Zelfopoffering gevraagd van onze meisjes WETJWE LEIDSCHE COURANT 4 MAANDAG 16 DECEMBER 1946 Leidsch comité tot handhaving van de Rijkseenheid Er heeft zich, in navolging van andere plaatsen, thans ook in de Sleutelstad een comité gevormd, dat zich als doel heeft ge steld op verschillende wijzen het streven tot handhaving van de Rijkseenheid te sti- muleeren. Hiertoe kwaimen Zaterdagavond in „Liberty" onder voorzitterschap van mr Trapman een aantal personen bijeen, die besloten tot het vormen van het „Leidsch comité tot handhaving van de Rijkseenheid". Tevens is een werk-commissie samengesteld bestaande uit de heeren: G. Hordijk, G. Sohölvinok, D. Hendriks en I. G. J. Smelt. Ds KUILMAN MOET RUST HOUDEN. Naar wij vernemen is ds D. Kuilman, die na een ernstige ziekte gedurende eenige weken zijn werkzaamheden, zij het in be scheiden mate weder kon hervatten, thans in zooverre ongesteld, dat hij voorloopig rust moet houden. De behandelende geneesheer is echter over het verloop van het ziektepro ces tevreden en hoopt, dat de patient buiten het ziekenhuis om, zal herstellen. RAVAGE NA BOTSING TE OEGSTGEEST. Op den ouden Rijksweg van Oegstgeest naar Haarlem achter het „Groene Kerkje" zijn Zaterdagmorgen omstreeks half tien een vrachtauto van den Marine Radio Dienst en een Blauwe Tram met elkaar in botsing gekomen. De vrachtauto werd versplinterd en de motorwagen van de tram kwam dwars over de rails te staan. Door het breken van een betonnen steunpaal kwam het electri- sche net naar beneden, zoodat tram en rails onder stroom kwamen te staan en men de vlammen er af zag vliegen. Gelukkig is er geen brand ontstaan en kwamen de passagiers met den schrik vrij. De bestuur der van vrachtauto en tram werden onge deerd uit de ravage te voorschijn gehaald. KERSTWIJDINGSURE. Woensdagavond wordt vanwege het Geref. Kerkkoor een Kerstconcert gegeven in de Zuiderkerk, Lammenschansweg. Behalve het koor werken mede Jo Stallinga, sopraan, Henny Schouten, orgel en Wim Rosier, be geleiding, terwijl ds J. Weggemans van Bil- versum zal spreken. A.R. KIES VER. „NEDERLAND EN ORANJE" De vergadering der A.R. Kiesver. „Neder land en Oranje," welke morgenavond zou genouden worden en waar de heer H. J. W. A. Meyerink zou spreken, kan niet doorgaan en is uitgesteld tot Donderdag 19 Dec. te 8 uur n.m. in de Stadsgehoorzaal (kleine zaal). Hier zal dan het woord voeren dr S. U. Zuidema van Leeuwarden met als onder werp: „De Indische kwestie." C.H.U. belegt 15 Jan. a.s. in Leiden grooten „Uniedag" Een keur van urgente onderwerpen zal worden behandeld. Op 15 Jan. a.s. hoopt het bestuur van de Kameifc r ingver e e n i<gi ng der CJï.U. een grooten „Undedag" in Leiden te orga- naseeren. Het programma voor dezen dag omvat in hoofdzaak drie gedeelten: t.w. 's mongens: excursies, 's middags: sectie vergaderingen en 's avonds: een groote samenkomst. Als mogelijkheden voor excursies zijn o,a. genoteerd: het Rijksmuseum v. Vol kenkunde, het Sted. museum „De Laken hal," het Kamerlingh Onnes Laboratorium en het archief der Waalsche Gemeente. De middag zal gewijd zijn aan sectie vergaderingen, waar in 2 x 6 bijeenkom sten negen urgente onderwerpen worden behandeld, o.m.: „Kerk en Staat" door prof. v. Niftrik, .hoogleeraar te A'dam, „Onderwijsvernieuwing" door den heer Tilanus, secr. Onderwijsraad, „Rijkseen heid" (kwestie Ned.