Scherp debat duurde tot diep in den nacht Laatste waarschuwing v. Tilanus en Schouten LDist Nederland met één slag groote mogendheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 VRIJDAG 20 DECEMBER 1346 MEERDERHEID DER KAMER STEUNT REGEERING (Van onzen Parlementsredacteur) Zwaar hing gisteravond in de vergaderzaal der Tweede Kamer de spanning, toen de re plieken een aanvang namen. Eerste spreker was de heer Roolvink (KV P), die den stroom van telegrammen en pro testen in het land beschouwde als een teeken, dat ons volk zijn roeping jegens Indië wil volbrengen. Hij uitte als zijn oordeel, dat thans de samenstelling van de Commissie- Generaal een wijziging (uitbreiding) moet ondergaan. Na hem kwam de heer Bruins Slot (AJt.), wien het betoog van den minister zeer wei nig had bevredigd. Elke juridische critiek op het accoord is afgewezen met de bewering, dat het accoord een politiek strekking en psychologisch karakter draagt. Ook het standpunt van den minister en van den heer Logemann inzake de facto-erker.- ning verdiende naar het oordeel van dr Bruins Slot bestrijding. Tegenover het citaat van den minister uit het werd van den Fran- échen schrijver Victor Hugo stelde de heer Bruins Slot den titel van het hoek van dezen schrijver „Les Misérables". Den heer van Waisum verweet hü, dat deze, gelet op zijn verleten in de C. H. Unie, beter kan weten van het standpunt der Prot.- Chr. partijen dan hij zich nu pleegt uit re laten. Ons leiden de erkenning van het over heidsambt en onze verantwoordelijkheid je gens de Indische volken tot het verzet tegen de politiek der regeering. Zonder dat het ge bod Gods het eischt, beweegt de Indische revolutie zich buiten de rechtsorde. Het stand punt van den heer van Walsum is dat der Doopersche lijdelijkheid. De heer Logemann (PvdA) stond er thans op om te doen uitkomen, dat, al is het dan een overeenkomst van politieke strekking, het nochtans een overeenkomst is, die als zoo danig moet worden nagekomen. Wat te denken van de hervormingsgezind heid der A.R.? Zij kunnen geen afstand doen van de Nederlandsche voogdij, al nemen zij. naar de heer Logemann meende te moeten erkennen, dit standpunt stellig in op grond van hun gevoel va verantwoordelijkheid. Hij wilde echter den heer Schouten niet de kans geven, in de boot plaats te nemen en het roeT aan te raken. De heer VONK (PvdV) wilde een rechts orde vestigen binnen het kader der Konink lijke rede van 7 December 1942. Nederland gaat nu een tractaat sluiten met een strop om eigen hals. De heer Romme (KVP), die geconstateerd had, dat de Regeering van een geest van toenadering vervuld is, meende, dat bij de groote meerderheid van het parlement over eenstemming bestaat betreffende wat „op kort zicht" te doen staat, n.l. dat de slacht offers in Indië worden verlost. Hij zou hun willen toeroepen, dat de Kamer hart heeft voor de noodzaak, dat zij in vrijheid leven. Het is nuttl, aldus de heer Romme, om ten deze een uitspraak van de Kamer uit te lok ken, warom hij zijn eerste motie indiende. De heer Romme was voldan over het ant woord. dat hij van de Regeering op zijn vra gen meende te hebben ontvangen. De "heer Romme wilde noch den revolution- nairen weg volgen, ncho den anti-revolution- In Mei eerste Ned. emigranten naar Australië Pas in '48 landverhuizing op groote schaal Het Australische kabinet heeft zijn gezant te Den Haag gemachtigd een overeenkomst te teekenen met de Nederlandsche Stichting voor emigratie, om Nederlandsche emigran ten in staat te stellen naar Australië te ko men, zij het in 1947 nog in zeer bescheiden, mate. Daarna zal worden nagegaan of de voorwaarden voor de overeenkomst gewijzigd moeten worden ten beihoeve van een