„Stuur me toch alles over den bezettingstijd" Geen amnestie, maar voorwaardelijke vrijheid 't Verklaarde De rei*van B"-™ uitzicht v. Mook c.s. content over Djocja-communiqué NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 WOENSDAG 15 JANUARI 1917 DAN WORDT HET TIENMAAL MééR WAARD Vandaag is het een kwarteeuw geleden, dat prof. dr N. W. Posthumus als hoogleer aar in de politieke en economische geschie denis aan de Gemeentelijke Universiteit van Amsterdam zijn inaugureele rede hield. Togn -hij in 1908 op eervolle wijze promo veerde op proefschrift Geschiedenis der Leadsehe lakenindustrie in de middeleeu wen", was hij reeds leeraar in de staathuis houdkunde en het handelsrecht aan de Openbare Handelsschool te Amsterdam. In 1913 werd hij hoogleeraar aan de Handels- hoogesohool te Rotterdam en in 1922 hoog' leeraar in de - juist tot stand gekomen eco nomische faculteit van de Universiteit, waaraan hij gestudeerd had. Prof. Posthumus richtte in 1914 het Neder- iandsche Economisoh-Historisch Archief" op met het doel oude bedrijfsarchieven te ver zamelen en publicaties op het gebied van de economische geschiedenis in het licht te geven. In Amsterdam stichtte hij de Econom-, Histor. Bibliotheek, werd directeur van het Nedieri. Instituut voor Prijsgeschiedenis, directeur van het Intern. Instituut voor sociale geschiedenis met een filiaal te Parijs en een dag na onze bevrijding, op 8 Mei 1945, werd het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie opgericht, waarvan professor Posthumus de bezielende leider is. En hoe hebt u de vóór den oorlog op gerichte instellingen na de Duitsche bezet ting teruggevonden? vroe? het Hbld" prof. Posthumus „Het Intern. Instituut Je Keizersgracht met zijn naar schatting 200.000 boeken en een ongelooflijke krantenverzameling kranten vormen belangrijke historische documenten zijn totaal leeggeplunderd. Reeds in 1938, na München, zag ik de bui opkomen en zond een belangrijk gedeelte van de verzameling naar Engeland, o.a. het unieke archief van Karl Marx, waar het in Oxford een veilig onderdak vond. Na de bevrijding is deze collectie, waarvoor de Amerikanen bijzondere belangstelling toon den, teruggekomen en dank zij de Com missie-Generaal voor Nederl. Econ. belan gen in Duitschland zijn in den zomer van het vorige jaar twee schepen met 1600 kisten boeken in de buurt van Hannover opge spoord. Een tweede zending van 400 kisten werd later nabij Klagenfurth gevonden en thans is ons personeel druk in de weer om het gebouw aan de Keizersgracht opnieuw in te richten. Binnenkort openen we de studiezaal. Twee dagen na den val van Parijs roofden de Dudtschers déar ons filiaal leeg; die verzameling is nog niet terecht. De Econ.-Histor. Bibliotheek aan de Heeren- gracht is intact gebleven evenals het Ned. Econom.-Histor. Archief" Wij vernemen dan, dat prof. Posthumus reeds tijdens de bezetting, in 1943, den grondslag voor het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie legde, bij de goed-Neder- landsche autoriteiten onmiddellijk begrip Vroor zijn plannen vond en zoo was het mogelijk, dat reeds in de eerste Nederland- sche Staatsoourant na de bevrijding, op 8 Mei 1945, de acte van oprichting van het Insti tuut kon worden gepubliceerd. „Wij werken nu op volle kracht", aldus onze gastheer. „Ik heb het gevoel, dat wij nu haast moeten maken met het opsporings werk. U weet, dat wij kortgeleden twee ton documenten, w.o. die archieven van dr Wim- mer, in West-Duitschland hebben opge spoord. Door tusschenkomst van het depar tement van Justitie hebben wij inmiddels nog een belangrijke aanvulling verworven. Door schriftelijk en mondeling contact kar- teeren wij nu de gebeurtenissen tijdens de Februari-, de Mei- en de spoorwegstaking, onderzoeken ook bepaalde gevallen als die te Putten, hebben vóór de terechtstelling enkele keeren met Mussert gesproken, zul len nu ook Rauter ontmoeten, hebben de samenstelling in voorbereiding van een eere lij st van gefusilleerden, tot nu toe 14.000 ons bekende gevallen, welke zoo mogelijk met