Nederlander leeft op grens van zijn bestaan Léon Blum werd in Engeland gerust gesteld AMVJ doet in Indië veel voor onze militairen Regeering niet gebonden aan geheime notulen NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 15 JANUARI 1MT MINISTER HUYSMANS AAN HET WOORD Op de persconferentie, die de minister van Economische Zaken, Dr. G. W. M. Huysmans, gisteren gehouden heeft en waarbij door de persvertegenwoordigers verschillende vragen gestald werden, heeft de minister er allereerst op gewezen, dat er in ons land nog steeds een groote sohaarschte bestaat aan materialen en wel van steenkool, hout, ijzer, staal, papier materiaal voor den wederopbouw en tabak. Voor wat steenkool betreft, kon aan het vast gestelde program voor huisbrand en industrie niet geheel gehouden worden, tengevolge van de ingetreden vorst, de groote staking in Ame rika en den toestand in Duitschland. Toen het transport stagneerde, werd het noodzakelijk, dat de industrie voor 20 pet. op steenkool dien de te bezuinigen, maar de voor huisbrand vast gestelde hoeveelheid bleef gehandhaafd. Er werden 12 eenheden toegezegd, waarvan er nog slechts drie moeten worden aangewezen. In den loop van Februari zal daar een aan vang mee worden gemaakt. Onze eigen in dustrie was in December tot een productie van 131.000 ton opgeloopen. De aandacht werd erop gevestigd, dat cokes momenteel ook ex port-artikel is, dienstdoende als ruilobject. De houtpositie, maar meer nog die van ijzer en staal, levert moeilijkheden op; hout kan door allerlei oorzaken moeilijk op tijd worden ge leverd. Evenzoo heeft men te kampen met moeilijkheden bij het verwerven van mate rialen voor den wederopbouw, als cement, glas, natuursteen, etc. Inzake de textiel-productie is een minimum niveau nog niet bereikt en zal dit ook in 1947 nog niet bereikt worden. Wij moeten ons ook niet blind staren op landen als Zwitserland en Zweden, waar het schijnt of er voldoende textiel in voorraad is. Van de textielkaart zijn reeds 25 punten geldig ver klaard en in de toekomst zal er ook voor ge zorgd worden, dat in de winkels een redelijke voorraad aanwezig is. Op basis van een mi nimum-niveau als wij de beschikking zouden krijgen over één costuum, één overjas, één jurk, en één mantel, zou daar 61 millioen vier kante meter stof voor noodig zijn, terwijl in totaal de productie slechts 24 millioen vier kante meter aangeeft. In percenten van de totale productie bedraagt de textiel-export maximaal: voor wollen weefsels 5, voor katoe nen 8, voor kunstzijde weefsels 10 pet. Slechts die goederen worden geëxporteerd, waar weinig grondstoffen in verwerkt zijn. Het is noodzakelijk, dat er voor ons volk geen vier kante meter textielstof verloren gaat. Vooral ook, omdat uit het oogpunt van loon- en prijs peil de Hollander leeft op de grens van zijn bestaan. Met het smalle budget is iedere gul den, die men te veel betaalt, van grooten in vloed, en vandaar dat de minister er bijzon- derë aandacht aan wijdt, dat geen textiel in den zwarten handel komt, geen prijsopdrijving plaats vindt; de prijsbeheersching is een alge meen volksbelang. In zake de tabak hoopt men het daarheen te leiden, dat medio 1947 de rantsoenen voor sigaren, sigaretten en kerf tabak zijn verdubbeld; dit geldt alleen voor manrfen. Misschien komt er in Juli een extra tabaksrantsoen. De vooruitzichten voor de papierdistributie zijn voor 1947 niet gunstig, maar alles wordt erop gezet, om de huidige hoeveelheden rotatiepapier voor de dagbladen Vet voor schurftbestrijding werd opgegeten