land verhuizing op groote schaal. In Mei a.s. ver trekt de eerste groep van 50 boeren en een tweede groep van 50 volgt in September. De overigen vertrekken wanneer de scheepsmo- gelijkhedeti dit toestaan. naren maar dien van het algemeen belang, door de gezagshandhaving te richten naar de feiten en de feiten te richten naar de hand having van het recht. Zoo, beweerde hij, blij ven we in den weg der Koninklijke reie van December 1942. Namens de grootst mogelijke meerderheid van zjjn fractie kon de heer "Romme zeggen, de Regeering toe te laten de overeenkomst van het werkelijke Linggadjaii te teekenen Hij achtte intusschen een duidelijke uit spraak in overeenstemming met de waardig heid van de Kamer, weshalve hij met den heer van .der Goes van Naters de tweede motie indiende. Invasie van jeugdige Tsjechen in Wassenaar Op weg naar Londen op Schiphol gestrand Gisteren konden 52 Tsjechische kinderen, die met de .Paramaribo" van de K.L.M. van Praag naar Engeland zouden worden ge bracht om daar eenigen tijd te verblijven en hun zelfgemaakte speelgoed ten toon te stellen, door den mist niet verder dan Schip hol. Zij werden naar het KLM.-stewardes sen-internaat „Rust en Vreugd" te Wasse naar, vervoerd, waar men in allerijl bedden ka gereedheid bracht en voor extra maaltij den zorgde. Heden zouden ze weer ver trekken.. Kerstfeest, het is het familiefeest bij uit nemendheid. Doch, juist daarom kan het zoo pijnlijk zijn, wanneer iemand uit den liuïselijken haard wordt gemist hetzij tijdelijk, hetzij voor altijd. DUITSCHE GELEERDEN NAAR AUSTRALIë De Australische premier Joseph Ghifley iheeft medegedeeld, dat op voorstel van de regeering Duitsche geleeTden worden uitge- noodigd voor een bezoek aan Australië. DAT, na aan de Ned. Regeering verslag te hebben uitgebracht, mr Copes van Hasselt, onze vertegenwoordiger bij de Provisional international civil aviation, weer naar New York is vertrokken om de belangen onzer burgerluchtvaart te behartigen. DAT de R'damsche rechtbank den 44-jar. werkman A. Helmer, die in April 1940 de Duit«:hers wilde inlichten over geschuts- opstellingen aldaar, veroordeelde tot 18 mnd gev.straf, waarvan 3 mnd. voorwaardelijk. DAT de E.V.G. i.v.m. de havenstaking te Antwerpen haar leden heeft opgedragen geen goederen te laden of te lossen die bestemd zijn voor België. DAT a.s. Zondag in N.-Holland diverse dorpentochten voor schaatsenrijders worden gehouden. DAT te A'dam een filmpje proef draaide, vervaardigd in opdracht van „Volksherstel", teneinde in de bioscopen propaganda te maken voor een goed gezinsleven. DAT de uitvoer van postzegels voor ruil- doeleïnden nog sleclhts is toegestaan voor een waarde van f 100.- p. maand of f 600.- peT half jaar. DAT de gastoevoer in Vlaardingen eenige uren per dag zal worden stopgezet i.v.in. te geringe bezuiniging door de verbruikers. DAT op 80-j. leeftijd te R'dam is overleden Joh. Laufersweiler, directeur van Esders' Kledingmagazijnen aldaar DAT de 44-j Rotterdamsche werkman A. Helmer veroordeeld rs tot 1*4 jaar gev. straf wegens spionnage bij het afweergeschut in ccj om Rotterdam DAT de kapitein van het Amerik. marine schip „Adria", die enkele schilderijen uit Ned. kunstbezit terugbracht, van den direc teur van het Rijksmuseum een levensgroote reproductie kreeg van „De Melkmeid" van Joh. Vermeer. DAT in de St, Crt van gisteren is opge nomen een tweede wijziging van de regeling Stucadoorsbedrijf. Na prof. Romme sp.ax de heer Tilanus (C.H.). In een bestrijding van den heer Van Walsum merkte hij op, dat deze de Kerk geen dienst bewijst door haar, zooals hij in het dehat gedaan had, telkens in de politiek te betrekken. De heer Van Walsum heeft met anderen een samenspreking