Als de honger knaagt in Soekarno-land In Ver. Staten loopen de prijzen sterk terug Lambertus Zijl f een groot beeldhouwer 1 t Verklaarde LAB0UR uitzicht NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 1» JANUARI 19IT BU DROMMEN KOMEN ZE DE DEMARCATIELIJN OVER (Van onzen Indië-redacteur) „Stop!", zegt de wacht, „wat komen jullie doen?" Acht verschrikte oogjes kijken onbegrij pend den Nederlan-dschen militair aan. Wat ze komen doen? Zou hij dan zóó dom zijn, dat hij het niet aan hen kan zien hebben zij daarvoor dien langen weg van de dessa naar Bandoeng geloopen? De oudste van het viertal geeft antwoord?: biedt, „Rijst", zegt hij. Rijst. Het wacht woord. In drommen komen ze daarvoor de demarcatie-lijn over. Rijst, honger: de nood is tot het uiterste gestegen. Reeds maandenlang hebben ze vrijwel niets anders gegeten dan wat cassave Bladeren daarente gen verorberden ze in groote hoeveelhe den. Gekookte blade ren en gekookte boomwortels daar werd een papje van gefabriceerd: dat - was het hoofdvoed- sel. Maar daar kar een mensch niet van leven Zij begrijpen 't niet, den toestand. Zij zien soldaten mar ch eeren, bij tiental len, bij honderdtal len. Goeddoorvoede Inheemsche soldaten die zingen en gek scheren. Waarom kunnen zij het niet doen? Waarom schiet er voor hén geen bordje rijst over? Uit wanhoop zijn ze gaan loopen. Kilome ters ver. Want daarginder, heeft men hun verteld, is er volop eten te krijgen. Bij de Hollanders, die houden drie maal per dag een uitdeeling. Hollanders een nieuw woord voor hen. Een nieuw begrip ook. Vanaf dat oogenblik onverbrekelijk verbonden aan dat eene woordje: rijst! Nu hebben ze er voor het eerst één ont moet. Een Hollander. Hij heeft bijna zoo'n pakje aan als de soldaten in de dessa. Al leen de kleur er van is anders. Hij heeft ook een geweer, en hij spreekt hen aan in een bekende taal. Als de oudste het woordje „rijst" heeft uitgesproken, zegt de soldaat: „Wachten". En ze wachten. Waarop begrijpen ze oor spronkelijk niet. Maar langzamerhand wordt het hun duidelijker. Er komen hoe langer hoe meer dessa-menschen. Jonge en oude en allemaal worden gedreven door datzelfde knagende gevoel: honger. Gesproken wordt er onder hen bijna niet Ze wachten geduldig, gelaten. En dan zien ze plotseling een auto stoppen. Twee. mannen komen er uit en één vrouw. Die is in het wit gekleed en die heeft een kapje op het hoofd. Ze draagt een band met een rood kruis op den arm. Nu spreken ze met elkaar; wat ze zeggen, is niet te begrijpen. Maar het gaat over hen, dat kan niet anders. „Toeroet", zegt dan een van de Hollanders, „meegaan". Ze gaan mee. Weer loopen. Waarheen? Ze weten het eerst, wanneer ze een groote loods zien, waarin een en al bedrijvigheid heerscht. Hollanders, maar ook hun eigen landgenooten, loopen heen en weer. Komen met groote bakken aanzetten. Groote bakken met.... rijst en visch. In lange rijen gaan ze op den grond zitten. Ze krijgen borden voor zich. En die vrouw van zooeven gaat uitdeelen met een hou ten lepel schept ze de rijst op de barden. De man achter haar doet er telkens een gezou ten visch je bij. Dan mogen ze beginnen. Ze eten niet meer ze schransen. Het is op, voordat ze het weten. Maar een tweede bordje krijgen ze niet meer. „Vanavond", zegt de blanke vrouw, an ders zouden jullie je ziek eten Dót is het beeld, dat de „republiek" thans Skeletten zonder kleerenziedaar het beeld, dat de „republiek" thans biedt Ellende en honger overal. Maar Sjahrir, de „premier", sluit een over eenkomst met zijn bewonderaars in Britsch- Indië tot