Duitsche aanmatiging steekt den kop weer op Van Kleffens niet erg gebrand op Triëst? Scheiding in de Italiaansche Social. Partij Voor den luisteraar zal weinig veranderen 't Verklaarde J uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 MAANDAG 13 JANUARI 19IT MEN WENSCHT IN LONDEN OOK MEE TE DOEN De Berlijnsóhe oorr esponden/t van het A.N.P. schrijft ojm. De te Berlijn door den nieuwen Arneri- kaanschen militairen gouverneur, luit.-gen. Lucius D. Clay gedane mededieeling, dat geen Duitsche afvaardiging aan de morgen in Londen te openen besprekingen voor het vredesverdrag met Duitschland zal deelne men, is door de Duitsche pers met een ken nelijk gevoel van onbehagen opgenomen, ofschoon zij eigenlijk toch niet meer was dan een bevestiging van een reeds vroeger van officieele zijde gedane uitlating. De ijver waarmede bladen van allerlei richting in de laatste weken getracht hebben argumenten aan te voeren voor het recht van Duitsch land op het zenden van waarnemers naar de tafels, waaraan over zijn toekomst wordt beslist, bewijst, dat er nog steeds de hoop leefde, dat in Londen naast de eischen, die bepaalde mogendheden aan Duitschland te stellen hebben, ook de Duitsche tegenargu menten zouden worden gehoord. Aan de vraag of nog voor het sluiten van den vrede en liefst zoo spoedig mogelijk een federatieve Duitsche regeering dient te wor den gevormd, die een verdrag van'Duitschen kant zou kunnen onderteekenen, wordt van Duitsche zijde grooter actualiteit toegekend dan van Amerikaansche zijde. De toon, die het meerendeel der bladen en der politieke sprekers in den laatsten tijd hebben aangeslagen, is niet vrij van een bepaalde vrijmoedigheid en een gebrek aan begrip voor de rechten, waarmee nabuurlan den bepaalde eischen hebben gesteld. Zoo goed als alle pogingen om eenigermate scha deloos te worden gestéld voor de door den Duitsehen rooftocht aangerichte schade, wor den door de Duitsche politici voorgesteld als opportunisme, dat kansen tot verrijking ten koste van het verslagen land wil benut ten. Opmerkelijk is, dat de Berlijnsche ,,Taegliche Rundschau", die de meening der Russische bezettingsautoriteiten pleegt te ver- Adviseur van Van Mook is niet tevreden over Linggadjati Jhr A. Th. Baud thans op weg naar Nederland yNaar het Fransche persbureau AFP seint, is jhr A. Th. Baud, lid der Ned. delegatie bij de V.N. en adviseur van dT Van Mook als zoodanig bezocht hij eenige maanden geleden Indo-China om daar de situatie te bestudeeren naar Amsterdam vertrokken. Tegenover bedoeld persbureau verklaarde de heer Baud, dat hij niet geheel tevreden is over de ontwerp-overeenkomst, welke met de republikeinen werd aangegaan. Oim ge heel aan haar bedoeling te beantwoorden moet deze overeenkomst, zjoo zeide jhr Baud, aangevuld worden door andere verdragen van een meer definitief karakter. De heer Baud is voornemens in Februari weer naar Batavia terug te keeren. NIET SOEDIRMAN, MAAR GEN. KRULS DE SCHULDIGE. ALDUS MOH. NATSIR. De republifceiusehe minister van Voor lichting, Moh. Natsir, verklaarde tegenover ,,Antara", dat niet de rede van Soediirman, doch de toespraken van gen. Kruis en gen. Röell die oorzaak zijn van de incidenten in Indië. De huidiige situatie, diie doet denken aan een vicieuzen cirkel, is slechts te doorbre ken door uitwisseling van beider standpun ten, waarmede dan ook aanstonds zal be gonnen worden, aldus besloot Moh. Natsir. VON PAPEN OPNIEUW GEDAGVAARD. Franz von Papen, een der voormalige mi nisters van Hitler, die te Neurenberg werd vrijgesproken, heeft thans een dagvaarding ontvangen om voor