DE KEKSTBENGEL 1 Kerstmis 1946 in Engeland HlMJm LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 20 DECEMBER MM Het verhaal van den ouden J Penghoeloe (Naverteld door onzen Indië-redacteur) Driemaal klapte de oude man in zijn han- j den ten teeken, dat hij zijn toespraak zou I aanvangen. Het rumoer verstomde onmid dellijk. De jonge Mohammedanen, allen Soendaneezen. verzetten %nog even hun mat jes. hurkten er op hun gemak op neer en lujsterden toen in volle overgave naar het geen de gTijze priester hun te vertellen had „Ik ben de oudste van jullie." begon hij. „ik ben dus ook de wijste. Luister daarom goed naar mijn woorden; ik ben er zeker van. dat je dr voordeel mee zult doen Mijn verhaal begint op 't oogenblik. dat op dien somberen morgen van den 8sten Maart, nu dus ongeveer 4% jaar geleden, de Japansche horden ons vredelievend land binnentrokken, om overal waar zij kwamen ellende en wanorde teweeg te brengen Ik woonde toen in Bandoeng, vlak bij de moskee op de Aloon-Aloon, en zag hoe zij in hun vale uniformen, met hun klepperende zonnedoeken op het achterhoofd, in drom men de stad binnenkwamen Ieder van ons weet, wat een tijd wij onder den gelen overheerscher meemaakten Hoe wij leden, hoe onze vrouwen - en kinderen „Heb geduld, broeders." troostte ik hen. „eens wordt het weer zooals vroeger, dat Ae Gouverneur-Generaal in Batavia woont •b van daaruit regeert tot heil van een ieder, die in dit land geboren Is." verneur-Generaai. weer in zijn witte paleis te Batavia, van waaruit hij zal regeeren tot heil van een ieder, die zoo gelukkig is. in dit land geboren te zijn Onthoudt dit: eens wortit het weer als vroeger., bidt daarvoor en het zal zoo zijn Weinig had ik toen kunnen vermoeden, dat het meer dan drie lange jaren zou duren, voordat de Japanner overwonnen zou zijn Dat bericht kwam als uit den hemel geval len De Tenno Heika, de Japansche Keizer, de God van zijn volk. had zijn troepen op dracht gegeven, den verderen strijd te sta ken. Wat waren wij blij. broeders, dat het eindelijk zoover was! Doch ziet op 't oogenblik. dat wij reeds een feestmaaltijd wilden aanrichten om oeze gelukkige wending te vieren, gebeurde er iets vreeselijks De Japansche gouverneur- generaal op Java. die tot .lederen prijs wilde verhinderen, dat de blanken op ons prachtig eiland zouden terugkeeren, had kans gezien om in alle haast een regeering te vormen, die zijn duivelsche plannen verwe zenlijken moest. Ergens in Batavia gebeurde het: daar stelde de vijand, die den oorlog reeds verloren had. Soekarno aan als heer- scher over ons gebied Voor de tweede maal in successie werden wij overgeleverd aan bruut geweld, moesten wij met leede oogen aanzien, hoe een wilde massa een toestand in 't leven riep. welke voor ons allen noodlottig zou zijn Do oh nóg hadden wij de hoop niet opge geven: nóg verwachtten wij ieder oogen blik de Hollanders, die in staat zouden zijn om rust en orde te herstellen, en het gezag weer op zich te nemen Hoe anders kwam het uit: eerst weken daarna kwamen de overwinnaars van den oorlog. Het waren niet de Nederlanders, maar de Engelschen. die zoo weinig inzicht in den toestand toonden, dat de ordelooze republiek er eer van groeide.,.. Onder den druk der omstandigheden ver huisde ik naar het Noordelijk deel van Bandoeng, waar Ik in 't huls van den gewe zen loerah uit mijn geboorteplaats een lief derijk onderkomen vond. Hoe blij ik hierover ook was. aan den anderen kant vond ik het ontzettend om te zien, op welke wijze de pemoeda's ramp spoed en onheil brachten over onze stad. Er werd gemoord en geplunderd; huizen werden in brand