Ook Brazilië kan Nederlanders gebruiken Soekawati betuigtdank aan H.M. de Koningin Kerstpakketten schonken veel voldoening 't Verklaarde (ÏEEEjEEEE) uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 14 JANUASI 1947 VÓÓR ALLES NOODIG: PRIMA VOORBEREIDING (Van een onzer verslaggevers). Hr. Ms. gezant in Brazilië, de heer B. Kleijn Molekamp is nauwelijks bekomen van zijn verbazing over dien formidabelen snellen sprong: RLoAmsterdam per KLM als we hem ontmoeten waar anders dan in Vieux Doelen in Den Haag? „Dertig uren. Denk hét U in. Zoo sta je in den zomer van Brazilië en zoo in de vrieskou van Schiphol". Het malle is, dat ik eerst niet eens merkte, hoe koud het was. Dat kwam later pas Over Brazilië vroegen wij den gezant te spreken. Als alle Zuid-Amerikaansche lan den, eigenlijk als alle landen ter wereld behalve het Nederlandische Koninkrijk, heeft het de groote belangstelling van allen die het oude, geschonden vaderland te klein en te dicht bij een volgenden oorlog vin den liggen. De heer Kleijn Molekamp, die er, alleen als hij zijn breedgeranden hoed op heeft uitziet als een echten Braziliaan, gebruind als hij is en tanig, heeft voor het overige alle kenmerken van den echten Nederlan der. In den cultus om z'n immer dampende pijp, de gulheid waarmee een nobele Schie dammer wordt geoffreerd en vooral door de openheid dié hij bij het spréken over het land, waarin hij ons vaderland dient, be tracht. „Ik heb een zwak voor journalisten" zegt hij, „en daarom zou ik U zoo graag erg veel over Brazilië wil len vertellen, maar weet U, ik zit er nog maar twee. jaar en het is zoo'n geweldig groot land. Het is g rooter dan de Ver. Staten en je reist sneller van Ri-o de Janeiro naar Amsterdam, dan. van Rio naar een plaats in het binnenland.. Ik h,èb er over ge- B. KLEBN MOLEKAM1 vlogen, uren en uren lang over onafzienbare landen en vlakten, bergen en dalen een ge- geweldig land. Alle tien millioeti Nederlanders kunnen er met gemak naar emigreeren." En op dat punt van het gesprek gekomen deed Zijne Excellentie opeens een ontdek king, want dank zij het coismopolitisch karakter van de Residenteele herberg schoof de draaideur juist op dat oogeniblik een anderen Nederlandschen Braziliaan de hall in: den heer G. S. de Clercq Jr., vertegen woordiger vain den Nederl. Informatie dienst in Brazilië van wien de heer Kleijn Molekamp ons vertélde, dat dit nu de man was, die kwam, of hij geroepen was. Als er iemand was, d!ie Brazilië kende, dan hij, die er 30 jaar woonde en het Portugeesdh van het land beter sprak en schreef dan menig Braziliaan. De glazen werden nog eens gevuld en uit 'she-eren de Clercq's mond,Aangevuld door opmerkingen van den gezant hoorden we het boeiend verhaal van een rijk tusschen twee Oceanen onmetelijk in omvang en mogelijkheid, dat ieder trekgraag Neder lander met verlangen vervullen kan. Een vroolijk, levendig volk woont er. Vijf en veertig müLLioen Brazilianen bij elkaar, die koffie en katoen verbouwen, machtige kudden weiden, vlees oh en hui den uitvoeren, over groote bodemschatten beschikken, transportproblemen van onge kende afmetingen doorworstelen en onwrik baar in democratie en persvrijheid gelooven. Het Noordelijk deel van het land is tro pisch, het Amazonegebied grootendeels ongeëxploreerd, het binnenland hoog met een heerlijk klimaat, het Zuiden, de pro vincies Mimas Gerais en Sao Pa-ulo rijk aan prachtige streken, waar veeboeren kunnen tieren. Daarbij een land dat nimmer door groote natuurrampen