Felle critiek op oud-burg. Colijn van Alphen Een prachtgeschenki I mCt I PHILIPS Pilsner „Urquell" In den Vergulden Turk DE ZON DER GERECHTIGHEID NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 14 DECEMBER 1M4 Vit de Omstreken Raad stelt hem aansprakelijk voor 40.000. In de vergadering van den gemeenteraad onder voorzitterschap van burgemeester Schok king, had de beëediging plaats van den heer G. Nijman, opvolger van den heer W. M. de Vos (P.v.d.A.). Namens den raad sprak de heer A. F. Ruijssenaers woorden van dank tot weth. J. Spreij voor zijn uitnemend beleid tijdens het burgemeesterlooze tijdperk. De heer Spreij, kennelijk verrast door deze sympathieke woorden, wees er op, dat wat hij doen kon mede mogelijk was door de prettige samenwerking met den raad en spr. dankte ook den secretaris met allen, die hem terzijde staan, voor de goede verstandhou ding. De voorz. deed voorlezing van een inge komen schrijven van den heer v. d. Brink (R.K.), die mededeelde, dat hij in verband met zijn zaken zich tot zijn leedwezen ge noodzaakt zag als lid van den raad te bedan ken. Een verzoek was ingekomen van den raad van Leimuiden om adhaesie-betuiging met een adres aan de regeering en de Tweede Kamer met betrekking tot beperking van den autobusdienst op Zondag. B. en W. stelden voor aan dit verzoek niet te voldoen, daar deze aangelegenheid h.i. centraal door de regeering behoort te worden geregeld. De heer Dekker (Prot. Chr. fractie) achtte de motiveering van Leimuiden niet geluk kig, maar meende dat uit principieele over wegingen toch steun aan dit verzoek behoor de verleend te worden. Met 14 tegen 4 stemmen besloot de raad tenslotte geen adhaesie te betuigen. Een stel van B. en W. werd aanvaard om de Re geering te verzoeken in het algemeen lande lijk door beperking van het vervoer de Zon dagsrust te bevorderen. Aan de nijverheidsschool voor meisjes wer den als leerkrachten benoemd de heer W. Boender en mej. A. S. Ravenhorst. Tot gedelegeerde in de vereeniging tot be strijding van de tuberoulose werd benoemd de heer G. Nijman, die ook werd aangesteld in de diverse gemeentelijke commissies, waar in vacatures waren door het vertrek van den heer W. M. de Vos. De stroomlevering tijdens de bezetting door de fa. van Oordt deed den heer Rogaar de vraag stellen, of het bedrag der vergoeding niet aan den hoogen kant is. De voorz. zeide, dat het hier een ietwat zwevende zaak betreft. Een en ander loopt nu al zoo lang, dat het maar het beste is, de zaak te liquideeren. Hierna kwam de hoofdschotel aan de orde, n.l. de aan het N.A.F. in 1944 afgeloste geld- leening van ca. f 40,000, die geleend waren van den R.K. Bouwvakarbeidersbond ,,St. Joseph" te Utrecht. De debatten hierover waren zeer uitvoerig. De eerste drie sprekers, de heeren Slootjes (onafh. Volkspartij), Ro gaar (P.v.d.A.) en Ruijssenaars (K.V.P.) he kelden in scherpe woorden de houding van den oud-burgemeester Colijn, die nog in 1944 goed vond deze leening af te lossen. Zij wilden in verweer gaan tegen de vordering van St. Joseph, om daardoor den heer Colijn aansprakelijk te kunnen stellen. De heer v. d. Berg (Prot. Chr.) wilde eerst overgaan tot verweer tegen de vordering, daar de zaak voor de gemeente niet geheel hopeloos staat. Wordt men na rechtspraak verplicht tot betaling, dan kan alsnog een vordering op den heer Colijn ingesteld wor den. Weth. Deerenberg wilde uitsluitend actie tegen oud-burgemeester Colijn en^ deze zaak eerst behandeld zien. De eischen van ,,St. Joseph" achtte spr. volkomen rechtvaardig. Verschillende andere sprekers namen de goede trouw van den heer Colijn aan, die gemeend heeft het gemeentebelang te dienen, Sport en Wedstrijden DOOFSTOMMEN SCHAAKVER. „REVANCHE". Dezer dagen herdacht de Leidsche Doof stommen Schaakver. „Revanche" haar één jarig bestaan met een zeer geslaagden feest avond. Zij, die zich