alle bijzonderheden uitgegeven zal worden. Veel is nog in handen der illegali teit. Men doet niet gemakkelijk afstand van dit materiaal. Laat men het toch vooral bij ons brengen. Het krijgt dan wel tienmaal grootere waarde! Wij doen alles om de be langstelling van het publiek te wekken. Wij verzamelen nu nog, straks gaan wij ordenen en dan, in rustiger tijd, zullen wij weten schappelijke resultaten publiceeren Als de PROF Dr N. W. POSTHUMUS KAPPEN VAN VRUCHTBOOMEN GEEN REDEN TOT ONRUST Op vragen van den heer Droesen (K.V.P.) over het rooien van vruchtboomen, ant woordde de minister van Landbouw, dat inderdaad voor meubelhout vruchtboomen worden gekapt, maar dat hem niets bleek van het schaden van fruitteelt- of pachters- belangen. Maatregelen zijn niet noodig. tijd den historicus voldoenden afstand heeft gegeven om objectief te kunnen beoordee- len, zal blijken van welk een onschatbare waarde onze arbeid is geweest. En er zit ook een moreele kant aan: over een halve eeuw zal men eerst goed onze houding in de wereld van thans kunnen waardeer en!" VORDERINGEN OP HET RIJK OVER 1946. Alle vorderingen over 1946 tl.v. de depar tementen moeten ultimo Mei as. en alle schuldvorderingen tl.v. de Staatsbedrijven moeten uiterlijk 15 Maart worden ingezonden. Een motorsterrit uit het Zuiden naar Baarn Als het Prinselijk gezin vermeerderd is. Behalve den grooten „Oranjetocht", 'n wan deltocht en een estafette, zal op den dag van de blijde gebeurtenis in het Prinselijk Gezin ook een motorrit naar Baarn worden gehou den. Deze tocht, die den naam „Oranjester- rit" krijgt, is uitgeschreven door de Kon. Mo torwielrijders Vereen, in het Zuiden en be gint in Den Bosch. Alle motorrijders uit het Zuiden des lands kunnen aan den rit deel nemen. Het doel er van is een handteeke- ning te plaatsen in de felicitatie-registers, terwijl Prins Bemhard persoonlijk zal mede werken aan een herinnering. WUJ MEGEEREN DOOQ U, OVEB OZONDEQ O, EEN CAUSERIE OVER DE MOGELIJKHEDEN Mr. J. D. van den Berg, plaatsvervangend hoofd van de afdeeling Juridische en Aige- meene zaken van het Directoraat-Generaal vóór Bijzondere Rechtspleging heeft gisteren in een radio-causerie gesproken over voor waardelijke invrijheidsstelling en vervroegd ontslag uit de interneering. Hij onderscheidde drie dingen, die men niet moet verwarren: Voorwaardelijke buitenvervolgingstelling door of vanwege den procureur-fiscaal. Ge schiedt voor de eigenlijke berechting en heeft tot doel deze te voorkomen. Voorwaardelijke invr ijheidsstelling van door een Bijzonder Gerechtshof tot gevangenis straf veroordeelden. Kan geschieden nadat tweederden van den straftijd en tevens ten minste negen maanden daarvan zijn verstre ken. Voorwaardelijke of onvoorwaardelijke in vr ij'heidsstelling van door een Tribunaal tot interneering veroordeelden (geïnterneerden). Scheepvaart ondervindt steeds minder hinder Slechts de zeilvaart nog door 't ijs belemmerd. In de groote rivieren en de Waddenzee is de ijstoestand over het algemeen van dien aard, dat de scheepvaart er niet ernstig meer door gehinderd wordit. Ameland is echter nog niet te bereiken. In vele gevallen, w.o. de Waddenzee, de Bergsche Maas, de Nieuwe Waterweg, is de ijsberichtgeving stopgezet. Ook in het Hollandsch Diep ondervindt de vaart geen belemmering. De ijsgang wordt in de rivieren overheersoht door getij en wind en behalve voor zeilschepen is een vrij regelmatige vaart, vooral in het Weeten en in het Zuiden reeds goed mogelijk. Enkele vaarwegen, zooals bij Gorcum, het Merwede- kanaal zijn slechts door sterke motorschepen te bevaren, doch ook hier, zal de dooi het weldra van de vorst gewonnen hebben. Op het Usselmeer kan eveneens alleen door sterke schepen worden gevaren. In het Noor den, in het bijzonder in Groningen, zijn de kanalen en vaarten n-og grootend eels ge sloten. DIEVEN LIETEN 5000 LITER SPIJSOLIE WEGSTROOMEN Uit een, tank van een cihem. fabriek on der de gemeente Ambt-Delden tapten die ven een hoeveelheid spijsolie af. Blijkbaar door een overhaast vertrek werd