een Duitsoh Zuiverings tribunaal te verschijnen. tolken, zich thans op scherpe wijze keert tegen den aanmatigenden toon, die van Duit sche zijde aangeslagen wordt. Nadat de so ciaal-democratische burgemeester van Ber lijn, dr Ostrowski, als grondslag voor het werk aan het vredesverdrag, de stelling ge poneerd had, dat Berlijn weer tot het middel punt van Europa gemaakt zal moeten wor den, heeft het blad elk Duotsch streven tot het hernemen van een leidende positie in Europa bestempeld als belachelijk en ge vaarlijk. Aanmatiging is het laatste, waar mee Duitschland thans weer de achting van andere volken zou kunnen verwerven. Te gelijkertijd zetten de linksgerichte bladen der vroegere Duitsche hoofdstad hun scherpe campagne voort tegen het in hun oog en ver traagde en gesaboteerde proces van zuive ring en democratiseering in het Westen van Duitschland en de S.E.D., de Socialistische Eenheidspartij, beweert in haar orgaan ,,Neues Deutschland", dat de wereld nau welijks gelooven kan, dat het gevaar voor den vrede van Duitsehen kant geweken is. Dr MARIEN f Op de verlieslijst der Nederlandsche strijdkrachten in Indië kwam Zaterdag j.L de naam voor van dr K. Marien, diri geer end officier van gezondheid 2de klasse. Met dr Marien is heengegaan een der grootste artsen van het Kon. Ned.-Ind. Leger. Onvermoeid werker als hij was, zwoegde hij dag en nacht voor het wel zijn der soldaten. Vele honderden Ned. krijgsgevangenen van het beruchte Japansche „murder- camp" Maoemere op Flor es hebben hun leven aan hem te danken. Op ondubbel zinnige wijzeen geheel onbevreesd voor zijn eigen lot, maakte hij het den vijand duidelijk, dat het zóó niet langer kon". En thans, zestien maanden na de capitu latie der Japanners, is „doe." Marien in de uitoefening van zijn menschlievende taak heengegaan. Een kogel, afgevuurd door een extremist, maakte een vroegtij dig einde aan zijn leven. De Japanner, die ééns faalde om dr Marien te laten buigen voor zijn wil, heeft uiteindelijk de overwinning be haald. RiLst zacht, dokter Marien. Niet alleen Prins Bernhard, doch ook zijn broer Aschwin (derde van links) brengt een korte vacantie door in de omgeving van Ryffelbodeb. een minder bekend, doch fraai winter sportcentrum van Zwitserland. VEEL STUURMANSKUNST ZAL NOODIG ZIJN Naar Reuter uit New-York meldt, is mr Van Kleffens, wiens naam, naast dien van anderen, genoemd is voo'r de functie van gouverneur van den vrijstaat Triëst, nog niet officieel gepolst. Het persbureau tee kent er bij aan, dat al zou mr Van Kleffens door Engeland en Amerika geaccepteerd v/orden, hij van Russische zijde waarschijn lijk tegenkanting zou ondervinden. Naar verluidt zou mr Van Kleffens zelf niet enthousiast zijn voor de functie. Laguardia, die eveneens werd genoemd, schijnt niet in aanmerking te komen, om dat hij een burger van een groote mogetid- heïid is. En de Spanjaard Azcarate zal ver moedelijk slechts weinig steun van Enge land en de U.SA.. ontvangen. Voor den gouverneur is een zeer moei lijke taak weggelegd, wat blijkt uit de kwa lificaties, die onlangs door den Raad van Ministers van Buitenlandsche Zaken als vereischten voor den gouverneur worden gesteld. Hij moet als bestuurder in staat zijn het evenwicht te handhaven in den bestuurs- DE GASPERI VREEST EEN KARINETSCRISIS Guiseppe Saragat, voorzitter van de Itali aansche constituteerende vergadering, heeft te Rome een nieuwe socialistische partij ge proclameerd, waarvan hij zelf de leider wordt. Deze nieuwe partij is te beschouwen als de rechtervleugel van de socialistische partij onder leiding van Pietso Nenni