op willen geven als lid van bo vengenoemde vereeniging, kunnen dit doen bij den secr. den heer J. G. Vreeswijk, Hee rengracht 69, Leiden. DAMMEN. Spannende kamp L.D.V. 1D.I.O. 1 01. Voor de hoofdklasse competitie van den Ned. Dambond werd in" hotel „Central" de wedstrijd L.D.V. 1D.I.O. 1 uit Den Haag gespeeld. De voor beide vereenigingen zoo belangrijke ontmoeting werd onder hoog spanning gepeeld, voor L.D.V. om uit de onderste regionen te komen, voor D.I.O. om het kampioenschap te behalen. Ofschoon de juiste uitslag niet bekend is", daar wederom 2 partijen moesten worden afgebroken bij den stand 88, is het wel zeker dat D.I.O. dezen wedstrijd niet zal winnen, waarmede zij dan tevens haar kampioenschap heeft verspeeld, dat nu naar R.D.G. uit Den Haag gaat. L.D.V. heeft zich dus weer eens van haar beste zijde laten zien, ondanks het medespelen van 4 reserves. De uitslag zal vermoedelijk een 119 overwinning aan L.D.V. brengen. W. Huisman speelde in grootschen vorm en won, na een partij vol verwikkelingen, van zijn Haagschen tegenstander op sublieme wijze. Ook W. Heemskerk wist in zijn partij het positineel verkregen voordeel op uit stekende wijze in winst om te zetten. Een woord van lof komt ook L. Gerritsen toe, die het wist te volbrengen om in een nog beschikbaar half uur speeltijd 45 zetten te spelen en uit zijn afgebroken stand nog remise wist te behalen. Al met al een der spannendste wedstrijden, die dit seizoen in Leiden zijn gespeeld. De volledige uit slagen zijn als volgt: W. Huisman (L.D.V.) A. J. M. Jacobs 20; A. PronkP. M. v. .Oosten 02; W. HeemskerkM. J. Jansen 20; B. Slegtenhorst—E. Winia 11: P. v. d. StelH. Verschuur 11; L. C. Gerritsen 'J. F. Kuyer afgebr- A. SladekJ. P. Lee mans 11; L. K. v. d. VlistM. L. Franek 02; Th. UyttenbogaardJ. G. de Mos af gebr.; I. TelengE. W. v. d. Geest 1/—1. maar betreurden de daad op zichzelf wel. Enkele sprekers wilden elke actie achterwege laten, anderen uitsluitend verweer tegen de vordering van St. Joseph. De voorz. onthulde, dat door B. en W. aan den Minister van Binnenlandsche Zaken verzocht is het wachtgeld van den heer Colijn in te trekken en hetgeen reeds door hem werd ontvangen terug te vorderen. Tegen de vordering van St. Joseph wil spr. wel in verweer gaan bij den Raad voor Rechtsherstel, om het gemeentebelang te dienen, niet om St. Joseph het verlies te laten lijden, maar de zaak wordt dan in rustige sfeer op de meest objectieve wijze bezien. Hierna werd eerst gestemd over het voor- stel-v. d. B-erg, de zaak van het verweer als"primair te beschouwen. Dit voorstel werd verworpen met 13—5 stemmen. Met 108 stemmen werd vervolgens be sloten den heer Colijn bij den Raad voor Rechtsherstel aansprakelijk te stellen voor betaling van een bedrag van f 40.000. Voor 2 Prot. Chr., 3 KVP, 3 PvdA, 1 PvdV en 1 onafh. VP. Tenslotte werd met 126 stemmen be sloten om verweer te voeren tegen de vor dering van St Joseph. Uit de Omstreken DISTRIBUTIEKRING NOORDWIJK— NOORD WIJKERHOUT—VOORHOUT Op onderstaande dagen kunnen degenen, wier tweede distributiestamkaartnummer met het cijfer twee (2) eindigt, tegen in levering van bon 614 van het inlegvel een schoenenbon in ontvangst komen nemen en wel te Noord wijk: Maandag 16 Dec. van 9— 12 u. de letters At/m G; van 14—16 u. de letters H t/m M; Dinsdag 17 Dec. van 912 u. de letters N t/m S; van 1416 u. de letters T t/m Z. Te Noordwijkerhout: Woensdag 18 Dec. van 9.3012 u. de letters A t/m K; van 1315 u. de letters L t/m Z. Te Voorhout: Donderdag 19 Dec. van 9.30— 12 u. de letters A t/m K; van 13—15 u. de letters L t/m Z. Na-uitreiking uitsluitend te Noordwijk op Maandag 30 Dec. van 912 en van 1416 u. KATWIJK AAN ZEE. Maandagavond. 