het leveren van een ontzaglijke hoeveelheid rijst aan dat land. Republiek Indonesia", anno 1947.... Een Haagsche arts schreef een boek Maar hij had het veel heter in de pen kunnen laten Bij „Kosmos" in Amsterdam is onlangs een boek verschenen, dat tot titel draagt .Niet tevergeefs" en waarvan de Haagsche zenuw arts dr Th. van Schelven de auteur is. In het „Friesche Dagblad" maakt de hoofd redacteur, H. Algra er de volgende op merkingen over: „Hij had het niet moeten doen. Onder ons als gijzelaars in Gestel en Haaren waren en kele bange typen. Een man, die zich wijdde aan cabaret-kunst, was de allerbangste. Heel spoedig volgde in de rangorde der angst op hem dr Th. van Schelven, die vroeger voor de radio de vraag stelde: „Wat maakt gij van uw leven?" en de luisteraars een ant woord wilde doen vinden. Hij kon dat niet helpen, dat hij zoo bang was. Maar hij had er niet over moeten schrijven. Vooral niet, omdat hij zoo goei schrijven kan, en nu suggereert, alsof de vele anderen, evenals hij, in schichtige angst, in bijna jammerende egocentrische vrees hun dagen doorbrachten. Wij hebben wat anders gezien. Wij hebben tientallen mannen gezien, die waarlijk niet op bijzondere consideratie van den vijand behoefden te rekenen, maar die in moedig vertrouwen hun hoofd rechtop en hun zinnen bij elkaar hielden en anderen tot steun waren. Te roemen is niet oirbaar. Maar met dankbaarheid mag worden gecon stateerd, dat figuren als dr Th. van Schelven uitzonderingen waren. Daarom had hij dit boek niet moeten schrijven" Zaterdag een R'damsche haven staking van 24 uur E.V.C. wil een loonsverhooging van 10 pet. De E.V.C. abeeft besloten Zaterdag in de Rotterdamsohe haven in staking te gaan als protest tegen het uitblijven van een defini tieve loonregeling. De besprekingen hier over duren reeds van Fehr. '46 af en de E.V.C. is van oordeel, dat het uitblijven van een resultaat neerkomt op het aanvaarden van de eisohen der werkgevers door het College van Rijksbemiddelaars. Zaterdag zal in Odeon een vergaderng worden belegd, waarop diverse wenschen zullen worden besproken, o«a. een loons verhooging van 10 pet. Deze staking houdt, naar de E.V.C. mede deelt, geen rechtstreeksch verband. met de Antwerpsche staking. DOOR MEER PRODUCTIE EN MINDER KOOPKRACHT Twee oorzaken zijn er aan te wijzen voor de neerwaartsche tendens der Amerikaan- sche prijzen, welke thans in vollen gang is nl. aan de aanbodzijde de enorme Ameri kaansche capaciteit voor massaproducten en aan de verbruikerszijde ,de ongeneigdheid van het publiek (in sommige gevallen het niet in staat zijn) om de hooge prijzen te betalen, die in de eerste na-oorlogsche pe riode werden gevraagd. De eerste prijsver lagingen vonden, zooals dikwijls het geval is, voor luxe-artikelen plaats en hoewel som mige prijzen verder zouden kunnen stijgen, verwacht men algemeen in 1947 nog lagere prijzen. Na de prijsverlaging voor bont, ju- weelen, parfumerieën enz. in de laatste maanden, is de daling in een tweeden sector van den kleinhandel begonnen nl. voor vrouwen- en kinderkleeding, waarvoor de prijzen te hoog waren en een overproductie bestond. Juist voor Kerstmis zijn in de wa renhuizen in geheel Amerika uitverkoopen begonnen. De koopers voelden nog weinig neiging tot koopen bij een verlaging der prij zen met 10 pet, doch kwamen te voorschijn Den 13den Juni 1.1. was de beeldhouwer Zijl 80 jaar geworden. Dat hij zijn zeldzame vitaliteit nog lang moge behouden, wenscihten toen zij, die zijn nobele werk waardeerden. Vitaal was Zijl in hooge mate. Zijn 80ste