Laatste speurtocht naar Hollanders in Polen Uit het land van draaikolken en rotsen Waarom niet meer medewerking bij emigratie? NIEUWE LEIDSCHE COURANT 8 DINSDAG 14 JANUARI 194T ERVARINGEN VAN DE MISSIE-WILLEMS In een onderhoud met dr A. WiUems, hoofd van de Nederlandsche Repatriéerings- niissie in Polen (die in opdracht van de Ne derlandsche regeering als leider van de „Missie WiUems" nasporingen verricht naar vermiste Nederlanders, welke zich vermoe delijk nog in Polen ophouden) verklaarde hij, dat thans vrijwel iedere Nederlander in deze gebieden de gelegenheid heeft gehad naar Nederland terug te keeren ,,Er zullen zich ongetwijfeld In deze enorm uitgestrekte streken nog wel enkele landgenooten ophou den," aldus dr Willems, „doch de repa- trieering als zoodanig kan toch als geëindigd worden beschouwd. „Natuurlijk zijn er ook Nederlanders," zoo vervolgde hij, „die er geen prijs op stellen naar het vaderland terug te keeren, omdat zij dienst hebben gedaan bij „Wehrmacht", S.S. of N.SJCJK. Voor zoover zij door de Nederlandsche regeering niet gezocht wor den als oorlogsmisdadiger of anderszins, wor den zij ongemoeid gelaten, al moeten zij ook een papier onderteekenen, waarin zij ver klaren, wel de gelegenheid tot repatrieeren te hebben gehad, doch er geen gebruik van wenschen te maken." Dr Wiflem9, die sedert October 1945 deze taak op zijn schouders genomen heeft, ver klaarde zioh zeer tevreden over de medewer king, die men van de Poolsche en Russische autoriteiten ondervindt, al neemt dit niet weg, dat er bij dit enorme opsporingswerk nog moeilijkheden te over blijven. Nu echter in het zwaar geteisterde Polen langzamer hand het normale leven terugkeert, neemt de medewerking ook toe. Zeer moeilijk noemde onze zegsman de naspeuringen naar in concentratiekampen overleden Nederlan ders. De gegevens over deze landgenooten zijn gedurende de oorlogshandelingen mee- rendeels vernietigd, terwijl ook op slaohtoffers zelf, als men ze vindt, geen ge- gegevens meer gevonden worden. In spora dische gevallen kan men nog wel eens be vestiging verkrijgen omtrent het overlijden van enkele landgenooten, doch over het al gemeen ontbreekt ieder spoor. Gevraagd naar het aantal Nederlandera, dat geduren de de bezetting in Polen omgekomen is, deelde de heer Wi^lems mede, dat getallen, zelfs bij benadering, hierover niet te geven zijn. Wel achtte hij het aantal zeer groot. Op een vraag van ons antwoordde dr Wil lems, dat de Nederlanders in Polen meeren deels verplicht-te-werk-gestelden zijn en dan nog over het algemeen eenvoudige men- Schen. Velen hadden nog nimmer gehoord van de mogelijkheid om terug te keeren en hadden zelfs niet naar hun vaderland ge schreven, omdat zij van oordeel waren, dat de post ons land toch niet zou bereiken. Deze landgenooten worden stante pede meegeno men en zoo spoedig mogelijk gerepatrieerd. Hiertegenover staat, dat er ook Nederlan ders zijn, die bij het vernemen van den naam „Missie Willems" zoo snel mogelijk de beenen nemen, omdat zij liever niet gesig naleerd worden. Gevraagd naar de beroepen, die de Neder landers over het algemeen uitoefenen, deelde 4dr Willems mede, dat zij in allerlei beroe pen en ambaohten worden aangetroffen. Er zijn er zelfs bij, die een staats- of gemeente betrekking bekleeden, terwijl er anderen zijn, die niet terug willen keeren, omdat zij het in hun nieuwe vaderland beter hebben dan in Nederland. Zij, die niet wenschen terug te keeren, worden beschouwd emigranten. „Een moeilijke kant van ons werk," zoo zeide het hoofd van de repatrieeringsmissie, „is die der vrouwen. Vele Nederlanders zijn tijdens hun verblijf getrouwd met Poolschen In vele gevallen is echter niet na te