Sport en Wedstrijden Tweede bolbloemenexpositie in den winter NIEUWE LEID SCHE COURANT MAANDAG 13 JANUARI 1MT Schaakverdieping Onder dit opschrift mag de lezer veel verwachten. Het euvel van gebrek aan plaatsruimte dwingt tot uiterste beper king. Welaan dan: Als enthousiast schaakliefhebber ver heugt mij de geweldige toename van het aantal schakers, in de wereld, in Neder land, en wederom een beperking in den Leidschen Schaakbond. In den L. S. B. wordt momenteel door 57 tientallen aan de competitie deelgenomen, d.w.z. 570 schakers bekampen elkaar dezen winter, spelen gezamenlijk 490 partijen. In de onderlinge winterwedstrijden spelen ze zeker in eenzelfde aantal. Voeg hieraan toe de partijen op één-en meerdaagsche wedstrijden gespeeld, benevens vriend schappelijke ontmoetingen en zomerwed strijden dan komen we, alleen reeds voor den L.S.B. op ruim 1000 partijen in een jaar. 't Zijn er waarschijnlijk veel meer. Hoeveel van deze 1000 zijn nu wer kelijk goede partijen? Geen 10 pet.! Kijk rond tijdens wedstrijden en ge ziet het peil. En heusch, niet alleen in de 3e kl. Er wordt meest niet geschaakt, maar ge schoven. Ongetwijfeld heeft dit zijn nut en de enthousiaste beoefening van het schaakspel geeft allen dat wondere ge noegen. M.i. kan er niet genoeg geschaakt worden. Maar.... zijn de clubs er alleen om gelegenheid tot beoefening te geven? Is het niet hun taak het spelpeil van hun leden te verhoogen? Bij voetbalclubs is er vaak een oefenmeester, evenals bij tennis® Welke clubs zijn zoq bevoorrecht met 'n vasten schaaklee^aar? ?De meesters doen, met hun boeken, hun artikelen in tijdschriften, vooral met hun gepubli ceerde partijen veel. Maar heeft dit effect op het gros der schakers? Zijn de club besturen er, wekelijks, op uit de schaak- studie te bevorderen? Mijn ervaring is men komt als jong speler op de club, krijgt daar tegenstanders en moet zelf maar zien verder te komen. Met wat aanleg, ijver en veel vrijen tijd lukt dit wel. Het meerendeel der spelers blijft echter ondanks jarenlange „oefening" op Problemen. (Van onzen Schaakmedewerker W. H. van der Nat.) Wit aan zet. Pion d2 zet mat in zes zetten. De witte koning mag niet van zijn plaats en pion h2 moet op h4 komen en op dat veld mat geven in negen zetten. Pion g2 zet mat in negen zetten. De zwarte pion mag niet geslagen worden en geen der witte pionnen mag promoveeren! Wit geeft, in zeven zetten mat. Oplossingen inzenden aan onze redac tie, met vermelding „Schaakoplossingen". het peil waarop ze bij hun intrede in de club stonden. Er is nog veel, zeer veel over te zeggen: n.L over de oorzaken van het vaak lage spelpeil, de wijze of wijzen waarop dit verhoogd kan worden. Maar ik wil besluiten met: Zou de schoonheid van ons spel niet tot veel meer beoefenaars komen, door minder te spelen maar meer beschouwing en ver dieping? Geen 1000 of meer partijen, waarin 't alleen gaat om, desnoods met 5%4%, de club te doen winnen maar desnoods 100 partijen om het spel zelve! W. H. van der Nat. HOOFDKLASSE COMPETITIE KON. NED. SCHAAKBOND Het eerste tiental van het Leidsch Schaakgenootschap, kampioen in het sei zoen 1945'46, moest Zaterdag j.l. voor de derde maal een nederlaag incasseeren, dit keer tegen „Kralingen". Ook nu was Fortuna niet met hen; Zonderland ver giste zich in een glad gewonnen stelling, Demmendal en van der Nat misten in tijdnood de juiste voortzetting, Westra overzag een ressource van zijn tegen stander. Intusschen staat L.S.G. I nu op de laat ste plaats en zal alles op alles moeten zetten in de drie resteerende matches (tegen het „Centrum", D-D. en de Nieuwe Rott. Schaak Ver.) om de eer te redden.' De volledige uitslag werd: C- B. van den Bergmr E. Mulder 10; L. J. TummersC. J. R. Sammelius 10; A. J. RotteveelJ. Schenk Vz\ W. G. Demmendalir A. Snoek 01; N.N.J. Stolk 01; J. OrbaanJ. van Dongen 10; mr ir J. WestraC. van Santen 01; W. H. van der NatB. P. Vermeulen VzVz\ P. Zonderland (res.)C. Smit 01; J. Verhoef (res.)G. Brokerhof 01; Totaal 46. Wit C .J. R. Sammelius; zwart L. J. Tummers- Spaansche partij. 