Ex-illegale kranten hoeven niet te wijken Gerbrandy sprak voor 't Voormalig Verzet Duitsch herstel niet ten koste van z'n huren NIEUWE LEEDSCHE COURANT ZATERDAG 14 DECEMBER 1948 MINISTER GIELEN GELAST TE DRUKKEN De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, dr Giielen, heeft het Dag blad voor Noord-Holland verplicht de oud- illegale bladen te drukken. Gistermiddag werd deze onverkwikkelijke zaak voor de Alkmaarsche reèhtbank in kort geding behandeld. De directies der oud-illegale bladen „De Vrije Alkmaarder", ,,De Vrije Hoornsche Courant", „De Kennemer Koerier" en van de N.V. Dagblad voor Noord-Holland" kre gen alle gelegenheid haar grieven naar yo- ren te brengen. De ex-illegale bladen waren vertegenwoordigd door mr Scholten, de ge daagde partij door mr De Lange, beiden uit Alkmaar. Mr De Lange concludeerde, dat met de op heffing van den bij zonderen staat van beleg op 3 Maart j.l. de vordering van het per denzelfden datum verdwijnende Militair Ge zag, dat" de zetterij en drukkerij van de N.V. Dagblad voor Noord-Holland, wier couran ten wegens de aangenomen ontoelaatbare houding in den bezettingstijd niet mochten verschijnen, de oud-illegale bladen dienden te verzorgen, was vervallen. Eerst later, op 23 September j.l., toen de Alkmarsche Cou rant weer mocht verschijnen, kwam men tot deze ontdekking. De grootere papiertoewijzing van 1 No vember jj. ie oorzaak, dat men thans het werk niet meer aan kan. De overbelasting van het bedrijf veroorzaakt zelfs ziekte on der het personeel, waarvan een groot ge deelte buiten Alkmaar woonachtig is. Ver schillende menschen zijn meer dan 70 uur per week voor de krant in touw. Dit alles vormde in het kort de hoofdaanleiding „de loondrukorder" op te zeggen. Mr Scholten, die namens eischeresse op trad, ging in het kort de verhouding tusschen „de oude" en de illegale pers na en stelde vast, dat deze kranten als volkomen gelijk waardig kunnen worden beschouwd. Het aantal abonné's der oude illegale bladen ijs beduidend grooter dan dat der oude krant. Een redelijke opzeggingstermijn had hier ze ker in acht genomen kunnen worden. Al is er geen mondelinge of schriftelijke overeenkomst geweest, de wet kent altijd nog de stilzwijgende wilsverklaring. Het is ©ver het algemeen de gewoonte een druk order 6 maanden van te voren op te zeggen. Blum's Kabinet zou heden avond gereed komen Naar een regeering jean vijf partijen Léon Blum, de nieuwe Fransche minister president kondigde gisteren aan, dat hij waarschijnlijk Zaterdagavond zijn regeering gevormd heeft. Waarnemers meenen even wel, dat het zeker Zondag wordt. Commu nisten, Socialisten, Radicalen, MJt.P. en ge matigd conservatieven zijn de deelnemers aan het bewind. Behalve Bidault als minis ter van Buitenlandsche Zaken, zou ook Maurice Schumann als minister van Finan ciën in functie blijven. Blum aanvaardde n.l. diens economisch plan. De Communisten deden Blum weten, dat zij niet zullen deelnemen aan zijn regeering, als hij niet alle „Conservatieve groepen" weert. Zij wenschen van te voren zijn pro gram te kennen; een van de sleutelministe ries bezetten (Buitenlandsche Zaken, Lands verdediging of Binnenlandsche Zaken), een verklaring over de politiek ten aanzien van Indo-China en geen bevoordeeling van het „beroepsleger" boven de dienstplichtigen. M.R.P. LEIDT IN FRANSCHEN SENAAT. De Fransche Asoemblée heeft 42 leden van den Raad der Republiek benoemd. Dit brengt de sterkte van dien Raad op 256. Hiervan zijn 74 MRP, 73 Communisten, 44 Socialisten, 30 Radicalen, 14 Onafh. Repu blikeinen, 11 Republ. Partij van de Vrijheid en 10 