Ook maakte men er gedeeltelijk zeep van. Bij een fabriek in Zuid-Limburg zijn schandalige knoeierijen aan het licht geko men, zoo meldt de „Msb". De firma had een groote hoeveelheid dierlijk vet van uitste kende kwaliteit toegewezen gekregen voor de vervaardiging o.a. van scabieszalf. Geble ken is nu, dat ze van dit eetbaar vet eenige duizendenkilo's in den zwarten handel Leeft gebracht. C.C.D. en gemeentepolitie hebben deze knoeierijen achterhaald en in totaal moesten meer dan 30 personen op het matje komen; daar waren slagers onder en hoteliers, exploi tanten van friturezaken, bakkers en parti culieren. Ook is een partij vet doorverkocht naar Rotterdam en Amsterdam waar het clan destien tot zeep werd verwerkt en verhan deld. Een deel van het vet en de zeep zijn nog in genomen. PHILATELISTISCHE STUKKEN VOOR Z.-AFRIKA ZONDER AFZENDER. Bij de met het s.s. Oranjefontein" in Ne derland terugontvangeri philatetestisehe post, die met de eerste speciale vlucht A'damJohannesburg op 6 Oct. j.l. is ver zonden, zijn ongeveer 50 omslagen, waarop naam en adres van den afzender ontbreekt. Zij, die nog geen omslag terug kregen kun nen zich richten tot de vierde afd. van het hoofdbestuur der PTT, in Den Haag, met vermelding van alle bijzonderheden van hun poststuk. VRIJGESPROKEN VAN MOORD OP ZIJN VADER Voor de Almelosche rechtbank had zich gisteren H. B. uit Losser te verantwoorden wegens moord op zjjn vader, die in den nacht van 15 Jan. 1943 spoorloos was ver dwenen en wiens lijk nimmer is gevonden. Kort na de bevrijding werden de zoon, diens vrouw en hun kind in arrest gesteld, maar na een uitgebreid onderzoek weer vrijgelaten. Na verhoor van 23 getuigen werd de zoon gisteren wegens gebrek aan bewijs vrijge sproken. niet te verminderen. Voorwat het vraagstuk der industrialisatie betreft moeten wij reke ning houden met beperkende factoren. Want voor ons land dat niet rijk aan grondstoffen is, blijven wij aangewezen op een industrie, die in overeenstemming is met de geografische en geologische gesteldheid. Voor de industria- liseering dienen wij te streven naar grooter arbeidsintensiviteit, intellectueele leiding, „research"-werk etc. Door de Economische Unie hoopt Nederland met de Belgen tot een goede industrieele samenwerking te komen. Wij blijven voor de middelgroote en kleine in- dustriën aangewezen op particulier initiatief, maar de overheid kan het scheppen van gun stigheden bevorderen door bemiddelend op treden, hoogere vakopleiding, scholing van ar beiders, het opnemen van contacten met het buitenland. Hard werken is nu reeds geboden om straks als aankoop in het buitenland vlot ter gaat, met de constructie van machines te kunnen beginnen. Ook moet er steeds even wicht zijn tusschen consumptie factor en con structie-factor. Er valt verbetering in onzen export te constateeren, maar buitenlandsche leeningen zijn nu nog noodzakelijk. Echter moet over een jaar of twee de situatie zóó zijn, dat wij minder leeningen sluiten en meer ex porteeren. De minister wees nog op het groote belang van de regeling van het Duitsche vraagstuk, zooals dat is vervat in .de reeds gepubliceerde nota. In de toekomst moet ook R'dam weer zijn vroegere welvaartspeil terug krijgen. De grens moet voor ons open en de moeilijkheid is in het verkeer met de Duit- sche zónes, de ambtelijke weerstand te over winnen. Binnenkort komen vertegenwoordi gers van de Britsche en Amerikaansche zones hier om te onderhandelen. De nota inzake Duitschland geeft in het bijzonder construc tieve aanwijzingen voor