Een burgemeester Krokodillentranen voor den Politierechter Vader en zoon stonden wegens verraad terecht NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 8 JANUARI 1947 won den eersten prijs Niet alleen onder de boeren en schip pers, ook onder de eerste burgers telt men in Friesland uitstekende rijders, al komen ze niet tusschen de touwen, zoo als lang 'lang geleden eens burgemeester Pieter Coopmans van Bolsward een eerste prijs won. Een harstochtelijk schaatsrijder was deze burgemeester. Als nauwelijks het ijs een hian kon dragen, bond hij al de schaasen onder en zwierde ergens op een onderge- loopen stukje land rond. Waren de vaarten en kanalen sterk, dan was burgemeester Pieter Coopmans nimirjer te vinden in zijn fraaie kamer in het beroemde Bolswarder raadhuis, maar zwierde hij ergens rond op de meren en kanalen van het Friesche waterland. Zoo is hij op een goeien dag met in zijn binnenzak een brief van de moeder van Prins Willem III naar Den Haag gereden, waar de Prins onmiddellijk een antwoord op schreef, dat den volgen den dag met burgemeester Coopmans terugging naar „Marijke moei", zooals 's prinsen moeder in Friesland werd ge noemd. Er wordt steeds bij verteld, dat toen de heer Coopmans in Leeuwarden aankwam hij nog fraai de letters van zijn naam in het ijs kraste. Deze schaatsminnende magistraat dan kruiste op een van die prachtige winter- sche dagen ergens in Friesland. Toen hij een van de vele „ijsherbergen" passeerde, schoot plotseling de moeheid in zijn beenen en bedacht hij, dat hij echt wel trek had in een glas boerenkoffie dat was in die dagen een mengsel van bier. brandewijn en kaneel. Zoo zat daar dan burgemeester Coop mans, een onbekende in die streek, tus schen andere warmte-zoekenden rondom de gloeiende kachel in die oude herberg aan den waterkant. Het gesprek liep over slechts één onder werp: de wedstrijd die den volgenden dag in een van de groote dorpen in de buurt zou worden gehouden. En een van de bezoekers vermoedelijk had hij meer boerenkoffie gedronken dan wenschelijk was kondigde zich zelf aan als de win naar van dien wedstrijd. Hij rekende het zijn luisteraars met een vloed van woor den, met krachtige gebaren onderstreept, voor. Burgemeester Coopmans, die zich ergerde, merkte laconiek op dat hij beter deed met naar huis te gaan en flink uit te rusten voor den zwaren strijd en dat hij in elk geval niet de huid kon verkoopen, voor hij den beer geschoten had. De aangesprokene mat den burgemeester van top tot teen en voegde hem toen min achtend toe, dat hij zeker nog nooit een hardrijderij had gezien, anders zou hij wel weten wie de spreker was. En toen zicli -weer tot de overigen wen dend: Die knaap moest -morgen meerijden, dan hadden we nog een lolligen middag. „Nou, dat doen we dan", zei de burge meester. „Als een van jullie morgen Koop Pietermans van Bolsward aangeeft, dan hebben jullie je lollige middag, want dan rijd ik mee. En zoo kwam Pieter Coopmans den vol genden dag tusschen de touwen. En de bezoekers uit de oude herberg keken zich de oogen uit, want zoo rustig, zoo zeker, zoo snel reed de Bolswarder langs de baan, dat geen enkele rijder ook maar een rit van hem won. Zoo kwam burgemeester Coopmans ten slotte tegenover den snoever te staan, die bij den start een beetje witjes om den neus was. Koop Pietermans evenwel zei niets. Na ettelijke valsche starts kwamen de rijders eindelijk „los" en burgemeester Coopmans won met groot verschil. Ook den tweeden rit won hij gemakkelijk en de prijs was dus voor hem. Bij de feestelijke prijs- uitdeeling zong de voorzitter in een direct na den wedstrijd vervaardigd lofdicht den roem van deze nieuwe ster aan het ijs- firmament, maar toen hij den prijswinnaar opriep den prijs in ontvangst te nemen stapte niet deze naar voren, maar de kas telein met een brief. De voorzitter vond drie briefjes in de enveloppe. Een waarop stond: Men moet de huid niet verkoopen voor men den beer geschoten heeft; een tweede met: Wien de schoen past, trekke hem aan, en een derde met het verzoek den prijs een aanzien lijke geldsom onder de armen te willen ^rdeelen, met onderteekening: Koop Pietermans. Het schijnt toch bekend geworden te zijn dat Koop Pietermans als Pieter Coop mans burgemeester van Bolsward was, anders had ik dit verhaal niet kunnen ver tellen. K. WOUDSTRA. Op 62-jarigen leeftijd is te A'ciam over leden ir H. M. Noordihoorn Boelen, leeraar M.T.S. te A'dam en Utrecht Prof. Posthuma gaat naar Ned.