Interacademiaal Theologencongres begonnen Toogdag der C.H. Unie was reeds druk bezocht De Oegstgeester begrooting 1947 aangenomen NIEUWE LEIDSCIIE COURANT WOENSDAG 15 JANUARI 1947 Stadsnieuws Prof. dr W. J. Kooiman leidde den wijdingsdienst (Van onzen specialen verslaggever) Vandaag, morgen en Vrijdag ontmoe ten in de Sleutelstad de theologische studenten uit de Ned. Universiteitssteden elkaar voor een belangrijk congres. Voor de eerste maal na den oorlog wordt thans het interacademiaal theologencon- igres gehouden, georganiseerd door de Vereeniging van studenten in de Theol. faculteiten in Nederland. Voor den tweeden wereldoorlog werd ook regelmatig een dergelijke conferen tie belegd, doch dan in kleiner verband, zoodat met dit congres een aanmerkelijke uitbreiding is gegeven aan opzet en doel v ervan. Het aantal deelnemers bedraagt ditmaal ongeveer 270, verdeeld over de universiteiten te Groningen 18, Leiden 120, Utrecht 55, Gem. Universiteit en Vrije Universiteit, beide te Amsterdam, resp. 11 en 35, Theol. Hoogeschool der Geref. kerken te Kampen 27 en semina rie Oud-Katholieken te Amersfoort 1. Zooals wij reeds meldden, zullen be kende figuren van onderscheiden kerke lijke richtingen op dit congres referaten houden, terwijl men verwacht, dat hier op belangwekkende discussies zullen vol gen. Bestuur en deelnemers achten het van zeer groote beteekenis, dat zoovele studenten van verschillende richtingen hier bijeen zijn en men hoopt door de discussies te bereiken, dat men weder zijds meer begrip en waardeering zal krijgen voor eikaars standpunt, hetgeen zal kunnen geschieden door een eerlijke en openhartige uitwisseling van gedach ten. In tegenwoordigheid van tal van ge- noodigden is hedenmiddag het congres aangevangen met een wijdingsdienst in de Evang. Luth. kerk, waarin voorging prof. dr WV-J. Kooiman, hoogleeraar aan de Gem. Universiteit en het Evang. Luth. Seminarie te Amsterdam. Het was een indrukwekkende ure, waarmede door het ernstig woord van prof. Kooiman de juiste sfeer werd geschapen voor dit congres. Na afloop recipieerde in de consistorie het bestuur van het congres en het pl bestuur van de afd. Leiden. Het landelijk bestuur wordt dit jaar gevormd door leden van 'het studentencorps te Kampen Wat gebeurde er gisteren op het bordes van het Stadhuis? Weth. Menken kondigde het Kon. Besluit tot Grondwetswijziging af. Evenals in alle gemeenten in ons land, is gistermiddag, klokslag 2.00 uur, vanaf het bordes van het Stadhuis de Grond wetswijziging, art. 192, betrekking heb bende op de uitzending van militairen buiten de landsgrenzen, afgekondigd. Dit geschiedde bij afwezigheid van burge meester jhr van Kinschot en den loco- burgemeester, weth. J. C. van Schaik. door den wnd.-loco-burgemeester, weth. S. Menken, die daartoe de ambtsketen droeg. Ook de wnd. gem.-secretaris, mr R. Streng, was hierbij aanwezig. Er waren slechts enkele belangstellen den, natuurlijk de pers, terwijl velen, die het Stadhuis passeerden, zich afvroegen, wat er eigenlijk gebeurde op het bordes van het Stadhuis, maar dat waren dan menschen, die de krant vluchtig hebben gelezen, want dat deze plechtigheid zou plaats vinden, heeft elk Nederlander ook uit ons blad kunnen weten. Maar of er nu veel of weinig belang stellenden waren, weth. Menken las het Kon. Besluit van 't begin tot het einde voor. zooals is voorgeschreven, en daar ging het maar