geteisterd wordt, doch integendeel in dat opzicht zeer begun stigd is. „En nu wilt U weten natuurlijk", aldus de -heer de Clercq, „wat de mogelijkheden voor den Nederlander daar zijn." Legt U er vooral den nadruk op, dat een eventueele immigratie én hier, én daar goed wordt voorbereid. Brazilië heeft graag Nederlan ders. Die zijn expansie-vrijDuïtschers en Japanners hebben in dat opzicht groote zorgen gegeven. De Braziliaansche regiee- ring wil er ook veel voor doen. Er zijn ver schillende instanties, die er zich mee bezig houden, maar men is nu doende die in één departement onder te brengen. Wat de financiering betreft: de Braziliaan sche regeering zoekt ernstig naar een oplos sing van dat probleem. Van te voren de vraagstukken oplossen moet men ook hier doen. Laat 'men b.v. in groepsverband trek ken. Ménsoftén van één confessie bij elkaar. Dan kunr^n er dorpen gevormd worden. Maar nog eens: goed organiseeren. Niet in 't wilde weg trekken, want dat komt ver keerd- uit. En dan: in hoofdzaak boeren, tuinders en vaklui kunnen er werk vinden. Aan goede zuivelproducten, maar vooral groenten is in de steden en in 't heele land groote be hoefte. Het tuinbouwbedrijf kan niet anders dan bij de groote steden uitgeoefend wor den, want verder het land in, is het trans portprobleem te groot. Het is heel goed mogelijk er goede vruchten te kweeken, maar er moet ook een mogelijkheid1 zijn, ze te vervoeren! Brazilië kent een prachtig voorbeeld van Nederlandsche kolonisatie. Benige tientallen jaren terug trokken drie Gereformeerde Dordtenaren naar Brazilië. In Carambehri in den staat Parana kochten zij wat land en begonnen er een veeteeltbedrijf. Zij hebben hun kolonie voortdurend aangevuld met geestverwanten uit het vaderland en heb ben er nu een bloedend dorp gesticht. On langs waren de gezant en dk er op een Zon dag. De kerk ging juist aan. Er preekte een Amerika anscb-N ederiandsche dlominé. Het was of je in Nederland' was.... De Amsterdamsche kantonrechter heeft de handen vol om de honderden verkeerszondaren, die op den bon gingen tijdens de anti-tram-tros-actie, te berechten. Een queue van overtreders voor de rechtszaak De kolonie maakte in dezen oorlog goede winsten. Het gaat er prachtig. Ze hébben eigen scholen, waarop, overeenkomstig de wet, Portugeesch onderwijs gegeven wordt, maar door eigen leerkrachten, dde aan Bra ziliaansche scholen zijn opgeleid". Dat is allemaal niet opeens gegaan, want aanvan kelijk waren er groote tegenspoeden. Hier deed de hoop op beter leven! Wé dronken op Carambehri. Er zullen duizenden Nederlanders zijn, die er zóó wel heen willen gaan. Het Is zeker niet het minste deel van onze natie. Als - we zelf niet zooveel goede vakmenséhen en prima boeren en tuinders noodig hadden, zouden we enthousiast zijn over dé mede- deelingen van de heeren Kleijn Molekamp en de Clercq, maar 't dierbaar plekje grond heeft ook rechten en eerste rechten'! BIJ INSTALLATIE VAN OOST- INDONESISCHE KABINET Gistermiddag vond in het gebouw van den Raad van ïnidlië te Batavia, in handen' van het staatshoofd van Oost-IndonesiëSoeka wati, de eedsaflegging plaats door de ministers van het Oost-Indonesische kabinet. Niet aan wezig waren de ministers M. Hameriing en E. Katoppo. Na de eedsaflegging volgde de plechtige in stallatie, welke om. werd bijgewoond dOotr dr "Vian Mook, luit.-gen. Spoor, vice-adim. Pinke, de Comm.-Gen. en de hoofden der de partementen. In zijn toespraak zegde Soekawati den luit. G.