-Indië Als adviseur van de Commissie-Generaal. Naar de Nieuwe Leidsche Cou rant uit de beste bron verneemt, aan vaardde prof. S Posthuma zijn benoeming tot ild van de Commis sie-Generaal. Men dient daar bij echter te be denken, dat de positie van den hoogleeraar, die momenteel di recteur van de Nederl. Bank te Amsterdam is voorloopig die van financier adviseur der C G. zal zijn. Voor zijn De noeming tot li: is wijziging van de desbetreffen de wet noodig. Het schijnt niet in de be doeling der Regeering te biggen, die vóór het vertrek vaci den nieuwen functionnaris naar Batavia aan de orde te stellen. Wat den tweeden candidaat voor de uit breiding der C.-G.', dr A. D. A. de Kat Angelino aangaat, het A.NP. meldt, „dat hij bereid gevonden is zich voor verschillende daarvoor in aanmerking komende aangele genheden ter beschikking van minister Jonkman te stellen." In dit bericht is geen sprake van een toe treding tot de Commissie-Generaal in den zelfden zin als prof. Posthuma. Dit bevestigd onze inlichtingen, dat de heer de Kat Angelino voor die eer bedankte Prof POSTHUma. JONGEDAME BESTAL HAAR KAMERGENOOTE (Van een onzer verslaggevers) Zoodra de deur van de rechtszaal opengaat en de verdachte binnenkomt, begin je te taxeeren. De man, die met groote passen en met een air van „gebeurd is maar gebeurd" de zaal in stapt, zal bekennen: vlot, royaal. Dat zeker-van-zichzelf-zijnde-heertje trachten te chicaneeren De meneer, die op den drempel al begint te buigen, den parketwachter groet en een ieder, die zich onder het gehoor van den Po litierechter bevindt, vriendelijk toeknikt, zal beminnelijk zijn fout toegeven. Zoo imam daar gisteren Elisabeth, ze kan in haar dienst .Bet", of ,,Bep" heeten met knijp-oogen de zaal binnen. „Dat wordt huilen", was de directe taxatie En het werd huilen (de crisis van hetTsjechische boek De „sectiechef'-dichtkunst wordt veel nagestreefd (Van 'n bij zonderen correspondent.) Praag, December. Het Tsjechische boek maakt in den laatsten tijd een gevoelige crisis door, waaraan verschillende oor zaken ten grondslag liggen. Om te be ginnen de geldkwestie. De op 1 No vember 1945 doorgevoerde geldsaneering werd automatisch en onmiddellijk ge volgd door een sterke inkrimping in het geldverkeer. Deze saneering was noodig om de onzalige erfenis der Duitsche oor logseconomie in Bohemen en Moravië, welke tot een inflatie dreigde te leiden, op een economisch gezonde basis terug te voeren. In plaats van een omloop aan bankbiljetten ten bedrage van 120 mil- liaird Kronen over een gebied van onge veer 49.000 km2 (Bohemen en Moravië), bedroeg na de valuta-hervorming de om loop over een bijna 3 maal zoo groot grondgebied der nieuwe republiek slechts nog een vierde gedeelte van voornoemd bedrag, t.w. 30 milliard Kronen. De valuta-hervorming had tevens de ver langde uitwerking, nl. de arbeidsmoraal werd omhoog gebracht, welke onder de Duitsche bezetting om patriottische rede- nen haar laagtepunt had bereikt, want het gold als een nationalen plicht den gedwongen arbeid in de Duitsche bewa peningsindustrie zooveel mogelijk te sa- boteeren. De nieuwe republiek daaren tegen had op het gebied van arbeid de hoogst bereikbare resultaten noodig. Onmiddellijk na de valuta-hervorming werden de prijzen en loonen opnieuw ge regeld. De prijzen der levensmiddelen en andere artikelen voor dagelijksch ge bruik werden 'over het algemeen gesta biliseerd en gebracht tot op het drievou dige van het vooroorlogsch peil. De loonsverhooging echter hield hiermede alleen gelijken tred bij de onderste lagen der loon. en