en verzet zich tegen een fusie van socialisten en communisten, doch is niet anti-communis tisch van tendenz. Zoo als wij hebben ver Nog een opname van Prins Bernhard met een warme bivakmuts getooid. meld, vertoeft de Gasperi nog in de Ver. Staten en heeft de premier te Cleveland ver klaard, dat de scheuring in de Italiaansche socialistische partij een kabinetscrisis zou kunnen veroorzaken. HOLLAND (MICHIGAN) BESTAAT 100 JAAR. Williard C. Wiohers, de directeur der afd. „Midden Westen" van het Nederl. inlich tingenbureau te New York, heeft zich Zaterdag naar Holland (Michigan) (dat 9 Febr. z'n eeuwfeest viert, begeven Om overleg te plegen met de plaatselijke com missie over de deelname door Nederland aan de feestelijkheden. raad van Triëst, die uit elkaar slecht ge zinde Italianen en Slowenen bestaat. En als diplomaat moet hij het evenwicht be waren tusschen de groote mogendheden in den Veiligheidsraad der V.N., waaraan hij verantwoordelijk is. Ofschoon hij bij ongeregeldheden het be heer heeft over een internationaal leger van Joegoslaven, Amerikanen en Engelschen, kan elk van de plaatselijke commandanten weigeren zijn orders uit te voeren en een beroep doen op den Veiligheidsraad. Ten slotte zal de gouverneur zijn ambt aanvaarden aan het hoofd van een Staat, welks financiën een' tekort van f 30.000.000 hebben. Een afspraakje? De tweeling Lin en Lee Mills gingen uit elkaar toen zij acht jaar oud waren om elkaar pas 30 jaar later te ontmoeten. Het bleek, dat zij beiden hetzelfde soort open overhemd droegen, dezelfde tanden en kiezen misten of geplombeerd hadden, beiden niet van marmelade hielden, dol waren op paarden en rooken, even groot waren en slechts een pond in gewicht verschildenaldius meldit Reuter uit de Australische stad Brisbane PERSZUIVERING EN CERTIFICAAT In het afgeloopen jaar heeft de Commissie voor de perszuivering 7000 gevallen behan deld. Naar Let dep. van Onderwijs c.s. thans meedeelt zal na 1 Februari a.s. worden over gegaan tot ke* opmaken van proces-verbaal, indien blijkt, dat journalisten of uitgevers (directeuren en commissarissen) zonder (voorloopig) certificaat werkzaam zijn. Be langhebbenden wordt in overweging gegeven vóór genoemden datum een aanvrage in te dienen of, zoo zij me enen, dat daarvoor aan leiding is hun aanvrage te herhalen bij de commissie voornoemd Javastraat 34 te 's-Gravenhage. De aanvrage dient te bevatten naam en adres van den aanvrager opgave van het dagblad nieuwsblad of periodiek waaraan de aanvrager verbonden is en een overzichte lijke conduite-staat over de journalistieke werkzaamheden van den aanvrager tijdens de bezetting. ALS RADIO-UNIE 15 FEBR. IN WERKING TREEDT Wanneer op 15 Februari a.s. die nieuwe Radio-Unie haar beslag zal krijgen. de regeering streeft er althans naar op dien diatiim te kunnen starten zal de Neder- landische luisteraar weinig verandering in den aard der uitzendingen bespeuren. Op gelijke wijze als thans zullen hem de pro gramma's aangekondigd worden, dezelfde orkesten zullen voor hem optreden en het eendge dat hem waarschijnlijk zal opvallen is, dat er meer gemeenschappelijk door de Omroepvereenigingen verzorgde uren zullen zijn, dan op het oogenblik. Organisatorisch komen er evenwel groote wijzigingen. Bij alles wat daarover reeds gemeld is de namen van de heeren Kes- per als regeeringscommissaris, mr Ph. de Vries als zijn plaatsvervanger en de heeren Speet en Vogt als technische commissaris sen verneemt de Nieuwe Leidsche Courant nog, dat naast deze twee laatste heeren in ieder geval vertegenwoordigers van de NCRV en VARA als