Gen, Marshall zal 't niet gemakkelijk hebben LDist *11 Poolsche verkiezingen onder druk van Moskou Veel critiek op 't besluit der Vrijz. Herv. NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 8 JANUARI 1947 DE EERSTE STAP NAAR HET PRESIDENTSCHAP? (Vervolg van Pag D De aankondiging van het ontslag van Byrnes kiwaim tocih nog vrij onverwacht. Er waren op dat oogeniblik in het Witte Huis slechts vier journalisten aanwezig en vele Amerikanen waren uiterst verrast, toen door de bladen met groote headlines het belang rijke nieuws werd gepubliceerd. Generaal George Marshall zal Byrnes als minister van buitenlandsohe zaken opvolgen. Marshall, die Truman's speciale gezant in Ohina is geweest, heeft zich uit Nanking op weg begeven naar Washington. De benoe ming van generaal Marshall zal a.s. Vrijdag aan' den Senaat ter ratificatie worden voor gelegd. De nieuwbenoemde minister van buitenlandsohe zaken werd op 31 Dec. 1880 te Uniontown in Pennsylvania geboren. In 1901 in militairen dienst getreden, fungeerde hij als assistent-chef van den staf voor de militaire operaties gedurende den eersten wereldoorlog en verbleef tot 1924 in Frank rijk. In 1939 tot stafchef benoemd, maakte *hij in deze functie den tweeden wereld oorlog mede, tot hij in Nov. 1945 tot speciaal gezant in China werd benoemd. Volgens de zienswijze van democratische bladen in Amerika, zal de Amerikaan sche politiek door het aftreden van Byrnes voor zoover dit de houding jegens de Sowjet- Unie betreft, geen belangrijke wijziging ondergaan. Echter laat het zich aanzien, dat generaal Marshall op zeer veel moeilijkheden zal stuiten om op de a.s. conferentie te Mos kou hetzelfde begrip en denzelfden goodwill tegenover de Russen duidelijk te maken, want het valt niet te ontkennen dat Byrnes o.a. op de conferentie te Parijs en tijdens de besprekingen te New York van den raad van ministers van buitenlandsohe zaken, de con flicten met de Russen zooveel mogelijk had weten te temperen en in de verhouding van Amerika tot Rusland relatief beschouwd eenige verbetering was ingetreden. Staande voor den grooten strijd tusschen democraten en republikeinen, houdt de be noeming van generaal Marshall belangrijke consequenties in. Hoewel men bij de demo- Onze handel met Duitschland (Vervolg van Pag l) Trouwens, Nederland, getroffen als het is door den oorlog, heeft als geallieerde zekere rechten en het gaat niet aan bij het op gang brengen van de Duitsche industrie ons econo misch leven zoo buiten te sluiten. Tot dusver is de situatie aldus, dat de bezetters liefst zoo weinig mogelijk uit het buitenland in hun zones invoeren en zooveel mogelijk Duit sche producten exporteeren, terwijl het han delsverkeer op de dollarbaeis wordt afge wikkeld. Dit beteekent voor ons, dat een invoersurplus in dollars betaald moet wor den, een valuta die ook in ons land uiterst schaarcch is. De vertoogen der Nederlandsche Regeering in Londen en New-York hebben deze uit werking gehad, dat men meer begrip is gaan toonen voor onze speciale moeilijkheden. Het gevolg is, dat op 20 Januari te 's-Graven- hage besprekingen zullen worden gevoerd tusschen de Briteche, Amerikaansche en Ne derlandsche autoriteiten over het handels verkeer met de saamgesmolten zones. Hierdoor wordt de hoop gewekt, dat straks ons aandeel in het handelsverkeer met Duitschland grooter zal worden. Wel dient men er rekening mede te hou den, dat de besprekingen niet gemakkelijk zullen zijn en nog vele moeilijkheden zullen moeten worden opgelost. De problemen, welke de Britsch-Amerikaansche bezettings autoriteiten in hun zone tegemoet moeten