om. Gouden Huwelijksfeest Daar zat de familie Hakkenberg in „Royal" aan de Doezastraat. Temidden van_ trommels koekjes, schalen gebakjes, kopjes th^ee (voor de dames) en glaas jes Er heerschte een gezellige sfeer, wat ook geen wonder was, want „je bent maar eenmaal in je leven vijftig jaar getrouwd en het feit op zichzelf is al reden genoeg om dankbaar te zijn, laat staan' -als je gezond bent", zoo praatte mevrouw Hafckenberg-Lamboodji, terwijl het onafscheidelijke glimlachje om haar mond speelde. En de bruidegom, eveneens zoo blij als een kind om de vele zegeningen, welke hij in, zijn gezin mocht ontvangen, onder schreef dit rhet vreugde in zijn stem. Nie mand in de Doezastraat en omgeving zal de toegenegenheid en de „service", waar mede het edele echtpaar zij'n dLiënteele pleegt te bedienen, ontkennen. Velen zijin dan ook ter receptie gekomen om het bruidspaar hartelijk te complimen teeren met deze gewichtige gebeurtenis. Het huisje aan de Doezastraat zou edhter de tientallen bezoekers niet heb ben kunnen bevatten; daarom werd „Royal" gehuurd. Ieder keerde welvoldaan naar huiis, niet' in het minst omdat de oudjes zich zoo erkentelijk toonden voor de aan geboden felicitaties, 's Avonds heeft de familie in het ouderwetsche woonhuis nog gezellige uurtjes gehad. Om nooit te vergeten! LEIDSCHE TELEGRAMMEN. Op het gehouden Bondscongres van den Ned. R.-K. Bond van Kappersperso- neel „Sint Cosmas", is de voorzitter van afd. Leiden, de heer E. M. Langezaal, gekozen tot hoofdbestuurslid. DISTRIBUTIE VARIA. Morgen zijn aan de beurt om levens middelen-, versnaperings-, tabak- of ge combineerde kaarten te halen, de letters B vanaf Brink t/m Cleef. SASSENHEIM. Het Sassenheimsche Chr. fanfare corps „Crescendo", hoopt o.l.v. haar dir. W. J. Smolders, morgenavond, 8 uur, in de Geref. kerk een uitvoering te geven. en bestaat thans uit de heeren kapt. ds J. Heuje, praeses, J. Viret, ab-actis en K. Vegter, quaestor,' terwijl in het pl. be stuur zitting hebben de heeren J. H. Har- meijer, praeses, A. J. van Tonkelaar, ab- actis en J. van Winterswijk, quaestor. Ter receptie verschenen om. vertegen woordigers van de Alg. Synode der Ned. Herv. kerk; ds W. H. Kelder en ds J. de Wit, namens den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Leiden, S. Melse, scriba van den kerkeraad der Geref. kerk te Leiden, ds P. M. Luca, voor de Rem. gemeente, ds J. P. Makkink en ds J. H. Smit Duyzentkunst, beide Evang. Luth. predikant, prof J. P. Bijl, als ver tegenwoordiger van den kerkeraad der Doopsgez. gemeente, dr H. Boersema, voorganger der Ver van Vrijz. Herv., rector P. J. Janse van het Seminarie der Oud-Katholieke gemeenten te Amers foort, prof. dr H Boschma, namens den rector-magnificus der R.U. te Leiden, pa ter van Cleef van de Oud-Kath. gemeen te te Leidep, het collegium van het Leid- sche studentencorps, het bestuur van VVSL, de besturen van de landelijke fa- culteitsvereenigingen, SSRNCSV, VCSB, de Christenstudentenraad te Leiden, weth. S. Menken, namens het gemeentebestuur, verscheidene hoogleeraren en andere be langstellenden. Hedenavond zal ds S. J, Popma, Geref. studentenpredikant, te Amsterdam een referaat houden over het onderwerp: „Kerk en geloofszekerheid". KEEP SMILING Plaats der handeling: Het Leidsche perron. Tijd: Hedenmorgen 8.48 uur. Personen: Gij en wij. De trein richting Rotterdam is juist binnengekomen en dichte drommen