Jan Greshoff over zijn verblijf in Afrika 't Stadje Holland-Michigan bestaat een eeuw Verklaarde uitzicht Prof. Romme zal géén plezierreisje maken NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 8 JANUARI 1911 VEEL BELANGSTELLING VOOR ONS AAN DE KAAP (Van een onzer verslaggevers). De kachel brandt hard in huize Stols in Den Haag, waar de didhiter Jan Greshoff, bruin verbrand door de Zuidelijke zon, na terugkeer in het vaderland z'n verblijf nam. Er is één gedicht dat hem een plaats ge geven heeft in de bundels Nederlandsohe verzetspoëzie. Een gedicht dat Den Doolaard op een donkeren dag in den bezettingstijd voor Radio-Oranje voordroeg en sindsdien in de herinnering is blijven hangen: „Ik sla de trom en dreun de droomers wakker Wie slaapt verraadt z'n vrouw, z'n vriend, z'n makker". En tóch, is dat geen verzetsgedicht in den waren zin van het woord, „want", zegt Greshoff, „het is al van 1936". Een mededeeling die te meer de plaats van den dichter in het Nederlandsohe verzet bepaalt. Op dat moment onderkendehij dus al het beest, dat ook Nederland zou be springen. Z'n ballingschap was van dat inzicht een gevolg. „In 1938, toen we, juist na München in Parijs waren, besloten m'n vrouw en ik Europa te verlaten. We zagen van de toe komst niets goeds komen. We hadden twee studeerecide kinderen. In Curasao zouden ze niet kunnen afstudeeren. Dus trokken we naar Kaapstad. Nadien woonden we nog in Batavia en New York. Nu zijn we terug voor enkele maanden. Doel: familiebezoek en het bezorgen van de uitgaaf van m'n verzamel de werken bij Querido". Wat Zuid-Afrika betreft: de heer Gres hoff had het er buitengewoon prettig. Wat hem er steeds trof was de groote belangstel ling voor de Nederlandsohe literatuur. Dat komt misschien omdat de twee inillioen zie len die er de Westersche bevolking uitma ken zélf een zoo verbluffende litteraire ont wikkeling te zien hebben gegeven. Hij is enthousiast ove^ de Zuidafrikaansche dich ters van den laatsten tijd: N. P. van Wijk Louw, „de grootste levende dichter in het Nederlandsohe taalgebied naar mijn over tuiging", zegt Greshoff, Elisabeth Eybers, D. J. Opperman, W. E. G. Louw en N. Uys Krieger, de eenige bohémien in Zuid-Afrika, maar zeer begaafd. „Wij hier kennen niets van hen, maar U moet daartegenover eens zien hoe de Neder landsohe dichter A. Roland Holst in Zuid- Afrika ingehaald is tijdens zijn 'bezoek, dat nog voortduurt." Er komt een dossier met knipsels aan te pas. Alle uit dagbladen en tijdschriften. In de allerkleinste plaatsen waar hij lezingen hield waren de zalen nog afgeladen.... ,;Hoe we die wederzijdsche banden aan halen kunnen?" „Door een soepeler boekenpolitiêk van de Nederlandsche uitgevers, die nu een good will voor het Nederlandsohe boek aan de Kaap kunnen kweeken door, hoe gering van omvang hun oplagen ook zijn, uit te voeren en door in Amsterdam een leerstoel voor het Zuid-Afrikaansch te vestigen, die voor de cultureele banden tuss-chen de beide vol ken van de grootste beteekenis zou zijn." „En wat mijzelf aangaat? Ik heb twee drieduizend aphorismen geschreven en voorts Nederlandsche boeken in het buiten land helpen uitgeven. Dat was brood-noodig. Boeken van Nederlandsohe en Vlaamsche schrijvers. In Kaapstad eerst, in Batavia later en in New-York bij Querido-New York in de laatste jaren van den oorlog. Het gekke daarbij was, dat wij geen idee hadden van wat er in Nederland gebeurde. Later moch ten wij ervaren dat er tot 1942 toch nog uit gegeven was. Van dat alles weet ik weinig. Gen. Diirst Britt sprak vanuit Batavia „Wij hopen dat Prins Bernhard naar Indië zal komen". Tijdens de radio-toespraak, welke gen.- maj. H. J. J. W. Dürst Britt, commandant der 7 Dec.-divisie, dezer dagen in het pro gramma voor de Ned. Strijdkrachten heeft gehouden, sprak hij o.m. de hoop uit, dat Z. K. H. Prins Berhard dit jaar de gelegen heid zou hebben alle troepen in Ned.-Indië te bezoeken. Na de prestaties der verschillende bri gades bij de zuiveringsacties over den ge- heelen Archipel te hebben besproken, waar bij gen.