gestoken, menschen ont voerden wij stonden machteloos Toen kwam. als ingrijpende maatregel de order uit, dat alle Soendaneezen. Java nen. Madoereezen en Sumatranen Noord- Ba ndoeng dienden te verlaten en in 't Zui den van de stad een toevlucht moesten zoe ken Ik bleef, ondanks alle waarschuwin gen van booze jonge landgenooten, die mij voorspelden, dat de Nederlanders mij zou den onthoofden.... Nooit heb ik spijt gehad van mijn be sluit integendeel: de blanken behandel den mij uiterst voorkomend en stelden alles in het werk, om mij 't leven zoo aangenaam mogelijk te maken lederen morgen ging ik er op uit. om te vernemen wat voor maatregelen er zouden worden getroffen En zoo vernam ik dan op een dag, dat Zuid-Bandoeng, waar onze landgenooten opgepropt leefden, gezuiverd zou worden Eerst schrok ik. toen ik dacht aan alle onsehuldigen. die op deze wijze zouden ondergaan. In mijn verdriet begaf ik mij naar den Hollandschen commandant, dien ik smeekte. bloedvergieten te voor komen. Hij beloofde het en willigde mijn verzoek gaarne in. om voor een paar uur de bevolking in het Zuiden op te zoeken, ten einde haar te waarschuwen voor hetgeen gebeuren ging Met hoop in het hart ging ik op weg. doch nauwelijks was ik de spoorlijn over. welke Noord en Zuid scheidde, of jonge landgenooten dwongen mij te kndelen Zij vroegen, wat ik in mijn 9child voerde Op mijn antwoord, dat ik hun penghoeloe. hun priester was. keken zij mij minachtend aan Hoe bespotten en vernederden zij mij: ik. die gekomen was om hen te helpen. Een van de jongelieden zeide tot zijn kameraden: „Geloof hem niet; hij is een vijand, een ITica-hond: ik kèn hem'v Ik moest onverrichter zake terugkeeren en v/as niet in staat de goeden onder mijn menschen persoonlijk te waarschuwen voor 't leed. dat over hen zou komen De aanval werd, nadat het ultimatum was afgeslagen, den volgenden morgen ingezet, voordat de zon was opgekomen Haast on middellijk trokken de jeugdige terroristen, tezamen met hun kameraden van de T.R 1.. terug, doch niet voordat zij geheele kam pongs en geheele wijken in brand hadden gestoken. Het was een verschrikkelijk gezicht en diep tn mijn hart bloedde het over de misdaden, die mijn eigen landgenooten had den gepleegd Spoedig waren Noora en Zuid weer èén En daarmee was de eerste stoot gegeven tot de innige samenwerking, die er voor den oor log steeds tusschen blank en bruin had be staan Rust en orde keerden terug- Men schen gingen weer aan den arbeid, de hand aan den ploeg en wij dankten Allah voor zijn zegen £k, jonge landgenooten, werd door de Hot- landers tot hoofdpriester van het ressort Bandoeng benoemd. Ik kan jullie verzekeren, dat ik op dien morgen van mijn installatie van ontroering haast niet spreken kon En al was het dpn niet aan den toewan besar. dat ik mijn 'dank kon uitbrengen ik be- •uigde den Hollandschen commandant mijn vreugde over het feit. dat het onder zijn beheer weer vrede was geworden in Ban doeng Dit, geloovigen. .s netgeen ;k Jullie te vertellen had en waarvoor ik jullie uit alle streken van ons Soendaland bij mij heb la ten komen Hier is de taak. die Ik jullie meegeef: Keer terug naar jullie dessa's en roep alle inwoners dooi middel* van den tong-tong bij elkaar. Vertel hun namens mij, dat het weer rustig is in Bancjeng Zeg hun. dat het ook bij hen weer zoo kan worden wanneer zij slechts één ding doen: breken met alles wat onwaardig is. Maak hun duidelijk, dat de Nederlanders, wanneer die bij hen komen, ontvangen moe ten worden met den eerbied, die hun toe komt Want overal waar de Hollanders zijn. daar keert 't geluk terug en rust en veilig heid Overdenk