Jïoe kan burgemeester Oud zoo iets doen Invasie van Tsjech, kinderen te Wassenaar „Gulden letters voor dr Van Mook en Sjahrir" NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 29 DECEMBER 1»M Ons is gheboren een %ndekijn De poorters zijn uit hun. houten, huizen ge komen. Nieuwsgierig zijn ze achter de twee mannen aanigeslenrterd. Naar de markt. De jongste van de twee minstreelen strijkt met zijn vingers langs de luit. Zacht tinkelen de toonen tegen, de hanzen. Dan zingt de oud ste met een donkere bariton: „Ons is ©be- boren en kindekijn/ noch clare dan die sonne,/ dat sal ons aller vroude sijny al totter engfaelen wonne". Aandachtig luisteren de burgers toe: ze zingen een goed lied op dezen Kerstdag., de beide minnezangers. „Die sterren ©heven ons lichten schijn/ al door den hemel gihedrrortgihen/ Maria die heeft haer lieve kirrt/ mrt ganser minnen ghe- wonnen". De man met het instrument staart voor zich uit. „Si leehden in een crïbbekijn,/ rniit haren sneewnrtten handen,/ Si ouaseden voor sijn mondekijn./ des had haer seer ver- langhen". De ijle lucht verfraait de stem van den zanger: irDat kindekijn speelde der moeder toe,A met amen deinen arm-kens,/ het lachede haer also soetelieke toe,/ met bilden- blenikenden oochkens". Opklaterendi voegt zi'ch in een hooger register de stem van den luitspeler bij de andere: „Wel di, wel dd, joncfrouwelijn,/ der soeter weerder ston den,/ dattu dat soete kindekijn/ met ganser minne heefist ghewonnen'". Dan tweestem mig en zachtt: „Nu swighet, nu swighet, mijn kindekijn/, mijn God, mijn troost, mijn Heere!/ Van di so sal ic moeder sij-n/ behou- den.mijnre eere. Amen"De penningen rinkelden dn de mutsen. De minstreel-en trek ken verder naar het volgende dorp. J. van Hofwegen. Als paardenkooper toerde Lij het land door En verkocht den auto toen taxi-chauffeur sliep In den zomer van dit jaar liet de 34-jarige B. S. uit Zeist zidh in een taxi van een auto-bedrijf uit Utrecht door het land rijden, om, zooals hij tegen den chauffeur vertelde, voor de Begeering paarden op te koopen. In Groningen moest worden overnacht. Terwijl de chauffeur in een hotel sliep ging B.S. er met den wagen vandoor, dien hij in Amsterdam, verkocht. LateT stal hij in Zwolle nog een wagen. De Officier van Justitie, mr Meindersma, eischte gisteren voor dezen diefstal een gevangenisstraf van 6 maanden en te r-besdhik king -stelling van de Regeering, omdat hij volgens het rapport van dr Hazel- hoff te Groningen minder toerekeningsvat baar geacht moet worden. Geen herhaling als in Noord- Holland Minister Gielen over t Tijdelijk Persbesluit In een nota, naar aanleiding van het ver slag over de voorbehandeling van het wets ontwerp „Verlenging voorloopig Persbesluit" verschenen, zegt minister Gielen op korten termijn de bevoegdheid te willen bezitten om een einde te maken aan omstand^heden als zich met de Noord-Hollandsche Cou rant In Alkmaar voordeden. De minister wenscht zoo spoedig mogelijk de zuivering te beëindigen en heeft een stimulans, gele gen in een korteren termijn van verlenging va het besluit, niet noodig. Alle gevallen die een certificaat van geen bezwaar heb ben aangevraagd, zijn behandeld. De desbe treffende commissies hebben nog enkele maanden noodig voor het afdoen van ont zettingen en zuivering van persbureaux en photorpersbureaux. COMMUNISTEN EISCHEN: ALLE AM, TROEPEN UIT CHINA. Naar aanleiding van de verklaring van Pre sident Truman, dat de Amerikaansche troe pen in China van 113.000 „tot minder dan 12.000" zullen worden teruggebracht,, hebben de Chineesche communisten te kennen ge geven, dat Amerika al zijn troepen behoort terug te trekken en de hulpverleening aan de Kwomintang moet staken. ATTENTIE: SCHIPBRUG BIJ HEDEL WEGGENOMEN De schipbrug bij Hedel, een van de be langrijkste verbindingen in de Noord-Zuid route, werd gisteravond weggenomen» in ver band met den ijsgang op de Maas. Wegge bruikers wordt aangeraden hun route via kiezen over d»e