de kraan van de tank niet voldoende gesloten, zoodat X 5000 Liter olie wegstroomde. Kan geschieden telkens, nadat een geïnter neerde gedurende een jaar geïnterneerd Is geweest. Daar het niet in de bedoeling van den minister ligt amnestie te bevorderen kreeg deze laatste vervroegde Invrijheidsstelling een bijzonder accent. Thans wordt voor de eerste maal advies over alle geïnterneerden uitgebracht, waarbij de gevallen van hen, die vóór 1 Januari 1948 vrij zouden komen, het eerst worden bezien. Een enorme opeen- hooping van dossiers is van deze maatregelen het gevolg en verzoeken om. voorrang zijn nutteloos, aldus mr van den Berg. Hadden bewakers niet beter op moeten letten? Vraagt jnkvr. Wttewaall van Stoetwegen den minister. Het ontsnappen van 23 S.S.-ers op den weg tusschen Hoensbroek en den Helder was voor jnkvr. Wttewaall v. Stoetwegen (C .H.U.) aanleiding den minister van Justitie te vra gen of de bewakers van de vervoerde groep niet ernstig nalatig waren, niet alleen door in een café krachten te gaan verzamelen en hun gevangenen practisch alleen te laten, maar ook door de S.S.-ers niet mee te nemen in het café om hun gelegenheid te geven zich te warmen, waar de tocht zoo ver en de koude zoo fel was. Zij vraagt een onder zoek. De psychologische analyse van het individu is voor een groot deel óók van toepassing op de collectiviteit, die van den staat. En er schuilt helaas een diepe waarheid in de uit spraak van den Griekschen wijsgeer, „dat elke vriendschap om zich zelve is na te streven, maar het begin van het voordeel heeft genomen". En onder dit begrip „voor deel" mag men dan ook verstaan, het be dacht zijn op eigen veiligheid. Al kan men vlak vóór de conferentie van Londen, die slechts een verkermingsterrein vormt voor die van Moskou, spreken van een gemeenschap pelijke psychologische resultante voor wat het Duitsche vraagstuk betreft, toch is die resul tante samengesteld uit componenten, die ten opzichte van elkaar weer verschillend ge richt zijn. Binnen het raam van het collec tief saamhoorige bevinden zich elkaar weer strevende krachten. De politieke proefbal lons, die twee maanden vóór .de conferentie van Moskou worden opgelaten, duiden toch weer op zich afsplitsende allianties, geboren uit noodzaak van economisch zelfbehoud, uit politieken angst? van het „safety first". Op zijn zachtst uitgedrukt, Fransche onzekerheid kan men stellen tegenover de Amerikaansch- Britsche meerwaarde. Maar de politieke ten denties en mogelijkheden zijn vele. En in het licht der analyse wordt de reis van den socialist Leon Blum, wiens interim-kabinet slechts duurt, totdat na de verkiezing van een president der Fransche republiek, een constitutioneele regeering zal zijn gevormd, meer begrijpelijk. Blum is met een vliegtuig, dat de Engelsche regeering ter beschikking had gesteld, naar zijn socialistische collega Attlee gevlogen en met als derde, den Brit- schen gezant te Parijs, Duff Cooper, zal te Londen in een „onder-onsje" over economi sche en politieke vraagstukken gesproken worden. Behalve dan het feit, dat het econo misch en industrieel verarmde Frankrijk kolen noodig heeft uit het Roergebied en daarbij opnieuw Attlee's steun zal vragen, ligt er een diepere oorzaak voor dit bezoek aan Londen, waar Frankrijk vreest, dat de gebeurtenissen van na 1918 zich zullen her halen. Amerika en Engeland repareeren de Duitsche banden, pompen die op, teneinde den Duitschen industriëlen wagen weer op gang te brengen. Dit weer mobiel maken van den Duitschen wagen is noodzakelijk, om de herstel-betalingen te kunnen realise eren. Maar het moet de vrees van iederen Fransch- man zijn, dat ooit weder die „gemobiliseerde" wagen de grens van Frankrijk zal overschrij den! Vandaar, dat Frankrijk zal aandringen op qen afscheiding van Rijn- en Ruhrgebied, langdurige militaire bezetting en uiterst scherpe economische controle. De controverse zit nu hierin, dat de Duitsche wagen wel weer moet kunnen rijden, maar nimmer in staat mag zijn tot een snelheidsrecord. Als Amerika en Engeland