-ma j. Dürst Britt ten overvloede op merkte, dat de republikeinen $ich in 't ge heel niet houden aan de wapenstilstandsover- eenkomst, eindigde hij met de geruchten te gen te spreken, volgens welke de troepen dit jaar naar huis zouden worden gestuurd: „Zij zullen ook in 1947 voortgaan met de uitvoe ring van hun taak het brengen van recht en veiligheid in. Indië". Ik kom dat nu inhalen. En dan gaan we weer terug. Weer naar .Zuid-Afrika. Schrij ven kan. ik immers overal? Bovendien: daar zijn de kinderen. Een zoon die afstudeert en één die lector aaci de Universiteit van Kaap stad is. Hij schreef Fransche gedichten in Zuid-Afrika, die, in New York uitgegeven, door een Duitschen refugié gedrukt wer den...." Het beste bewijs, dat 'Greshoff en zijn familie in dezen oorlog cosmopo lieten wer den. Waterkranen opengezet tegen bevriezing In een deel van Noord-Holland kwamen daardoor de watertorens leeg Doordat vele inwoners van midden Noord- Holland uit angst voor een bevroren water leiding de kranen hebben laten loopen, kwamen de watertorens in dit gebied geheel leeg en waren de aangeslotenen eenige uren van water verstoken. Het is gebleken, dat in de vorstdagen het waterverbruik 's nachts ongeveer verdubbelde. Het publiek wordt met klem verzocht, niet onnoodig water te verspillen, daar dit tevens een verkwisting van de toch al schaarsche kolen beteekent. <0>NIM«(D>M])§CIH1IE OTTOEKS. Dat is Jan Greshoff (rechts), die zijn collega A. Roland Holst aan boord van de „Oranjefontein" begroette, op het oogenblik, dat Roland Holst aan de Kaap arriveerde. (Zie art. hierboven). WAnT, ZOMOEQ DEZE MANNEG HEEFT MEDERlAND 6EEM TWANOSTOF MEER i TULPEN HOUDEN ONZE GEDACHTEN LEVENDIG Binnenkort wordt in Nederland verwacht de heer Williard C. Wichers, dir. van het Ned. Informatiebureau in Holland (Staat Michigan, Ver. Staten). Hij komt besprekingen voeren i.v.m. het a.s. eeuwfeest van Holland-Michi gan. Het zal midden Februari namelijk 100 jaren geleden zijn, dat een kleine groep land verhuizers onder leiding van ds A. C. van Raalte Nederland verliet en zich in Amerika vestigde op de plek, waar nu Holland ligt, een stad van thans 65.000 inwoners, waarvan de bevolking voor 85 pet van Ned. afstam ming is. De eerste Ned. kolonisten, die spoedig het Amerikaansohe burgerschap verwierven, had den een zwaren strijd tegen honger en ziekte te doorstaan, waarin hun stoere aard en godsdienstige zin hun de overwinning brach ten. De plaats Holland draagt in vele opzich ten een eenigszins Ned. karakter. Verschil lende- gebouwen zijn er in Nederlandschen stijl gebouwd. Beroemd is er het jaarlijksche tulpenfeest met optochten in Ned. costuums, oude Ned. spelen en dansen. Millioenen tul-® pen worden dan langs de straten geplant. Gedurende het tulpenfeest bezoeken hon derdduizenden Amerikanen Holland. De plaate bezit ook een Ned. museum. Werke lijke belangstelling voor het Nederlandsche volk heeft men in Holland weinig gehad. Wel zijn er sentimenten en gehechtheid aan de streek in Nederland, waar hun voorouders woonden, o.a. Zeeland. In het begin van den oorlog in Europa en na de bevrijding van Nederland hebben zij groote „relief"-zendin gen naar hier gezonden. In Februari zal in hoofdzaak een kerkelijke herdenking gehouden worden. In Mei zal het tulpenfeest op bijzondere wijze gevierd wor den en in Augustus volgt de eigenlijke vie ring van het eeuwfeest. Bij deze gelegenhe den worden uit alle deelen van Amerika wel een millioen bezoekers verwacht. Het i^ reeds gebleken, dat de organisatoren dezer ''herdenking Ned. deelneming zeer op prijs stellen. Uit Ned. oogpunt heeft deelne ming aan dit feest groote waarde als een manifestatie van de historische en vriend schappelijke verbondenheid tusschen Neder- WONING VAN BURGEMEESTERESSE TE MIDDELBEERS AFGEBRAND Maandagavond is de woning van de bur- gemeesteresse van Middelbeers (Brabant), mevr. J. Smulders, geheel in viammen op gegaan. De brand werd ontdekt door de juist passeerende