andere partijen. De directie der Vrije Alkmaarder is echter -binen afzienbarien tijd in staat zelfstandig haar krant verzorgen. Nu staat zij nog in een dwangpositie. Men heeft zich zelfs niet aan het eigen deurwaardersexploit gehou den, dat inhoudt, dat de ontruiming door de Vrije Alkmaarder vandaag plaats moet vin den, terwijl men reeds op 11 December zei, n'iiet meer te zullen zetten. Onderhandelingen waren nog steeds niet verbroken, men wachtte nog op teS€nvoorstellen. Mr Schol ten verzocht den president, naast de be schikking van den minister, in deze zaak zoo spoedig mogelijk een voorloopige voor ziening te treffen, daar nietverschijnen van een krant onherstelbare schade aan het be drijf kan aanrichten. Woensdag 18 December om 11 uur. Tot zoo lang kunnen de „bij de N.V. inwonende bla den" er verzekerd van zijn, in normaal for maat uit te komen en niet in pamfletvorm, zooals de laatste dagen het geval is geweest. Aan de sanitaire autoriteiten te Delhi en Singapore is het toegestaan passagiers, in vliegtuigen Karachi passeerend, met een Engelsch gele-koortsvaccin te behandelen. Hooger beroep bij de Pers zuivering Verlenging tijdelijk Persbesluit 1945. Min. Gielen diende bij de Tweede Kamer het wetsontwerp: Verlenging van den wer kingsduur van het tijdelijk persbesluit tot 1 Juli 1947 in. Het voorziet in de instelling van een beroepsinstanties voor degenen, die door de commissie voor de Perszuivering zijn ontzet van recht, alsmede in een wettelijke regeling van de bevoegdheden van den Persraad met betrekking tot de papiervoor-- ziening voor de pers en een rechtvaardige verdeeling van de zet- en drukcapaciteit. P.R.A. staat geheel buiten bomaffaire Bij de vermelding der laatste arrestaties in de Haagsche bomaffaire, werd door ons aan een ANP-bericht ontleend, dat o.a. twee leden der Haagsche PRA werden gehoord, terwijl één der verhoorde personen werd vastgehouden, daar diens eventueele aandeel in deze zaak zou worden onderzocht. De PRA heeft echters met deze zaak niet uitstaande, noch is één harer leden gear resteerd. Een der bommen uit Delftsche gracht opgehaald. Gistermiddag omstreeks 12 uur is uit het water langs den 2den Delfgauwschenweg te Delft een van de twee helsche macnines, die de bij den bomaanslag te eDn Haag betrok ken Delftenaar Peterse daarin had geworpen, opgehaald. Op een weiland aan den Rijksweg is het projectiel onschadelijk gemaakt. Het tweede is nog niet gevonden. Opsporing van de Firefly gestaakt Aangenomen wordt, dat piloot verongelukt is. Door den dikken mist konden de toestellen van den marine-vliegdienst gisteren niet van Valkenburg opstijgen om het opsporingswerk naar de Firefly voort te zetten. Vanochtend is opdracht gegeven het opspo ringswerk naar de vermiste „Firefly" te staken, daarmein het wel moet aannemen, dat de officier-vlieger 2e kl. W. Saltykoff van het vermiste toestel verongelukt is. Natuurlijk houdt men nog steeds reke ning met de mogelijkheid, dat de vlieger door een visschersvaartuig zonder radio is opgepikt. Deze hoop zal men officieel laten varen, wanneer Dinsdag nog niets verno men is. In dat geval zal Dinsdagmiddag op het vliegveld Valkenburg een plechtigheid plaats vinden, waar de commandant-zee macht, schout-bij-nacht J. A. Gauw, zal spreken. ENTHOUSIAST TREFFEN IN POMONA, DEN HAAG (Van een. onzer verslaggevers) Op ondubbelzinnige wijze gaf het voorma lig verzet in Den Haag gisteravond antwoord op de, door prof. Sdhermerhorn geuite be wering, dat het verzet in Nederland achter hem staat. Een andere prof., de oorlogsministerpresi dent dr Gerbrandy, voerde in