gaan, of de betrokkenen inderdaad ook wettig ge huwd zijn, ook al bezitten zij de papieren. Legio zijn natuurlijk ook de duistere „lief- UITBREIDING DER LONDENSCHE STAKING Militairen nemen het transport ter hand van de partij vleesck ad 600 ton, die anders dreigt te bederven. Zoodra de militairen te Smithfield arriveerden, gingen ook de ver- koopers op de hallen in staking. Op de fruit markt van Covent Garden te Londen heb ben eveneens 3000 arbeiders het Werk neer gelegd; de markt werd gesloten. IN ENKELE REGELS Voor het raadplegen van dossiers en de bibliotheek van het Ned. Persmuseum te Amsterdam is een nieuwe regeling getrof fen. Inlichtingen bij het secr.. Joh. Ver- hulststraat 42 boven. A'dam-Z. Ook te Rotterdam is de oprichting van een plaatselijk comité „Handhavig Rijks eenheid" m voorbereiding. De 4000 man sterke Ned.-Ind. politie in de Groote Oost zal in haar geheel worden omgezet in Staatspolitie van Oost-Indonesië. onder bevel van C. J. Melis te Makassar. Het B.G. te Leeuwarden veroordeelde gisteren den moordenaar van kapelaan J. G. Boeker uit Groningen, G. Lourens, tot 12 jaar RWI (Eisch was 20 jaar). Het B.G. te A'dam veroordeelde gisteren het 25-jarge lokvogeltje van den SJ5. te A'dam, Sonja van Alsteren uit Hengelo, tot 12 jaar gev.straf. (Eisch was de doodstraf.) Het Vrijdag bij Hoek van Holland ge strande Noorsche s.s. „Fana" met 1300 ton sinaasappelen aan boord, is eerst Zondag avond vlot gekomen en naar de Lekhaven gebracht. De postboot van Terschelling naar Har- lingeci heeft gistermorgen weer normaal dienst gedaan. Benoemd tot subst.-griffier bij de arr.- rechtbank te Zwolle mr J. L. Rijndorp al daar. In het Staatsblad G 371 is opgenomen een K. B., dat de vergoedingen regelt, welke burgerlijke en militaire bondsdienaren ont vangen, bij verandering van woonplaats. De referendaris 2e kl. der PTT, D. G. C. v. Aken is benoemd tot referendaris der PTT te 's-Gravenhage (hoofdbestuur), ter wijl de hoofdcommies A. H. Crum te Den Haag benoemd is tot referendaris 2e klasse. desaffaires", die om ai>uiun0c icpatrieeren- den hangen. Het grootste deel der landge nooten bestaat uit mannen, doch er hielden zich natuurlijk ook verscheidene vrouwen op. Deze zijn in hun mededeelingen altijd min of meer gereserveerd. Sommigen zijn vrijwillig, anderen gedwongen gegaan en zij bevorderen door hun stilzwijgendheid niet bepaald een vlotten gang van zaken." Over de toekomst van zijn werk spreken de. verklaarde dr Willems, dat dit het werk zal worden van gezantschap of consulaat. Momenteel bestaat zijn missie nog uit drie personen, doch dit aantal zal gereduceerd worden tot een, die aan het gezantschap te Warschau verbonden zal zijn. Het werk is ingewikkeld en kostbaar, doch het is een arbeid, die reeds alleen uit menschelijke overwegingen de volledige aandacht van de Regeering vraagt. In dit verband gewaagde onze zegsman nog met lof over de samen werking met de Fransche en Belgische mis sies, die in deze gebieden naar hun land genooten nasporingen verrichten. Vooral de Franschen hebben in de eerste maanden na de bevrijding een groot aantal Nederlan ders via Frankrijk huiswaarts gezonden. An derzijds is men van Nederlandsche zijde ook altijd de Franschen en Belgen behulpzaam, wanneer personen van een van deze natio naliteiten worden aangetroffen. Dr Willems is dezer dagen weer naar Polen vertrokken, om nog enkele achtergeblevenen in interneeringskampen of anderszins op te sporen en te trachten hen zoo spoedig moge lijk naar het vaderland terug te voeren. Ind. Regeeringskringen deelen meening van Moh. Natsir Soedirman maakte echter een zeer groote fout. Zoowel dr J. J. v d. Velde, Regeerings- adviseur voor politieke zaken op Sumatra, als dr P. J. Koets, fnd. dir van 't Kabinet van den luit.