Opnieuw het Leidsch Studiefonds in 't geding Ontevredenheid over Evacuatiebureau-beleid Het Groote Geheim r NIEUWE LEIDSCTÉ COURANT 6 DINSDAG 24 DECEMBER 194# VIT DE RAADZAAL Volgend jaar telefoon voor de Raadsleden? De Leidsohe vroedie vaderen konden blijk- baar in- de laatste vergadering van het vlie dende jaar niet -gemakkelijk van elkaar scheiden-, want zij waren, gisteren nog den geheelen middag bijeen- en- toen het kwart voor zes was, hing er een avondzitting als een dreigende wolk boven de hoofden van cbe raadsleden en journalisten, die mevr. B-raggaar-De Does zeer dankbaar wagen, dat Bij op het idee kwam dan toch nog maar een vergadering te houden in 'het jaar 1946. De -interpellatae-aanvrage van den heer A. van J>ij-k (K.V.P.) over de werkwijze van het bureau Huisvesting (zie elders in o-ns blad) was de aanleiding tot deze Oudejaarsbijeen- komst van de vroedschap. Het verliep ook niet vlot met de behande ling der agenda. Nadat de heer' J Verstegen Was -geïnstalleerd als wnd. gem. ontvanger, •kwamen de benoemingen aan de orde en bet was de heer Van Dijk (K.V.P.), die voorstelde in geheime zitting over te gaan-, welke ruim een uur heeft geduurd. Tot tijd. 3-eeraar in het Nederland-sch en de Geschie denis aan het Sted. Gymnasium werd be noemd dr J. J. Mak; tot hoofd van de be waarschool aan 'het ElLsabethsho-f, mej. D. v. Minnen te Assen, tot leerares in de ldch. oefening aan de H.B.S. en het U.L.O. mej F. A. Nawijn en tot onderwijzer in de ldch. oefening bij het U.L.O.de heer W. Leen en te Den Haag- Op verzoek van den heer L. Robbers (Pret. Chr.) werd de benoeming van vier stads- g-eneesheeren aangehouden-, aangezien hij .deze zaak eerst in de commissie wilde bren gen. - De -heerem Aadders (K.V.P.) en Stolp (Prot. Chr.) maakten bezwaar tegen, de aanschaf fing van een draaibank voor de H.B.S.maar weth. Van Schaik antwoordde, dat deze uit gave financieel verantwoord was, aangezien- onder® het onderwijs stagneert, terwijl weth. V. d. Kwaak op de vraag van- den heer Stolp de toezegging deed- ge-én bezwaar te hebben- om t.z.t. een- globaal overzieh-t te geven van de aan de gemeente-eigendommen tijdens de bezetting aangerichte schade, waarvan deze aanschaffing ook een gevolg is. Het wor stel werd1 hierna met 286 stemmen (K.V.P) aangenomen. Het prae-advies van B. en W. in zake de telefoon aansluiting van de woningen van de raadsleden, tegen welke uit- gave Ged. Sta ten bezwaar maakten, deed mevr. Braggc De Does (P. v. d. A.) uiting geven aan het onbevre digend gevoel over het verloop van deze kwes tie. De raadsleden hadden volgens spr. direct na de bevrijding hun telefoon moeten terughebben en tnevx. Braggaar-De Does kon niet aanvaar den, dat hiervoor geen, gelden zouden kun nen worden gevoteerd, waardoor Ged. Sta ten blijk geven van weinig waardeering voor bet werk de-r raadsleden, hetgeen toch ge schiedt in het algemeen belang. Spr. vroeg tenslotte, of B. en W. bereid waren op de begroeting hiervoor -gelden beschikbaa-r te stellen. Mevr. BRAG GAAR DE DOES. Mooie expositie in Museum voor Volkenkunde Unieke verzameling van Oostersche kleinkunst In het Museum voor Volkenkunde aan den Stationsweg wordt van 23 Dec.1 Februari 1947 een expositie gehouden o-nder den titel fiiGrafiek en Kleinkunst". Op deze bezienswaardige, en niet dn het minst leerrijke tentoonstelling is een aantal kostbaarheden bijeengebracht uit het om vangrijke gebied der Oostaziatische kunst, al dus dr C. C. Krieger op een gisteren ge houden persconferentie. H-et is een opmerke lijk verschijnsel, dat in ons land reeds lan gen tijd een groote interesse bestaat voor deze uitingen van kunst onder particuliere verzamelaars. Dank zij de medewerking van de eigenaren van de door den in 1935 over leden mr W. Kohier vereenigde verzameling van J-apansche kleinkunst, is thans het pu bliek