1. e4, e5; 2. Pf3, Pc6; 3. Lb5, a6; 4. La4, Pf6; 5. 0—0. Le7; 6. c4, Pxe4; 7. Tel, Pc5; 8. Lxc6, dxc6; 9. Pxe5, Pe6; 10. Pc3. 0—0; 11. b3, Pd4; 12. Lb2, Ld6; 13. c5, Lxc5; 14. Pe4, La7; 15. Tel, f6; 16. Pf3, Lg4; 17. h3, Pxf3t; 18. gxf3, Lxh3; 19. d4, f5; 20- Pg3, Dh4; 21. Te5, Tad8; 22. Tc4, b5; 23. Txc6, Txd4!; 24. Lxd4, Lxd4; 25. Pe4, Lxf2t; 26. Pxf2, Dg3t. Wit gaf op. Het slot van de partij van den Berg Mulder: Wit: Kc4, Le7, Le6, pionnen g4, h3; zwart: Kc6, Lg7, pionnen c3, d4, g5, h6. Er volgde: 1Lf6 (kan niet ge nomen worden); 2. Lf8, Lg7; 3. Ld5t, Kd7; 4. Lc5, Ke8; 5. Le4, h5; 6. Lxd4, Kf7; 7- Kxc3, hxg4; 8. hxg4 en zwart gêf op. Opnieuw gaan de poorten van H.B.G. te Lisse open Ongetwijfeld herinneren velen zich de schitterend geslaagde bolbloementen- toonstelling nog wel, die enkele weken geleden in een der groote hallen van het veilinggebouw H.B.G. te Lisse werd ge houden. Juist vallende in een periode van strenge vorst was het, zoodra men binnen het gebouw was, alsof men een winterslaap gedaan had en in de Lente ontwaakte. Maar de kleurenpracht en de schat van bloemen, waar men plotseling voor werd geplaatst, waren geen droom, doch volle werkelijkheid. En wat een meesterstukjes van bind kunst konden daar niet worden bewon- derd! Het was wel een duidelijke demon stratie, dat de beoefenaren van deze, bij uitstek specifiek Hollandsche cultures, niet bij de pakken neerzitten, maar het publiek willen toonen, dat ze daadwer- kélijk medewerken aan den opbouw van ons land. Gedurende de oorlogsjaren was de export van onze bolgewassen naar meerdere landen niet mogelijk. Vijftig procent inkrimping van de toenmalige met bolgewassen beplante oppervlakte werd door den Duitschen bezetter be volen en naar Amerika en Engeland was vanzelfsprekend geen export meer mo gelijk. Daardoor liep het gebruik van bloembollen in die landen sterk terug, met als gevolg, dat het publiek daar ook aan het gebruik van onze bollen ont wende en in de plaats daarvan andere bloemen ging gebruiken. Met veel ener gie en voortvarendheid maakte een groot aantal reizigers, zoodra de gelegenheid zich daartoe bood, zich 9P, om het verloren gegane terrein, indien mogelijk, weer te heroveren. Jammer genoeg stelt Engeland tot nog toe, terwijl het voor den oorlog onze grootste afnemer was. een bepaald invoerquota vast. Over het algemeen kan geconstateerd worden, dat onze Hollandsche bolgewas sen niet aan populariteit hebben ingeboet en met open armen worden ontvangen. Er zou een belangrijk grooter quantum geëxporteerd kunnen worden, indien geen invoer restrictiemaatregelen van sommige landen den export in den weg stonden. Niettemin werd voor ruim 50 millioen gulden in het zoo juist beëindigde jaar verzonden aan bloembolgewassen, in den ruimsten zin genomen. Voorwaar een schitterende, zeer belangrijke en uiterst welkome bijdrage in de voor ons land zoo zeer noodige buitenlandsche deviezen- behoefte. Daarom ook zoo belangrijk, omdat deze tak van onzen nationalen export, en dat in tegenstelling met zooveel andere artikelen die wij exporteeren, bijna uitsluitend wordt gepresteerd, zonder dat daartegen over staat een import van eenige betee- kenis van welke grondstof ook om deze gewassen „van eigen bodem" voor export klaar te maken. Aangemoedigd door het geweldig suc ces der Kersttentoonstelling, arrangeert het comité der stichting „Bloemlust" in