-G.G., hebben zich in groote lijnen accoord verklaard met hetgeen Moh Natsir, de republ. minister van Voorlichting, gezegd heeft t.a.v. jhr Röell's en Gen. Krul's toespraken. Men diene er echter rekening mee te houden, dat Soedirman zijn rede hield na overleg met zijn regeering de Ned sprekers deden dit uit eigen beweging. „Welke fouten er ook aan Ned. zijde wer den begaan, deze ggven aan Soedirman niet het recht zich zoodanig uit te laten, dat dit kon worden opgevat als een bevel tot een algemeene aanvalsactie". aldus besloot dr van de Velde. A. D. JONCKHEER KABINETS FORMATEUR VAN CURASAO. Naar uit welingelichte bron wordt verno men, heeft de gouverneur van Curagao, dr P. Kasteel, op aanbeveling van de Staten, aan den heer A. D. Jonckheer de opdracht ge geven een voorloopig kabinet te vormen. De zelfde bron verklaarde, dat dit den eersten stap op den weg van hervorming van de politieke structuur van Curagao in de rich ting van een grootere mate van autonomie beteekent. Uit Den Haag wordt officieel gemeld, dat bovenstaand Aneta-bericht uiterst onwaar schijnlijk is. Rij de Nederlandsche visschers in Dieppe II Het aantal schepen, dat binnenviel, mocht aanvankelijk niet zóó talrijk zijn als vóór den oorlog, ook nu was goede zorg noodig om onze kleine machine goed te laten loopen. Inklaringen moesten gebeuren en inkla ringen zijn tegenwoordig lastig; de ijverige ambtenaren de soms harde vingers van het gouvernement, zijn stroef en stram. Dat viel in Dieppe echter mee. Allereerst betrof het een groote kist ver- bandartikelen en eenvoudige medicijnen, door een rood kruis gedekt, 't Was ons alles voor zeer lagen prijs afgestaan door het Nederlandsche Roode Kruis, waarvoor wij vriendelijk danken, want dat roode kruis is in heel de wereld bekend al weet men van de herkomst en de beteekenis van het rood en het kruis misschien weinig. Moei lijkheden ontstonden daarbij dusniet; het vertrouwen in dat kruis en het toonen van de lijst, welke den inhoud meldde, waren voldoende om alles te laten passeeren. Die inhoud heeft direct zijn diensten ge daan. Een jongen uit Scheveningen profiteerde onder tiehtallen anderen er wel het meest van, toen hij, onbewust dat er nog olie onder in een bus zat, bij het aanmaken van de kachel zijn gelaat en armen brandde. Hij kon evenals een Vlaardinger, die laboreerde aan maagkrampen, in ons hotel een tijd vertoeven, wachtend op transport naar het gewenschte land, dat ieder ver kiest boven een vreemde haven. 'Vragend zagen de Hollandsche consul en de douane echter ons aan, toen wij kwa men om toestemming voor import van kolen. Toch verwonderde ons hun bevreemding Niets was meer noodzakelijk dan brandstof voor verwarming. Wat echter het Gouvernement niet had, werd ons met toestemming van het Cen trale Brandstoffenbureau toebeschikt. Dit bureau begreep dat hierbij van uitvoer geen sprake kon wezen; maar alleen om het ver blijf der zeelieden, die op heden werken voor de positie der deviezen van Neder land, aan het einde van het seizoen, iets dragelijker, wat behagelijker te maken. Wie de koude van Januari 1945 in Neder land nog in het gebeente zit, kon zich voor stellen, welk een begeerd bezit brandstof is in een land, dat wel met warmte spreekt over democratie, vrijheid, gelijkheid en broederschap, maar geen middelen bezit of weet aan te wenden, om de ledematen zij ner inwoners voor rilling en huivering te behoeden. Pleitten wij in Nederland voor onze kool tjes op grond van het feit, dat het geen uitvoer was, in Frankrijk hebben wij het blaadje omgekeerd en betoogd dat van in voer geen sprake was en dat wij niet het