van onze stad we moeten het zeer zeker als een groot voorrecht beschouwen in de gelegenheid gesteld een van de prach tigste en uitgelezenste collecties o,p dat ge bied te gaan bezichtigen. Als de toeschouwer door de expositiezalen dwaalt en zióh uitsluitend bepaalt bij het ge- bodene, bij dat wat te zien is, moet er toch Vel een diepe gewaarwording bij hem opko men en w-el vervuld worden van een volko men appreciatie van werk, door Japacische kunstenaars tot stand gebracht. Jaren waren ze er soms mee bezig, maar zij volhardden, totdat er iets geschapen was, waarover zij zich recht konden verheugen. Het doel van deze tentoonstelling is, dat in veel wij-deren kring de oogen geopend Worden voor de kunst en de kunstnijverheid Van de buiten-Europeesche landen met hun Cultuurgebieden, wier schoonheid voor velen neg een verborgen schat is. Wij kunnen iedereen, ingewijden en niet- ingewijden, opwekken deze unieke expositie te bezoeken. KERSTFEESTVIERING ZONDAGSSCHOOL De Zondagsschool „Zaai u-w zaad in den morgenstond" hoopt Donderdag 26 Dec. a.s. In de Geref. kerk aan de Heerengracht, ^s middags half vijf, het Kerstfeest te vieren. Belangstellenden zijn hartelijk welkom. DISTRIBUTIEVARIA Op Vrijdag 27 Dec. as. zijn voor het af halen van een schoenenbon zij aan de beurt, wier naam begint met de letters K, L en M. i Het distributiekantoor is geopend van 8.30 12 uur en van 1416 uur. De heer Hendriks (Prot. Chr.) stelde voor in beroep te gaan bij de Kroon, waarop de burgemeester opmerkte, dat dit niet kon, omdat het 'h-ier geen uitvoering van een^be- sluit betrof. De fractie-voorzitter der K.V.P., de heer Wilm-er, sloot zich aan hij de woorden van mevr. Braggaar en meende, dat d-e raad. het hoofd- niet in den sch-oot moes-t leggen. Burgemeester Van Kinschot achtte de op lossing van mevr. Braggaar de hes-te en zegde toe, dat B. en W. nader zouden overwegen, o-p de nieuwe begrooting een post voor tele- foonaanleg uit te trekken. Bij het voorstel tot vaststelling van een wachtgeld en pensioenregeling voor de wet houders diende de -heer Piena (P. v. d. A.) een ander voorstel in, hetgeen echter op de perstribune onverstaanbaar was. De heer Wiilmer wenschte deze geheele zaa-k te doen- onderzoeken- door een raads commissie ad -hoe en oordeelde een- uitbrei ding tot drie jaa-r niet noodig, waarbij mr WoudEtra (Prot. Chr.) zich aansloot, omdat naa-r zijn m-eenang de uitbreiding niet werd gemotiveerd. Ook de he-eren Van- Welizen (Comm.) en .mr Vos (P. v. d. V.) deelden deze zienswijze en nadat de voorzatter had opgemerkt, dat in de practijk was gebleken, dat een- derde ja-ar wenschelijk was, werd' be sloten aan den wensch om deze aangelegen heid in zijn ge-heel te doen onderzoeken, tegemoet gekomen. (Zie vervolg Paig, 8). De Kerstgave van het Leger des Heils Ook dit jaar zijn weer honderden van de minderbedeelden door het Leger des Heils bedacht met een Kerstgave. Een Kerstgave, die niet het Kerstevange lie ging gepaard-, want vooraf 1-éidden majoor en mevr. Wels 2 diensten vanwege de groote schare en daa-rin las de majoor het Kerstevangelie uit Lucas 2, zong een Zu-sterkoor Kerstliederen en bracht mevr. Wels een Kerstboodschap. Bij het lijvig levensmiddelenpakket werd ook een Kerstboek toegevoegd. Wat in Den Haag en Amsterdam niet slaagde, is majoor Wels gelukt en velen hebben, hem dit als een groote verdienste aangerekend. Het Leger heeft het zeer druk met de feestdagen, maar dit belet hun niet om op d-en 2en Kerstdag ook nog te zangen voor de patiënten in het Acad. Ziekenhuis. Wij vestigen er tevens de aandacht op, dat de bijeenkomst van het Leger des Heils in de groote Stadsgehoorzaal morgenochtend niet om 8 uur, doch om 6 uur aanvangt. Voorschotten op de komende salarisverhooging Men koestere echter niet te hooge verwach tingen, aldus weth. Menken. In de gistermiddag