brandweer, doch door de strenge vorst bevroor de motor van deze brandspuit. land en de Ned .Am er. volksgroepen in Michi gan en in geheel Amerika. Tevens biedt een doelmatig ingerichte deelneming een bijzon der gunstige gelegenheid om ook een zeer groot deel van het Amer. publiek in aanra king te brengen- met Ned. cultureele en eco nomische prestaties. Met betrekking tot de N.ed. deelneming zal veel afhangen van het geen van particuliere zijde gebeurt. Het cen trale punit der voorbereiding in Nederland ligt bi,i de directie voorlichting buitenland van het dep. van Buitenlandsche Zaken. MONTGOMERY BEZOCHT DE SOWJET MILITAIRE ACADEMIE Tijdens zijn bezoek aan Moskou, bezocht maarschalk Montgomery de Worosjilofacade- mie, waar stafofficieren voor het Russische leger worden opgeleid. Later op den dag was hij de gast van het leger aan een lunch in het Alexander Tol- stoi-huis, waar hij den nadruk legde op goede betrekkingen tusschen Rusland en Engeland. De Britsche bevelhebber in Griekenland, luit.-gen. K. N. Crawford, is aangewezen als plaatsvervanger van Montgomery. In de internationale politiek is Amerika zooveel als het schatrijke familielid', waar aller oogen op gevestigd zijn. De Amerikaan sohe dollarkoning is toonaangevend en de Europeesche staten, Rusland dan uitgezon derd, en die welke in den oorlog verslagen werden, richten zich veelal naar het Ame rikaansohe voorbeeld. De ideologische op vattingen van door diverse .ismen" beïn vloede regeeringen zijn vaak niet meer dan een etiket. In werkelijkheid richt men zich in veel, financieel, economisch, industrieel en of handelsgebied, naar de Amerikaansche ideeën. Er zit een geweldige betoovering in het begrip van een „onafhankelijk, vrij en democratisch Amerika." Het zijn de dwingende head-lines van de Amerikaamsche bladen, die ook Europa onder hun hypnoti- seerende werking brengen. In Amerika wordt alles en gros behandeld. Alles in zooveel vierkante kilometers en cijfers uitgedrukt. Het is ook het land van de enquêtes, waar bij op handige wijze het volk in de politiek wordt betrokken. Als een Amerika an sch tijdschrift aan het volk de vraag voorlegt: „Zijn uw mogelijkheden om te slagen beter of minder dan die welke uw vader had", komt de echte Amerikaansohe aard in be weging en natuurlijk is slechts 10 van de Amerikanen van meening, dat die moge lijkheden thans niet zoo goed zijn. Toen de oorlog nog in Europa woedde en Amerika nog in een ernstige depressie gedompeld was, vond het Amerikaansohe volk de om standigheden even goed gunstig en bleef men vertrouwen op een betere en vreed zame wereld. In alle uitspraken van Ameri kaansohe zijde dient men zich steeds te realiseeren, dat er een speciaal Amerikaan- sche levensvisie en mentaliteit in verwerkt is. Zulks dient men ook te overwegen bij de lyriek, die zoowel democraten als repu blikeinen in den senaat en in het Huis van Afgevaardigden voor him aanhangers uit storten. en dient dit in 'het oog te houden als Harold E. Stassen, de „coming man" van de republikeinen zijn campagne voor het presidentschap gaat baseeren op een pro- 'gram, dat hij niet „de oprechte Haarlem mer olie", maar „het ware liberalisme" noemt. Dit alles geldt ook voor een Truman, van wien beweerd wordt, dat hij voor de komende presidentiele ambtsperiode de laatste democratische president zal zijn ge weest. Precies geteld, in een boodschap van 6500 woorden, heeft Truman aan het nieu we congres de stand van zaken van de Unie uiteengezet, waarover wij in ons buiten- landsoh nieuws reeds een en ander hebben verteld. Truman laat een vuurpijl op, die boven in den democratisehen nachthemel uiteenspat in gouden vonken, waar men ge fascineerd naar staat te kijken. Luiister: „wij moeten ervoor zorgen, dat Amerika econo misch, sociaal en politiek gezond is." Wat Amerika doet of nalaat te doen, raakt niet alleen de Amerikanen, maar millioenen over de geheele wereld. „Amerika" zegt hij, „zal niet terugkeer en tot isolationisme"; de Amerika arische politiek zal dezelfde