commissarissen in het bestuur zitting zullen nemen. De overeenstemming is nl. gebaseerd op ge lijkwaardige samenwerking van alle betrok ken partijen. Er zullen, wat het omroep-apparaat aan gaat, belangrijke bezuinigingen toegepast moeten worden, zoo vernamen wij verder. Een overzicht daarvan heeft men nog ndet, doch de samenwerking binnen de Unie zal zoodanig zijn, dat de kwaliteit der program ma's er in ieder geval niet onder lijdt. Integendeel zij zal aanmerkelijk verbeterd kunnen worden. NIEUWE STATIONS VOOR HENGELO ENSCHEDE EN ROOSENDAAL Op initiatief van de N.S. zullen nog dit jaar de stations Hengelo, Enschedé en Roosendaal worden opgebouwd en zoo de materialen aanwezig zijn ook de stations Den Bosch en Nijmegen. In verband met financieele over wegingen zal de herbouw van dc stations Eindhoven, Roermond, Weert en Sittard tot minstens 1948 moeten wachten. Aldus is van officieele zijde meegedeeld. Begin Februari worden in Rusland de ver kiezingen gehouden voor de parlementen, de z.g. „Opperste Sowjets", waart^° v>r— hooren de Oekraïne, Georgië, Wit-Rusland etc. Zulks beteekent echter geen duik i ae diepzee der collectieve gevoelens van Rus sische arbeiders en boeren, in welke zee duistere stroomingen aanwezig zijn, politie ke, economische, tsaristische, religieuze. Sinds Lenim in Mei 1918, op het groote Sowjet- Oongres, zijn hypnotaseerend geluid deed hooren, welke rede als „Les problèmes pré sents du pouvoir des Soviets" te Genève werd uitgegeven, is er wel veel veranderd. Stalin heerscht: geen communisme, maar staatskapitalisme. Als een regen van con- TCtti wordt over de Russen het propaganda materiaal uitgestort, over steden en dorpen, over de hoogste toppen en de Russische steppen. Ieder burger boven 18 jaar heeft kiesrecht; om candidaat gesteld te worden voor den „Oppersten Sowjet" moet men 21 zijn. Men wordt candidaat gesteld door de communistische partijvakvereenigingen en „raden" van fabrieksarbeiders of boeren. Ofschoon Lenin over het „democratische Sowjetisme" sprak, waarvan met uitsluiting van de bourgeoisie, de arbeidende massa de kiezers vormden en alle bureaucratische for maliteiten en restricties waren afgeschaft, is deze verkiezing onder Stalin toch slechts een schijn-manoeuvre, evenals in het Duitsohland van Hitier. Er is geen oppositie- carididaat; er is maar één Partij. Er is ten hoogste sprake van voorkeur bij de keuze van. een bepaalden afgevaardigde, maar de ver kiezingen zelf beïnvloeden de politiek van het Kremlin niet. Is er nu reden om van een zwenking in de Russische buitenlandsche politiek te spreken en is er anderzijds reden om aan te nemen, dat Amerika-Engeland van koers veranderen? Het luisterrijke „tête tête" tusschen veldmaarschalk „Monty en generalissimus Stalin komt mij' voor een on schuldige, militaire flirt te zijn, en kreeg Montgomery in de militaire oorlogsinstitu- ten der Sowjets met Stalin het spelletje te spelen van „ik zie, ik ziewat jij niet ziet", met een machtig soupeetje na. „Goal" zegt Truman, de president der Ver. Staten en met een keihard schot trapt hij zijn mi litaire begrooting van 11.081 milliard dollar in het doel. Tegen welke partij wordt deze match gespeeld? Tegen wie is de gecombi neerde Amerikaansch-Britsche gummiknup pel gericht? Truman heeft zich vriendelijk geëxcuseerd, dat de som voor defensie in derdaad een tikje aan den hoogen kant is, maar een besnoeiing op de raming voor 1948 zou.Amerika's internationale positie verzwakken". Japan speelt geen rol meer; het „Ontwaakte Azië" kan via de politiek van de „open deur" tot nieuwe concessies voor