du wende „adspin-ant"-medereizigers wach ten aan beide zijden nan den ingang op het oogenblïk, dat de laatste „uitstap- per" zich uit den overvollen trein heeft geworsteld. Dan probeeren gij en wij er in te komen, hetgeen ons lukt, omdat wij vooraan staan en gij ons naar binnen- drukt. Zoo verwerven wij 20 cm2 en kij ken met een eenigszins donkeren blik naar u, die vergeefsche pogingen aan wendt om, desnoods op één been staan de, mee te mogen. Wanneer de laatste „durver", een corpu lente rooduitziende handelsreiziger, den hoed achter op het hoofd, roept: „Door- loopen menschen, tusschen de banken. Er willen er nog meer mee!", zien gij en wij hem minachtend aan. Met een kramp achtig en sprong duwt hij zich naar bin nen en tegelijkertijd halen gij en wij om de beurt adem: de portieren kunnen ter nauwernood dicht geschoven worden. Van ons plaatsje, 18 cm2, kijken we door het raam naar een trein, die terwijl gij aan het dringen was, aan den over kant van het perron is binnengerold. De enkele inzittenden hebben de ruimte op hun gemakkelijke banken en blikken ons meewarig aan. Dan loopt de conducteur langs onzen wagen en galmt: „De trein aan de over zijde vertrekt binnen enkele minuten eveneens richting Rotterdam!" Gij en wij rijden, de corpulente han delsreiziger, den hoed achter op het hoofd, wordt paars. Officieele opening, ontvangst en excursies Zoo is hedenmorgen in de Stadsgehoor zaal de door elk lid der C. H. Unie ver beide dag geopend. Reeds geruimen tijd voor den aanvang verzamelden zich groe pen Unieleden om met enthousiasme te spreken over de dingen, die vandaag zou den gebeuren. Uit alle omstreken kwa men groepjes deelnemers en aan het kaartje, dat ze op hun jas droegen, kon men zien, dat ze getuige wilden zijn van hetgeen dezen dag gesproken zou wor den door mannen, die op grond van hun gedegen overtuigingen en rijpe ervarin gen het politieke en maatschappelijke le ven kleur en gestalte hadden gegeven. Ook zouden uiteenzettingen worden ge geven over de Kerk in verhouding tot het sociale vraagstuk en den staat, en wie als principieel man en vrouw in dit leven wil staan mag deze voorlichting toch niet missen, zoo sprak een deelnemer tot een zijner kennissen. De dag werd begonnen met het zingen van Psalm 95:1 en 4, terwijl de oud- voorz. van de Chr. Hist. Jongerengroep in Zuid-Holland, de heer D. Hendriks, een gedeelte van Romeinen 12 voorlas, waarna deze voorging in gebed. In zijn welkomstwoord wees spr in kortetrek ken op het tweeledig doel van dezen dag en legde den nadruk op de versteviging van de kracht naar binnen. Het was noo- dig om de leden bij elkaar te roepen, ten einde zich te bezinnen op de problemen van dezen tijd. Ook naar buiten zullen wij onze krachten moeten ontplooien, op dat men aan ons ziet, dat we Christelijk Historisch zijn! (Applaus). De voorz. van de afd. Leiden, de heer L. Questroo, vertolkte de gevoelens van de leden uit Leiden door zijn blijdschap er over uit te spreken, dat de Uniedag in HAAGSCHE POLITIERECHTER J. H. v. W. uit Alphen aan den Rijn had niet gedacht, dat de rol prikkeldraad, welke hij had meegenomen, nog een eige naar en waarde had. Maar hij stond toch wegens diefstal terecht, want de Officier merkte op, dat het draad dan nog wel zooveel waarde had, dat verdachte het de moeite van het meenemen waard vond. De Officifer vorderde veertien dagen ge- vangenistraf, zulks ook