-Indië) door prof. Gerretson, hoogleeraar Ind. faculteit te Utrecht, „Gemeentepolitiek" door mr Schokking, weth. v. A'dam, „Agrarische politiek" door den heer Cnossen, dir. Landbouwschool te Woerden, „Het so ciale vraagstuk" door den heer Kiekert, vrijgestelde Chr. Landarbeidersbond, „De Vrouw en de Politiek" door jkvr Wtte- waal v. Stoetwegen, pres. Chr. Vrouwen bond, en De Jongeren en de C. H." door den heer D. Hendriks, oud-voorz. van de C. H. Jongeren Groep in Zuid Holland. Des avonds wordt een gemeenschappe lijke getuigenisavond belegd in d Stads gehoorzaal. Deze staat o.l.v. prof. dr J. de Zwaan, terwijl prof. dr v. Nifrik te Zeist spreekt over een principieel en de heer Tilanus over een practisch onder werp." Van dé verschillende attracties, die deze groote avondbijieemkomst zullen op luisteren vermelden wij slechts, dat de afd. Katwijk Lier voor den dag komt met 200 zangers, die zullen optreden in oud- Katwijksc'he dracht. BURGERLIJKE STAND Overleden: J. SchelvisWarmenhoven, 74 jaar. Geboren: Gerard, z. v. G. Robijn en W. A. Hofstede:Ditrk,. z. v. G. van Bekkum en D. van Tussenbroek: Celia J., d. v. M. Moerland en W. ^n Wijngaarden;; Emaly M. T., d. van W. L. Steenbakkers eti A. H. Goijaars; Jo hanna I. P. M„ d. van P. A. Vdoen en M. C. Opdam; Jacobus H. M., z. van J. Mulder en M. A. Lamboo; Leonardus A. P., z. van P. Huiser en J. M. van Zoeleti. Tekort aan verpleegsters wordt steeds nijpender (Van één onzer verslaggevers). Het lijdt geen twijfel, dat het tekort aan vrouwelijke arbeidskrachten zich op (het oogenblik bijkans op elk terrein van bet maatschappelijk leven doet gelden; Hier ziet men een aantal meisjes, dat ondanks toch het menschlievend beroep van verplee in verb in het eene bedrijf wordt dit niet zoo sterk gevoeld, terwijl in het andere dit tekort reeds toestanden heeft veroorzaakt, welke op alle mogelijke manieren knagen aan den goeden gang van zaken in het leven van eiken (lag. Zij, die zich met dit schijnbaar toevallig verschijnsel ernstig bezig houden, zullen tot de pijnlijke con clusie komen, dat de kwestie ingrijpender is dan zij op het oog lijikt en dat de gevol gen, wanneer ieder meisje, dat reeds den leeftijd heeft bereikt om zich te kun nen bezinnen op de eischen van dezen tijd en haar plicht verstond ten opzichte van de gemeenschap in het algemeen, wellicht geheel andere vormen zouden hebben aangenomen. Het is een voldon gen feit, dat het tekort aan krachten een gevoelige belemmering is op den weg naar hernieuwing van ons ^and, dat de naweeën van den oorlog nog dagelijks ondervindt. Als wij deze inleiding schrijven, héb ben wij in hoofdzaak het oog op onze zie kenhuizen, waar het tekort aan verpleeg krachten dusdanige vormen heeft aange nomen, dat de toestand volgens ingewij den, met wie wij een onderhoud hadden, niet lang kan voortbestaan. Opmerkelijk is, dat dit tekort een specifiek na-oor- logsch verschijnsel is. Onwillekeurig stellen wij de vraag: „Waar blijven onze meisjes? Hebben zij een goed heenkomen gezocht bij instel lingen, waar ze soms „ongelooflijk veel" verdienen en worden overstroomd van „emolumenten", die wel is waar een voor deeltje voor de persoon in. kwestie betee- keneh, maar uiteindelijk geen bevredi ging en voldoening schenken?" Laten wij onze houding ten aanzien van deze nega tieve punten niet te opvallend op den voorgrond