze nood-landing moest plaats hebben. Daar bij is gebleken dat het toestel van de oe- paalde route is afgeweken, omdat het zich niet meer goed oriënteer en kon wegens ge brek aan radiobakens. En waar de peiling van het baken niet mogelijk is, wordt de vlucht onveilig en het leven onzeker. Ligt daarin niet een diepe levenswaarheid? Als we met ons leven de ware route kwijt zijn en ons in de barre koude en eenzaam heid gezet voelen, misschien ondanks vriend schap en ons zelf geschapen behagelijkheid, zou een gebrek aan oriëntatie en peilingen daarvan de oorzaak kunnen zijn? Zien wij nog wel het baken, dat de vlucht veilig wil maken en het leven zeker? De bijbel wijst als baken voor ons leven Christus aa.n En als de nood van dezen tijd ons tot één ding drijft, dan is het wel om opnieuw op Hem te leer en koersen, die onze levenavlucht veilig wil maken door er lei ding en richting aan te geven, en die ons leven zeker heeft willen stellen door Zijn leven te geven tot een rantsoen voor velen. We willen leven, dringend. Maar waarlijk leven gaat niet zonder leiding en uitzicht. En daarom gaat het niet zonder het geloof in Christus, die tenslotte alleen leiding kan geven en alleen uitzicht biedt, zelfs tot in het eeuwig leven. Daarom: Wie In Mij gelooft, zal leven. Wassenaar. Ds W. VAN WUNGEN. Het Poolsche conflict^ ||]^2]cllt Morgen, 19 Januari, worden de verkiezin gen in Polen gehouden. En hoewel wij er reeds een beschouwing aan hebben gewijd, is het ontstane „Poolsche conflict" belang rijk genoeg, om er niet nog, vóór de uitslag bekend wordt, even de aandacht op te ves tigen. Want meer en meer wordt het duide lijk, dat die verkiezing niet maar een huise lijk liefhebberijtje, een interne aangelegen heid van de Poolsche regeering is, maar dat de beteekenis ervan zich uitstrekt vér over de Poolsche grenzen, dat Polen in het brand punt staat van de belangstelling der inter nationale gangmakers eener wereldpolitiek, die altijd dynamisch werkend, nieuwe mo gelijkheden en dus ook nieuwe gevaren in zich sluit. Een belangrijk precedent, en zulks om verschillende redenen. Het feit immers doet zich voor, dat twee der toeziende voogden, Amerika en Engeland, zich bij her haling met een beleefde, doch dringende waarschuwing tot de Poolsche regeering hebben gewend, om een einde te maken aan methoden van onderdrukking, intimidatie, arrestaties, hetgeen in 'strijd geacht wordt met de verplichtingen, vastgelegd op de con ferenties van Jalta en Potsdam, en dat het de Poolsche regeering Siberisch laat. Zooals het den Rus, die eveneens te Jalta en Pots dam garanties voor een vrij en democra tisch Polen op zich nam, volkomen Siberisch laat. Hetgeen ten gevolge moet hebben, dat het AmerikaanschBritsche prestige in het gedrang komt, omdat bindende conferenties voor ervaren outsiders, nog slechts de be teekenis behouden van „papier- en praat partijen"! Als wij de terminologie der poli tieke tegenstanders in Polen, die niet zui nig zijn met het leggen van accenten, over nemen, hebben wij dus te maken met het regeeringsblok, uit socialisten, democraten, communisten bestaande en als „communis tisch" aangeduid, tegenover de oppositie, be lichaamd in de Boerenpartij, onder leiding van Mikolajczyk, gemakshalve als „fascis tisch" bestempeld. De terreur der onder Russischen invloed staande „democratische" regeering van Polen, heeft behoefte aan de creatie van een „fascisme", terwijl de ge zonde boeren van Mikolajczyk hoogstens reactionair of conservatief zijn Het is mo gelijk, dat de affaire van den Britschen ambassadeur te Polen, die betrokken zou zijn geweest in een spionnage-proces te Warschau, want volgens de beschuldiging van het gerechtshof te Warschau inlichtin gen zou hebben aangenomen van leden der „ondergrondsche beweging", de stemming der Engelsche bladen beïnvloed heeft. Die ambassadeur ging sindsdien aan zijn Lon- denschen chef Bevin rapport uitbrengen over de situatie in Polen en de Engelsche regee ring bleek niet voornemens haar ambassa deur te desavoueeren. want riep Carendish Bentinck niet terug. Een invloedrijk orgaan als de „News Chronicle" zinspeelt in een uitvoerig artikel op het gebeurde in 1939, toen, ondanks de door de mogendheden ver strekte garanties, een einde kwam aan Po- len's onafhankelijkheid, ten prooi vallende aan de nazi's. Het blad herinnert ook aan de deportatie van millioenen Poolsche krijgsge vangenen en burgers naar de binnenlanden van Rusland, waar duizenden en duizenden stierven van honger en koude. Het blad her innert aan de Poolsche regeering te Londen, de Poolsche „ondergrondsche beweging", en de valsche beschuldiging der Sowjets, dat de Polen tegen Rusland ageerden. In de hui dige regeering heeft steeds het pro-Russi sche element getracht, de populariteit van Mikolajczyk te niet te doen en zelfs werd het Mikolajczyk vaak verboden, zijn eigen redevoeringen in de „Gazeta Ludowa" te laten afdrukken. Radio en pers zijn onder hevig aan een uiterst scherpe censuur, dui zenden van Mikolajczyk's aanhangers werden gevangen genomen, honderden vermoord. Van „vrije verkiezingen" volgens de binden de afspraken op de conferenties van Jalta en Potsdam genomen, kan dus geen sprake zijn. Inmiddels heeft deze week Molotof de beschuldigingen van Amerika en Engeland inzake Polen van de hand gewezen met de opmerking, dat het juist de „terroristische actie" van Mikolajczyk's partij is, die het begrip „vrije verkiezingen" schaadt en een gevaar oplevert voor een normaal verloop der stemming. In het belang van de demo cratie had de Poolsche regeering juist maat regelen moeten nemen, om de verplichtin gen van Jalta en Potsdam te kunnen na komen. Er kan dus geen aanleiding zijn, aldus Molotof. dat de Sowjets in terven ieeren. Het is duidelijk. Rusland houdt, ten koste van alles, de huidige Poolsche regeering de hand boven het hoofd Er bestaat een voor Rusland gunstig Russisch-Poolsch handels verdrag en vele Poolsche groote fabrieken, staal-, textiel-, chemische fabrieken, ook de mijnen, produceeren hoofdzakelijk voor de Sowjets. In een overigens totaal verarmd land, waar honderdduizenden in den oorlog het leven lieten, de Joden bij honderdduizen den uit de ghetto's verdreven werden en stierven, of het slachtoffer werden van den opstand in 1944. de verschillen in welstand, voeding, behuizing, thans nog enorm groot zijn, is een politieke spanning en agitatie hoogst ongeifrenscht En dit is nu het gro teske van de procedure: Na Jalta en Pots dam overweegt de Engelsche regeering de Poolsche kwestie aan deVN. voor te leggen I Daar aanvankelijk nog personen vermist werden, werd het water in de nabijheid van de plaats des onheils afgedregd. Ook de brokstukken van auto's moesten daaruit worden opgevischt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3