salaristrekkers, terwijl de salarissen der middelste en hoogere cate gorieën, vooral die der ambtenaren, leeraren en professoren, niet in denzelf den omvang konden worden opgevoerd. Het waren juist deze lagen der bevol king, welke reeds gedurende tientallen van jaren de trouwste lezersschare van het Tsjechische boek vormden, gewend, zich eens per maand minstens een nieuw boek aan te schaffen. Want de Tsjech, van oudsher een boekenvriend, houdt ervan, het boek, dat hem aanstaat, zelf te bezitten en niet bij een leesbibliotheek te huren. Thans valt het dezen kring niet meer gemakkelijk, 75 a 100 Kronen neer te leggen, den doorsneêprijs voor een gebrocheerd Tsjechisch boek. Het is maar al te begrijpelijk, dat het boek in de gunst van den kooper ver ten achter is komen te staan bij de dringend benoo- digde dagelijksche behoeften. Dit uitvallen van een lezerskring kon tot nu toe niet worden vervangen door het winnen van nieuwe lezersscharen, ofschoon een enkele uitgeverij zich wel moeite hiervoor geeft, door goede boeken tegen redelijke prijzen te doen verschij nen, Om het gewenschte succes te berei ken, zou het echter noodig zijn, meer zorg te besteden aan die litteratuur, welke op de grootste verbreiding kan rekenen: nl. goede letterkunde. Histo rische en politieke vaklitteratuur zelfs al staat deze op nog zulk een hoog peil kan deze bres niet stoppen. Naast de ^inancieele zijde in de crisis van het Tsjechische boek komt nog een technische moeilijkheid. In de laatste jaren van den oorlog ging het goede boek eveneens tot de zeldzaamheden behooren. Het valt derhalve niet te verwonderen, dat in den eersten tijd na de bevrijding tot aan de valuta-hervorming ook het Tsjechische boek zich mocht verheugen in een geweldigen omzet. Dit had tenge volge dat bij de reeds bestaande, voor een volk van 8 millioen zielen zeer tal rijke, uitgeverijen nog vele nieuwe kwa men, welke met naarstige behendigheid boek op boek het licht lieten zien of in voorbereiding namen. En aangezien Mid den-Europa zes jaar achtereen op het ge bied van geestelijke schepping van de overige wereld hermetisch was afgeslo ten, begon een ware jacht op vertalingen van Amerikaansche, Engelsche, Russische en Fransche werken. Voor de eigen na tionale dichterschap der Tsjechen, dat over een reeks van klinkende namen^be- schikt, brak na den oorlog een nieuw en speciaal tijdperk aan, hetwelk voor de nationale waarde van de Tsjechische dichters spreekt: een buitengewoon groot percentage van Tsjechische dichters en auteurs bekleedt thans in de republiek verantwoordelijke, hooge staatsfuncties, de beste erkenning van den dichter als staatsburger en mensch, en toch ook tegelijk een omschakeling Van de werk- capaciteiten naar andere gebieden. Der halve kon één dezer dichters; die even eens een belangrijke functie in den staat bekleedt, op de vraag, welke dichtkunst thans in Tsjecho-Slowakije het meest wordt nagestreefd, het volgende schert sende antwoord geven, dat als elk „bon mot" een korreltje waarheid bevat: „De Sectiechef-Dichtkunst". De natie is zich bewust van haar plicht tegenover haar groote mannen. De tijden zijn voorbij, dat een auteur die niet be paald behoorde tot hen, die iets hadden bereikt, voor zijn geësteswerking weinig minder dan een aalmoes ontving. Door een overeenkomst tusschen de organisa ties van auteurs en uitgevers, met mede werking van den staat tot stand geko men, kunnen de Tsjechische dichters op een bepaald inkomen voör hun werk re kenen, welke gelijken tred houdt met de oositie, die de dichter in de natie be kleedt. De Tsjechische dichtkunst is bovendien op den goeden weg in sterkere mate dan vroeger, door vertalingen ingang te vin den in de litteratauur van andere volke ren. want vooral Fransche. maar ook Scandinavische, Zwitsersche, Engelsche, Amerikaansche en Italiaansche uitgevers, toonen grootere belangstelling voor de iongste Tsjechische dichtkunst. Daarnaast komen hoe langer hoe meer vertalingen van Tsjechische werken in de Slavische talen, vooral in het Russisch, Bulgaarsch en Servo-Croatisch. Huilen? Snotteren, huil-stooten. 