de toekomst; daar naast voeren wij nu met diverse landen be sprekingen om direct tot handel te komen. Ook de zeeppositie is nog buitengewoon zor gelijk, maar Nederland is erin geslaagd in het buitenland zeep te koopen, waarbij vooral aan babies gedacht is. Er volgde na de uiteenzetting van den minis ter een geanimeerd vragenstellen en stippen wij nog aan, dat deze maand een commissie van de Stichting van den Arbeid haar taak aanvaardt, werkende in de richting van publiekrechtelijke bedrijfsorganisaties. Op een desbetreffende vraag werd geantwoord, dat er geen overeenkomst met Groot-Brittannië be staat, dat Nederlandsdh-Indische producten via Singapore verhandeld worden. Na een slotwoord van den minister, waarin hij de pers dank bracht voor de noodzakelijke publiciteit, werd deze conferentie besloten. Gisteren werd te Lisse een nationale bolbloemententoonstelling geopend, waar veel schoons te genieten viel. OVER BLOCVORMING DER BRITSCHE ECONOMIE Tijdens zijn bezoek aan Londen toonde Blum zich tegenover de Engelsche minis ters ongerust over een blokvorming der Duitsche en Engelsche economie, die Frank rijk zou isoleeren. De Engelsche ministers stelden hem evenwel gerust. Engeland wil geen economisch blok mét Duitschland ten koste van Frankrijk. De politieke situatie in Frankrijk kan nog van aspect veranderen, wanneer Blum van een geslaagde mdssde uit Londen terug keert. Hetzij met een overeenkomst betr. de steenkooJilevera n ties aan Frankrijk of met een nog verdergaande Fcnansch-Brit- sche overeenkomst, waarvan in 'het „Ver klaarde Uitzicht" melding is gemaakt. Vol gens waarnemers te Parijs zijn in dit geval de politieke vooruitzichten voor voortzet ting van het premierschap en zeifis voor het Presidentschap der republiek gunstig. Naar uöt Londen wordt gemeld, zou vol gens een bericht van het ..Agence France Presse"-nieufwi3biuireau, tussefhen Léon Bluim en Attlee inderdaad ook de kwestie van KERKBEZOEK ONDER SOL- DATEN VERHEUGEND Op een persconferentie vertelde de dir. van de Amsterdamsohe Mij voor Jongeman nen, ds F. M. Kooymans, dat de AMVJ in Ned.-Indiië en vooral op Java al verschil lende tehuizen heeft ingericht, waar mili tairen en burgers de gezelligheid kunnen vinden, die zij veelal missen in de militaire en marine-can tines. Aan het hoofd van elk huis staan vrijwilligsters, die er een huise lijke sfeer aan weten te geven. Dat de te huizen populair zijn, blijkt uit het feit, dat de club in Batavia dagelijks 3000 en die in Buitenzorg eiken dag 2000 bezoekers trekt. Wanneer men toedenkt, dat er in de clubhui zen geen alcohol wordt geschonken, dan blijkt wel, dat de AMVJ iets biedt, dat in een groote behoefte van ons leger voorziet, voornamelijk aan die jongens, die niet zoo'n groote kerkelijke binding hebben. Aalmoe zeniers van alle gezindten vinden in de te huizen gelegenheid om voor de militairen te spreken. Het gewone kerkbezoek in Indië INSTITUUT VOOR TOEGEPASTE PSYCHOLOGIE OPGERICHT Dezer dagen is te Den Haag door de „Fundatie Werkelijk Dienen" en het Inst. voor Fraev. Geneeskunde te Leiden opge richt het Instituut voor toegepaste psycho logie ten behoeve van de personeeisledding. In den> Raad van Beheer en Toezicht zijn opgenomen vertegenwoordigers van de ini tiatiefnemers, van werknemersorganisaties belangrijke werkgevers, de Stichting van den Arbeid en het Ned. Leger; voorts de secr.-genera al van de dep. van Binnen- landsche en Sociale Zaken. Voorzitter van dezen Raad is de heer L. Netoer, dir.