Vanwege de min der gunstige informaties die de politie had gegeven en waarin o.m. werd ge zegd, dat verdachter zonder werken aan den kost probeert te komen. De rechter gaf gehoor aan het verzoek tot voorwaardelijke veroordeeling, door een maand voorwaardelijk op te leggen met drie jaar proeftijd, maar onvoor waardelijk f 25 boete of 10 dagen hech tenis. Het was een rare diefstal welke aan den handelaar J. W. M. uit Noordwijker- hout ten laste was gelegd: diefstal van electr. energie. Hij had een clandestien draadje gelegd, waardoor stroom buiten den meter om werd betrokken. De Offi cier vorderde daar een week gevangenis straf voor; de rechter legde een maand voorwaardelijk met drie jaar proeftijd op. VOORSCHOTEN. De Prot. Wijkverpleging houdt mor genavond, 8 uur, een ledenvergadering in het Geb. voor Chr. belangen. De agenda vermeldt o.m. bestuursverkiezing, voor stel tot toetreding Gezondheidscentrum. De torenklok van de Ned. Herv. kerk was gisteravond voor het eerst sinds 1940 weder verlicht. Het was een merkbaar teeken en „lichtend" symbool van den wederopbouw. KOUDEKERK A. D. RIJN. Vrijdagavond a.s. organiseert de Geref. Jeugdcentrale een filmavond in hotel „De Bruin". Vertoond zal worden de film: „De Vloot, waarop wij dienen" de geschiedenis van een oorlogsschip. Er zullen twee voorstellingen gehouden worden, om 6.30 en 9 uur. Morgenavond, 8 uur, zal in lokaal „Wille" de jaarvergadering gehouden worden van de A.-R. kies vereeniging „Ne derland en Oranje". de Sleutelstad werd gehouden. Spr hoopte, dat de liefde voor Vaderland en Vorstenhuis door deze samenkomsten nog intenser zou yforden, opdat er warmte zou uitstralen over ons geheele volks leven. In den loop van den morgen werden talrijke excursies uitgeschreven naar ver schillende musea en bezoekwaardige plaatsen in de stad. De deelnemers uit de omgeving hebben zich op de hoogte ge steld van vele dingen, welke ze binnen Leiden niet verwacht zouden hebben. Om half twaalf vond in de receptieka mer van de Stadsgehoorzaal de ontvangst van autoriteiten en genoodigden plaats. Onder hen bevonden zich de heeren H- W. Tilanus, secr. van den Onderwijsraad; H. Kikkert, hoofdbestuurslid van den Chr. Landarb. Bond; mr dr J. J. R. Schmal, secr. Middenstandsorganisatie; burgemeester K. v. Diepeningen en mr J. F. A. Schokking. HAAGSCHE GERECHTSHOF In hooger beroep van een veroordeeling door ,den Haagschen Politierechter, heeft zich voor het Gerechtshof te verantwoor den gehad C. J. K. uit Alphen aan den Rijn, w<egens het misdrijf tegen de distri- butiewetten in verband met clandestiene slachterij. Het Hof heeft het tenlaste ge legde niet bewezen geacht en verdachte vrijgesproken. Mevr. E. Griethuysen ter aarde besteld Zij verspreidde licht in vele kinderharten. Onder groote belangstelling is het stof felijk overschot van mevr. E. Fliehev. Griethuysen, oud-directrice van het Kin derhuis „Voordorp", van de Ned.