't Begon al direct. Of ze Elisabeth Cornelia zus en zoo was. Verdriet-uitingen; gezicht volkomen ver duisterd door een zakdoek. „Hou op", baste de Officier. „Schei uit", zei de edelachtbare president. Aan de andere zijde van het hekje bleef het huilen. ,.Je hebt geld gestolen uit het kastje van het meisje, dat bij je op de kamer woonde", verweet de rechter. Andere verdachten zeg gen op zoo'n beschuldiging „ja" of „nee" of „nou ja". Bep huilde. „In het rapport staat, dat je leugenachtig en oneerlijk bent, is da. zoo?" „Hu, hu, hu". ,,Wat heb je met het geld gedaan?" „Hu, hu, hu". „Wat doe je tegenwoordig?" Eindelijk een menschenstem van achter den lap: „Niks. in een wasscherij". „Net een goede plaats voor haar", concludeerde de Officier „Hou n.u even op met dat gejank", probeerde de edelachtbare. Het loeide voort achter den zakdoek. „We zullen haar maar naar den psychiater sturen", besloot de rechter. Ver dachte kon gaan Om het hoekje van ie deur keken twee droge oogen, die van Bep naar de pu blieke tribune, waar ze blijkbaar iemand zoahten Toestand te Palembang weer rustig Japansch kapitein behoorde tot de onruststokers Maandagavond zijn gen.-maj. Buurman van Vreede, dr J. van de Velde en dr Gani, die Maandagochtend j.l. naar Sumatra waren vertrokken, te Batavia teruggekeerd. Zij deelden mede, dat het conflict te Pa lembang thans als bezworen kon worden beschouwd. De commandant der Ned. troe pen stelde een ultimatum aan de republi- keinsche autoriteiten, dat inmiddels aan vaard is. Tot de opstandige elementen behoorde dè Japansche kapitein Markies Inoue, die uit het krijgsgevangenkamp ontvlucht was en in de omgeving van Sjiantar onrust stookte onder de Inheemsche* bevolking. NED. TRANSPORTARBEIDERS SOLIDAIR MET ANTWERPEN? De Unie Verkeer, waarin de drie Ned. Transportarbeidersbonden zijn vereenigd, heeft zich tot de werkgeversorganisaties ge wend om er op aan te dringen, alle schepen, die voor de haven van Antwerpen zijn be stemd, niet te behandelen. De havenarbei ders worden opgeroepen om zich solidair te verklaren met de leiding van de Belgische Bonden, die de verantwoordelijkheid op zien hebben genomen Als straks een prins (es) wordt geboren Zal de schooljeugd terstond vrijaf krijgen De Raad van ministers heeft, na overleg met het Nationaal Instituut, t.a.v. de aan staande viering van de geboorte van een prins of prinses het volgende bepaald: Indien de geboorte plaats heeft tusschen 0 en 12 uur zal deze dag verder als nationale feestdag worden beschouwd en zal aan het Overheidspersoneel, voor zoover de diénst dat toelaat, en aan de schooljeugd, onmid dellijk na de bekendmaking van de geboorte vrij worden gegeven. Indien de geboorte plaats heeft tusschen 12 en 24 uur zal eveneens vrij worden ge geven, doch de volgende dag als nationale feestdag worden beschouwd. Indien de nationale feestdag als gevolg van het tijdstip der geboorte op een Zondag zou vallen, zal deze bepaald worden op den Maandag daaropvolgend Dr K. H. E. Gravemeyer 9 Febr. naar Zuid-Afrika Zooals men weet, zal dr K. H. E. Grave meyer, alg. gedel. der Ned. Herv. Kerk, op uitnood iging van de Zuid-Afrika a nsche Kerk, een reis maken naar Z.-Afrika. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is het Vertrek bepaald op 9 Febr. a.s. per boottrein naar Marseille. Op deze reis zal dr Gravemeyer lezingen houden en besprekingen voeren C.N.V PROTESTEERT TEGEN NOQD- REGELING DER OUDERDOMS VOORZIENING. In een aan de Tweede Kamer verzonden adres protesteert het C.N.V. inzake de nood- regeling voor Ouderdomsvoorziening tegen de gelijke behandeling van den arbeider, die voor zijn ouden dag zorgde en hem, die het niet deed. Bovendien wordt aan de ver zekeringsgedachte een zwaren slag toege bracht Het C.N.V. dringt aan op een on middellijk ingaan van de weduwenrente. A. H. J. LOVINK GEZANT TE MOSKOU De reeds door ons aangekondigde benoe ming van den heer A. H J. Lovink tot H. M.'s