-gen. der P.T.T. en voorzitter van de Fundatie Werkelijk Dienen. Er zullen cursussen worden georganiseerd voor menschen met een leidinggevende functie. Br zal geen winst worden gemaakt. Men begeeft zich niet op toet terrein van de psychotechniek of de psychiatrie. Inlichtingen bij het Studie- en Voorlichtingscentrum der Fun datie Werkelijk Dienen, Kortenaenkade 7 te Den Haag. is verheugend en ongeveer 80 ,pct der kerk bezoekers zijn militairen. De AMVJ heeft voorts een bloemen- en gesdhenkendienst on gesteld, die er voor zorgt, dat jarige familie leden in toet moederland niet behoeven te worden vergeten. De Mij toeeft momenteel in Batavia, Soerabaja, Buitenzorg en Medan tehuizen, terwijl toet in de bedoeling ligt om ook in Palembang een club te openen. Van daag as in Bandoeng een soort herstellings oord in gebruik genomen en in Maart wordt in Makassar een clubhuis begonnen. Door gebrek aan een gebouw zal toet inrichten van militaire tehuizen in Nederland voor- loopig niet mogelijk zijn, aldus besloot ds Kooymans. Historische vlag terug aan de Nederlanders De historische vlag, welke in Maart 1942 door de Japanners op de Nederlanders werd veroverd, is dezer dagen door een vertegen woordiger van het Geallieerd hoofdkwartier aan den chef van de Ned. militaire missie in Japan, luit.-generaal W. Schilling, over handigd. De vlag, een oranje banier met gouden Nederlandsctoe Kroon, is de vlag van het Kon. Ned.-Ind. Leger en dateert uit de Napoleontische dagen. een Finansdh-Britsche alliantie zijn. De besprekingen tusschen Leon Blum esx Bevim te Londen hebben volgens Reuter een zeer vlot verloop gehad en zullen, be langrijke resultaten opleveren voor Enge land en Frankrijk. Hoewel de export van. Duitsche steenkolen naar Frankrijk momen teel niet kan worden verhoogd, gelooft men, dat er voor de toekomst een gunstige rege ling mogelijk is. Voor toet vertrek van dien Franschen premier zal een communiqué worden uitgegeven. ZOO STIERF EEN BEUL Luitenant-kolonel Ernest Baron van Voorst tot Voorst S.J., hoofdaalmoeze nier in Indië, momenteel hier te lande verblijvend, vertelde volgens het R-K. weekblad „De Linie" het volgende: Midden November werd de voorma lige Japansche kapitein Sonei als oorlogs misdadiger ter dood veroordeeld. Hij diende een gratieverzoek in. Tijdens het afwachten van het resultaat wist de Ja pansche priester Paul Koide S.J., aalmoe- zenié*. van de op Java achtergebleven Japansche krijgsgevangenen, contact met hem te krijgen en hem een Nieuw-Testa- mentboekje te bezorgen. Toen op 2 De cember j.l. dr Van Mook afwijzend over het gratieverzoek had beschikt, vroeg Sonei het Heilig Doopsel. Naar hij der- telde,- was hij vooral getroffen door het lezen van de Bergrede en het overden ken van de Acht Zaligheden. Hij ver langde den naam Stefanus, om daarmee te kennen te geven, dat hij zonder wrok sterven wilde na al zijn „vijanden" ver geven te hebben. Op den morgen van de terechtstelling ontving hij de Eerste Heilige Communie, in zijn laatste oogen blikken werd hij door P. Paul Koide bij gestaan. Er wordt bericht, dat een der Nederlandsche soldaten van het vuur peloton in zwijm viel toen hij moest schieten. Sonei stierf een waardigen, christelijken dood ONBEKEND SCHIP IN DE WESTER- SCHELDE GESTRAND Gistermiddag te ongeveer half vijf is in den mond van de Westerschelde een onbe kend stoomschip gestand. De sleepboot „Blankentourgh" iS ter assistentie uitgevaren. OOK SCHIERMONNIKOOG WAS GEÏSOLEERD. De reddingboot „Insulinde" van Oostma- horn bracht gisteren twee passagiers op het geïsoleerde Waddeneiland