Voorjaarsbeurs wordt belangrijk uitgebreid Reactie van de jazz op de jeugd is fataal Geweldige walvisschen op de Willem Barendsz Rood-witte vlag niet meer symbool van strijd HIE UWE LEIDSCIIF COURANT S DINSDAG U DECEMBER 19M *t Leger des Heils telt in Indië circa 20.000 man Kolonel J. Lebbink gisteren op Schiphol aangekomen. De commandant van het Leger des Heils in Ned.-Indië, kolonel J. Lebbink is gisteren in gezelschap van zijn echtgenoote op Schiphol aangekomen. Hoewel wij door den oorlog ge voelige klappen hebben moeten incasseeren", aldus de kolonel, bedraagt de totale sterkte van ons Heilsleger in „De Oost" momenteel 20.000 man van 15 verschillende nationaliteiten. Overal is men weer bezig de ziekenhuizen, bedehuizen en soldatencantines in te richten. Vooral de laatste mogen zich in een groote populariteit verheugen. Een van de bekendste is de cantine „De open deur" te Bandoeng, dia dagelijks door rond 500 man wordt bezocht. Vooral Friesche jongens frequenteeren deze cantine". „Onzen grootsten vooruitgang hebben wij kunnen boeken in de Groote Oost", zoo be sloot kolonel Lebbink. Hij werd verwelkomd door den commandant van het Leger des Heils in Nederland commis sioner Ch. Durman. Soekarno-gulden in populariteit aanmerkelijk gedaald Ondanks aile drastische maatregelen der repubiikeinsche autoriteiten tegen het in be zit hebben van Ned.-Ind. bankpapier, schijnt de bevolking in Indië zoo langzamerhand meer dan genoeg te krijgen van de „ver plichte' Soeka rno-gulde n „Deed" deze in de eerste week van No vember op de zwarte markt te Batavia drie Ned.-Ind. guldens, thans is men zoover, dat de koers t.o.v. elkaar na,genoeg gelijk is, terwijl ook de koopkracht die van het repubiikeinsche geld aanvankelijk 15 maal grooter was dezelfde is. Thans overweegt de „republiek" nieuwe maatregelen. NAAR DE FEDERATIE VAN MALAKKA. Er zijn voorstellen voor een grondwet van Malakka gepubliceerd, die een federatie van Malakka beoogen, waarin alle 9 staten op genomen zijn. In plaats van een gouverneur wordt een hooge commissaris voor de fede ratie voorgesteld. De ontwerpen zijn samen gesteld door een commissie, bestaande uit vertegenwoordigers der regeering, bestuur ders van Malakka en de vereenigde natio nale organisatie. In drie kwartier zestien koeien melken Voordeelen van de mechanisatie Op den gisteren te R'dam gehouden me- chanisatiedag voor den landbouw heeft de Rïjksauivelconsulent de voor- en nadeelen, van het machinaal melken behandeld. De hiervoor bestemde machines noemde spr. in het algemeen practisoh bruikbaar, mits de melker er met het verstand bij is en een strenge controle uitoefent. In Engeland be weert men, dat de machines slechts rendabel zijn bij het bezit van tenminste 30 koeien, maar dit cijfer behoeft voor Nederland niet zoo hoog te zijn. Een man en een jongen kunnen in drie kwartier 16 koeien melicen, hetgeen een groote arbeidsbesparing geeft. Omdat onze koeien 's zomers uit den stal worden gehaald, zal het noodig zijn ver plaatsbare machines te nemen. Bij een juist gebruik daarvan zal de kans op uierziekten niet vergrooten. GROOTSCHE PLANNEN VOOR 11 T/M 20 MAART A.S. De 48ste Kon. Ned. Jaarbeurs zal worden gehouden van 11 t/m. 20 Maart 1947 te Utrecht. Daar bij de laatst gehouden Jaarbeurs in September 1946 500 aanmeldingen voor ex positie moesten worden afgewezen, wordt thans gewerkt aan de uitbreiding van het aantal tijdelijke gebouwen. Op het „terrein 1946" aan de Crosselaan zullen 3 nieuwe be tonnen gebouwen verrijzen, waardoor voor de Voorjaarsbeurs ter plaatse in totaal onge veer 8000 m2 netto expositieruimte in gebou- Amerika teil prijsverlaging De president van de General Electric Com pany, Charles Wilson, heeft voorgesteld een moratorium van 12 maanden voor salaris- verhooging af te kondigen, ten einde de in dustrie in de gelegenheid te stellen den technologischen vooruitgang, door den oor log verkregen, in den vorm van lagere prij zen tot uiting te laten komen, ten bate van de consumenten. Wilson voegde er aan toe. dat tijdens het moratorium de industrie zou afzien van prijsverhoogingen Een andere groep van Amerikaansche ln- dustrieelen