Pomona het woord en een machtig applaus barstte los toen hij de verzuchting slaakte in den groo- ten nood van dit oogenblik vaak te denken: „Was het maar wéér zoo, dat Nederland één van zin en gedachte was voor de nationale zaak". In een rustig, maar enthousiast betoog, sprak hij over de vertiouding van verzet en Regeering gedurende den oorüog. De grootste bewondering had hij voor het Nederlandscihe verzet, dat hij als het beste van alle geal lieerde landen schetste. Het was voor de Re- geerdng in Londen een groote steun, te we ten, dat er in Nederland gestreden werd. Dat versterkte ons crediet bij de bondgenooten, die na de capitulatie van 1940 en de regee- ring9politiek, direct daarop, zich wel eens afgevraagd hebben wat zij aan Nederland hadden. Met het vorderen van den oorlog werden de verbindingen beter, kwamen er meer zendtoestellen los, dank zij het vernuft van Philips en zoo kon dat net van bericht geving ontstaan, dat de Regeering moest in lichten over alles wat er militair, strategisch en politiek in Nederland voorviel. Spr keerde zich met kracht tegen de bewering, dat er in Londen in den r.egeeringskring verraad in het spel zou zijn geweest. Een minutieus on derzoek, ingesteld in verband met het in de val loopen van zeer vele Engelsche agenten op Nederlandsch grondgebied toonde aan, EEN POSITIEF ANTWOORD UIT AMERIKA De V.S. zullen nimmer een politiek voeren, die Duitschland in staat stelt te herleven ten koste van bevrijde landen. Een zekere mate van herstel in Duitschland is nood zakelijk met het oog op het herstel van zijn buurstaten, aldus de verklaring van het Amerikaansche ministerie van Buitenland sche Zaken op de beschuldigingen van mr V. Kl effens. Het feit, dat Duitschland niet in staat is de door Nederland benoodigde grondstof fen te leveren, de Nederlands*vhe landbouw producten te importeeren en gebruik te maken van de Nederlandsahe binnenvaart schrijft het ministerie geheel toe aan het verstoorde economisch leven in Duitschland. De verklaring verwacht, dat de autori teiten, betrokken bij de economische samen- Stelling der Britsche en Amerikaansche zone van Duitschland, met Nederland en andere belanghebbende landen gedetailleerde be sprekingen zullen voeren. Het is waarschijn lijk, dat aan de militaire missies te Berlijn WAT DE TWEEDE KAMER VOLGENDE WEEK BEHANDELT. Na beraadslaging over de Regeeringsver- klaring komen in de Tweede Kamer o.a aan «1e orde de begrootingen van Overzeesche Gebiedsdeelen en Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen Vrijdag komt oa aan de orde het opmaken van de voordrachten ter aan vulling van vier vacatures in den Hoogen Raad. V OP 1 DEC. WAREN ER 6300 JOURNALISTEN „GEZUIVERD". Volgens de M. v. A. inzake de Onderwijs begroting waren er op 1 Dec. j.l. 6300 cer tificaten van geen bezwaar uitgereikt aan journalisten. Bij de voorbereiding van het ontwerp Perswet ligt het in het wcr»eroen in dit ontwerp een hoofdstuk op te nemen, dat handelt over een tuchtrechtelijk college voor jMrnalisten en uitgever». handelsmissies zullen worden toegevoegd, die te Minden zullen zetelen, waar ook het bizcnale economische bureau gevestigd is. DE EIS CHEN VAN LUXEMBURG. Luxemburg eischt van Duitschland gebruik van den spoorweg op de Duitsdie zijde van de Moezel en het bouwen, op Duitsche kosten, van een stuwdam in de Our. Het zoeken naar verdere slachtoffers i n Manhattan, waar een woonkazerne instortte, is gestaakt. Er zijn nu 37 dooden. dat de instantiesin Londen in ieder geval vrij uitgingen. Dat het gebeuren kon, moet toegeschreven word,en aan het raderwerk van den