Amerika leideh. De ,,As"-landen zijn tot militair stof en asch vergaan, ook al laait in den uitgedoofden Hitleriaanschen haard af en toe nog een laatste vonkje op. Econo misch, hebben die landen Amerikaansche vitamine-tabletjes noodig om van bloed armoede genezend, als werkkracht herstel dividend te kunnen opleveren. Ook al on derschrijft men de visie van Minister van Kleffens, dat Duitsohland slechts één ding betreurt, namelijk, dat het den oorlog ver loren heeft, vormen de As-landen toch geen direct gevaar! Met alle respect voor het streven der „Ver. Naties", verlieze men de machtspositie op het internationale schaakbord niet uit het oog. Echter i? er sprake van hechtere econo mische toenadering. Rusland heeft Ameri kaansche machines en industrie-producten noodig en heeft blijk gegeven van een dol- larcrediet in millioenen niet afkeerig te zijn. Amerika vindt in Rusland een ruim afzetge bied, maar dient eerst te leenen, wil Rusland kunnen koopen. Het is o.a. Henry Wallace, de oud-vice-president der Ver. Staten en se cretaris van handel, een belangrijke figuur onder Roosevelt, een kenner van China, Indië en Rusland en die vier maanden geleden met Byrnes in conflict kwam ten aanzien van de Russisch-Amerik. politiek, die een pleidooi hield de isolatie-politiek ten opzichte der Russen te laten varen. In ,La Tribune des Nations" verdedigt hij een nauwere econo mische samenwerking tusschen Amerika en Rusland. En hij zegt o.a. dat in Amerika, waar 2\'2 millioen oud-strijders niet gehuis vest zijn, 20 millioen menschen minder dan 40 dollar per week verdienen, een economi sche depressie haar vernietigende werking zou hebben op de gansche wereld. Alle landen hebben momenteel hun eigen problemen, zoodat directe kans op oorlog dan ook gering is. Ook Labour in Engeland vertoont een geringe zwenking in de buiten landsche politiek jegens de Sowjets. Maar men realiseere zich, dat „democratie" in Rus land geen politieke of geestelijke vrijheid be teekent en de naderende verkiezingen een wassen neus zijn. En in hoeverre heeft het communisme in Rusland nog imperialistische, cellen-bouwende allures? In Rusland heeft het „Polit-buro", de par tijcentrale de opperleiding in handen. Stalin zou het „Polit-buro" weer hebben ingesteld, teneinde er zeker van zijn, dat na zijn dood geen verandering in koers zal plaats vinden. Zhdanov zou in verband met Sta lin's hartziekte de partijleiding hebben over genomen. Met het oog op de a.s. conferentie te Moskou zullen er voorloopig geen ingrij pende wijzigingen plaats vinden. Resumee- renke, kan men zeggen, dat er uit economi sche noodzaak van een lichte zwenking in de buitenlandsche politiek van Rusland ge sproken kan worden, maar politiek atmosfe rische invloeden, als die der Republikeinen en Truman's defensiebegrooting kunnen den barometer evengoed naar „slecht weer" doen loopen CONFERENTIES CHR. JON&E ROEREN EN TUINDERSBOND. Bovengenoemde organisatie organiseert volgende maand twee conferenties. De eersre wordt gehouden van 35 Febr. op Birk- hoven te Amersfoort. Referenten zijn ie heeren A. W. Bieuwenga. lid der le Kamer, over „Loonen en prijzen"; mr B. W. Bies heuvel van Den Haag, over: „Geleide eco nomie" en de heer R. Bos, die een organisa torisch onderwerp behandelen zal. De twee de conferentie vindt plaats van 1012 Febr. Referenten zijn mr W. Rip van Den Haag, over: „Bedrijfsorganisatie"; Prof. dr J. Wa terink van Amsterdam over; „Platteland en cultuur" en Chr. v. d. Heuvel, lid der 2e Kamer te Leiden, onderwerp „Sociale wet geving".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3