buitengewoon en gevolmachtigd am bassadeur te Moskou, is thans zij K. B. be vestigd. BETALINGSOVEREENKOMST MET BELGIE. Met België is een overeenkomst gesloten, waarbij de Nat. Bank van Beligdë een crediet van 700 millioen Belgische francs aan Neder land verstrekt, waardoor de financiering van. he. loopende liandelsaccoord tusschen de beide landen is verzekerd GRIEKSCHE KROONPRINS BEZOEKT DE GUERILLA'S. Aan boord van den torpedojager „Themi- stocles" zijn kroonprins Paul en kroonprin ses Frederika van Griekenland uit Athene naar Saloniki vertrokken voor een bezoek aan N. Griekenland, waar de guerillastrij- ders opereeren BANDEN IN BELGIë BINNENKORT ZONDER BON. Het Belg. nun. v. Econ. Zaken overweegt weldra binnen- en buitenbanden vrij te geven voor den verkoop. De kwaliteit zal vooroorlogsch zijn. Arbeiders krijgen bij den verkoop voorrang in enkele regels Te Haarlem zijn onverwacht overleden mr dr F. H. A Hooft van Iiddekinge en zijn echtgenoote J C. Hooft van Iddekinge- Baart de La Faille. Het hoofd van den Landbouwvoorlich- tingsdienst bij het Dep. van Econ. Zaken te Batavia, ir G. A. v d. Horst, is, 52 jaar oud, te A'dam overleden. Dezer dagen is op 96-j. leeftijd te Schel lenberg bij Zwolle overleden mr O. F. Gre- ven oud-griffier van de Staten van Overijsel. Gistermorgen zijn bij Bobeldijk-Berk- hout een iocomotiel en een tender van een goederentrein bij het rangeeren ontspoord. Min. Beel zal op 10 Jan. aanwezig zijn bij de opening van den nieuwen Schouw burg te Rotterdam. De K.L.M. vervoerde het laatste halfjaar 1946 tusschen Amsterdam en Croydon 21.862 De verbindingen over de Bergsche Maas te Keizersveer, Capelle, Drongelen, Heusden en Bern zijn alle gestremd, ook voor voet gangers. RESPECT. 4 EN 8 JAAR GEV.- STRAF GEEISCHT (Van onizen verslaggever voor Rechtszaken) Vader en zoon, de 53-j. M. J. Thijssen en de Waffen-SS-man, de 25-j. C. J. Thijssen uit Den Haag stonden Maandag gezamenlijk voor het Bijz Gerechtshof terecht wegens het verraden aan aen S.D in 1943 van een ambtenaar aan het Rijksteerbureau Niewold, terzake van 't luisteren naar den Engelschen zender en 't verspreiden van berichten. De heer N„ als getuige gehoord, was destijds door den zoon gearresteerd, nadat hij op het Rijksteerbureau ruzie met den vader had gekregen over den aanslag op generaal Seyf- fardt. N. was tot 15 maanden tuchthuisstraf veroordeeld door de Duitsche rechtbank té Utrecht, welke hij gedeeltelijk hier en in Duitschland uitzat. De vader stond als pro- Duitsch bekend, één zijner dochters werkte bij den S.D. en ook de zoon was hierbij ge plaatst, nadat hij voor de Waffen-SS was af gekeurd. Beide verdachten ontkenden thans get. N. voor het luisteren aar den zender te hebben aangebracht. Alleen zou de zoon de mishandeling berecht hebben willen zien. .Volgens voorgelezen verklaringen van den vader voor de Duitsche. rechtbank had hij echter wel degelijk N. beschuldigd van het verspreiden van berichten en luisteren naar den Eng. zender. De zoon deed thans zeer on schuldige verhalen, welke de President, mr Onnen, als leugens brandmerkte. De Proc.-fiscaal, mr Dyserinck, heeft in de middagzitting tegen Thijssen junior 8 jaar gevangenisstraf geëischt en tegen den vader 4 jaar, beide met aftrek der preventieve hechtenis en voor 20 jaar ontzetting uit de beide kiesrechten. Uitspraak 20 Januari a.s. Oud K.L.M.-vlieger Scholte voor 't Tribunaal Het Gooische Tribunaal behandelde giste ren de zaak tegen den oud-K.L.M.-vlie- ger J. B Scholte uit Huizen, bekend door Zxjn vluchten naar Z.-Afrika ei. Indië, teza men met Geysendorfer voor den Amerik. millionnair van Laer-Black Hij was lid van de N.S.B., opperhopman van de Luchtvaart- W.A en leerling van de buxgemeesterscursus. Heemstede, dat hem als gemeente werd aan geboden. weigerde hij, omdat hjj te weinig voor Nederland zou kunnen doen. De ge tuigenverklaringen waren zeer gunstig voor den delinquent Ook „anti-kringen" ver trouwden hem Uitspraak 21 Jan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 6