dringen, alhoewel er in vele gevallen voldoende reden toe is. Aan den anderen kant mogen we niet blind zijn \roor de beslommeringen in het eigen ge zin; Moeder heeft het druk met het huis houden en de dochter moet de distribu tiebezigheden maar op zich nemen met de daaraan verbonden winkelbezoeken, die zoo tergend lang kunnen duren. Bovendien heeft het wezen van den ar beid der vrouw sinds de hyper-speciali satie van de bedrijven wel eenige wijzi ging ondergaan, want de werkzaamhe den, die vroeger door mannen werden verricht, kunne-n thans evengoed, ja beter door vrouwen worden gedaan. Zoo zijn er nog vele factoren, die niet uit het oog verloren moeten worden. Maarvoegt daarbij de serveersters in de keuken van „Ars Aemula Naturae" exposeert in „De Lakenhal" Een bezienswaardige tentoonstelling. De Leidsdhe Schilder- en Teeken Acade mie „Arts Aemula Naturae" heeft zich met het houden van een tentoonstelling in het Stedelijk museum „De Lakenhal" op lof waardige wijze gericht tot het publiek, dat misschien van het bestaan dezer belangrijke Instelling niet af wist, doch aan den oproep om de opening bij te wonen in ruime mate gehoor heeft gegeven. Prof. de Waal. wnd. dar. van het museum, «prak er- in zijn openingswoord groote vol doening over uit, dat na noesten arbeid voor het eerst na jaren van bezetting weer een dergelijke expositie kon worden gehouden. Het is een bevredigend teeken. dat er in een stad als Leiden nog altijd menschen worden gevonden, dae een levendag besef blijken te hebben voor de kunst en zich er op toe wenschen te leggen zich in deze richting te ontwikkelen. Nadat deze instel ling gedurende den oorlog door poiitieken invloed van den bezetter een onaangenamen tijd heeft doorleefd.- is zij thans weer tot bloei gekomen, en zij, die reeds de stukken vao de schilders en teekenaars hebben be wonderd, kunnen dit slechts toejuichen. In de expositiezaal heerscht sfeer en stem ming, en de schilderijen, welke worden tentoongesteld, hebben hierin een groot aan deel. Het ligt geenszins in de bedoeling om een objectieve recensie van het geëxposeer de te geven, het zou wellicht afbreuk doen aan het prijzenswaardige initiatief van den man, die aanleg heeft om zich in de beel dende kunst te speel aliseeren. Wij kunnen iedereen aanbevelen het werk van deze jongeren en ouderen te gaan zien en ook te apprecieeren. de kazerne, de gedienstige geesten bij de Marva, Unrra, e.d., doch we zijn er nog niet, spreek eens met den directeur van een chocolade- of nog beter sigaretten- fabriek, die U in geuren en kleuren het verhaal zal vertellen, waarvan wij slechts eem résumé vermelden, dat hierop neer komt: „Wij gebrek aan arbeidskrachten? Neen, dat kennen wij niet!" Niet te ver- het kleine salarisje en de textielmoeilijkKeden ster heeft gekozen, bezig met de eerste les geten de ontelbare kantoren, waar in en kele gevallen meer vrouwelijk dan man nelijk personeel is; de uitdrukking: zij maaien het gras voor de voeten der man nen weg, of:- ze halen het brood uit hun mond, wordt wel eens gebezigd, ep wie zal uitmaken in hoeverre deze uitlating berust op zuivere motieven «en derhalve waarachtig is? „Hoeveel patiënten zijn er momenteel in het ziekenhuis?" Aangezien wij twee Leidsche ziekenhuizen bezochten, zullen wij ook twee hoofdzusters laten spreken. „Circa 300." „Om en nabij de 