-G. dank zoowel als hoofd der Ned. Regee ring, als persoonlijk voor de wijze van beleid en toewijidliing, waarmede hij de voorberei ding voor het tot stand komen van den staat Oost-Indonesdë had geleid. Soekawati verzocht vervolgens dx Van Mook aan HJVL de Koningin zijn erkentelijk- Tsjecho-Slowaken willen lagere transito-tarieven Vertegenwoordigers van verkeersdelegatie ha. Den Haag Gisteren zijn te Deti Haag enkele leden van de uit 15 deelnemers bestaande Tsjedhisch- Slowaaksche verkeersdelegatie aangekomen. De delegatie wil o.m. trachten een prijsver laging te krijgen van het Tsjechisch-Slowaak- sche goederenverkeer met overzeesdhe ge- biedsdeelen, dat thans voor een belangrijk deel over Nederlandsche havens loopt. Slechts in uiterste noodzaak wil men de Duitsche havens inschakelen. De delegatie zal tot het eind van deze week in ons land vertoeven en o.m. de A'damsche en R'dam- sche havens bezoeken. hield te betuigen voor de regeling van den nieuwen staat. Spreker hoopte eveneens in de toekomst op den steun van Nederland en de Nederlanders te kunnen rekenen. Ook de nieuw-geïnstalleerde premier, Nad- jamoedidin, sprak enkele waande erende woor_ den in de richting van dr Van Mook. Deze zeilde in zijn antwoordtoespraaik, dat de samenstelling van het eerste Oost-Indone- sisdbe kabinet aantoonde, dat de wil tot sa menwerking aanwezig is en dat het wantrou wen begint te verdwijnen. Dr Van Mook ver wachtte, dat Oost-Indonesië 't voorbeeld zou kunnen geven van een' nieuwen, vorm van sa mengaan, belangrijk voor geheel Z.-O.-Azië. BIJ ONZE JONGENS IN DEN ARCHIPEL Dank zij de groote activiteit van het Cen traal Bureau v. d. Niwin en met medewer king van een groot aantal vrijwilligers is het mogelijk geweest aan het einde van het vorige jaar 150.000 Kerstpakketten naar Indië te verschepen, welke aldaar tijdens de feest dagen, tot zebs op de meest afgelegen pos ten, aan onze militairen en Ned. burgers, die nog in kampverband onder zeer moei lijke omstandigheden leven, zijn uitgereikt. Naast al hetgeen reeds door de Niwin voor onze jongens in de „Oost" is tot stand ge bracht, stemt het tot bijzondere vreugde, dat ook deze groote gift van de Nederlandsche bevolking, ondanks vele moeilijkheden we gwis den uitgebreiden archipel, op tijd kon worden aangeboden. Ieder pakket had een gewicht van onge veer 2 kg en bestond voornamelijk uit ver snaperingen zooals chocolade, perpermunt, alsmede sigaretten, rooktabak, lectuur enz. Deze Alleszins geslaagde actie is in Indië met veel sympathie ontvangen, getuige het feit, dat volgens verklaringen van den pers chef van het Centraal Bureau van de Niwin, den heer P. A. Evers, dagelijks zeer vele dankbetuigingen binnenkomen. De fotograaf kon alleen maar glunderende gezichten „nemen", toen hij getuige was van de distributie van Niwln-Kerstpaketten onder de jongens in de Oost. Belangstelling uit Egypte voor Nederland Zoon van het land aan den Nijl bezocht ons land. Naar de Nieu"we Leidische Crt. verneemt heeft de officieéLe bouwkundige van de Egyptische regeering Sihab Rifaat Aimaaz Bey een bezoek aan ons land ge bracht, om er de, door de Duïtschers te weeggebrachte vernielingen te zien en de wijze waarop 'het land zich van de geslagen won-den herstelt. De belangstelling van den hoogen bezoeker ging vooral uit naar Rot terdam waar hij een uitgebreid onderzoek instelde. Wij vernemen in verband met dit bezoek nog, dat de interesse in Egypte voor Neder land en den Nederlandschen handel zeer groot is. Er