-Herv. Diaconie te Leiden, op de begraafplaats te Leiderdorp aan den schoot der aarde toevertrouwd. Vooraf had in de Ned. Herv. kerk een rouwdienst plaats, waar wij vele kerke lijke en burgerlijke autoriteiten uit Lei den en Leiderdorp opmerktén. Ds A. E. Griethuysen van Ter Heyde, een broer van de overledene, las na het zingen van Ps. 63 1, Ps. 90 en Rom. 8 vers 24 v.v. voor. We zijn hier, zoo sprak vervolgens ds Griethuysen, bijeen om een droevige daad te doen. Jarenlang was de over ledene met hart en ziel lid der gemeente te Leiderdorp, een aandachtige hoorderes. Daarom doet het goed, dat zij vanuit deze kerk wordt begraven. Zij werd nog plotseling weggeroepen, maar is een kort lijden niet te verkiezen boven een lang lijden? Een moedige vrouw was zij en met zorg waakte zij over tientallen kindeken, maar bovenal heeft zij deze kinderen gewezen op den Heiland. We treuren niet, aldus spr., als dege nen, die geen hoop hebben, maar zijn blij dat zij in heerlijkheid is opgenomen. Ook wij moeten leeren onze dagen te tellen en God dankbaar zijn. dat Hij de over ledene een licht in de duisternis heeft doen zijn. Dr G. J. Streeder van Den Haag. oud- voorz. van „Kinderzorg" in de classis Leiden, sprak een kort woord naar aan leiding van de woorden van den Spreu kendichter: De gedachtenis des rechtvaar digen zal tot zegen zijn: dr G. Brouwer, als voorzitter van de Ned. Herv. Diaco nie te Leiden, ds J. P. Honnef, als Ned.- Herv. predikant te Leiderdorp, en de heer K. van Diepeningen, als burgemeester van Leiderdorp. Na het zingen van Gez. 300 vers 2, 3 en 4 sprak ds Griethuysen eenige woor den van dank tot de sprekers. Aan het graf heeft hii na het neerlaten van de kist het Onze Vader gebeden en heeft mevr. J. Pijnacker, namens de oud- verpleegden .toezegging gedaan van een aan te bieden gedenksteen. De rantsoeneering van gas en electriciteit Aan de verminderde toewijzing- moet. striktde hand worden gehouden. Van de zijde der Stedelijke Licht fabrieken deelt men ons mede. dat ten gevolge van de sleohte kolenpositie in ons land, het Rijikskolerabureau zich ge noodzaakt heeft gezien de kolentoe- wijizing aan de Lichtfabrieken te ver lagen tot 80 van het kolen verbruik over November 1946. Een ieder wordt daarom in zijn eigen belang met klem aangeraden aan de reeds vroeger aangekondigde korting van 20 op de gas- en electriciteits- ranisoenen strikt de hand te houden, daar bij overschrijding van 80 van het toegestane rantsoen onherroepelijk af sluiting zal volgen, wat ook de reden vani de overschrijding geweest moge zijn. Controleert daarom regelmatig Uw gas- en electriciteitsmeters! Straatbelasting leverde hiervan leeuwenaandeel op Gisteravond kwam de gemeenteraad van Oegistgeest bijeen o.l.v. burgemeester J. C. Baumann, ter behandeling van de gemeentebegrootmg 1947. In zijn openingswoord wenschte de burg. allen een gelukkig nieuwjaar toe. Na de gunstiger positie van de be- grooting 1947 geschetst te 'hebben, zou spr. in het wapen der Gemeente wel de woorden „Luctor et Emengo" willen aan brengen. Met de opwekking om doelbe wust en met taaie volharding voorwaarts te gaan wenschte spr. den Raad toe sterkte te ontvangen, van God om de taak te kun nen vervullen. De heer Oosterom (A.R.) beantwoordde deze toespraak. Na enkele mededeelingen van B. en W. wordt het voorstel van dit college tot het verleen en van medewerking aan het be stuur der Herv. School voor de aanschaf fing van schoolbanken, aangenomen. Bij het debat over de begrooting 1947 van het Burg. Armbestuur vroeg mevr. Kramers (P. v. d. A.) welke norm er bij de uitkeeeringen wordt aangenomen en of deze uitkeeringen ook toereikend zijn om niet het geheele levensmiddelenpakket te bekostigen doch ook b.v. de frudtbon- nen te 'honoreeren, waarop weth. De Neef een bevredigend antwoord gaf. Tevens acht mevr. Kramers het wenschelijk dat een vr-ouw zitting