8 uur, zal de afd. Kat wijk van het Chr. Nat. Vakverbond een pro- pagandavergadering beleggen in de Kapel. De heer W. Strijbis, 2e voorz. van het C.N.V. hoopt te spreken over: „Allen werk. allen verantwoordelijkheid." Medewerking verleent het Ohr. Gem. koor „Looft den Heer" (dir Paul Pul). KATWIJK AAN DEN RIJN. liet Herv. Gemengd Koor (dir. de heer L. B. Korstanje) hoopt Maandag 16 December a.s., 's avonds 8 uur, een-uitvoering te geven in de Ned. Herv. Kerk. Medewerking ver leent Feike Asma (orgel). Een der nieuwste industrieën in Kat wijk is wel de fabricage van stalen meu belen. De fa. Ruigrok van Vogelenzang heeft daartoe de beschikking gekregen over een .ruim pand aan den Valkenburgerweg, thans door de kalkzandsteenfabriek in gebruik. KOUDEKERK AAN DEN RIJN. Op uitnoodiging van de Zendingscom missie der Geref. Kerk sprak de heer H. Goedhart over het onderwijs in Ned. Indië. De voorz. der Commissie, de heer Y. Zin- tel herdacht In zijn openingswoord de ge vallenen in den strijd, o.a. ds Van Andel. Hierna kreeg de heer Goedhart gelegenheid tot het uitspreken van zijn causerie. Ach tereenvolgens sprak hij over het onderwijs ten tijde der Vereenigde Oost-Indische Com pagnie, gedurende het begin der 19de eeuw. der 20e eeuw, terwijl hij over de toekomst eenige gedachten naar voren bracht. Hoe de toestand zich ontwikkelen zal, is onze ker. Ziet prof. Bavinck het onderwijs In zijn geheel als nevendienst der zending, ds D. Pol is een andere gedachte toegedaan. Er is veel tegenstand van den Islam, daar om stijge het gebed tot God omhoog voor dit zwaar beproefde deel der Christenen. Er volgde een geanimeerde bespreking. Voor het Interkerkelijk Comité voor Evangelisatie hoopt Donderdagavond 17 Dec., 7.30 uur n.m. in de bovenzaal van „De Bruin" te spreken de heer E. W. Pera, evangelist der Ned. Herv. Kerk te Den Haag. De Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Gloria", o.l.v. den heer K. J. de Beun te Gouda, geeft Dinsdagavond een uitvoering in de Geref. Kerk. Muzikale medewerking verleenen de heeren: C. J. Berretty (viool) en C. v. d. Molen (piano). RIJNSBURG. Maandagavond wordt in „Vliefhof" een tooneelavond gehouden, georganiseerd door „Cinderella," waar het gezelschap „De Nar" ui;, Oegstgeest zal optreden. Ds K. D ronk er t van Leiden sprak voor het comité van Winterlezingen over het onderwerp: „Het wezen der Kerk." Spr. be gon met op te merken dat er over de Kerk veel is gestreden en er nog steeds een groote strijd wordt gevoerd om vervolgens het ontstaan en voortbestaan der Kerk te schet sen. De gemeente heeft eerst als middelpunt Jezus Christus en na Christus den Geest van God. Onder het begrip Kerk wordt niet alleen ■V Kerstmis Verbrijgbaar bij elben PhiliShuve handelaar N.V PHILIPS VERKOOP-MIJ VOOR NEDERLAND - EINDHOVEN Donkere wolken over Nederl.-Indië Slikt fle heele R.-K. Kamerfractie Cheribon tóch? Donderdagavond hebben de Tweede Kamer fracties der K.V.P.der AH.P. en die van de P.v.d.V. vergaderd. De KVP-fractie tot diep in den nacht Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, vergaderde de fractie van de KVP zonder den "heer van Poll, zulks in tegenstelling met die van de P.v.d. A., die zich minder van den heer Schermerhorn distancieert en geregeld met hem samenkomt. De vooruitzichten voor de tegenstanders der Regeeringspolitiek zijn, naar het ons wil vóórkomen, niet erg bemoedigend. De fractie van deKVP'schijnt besloten te zijn tot eiken prijs de eenheid te bewaren, al zal zij bij de komende debatten het ontwerp-verdrag wel zwaar amendeeren. Het moet niet uitgesloten worden geacht, dat zij zal voorstellen de C.