vanavond broeders, voordat Jullie je slaapmatten opzoeken, nog eens wat ik. de wijste van jullie allemaal, verteld heb- Ga dan nu in vrede" dacht aan rappe voetjes, die Het was Kerstmis en nei „Mooi is het. hè?' Een tiaar huis renden om moeder was koud Het sneeuwde rivog stemmetje naast naar met een denneboompje te ndet. maar een vochtige mist zei het en een gezichtje verrassen Ze zag steeds weer hing tusschen de huizenrijen keek. op instemming wach- twee stralende oogen naar schijnsel van de helverlichte tend, naar haar op Een ar- moeder opkijken Het viel etalages verbrak echter dit moedig klein jongetje ^Ik haar niet eens op. dat hij niet grijze waas en deed de ge- zou vel groot willen zijnden winkel was binnenge zichten der voorbijgangers Hij wachtte blijkbaar op aan- gaan om het boompje te koo- helder oplichten Een vrouw moediging Ze lachte: „Nu, en pen. Hij leek wel héél weinig slenterde van etalage tot dan ..Dan zou ik bloe- op haar Kerstengel, maar hij etalage. Ze huiverde en trok mist willen worden... een had haar het geluk gebracht den zwaren bontmantel vas- mooi beroep... dan zou ik En stralend murmelde ze ter om zich heen Kerstmis allemaal dennetakken m mijn voor zich uit; de kerstbengel! Een bitter lachje speelde om etalage zetten!" ,Hou je daar Het warme gelukkige gevoel haar mond Wat had ze zich dan zóó van?" Ze vroeg net verliet haar niet meer vroeger daar toch allemaal een beetje verwonderd. „Ja. in de Wagenstraat stonden van voorgesteld. Met Kerst- óók wei, maar dan zou ik twee jochies in een volks mis moest het komen Wat? mijn moeder er eentje cadeau lunchroom Eén er van had Ze wist het zelf niet precies kunnen doenHij keek aan zijn blauwverkleumde Ze droomde van den Kerst- peinzend voor zich uit en er voetjes veel te groote afge- engel, die tot haar zou ko- kwam een haast ouwelijke trapte schoentjes, maar nt) men en haar het wonder zou trek in het kindergezicht. „Ik glunderde: ..Zeg kijk es. heb brengen. Het geluk, dat bij zou het nti ook wel kunnen ik d'r eventjes beet gehad! haar zou blijven en haar hart als ik maar.een gulden Een hèéle gulden!' Ze gie- warm zou maken Veel was had...." En twee oogen chelder. en porden elkaar er gekomen Vóór Kerstmis zagen haar uitnoodigend aan van plezier! Het vriendje en né Kerstmis. Het geluk Plotseling voelde zij haar keek bewonderend naar zijn echter en het verwachte hart bonzen onder dezen blik makker Die stak een groe- groote wonder bleef uit. Nóg een Nóg een, die graag zelig handje over de toon- Thans was deze wensch uit wilde geven l Ze voelde ziefc bank „Juffrouwtwee haar kinderjaren veranderd wonderlijk verbonden mei broodjes met knakworst Ze verwachtte niets meer. dit smoezelige ventje No-g Hij schrok er haast zelf Veel liever wilde ze zelf voor ze er zelfs erg in aad van Het klonk ook zóó im- l iven ZéL' iemand gelukk:? wist ze haar taschje geopend posanti Maar het was toch maken en was een gulden verhuisd zeker zijn goed recht! Wie Maar wien? naar een kleverig iongens- beweerde, dat hij het niet Voor een etalage met handje kon betalen? Hij voelde be- Kerstgroen bleef ze staan Hij zei niet eens dank je hagelijk de veilige bescher- Dikke witbestrooide denne- wel Als een pijl uit een boog ming van den gulden takken, met roode en witte schoot hij weg. .De veel te Dien avond waren drie har- kaarsen en linten, kransen groote schoenen klepperden ten gelukkig met klokjes versierd, het lag op de straatsteen en En zij? er allemaal. Zij had het niet meer koud. Edith Witzleb. 