verjaardag had den kunsthande laar Nieuwenihuizen Segaar te Den Haag reden gegeven, weer eens werken van hem te laten zien; werk van meer dan 50 jaar geLeden. maar ook plastiekjes, die hij pas kort te voren had gemaakt en die toch even zeker geboetseerd, even vast van vormen waren als de oudere. Thans, nog geen zeven maanden later, is de oude beeldhouwer, zooals we reeds in een deel onzer editie van gisteren meldden, gestorven. Te Kralingen was hij geboren, doch in zijn 10de jaar is hij naar Amsterdam ver huisd. Daar kreeg hij teekenles van B. W. Wierink, die er zooveel voor verdere studie heeft klaargemaakt, en op de Quellinus- school onderricht in het beeldhouwen. Ver volgens heeft Zijl de Kunstnijverheidsschool nog bezocht. Leerling-af, vond hij al spoedig werk. Berlage had zijn Beurs ontworpen, de plannen kwamen gereed, dra begon men te bouwen. Zijl mocht meedoen. Zijn gestyleer- de beelden van Gijsbrecht v. Aemstel en Jan Pietersz. Coen hebben veel critiek moeten hooren; men was aan zulk beeldhouwwerk nog niet gewoon. Voor den sierkunstenaar Lion Cachet maakte hij reliefs in de stoom schepen „Melchior Treub" en „Grotius"; voor Berlage weer den St. Maarten aan diens winukelpand in Den Haag en andere beelden. Ook heeft hij er voor het gebouw der Ned. Handelmaatschappij en aan de stadhuizen te Waalwijk, Noord wij ker hout en Middelburg gemaakt. De architecten gaven toen den toon aan; het was de tijd der „bouwbeeldhouwkunst". Zijl heeft zijn aan deel ertoe bijgedragen. Toch heeft men eigenlijk wel altijd kun nen vragen of hij in zijn kleinie, vrije" plastieken niet meer zichzelf was. Beeldjes als „Meisje met bal", dat kindje met haar wijd uitstaande rokje van 1894 en de „Drie Kuikentjes" van een jaar later, maar ook het moedelooze ezeltje en de „Klipspringer", beide van 1944, zijn onvergetelijk voor wie ze eenmaal hebben gezien. Ziji's standbeeld voor Koningin Emma, dat in Den Haag had behooren te staan, staat op het Emmaplein te Amsterdam. Te Bussum, waar hij woonde, zal men den kunstenaar, die zijn taak heeft volbracht, Zaterdag a.s. uitgeleide doen. PIET ER KOOMEN. Op 16 Jan. zal in de Gem. Universiteit te A'dam een huldigingsplechtigheid worden gehouden i.v.m. het zilveren jubileum van prof. mr dr N. W. Posthumus. toen de prijzen met 25 tot 50 pet werden verlaagd. De catalogi der groote mail-orderhuizen, die thans worden verzonden, zijn aan de prijsontwikkeling aangepast en vermelden tal van koopjes. De verkoopen in de prijs klasse van 15 tot 20 dollar zijn scherp terug- geloopen, terwijl die in de categorie boven 20 dollar, bijna geheel zijn opgedroogd. Som mige winkels zijn, ondanks hun groote liqui diteit, met het reduceeren of uitstellen der uitbreidingen begonnen. De voedselsituatie is evenals de kleeding- situatie uitstekend. Amerika is gezegend ge- -weest met groote oogsten en er was een groote productie van geconserveerde voe dingsmiddelen. De tarweprijzen die begin 1946 2 dollar 20 per bushel bedroegen, zijn teruggeloopen tot 2 dollar, hetgeen 25 $cent lager is dan het hoogste niveau van 1946. Ka toen is gedaald van 40 tot 32 $cent en huiden van 35 tot 25 $cent. Al deze prijzen zijn na tuurlijk nog hoog. „Wallstreet Journal," schrijft o.a. dat de vooruitzichten van een zeer goeden oogst reeds de vrees voor surplussen hebben doen ontstaan. Het vleeschaanbod per hoofd der bevolking zal waarschijnlijk in 1947 het hoogst in de geschiedenis zijn, terwijl een enorme productie van geconserveerde levens middelen wordt verwacht. Het cocicurrentie- systeem zal dit jaar