Schiermonnikoog en nam er vijftien mee terug naar den vas ten wal, die ongeveer acht dagen op vlieg- tuigvervoer hadden gewacht, omdat Ameland telkens met <*en vliegdienst voorging. De veerboot „Brakzand" moest haar pogingen om post naar het eiland te brengen, opgeven. WEL AAN OFF. VERKLARING, TOELICHTING EN PUNTEN Bij informatie te bevoegder plaatse inzake dè^ publicatie in een der weekbladen van de geheime notulen van Linggadjati werd aan „De Maasbode" nog eens meegedeeld, dat de regeering alleen de 17 punten, de toelichting van de C. G. en de regeeringsverklaring als bindend beschouwt. Het zit m-et deze notulen n.l. aldus, dat bij de besprekingen in Linggadjati over bepaalde punten overeenstemming is bereikt. Deze overeenstemming is geformuleerd in de no- AANSTELLINGSVERGUNNING VOOR AARDEWERKBEDRIJF. De minister van Sociale Zaken heeft voor het sier- en huishoudelijk aardewerkbedrijf een aanstellingsvergunning verplicht gesteld. Dit geschiedt om het wegkoopen van personeel en veelvuldige mutaties te voorkomen. Het aan nemen van personeel loopt nu over het Ge westelijk arbeidsbureau. DE NED. TUINBOUW EN DE LONDENSCHE STAKING. Importeurs van Convent Garden hébben alle orders voor Nederlandsche onderge- koelde druiven, uien en bevroren groenten, iin verband met de transportstaking geannu leerd. In Londen is een nieuwe raad voor het wegvervoer gevormd, die de staking waarschijnlijk zal kunnen beëindigen. Zoodra bekend werd, dat de „Lilia" misschien toch nog niet verloren zou zijn, bracht de „Doms Rijkers" weer een aantal leden der bemanning aan boord van het Deensche schip. Derde van links de kapitein van de „Iilia", daarnaast Coen Rot, de kapt. van de reddingboot. tulen en de C. G. achtte zich bij haar terug keer naar Nederland op deze enkele punten aan de notulen gebonden. Dit beteékent ech ter niet, dat de regeering zich aan deze notulen gebonden heeft. De regeering heeft de C. G. verzocht om de formuleeringeti waaraan deze zich gebonden achtte, te ver werken in haar eigen toelichting op de ont- werp-overeenkomst. Dat heeft de C. G. naar Laar zeggen gedaan. Minister Jonkman heeft in de Tweede Ka mer duidelijk te verstaan gegeven, dat, indien de C. G. daarbij vergissingen heeft gemaakt, zij die zelf met de Indonesische leiders moet uitvechten, maar de regeering is door niets meer gebonden dan door hetgeen door de C. G. in haar toelichting is opgenomen. Iedere speculatie op politieke hartstochten aldus verzekerde men tenslotte genoemd blad, die uitgaat van het bindend karakter der notulen, moet dus als misplaatst worden be schouwd, daar de regeering geen letter van de notulen als bindend erkent. Fabrieksmeisjes adopteeren soldaten Wanneer op 30 Jan. het bewakingsbatafc- jon Lv 8 R.I. met de „Johan van Olderu- barnevelt" naar Indië vertrekt, auiLlen eenrige honderden Twentsche meisjes, die deel uitmaken van Bewdien's Confectiefa brieken N.V. te Almelo met haar gedachten blijven toeven bij deze uit Noord- en ZoiacN Hollland afkomstige dienstplichtigen. Het personeel van Bendien heeft de manschap pen geadopteerd, hetgeen hier op neer komt, dat er een levendige briefwisseling zal worden gevoerd en lectuur en pakjes zullen worden gezonden. In de •oantine van de fabriek is gisteravond het eerste contact gelegd tusschen de meisjes en de soldaten. De veestapel in Vlaanderen is sinds men- schenheugenis nog niet zoo erg getroffen door mond- en klauwzeer. Het vervoer van vee langs de groote wegen is streng ver boden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7