-G. uit te breiden met één of twee personen, maar uiteindelijk zal zij toch haar zegen aan het ontwerp geven. De A.R. en C.H. fracties houden nauw contact over de te voeren gedragslijn. Zaterdag a.s. vergadert het partijbestuur der K.VP. nog in Den Haag. Waarom jenever goedkooper en melk duurder werd Minister Huysmans geeft het antwoord. Op desbetreffende vragen heeft minister Huysmans geantwoord, dat de jeneverprijs verlaagd is tegelijk met de andere voor dranken ver koop in café's vastgestelde prij zen. Accijnsverhooging is zonder wetswijzi ging niet mogelijk. De melkprijs moest hooger worden om de schatkist te ontlasten. Ondanks het gevaar, verbonden aan ver hooging van accijns (clandestiene stokerij) is de minister van Financiën bereid verhooging te overwegen. Nieuwe regeling voor den radio-omroep Programmaraad krijgt 3000 zenduren per jaar. De Ministerraad heeft, zooals gemeld, een nieuwe radioregeling goedgekeurd, welke een programmaraad wil invoeren, die de beschik king krijgt over 3000 zenduren per Jaar, d.w.z. 8 zenduren per dag of 4 uren per zen der per dag. Dit is de zendtijd van de Stich ting Radio Nederland in Overgangstijd, ver meerderd met circa één uur zendtijd per dag over twee zenders. Hierbij is inbegrepen de zendtijd van dien radio-nieuwsdienst. De maatregelen ziullen waarschijnlijk leiden tot afvloeiing van een deel van het personeel van genoemde Stichting. Naast dezen pro grammaraad wordt er een uit die omroep verenigingen samengestelde Stichting Radio- Unie gevormd, welke beide organen over koepeld zullen worden door een Regeerings- commissaris met verstrekkende gevoegdhe- den. Na de invoering van dieze regeling zal vermoedelijk het Comité Nat. Omroep niet langer aan het bestuur van den radio-omroep willen medewerken. Gods volk op aarde begrepen, maar ook Gods volfk in den hemel, zooals ons duidelijk wordt in de H. Schrift. God spreekt zelf van: „Onderzoekt de Schriften, die zijn het die voor mij getuigen." Wij bezitten één geloof, doop, één Heer in Wien wij een' Zaligmaker hebben, hetgeen wij moeten belijden, maar ook beleven. Overal waar geloovigen verga dert zijn, vergadert God zijn gemeente. Tenslotte gaf spr. in het kort de samenvat ting van het Wezen der Kerk. Wij moeten leven onder het licht van het Woord en Christus zien als den Christus van alle eeuwen, die ons alleen onze zonden kan vergeven. Er volgde een uitgebreide bespreking. Van heden af wederom verkrijgbaar. Café-Restaurant UI i eden daarentegen, die Mijnen Naam vreest, zal de Zon der ge rechtigheid opgaan en er zal ge nezing zijn onder Zijn vleugelen. Maleachïi 4 2. De Adventsklokken luiden weer: Jezus komt. Jezus komt! Hij komt, dat was de boodschap, die Male- achi te brengen had aan de vrouwen van den ouden dag, die met een lichtbegeerig hart de vervulling van Gods beloften bid dend verwachtten. Wat duurde dat wachten lang! Jaar na jaar ging heen en de belofte werd niet ver vuld! Zou ze dan niet vervuld worden? Zou God zijn gena vergeten, nooit meer van ont ferming weten? Zou er dan aan het wachten nimmer een einde komen? Ja hoor, daar kKnkt de stem van den pro feet: Ziet Hij komt, zegt de Heere der heer*- schers. Hij komt! Maar hoe? Zijn komst zal voor allen niet dezelfde beteekenis hebben. Er waren in Maleachj's tijd veel goddeloozen, die zich om de ver vulling van Gods belofte maar weinig be kommerden. Er waren er die zeiden: Het is tevergeefs God te dienen. En en de vrou wen verwonderden er zich over! het ging hun goed, zij hadden voorspoed in de wereld. Zij werden gebouwd. Zij verzochten den Heere en ontkwamen! Maar, Hij houdt den schuldige niet on schuldig. En als Hij komt! O, dat zij beven voor dien dag! Want dié dag komt. branden de als een oven! Dan zullen alle hoogmoe- digen en al wie goddeloosheid doet, een stoppel zijn en de toekomstige dag zal ze in vlam zetten, zegt de Heere der heerschers, die hun wortel noch tak laten zal. Ulieden daarentegen, die Mijnen Naam vreest, zal de Zon der gerechtigheid op gaan. Zoo zal Hij komen tot de vrouwen! Er is ontwikkeling in de profetieBileam had gesproken van een Ster Jezus, ja, van een groot Licht. Maleachi spreekt van de Zon der gerechtigheid: een Bron van heil. De zon is een lichte zon, die de duister nis verdrijft. In