Havenstaking te Antwerpen thans beëindigd Zes vliegtuigongelukken tijdens het weekend Britsch ambassadeur in Warschau een spion IDist NIEUWE LEID SCHE COURANT MAANDAG 13 JANUARI 1947 GEPOOGD WERD ANDERE STAKING TE FORCEEREN Omtrent de Antwerpsche, havenstaking die, naar we Zaterdag nog in een deel onzer oplage kon den meld-den, "beëindigd werd. hooging van 24 francs per dag te aanvaar den. Ondanks de politiek van bevriezing der salarissen en prijzen heeft-de regeering deze door de werkgevers aangeboden verhooging goedgekeurd. Het werk is Zondag om 8 uur hervat. Nu de havenstaking te Antwerpen weer tot het verleden behoort, wordt er weer stevig aangepakt, daar ook België zich de weelde van dergelijke conflicten thans niet kan ver oorloven. En dushet leven rolt verder meldt men ons nog dat de havenarbeiders besloten met 5.566 tegen 1.036 stemmen een door die regeering goedgekeurde loonsver- Ds E. Schouten te Amersfoort berecht Voor het tribunaal te Amersfoort had zich te verantwoorden ds E. Schouten, em. predi kant der Geref. Kerk aldaar, auteur van de beruchte brochure „De roep tot bezinning", waarin hij tegen het verzet der illegale be weging ageerde, instellingen als Winterhulp en den Arbeidsdienst verdedigde en den overweldiger in verdediging nam. Ook hield hij toespraken voor den nazi-omroep. Ds Schouten had zich bij zijn verdediging inge steld op een theol. debat met den president, maar hij trof het niet, dat van het tribunaal ook deel uitmaakte majoor ds Groenewegen, veldprediker te Amersfoort, die hem wel aan het verstand bracht, dat hij met zijn be roep op den Bijbel en zijn theologische argu menten er geheel naast was. Het tribunaal deed later uitspraak, stelde ds Schouten, die altijd gevangen had gezeten, in vrijheid, ontzette hem uit de beide kies rechten alsmede het recht tot het bekleeden van openbare ambten en verklaarde van zijn vermogen, groot f 1400, f 500 verbeurd. Ds Schouten is 67 jaar en was van 19031939 predikant resp. te Numansdorp, Bolnes, Hoofddorp, Alphen a. d. Rijn en Amersfoort, waar hij in 1939 met emeritaat ging DROOGTE MET BOMMEN BESTREDEN Gletschers van het Andesgebergte zijn door Chileensche vliegtuigen gebombardeerd, teil einde het ijs te verbrokkelen. Het zal dan gemakkelijker smelten en voor irrigatie van het door droogte geteisterde land gebruikt worden. Terwijl d-e havenarbeiders vergaderden, hebben onbekende mannen pogingen in het werk gesteld, een staking onder de Belgi sche zeelieden, uit te lokken. Onmiddellijk rukten patrouilles der motorpolitie uit. De troepen, die sedert 21 Dec. met het lassen der schepen belast waren, zijn terug geroepen. NIEUWE LEGEREENHEDEN VERTREKKEN NAAR INDIë. Woensdag a.s. zullen met het m.s. „Kota Agoeng" vanuit Rotterdam naar Ned.-Indië vertrekken het 4de, 5de eh 6de escadron pantserwagens, de 8ste en 9de batterij Artil lerie, alsmede de 1ste en 2de sectie Mecha nische Uitrustingen,. Onthulde geheimen (Vervolg van Pag. 1) Het beeld, dat deze notulen bieden, is wel diep beschamend. In zulk een sfeer dus zijn de besprekingen gevoerd. Ondanks alle fraaie redevoeringen, welke de voorstanders van deze ontwerp-overeenkomst hebben uitge sproken, is dit dus het „werkelijke Lingga- djati", deze nationale zelfvernedering ten overstaan van revolutionnaire republikeinen, dit krampachtig pogen om de Kroon pas klaar te