bepleit de onmiddellijke afschaf fing van de wet, die collectieve overeen komsten regelt, de z.g. „loon- en uurwet". waarbij de 40-urige arbeidsweek werd in gesteld. Deze groep van industrieelen v zal een krachtige pressie uitoefenen op het a.s. congres. DE PAUS CONDOLEERT TOKIO Naar aanleiding van de aardbevingsramp in Japan heeft de Paus de regeering te Tokio zijn deelneming betuigd en een groot bedrag voor de slachtoffers beschikbaar gesteld. wen wordt verkregen, waarnaast nog onge veer 8000 m2 op open terrein beschikbaar -s. Tevens zal er een reorganisatie van de groepsindeeling worden voltrokken. De eer ste twee dagen van de Voorjaarsbeurs, 11 en 12 Maart, zullen in dienst staan van de ex portbelangen. Het is de bedoeling, dat tijdens de exportdagen het bezoek uit het buitenland zooveel mogelijk wordt geconcentreerd, waar bij door een verhoogdèn toegangsprijs wordt zorg gedragen, dat de hiertoe noodzakelijke rustige sfeer niet door een te grooten toe loop van particulieren onnoodig zou worden verstoord. Verschillende landen zullen met een oollectieve groep deelnemen. Op deze wijze zullen medewerken België, Finland, Frankrijk, Tsjecho-Slowakije en Zwitserland, terwijl met eenige andere landen nog onder handelingen loopen. Voor de Najaarsbeurs in Sept. 1947 is zelfs deelneming van Canada in het vooruitzicht gesteld. De textielindustrie zal in Maart in een zeer groote groep deelnemen en een plaats vinden in de Beatrixhal. Gedenksteen voor Tilburgsche pilotenhelpster RAJF. vliegtuigen zullen bloemen boven haar huis strooien. Op 2 Febr. zal als posthume hulde aan de Tilburgsche vrouw Coba Pulskens, die haar illegaal werk zij hielp tientallen geal lieerde piloten over de Belgsche grens met den vergassingsdood in het kamp te Ravensbrück moest bekoopen, in haar wo ning een gedenksteen worden onthuld, waar bij naast vertegenwoordigers van de Neder- landsche en de Engelsche Regeering deputa ties van tallooze organisaties tegenwoordig zullen zijn, terwijl de R.A.F. met vliegtuigen een bloemenhulde zal brengen. De plechtig heid wordt besloten met een militair défilé. De felle koude maakt het de bewoners der noodgebieden nóg moeilijker dan ze het reeds hadden, doch gelukkig heeft de strenge vorst toch deze goede zijde, dat de rietoogst snel binnenkomt en riet is thans een onmisbaar product voor den wederopbouw. ALDUS OORDEELT PROF. WATERINK Op de te Zwolle gehouden jaarvergade ring van die Vereeniging voor Chr. M.U.L.O. hield prof. dr J. Waterink" uit A'dam een referaat over de aesthetische vorming op onze Mulo-school. Spr. deed uitkomen, dat het woord aesthetica naar zijn grondvorm slechts beteekent: waarneming, gewaarwording, en niet beperkt mag worden tot schoonheids leer. Het omsluit de geheele persoonlijkheid, godsdienstig zedelijk en aesthetisch. De rela tie-beleving heeft daarom groote paedagogi- sche waarde. Het Mulo-onderwijs vormt den geestelijken middenstand, die zoowel met de hoogste als met de laagste lagen der samenleving contact heeft. Het is dan ook van groote beteeken is voor het niveau, waar op een volk leeft. De vorming moet leiden tot het zich rekenschap geven en tot uit drukking brengen van de aesthetische be leving. Niet eerst de beredeneering, maar het object zelf zal benaderingspurat zijn voor het bereiken van het hart dier leerlingen. In den Hemel heerecht niet de logica, maar de schoonheid en 't aesthetische terrein is niet van de wereld, maar van allen, <Sie God. lief hebben. Aan de bespreking werd o.m. deelgenomen doocr den heer F. C. v. Dorp, die een treffend verzetsgedicht voordroeg als voorbeeld voor het overbrengen van schoonheidsontroering. Op de desbetreffende vragen antwoordde prof. Waterink, dat tentoonstellingsbezoek z.i. voor de aesthetische vorming van weinig of geen belang is. De reactie van de Jazz op de jeugd is geen emotionaliteit, maar sen sibiliteit. Jazz is geen kunstuiting en heeft al veel jongeren geestelijk kapot gemaakt. Aan de jaarvergadering was een uitge breide tentoonstelling schoolboeken en leer middelen verbonden. RADIO-DIRIGENT PIERRE REINARDS MOET NOG 1V4 JAAR ZITTEN De dirigent van den voormaliigen Neder!. Omroep Pierre Reinards. die o.m. het Horst Wessellied en het Deutschlandlied Uet spelen, kreeg van het Gooisahe Tribunaal een interrveeringsstnaf van 2 jaar. Roods was hij 7 mnd. geïnterneerd geweest, waar na hij voorloopig werd vrij gelaten. Thans moet hij nog 1 jaar en 5 mnd. zitten. 