voor het eerst sinds 1940 kunnen werken, zoodat ieder zijn best zal doen om te schakelen van een productie tot eiken prijs tot een productie tegen den laagsten kostprijs. Voor den consument be looft 1947 het eerste gelukkige jaar te zijn, doch voor den producent zullen tal van moeilijkheden te voorschijn komen. De vraag naar alle artikelen is echter nog enorm ^p-oot. Het moeilijkste probleem is de aan passing van loon en en prijzen. De mogelijk heid bestaat, dat nieuwe loonsverhoogingen in de industrie zullen worden gevraagd. De eerste teekenen van conflicten in de aanpas singsperiode van loonen en prijzen worden reeds zichtbaar. De meeste zakenleiders er kennen deze problemen, doch allen hopen, dat men ze kan overwinnen zonder dat van een ernstige depressie gesproken moet wor den. Het geboortehuis van den R.K. Staatsman dr. Schaepman. huize „De Eeshof" te Tubbergen, wordt ingericht als kindervacantie-oord. Het huis bezit een fraaie omgeving. Wij kennen den heer R. W. Meekins, een Brit uit Lancashire, persoonlijk niet, maar het moet een geestig man zijn. Hij heeft namelijk een organisatie op touw gezet voor een petitie aan den Koning van Engeland. Als de koning er iets voor voelt moet hij aan de regeering van Labour gaan vragen, of de heer en er maar liever niet mee uit willen scheiden. Een plebisciet is veel mooier, want dan kan het Engelsche volk zijn critiek ook eens individueel spuien en tevens op Labour afreageeren, dat het met de ham and eggs bij het ontbijt minder gunstig gaat. De petitie moet vóór 23 Januari a.s. worden ingediend, want op dien datum zal Churchill de Labour-regeering op een portie critiek tracteeren in het Lagerhuis. Meekins meent het ernstig, want hij heeft voor zijn doel een staf van vijf personen aangesteld en volgens hem is er hij alle „burgers, boeren en bui tenlui" mijnwerkers, straatvegers en zelfs politiemannen groote lust aanwezig. Labour een poot uit te rukken. Nu is het een feit, dat een bobby op de London bridge mij in Augustus j.l. verzekerde, dat het met zijn broodpositie slecht gesteld was en in het algemeen de zaken in Engeland zich „very badly" ontwikkelden. Ook in Labour-kringen zelf bleek men met critiek niet zuinig te zijn. Churchill verweet Attlee in het Lager huis, dat de voedselpositie in het eerste vredesjaar slechts was dan tijdens het laatste oorlogsjaar, hetgeen Attlee gedeeltelijk toe gaf. Maar hij kaatste den bal terug en be weerde, dat de voedselsituatie voor de groote massa toch altijd nog gunstiger was dan vroeger in vredestijd onder conservatieve regeeringen. Objectief beschouwd, kan men niet zeggen, dat de heeren Attlee en Bevin aan de politieke trapeze nu bepaaldelijk een socialistischen reuzenzwaai hebben gemaaxt. Maar, dat de conservatieven na de groote nederlaag in 1945, na van den eersten schrik bekomen te zijn, weer naar revanche hun keren, zal een ieder duidelijk zijn. De pij len, die Churchill op zijn boog heeft, zijn niet gering in aantal en hij heeft een zeld zaam flair „het" te zeggen. „Het loslaten van Indië en het oorlog voeren met de Joden om Palestina aan de Arabieren te geven, is »ilk een ongerijmdheid van ge dachten en daden als zelden is voorgekomen in de geschiedenis der menschheid". Nu be hoeft men niet tot het uiterste te vervallen en gaan beweren, dat het Imperium wankelt, doordat de pijlers door- het zeewater zijn aangevreten, maar voor het „Britannia rules the waves" kan men, vooral na den 2den wereldoorlog met even veel recht „America ruleslezen en dan bestaat er altijd nog de atoombom! Wij hebben nu in volgorde: Amerika, Rusland, Engeland. Het Britsche Imperium draagt bovendien een gordel v*an conflicten, Egypte, Palestina, Britsch-Indië etc.