gehouden Raadsverga dering heeft weth. Menken medegedeeld, dat tegemoet zou worden gekomen aan het ver zoek van de Unie van Gemeentepersoneel om een voorschot te verstrekken op de te ver wachten salaris- en loonsverhooging voor het gem een-tepersoneel De wethouder zeide echter met nadruk, dat men hiervan niet te hooge verwachtingen moest koesteren-, omdat de verhoogingen slechts varieeren van 60 cent tot f 3.44 per week. Teneinde de inhouding op de salarissen ■en loonen niet al te veel te doen drukken, zal echter over dé maanden October, Novem ber en December een voorschot worden ver leend en weul voor ongehuwden f 16, voor gehuwden en kostwinners f 25, terwijil voor elk kind dit bedrag op f 5 is bepaald. De Raad verleende den wethouder carte blanche om overeenkomstig zijn mededeeïin- gen te handelen. Tot den laatsten dag voor Kerstmis blijft het druk voor de verkoopers van Kerstboomen. Belangstelling is er genoeg voor, zooals dit plaatje van onzen fotograaf te zien geeft. EEN DOKTER NOODIG? De Zondagsdienst der huisartsen zal yah heden, 2 uur, tot Donderdag 8 uur, worden waargenomen door dr De Bruyné, De Graaff, Langezaal en Ndeuwenzwaag. Op Tweeden Kerstdag door dr Hartman, Van Leeuwen, Simons en Verbrugge. DEBAT IN DEN GEMEENTE RAAD OP KOMST Het raadslid van de fractie der K.V.P., den heer Alb. van 'Dijk, is in de gisteren gehouden vergadering van den gemeente raad verlof verleend onderstaande vragen tot B. en W. te mogen richten, inzake de werkwijze, van het Gem. Huisvestings bureau, waarover in verscheidene krin gen der burgerij óntevredenheid zou be staan. De vragen van den heer Van Dijk lui den: Is het B. en W. bekend, dat le. bepaalde zeer urgente gevallen van huisvesting na meer dan een half jaar nog steeds niet zijn opgelost? 2e. Dat op het Gem. Huisvestingsbureau bij de toewijzing van woningen geen vaste lijn wordt gevolgd? 3e. Dat er nog teveel woningen gerui- men tijd onbewoond blijven? 4e. Dat er door -het Gem. Huisvestings bureau geen of te weinig overleg wordt gepleegd met officieele instanties en of met personen, die krachtens hun beroep feitelijk aangewezen en bevoegd zijn tot het verleen en van rechtskundigen bij stand? Zijn B. en W. niet met mij van mee rling, dat uit de hier genoemde feiten, welke met vele voorbeelden k-unnen wor den toegelicht, duidelijk blijkt, dat het Gem. Huisvestingsbureau in zijn werk wijze ernstige gebreken vertoont? Zijn B. en W. bereid aan den raad een voorstel te doeii tot het instellen van een commissie, bestaande uit deskundigen, welke commissie tot taak zal hebben, van advies te dienen in aangelegenheden, be trekking hebbende op de huisvesting? Dr. v. Strijen werd onschuldig verklaard Tribunaal deed vanmorgen uitspraak. Het Leidsche Tribunaa-l deed hedenmorgen uitspraak in de volgende zaken: De beschuldigingen tegen mr dr v. Stryen, die reeds in vrijheid was gesteld, werden vervallen verklaard; Th. Snoeker te Leiden, interneering tot 24 Mrt. 1947 en ontzetting uit de beide kiesrechten; P. A. Snijders, interneering tot 1 Febr. '47 en ontzetting kiesrechten; E. A. H. Hoe-k te Leiden, intémeeWng tot 12 Febr. '47 en ont zetting kiesrechten; H. A. Eigenbrood te Voo-r hout, interneering tot 1 Febr. 47 en ontzet ting kiesrechtèn; K. Dekkers te Zoetermeer werd in vrijheid gesteld, doch ontzet hit de kiesrechten; J. Beréndsen werd eveneens in vrijheid gesteld, ontzetting uit de beide kies rechten;' AA. H. Th. Joha te Al-phen a/d. Rijn interneering tot 27 Jan. '47 en ontzetting uit de beide kiesrechten, het recht om te dienen bij de gewapende -macht en verbeurdverkla ring van zijn vermogen tot f 6000. Aangezien weth. Jongeleen zeide voor nemens te zijn op deze vragen breedvoe rig te willen ingaan, teneinde opheldering te verschaffen over deze aangelegenheid, stelde burgemeester van Kinschot voor de