hetzelfde gebouw, veiling HBG aan de haven te Lisse, wederom een tenotonstel- ling en wel van Dinsdag 14 Januari tot en met 18 Januari. Deze tentoonstelling zal een dubbele oppervlakte beslaan in vergelijking met de eerste. Was de eerste al een succes „waar men over sprak", de nu ontworpene, onder de bekwame lei ding van den heer Van der Lee (arran- ZATERDAG WERD DE DERDE RONDE OM DEN CUP GESPEELD De dede ronde der Engelsche Cup-competitie heeft, zools gebruikelijk, de noodige verras singen gebracht: vijf eerste klassers werden uitgeschakeld, t.w. Aston Villa, Sunderland, Huddersfield. Blackpool en Leeds. Londen had niet minder dan acht cup-matches, waarvoor zulk een belangstelling bestond, dat b. v. op Stamford Bridge, waar Chelsea tegen Arse nal met 11 gelijk speelde en bij Queen's Park Rangers, dat een 11 gelijk spel tegen Middlesbrough boekte, de toegangen reeds een uur voor den aanvang gesloten moesten wor den. Bij Chelsea waren tenslotte 70.000 toe schouwers. VAN SCHELTINGA WINT HOOGOVEN- TOURNOOI Door een remise tegen O'KeHy in de achtste ronde heeft Van Scheltinga definitief beslag weten te leggen op de eerste plaats in het Hoogoventournooi te Velsen. Hij behaalde IV2 punt uit 8 partijen. Oortlever werd tweede met 5V2 punt. FOOTBALLPOOLS TEN BATE VAN OLYMPISCHE SPELEN. Het is de bedoeling in Zwitserland de inkom sten der Staatsfootbalpool te gebruiken om de inkomsten der Zwitsersche Olympische ploeg, tijdens de Spelen in Londen, te be strijden. Verwacht wordt, dat Noorwegen eh Zweden dit voorbeeld volgen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat ook de particuliere Engelsche pools een deel van de opbrengst voor dit doel zullen afstaan. SCHAATSENRIJDEN. Ike Nienhuis, uit Makkinga, won Zaterdag te Grouw het Nederl. kampioenschap voor vrouwen op de korte baan met een tijd van 15.5 sec. over 140 Meter. JEUGD IJS WED STRIJDEN TE SASSENHEIM De IJsclub had dezer dagen een wedstrijd in het Park georganiseerd voor meisjes en jongens gehouden. De uitslag luidt: Willy van Klaveren le pr; Bep van Gent 2e pr; Martje Wesseling 3e pr; Truis v. d. Heiden 4e pr; Corri v. Houwelingen 5e pr; Nelly de Mooi 6e pr; Jopie Thyssen 7e pr; Nelly Slinger land 8e pr. Meisjes van 8—11 jaar: Riekie Benschap le pr; Beppie de Nobel 2e pr; Truus v. Bie zen 3e pr; Greetje de Goei 4e pr; Toos Feernstra 5e pr; Corrie v. d. Plas 6e pr; Ada Duivenvoorde 7e pr. Jongens van 8—11 jaar: Piet van Rijn le pr; Bart v. Keulen 2e pr; Rinus de Boer 3e pr; Cappie Smit 4e pr; Hans Slootweg 5e pr; Herman Ruigrok 6e pr; Tinus Nouland 7e pr; Moolenaar 8e pr; Jan de Zwart 9e pr; Jan v. Velzen 10e pr. Jongens van 12—14 jaar: Dries Eikelen kamp le pr; G. Verschoor 2e pr; Kees War merdam 3e pr; Wim Zijerveld 4e pr; Kees Honders 5e pr; Henny Möhlman 6e pr. geur der fa. Koper, Bennebroek) zal de eerste ver in de schaduw stellen. Het doel dezer tentoonstelling is ook nu weer het publiek te toonen, over welk rijk materiaal wij beschikken in het ar tikel Hollandsche bloembollen. Daarnaast om aanschouwelijk te demonstreeren hoe deze producten van onzen tuinbouw in den meest aantrekkelijken vorm kunnen worden verwerkt tot een schitterend ge heel. Tevens is vanzelfsprekend de be doeling, dat de vakbeoefenaren onderling door het beste en nieuwste aan elkaar te toonen, op de hoogte zullen blijven van wat er in het vak omgaat en zoo noodig uitwisseling en verkoop van variëteiten kan plaats vijlden, teneinde den afnemers in het buitenland steeds het allerbeste te kunnen aanbieden. Soorten en kleuren, die hen waarborgen, zoo zij die aan schaffen, te kunnen concurfeeren met welk ander soort bloemen ook. Wij kunnen een bezoek van 1418 Ja nuari aan Lisse, om midden in den win ter met volle