^ die in den wedloop om den voorrang belemmerend werkt. Labour tracht in de binnenlandsche politiek het socialistisch pro gram geleidelijk en voorzichtig te verwezen lijken, stopt af en toe een genationaliseerd bedrijf in de brandkast der conservatieven en wuift, steeds haar kiezers toe met de „politiek van herstel". Behalve de critiek van „rechts'», is er die van de rpeer links georiënteerde, de z.g. „dissidente" Labour- led en, die een meer democratisch en con structief socialisme begeeren, hetwelk alleen in staat is de eindstrijd tusschen de ideolo gieën van Amerika en Sowjet-Rusiand te voorkomen. Het feit, dat zooals wy reeds vroeger hebben vermeld Engeland en Amerika in beginsel overeengekomen zijn de militaire uitrusting in bepaalde opzichten te standaardiseeren op de basis van de Ame rikaansche kalibers en modellen, deze banden militair te land, ter zee en in de lucht dus gaan samenwerken, is hun grootste verwijt aan het adres van Labour. Attlee heeft den aan val der dissidente leden der Labour-party gepareerd, met de opmerking dat de regee ring liever de oogen richt op de „Ver. Na ties" en geen heil ziet in het vormen van groepen tusschen het Amerikanisme en het Russische communisme in. Er zit een grap pig tegenstrijdig element in Attlee's verweer, dat in groote trekken hierop neerkomt: Labour zit in een eigen stoel, maar een ge makkelijke, Amerikaansche, kapitalistische rugleuning is er wel aan. De wereldeconomie maakt een samengaan van Engeland met Amerika noodzakelijk. De Amerikaansche democratie en vrijheid boeit Labour en het regiem der So wj et-ideologie niet, maar daarom behoeft er nog geen botsing uit voort te komen. Hoewel de linksche, opstan dige Labourleden tot nog toe het vertrou wen in de regeering niet hebben geschokt, speculeeren zij er op, Bevin, die voor buiten- landsche zaken verantwoordelijk is, in het voorjaar de grootste crisis in zijn carrière te bezorgen. Volgens een z.g. „opinie-onder zoek" over de buitenlandsche politiek, dat in de „News Chronicle" werd gepubliceerd, bleek het percentage van hen, die vóór Bevin's buitenlandsche politiek hun stem uitbrachten, sinds November 1946 sterk ge daald te zijn. Van twee zijden dreigt Labour dus gevaar: van de linksche „dissidenten" in de eigen partij en van de „conservatieven", hoewel deze als oppositiepartij toch onlangs nog bij monde van Crookshank de buiten landsche politiek der regeering heeft ge steund. Krijgen de Republikeinen in Ame rika de macht in handen, dan zal zulks ie Britsche politiek sterk beïnvloeden. De En gelsche conservatieven droomen reeds van andere mogelijkheden en in dit verband aij zen wij er nog op, dat Anthony Eden, voor malig minister van buitenlandsche zaken weer nieuwe activiteit ontplooit. De blokkade van Hanoi opgeheven Nadat Hanoi, de hoofdstad van de repu bliek Vietnam drie weken lang van alle communicatie was afgesneden, werd giste ren de blokkade weer opgeheven, en ver- waoht men, dat ook de verbinding met de havenstad Haifong (op 100 km afstand) bin nen een paar dagen zal zijn hersteld. Daar door wordt de critieke voedselpositie der stad aanzienlek verlicht. De eerste groep zwaar gewonde Fransche soldaten Is per vliegtuig uit Indo-Ohina in Cairo aangekomen. Te Nam-dingh werden 15 burgers, die in een bankgebouw reeds vanaf 19 December om singeld waren, bevrijd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3