Fransche Gouvernement, maar Nederland dankbaar hadden te zijn, dat het voor eigen onderdanen zorgde ook al waren zij de grenzen gepasseerd. Of onze verwarming echter geheel was naar den eisch des tijds, laten wij gaarne ter beoordeeling aan de deelnemers en deelneemsters; wij hebben het uiterste be proefd, al kwam in het holle van den nacht ook bij ons soms de begeerte naar een Hollandsche deken en een kamer, die minder bestookt werd door den Noordwes ten wind, trommelend op de ramen, alsof deze ons tegen alle recht na de invasie van 1942 nog ten deel viel. Hoewel deze moeilijkheden en een enkele onaangename verrassing niet waren te voorkomen, onze missie slaagde; dat was onmiddellijk te zien. Tien schepen in de haven; dat was het ten hoogste toelaatbare getal. Nauwelijks uit den korten dommel van den eersten nacht weer wakker, ontdekten wij tot onze verrassing, dat reeds ongeveer het dubbe le aantal was binnengevallen en nog enkele waren te wachten. Onze avondbijeenkomst, waarin de beide predikanten een welkomstwoord zou den richten tot de Hollanders, was in een ommezien rondgebazuind, de zaal, zoo goed het ging, ingericht tot ontvangst. De opkomst was voor een Zaterdag- avondvergadering direct bemoedigend; on geveer 130 140 zeelui luisterden naar de uiteenzetting van het doel dezer vergade ring niet alleen; maar ook naar de be stemming van heel ons leven. 't Was voor elkeen een verkwikking des harten deze eerste bijeenkomst na den oor log op zoo ongeveer de oude plaats te mogen bijwonen. Wij gevoelden ons ge spaard, gedragen door de hand des Al- machtigen; de gedooden op de'Slagvelden, de gevallenen in Nederland, de beminde familieleden, de verzonkenen in de diepe wateren hebben wij herdacht; gebeden voor ons volk, voor heel onze natie in Neder land en Indië, voor de Koningin op haar troon en hen, die nog in druk en ellende nederzaten en zuchtten. Wij hebben in het gezang, dat sterk op klonk uit de mannenkelen, ons hart opge heven tot Hem, die alleen brood kon geven u;: land en zee en vó6r wij het bemerkten was de avond voorbij. 't Verlangen van hen die voorgingen en samenkwamen, was om den volgenden dag, den dag des Heeren te heiligen door een trouwe samenkomst in het tijdelijk Tehuis. Alleen kwam de vraag: wat zullen de vis- scherslui doen: de haven verlaten of bin nenblijven om, zooals ook thuis, des Heeren Naam te heiligen? De stemming was blijkbaar in deze zaak iets gekenterd, iets vaster geworden. Nooit heeft Bethsaïda eertijds nagelaten op den rustdag, indien het maar even mo gelijk was, het Woocd Gods ook te Dieppe tweemaal tot evangelisatie te doen uitgaan. Niet altijd heeft zij echter gezien, dat de schepen bleven liggen, al was dat wel dik wijls de gewoonte. Thans echter scheen er terstond grooter eensgezinsheid te wezen. Gsm schip voer uit en trouw waren velen op hun post, toen het Evangelie werd ge bracht. Steeg het eerst van 130 tot 160 uit een niet groot aantal schepen, de laatste bij eenkomst bezette zoo goed als heel de zaal; Maximum-prijzen voor winter' groenten Wegens de ongewenschte stijging der prij zen van groenten gedurende den laatsten tijd heeft min. Mansholt besloten binnenkort maximumprijzen voor specifieke winter groenten vast te stellen. RECORD VAN NED. VLIEGSTER. Als eerste Ned. vrouwelijke piloot heeft mej. Ida Vehdhuyzen van Zanten met een twee-motorig transportvliegtuig met zeven passagiers de 13.000 km lange route Lon denKaapstad afgelegd.. BLAUWE WIMPEL VOOR SNITSLAAR. Op Schiphol arriveerde de Pr.