'T ZONDAGMIDDAG-CABARET t Gooisohe Tribunaal veroordeelde den radio-musicus J. Schurink, - die deel uit maakte van 't N.S.B.-cabaret van Pa-ulus d« Ruüter tot 1 jaar en 7 mnd. interneerin*. THANS IS HET HARD WER KEN GEBLAZEN De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Er wordt thans dag en nacht gewerkt. De rust aan boord is verdwenen. Het is een gehaast en gejacht, waarvan een gewoon mensch, die zoo'n be drijf nog nooit van dichtbij heeft meege maakt, versteld staat. Iedere ploeg werkt 12 uur achtereen met slechts korte onderbre kingen voor de schaft. Het is nu uit met de „ontspanning", zooals we die in de afge- loopen weken hebben beoefend. Men gunt zich geen tijd meer om ochtendgymnastiek te doen. Dat komt later wel weer. De spie ren worden nu los genoeg gehouden door den ingespannen, den geheelen mensch eischenden arbeid. Practisch wordt het nu geen nacht in deze streken, hetgeen er toe bijdraagt, om in de uren, die de bemanning in ploegen ter be schikking staan, zooveel mogelijk werk te verzetten. Het is een machtig gezicht als één der vangschepen zijn buit aan het moederschip overgeeft. De walvisch is langszij gebonden, het moederschip neemt hem over en daar gaat de jager weer heen naar de vangst- gronden voor nieuwen buit. De gevangen walvisch drijft nu achter het moederschip aan. Met zijn staart wordt hij in de „slip way" (die we de Walvischstraat noemen) ge trokken, de groote schaar wordt er boven gebracht, de geweldige grijpers klemmen zich in het vleesch van den dikhuid, de groote stoomlieren, die zich midscheeps hoog boven het dek bevinden, beginnen te draaien, de stalen kabels spannen zich en bijna sta tig komt nu de kolos van gemiddeld 70.000— 80.000 kg. binnen. De visscherij-inspecteurs, die tot nog toe een gemakkelijk leven hebben geleid, komen nu in actie, zij meten er mocht soms een ondermaatsche bij zijn en verzamelen ge gevens, indachtig aan de bepalingen van de internationale walvischconferentie. De harpoenen, die in het lichaam gescho ten zijn, staan soms krom, als teeken van den verwoeden strijd, die zich tusschen vang- schip en slachtoffer heeft afgespeeld. Soms ook zijn de harpoenen geheel in het lichaam gedrongen. Als het slachtoffer aan boord gezeuld is beginnen de flensers hun werk. Zij klauteren langsèij en bovenop het gedoode dier, als dwergen op Gulliver. Zij hebben spijkerlaar zen aan, om zich op de gladde huid van het monstei gemakkelijk te kunnen bewegen. Het is, alsof zij ruiken, waar zich de afschei ding van spek en vleesch bevindt, want meesterlijk handig en ervaren steken zij de messen er diep in, om op verbazingwekkend snelle wijze den visch te „pellen". Bij den kop maken zij een gat in het spek en bevestigen daar een knevel, die met een tros verbonden Wordt aan de stoomlieren. Opnieuw begin nen deze hun werk. Groote lappen spek van 15 meter en nog grootere lengte worden op getrokken, om door de mangaten op het dek in de ketels te zakken en daar een ver dere bewerking te ondergaan. De reusach tige kop van den visch wordt gefileerd. Niets Oplossing voor huurschuld van geëvacueerden Men wende zich tot de districtsbureaux oorlogsslachtoffers. Geëvacueerden, die door toewijzing van een duurdere woning in huurschuld zitten, kunnen, ook al kwamen zij reeds met den kantonrechter in aanraking, zich tot de dis trictsbureaux verzorging oorlogsslachtoffers wenden, welke binnen zekere grenzen be voegd zijn deze moeilijkheden uit den weg te ruimen. Dit geldt alleen voor thans be staande schulden, daar men thans immers huurbijslag kan aanvragen, indien de huur boven de oude huur uitgaat en meer be draagt dan 15 pet (20 pet voor gezinnen met 4 of meer kinderen) van het gezinsinkomen, na aftrek van hetgeen dit inkomen door al- gemeene loonsverhooging is gestegen. KERSTPOST VAN DE JONGENS IN INDIë AANGEKOMEN Gistermiddag