maken, in het systeem van de „re publiek", dit streven om op dit beslissend punt den weerstand der republikeinen zoo gering mogelijk te maken, ook al moest de Kroon daartoe worden tot een formaliteit. En zij, die dit van Nederlandsche zijde de den, waren geen leden van een debating club] e, neen, dienaren en wel dienaren van dezelfde kroon, welke zij op deze manier tot een voorwerp van discussie maakten. Diegene, die nog gemeend hebben, dat de benoeming van de heeren de Boer en van Poll een remmenden invloed zou kunnen hebben op prof. Schermerhorn, zijn wel zeer bedrogen uitgekomen. Wat met name de heer de Boer bij deze onderhandelingen te berde bracht, is geen haar beter dan hetgeen prof. Schermerhorn opperde. De heer de Boer er kende, dat onder heel den opzet, welke be oogd werd, dynamiet school en prof. Scher merhorn liet zich verleiden tot de uitspraak: „Wat wij nu doen zou misdadig zijn, in dien wij geen vertrouwen hadden in de hee ren persoonlijk", waarbij hij dan Soekarno en Sjahrir op het oog had. Afgezien van de vraag, of deze notulen ook op deze punten bindend zijn, is him publi catie ontstellend, omdat ze uiting geven aan een geestes-gesteldheid bij deze mannen, die het Ned. volk heeten te vertegenwoordigen, welke slechts tot diepe schaamte noopt. Men huivert bij de gedachte, dat wellicht op dit zelfde oogenblik daarginds deze zelfde man nen aan verdere onderhandelingen bezig zijn. En er is en wordt daar een spel gespeeld met onze hoogste nationale goederen, wij willen aannemen te goeder trouw, maar daarom niet minder benauwend. Het is tee kenend, dat eerst thans, nu staatkundig zoo veel bedorven schijnt, de Regeering op de ge dachte schijnt te komen aan de Commissie- Generaal een staatsrechts-geleerde toe te voegen. Intusschen mogen wij niet aannemen, dat over deze notulen het laatste woord is ge sproken. De vrije pers heeft haar taak ver richt. Onze volksvertegenwoordiging neme zeer spoedig den draad weer op. GROOT AANTAL DOODEN EN GEWONDEN Tusschen Ashford en Folkestone is een Dakotavliegtudg in dochten mist neergestort op een boerderij. Volgens een nader bericht stortte het neer bij Stowting (Kent). Het vliegtujg had 's morgens de luchthaven van Londen verlaten op weg naar Bordeaux, maar was wegens het slechte weer naar Le Bourget gedirigeerd. Er waren aan boord 11 passa giers en een bemanning van 5 koppen en die bestemming: was Lagos in West-Afrdka. Men neemt aan, dat er 5 dooden zijn; een aantal personen werd gered, waarvan er velen ver wondingen hadden, zij zijn in ziekenhuizen ondergebracht. ERNSTIGE BESCHULDIGING TIJDENS PROCES Naar Reuter uit Warschau seint heeft de openbare aanklager bij het gerechtshof al daar de doodstraf geëischt tegen dnie van de vier beschuldigden in een spionnage- proces, waarin de Britsche ambassadeur te Warschau, Victor Cavendish Bentinbk, mede genoemd is. Cavendish Bentinck is Zater dag per trein uit Warschau vertrokken, om te Londen overleg te plegen ten aanzien van de aanstaande verkiezingen in Polen. De doodstraf werd geëischt tegen graaf Ksawory Grocholski, Waldemar Beozak, een ambtenaar van hef Poolsche dep. van buitenl. zaken, en Witold Kalicki, kapitein van het DAT de heer A. J. W. Vorster tot lid van den Raad van Beheer der Ned.