150." „Is het aantal verpleegsters toereikend om te voorzien in de behoeften van de patiënten?" „Nu, ik kan er nog wel een paar bij hebben. Maar weet U waar ik werkelijk gebrék aan heb? Aan dienstmeisjes. Dit tekort heeft tengevolge, dat de zusters de<, taak van deze meisjes ten deele moeten overnemen, waardoor ook hun werk wordt gestagneerd." En onze tweede zegsvrouw zei: „Verre van voldoende." Kennelijk deed het haar goed, dat zij eens kon praten tegenover iemand, die aan deze toestanden bekendheid wilde geven, want ze ging verder: „Inplaats dat de jonge menschen dankbaar zijn, dat zij van God de gezondheid hebben ontvan gen en daar dan ook iets voor terug wil len doen aan zwakken, zieken en bedeel den, geeft een deel zich over aan allerlei geneugten, terwijl een ander deel betrek kingen aanvaardt, waar de salarissan veel hooger en de werktijden aanmerkelijk korter zijn dan in onze huizen, waar in derdaad offers worden gevraagd en waar men zich geheel moet geven aan hen, die ziek zijn en een goede, liefdevolle behan deling van noode hebben." „Kunt U enkele gevolgen noemen van dit tekort?" En het gelijkluidend ant woord was: „Een massa menschen, die in normale omstandigheden verpleegd zou den worden in een' ziekenhuis, moeten thans - thuis blijven liggen, meestal zon der eenige behoorlijke verzorging, terwijl patiënten, die hier een behandeling on dergaan, zoo spoedig mogelijk het huis moeten "veria ten Gelukkig is er de Com- In het dokterskamertje van een Leidsch ziekenhuis werd opgebeld. „Wie daar?" „Ja, dokter die en die. Kan m'n patiënt Jan worden opge nomen vanwege een blindedarmont steking? 't Is wel niet zoo erg, maar „Uw patiënt zal toch nog even moe ten wachten, want wij zien geen kans hem goed te verzorgen." „Hoe zoo?" vroeg de dokter ver wonderd. „We hebben wel vol doende bedden, maar onvoldoende verpleegsters." Aan wie het woord? v v missie Gezinshulp en Gezinszorg, welke de taak van de huisvrouw, die door ziekte van een der gezinsleden nog meer wordt belast, tracht te verlichten." „Zijn er ook pogingen aangewend om het tekort binnen den kortst mogelijken tijd aan te vullen?" „Zeker, maar als alle oproepen stran den, gaat de moed wel eens verminderen. Weet U, waar men zich in de ziekenhui zen ook zoo aan ergert? Alles wordt in het geweer geroepen om het leger op alle mogelijke manieren geperfectionneerd te verzorgen maar de verpleegsters hebben sinds de bevrijding nog nooit é^n punt extra gekregen om b.v. een nieuwe schort te koopen. De verbittering, die hierdoor wordt verwekt, is niemand kwalijk te nemen en het is noodig, dat hieraan door de hooge autoriteiten aandacht wordt be steed." Deze gesprekken, waarvan de roep om hulp de quintessence vormde, konden het koudste hart aan 't gloeien brengen. Een volledige weergave in ons blad ie vanzelfsprekend uitgesloten, maar het zou betreurenswaardig zijn, wanneer aan dezen oproep geen gehoor zou worden gegeven en dientengevolge onze zieken huizen, waar zulk een voortreffelijk werk kan worden verricht, in den toestand zou den blijven, waarin zij thans verkeeren. De buitenwereld weet te dezen opzich te nog niet veel, maar laat zij er van ver- zekerd zijn, dat daadwerkelijke hulp gaar ne wordt geaccepteerd, Laten wij allen onzen plicht doen tegenover den hulpbe hoevende, want dit zijn wy moreel ver plicht. OEGSTGEEST In