in hun gemeenschap pelijke zone kapitalen in vee teer en, zullen zij die ook moeten verdedigen, waaruit voort vloeit, dat er een tijd kan aanbreken, waar op zij hun debiteur moeten ontzien. Frank rijk heeft zeker direct belang bij een verwil dering der tegenstelling Amerika—Rusland en direct belang mede bij een eensgezinde houding jegens Duitschland, want altijd is Frankrijk het kind van de rekening ge weest. Ook is een dictatuur van uiterst rechts of links in Frankrijk voor de rust in Europa niet gewenscht en met deze wetenschap voor oogen, zou Engeland geneigd kunnen zijn, een nauwere alliantie met Frankrijk te vor men, die de tegenstelling, AmerikaRusland zou temperen. Engeland komt dan iets losser van Amerika te staan. Aan den anderen kant is als een proefballon te beschouwen, dat ook de Russen zouden voelen voor een economische fusie van hun zone met de Britsch—Amerikaansche, maar de voor waarde, dat de Sowjets dan herstelbetalin gen eischen uit de productie in alle zones, geheel in strijd met het Amerikaansche en Britsche belang. Van dezen Russischen eisch zou echter eventueel worden afgezien. Over de aangelegenheid of ook Duitsche deskun digen op de conferentie hun stem mogen doen hooren, is niets naders bekend, maar het standpunt van Blum zal zeker niet het zelfde zijn als dat van Robert Murphy, poli tiek adviseur van den Amerikaanschen mi litairen gouverneur, die het onbescheiden Duitsche verzoek in gunstigen zin overwogen zou hebben. De vernieuwing van de politieke structuur in Europa en het vestigen van een duurzamen vrede zijn noodzakelijk en niets zou zóó noodlottig zijn, als dat door een economisch belangen-verschil verleid, de bondgenooten toch weer verschillende rich tingen zouden inslaan. In de nota der Neder- landsche regeering wordt het duidelijk ge zegd, dat een veiligheidsstelsel voor Europa slechts aan zijn doel kan beantwoorden, in dien de vier daarbij betrokken groote mo gendheden eensgezind optreden. KORTE VERGADERING EERSTE KAMER. De Eerste Kamer hield gisteravond een korte vergadering, waarin is goedgekeurd! het wetsontwerp tot verleniging van den termijn voor de indiening van reChtsherstel- verzoeken, die thans niet meer in de wet genoemd wordft. De taak der ministeries van O. K. en W. en Landbouw met betrekking tot de natuur bescherming werd voorts vastgesteld; en de veewet gewijzigd. SLECHTS NOG AANVULLENDE BESPREKINGEN NOODIG Uit Batavia meldt ANP-Aneta, dat de Commissie-Generaal, onmiddellijk na den terugkeer van het republikeinscbe kabinet uit Djocjakarta, het contact met de delega- tie-Sjahrir weer zal opnemen en wel in de eerste plaats om de bezwaren, welke aan republikeinsohe zijde over de interpretatie van Linggadjati bestaan, weg te nemen. In dit verband noemt het ANP het opmer kenswaardig, dat in officieele Nederlandsche kringen het communiqué van het republi- keinsdhe kabinet opgenomen in ons blad van gisteren vrij gunstig ontvangen is. Zij zijn van meening, dat hoofdzakelijk bezwaren worden aangevoerd tegen de Re- geeringsverklaring van min. Jonkman. De daarin gegeven uiteenzetting over de positie Guinea hebben aan Inheemsdhe zijde be denkingen gewekt. Ned.-Ind. Regeeringskringen zijn echter van meening, dat de redactie van het offi cieele republikeinsche communiqué zich zeer wel leent tot een soepele oplossing, waarin onder bindende interpretatieve stukken de of ficieele co r respond ent ie met de Ned. dele gatie wordt genoemd. Dit wijst den weg, al dus bedoelde' personen, waarlangs men tot een voor beide partijen aanvaardbare en bindende regeling kan komen. Zoodoende is men over de nieuwe bespre kingen aan Ned. zijde tamelijk optimistisch gestemd. Het is, zoo verklaart men, geens zins noodzakelijk, dat een geheel nieuwe reeks van besprekingen geopend behoeven te worden. Slechts eenige aanvullende ge- daohtenwisselingen zullen noodig zijn om de bovenbedoelde kwesties tot een bevredigen- van de Kroon en het voorbehoud van Nieuw- de oplossing te brengen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3