-Tam van een non-stopvlucht New-YorkA'dam in 11 uur en 4 minuten, onder commando van ge zagvoerder J. Snitslaar. Hij behaalde daar mee den blauwen wimpel. Onder groote belangstelling vond gister middag op de Alg. Begraafplaats de teraar debestelling plaats van wijlen den journalist Joh. Belinfante. Om. merkten we op dr E. van Raalte, voorzitter van de Ver. Perlemen- taire Pers, de heer J. v. d. Bergh, namens den Ned. Journalistenkring, D. J. Lambooy, J. E. v. d. Wielen, namens de Haagsche Journalisterwereeniging, G. B. Rebel, hoofd van de afd. Perszakeci R.V.D., mr J. Rutgers, secr van de P.vxi.V., prof. mr A. N. Mole naar, lid van de Eerste Kamer, mr L. E. Evers, oud-president van den Raad van Be- heer-A.N.P., mr G. C. J. Varekamp, oud- kantonrechter en vele anderen. In de aula werd om. het woord gevoerd door den heer H. H. J. v. d. Pol, directeur A.N.P., G. Polak Daniels, namens den Kring en de H.J.V., G. W. J. Zittersteyh, voorzitter Kon3 Ned. Schaakbond, dr van Raalte en J. D; Viruly, voorzitter van de Scheveningsohe Schaa k-Sociëtei t GEDENKSTEEN VOOR CORNELIE VAN ZANTEN Eemge oud-leerlingen van wijlen de zang- paedagoge Cornelie van Zanten hébben het plan opgevat op haar graf een gedenksteen te doen plaatsen. Zij, die hiermede instem men kunnen hun bijdrage voor 25 Jan. a.s. storten o-p girorekening no. 90854 t;n.v. Wil lem Ravelli, Stadhouderslaan 92, Den Haag. op 230 240 toehoorders mocht de opkomst gerust worden geschat. Sommigen kwamen na de predicatie en deelden mede, dat zij door het Woord van geestelijke bezwaren waren losgemaakt. Hun hart was tot meerdere rust gekomen. Wanneer zóó het werk door den Heere wordt gebruikt, prijzen wij Zijn Naam. In de laatste jaren werkte met geweldig krachtsbetoon de overste dezer wereld om zielen te verstoren, levens te verderven, huwelijken te breken, goede zeden neer te drukken tot het laagste peiL Gelukkig, dat daar tegenover ook staat bij jongen en ouden een overgave des har ten tot in het uur des doods toe. Thans is iets rustiger de tijd, is het uur van verademing gekomen. Dat nu ook het volk des Heeren de han den ineensla om te behouden wat wij heb ben om de geesten te leiden tot Christus om den rustdag niet alleen te houden, maar onszelf met al het onze te heiligen voor God. OOK HIER CRITIEK OP DE NED. REGEERING In een te Zwolle gehouden vergadering heeft de Chr. Emigratie-Centrale (bureau Raamweg 26 te Den Haag) het emigratie- vraagstuk van diverse kanten besproken. In zijn openingswoord gewaagde de voor zitter, burgemeester W. Warnar van Hazers- woude, van de teleurstelling, die zich van velen meester maakt, nu de emigratie zoo traag verloopt. Na de bevrijding was de drang hiertoe zoo groot, dat deze tot onge zond optimisme heeft geleid. De Christelijke emigratie-centhale heeft evenwel begrepen, dat er veel noodig is om een goede emigratie op gang te brengen. Het waren nog maar en kelen, die tot heden konden gaan, en ook in 1947 is er weinig uitzicht. Een er zij ds werkt deze gang van zaken moed benemend, aan den anderen kant doet zich het verschijnsel voor, dat sommigen g,- neigd zijn den eersten den besten volkslei der te volgen en onberaden stappen te doen. Tegen deze mentaliteit waarschuwt spreker. Alleen langs geordende wegen zijn resulta ten te verkrijgen. Wij moeten, zoo zeide spreker in nauw contact blijven met de Centrale Stichting voor Landbouwers-emi gratie, En vooral de Christelijke Emigratie- Centrale moet mede waken voor de geeste lijke belangen der landverhuizers. De erva ring heeft geleerd, dat Calvinistische volks plantingen de beste zijn. Daarom moeten wij, zei spr., in de overtuiging dat God onzen levensweg op Zijn wereld bepaalt, in Gods kracht voortgaan om toekomst en levensmo gelijkheden te helpen verwezenlijken voor hen, die naar het buitenland gaan en voor hen, die hier blijven. Over samenwerking van