de afgeloopen week le men in onze gemeente gekomen tot de oprichting van een federatie van verschillende vrouwenver^ eenigiingen. Hierin zijn vertegenwoordigd de Christen Vrouwenbond, de Vrouwengroep uiit de Kath. Actie, de U.V.V., de huisvrou- wenvereeniging, de commissie huish. voor- Mchting, Vrouwengroep Partij v. d. Vrijheid, Vrouwengroep Partij v. d. Arbeid, Vrou- wenbelang en gelijkstaatsburgerschap en Damessocieteift. Tot leden van het dagelijks bestuur wer den gekozen mevr. N. Smits-Witvliet, pre- siente; mevr. J. P. staal van Santvliet, se cretaresse; mevr. D. v. d. Aar-Molenaar, 2e secr.; mevr. J. Broek-Tereur, penning- meesteresse en mevr. G. A. Kramers-de Vla ming Pleijzder. De vrouwen zijn er van overtuigd, dat zij allen moeten medewerken aan den opbouw van ons land en dat zij moeten werken om den waren vrede te winnen. Het ligt in de bedoeling, dat deze Federatie maandelijks zal bijeenkomen om de pro^emen, die alle vrouwen bezighouden te bespreken, waar na gezamenlijk getracht zal worden ver betering te brengen in sociale geestelijke en materieele toestanden, voor zoover die binnen haar bereik liggen. Ieder^ georgani seerde vrouw kan op deze wijze door mid del van de afgevaardigde van haar ver eeniging haar belangen bepleitëti en haar problemen naar voren brengen. Een actie zal alleen dan worden ondernomen namens de Federatie bij eenparigheid van stemmen. De heer K. Schikhof, onderwijzer aan de O.L. School Terweeweg is benoemd tot onderwijzer aan eén Mulosehool te Hengelo eti zal 1 Febr. onze gemeente verlaten. De agenda van de gemeenteraadsver gadering, welke a.s. Woensdag zal woren gehouden, vermeldt als voornaamste punten de installatie van mr J. H. Vallentgoed. dde als afgevaardigde van de C. H. Unie de plaats zal innemen van den heer N. Zand bergen, die als zoodanig bedankte. Na de benoeming van een lid voor het Burg. Armbestuur en een onderwijzer aan de o.l. school, zal een voorstel van B. en W. ter tafel komen tot vaststelling van de ver ordening op de heffing van een straat- en vermakelijkheidsbelasing. Tenslotte zal de gemeentefoegrooting voor het jaar 1947 wor den aangeboden, teneinde in een volgende vergadering de debatten te kunnen doen aanvangen. VOORSCHOTEN De hear L. A. Mooy, dir. van den Dis- tributiedienst Voorschoten en Leddschen- dam, zal 1 Januari as. deze dienst gaan verlaten om dan het secretarisschap van het BoTgstellittgflio<n<3s voor den Middenstand betreffende de gemeenten Lcnd-schendam, Rijswijk, Voorburg en Wassenaar te aan vaarden. Op Maandag 28 December a.s. wordt in de Geref. kerk een Kerstconcert gegeven, waaraan zullen medewerken: Nelly Binnen - kamp (ait), W. H. Rozendaal (viool), Jean Zwanenburg (viool) en Jan van Santbrink (orgel); verder de Chr. Oratoriumver. „De Lofstem" oi.v. Jan van Santbrink en Gerrit Wielinge, orgel, voor cte koorbegeleiddng. Het programma vermeldt o.a. deelen uit het Kerstoratorium van J..J. v. d. Put, verder werken van Bach, Vivaldi, Adam, Handel en P. C. Westerling. De Oegstgeester Amussmentsver. J>e Nar" voerde in Het Wapen van Voorschoten het too*- ®elepd „De Mijnklauw" van Otto Zeegers op. Zij, die er niet geweest zijn de zaal had beter bezet kunrasn zijn hebben een zeer goede uitvoering gemist. Het gezel schap, dat voor het eerst in Voorschoten op trad, heeft een zeer goeden indruk achterge