treden, zijn netelig van aard. Het bestuur dezer zone kost den belastingbetalers in En geland en de Ver. Staten jaarlijks groote be dragen en het is van hun standpunt bezien begrijpelijk, dat zij aan dezen ongewensch- ten toestand zoo spoedig mogelijk een einde willen maken. Het gaat er straks om een practische verbinding te vinden van de Ne derlandsche met de Engelsch-Amerikaansche belangen. Een afdoende' oplossing zal echter eerst verkregen kunnen worden, wanneer Duitsch land een economische eenheid zal zijn. De afsluiting der Russische zone beteekent een ernstige belemmering voor den weder opbouw der Duitsche economie. Daarom zul len de besprekingen, die in de volgende maand te Moskou over het Duitsche vraag stuk worden gevoerd, van domineerende be- teekenis zijn. craten nog steeds hoopt op een overwinning bij de verkiezingen in 1948, waaruit dus zou4 j volgen dat opnieuw een democratisch presi- dent gekozen zou worden, voelt men wel dat met een figuur van formaat dit succes alleen mogelijk zal zijn. Echter bestaat in Ameri kaansche kringen een traditioneel vóóroor deel tegen de verkiezing van een generaal als President, waarom er van democratische zijde op werd aangedrongen, dat generaal Marsihall eerst een hooge civiele functie zou J uitoefenen, voordat hij candidaat voor het Presidentschap gesteld zou worden. Volgens latere berichten wordt in politieke en diplomatieke kringen te New York het aftreden van Byrnes op sceptische wijze be- critiseerd. Men is van meening, dat het af- treden niet alleen beinvloed is door den ge zondheidstoestand van Byrnes en veronder stelt, dat Byrnes bezwaren had om aan de conferentie van Moskou deel te nemen, omdat I hij de verbetering in de betrekkingen tus schen Amerika en Rusland slechts als tijdelijk zou kunnen beschouwen. Ook een Engelsch blad als The Times sprak zijn teleurstelling en verwondering over zijn aftreden uit. The I New York Times en The New York Herald geven te kennen, dat het aftreden verwarring en teleurstelling moet wekken en de abrupte wijziging een herziening zal bevorderen van het proces waardoor de Amerikaansche be trekkingen met de rest van de wereld wordt bepaald. De News Chronicle wijst erop, dat Generaal Marshall behalve van zijn missie in China geen enkele diplomatieke ervaring heeft. De communistische Daily Worker be toogt, dat Truman Byrnes eenvoudig heeft weggejaagd. DAT te Baarn, 56 jaar oud, overleed P. H. v. Wezel, insp. v. Fin. Ie kl. N.O.I. DAT de A'damsche Ver. tot instandhou ding van kinderbewaarplaatsen gisteren 75 jaar bestond. DAT de Ned. Ver. voor zedelijke volksge zondheid op 11 Jan een openbare vergadering houdt in het Jaarbeursrectaurant te Utrecht. DAT de Holl. Bank Unie over het boek jaar 45/46 7 pet. dividend uitkeert. DAT de voorzitter van den NIBEG, W. J. L. de Lange, gisteravond in zijn radiorede een lans brak voor de gerepatrièferden, ten- spoedig mogelijk naar Indië te laten terug- k D.^.v. net rruiunaal te Alkmaar heden den voorm. politie-luitenant J. Vink aldaar ver oordeelde tot interneering tot 10 Mei 1950. DAT op 28 en 29 Maart de Matthaus-Pas- sion zal worden uitgevoerd in de Groote Kerk te Breda. DAT op onze bureaux ter inzage ligt Ltfst G 19 van naar geallieerd gebied geëvacu eerde geïnterneerden op Java. DAT E. C. van Noordrwijk te Wassenaar benoemd is tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. DAT te Den Haag. 61 jr. oud, is overleden O. O. barones van Voorst tot Voorst, echt- genoote van den gouverneur der Residentie. DAT te A'dam op 52-j. leeftijd overleed het hoofd der afd. Landbouwvoorl.-dienst in N. O.