zijn bij de a.s. conferentie in Moskou over de Duit- sohe en Oostenrijksche verdragen en bij toekomstige 'conferenties over het Japan- sche verdrag. Maar Josef Martin, de 'eerste repufolikeinsche voorzitter van het Arneri- kaansche „Huis van Afgevaardigden" sinds 1932, zegt dan weer, dat de door den oorlog getroffen landen niet te veel voor hun her stel moeten rekenen op de Vereenigde Sta ten. Als Truman betoogt, met het oog op Rusland, dat de voornaamste zorg moet zijn de bevordering van. collectieve veiligheid', houde men in het oog dat de zorg voor de individueele, veiligheid toch nog iets be langrijker is. Als Truman zich uit in dien zin, dat de Duitscihers en de Japanners niet in twijfel en vrees gelaten mogen worden over hun toekomst, herinner e men zich de depressie, waaronder xtal van staten die aan gevallen werden, thans nog lijden en de economische onzekerheid van een Frankrijk en b.v. ons eigen land. Wij willen gaarne gélooven, dat Truman het meent, als hij doelt pp het Amerikaansche initiatief om de atoom-energie onder doeltreffende inter nationale contröle te stellen. Maar hij haast zich eraan toe te voegen, dat er voldoende waarborgen moeten zijn, dat geen natie in staat zal wezen, deze kracht voor militaire doeleinden te gebruiken. En zelfs Truman spreekt hier dan voor „de schaduw van de vrees". Het matglas verdwijnt en de hel dere spiegelruit komt ervoor in de plaats, als hij het andere Amerikaansohe beeld laat zien. Dit beeld is de wereldmacht, de taaie sterke Amerikaansohe kracht, voor wier voeding een verhevigd, geintensiveerd militair apparaat noodzakelijk is. Want ook deze woorden van Truman vergeten wij niet: „dat wij leven in een wereld, waarin sterkte aan de zijde van vredelievende naties nog steeds het grootste afschrikwek kende middel is voor aggressie". Ik zie Statin al grijnslachen.9 NAAR INDIE OM TE HOOREN WAT MEN HEM ZEGT „Ik ga naar Indië om te luisteren, te luiste ren en nog eens te luisteren naar hetgeen men mij daar te zeggen heeft", aldus ving prof. Romme gisteravond zijn radiorede aan. In de eerste plaats zou spreker gaarne we ten wat men hem te vertellen had over het heden, doch vooral over de toekomst; na tuurlijk ook om eenige informaties te geven hoe het verloop van de kwestie-Linggadjata hier geweest is. Prof. Romme legde er den .nadruk op, dat Linggadjati zijns inziens dan altijd een voldongen feit is, opgetrokken op basis van dat veel dieper ingrijpende voldongen feit: de Koninklijke rede, tot stand gebracht on der de verantwoordelijkheid der Regeering Gerbrandy en Van Mook. Het gaat nu niet meer over de vraag „voor of tegen Linggadjati", doch over de vraag: voor of tegen den opbouw op basis van Ling gadjati. En dat dit het geval is, blijkt wel duidelijk uit de afbrokkeling van den verzets kring tegen het ontwerp-overeenkomst. Nog zoo'n paar redevoeringen van prof. Ger brandy, en ik denk zoo vervolgde prof. Romme dat deze afbrokkeling een veel duidelijker feit zal zijn. Twee wenschen bleek spreker nog te heb ben: ten eerste hoopte hij zoodanige contac ten te leggen, dat hij voor de Rijksconferen- tiè zoo goed mogelijk voorbereid zou zijn, en ten tweede zou hij niets liever willen dan met onze jongens in contact te komen., vooral met den troep zelf". Vandaag is prof. Romme dan zijn groote luisterreis aangevangen Naar het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken heeft bekend gemaakt, zijn nota's aan de Sowjet-Unie en Ch.na ge zonden, met het doel een einde te maken aan den „abnormalen toestand in den Mand- sjoerijsche havenstad Dairen. Amerika dringt aan op een onmiddellijke toepassing der be palingen van de Chineesch-Sowjet-Russische overeenkomst van 14 Augustus 1945, welke bepaalt, dat de haven onder Chineesch be heer voor den internationalen handel zal worden opengesteld. Ook hoopt men, dat spoedig overeenstemming zal worden bere kt over de hervatting van het verkeer op den Chineeschen Tsjangtsjoen-spoorweg

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 3