Moerdijkbrug, dan wel via Arnhem, Nijmegen. In verband met een en ander is den spoorbusdienst Zaltbommel-Den Bosch gestaakt. De Spoorwegen treffen bijz. maatregelen voor 't verkeer via Nijmegen. Vóór Juli volkstelling (kost fl3/i millioen) In de M. v. A. over het Volkstellings wetsontwerp zeggen de betrokken ministers van Econ. en Binnenl. Zaken er de voor keur aan te geven de telling vóór 'Juni 1947 te houden: de kosten zullen f 1% millioen bedragen; na zes acht maanden zijn cij fers over de telling bekend en na iy2 jaar het resultaat; de volgende telling geschiedt in 1960. Bij het formulier zal een lijst van alle kerkgenootschappen, die in. 1930 meer dan 5000 leden hadden, worden gevoegd. Gen. Schilling voorstander van Soekarno? Een tot nu toe onbevestigd bericht uit To kio meldt, dat luit.-gen. W. Schilling, hoofd der Ned. militaire missie aldaar, verklaard heeft, dat Nederland de plannen betreffen de de Ned.-Indonesische Unie goedkeurt. Hij voegde hier aan toe, dat de publieke opinie in de wereld, in 't bijzonder onder den Ameriakanschen druk, concessies in de lijn der beginselen van het Atlantisch handvest noodzakelijk maken. Voorts zou hij gezegd hebben, dat Soekarno de eenige leider is, dien wij moeten erkèrmen. (Zijn dèt de woorden van gen. Schilling? Wij ge- looven er niet van! Red.) DIENSTPLICHTVOORZIENINGEN IN KOMENDE JAREN. De minister van Oorlog deelde aan de Eerste Kamer mee, dat in 1947 dienstplich tige onderofficieren onder de wapenen zui len moeten worden geroepen,, om oudere collega's, die zich thans in die troepen be vinden, af te lossen. Er is nl. aan het licht gekomen, dat zich een groot aantal jongere onderofficieren niet gemeld hebben. Ook zullen nog tal van reserve-officieren in dienst moeten komen. In het belang van de groote gezinnen is de minister van Oorlog er toe overgegaan, maatregelen te nemen, opdat reserveofficie ren, dienstplichtige onderofficieren en ook andere dienstplichtigendie een gezin heb ben met meer dan 5 personen, voortaan buiten oproeping zullen blijven. De lichtingen 1945 en 1946 zwaaien in 1948 en 1949 af. Als vanouds wordt de kalkoen nog steeds als een groote delicatesse vereerd voor het Kerst menu. Doch, wanneer men deze fraaie, geheel witte, exemplaren aanschouwt, kan het gebeuren, dat het afscheid zwaar valt. ARBEIDERSPERS IS PIJNLIJK VERBAASD „Het Vrije Volk" vindt het maar zoo-zoo, dat bij het comité Handhaving Rijkseen heid" ook mr P. J. Oud voorkomt. Na enkele namen uit het comité te hebben ge noemd, schrijft het blad: „Wij treffen er ook tot onze pijnlijke ver bazing mr Oud aan, bestuurslid van de Partij van den Arbeid. Het is bekend, dat mr Oud een eigen stand punt inneemt, dat niet samenvalt met de op vattingen van de Partijleiding en de Kamer fractie. Hij heeft daarvan onlangs getuigd in een artikel in ons blad. Het is zijn goed recht, dat niemand hem zal betwisten. De gelegenheid om van zijn opvatting te getui gen, wordt hem in de Partij van den Arbeid niet onthouden. In het partij-orgaan heeft hij onverkort zijn standpunt kunnen verde digen, Dit is *1 overeenstemming met het democratische karakter van de Partij. Maar dat een vooraanstaand politicus, lid van het Partijbestuur, het gezelschap zoekt van hen, die de felste bestrijders zijn van zijn Partij en die zich tot .doel stellen van het door hen gestichte comité een centraal orgaan te ma ken van „alle acties, welke in het land ge voerd worden tegen het aanvaarden van het ontwerp-accoord van Linggadjati", dat is voor ons volstrekt onbegrijpelijk." Wij begrijpen het wèl. *T COMMUNISME IN FRANKRIJK. Marcel Cachin. de 77-jarige directeur van het communistische blad „rHurrfanité" en oudste afgevaardigde in het parlement, is tot voorz. van de „Commissie voor Buitenl. Za ken" gekozen. Het is de eerste maal in de Fransche geschiedenis, dat een communist in deze functie is benoemd. vaar did e tenslotte 't accoord van Linggadjati, daar z.i. een andere overeenkomst niet mo gelijk