-I. ir G. A. v. d. Harst. DAT de schipbrug over den IJsel bij De- i venter nog slechts kan dienen voor voet- i gangers en wielrijders. DAT de actrice Annie van Ees girsteren te R'dam is gehuldigd bil de 1000ste opvoering j van „Boefje". I In Baltimore aanschouwde een vierling het licht, die men hier keurig ziet uitgestald. Ook werd dezer dagen een vierling geboren in een plaatsje in Wales Mr Dr A. DESERTINE VERTROK HEDEN NAAR NEW YORK Gdstermijddag is mr dr A. W. J. M. De- se rtine, voorzitter van de Staten van Cu racao en lid van het Hof van Justitie van Curacao, per K.L.M. naar New York ver trokken. Op 30 Jan. zal hij naar Curacao doorreizen. BELEEFD MAAR BESLIST PROTEST DER U.S.A. De Amerikaansche ambassadeur in Mos kou stelde een nota samen, waarin hij na mens zijn regeering de Poolsche regeering te Warschau „vriendelijk maar beslist" at tent maakt op de noodzaak de bepalingen van Potsdam na te leven met betrekking tot de Poolsche verkiezingenDe nota onthult, dat de. methoden, die de regeering gebruikt om de deelneming van de Poolsche boeren partij aan de verkiezingen te verhinderen, bestaan uit: politieke arrestaties en moorden, gedwongen opneming van leden der boeren partij in partijen van het „blok", broodroof ten aanzien van leden der 'boerenpartij, huis zoekingen, aanvallen van de geheime politie en leden der communistische partij op eigen dommen van de boerenpartij en haar partij congressen, onderdrukking van de partij- Opperwachtmeester marechaussee tot levenslang veroordeeld Als naaste medewerker van majoor Feenstra (Van onzen verslaggever voor Rechtszaken) De opperwachtmeester de marechausée Wijnand Huysönga uit Arnhem, éèn der naaste medewerkers van den gefusilleerd en Haagschen majoor Feenstra, werd heden door den Raad van Cassatie, tot levenslange gevangenisstraf' veroordeeld, wegens mis handeling van veie illegalen en Joden. Het vonnis van het Hof te Arnhem was 2i0 jaar. De Raad van Cassatie overwoog dat ver dachte, die zoo on menschel ijk was opgetre den bij razzia's en arrestaties niet meer in de maatschappij mocht terugkeeren. Voorts hield Willem Groene woud uit Want huizen, die als Landstormiman had meege vochten in België en Nederland tegen de geallieerden zijn 12 jaar Rijkswerkinrich ting. De zaak tegen Klaas Rodermond uit Haar lem, die tot de doodstraf was veroordeeld door het Hof te A'dam wegens verraad van een Jood en een gedeserteerden militair, werd voor het uitbrengen van een rapport door het Ned. Genootschap voor gevange nen over den persoon van verdachte, voor- loopig aangehouden. NIEUWJAARSPOST VOOR NED. MILITAIREN IN INDIE. Gisterochtend zijn van Schiphol 2 Dakota's van het 19e Squadron naar Batavia vertrok ken met gezamenlijk ongeveer 3500 kg Nieuwjaarspost voor Ned. militairen aan boord. Zij zullen dag en nacht doorvliegen en beschikken met het oog hierop, over twee extra benzinetanks van geperst papier. pers, beperking van den omloop van partij bladen en de arrestatie van den redactiestaf van het partij-bulletin en de „Gazeta Lu- do wa", het blad van de boerenpartij. MAATREGELEN TEGEN PALESTINA Zooals verwacht werd zijn de EngeLschen voornemens in Palestina de volgende maat regelen te nemen: Verbod voor Palestijnsche burgers het land te verlaten; uitgaansverbod en collectieve boete voor dde gebieden, waar terreurdaden worden bedreven en arresta ties van bepaalde politieke personen. De op 21 Januari te beginnen Palestijn sche besprekingen zouden uitgesteld kun nen worden, indien daarmee een belang gemoeid is. Ben Goerdon, leider der Zionistische be weging wil naar Palestina trekken, om er vrede tusschen