teugen van de Lente te ge nieten, niet genoeg aanraden. Men zal er geen oogenblik spijt van hebben, integen deel. er worden verwachtingen van een zeker terugkeerend voorjaar gewekt, waardoor men in staat wordt gesteld, te midden van een barren winter, met min der ongeduld de werkelijke Lente te verbeiden. Uit- de Omstreken ALPHEN A. D. RIJN. Even oud als het Bruggestraatvraag- stuk is voor onze gemeente de kwestie van de Gemeentereiniging. Jaar in jaar uit wordt deze bij de behandeling van de gemeentebegrooting ter sprake ge bracht, zonder dat hier tot nu toe ver- Betering tot stand komt. Gemeentereiniging is het juiste woord niet. Reeds jaren wordt dit werk door de gemeente uit- of aanbesteed. In de voor-oorlogsche crisisjaren ging dat voor een prijsje, waar geen behoorlijk werk voor kon worden geleverd. En deze aan- neemsom moest dan weer goed gemaakt worden door een te lage belooning van het personeel door den aannemer. Tijdens den oorlog werd de auto van den aannemer ook nog gevorderd en rukten eiken morgen twee ploegen uit met twee groote handwagens, waarop een groote vierkante bak was gemonteerd. Zoo primitief mogelijk. Thans beschikt men echter over een Amerikaanschen legerauto. Ook 1947 zal nog geen verbetering brengen. Wel blijkt deze zaak ook nu weer de aandacht gehad te hebben van B. en W., maar tot een concreet voorstel tot vernieuwing van dezen dienst heeft men niet kunnen komen. Dit mede in verband met de materiaalprijzen, enz. B. en W. hebben mi den Raad een voorstel doen toekomen, waarin voor gesteld wordt aan de huidige aannemers, de heeren H. van der Linden Sr en Jr., voor het jaar 1947 ondershands op te dragen de gemeentereiniging, voor een aanneemsom van f 11.000, onder de ook thans geldende voorwaarden. SASSENHEIM Gisteren had er op den Rijksweg een botsing plaats tusschen de tram en een vrachtauto die behoudens materieele schade, goed is afgeloopen. Tï DAGELIJKSE ERGER IN DE HUISKAMER VERHOLPEN!! Iedere stoot van de kastdeur tegen de kamer deur veroorzaakt beschadiging aan verf en behang. De „Yosty-Patent Deurbeschermer" vangt die stoot verend en rollend op. De deurknop en de sleutel raken elkaar niet meer. De deurbeschermer is op eenvoudige wijze aan iedere kast- of kamerdeur met twee schroeven aan te brengen. Prijs in roestvrije uitvoering met rubber wieltje en compleet met schroeven één gulden per stuk. Na ontvangst van dit bedrag per brief, postwissel of overschrijving op giro-rekening 390734 volgt franco aangeteekende toezen ding. Ir. Joh. C. JOSTMEYER, Hilversub, Postbus 111. NOORDWIJK. B. en W. verzoeken allen, die iets te vorderen hebben van de gemeente of haar bedrijven over 1946, hun rekenin gen zoo spoedig mogelijk, in ieder geval vóór 1 Februari 1947, in te dienen. Voor de bedrijven en den dienst van Gemeen tewerken bij den boekhouder der bedrij ven en van Gemeentewerken (kantoor Losplaatsweg)alle overige ter secreta rie, afd. Financiën of, indien het betreft leveringen voor ondersteuning in natu- ra, ter secretarie afd. Sociale Zaken. Gedurende de maand December is op het Postkantoor te Noordwijk bij de Rijkspostspaarbank ingelegd 26.195,25 en terugbetaald 27.043,68. GEBOREN: Johannes H. A., z. van J. Th. Zandbergen (overl.) en G. C Duiven voorden; Aart T, z. v. A. Herweyer en E. J. Blij; Albertine C., d. v J Zwier en C. G.. van der Hout; Geertruda E. M., d. v. .P. G. van den Berg en J. J. Schelvis; Piet, z. van P. Kuyt en J. Hoek; Agnes M. C., d. van J. E. de Winter en M. C. Slats; Petronella M, d. v. A. A. Haarlem en J. G. Loman; Theodora M., d. van L. Wijnands en H. M. Barske; Adriana M. E., d. v. A. P. Duivenvoorden en M v. d. Burg; Theodora M., d. v. D. C. Smit en E. M. Benschop; Robert R., z. v. R. Ph. Boot en G. H. Paauw; Cornelia J., d. v. J. Duindam en L. Duindam; Maria E., d. van J. Plug en Th. v. d. Berg; Johanna P. W., d. van A. G. Brekelmans en P. J. van Steyn; Willem J., z. v. C. Plug en H. M. van Asten; Marie J. P. E., d. van N. Caspers en H. A. Berg; Maria, d. v. A. W. J.