zitting, wegens 't vergevorderd uur het was inmiddels kwart voor zes gewor den te verdagen tot de avonduren. De wethouder stond erop, deze zaak nog dit jaar te willen afdoen, doch de heer Frohwein adhtte, dat de raad 's avonds onvoltallig zou zijn, omdat men niet op een avondzitting had gerekend, terwijl het toch van belang was, dat alle raadsleden aanwezig zouden zijn. De heer Riedel stelde voor de zitting voort te zetten, maar zijn fractiegenoote, mevr. Braggaarde Does, wilde dit punt niet maar zoo eventjes behandelen en deed het voorstel om Maandagmiddag, 30 December, nog bijeen te komen, welk voorstel door den geheelen raad werd ge steund en ook door het college van B. en W. werd overgenomen. De gemeenteraad zal dus dit jaar nog een vergadering houden en deze zal zeer zeker belangrijk worden, want, zijn wij wel ingelicht, dan zal het niet bij de vra gen van den -heer Van Dijk en het ant woord van den wethouder blijven, doch zal men kunnen rekenen op een uitge breid debat over de woongelegenheid in Leiden en het heleid van het Evacuatie- bureau. Wellicht komen wij voor het einde van het jaar nog voor verrassingen te staan. KERSTCONCERT MAREKERK. De Fran-sche organ-ist Louis Vierne hèeft eens gezegd.-: „De toetsen moe-ten- doen wat de vd-nigers wallen!" Hij 'bedoelde, dat o-p een orgel alle finesse® van p-hraseerang en articulatie tot hun- -recht moe-ten komen. Op het orgel ooi de Marekerk is dit niet het geval; dit instrument spreekt slecht aan, vooral in het -pedaal. En een preciese aan spraak is wel een eerste voorwaarde voor de vertolking van de zes triosonates van Bach. Piet Ui-terlnnden speelde gisteravond de derde van deze sonates. De vertolking was uitstékend, rhythimisoh, met stijlvolle phraseerang en articulatie. Maar door de gebreken van het instrument kwamen de intenties van den concertgever on-volledig tot hun recht. Daarmede in verband- was de klankverhouding tusschen ma-nua-len en pedaal ook niet overal bevredigend. Veel beter klonken de koralen van Bach en Flor Peeters. Prélude, fuig-ue en variation van Franck vraagt een heel ander instrument. De Vox humana in de fuga klonk bepaald leelijk. Mevrouw Rensdnk -heeft d-en laatsten tijd onmiskenbare vorderingen gemaakt. Het sympathieke geluid- heeft aan draagkracht gewonnen en d-e stem is veel meer geëgali seerd, al is de laagte nóg niet geheel be vredigend. Ook de voordracht is er op vooruit gegaan. In de liederen van Cath. van Rennes en Van den- Sigtenborst Meyer was zij op haar best. HENNIE SCHOUTEN. Als het Kerstfeest in zacht komt, heerscht er in elke woning een en al be drijvigheid. Als het gezin meer dan twee personen telt en wellicht een dochter, die reeds „uit de kluiten" is gegroeid, rijk is, dan pleegt de moeder al weken van te voren overleg met haar, hoe zij de bon nen, die van een geringe toewijzing zijn „achtergehouden", het best kan benutten, e>n waar zij bij haar inkoop het meest succes boekt. Haar oogen rollen 's avonds af en toe over de advertentiepagina's van de krant om te zien, of er soms nog een zaak is, die nu eens bij inlevering van ingrediënten -iets speciaals biedt, want het Kerstfeest, dat komen gaat, moet onder alle beslommeringen van den dag toch een uitzonderlijk karakter dragen. Zoo worden heel nauwkeurig alle voor bereidingen getroffen^ de bus met opge spaarde suiker wordt voor den dag ge haald, en stipt wordt een pond afgewo gen om koekjes te laten bakken, 't Is wel noodg, dat je er al een week van te voren mee begint, want de bakker heeft het zoo druk, en op den -dag zelf wil ook hij vrij af hebben. Vader, een goede man, die echter wars is van elke huishoudelijke bezigheid, is bij dit tafereeltje eventjes toeschouwer, maar als er nog -meer zakken en lepels, om al les zorgvuldig uit de doos in het daar voor bestemde zakje te deponeeren, op de „bezaaide" tafel