laten. Zij, wier tweede distributiestamkaart als eindcijfer 2 draagt kunnen de schoenenbon thans afhalen aan het Distributiekant. Treub- straat 9 op Woensdag 18 December a.s. van 9.3012 uur voor de namen A t/m P en van 1416 uur voor de namen Q t/m Z. ZOETERWOUDE. Vrijdagavond gaf de Zoeterwoudsche Mandoline Ver. Z.M.V., haar 9e uitvoering in de Koorzaal der Ned. Herv. Kerk. In zijn openingswoord sprak de voorzitter, de heer J. Verstegen, een woord van dank tot allen, die door hun milde bijdragen had den medegewerkt aan de versterking van de kas der vereeniging, waardoor deze in staat gesteld werd een contrabas aan te schaffen, welke dan ook dezen avond voor het eerst zou worden gebruikt. De nummers, welke Z.M.V. ten gehoore bracht, onder de bekwame leiding van den heer H. van Marsbergen, bewezen de talrijke aanwezigen, dat er goed wordt geoefend in de vereeniging. Men heeft gernoten en een aan dachtig gehoor wist de prestaties van deze jonge vereeniging naar waarde te beloonen door een krachtig applaus. De le violiste, mej. Hulsbos, was was door ziekte verhinderd, waarvoor men de hulp had ingeroepen van een violiste uit Leiden. De klank van het koor was buitengewoon mooi te noemen en als wij op enkele num mers de aandacht willen vestigen, dan. doen wij dat o.a. op: Andante van Mendelssohn, Traumerei'van R. Sehuman, Nonnenkoor uit Cassanova van Joh. Straus, welke nummers gevoelvol en met talent werden vertolkt. Na de pauze hoorde men het Bloemenlied voor viool en piano van G. Lange en aan het einde van den avond werd de violiste een welverdiende bloemenhulde gebracht. Alles bijeen is deze uitvoering weer een succes geweest voor de Z.M.V. en het houdt een belofte in voor de toekomst. VALKENBURG Door de oorlogshandelingen in Mei 1940 werden ook de straatlantarens getroffen, en wel op zoodanige wijze, dat herstel niet meer mogelijk was. Nu was dit in de jaren van verduistering geen lastig probleem, doch an ders werd dit na de bevrijding, toen het ge mis aan licht, vooral op donkere avonden een kruis was. Van gemeentewege werden daar- bm als noodmaatregel eenige lampen aange bracht aan huizen die op de belangrijkste punten stonden. Thans is er echter een begin gemaakt met het plaatsen van lantaarnpalen en niet voor gaslicht, zooals het was in 1940, maar voor moderne electrische verlichting. Nu de aansluiting voor aan- en uitscha kelen reeds in hert raadhuis gereed is, zal Valkenburg straks tot de „verlichte" dorpen behooren. WARMOND Onder flinke belangstelling vond het gecombineerde jaarfeest plaats van de Chr. Meisjesver en de Chr. Jongemannenver. Na een openingswoord van ds J. J. Zan- dee en de op rijm gestelde jaarverslagen, werden door leden van de J. V. een tweetal inleidingen gehouden, waarmede «en indruk gegeven werd van het werk op de vereeni ging. Het ernstige leekenspel „Vader Mar- tijn", dat met aandacht en waardeering ge volgd werd, had als tegenwicht eenige vroo- lijke volksdansen, uitgevoerd door een tien tal charmante jongedames. Na de pauze een spel van ernst en luim „De schuur aan de grens", met veel animo voorgedragen en aangehoord, en een zang stuk „Herinneringen". De zeer geslaagde avond werd besloten met een ernstig woord van ds Zandee, die alle jongelui opwekte zich bij een der ver» ee naging en aan te sluiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6