4b oetuigde den Hollandschen commandant dank voor 't feit. dat het onder zijn bestuur weer vrede was geworden tn Bandoeng." echter ls er zoo een verbetering in de af levering gekomen, dat de prijzen, weer naar een normale hoogte zijn teruggeloopen niet overal, maar toch op velerlei gebied. Men ziet nu ook weer eenvoudige vróuwen voor de toonbanken staan, die zich vroeger dergelijke uitgaven bijna niet konden per- mitteeren Oh ja. er komen nog teleurstel lingen genoeg voor In een warenhuis be streden twee vrouwen elkaar onder tranen het laatste' drlewielertje Tenslotte kwam de verkoopex er aan te pas en zeide. dat het al verkocht was en alleen nog maar tot deco ratie op de toonbank diende Opdat alle kinderen en ouders ook wer kelijk Kerstmis als familiefeest kunnen vieren en de bezettingstroepen ln Duitsch- land niet buiten gesloten zullen zijn. heeft het ministerie van Oorlog het zoo gearran geerd. dat de families de mannen ln Duitsch^ land met Kerstmis mogen bezoeken. De ouderdomsgrens der kinderen, die mee mo gen ls zelfs van 8 op 6 gebracht Of enkele kinderen niet ook sombere indrukken mee naar huis zullen nemen.? Bij diens bezoek aan zijn geboorteplaats} Tjibabat, bij Bandoeng, riep de Moham- I medaansche hoofdpriester van dat res sort, hadji Boeroei, die op 7 Sept. van dit jaar als zoodanig was benoemd, hon- I derden jonge Soendaneezen bij zich, om hun te vertellen, wkt feitelijk hun taak I was.... I ln uiterste wanhoop alles accepteerden, wat de overweldiger hun oplegde Hoe wij voor hem, haast zonder belooning, zonder voed sel en zonder kleeren, moesten werken Hoe de gezondsten onder ons in zijn verderfelijk leger werden opgenomen én op welke wijze zij onder zijn brute terreur moesten boeten voor de kleinste misdaden Dagelijks kreeg ik tientallen geiooVigen bij mij op bezoek jonge en oude Soendanee zen, die mij om raad en kracht kwamen vragen. Ik troostte hen zoo goed ik kon Ik zei tot hen. Wees geduldig menschen, heb vertrouwen in de toekomst, Binnenkort, waarschijnlijk reeds vóór de mais bloeit, zul len de Japanners uit ons welvarend land verdreven zijn Dan komen onze vrienden de Hollanders, terug. Die zullen ons weer het geluk schenken, dat altijd ons deel is ge weest Dan woont de toewan besat de Gou- „Het oogenblik van mijn installatie tot hoofdpriester van het ressort Bandoeng. Ik kan jullie wel verzekeren, dat ik diep geroerd was door al de huldeblijken, die ik zoowel van mijn landgenooten als van de Hollanders mocht ontvangen Dit jaar hebben de Engelschen zich voor genomen, Kerstmis zoo vooroorlogs moge lijk te vieren. In de groote Londensche win kelstraten verdringen de menschen zich om de zaken binnen te komen en stevenen di rect op de toonbanken af Thans kent men geen aarzelen, geen wikken en wegen geen vergelijken met andere étalages; iedereen is van meening. ^at men moet toetasten Alle zaken waarschuwen de Kerstinkoopen vroeg tijdig te doen. daar met de Kerstdagen alles uitverkocht zal zijn Inderdaad verdwijnen de goederen dikwijls en soms komen .e na enkele dagen weer te voorschijnmet een flinke prijs verhooging. In Engeland behooren bij het Kerstfeest veel dingen, welke met het religieuze feest niets te maken hebben Een soort Vasten avond is hieraan verbonden Knalbonbons hooren nu eenmaal op een Engelsche Kersttafel thuis en zelfs ds> oudste groot papa moet een papieren muts op hebben Voor het Kerstmaal bestaan speciale voor schriften en het deed de huisvrouw m al die oorlogsjaren veel verdriet, dat zij zich niet aan die regels kon houden De minis ter van Voedselvoorziening- heeft zich thans dan ook niet karig getoond en de voornaam ste ingrediënten beschikbaar gesteld ,Er zijn rozijnen en gedroogde vruchten voor