-Ind. Spoor weg Mij te 's-Gravenihage werd benoemd, zulks ter voorziening in de vacature-dr ir J. A. Ringers. DAT mgr Stephanus Kuypers, apostolische vicaris vah Suriname en titulair bisschop van Termesso, Zaterdag te Paramaribo is teruggekeerd. DAT alle aanbiedingen op het gebied van ontspanning voor het Ned. Sanatorium te Davos uitsluitend moeten worden gericht aan het „Irenefonds", Koninginnegracht 15, 's Gravenhage. DAT gistermorgen de wo.ning van de familie P. van Crey te Rosmalen geheel is uitgebrand -DAT te Waalwijk een comité is gevormd voor de op-richting van een monument voor den illegalen werker Jan de Rooy, waarvoor ruim 23.000 is bijeengebracht. DAT de schipbrug bij Doesburg heden weer ds ingelegd. DAT in het voorjaar de stroomlevering aan den Schaterloopolder en den Mossel- noek te Tholen ter hand wordt genomen. DAT Roosendaal op 3a Dec. j.l. 29.379 in woners telde, w.v. 14.664 mannenen 14.715 vrouwen DAT tijdens den oorlog in Noord- en Mid den-Limburg ruim 50 R.K. kerken verwoest en geplunderd zijn, terwijl 55 andere zwaar beschadigd werden. DAT B. en W. van Roosendaal een crediet- verleening van 107.000 hebben voorgesteld voor een sportpark in het voorm. landgoed ,Roz£noord". DAT van 15 t/m 26 Mei a.s. te Roermond de eerste Limtourgsche Marine- en Scheep vaart ten toonstelling „Karei Doorman" wordt gehouden. DAT de Harmonie „Apollo" te Geertrui- denberg op 31 Mei, 1, 7 en 8 Juni haar 100- jarig bestaan zal vieren met een muziek concours. Poolsche leger. De vierde beschuldigde is een 22-jarige secretaresse. „De sporen van deze spionnen", aldus ver klaarde de openbare aanklager, „ledden rechtstreeks naar het huis van een zekeren ambassadeur, die de elementaire regelen van de betrekkingen tusschen twee bevriende naties heeft overtreden. Het is zeker niet de bedoeling van de regeering, welke dezen ambassadeur hier naar toe gezonden heeft, dat deze inlichtingen zou aannemen van leden van de ondergrondsche beweging in Polen, tengevolge waarvan hij op een ren dezvous van' die beweging in de armen van de veiligheidspolitie liep. Wij gevoelen hooge achting voor het land, dat. door dezen am bassadeur wordt vertegenwoordigd en het xs met groot ongenoegen, dat ik mij verplicht voel te verklaren, dat de vertegenwoordiger van een bevriende mogendheid in deze kwestie betrokken is. Ons volk is bezag met den heropbouw van het land en wij moeten aannemen, dat de ambassadeur o.p verkeerde paden geraakt is, daar hij geen begrip heeft van het nieuwe Polen, het Polen zonder graven en groote landgoederen." I Een Afrikaansohe bommenwerper werd als vermist opgegeven op een vlucht van Dayton naar Amarillo in Texas. Aan boord bevon den zich o.a. de filmproducer en vlieger Howard Hughes en de acteur Gary Grant Het zoeken naar het vliegtuig heeft in zoo verre resultaat opgeleverd, dat volgens een later bericht Hughes en Grant als gered wor den vermeld. Er worden meerdere vliegtuigen vermist; zoo wordt een vliegtuig van de Engelsche Burgerluchtvaartmaatschappij, hetwelk Zon dagavond met 9 passagiers en twee koppen als bemanning aan boord van Londen naar het eiland Guernsey was vertrokken en bo ven het eiland Wight in een zwaren storm was geraakt, als vermist opgegeven. Een vliegtuig van de Philippines Far Eastern Air Transport, op weg van Sjanghai n Hongkong, is neergestort in de Chineesche Zee. Zes personen werden gedood, de overige inzittenden in veiligheid gébracht. Ook in Virginia