gevraagd met A.R. en C.H. over de verhouding tusschen geloof en politiek. Deze samenspreking moet nog plaats hebben, zcodat het den heer Tilanus minder juist voorkwam, indien thans deze punten in het openbaar zouden worden be sproken. Had de heer Tilanus de eerste motie van den heer Romme mede onderteeekend, de tweede kon zijn instemming niet krijgen. Het gaat hier om de diepste levensbeschouwingen. Onjuist -is het, te zeggen, dat de tegenstanders van het regeeringsbeieid niet naar de toekomst zouden zien. Juist voor de toekomst 'zag hy geen heil in de politiek der regeering. De regeering neemt nu een onmogelijk te dragen taak op zich. Bovendien is het ondemocratisch de overeenkomst te aanvaarden zonder dat de Indische volken gelegenheid kregen zich uit te spreken. Men gaat van stap tot stap verder en te vreezen valt, dat aan het afglijden nog geen einde is gekomen. Na de onderteekening van Linggadjati is ook de bijeen te roepen Rijksconferentie niet meer vrij. Met beslistheid sprak hij zich te gen die onderteekening uit. Tegenover enkele bestrijders sprak de vol gende spreker, de heer Schouten (A.R.), het uit, dat diens partij zich reeds veel vroeger voor een bevredigende regeling ten aanzien van Indië heeft uitgesproken, dan sommigen het thans doen voorkomen. De Regeering had niet mogen afwijken van de wet op de Commissie-Generaal. Over dit en andere punten, aldus de heer Schouten, heeft de minister geen woord ge sproken. Nu constateert de Commissie-Generaal wel, dat uit dit ontwerp de „tijdbom" is weggenomen, maar in principe, aldus de heer Schouten, is op dit oogenblik, bij deze ont- werp-overeenkomst, de tijd'bom reeds ont ploft, want de heer Schermerhorn was leider van de regeering, die de verklaring mét de tijdbom afgaf. De heer Schouten herinnerde eraan, dat de heer Logemann destijds als minister be gonnen was te zeggen, dat met Soekarno niet mocht worden gesproken. Men is daarvan te ruggekomen. Men werd van meening, rdat met Soekarno wél moest worden onderhan deld en de heer Logemann bleek sindsdien bereid nog veel verder te gaan. De heer Schouten diende daarop zijn mo tie in. De Communisten staan erop, dat de over eenkomst van Linggadjati ook naar de letter wordt nageleefd, aldus de heer Hoogkarspel (Comm.). Wij hebben het zelf in de hand, of het Koninkrijk valt of niet. De heer Joekes (P.v.d.A.) bleek accoord te gaan met de opvatting van den heer Schou ten, dat men weerstand moet bieden als men zich houdt aan bepaalde beginselen. Ech ter houdt volgens den heer Joekes de heer Schouten te weinig rekening met de nationale aspiraties, welke zich in Indië hebben ont wikkeld. Wil men aan de revolutie in Indië een einde maken, dan moet men de bereid heid van Indië aangrijpen om op den juisten weg te komen. Bij dit deel van de rede van den heer Joe kes plaatste de heer Schouten onder ge hamer van den voorzitter opmerkingen over de opvatting van mr Oud. Na de rede van den heer Joekes sprak ds Zandt (S.G.P.) nogmaals zijn afkeuring uit over "het beleid van dr Van Mook. Daarop kwam opnieuw de minister aan het woord, die zich aansloot bij de opvatting, dat het accoord niet volkenrechtelijk moet wor den geacht. Intusschen erkende hij met den heer Bruins Slot, dat we in den mist zitten. Indien de overeenkomst niet wordt nage komen, staan beide partijen weer vrij; die voorwaarde heeft de minister uitdrukkelijk gesteld. De minister was van oordeel, dat de eerste motie van den heer Romme de Regeering steunt in haar daarin omschreven taak. De tweede motie is een steun aan het regeerings beieid. De regeering overweegt de belegg#ig van een Rijksconferentie na de totstandkoming van het accoord. De door den heer Schouten e.a. ingediende motie heeft voor den minis ter aantrekkelijkheid, in zooverre een Rijks- conferentie wordt gevraagd. Met het overige deel van de motie kan de regeering zich niet vereenigén. Het was half twee, toen de minister zijn rede beëindigde. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Bruchem-Kerkwijk A. P. v. d. Kooij te Aalst; te D<antumawoude (toez.) J. Rieimersma, cand. te Grijpskerk; te H.Ia Ambacht dr J. J. Woldendorp te Zoetermeer; te ValburgHomoet S. Goverts te Bergschen- hoek; te Westerhaar (toez.) A. Pop, cand. te Zwammerdam.. Aangenomen naar Geesteren J. Hornstra te Koog a. d. Zaan. Bedankt: voor Hauwert W. de Voogd v. d. Straaten te Haastrecht; voor Stadska naal (toez.) F. Qfferiiiga te Vlagtwedde; voor Woudsend B. J. Geerling te Oosterhaule. Geref. Kerken Beroepen: te Heerenveen W. Kreuzen te ScheemeLa; te Klundert A. L. Bos te Oolt- gensplaat; te Voorburg (vac. dr N. H. Ridder bos) I. M. de Graaf te Rinsumageest. Aangenomen naar Overveen W. Fijn van Draat te Bandoeng, met verlof te Laren (N.-H.), die bedankte voor Mechelen (België), Bedankt: voor Kootwijkerbroek dr E. Smilde te Bdam. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te IJsselmuiden J. F. Hey te Langerak. Bedankt: voor ZwijndrechtGr. Lindt J. F. Sollie te Zoutespui. Moeilijkheden voor hen, die geen rentezegels ontvingen Op de werkgevers geen beroep meer mogelijk, aldus min. Drees In antwoord op door Eerste Kamerleden gestelde vragen over het buiten de sociale verzekering vallen van hen, die vrij langen tijd niet in staat waren zegels te plakken, zegt minister Drees het niet mogelijk te ach ten, de werkgevers van dergelijke mepschen nog te verplichten zegels te plakken. De werknemers kunnen zelf de premiebetaling voortzetten. De artsen, zoo verklaart de mi nister verder, hebben geen bezwaar meer te gen verhooging van de voorgestelde loon grens van f 3090.tot f 3700.wanneer daaraan om sociale redenen behoefte bestaat. Over de in de Tweede Kamer aangenomen motie Steinmetz (bezwaar tegen gelijkstel ling van gehuwde- en ongehuwde moeders) zegit de minister, dat hij advies van de Stich ting van den Arbeid vroeg over de vraag, op welke andere wijze dan thans eventueel in een uitkeering aan de ongehuwde moeder kan worden voorzien en de mogelijkheid daarbij openblijft, tot het verdrag van Washington van 1919 betreffende den arbeid van vrouwen voor en na haar bevalling toe te treden. Na ontvangst van de adviezen be raadt de minister zich nader op deze vragen. HANDELSVERDRAG MET NOORWEGEN VAN 90 MILLIOEN KR. Tc Oslo is een Noorsch-Nederlandsch han- d:lsverdrag afgesloten van niet minder dan 90 millioen kronen, welk verdrag zich uit strekt over geheel 1947. Noorwegen zal o.m. leveren papiergrondstoffim en papier, grond stoffen voor de kunstzijde-industrie, kunst mest, vischolie, pyriet, graniet, houtproduc ten en ijzer- en staallegeeringen. MITS ECON. SAMENWERKING GOED WORDT GELEID Over de economische unie met België Luxemburg, welke vermoedelijk over enkele maanden tot stand zal komen, heeft prof. dr P. Kuin op een vergadering te Arnhem ver klaard, dat de aan deze Unie deelnemende landen op handelspolitiek gebied met één slag een groote mogendheid zullen worden, de derde na de Ver. Staten en Engeland en als zoodanig tegenover derden voordeelen kunnen bedingen, die voor de deelnemers afzonderlijk niet bereikbaar zijn. Als gevolg van de Unie zal voor Nederland het tarief der invoerrechten waarschijnlijk stijgen en voor België vrij aanzienlijk dalen. Op 1 Nov '47 hoopt men zoover te zijn, dat er tusschen dé drie leden geen economische tariefimuren meer bestaan en dat zij één ta rief kennen tegenover het buitenland. Als verdere