- J. Alkemade en G. M. Jonk heer; Margaretha, d. v. J. van Egmond en J Vlieland. VOORHOUT. Donderdagmiddag, 3 uur, komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De te behandelen punten zijn o.a.: bespreking der schetsplannen voor den bouw van 4 middenstandswoningen; voorstel tot tijdelijke toelage van 10 pet loonsverhooging aan het gemeenteperso- neel en voorstel tot vaststelling verorde ning op de heffing van een vermake lijkheidsbelasting. In een ontwerp-verordening op de heffing van een vermakelijkheidsbelas ting, welke aan de raadsleden dezer ge meente werd toegezonden, lezen wij, dat een belasting wordt geheven op tooneel- vertooningen en andere vermagelijk- heden, welke voor een ieder, of voor be paalde personen, toegankelijk zijn. Onder vermakelijkheden wordt ver staan: tooneel, bioscoop en andere ver tooningen, voordrachten, zang- en mu ziekuitvoeringen, muziek welke mecha nisch of automatisch, door middel van een radiotoestel, wordt voortgebracht, bals en danspartijen, tentoonstellingen en sportwedstrijden; en in het algemeen alle andere vermakelijkheden. Het tarief voor de vermakelijkheden is; a. 20 pet van de entree-gelden; b. voor een toestel, apparaat of ander voorwerp, waarmede geluid van muziek of van de menschelijke stem hoorbaar wordt gemaakt, f 10 per jaar of f 2.50 per gelegenheid; c. voor vermakelijkheden, gegeven op den openbaren weg, door muzikanten, orgeldraaiers, goochelaars enz. f 0.50 per dag; d. voor vermakelijkheden op feestter reinen of kermissen 20 pet van het staan geld. Vrijgesteld voor deze belasting zijn tentoonstellingen van voorwerpen van land- en tuinbouw, nijverheid, missie-, zending- of jeugdarbeid, drankbestrij ding, wetenschap of kunst, en voor drachten, welke een uitsluitend gods dienstig wetenschappelijk, staatkundig of sociaal karakter dragen. De belasting is hoofdelijk verschul digd door den ondernemer der vermake lijkheid, door dengene, op wiens naam of voor wiens rekening zij plaats heeft en door hem, die daarvoor een gebouw, een lokaliteit, een terrein of andere plaats ten gebruike afstaat. Volgens statistieken is de loop der gemeente tijdens het jaar 1946 als volgt. Aantal inwoners per 1 Januari 1946, 3955, aantal geboorten 126; ingekomen personen 424; overleden 24 pers. en ver trokken 426 pers., zoodat het aantal in woners per 1 Jan '47 is 4.055 WOUBRUGGE Gedurende het jaar 1946 passeerden de volgende schepen de brug over de Wout- wetering te Woubrugge: 413 stoomschepen met een gezamenlijke inhoud van 428.32 ton; Motorschepen 11795, inhoud 799474 ton; Zeeschepen 28, totaal 6701 bruto re gister ton. Schepen met mechanische hulpkracht: 708, inhoud 71458 ton; Zeilschepen: 147, inhoud 13864 ton; sleepschepen 2323, in houd 359738 ton; 23 houtvlotten met een gezamenlijke inhoud van 9962 m3. Verder zijn geteld 968 sleepboot en en ijsbrekers, 79 Rijksvaartuifgen. 637 vis- sahefrsvaartuigen, 44 baggermolens en zui gers, 214 vaartuigen uitsluitend voor pas sagiersvervoer, 259 plezier en woonsche pen en vanaf Augustus 646 zeiljachten en motorjachten. In totaal is dit een verkeer van 18284 schepen, waarbij nog ndet medegeteld zijn de vaartuigen kleine^dan 10 ton. GEBOREN: Gelen us C, z van J de Blan ken en M Schijf. ONDERTROUWD: J T Castelein, 26 j te Alkemade en M van Wienngen, 26 j. GETROUWD: K van Dekken en A Stig- ter, J H Sdhijff en I van Egmond.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 7