is een passagiersvliegtuig van de Eastern Airlines te Bearby Wuthville neergestort, waarbij 16 van de 19 inzittenden om het leven kwamen. Een ander Engelsch vliegtuig is als ver mist opgegeven; het zou in het Kanaal zijn neergestort op 11 km afstand van Kaap Gris Nez. Een sedert 30 Dec. jl. in het Zuidpoolgebied vermist vliegtuig heeft men gevonden. Een reddingsvliegtuig slaagde erin op 16 km van het neergestorte vliegtuig op open water neer te strijken en vond het verkoolde wrak, waarop nog 6 overlevenden waren. De piloot en een andere inzittende begaven zich met een vlot aan land, waar zich het wrak bevond en de 6 overlevenden hun bevrijders tege moet snelden. Anatole de Monzie, onder Pétain min. van Onderwijs, is overleden. Het bureau van het Evangelisatie-cen trum der Geref. Kerken is gevestigd in een der lokalen van de Geref. Kerk te Bussum, Wilhelminaplantsoen 14, tel. K 29597525. Administrateur is de heer A. Antheunisse. 1JM. DF, 700N VAN ftOfiFtV Kerk en School - Ned. Herv. Kerk. Drietal: te Rhenen (2e pred. pl.) C. v. Dop te Voorthuizen, H. Harkema te Wijk bij Heusden en A. Vroegindewey te Loon op Zand. Beroepen: te Gouderak P. Bouw te Woudenberg; te 's-Gravenpolder J. v. d. Sar te Moerdijk. Te Oud-Beyerland A. Vroegindewey, te Loon op Zand. Bedankt: voor Hantum c.a. J. Scholten te Middelstum. Geref. Kerken. Beroepen: te Rotterdam-Delf shaven (vac. P. Veenhuizen) G. Toornvliet te Gro ningen. Aangenomen: naar Hollum C. Glau- bitz te Warns. Bedankt: voor Naaldwijk (vac. J. A. v. Ark-el) C. L. Ruben te Zevenhoven. 17. Jan grijpt terstond Jims pooten vast. Maar ach, nu komt hij zélf in last; Hij rookt, hij knettert, slaat aan 't gillen; Zijn oren en zijn haren trillen! De doctor, die hem wil bevrijden, Krijgt óók al van de stroom te lijden: Zij hangen aan elkéar als klitten En springen als verwoede hitten. 18. Maar alle drie zo aan elkaar Wordt voor de stroom toch wel wat zwaar; Jim schiet opeens van boven los En boem! daar gaat de hele tros! Geloof maar, jongens, dat die val Den doctor lang nog heugen zal! Zijn deftig hoofd 't was om te huilen! Was bont en blauw en vol met builen. NED. HERVORMDE PREDIKANTEN NAAR INDIë. Op de Synode der Ned. Herv. Kerk in November werden aan de Prot. Kerk in Indië 15 predikanten toegezegd. Het vinden van deze personen gaat echter zeer moei zaam; sterke banden kunnen vaak niet wor den losgemaakt. Tot nu toe is een drietal bereid gevonden aan dezen dringenden roep gehoor te geven en wel ds J. W. Starrenburg uit Den Ham, dr M. v. d. Voet te Haarlem en mej. ds E. Visser te Groningen. Mej. ds Visser is de tweede vrouwelijke predikant der Prot. Kerk in Indië. Mej. ds Stageman dient reeds 1© jaar deze Kerk, eerst in vrij heid, daarna in de vrouwen-gevangen kampen. DS H. MEYER MET EMERITAAT. Het Prov. Kerkbestuur van Z.-Holland heeft aan ds H. Meyer, Ned. Herv. pred. te Dubbeldam, wegens 40-jarige ambtsvervul ling emeritaat verleend. Ds Meyer, die thans 65 jaar is, ward in 1905 oandidaat en in 1906 pred. te Bleiswijk. Hierna stond hij te Heu- kelum en sinds 1013 te Dubbeldam. EEN UNICUM IN DE CATECHISATIES. De catechisaties van wijlen ds mr P. H. Th. Stevens, in leven Ned. Herv. pred. te Den Haag, worden voortgezet dioor zijn echtgenoote, mevr. de wed. J. Steven® Brand. Alleen de belijdeniscatechisatie wordt samengevoegd met die van dr