de traditioneele Kerstpudding. gevogelte vooral kalkoen is ingevoerd en kost tegen den vastgestelden prijs drie pond. „onder de toonbank" zeven Menschen. die het ge- 1944 - KERSTMIS - 1946 Kerstmis 1944. Donker feest van vrede op aarde Soldatenlaarzen gaan door stille straten. Een menschenrij staat m 't gelid voor een halve-liter-portie vloei baar eten. Een V-2 jankt omhoog, de winterlucht in. Een vrouwenhand han teert een zaag. een boom valt. Verma gerde stedelingen loopen naast fietsen met aaarop uit de omliggende tuinbouw streken voor grol geld gekocht eten. Schuwe jongensoogen kijken van achter een gordijn naar een glimmenden stalen helm. Een leege stoel bij de tafel: razzia. Mosquito's jagen over de stad. Ontplof fingen volgen Menschen sterven. Geen brandstol, geen eten. Kou, ziekte, angst. Wil om te leven. Eensgezindheid: 1944 jaar geleden werd de Zoon des Vredes geboren. Kerstmis 194b. Etalage-verlichting toont velerlei. Een vrouwenhand bereidt eten: lekkerder en beter dan op een anderen dag. Heldere jongensoogen staren een glinster enden KLM-vogel na. Is men dankbaar voor wat er nu, na twee jaar weer is? Is de eensgezindheid van toen er nog? Uit een cafédeur huilt een saxophoon een schlager de avondlucht in. 1946 jaar geleden werd de Zoon des Vredes geboren J. van Hofwegen. heele jaar niets anders drinken dan bier en whisky, zullen als vóór den oorlog met ware doodsverachting aan den feestdisch hun Europeesche, Empire- en Afrikaansche wijnen verwerken Want de Engelschman zit aan zijn tradities vast en doet. wat „men" doet. al valt dit soms ook moeilijk Het koopen van geschenken is nog altijd een probleem, daar alle kleedmgstukken nog zwaar gerantsoeneerd zijn en de „vrije dingen" óf nog 'niet bestaan, öi nog heel schaars voorradig zijn Alles, wat niet onder de prijscontrole valt, ls heej duur. Ieder neemt dit echter met een schouderop halen op den koop toe Gelukkig ls er mo menteel meer geld onder het volk dan vóór den oorlog en met Kerstmis zit niemand op den penning Geschat wordt, dat deze „Kerst inkoopen" ongeveer het vier- tot vijfvoudige zullen bedragen van vóór den oorlog Een ieder ls echter tevreden gestemd dat dit Jaar de kinderen er tenminste niet zoo armzalig van af zullen komen als in den oorlog De meeste speelgoedfabrieken toch waren tijdens de oorlogsjaren omgeschakeld op wapenleveringen, ook de bekende firma's als Hornby en Meccano Weliswaar brengen laatstgenoemde nog niet hun mooie electri- sche treinen en constructie-bouwdoozen op de markt. De kleinere firma's konden zich oogenschijnlijk veel vlugger omschakelen en men kan weer van alles koopen Vooral de kwaliteit is beter Vorig jaar gold nog de vaste prijs van 25 shilling en het speelgoed zat wat ruw in elkaar, dat men z;cb bijna schaamde, zooiets voor een klein vriendje mee te brengen. Metaal mocht n?ei worden verwerkt en in het gunstigste geval kon men lompe houten paardjes of wagentjes koopen, welke op het punt stonden uit elkaar te val len en waarvan de verf nauwelijks het ruwe hout bedekte Verder zag men niets anders dan boeken op de geschenken-tafels Nu echter ts er weer een aardige keus. vooral in beweegbaar materiaal: opdraaibare auto- tjes. beesten, poppen, enz Dit alles is nog niet gemakkelijk te krijgen; men moet van de verkoopers in vertrouwen te weten ko men, wanneer het te koop is en dan geldt het steeds' „Slechts één voor eiken klant". Het meest verheugende bijna is. dat het speelgoed weer zelfs goedkooper is gewor den In het ,afgeloopen jaar werd maar al te vaak de maximumprijs bereikt Thanj

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6