adsiprant-emi- granten en ambtelijke instanties sprak ver volgens de heer G. W. Kaemink van Hooge veen. Deze wees op de mogelijkheid van emigratie naar Brazilië van vooreerst 100 ernstig uitgelezen gezinnen, die inderdaad willen vertrekken. De Regeering zou aan elk dezer gezinnen moeten toestaan, 5 10.300 gulden mee te nemen. Medewerking zou ook kunnen worden gezocht met bepaalde per sonen en instellingen die een crediet zouden willen verstrekken teg einde beslag te kun nen leggen op een goed stuk grond in Bra zilië. Tenslotte hoopte de heer Kaemink, dat de Braziliaansche regeering ruime faci liteiten zal willen verstrekken, teneinde over tocht en vestiging mogelijk te maken. In aansluiting op dit laatste wees de heer T. Cnossen van de Purmer er op, dat on langs 100 personen zonder eenige organisatie of overleg naar Brazilië zijn vertrokken. De meesten hunner zijn in de steden blijven hangen, terwijl men over een verblijfsver gunning van slechts zes maanden kon be schikken. De mogelijkheden en moeilijkheden voor emigratie besprekend, deelde de heer Cnos sen mede, dat Canada thans weinig uitzicht biedt. De oorlogsbruidjes en frontsoldaten genieten voorrang, de schrielheid der Neder landsche regeering in het verstrekken van deviezen maakt °P de Canadeesche autoritei ten geen aangenamen indruk. Canada, zei spr. verder, komt niet tot ont wikkeling, tenzij millioenen boeren uit Europa toestroomen. Indien de Regeering aan eiken boer, die vertrekken wil, toestaat f 5000 mede te nemen, dan kunnen velen direct toegang verkrijgen. Hoewel Australië gezinnen wil toelaten, zijn hier toch ook weer moeilijkheden. In Brazilië is ook weinig kans in verband met de ongunstige economische toestanden in dat land. Gaat men daar heen, dan zou dit alleen moeten geschieden door een oproep van kerkelijk en maatschappelijk gelijkge zinden, zulks met het oog op het groote ver schil in levenspeil tusschen dat land en hier. Frankrijk trekt in menig opzicht aan. Het speet spr. echter te moeten zeggen, dat wel vanwege den minister van Landbouw mede werking werd verleend, doch dat lagere ambtelijke instanties tegenwerken. Deze mee- nen, dat boeren, die hier te lande weinig of geen emplooi kunnen vinden, maar op lager niveau moeten terugvallen of anders mijn werker kunnen worden. Nu weer is voor Frankrijk een schema voor 2700 boeren opgezet. Contact is verkre gen met het Hugenootsch Comité en Hol- landsch-Geref. groepen in Frankrijk. Visa voor de Vereenigde Staten worden wel vrij vlot verstrekt, mits familieleden der betrok kenen in Amerika waarborgen verstrekken. Er zijn 8 9000 gegadigden. Tenslotte betoogde de heer Cnossen dat de hoofdoorzaak van den tragen gang der emi gratie moet worden gezocht bij de weife lende houding der Ned. Regeering, die zich door eigen ambtelijke instanties in de wielen laat rijden en te dezen aanzien een bekrom pen politiek voert, welke niet in het belang van ons volk is. Spr, komt er tegen op dat Nederlanders, die willen emigreeren, toe stemming van de Regeering noodig hebben. Hij acht dit in strijd met de geestelijke vrij heid. Ongeveer 35000 Ned boeren bezitten geen of een klein bedrijf Bovendien groeit ons volk snel Is dit op zichzelf een bewijs van gezonde volkskracht, vergeten mag niet wor den. dat ons grondgebied zich niet uitbreidt, integendeel afbrokkelt door uitbreiding van de industrie en door den uitleg der steden. Goed geleide emigratie is dus noodig. Spr. deed een ernstig beroep op de Regeering om de Ned. emigranten niet als bedelaars te laten vertrekken, doch ten aanzien van de landverhuizing een democratische. Christe lijke politiek te voeren.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6