W. J. de Wilde. De Geref. Zenddngskalender is met een oplaag van 85.000 ex. verschenen,. Alle Ghr. organisaties kunnen het Geref. Zendiingscentrum als conferentieoord gebrui ken. Inlichtingen Wilhelmdnalaan 3 te Baarn. Verschenen zijn de Acta van de Gen. Synode der GeTef. Kerken (onderh. art. 31 K.O.), die van April tot Juni 1046 te Gro ningen is gehouden. ALFREDT DE QUERVAIN TOT HOOG LEERAAR BENOEMD. De Zwitsersche predikant Alfredt de Quervain, pred. te La uien, die in ons land geen onbekende is, werd benoemd tot bui tengewoon hoogleeraar aan de Theol. facul teit der Universiteit van Bern, om onder wijs te geven in ethiek, sociologie, practi- sche exegese en Fransche Theologie. NED. ONDERWIJZERSVEREEN. TEGEN UITBREIDING VAN GODSDIENST ONDERWIJS. De Ned. Onderwijzers Vereeniging heeft zich niet kunnen vereenigen met het stand punt van de meerderheid van haar hoofd- be(stuur om in overleg met Ned. Herv. krin gen te bevorderen, dat de regeling van het godsdienstonderwijs op de openbare scholen eendge uitbreiding zal ondergaan. Met groote meerderheid vereenigde de alg. vergadering zich met het minderheidsstandpunt van het hoofdbestuur, om in de tegenwoordige rege ling geen wijziging aan te brengen. Onrust in Hamburg en in 't Roergebied (Vervolg van Pag. 1) In het Roergebied werd vorige week zes honderd ton brandstof van voor de Ameri- kaansche zone bestemde kolentreinen gesto len.. De overvallen hebben georganiseerd plaats door groepen van twee- tot driehon derd1 personen.. Ex is een speciale rechtbank ingesteld om de gearresteerden te berech ten. Tot nog toe zijn slechts geringe straffen opgelegd. Bij de plundering van een levens middelen transport in het station Beilfeld is een Britsche wachtpost gewond. Uit gevangenissen te Hannover en Celle zijn vierhonderd gevangenen ontslagen daar geen verwarming beschikbaar is. Öp een protestvergadering van een jeugd- vereeniging te Hannover werd de eisch ge steld, dat „de wetten der mensohelijkhedd van Neurenberg", zouden worden toegepast op degenen, dde verantwoordelijk zijn voor een v luohteJdngen - transport uit Polen. Mede gedeeld werd, dat het aantal dooden van het laatste transport, dat Hannover 23 December bereikte, is toegenomen tot 66. BerMjnsdhe doktoren zouden een oproep om hulp aan de wereld richten. In de stad zijn driehonderd verwarmde wachtlokalen inge richt, waar een groot deel van de bevolking thans zijn dagen doorbrengt. Zweedsch ss. Lilia bij Den Helder gestrand Machinist met zware brandwonden opgenomen. Zaterdagavond is voor het Westgat bij Den Helder het Zweedsche s.s. „Lilia" (2000 ton) met een lading aardewerk aan boord op weg naar Scandinavië bij slecht zicht gestrand. De reddingboot ,J>orus Rijkers" is giste ren twee keer uitgevaren om assistentie te vérleenen doch de bemanning wenschte het schip no g niet te verlaten, daar zij hoopte, dat de eveneens ter assistentie uitgevaren IJmuider sleepboot „Nestor" het schip nog vlot zou krijgen. Wel heeft de „Dorus Rij kers" den tweeden machinist, die bij het springen van de hoofdstoomleiding van de „Lilia" ernstige brandwonden opliep, naar een hospitaal in Den Helder gebracht. De „Lilia" maakte gisteravond door een lek in het achterschip tien duim water per uur, zoodat verwacht wordt, dat het schip niet meer vlot zal komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2