zijn dan ook plannen an de maak en de K.L.M. neemt daarin een gewichtig aandeel, om de verbindingen tusschen Amsterdam en Cairo in het Oostelijk Mid- deUandsohe zeebekken weer frequent te maken. In het bijzonder voor een vlot goe deren/verkeer is dat van groote beteekenis. Voor de Hollandsche kwaliteitsproducten bestaat aan de oevers van den Nijl niet slechts interesse, doch ook voldoende afzet. Dat moge blijken uit het feit, dat in het voorbije jaar 1Ö46 de uitvoer naar Egypte het peil van 1939 reeds bereikte. In 1947 denkt men het te kunnen overschrijden. De bona-fide bouwers contra de Bedrijfsgroep Bij contributie weigering mag geen materiaal ingehouden worden De aannemers mi bouwers, die geen werk voor de Duitsche weermacht hébben uitge voerd zijn van oordeel, dat de in den oorlog opgerichte Bedrijfsgroep Bouwindustrie moet worden' opgeheven. De Bedrijfsgroep tracht nu degene, die geen contributie willen be talen uit te sluiten van materiaal. Op een desbetreffende vraag heeft min. Hluysmans aan het Bureau ter behartiging der belangen van bovengenoemde aannemers en bouwers evenwel geantwoord, dat de Be drijfsgroep de geweigerde contributie wel ge rechtelijk kan invorderen, doch niet het recht heeft, hun die weigeren te betalen, moeilijkheden in den weg te leggen. H.M. DE KONINGIN ONTVANGT SULTAN VAN DE LI Gistermiddag heeft H.M. de Koningin den Sultan van Deli en zijn broer in het Koninklijk Paleis op den Dam ontvangen en zich ruim een uur met hen onderhouden. (Vervolg van kolom 4) het gehouden referendum werden de stembu- reaux aangevallen en vernield, terwijl er dooden en gewonden vielen. Van het groot ste belang is ook, dat de Amerikaansche re geering er in haar jongste nota op -wijst, dat Amerika, Engeland, maar ook Rusland, die de verplichtingen van Jalta en Potsdam op zich namen, als toeziende voogden voor vrij heid en democratie in Polen dienen op te komen. Echter laat het zich niet aanzien, dat Rusland er iets voor voelt en het regee- ringsblok blijkt zich f-am Amerik. nota's niet te storen, zoodat het Amerik. prestige in gedrang komt. Het verhaal wordt eentonigOp 19 Augustus 1946 zonden de regeeringen van Amerika en Engeland een nota aan Polen. „Waarde Polen" werd in die nota gezegd jullie zijn «een licht en beweeglijk volk, vlug van begrip, minnaars van kunst, maar ook een tikje oppervlakkig en minder be trouwbaar. Wij begrijpen, dat het in jullie land nu eenmaal een beetj e Poolsch moet toegaan, want wij zijn kenners der historie, in het bijzonder van Poolsehe landdagen. Doe ons, Amerika en Engeland, het genoe gen je niet langer Oost-Indisch doof te houden. Nu hadden we toch officieel en plechtig op de conferenties te Jalta in Fébr. 1945 en te Potsdam in Juli van datzelfde jaar afgesproken, dat er in jullie land de ware democratie moet heerschen en alle partijen vóór de te houden verkiezingen vrijelijk hun politieke activiteit moeten kunnen ont plooien. Wij meenen het goed met jullie, en geven slechts den beleefden wenk, dat naar onze zienswijze, de arbeiderspartij, de so ciaal-democratische, maar ook de Boeren partij als democratisch beschouwd dienen te worden. Hét hinderlijk volgen van leden der Boerenpartij door andere democratische elementen, behoort maet tot gangbare demo cratische begrippen, nog veel minder arre staties, censuur, administratieve inmenging en andere daden van onderdrukking, dwang en intimidatie. Wij vertrouwen echter, dat hierin verandering zal komen, omdat Jalta en Potsdam