den donker kunt gij niet zien. Kunt gij den weg niet vimden. Gij zijt van gevaren omringd, maar ge hebt er geen erg in. Hoe vaak leest ge het niet: door de duisternis misleidverongelukt! Zoo vergaat het den mensch bultten Chris tus! Zjjn zonde kent hij niet, hij loopt langs een afgrond, hij merkt het niet. Hij staat voor een bange eeuwigheid en hij beseft het niet. Maar de Zon der gerechtigheid is opge gaan! En zie de duisternis wijkt. Gij leert uzelf kennen. Gij leert Christus kennen. Daar valt licht op uw levenspad met al zijn vreugd en smart, met al zijn teleurstelling en verrassing, met al zijn vragen en zorgen. Licht ook over uw sterven, ook over het donkere graf. In den donker kimt gij niet onderscheiden: geen vormen, geen lijnen, geen kleuren, in den nacht is alles even vaag en kleurloos. Maar als de zon de duisternis verdrijft, dan kunt ge zien, dan krijgt alles rondom u ge stalte. ge ziet de dingen zoo als ze zijn. Is het zoo ook niet in uw geestelijken duisternis, als de Zon der gerechtigheid er nog niet opging, nog zijn licht niet wierp in uw hart, dan ziet ge dingen niet, of ge ziet ze niet in hun ware gedaante, dan lijkt u de zonde behoorlijk, dan schijnt u het tijdelijke het voornaamste en het eeuwige schijnt u van geen belang. Maar als Christus, de Zon der gerechtig- hékl schijnt in uw hart, dan wordt het zoo anders, dan valt het rechte licht op wat uw oog ziet en ge leert ze op hun juiste waarde taxeeren, dan wordt het u duidelijk, dat het lijden van dezen tegenwoordigen tijd niet is te waardeeren. Langs de heerlijkheid die steeds aan u geopenbaard zal worden. In de zon is nïjet alleen licht, maar zij is een bron van allerlei heil, ook van gene zing. In de zon is kracht om het zwakke te sterken, om het kranke te heelen. Zonne baden zijn heilzaam. Hoe wordt van haar genezende kracht in de sanatoria geprofi teerd. Menige zïieke heeft aan haar heilzame werking zijn genezing te danken, 't Is zoo eenvoudig: de patient behoeft niets anders te doen dan zich te laten beschijnen en.... het proces der genezing voltrekt zich. De genezende kracht is er in de Zon der gerechtigheid ook. En er zal genezing zijn ender zijn vleugelen. Als u zich aan haar werking maar niet onttrekt, maar er u aan blootstelt, 't Is heilzaam voor uw geestelijke kwalen. Als je u aan Christus maar over geeft, aan Hem u toevertrouwt, daar is ge nezing onder zijn vleugelen! Uw geloof is zoo ziwak. Telkens rijst de twijfel in uw ziel weer op. Gij voelt u geeste lijk zoo ziek. Laat u beschijnen door de zon der gerechtigheid. Gij hebt te strijden met een bepaalde zonde. Ge kimt ze er wél onder krijgen. Gij Hgt veeleer zelf telkens weer onder. Stel u bloot aan de werking van de Zon der ge rechtigheid! Gij zit onder de zorgen. Uw leven is moei lijk. gij hebt het zoo zwaar. Uw geestelijk leven verkwijnt. Er mee naar Christus heen! Er is genezing onder Zijn vleugelen! Genezing, ja! De zon koestert, maar.... haar zengende stralen verschroeien ook. Gij vindt genezing onder zijn vleugelen of.... gij zult verteerd worden door zijn gloed. Die dag komt, brandende als een oven! Christus is u een reuk des levens ter leven of.... een reuk des doods ter doode! Dit laatste is bij de goddeloozen. Ulieden daarentegen die Zijn Naam vreest, zal de Zon der gerechtigheid opgaan en er zal ge nezing zijn onder zijn vleugelen. Alphen a. d. Rijn. Ds J. H. A. Bosch. NOORDWIJKERHOUT Heden vindt in Ned. Herv. kerk, des avonds van 7 tot 8 uur de plaatsverhuring plaats. Verkiezing van gemachtigden voor de Ned. Herv. kerk zal plaats hebben op Don derdag 19 Dec. a.s. van 24 uur en 's avonds van 79 uur in de kerk. Verkiezing van Notabelen zal eveneens op Donderdag 19 Dec. a.s. plaats hebben. Af tredend zijn de heeren R. van Dijk en Jac. van Zanten, welke zich herkiesbaar stellen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3