verschijnen, wordt het hem toch te gortig en zegt hij met een zacht woord, dat zij zich maar niet zoo druk moeten maken, om zich verder in zijn krant te verdiepen. Het is op zijn kamer lekker warm, de ijzige Noorden wind blaast in den schoorsteen, waaruit de rookslierten, je kunt het buiten in den schemer nog net zien, met kracht worden weggeslingerd. Hu, 't is binnen toch maar veel aan genamer. Vader legt de krant op zijn tafel en speurt aandachtig langs de rug gen van de vele boekenrijien, d-ie in drie groote kasten staan opgesteld. Juiist, daar heeft hij ze, eén benijdenswaardige serie Kerstlitteratuur en verschillende boeken, die een rijke vertelstof bevatten, oan. van Anne de Vries en Van der Hulst. Als 'predikant moet je een diergelijke collectie wel bezitten, want de reeks Kerstfeesten is schier eindeloos. Is het geen kernrijke gedachte, dat alle Christe lijke organisaties één groot feest vieren, dat men allemaal eens over de muren van zijn bekrompen idee -heen kijkt, zoo dat het gedenken van Zijn komst werke lijk getuigt van eenheid en verbonden heid in Christus?, zoo overdenkt de her der en leeraar. Wanneer zal dit verwe zenlijkt k-unnen worden? „Kunnen", ja, er zijn nog zooveel menschen en dingen, die het onmogelijk maken, schijnbaar niet mogelijk liever. Vadie-r zoekt Kerstverhalen op, morgen heeft hij drie feeeten achter elkaar, de meisjes- en jongensclub en de vrouwen- vereeniging. Zoo bereidt de eene catego rie zich voor op uitsluitend materieele zaken, die bij' dit feest niet ontbreken, terwijl het andere deel zich meer op de essentieele dingen toelegt: aan de Kerst- wijding, welke wordt gehouden, kleur en perspectief geven, in één woord: het ge heel waardig doen zijn. En dan, als alle dingen gereed zijn, gaan de Kerstklokken luiden en jubelt het koor der engelen ons toe: „Vrede op aarde, i-n de menschen een welbehagen". Dan komen de lang verbeide Kerstda gen. Moedier en dochter hebben wonde ren verricht, er zijn koekjes gebakken, de pannekoeken staan te pronken op het tafeltje, de pikante geur van den ver sierden boom vervult de groote kamer, welke sprookjesachtig flauw wordt ver licht door het vriendelijk geflonker van de kaars-jes en vader, die na een vèr- moei-de daktaak dicht 'bij de kachel is gekropen, leest een verhaal: „Het Karre tje". Er heerscht een heilige sfeer in de kamer. De kinderen -hebben h-un aan dacht ten volle geconcentreerd op den ouden man dn het verhaal, die voor zijn jongetje een wagentje maakte en toen het klaar waszijn ondeugende jongens gekomen omhet weg te nemen en te vernielen-. De tranen bran den in hun oogen, ze beleven het als 't ware zelf. Wat later in den avond komen de tongen los en schallen de stemmen de liederen uit: de Kerstcantate wordt ge zongen, rondoan het orgel; daar klinken ,,'t Was nacht in Bethlem's dreven" en „Heerlijk klonk het lied der eng'len". Allen waren tevreden en gelukkig. Met de warmte van de kaarsen en het smaak volle van de versierde tafel met de vele lekkernijen? Ja zeker, ook! Maar diep in het hart leefde de stille vreugde over het grooite geheim van het wonder van Beth lehem, dat in deze dagen zoo helder voor ons staat. Blijde, omdat de hemelpoort door God zelf in het nederdalen van Zijn zoon op deze aarde is ontsloten. pat is Hem eeren in onze aardsche kleinheid, dat maakt tevreden en dat is voldoende om waarlijk gelukkig te zijn. Zoo schept Hij de mogelijkheid van het leven. Het werd een avond om nooit te vergeten. Met den danktoon in ons hart staan wij na Kerstmis weer in het volle, jach tende leven en het zij ons verlangen om ook dan, op het werk, of waar we ook zijn, te spreken van de dingen, welke we in deze da-gen v-an sfeer en rust hebben beleefd, over alles, wat wij „gehoord en gezien" hebben. d. e.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 10