was. (Wij zijn er zeker van, dat de heer Claproth met zijn „afsoheid aan het Ne- derlandsche volk" niet de meening weergeeft van alle Indo-Europeanen, aangezien zij zich ook in Nederland zien wij dit met een félheid als haast geen ander verzetten tegen Linggadjati en alles wat daarmee samen hangt Red.). En zoo wachten wij dan maar weer af, wat „Denpasar" vandaag brengen zal.... Gromyko geeft anderen weer de schuld De Grieksche kwestie in den Veiligheidsraad De Russische afgevaardigde Gromyko be toogde in den Veiligheidsraad, dat de huidige toestand in Griekenland burgeroorlog en ver volging der democratische elementen door de regeering Tsaldaris beteekende. Gromyko schoof de schuld op de intervenieerende mo gendheden en de aanwezigheid van vreemde troepen. Rusland ging tenslotte accoord met het voorstel van Amerika, hetwelk door den Veiligheidsraad werd aangenomen, om een onderzoek in Bulgarije, Griekenland, Albanië en Joego-Slavi^te doen instellen door een commissie die samengesteld wordt uit elf vertegenwoordigers van elf landen in den Veiligheidsraad. Vertegenwoordigers van Grie kenland, Joego-Slavië, Bulgarije en Albanië zullen de commissie op har tocht begeleiden. De raad nam ook een amendement van Cadogan (Eng.) aan, dat de commissie elk voorstel kan doen om een herhaling van grensschendingen en -incidenten in deze ge bieden te voorkomen. Los-van-Engeland-actie in Britsch-Indië Zooals wij reeds hebben gemeld, heeft Pandit Nehroe in een resolutie een vóór- Indië-los-van-het-Imperium bepleit. De Con grespartij en de vertegenwoordigers van de Moslem-liga, die de Assemblée boycotten, zullen half Januari over de resolutie stemmen. Een Brabantsch philharm. orkest van 60 personen? De enkele maanden geleden op verzoek van Ged. St. samengestelde studiecomm. die zich moest beraden over de eventueele stichting van een Brabantsch Philharmonisdh Orkest, is reeds gereed gekomen met haar advies. Dit luidt bevestigend^ terwijl een sterkte van 60 man noodig wordt geacht. Men verkiest een selectie van beroepsmusici boven het om bouwen van een der 3 amateurs-orkesten, resp. uit Tilburg, Eindhoven of Breda, ter wijl als beste zetel van het orkest na langdurige discussie Den Bosch werd ge adviseerd. Naast de toegezegde subsidie der Regeering rekent men op den steun der groote Brab. industrieelen en gemeenten. Kerstmis en sneeuw; men zegt, dat ze bij elkaar hooren. En voor hen, die deze meening zijn toegedaan, moet dit plaatje dus stellig voldoening schenken. De conferentie te Denpasar wenscht niet minder dan: VOEGEN INDO-EUROPEANEN ZICH BIJ INHEEMSCHEN? Wanneer wij de resultaten bekijken, welke die eerste dag van de Denpasar-conferentie opleverde, komen wij tot de conclusie, dat er weinig nieuws onder de zon is. Nadat dr Van Mook verklaard had, waar om bedoelde bijeenkomst eeniige keeren was uitgesteld men wachtte namelijk op uit sluitsel van de Regeering in Den Haag waren de meeste afgevaardigden, die vrees den met leege handen naar huis te moeten keeren, weer ietwat gerust gesteld. De eerste spreker was kap. Tahya (Ambon), die alle Indo-Europeanen, Chinee zen. Arabie ren, en andere niet-Indonesische bevolkings groepen opriep voor®de taak van den weder opbouw van de Groote Oost. De afgevaardigde van Zuid-Celebes, mr Tjia Kok Tjiang, hield vervolgens een uit voerige rede, waarin hij de verschillende de mocratische systemen met elkaar vergeleek, en tot de conclusie kwam, dat de Fransche het meest te prefereer en viel. Met betrekking tot de Chineesche bevol kingsgroep merkte spreker op, dat zij bereid is met de andere staatsburgers samen te wer ken, doch niet genegen is zich te assimilee- ren. De heer Soekawati (Bali) prees het accoord van Linggadjati als een „staaltje van reëele staatsmanschap". Spreker pleitte voor een blijvende samenwerking tusschen Nederland en Indonesië op basis van vrijwilligheid, ge lijkheid en wederzij dsche zelfstandigheid in eigen zaken. De grootste waardeering had