toch genoeg papier gekost heb ben. Inmiddels hoogachtend". De links, Russisch georiënteerde regee ring van Polen, een land, dat o.a. suikerbieten produceert, dacht „mij een zorg" en in de politieke situatie veranderde n-iets. Een tweede nota volgde en op 10 Januari van het jaar 1947, zag het departement van buitenlandsche zaken te Washington zich genoodzaakt, op nieuw een nota aan de Poolsche regeering te zenden, aangezien de democratische ver kiezingsmethoden in Polen al heel zonderling geïnterpreteerd werden en na steeds maar weer uitstel, de verkiezingen nu op 19 Jan. a.s. zijn vastgesteld. Voor het eerst sinds het herstel van Polen zullen nu dus de met alle aandacht der „Big four" te volgen ver kiezingen in Polen worden gehouden op den grondslag van algemeen kiesrecht. Volgens de besluiten der conferenties van Jalta en Potsdam hebben alle democratische en arati- „nationaal-sociali'stisohe" partijen het recht candidaten te stellen. Aan de te houden ver kiezingen is indertijd reeds een referendum vooraf gegaan, waarbij de regeerdngspar- tijen een meerderheid behaalden van onge veer 60 procent. Tot de regeeringsparitijen het regeeringsblok dus, behoorden socialisten, communisten, democraten; tot de oppositie de Boerenpartij onder leiding van Mikola- j-czyk. De zooeven gememoreerdenotavan.de Amerikaansche regeering bevestigde nu de aanklacht van den oppositieledder, dat er by dit referendum ernstige onregelmatigheden haden plaats gehad. Honderden aanhangers van Mikolajczyk werden, in den stijl van Franco, in de gevangenis geworpen en de methode van stemmen tellen was zeker geen zuivere. „Het verhaal is eentonigwant weef staat Mikolajczyk, de led-der van de Boeren partij en die -bovendien nog een kleine groep Christen-democraten rond zich vereenigd heeft, tegenover de verbonden „democra tische" -elementen der regeering en weder om staat hij en zijn groep* bloot aan terreur. Propagandisten der Bóeren-partij worden ge molesteerd, zelfs vermoord; aanvallen en ont voeringen zijn aan de orde van den dag, hetgeen voor Mikolajczyk aanleiding kaïn worden, zich met zijn groep van stemming te onthouden. De regeeringspartij beschuldigt Mi-kolajozyk van reactionaire en zelfs fascis tische" ten-denzen, hetgeen te wijten is aan het feit, dat vooral onteigende grondbezitters, voorstanders van het particuliere initiatief in het agrarisch -bedrijf en vrijwel alle con servatieven elementen achter hem staan. Feitelijk nemen beide partijen het standpunt in, dat men zich inzake de buitenlandsche politiek bij de Russische dient aan te slui ten, maar bepaald Russisch gezind zijn de Polen ook weer niet, aLthams zijn er zeer veel Polen, die de afscheiding van het Ooste lijk deel des lands, dat bij Rusland werd ge voegd.' niet vergeten zijn. «Trouwens de Foolséh -Russische politieke tegenstelling wortelt diep in de historie, als wij slechts denken aan het feit, dat in 1631 het land geteisterd werd door het tyranniek bestuur van den stadhouder, grootvorst Constantjjn, op wien een moordaanslag werd gepleegd en te Warschau opstand uitbrak. Hoewel tóen het Huis Romanof van den Poolschen kroon vervallen verklaard werd, versloegen de Russen de Polen bij Groohow en werd Polen feitelijk bij Rusland ingelijfd. Keeren wij terug naar 1947 en de klachten van Miko lajczyk, betreffende de terreur, waaraan zijn partij bloot staat, hetgeen voor den verkie zingsdag weinig goeds belooft. Immers bil

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3