voordeelen van deze Urne noemde spr. de verruiming van de binnen- landsche markt met 17«,4 'millioen menschen. Het uitgebreid economisch draagvlak biedt de mogelijkheid tot taakverdeeling aan de industrie, welke in een kleiner gebied niet toekwam aan specialisatie. NIEUWE SECR. STICHTING VOOR DEN LANDBOUW. Als opvolger van den op Schiphol onlangs omgekomen ir J. Vet is benoemd tot secr. van de Stichting voor den Landbouw ir G. P. F. Royackers te Roermond, inspect, van den Rijksdienst Landbouw herstel voor Lim burg. Volgens mededeeling van den Canadee- schen minister voor Financiën heeft de no teering der wisselkoersen een wijziging on dergaan om bepaalde landen in staat te stel len Canadeesche credieten te gebruiken voor de financiering van particulieren en inter- gouvernementeelen handel. Onder de landen die daarvan zullen profiteeren behooren Frankrijk, België, Noorwegen, Tsjecho-Slo- I wakije en ook Nederland. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe 99. Rrrt! Daar ging de hele jas in tweeën, tot aan het kraagje toe! Maar de redding was geslaagd, want de behanger raakte los van de lamp, waarbij hij echter zo ongelukkig op de ladder terecht kwam, dat deze met de beide ondereinden opwipte, waarbij mevrouw Smit en Jantje allebei een flinke tik tegen hun neus kregen Voorwaar een magere be loning voor zoveel menslievendheidl 100. „En nouvooruit! Verdwijn uit m'n gezichtsveld en laat rk je nooit meer zien!", riep de behanger, toen hij, na een flink standje van mevrouw Smits gekregen te hebben, met z"n twee „ervaren" knechten weer bij de voordeur stond. Hoepla! En ze kregen meteen allebei een schop, dat ze re gelrecht van het bordes de straat opvlogen! Daar stonden ze dus weer.... VLIEGDIENST LEEUWARDEN-AMELAND WERKT GOED. De vliegdienst Leeuwarden-Ameland van wege de Ned. Luchtstrijdkrachten voldoet goed. Woensdag en Donderdag werden drie vluchten gemaakt. Behalve post werden 50 passagiers over en w.ser vervoerd. De dien sten voor vandaag en morgen zijn ook weer volgeboekt. Hierdoor voelt Ameland zich minder geïsoleerd. ELF-MEREN-TOCHT GAAT NIET DOOR. Wegens sneeuwval, die de wakken onzicht baar maakte, is de voor Zaterdag^a.s. vast gestelde elf-meren-tocht afgelascht. DAT de gemeenteraad Bloemendaal gisteren de Rijksrichtlijnen voor noodlij dende gemeenten heeft aanvaard met 10 te gen 7 stemmen. DAT de oorlogsgetroffenen in Gelderland, Noord-Brabant, Zeeland en Limburg, die hun vroegere woonplaats hebben verlaten en zich in niet-geteisterd gebied vestigden, niet in aanmerking komen voor de extra-tex- tielvoorziening, zooals deze in de noodgebie- den geschiedt DAT het pand van de N.V. Stucadoorsbe drijf W. v. Lienen te Zaandam door brand is vernield. DAT minister Huysmans te Utrecht sprak voor de Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland. DAT te 's-Hertogenbosch een eere- en uit voerend comité is gevormd voor de viering van het zilveren jubileum als koordirigent van Frans van Amelsvoort op 10 Jan. a.s. DAT de 20-j. militair D. Westland uit Hui zen gistermiddag aldaar bij het schaatsen rijden is verdronken DAT hedennacht een brandje heeft ge woed aan boord van de „Oranje", doch reeds met enkele emmers water kon worden ge- blusdht. DAT de Hilversumsche collaborateurs J. Th. v. Splunteren en H. de Reuver, ver oordeeld zijn tot 4 jaar R.W.I. wegens het uitvoeren van werkzaamheden voor de Duit sche weermacht. DAT de 30-j. L. Prins uit Maasdijk bij het schaatsenrijden op de tankgracht bij 's-Gra- venzande door het ijs is gezakt en verdron ken. DAT benoemd is tot secretaris van den Zuiveringsraad voor de Bouwindustrie mr A. C. Sandkuyl te 's-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2