heeft in genoemd armbestuur. Deze begroeting wordt z.h. s. aangenomen. Hierna kwam aan de orde de gemeen- tebegrooting 1947. Bij de algemeene beschouwingen wenschte de heer Oosterom (A.R.) gaar ne de aandacht te vestigen op enkele zaken die wellicht vooreerst nog niet uitvoerbaar, doch zeer zeker in het be lang van de burgerij zijn. Allereerst in het belang van de volksgezondheid de bouw van een badhuis en ten behoeve van de jeugd een kinderspeelplaats. Mr Vallen.tgoed' (C.H.) houdt een plei dooi voor de autonomie der gemeente en waarschuwt er voor niet te spoedig den stormbal „denk om Ged. Staten" te hijechen. Mevr. Kramers (P. v. d. A.) betreurt het dat B. en W. destijds een afwijzend prae-advies hebben gegeven op haar voorstel om een vrouw in de woning commissie te benoemen. De heer Simon Thomas (P. v. d. V.) sluit zich aan bij de woorden van mr Vallentgoed1 en hoopt dat de gemeente spoedig weer onafhankelijk zal zijn. In 'het bijzonder wees spr. op de uitgaven van openbare werken die thans f 30.000 hooger zijn dan in 1946. Het is te wenschen dat de gemeente weer een financieel evenwicht krijgt, al dus de volgende spr., de heer Blomsma (P. v. d. A.), die adviseerde een voorstel te doen om Oegstgeest van derde naar tweede klasse te brengen. Voorts acht spr. het igewenscht den po litieke delinquenten geen bevoorrechte positie, doch wel een bescheiden woon ruimte in onze gemeente te geven, ter wijl hij verder pleit voor bevordering van woningbouw. De heer Kerkhof (R.K.) heeft in de begrooting geen ruimte gezien om ge legenheid te geven tot vestiging van een industrei waarin spr. welvaart voor de gemeente ziet. De burgemeester beantwoordde de sprekers en zeide, dat de stichting van een badhuis erg duur is en zelden een sluitende exploitatie geeft. Ook de kin derspeelplaats zal een uitgaaf vragen, die in normale tijden wel, doch thans nog niet verantwoord is. Mevr. Kramers kreeg ten antwoord dat he!t benoemingsrecht bij den Rated in 'handen ligt, terwijl de heer Simon Tho mas kon vernemen dat alle objecten uit het hoofdstuk „Openbare Werken" wel niet zouden kunnen worden uitgevoerd'. De heer Blomsma komt weer met zijn oude stokpaardje om Oegstgeest in een hoogere klasse te plaatsen, aldus de burg., doch spr. adviseerde dit aan B. en W. over te laten. Wat betreft de bui- zenvoorziening aan politieke delinquen ten moest spr. het antwoord schuldig blij ven, aangezien dit niet tot de competen tie van den raad, doch tot die van den burgemeester behoort. Spr. gaat bij de toewijzing van woningen van de vraag uit, of het gezin het waard' is, dat. er voor wordit gewerkt, ten tweede dat hij wérkt voor ieder lid der gemeente, doch dat hij ten derde voorrang verleent aan die menschen, die zich als goede en echte Staatsburgers hebben gedragen. Bij den aanvang van de behandeling der afzonderlijke artikelen zeide de burg. de gewoonte te hébben met een snel treinvaart de punten door te hameren en verzocht den Raadsleden voor een eventueele bespreking wel snel te willen reageeren. Bij het art. jaarwedden van de ambte naren der secretarie stelde de heer v. d. Poel (R.K.) voor, waar de heer Veen te vens wnd. secr. is hem het predicaat „Chef ter Secretarie" te verleenen met een toelage van f 300 per jaar. Dit voor stel w-erd door B. en W. overgenomen en aanvaard. Voor vervolg zie pag

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 4