de strijdende groepen te be werken. Bemiddeling van Frankrijk tusschen de Engelsche regeering en de bevolking van Palestina is niet te verwachten. Naar verluidt heeft men Fransche para chutisten in de vuurlinie van de Indo-Chi- neesche nationalistische strijdkrachten in Vietnam neergelaten om het Fransche gar nizoen ten Zuiden van Hanoi te helpen Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hoofdplaat (toez.) cand. J J. Winckel te Bilthoven; te Asch A. P. Plomp, Ind. pred. met verlof te Ede. Bedankt: voor ter Aar A. Klein Kra nenburg te Hagenstein; voor Wagenborgen (Gr.), toez., H. Marra te Sellinge (Gr.). Geref- Kerken Beroepen: te Rotterdam-Hillegersberg (2e pred. pl.) E. A. van Es te Den Haag-Z.; te ten Boer (Gr.) N. Streefkerk te Wolvega. Bedankt: voor Schiedam (vac. J. v. d. Meulen) W. A. Krijger te Oostwold (OM.); voor LJsselmonde C. Kamper te Pesse. Chr. Geref. Kerk Aangenomen: naar Midwolda (OM.) A Gruppen te Elburg. GEREF. PREDIKANTENCONFERENTIE GAAT NIET DOOR Men verzoekt ons mede te deelen, dat de conferentie van Geref. predikanten in het ressort Z.-Holland ten Noorden, die morgen in de Valkenboschkerk te Den Haag zou worden gehouden en waarin prof. dr G. B. Wurth zou refereeren, in verband met de kolensdhaarschte niet doorgaat. NED. HERV. KERK KRIJGT EIGEN GEBOUW OP „OOSTDUIN" De algemeene synodale commissie der Ned. Herv. Kerk, die reeds eenigen tijd zocht naar een geschikt terrein voor het stichten van een gebouw, waarin de thans verspreide bureaux van deze commissie, van de raden en werkgroepen, de kerkelijke publiciteit, enz. zouden kunnen worden ondergebracht, heeft thans in samenwerking met de Diaconie en de Kerkvoogden der Haagsche Ned. Herv. Gemeente beslag kunnen leggen op het land goed Oostduin-Arendsdorp, gelegen aan den Wassen a ars chew eg en de Óostduinlaan. Op dit terrein zullen behalve deze bureaux, ook die van diaconie en kerkeraad warden ge vestigd, terwijl het voor de Haagsche ge meente wel het meest aantrekkelijk is, dat op een fraai gedeelte van deze oude buiten plaats twee rusthuizen zullen kunnen worden gesticht. Tenslotte bestaat nog het voornemen, een retraite-huis te bouwen voor kerkera den, andere kerkelijke colleges e.d. Dit alles onder voorbehoud van goedkeuring der ker kelijk i instanties. PERSONALIA Vrijdag a.s. recipieert ds T. Sap, die dan zijn gouden ambtsjublieum viert, in zijn wo ning, Prinsevinkepark 29 te Den Haag. Gisteren vermeldden wij, dat ds H. C. Zwakker, em. Evang. Luth. pred. te Den Haag, binnenkort zijn 75sten verjaardag viert. Men zal begrepen hebben, dat dit moet zijn ds H. C. Zwahler. De Jeugdherberg Zonnehoeve te Blari- cum is i.v.m. de vorst tot nader order ge sloten. Op 58-jarigen leeftijd is te Haarlem overleden jhr mr E. J. Strick van Linsdho- ten, president van de Haarlemsche Recht bank. Het Landgoed „De Kranenkamp" bij Diepenveen, is gerangschikt onder de Na- tuurschoonwet 1928 en is voor het puibliek opengesteld. VERLANGEN NAAR VER NIEUWING IN DE KERK Zooals wij gisteren in een deel onzer op laag reeds vermeldden, is het voorstel van het hoofdbestuur der Vereen, van Vrijz. Her vormden om een werkzaam aandeel te ne men in het werk van „Gemeente-Opbouw", aangenomen, terwijl het Comité-Zwingli me dedeelde uit de vereeniging te treden. Hier volgt een kort overzicht van de besprekingen van dit bestuursvoorstel. Ds Visser (Winschoten) bracht naar vo ren, dat er geen eenstemmigheid is over het beginselprogram der vereeniging. Hij stelde éen motie voor, waarin uitgedrukt werd, dat het beginselprogram nadruk legt op de noodzakelijkheid van verscheidenheid van