Soekawati wel „voor die twee groote mannen, wier na men met gulden letters in de historie zullen geschreven staan: dr Van Mook en Soetan Sjahrir". De volgende spreker, Katoppo, afgevaar digde van de Minahassa, verklaarde zich ac coord met de stichting van een sterken staat, de „Groote Oost", op gelijk niveau met de „republiek". Voorts verklaarde hij zich te gen de mogelijkheid van afsplitsing van Nieuw Guinea, aangezien dit gebied zi. tot de Groote Oost behoort. Wenas, eveneens van Minahassa, meende thans den tijd gekomen om de vlaggekwestie te regelen. De sultan van Tern ate bepleitte de instel ling van een twee kamerstelsel op de wijze van Engeland en Frankrijk. De laatste spreker, Claproth (Z.-Celebes) verklaarde namens zijn groep, dat de Indo- Europeanen zich thans bij de Indonesiërs voegen en hiermee „afscheid nemen van het Nederlandsche volk". De heer Claproth zeide in het vervolg van zijn rede, dat bedoeld afscheid de Indo- Europeesche groep wieliswaar met weemoed vervult, doch dat dit in verband met de groote verschillen t.o.v. de „trekkersgroep" nu eenmaal niet anders kan. Spreker api- OP WÈG NAAR ENGELAND DOOR MIST GESTRAND Gisteravond werd het Opleidingsinstituut <ler KLM-tewardessen „Rust en Vreugd" te Wassenaar plotseling verrast door de aan komst van 52 Tsjechen (40 kinderen en 12 volwassenen), wier vliegtuig t.g.v. den mist op Schiphol moest landen en die daardoor hun reis van Praag naar Londen niet kon den vervolgen. Naast de leiders bestaat het gezelschap uit kinderen, wier ouders gedu rende de bezetting van Tjsecho-Slowakije door de Duitschera zijn terecht gesteld of die in den illegalen strijd gevallen zijn. Op uit- noodiging van het dr Barnados Children Home zullen zij een bezoek aan Engeland brengen. Zij hebben een groote hoeveelheid speelgoed bij zich voor de Engelsche kinde ren. De kinderen, allen tusschen de 12 en 17 jaar, hebben een eigen orkest gevormd, dat Republik. complot tijdig den kop ingedrukt Buitenzorg centrum Kier mislukte putch. Naar het Fransche Persbureau AFP meedeelt, heeft een Nederlandsche mili taire woordvoerder te Batavia verklaard, dat een uitgebreid complot, door de In- heemschen georganiseerd om de maat regelen van de wapenstilstands-commis- sie krachteloos te maken, gisteren ont-, maskerd werd Dit was het resultaat van een onder zoek, ingesteld na de arrestaties, welke verricht werden onder de republ ikeinsche politie te Buitenzorg. De Nederlandsche commandant van be doelde stad, aldus vervolgt het telegram, heeft zich genoodzaakt gezien militaire maatregelen te treffen, teneinde de Ned. troepen tegen een onverwachten aanval te beschermen en voorts om de rust, orde en de veiligheid van de burgerbevolking te verzekeren. Republikeinsché kringen achtten de buitengewone maatregelen te Buitenzorg als een niet te rechtvaardigen daad. De „Berita Indonesia" eischt zelfs krachtige tegenmaatregelen en niet louter een pro test. in Engeland zal concerteeren. Ooik tijdens hun verblijf in het Internaat hebben de kin deren gespeeld, in tegenwoordigheid van den Tsjechischen gezant. Het gezelschap zal van daag zijn reis naar Engeland voortzetten, waar het tot 6 Januari zal blijven. Amerika gaat op ruimer schaal immigreeren Schepen naar Bremen om verplaatste personen te halen. President Truman heeft maatregelen aan gekondigd om de immigratie naar Amerika te verbeteren. Duizenden personen wachten in Europeesche havens op verscheping naar Amerika. Volgens de immigratïewetten had den gedurende het afgeloopen jaar 39.000 per sonen in Amerika kunnen worden toegelaten, tengevolge van transportmoeilijkheden waren eind October nog slechts 4.767 personen aan gekomen. De president verklaarde, dat thans drie schepen, elk met een capaciteit van 900 pas sagiers, op weg waren naar Bremerhaven. Zij zullen in dienst blijven voor het transport van verplaatste personen, totdat men den achterstand heeft ingehaald.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 13