zijn op Schiphol 2 Dakota's van het 19e esquadron uit Indië gearriveerd, respect, met 3839 en 4000 Eng. ponden pak- ketpost van Ned. militairen. wordt ongebruikt gelaten, want vrijwel alles kan ergens toe dienen. Het lichaam zelf wordt naar het andere gedeelte van het schip, het slachtdek, voor de brug, gesleept en ontvleesd. De been deren worden onder de stoomzaagmachine bewerkt, de ingewanden gaan overboord, de rest gaat de kookketels in. Zoo werkt men op de „Willem Barendsz". Nederl. kinderen zingen voor de B.B.C. Op Eersten Kerstdag zullen de Engelsche radioluisteraars in „The home service" een programma kunnen beluisteren, waaraan Nederlandsche kinderen medewerken. In verschillende Europeesche landen zijn nl gramofoonplaten gemaakt van kinderzang. Ook de in Hilversum vervaardigde gramo foonplaten zullen door de B. B. C. tijdens het kinderuurtje (18 uur Ned. tijd) worden uitgezonden. Het schilderachtige Giethoorn is niet alleen in den zomer, doch ook in het hartje winter de moeite van het aanschouwen waard. Zoo'n bruggetje en een sleetje doen het minstens zoo goed als de bekende punter Dr Van Mook sprekend op de Denpasar-conferentie: „METHODE-LINGGADJATI DE EENIG JUISTE" De tientallen sprekers beantwoordend, die op de Denpasar-conferentie het woord had den gevoerd, zeide dr Van Mook o.m., dat vrijheid en onafhankelijkheid idealen zijn, waarvoor het waard is te strijden, en waar aan ook Nederland in alle oprechtheid wenscht mee te werken om Indonesië te maken tot een volwaardige natie, welke in de internationale wereld als zoodanig er kend wordt. Het is derhalve verheugend, aldus dr Van Mook, thans te kunnen steunen op een po sitieve uitspraak van de Tweede Kamer, welke aantoont dat meer dan twee-derde der leden achter Linggadjati staat. De feiten zullen aantoonen, dat de gevolgde methode de eenig juiste is. Verwacht mag worden, dat de ontwerp-overeenkomst binnenkort onderteekend zal worden, wanneer ook het vertegenwoordigend lichaam van de repu bliek zijn instemming zal hebben betuigd. Dit zal dan beteekenen, dat een organisa tie tot stand is gebracht, ten gevolge waar van Indonesië als rechtspersoon naar buiten zal kunnen optreden. Nederland zal den nieuwen staat inleiden bij de V.N., doch daar het niet het risico wenscht te loopen, dat de voorgestelde staat zou worden ge- debalotteerd, is een tusschenperiode van ten hoogste twee jaar noodzakelijk geacht. Sprekend over de Nederlandsche verant woordelijkheid en wat daarbij behoort, zeide dr Van Mook, dat er nog steeds uitingen worden vernomen, als zouden degenen, die de zijde der Regeering hadden gekozen, daarvan de gevolgen zullen ondervinden, zoodra de Indonesische onafhankelijkheid werkelijkheid zal zijn geworden. De Regee ring eischt echter, dat geen wraak wordt genomen op hen, die met haar den wettigen weg der evolutie zijn gegaan. Vooral indien van repubiikeinsche zijde de propaganda, welke gebaseerd is op mo gelijke voortzetting van het conflict, ge staakt wordt, zal de rood-witte vlag niet langer het symbool van strijd zijn, doch zal zij dan kunnen worden aanvaard als zinne beeldige voorstelling van het Indonesische nationalistische streven, aldus meende spre ker. Wat betreft het volkslied was dr Van Mook van oordeel, dat daarover een beslis sing reeds geruimen tijd geleden genomen is en slechts behoeft te worden vervolmaakt, wanneer over geheel Indonesië de erken ning van het „Indonesia Raja" door de be voegde organen zal zijn gegeven. Dr van Mook besloot zijn rede, door te zeggen, dat eikaars hulp aanvaarden geen schande is, mits deze hulp vrijwillig ge vraagd en gegeven wordt. Comité uit de G.O.I.ÏF.N. achter prof. Gerbrandy Öaar de Gemeenschap van Oud-Illegale Werkers Nederland (G.O.W.I.N.) niet aan politiek doet, zal uit deze illegalen een co mité worden gevormd, dat zich achter de actie van oud-minister P S. Gerbrandy zal stellen, aldus werd medegedeeld op een bij eenkomst van de prov. Utrechtsche raad van de G.O.W.I.N,, waarvan de voorz. H. J. Ewoudt Vermeulen scherp stelling nam tegen de overeenkomst van Linggadjati.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 9