belijden. Prof. Lindeboom zei, dat volgens het pro gram de Kerk het recht heeft, een uitspraak te doen over het belijden harer leden. Ds van Lunzen (Doorn) verweet het H.B., dat het niet meer moeite gedaan heeft, ie groep-Zwingli vast te houden. Men heeft daar bezwaren tegen de gebruikte dubbel zinnige termen. De tegenwoordige koers is het gevolg der oorlogsomstandigheden. Het J1M. DE ZOON VAN BORBY 9. Vriend Jimmy zit te watertanden! Hij wrijft z'n buik met beide handen! Paar staat het heerlijks onbeheerd! Terwyi de honger hem verteert! Hij schiet te voorschijn uit zijn hok, Neemt hier een hap en daar een slok, En 't maaltje heeft in tien seconden Zijn weg naar Jimmy's maag gevonden. 10. „Wat?!" brult de doctor tot zijn kneent, Ik heb jou toch 'daarstraks gezegd, Dat jij mijn eten klaar moest zetter. Ik zal je leren, op te letten!" En hoe de stakker protesteert, Hij wordt op slagen getracteerd: Van stommelbommel-rompelbom, Wat is een driftig men sch toch dom! vrijzinnig Christendom zal hieruit versterkt te voorschijn komen. Ds Faber (Schiedam) miste de veront rusting over de onkerkelijkheid en vroeg, hoe het gaan moest als Gemeente-Opbouw mislukken zou. Ds Ruitenberg (Den Haag) achtte de mo tie niet gelukkig, omdat Gemeenteopbouw geen beroep doet op vereenigingen, maar op de Kerk en haar lidmaten. Het beroep van sommigen op het beginselprogram vond spr. h^ast confessionalistisch klinken. Ook dit program is door den tijd van ontstaan be paald. Ds van Mullem (Züidbroek) pieende, dat het H.B. de eenheid der Vrijzinnigen niet voldoende heeft gewild en daarom was spr. tegen de motie. Ds Boonstra beantwoordde de sprekers en verdedigde het beleid van het H.B. Om der wille van de eenheid kan de vereeniging niet lamgelegd worden. Betreurd wordt, dat iemand heengaat om des gewetenswil, maar dit kan de beslissing niet veranderen. Het beginselprogram, dat ook door het H.B. ten Volle wordt gehandhaafd, spreekt wel dege lijk over de grenzen, die aan het belijden worden gesteld. Het blijven in de Kerk wordt daar echter aan het persoonlijk ge weten overgelaten. Het geweten van den ander is echter niet de hoogste autoriteit. Het geloof is geen zaak van het Verstand, maar van het hart. Wij kunnen niet teveel verwachten van de wetenschap, die ook wel weer positivistisch kan worden. De moderne vaders hadden geen gemeenschappelijke theologie, maar wel dezelfde theologische methode. De Ver van Vrijz. Herv. heeft de formule van Gemeenteopbouw aanvaard als eerste poging om het kerkelijk gesprek op gang te brengen. Het H.B. heeft zich niet laten lei den door tactische overwegingen, maar door het verlangen naar vernieuwing in de Kerk. Na deze beantwoording had de stemmi-ng plaats met den gemelden afloop. In de gistermorgen voortgezette vergade ring werd aangedrongen op vorming van jonge menschen tot jeugdleiders e.d. en ook op het bevorderen van de studie voor pre dikant, opdat meer Vrijz. Herv. predikanten in de Ned. Herv. kerk kunnen optreden. Drs K. Strijd van Hengelo hield een referaat over „De taak van de Kerk in de huidige wereld". Tijdens de discussie werd opge merkt. dat de Kerk geen boodschappen moet uitgeven over sociale aangelegenheden e.d. Volgens den referent moet de antithese wor den' bestreden. Besloten werd voorts, dat de vereeniging de Gen. Synode zal verzoeken ons volk op te wekken tot hulp inzake het lijdende Duitschland. Tenslotte werd gepleit voor het behoud der Zwingili-groep als loyale oppositie in de Vereeniging. De vergadering werd door den voorzitter gesloten met het „Onze Vader".

Nieuwe Leidsche Courant | 1947 | | pagina 2