geheimen dienst, die in Engeland op dezelfde wijze tientallen Duitsche spion nen tegen de lamp deed vliegen. Ook de bewering, dat de O.D. de Regee ring eenzijdig voorgelicht zou hebben, ver wierp de heer Gerbrandy. De Regeering ont ving honderden rapporten, alle illegale bla den en vele andere inlichtingen en zij moest daaruit haar conclusies trekken. Dat die, zooals in het geval van de Nederlandsche Unie, wel eens niet heelemaal juist waren, lag niet aan de Regeering, maar aan de in lichtingen. Zonder evenwel iemand of iets te kleinee ren, noemde spr de K.P. en de L.O. als de groepend ei in het verzet het spits afbeten. Het liefst zou hij K.P.-er geweest zijn. Deze actieve groepen vormden echter niet het eenige verzet. Het geestelijk verweer van heel het volk was van het uiterste belang, omdat dat tenslotte den doorslag gaf. Met ontzaglijke ontroering gedenk ik allen, al dus prof. Gerbrdndy, die in het verzet ge vallen zijn. Hun daden waren H. M. en Haar Regeering een bron van bezieling. Het sprak voor de Regeering toen vanzelf, dat zij volledigen steun beloofde aan de na gelaten betrekkingen van gevallenen en an dere slachtoffers. Het kwam niet bij haar op, dat men op dit punt ooit zou kunnen gaan aarzelen. Ik begrijp dat niet, aldus spr, maar er zijn wél meer dingen gebeurd, die ik niet begrijp. Ik heto mij ook verkeken op de be handeling van oorlogsmisdadigers. De reac ties van nu kon spr toen niet van ons volk verwachten. Maar als wij ons herinneren wat geleden en bereikt is, laten we ons dan ook herinne ren allen eendrachtig nationaal te zijn, als het gaat om onze taak tegenover ons land en ons rijk, zoo besloot de heer Gerbrandy z'n geestdriftig ontvangen betoog. SCHUMACHER'S WIJSHEID. Terug uit Engeland zeide Schumacher bij de Labourpartij een vérstrekkend begrip te heb- bep gevonden. In Groot-Brittannië en Scandi navië leeft de democratische gedachte het sterkst. Op het continent heeft zij niet veel kans, tenzij zij in Duitschland verwerkelijkt wordt. SCHEPEN IN DE MIST. Voor Oostende liep gisteren in de mist de postboot op Dover op het strand, zonder verder schade te krijgen. Voor Yorkshire overkwam hetzelfde de Nederlandsche kustvaarder Not tingham. Het schip werd zwaar beschadigd. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe Mevrouw Smits, die dadelijk begreep wat er aan de hand was, holde door de keuken naar de tuin en liet, toen ze den armen glazenwasser aan de ladder zag spar telen, onmiddellijk haar zonnescherm neer, om hem daarmee op te vangen Nu, het was juist bijtijds, want nog geen seconde later plofte de glazenwasser, die zich niet meer houden kon, naar beneden. 90. Hij viel precies op het zonnescherm, veerde weer op en belandde midden in de prachtige rhododendron, die het sieraad van de hele tuin uitgemaakt had, maar nu tot een vormloze massa in elkaar geplet werd. Ook het zonnescherm was er niet zonder kleerscheuren afgekomen, zodat het voor mevrouw Smits een middagje werd, om nooit te vergeten. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Middelharnis R. W. Steur te Oldébroek; te Scheemda J. Colijn te O. Wytwerd; te Stadskanaal (toez.) F. Offringa^e Vlagtwedde. Aangenomen: naar Amersfoort A. C. Smits te Durgerdam. Bedankt: voor Stavenisse H. Kraaij te Boven-Hardinxveld. Geref. Kerken. Beroepen: te Mijdrecht J. B. v. Meche- len te Roosendaal. Bedankt: voor Zwijndrecht E. Na wijn te Bergum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Boskoop P. J. de Bruin te Veenendaal; te Gouda G. A. Zijderveld te Zwijndrecht. VEREENTGING VAN CHR. GEREF. ORGANISTEN IN VOORBEREIDING Een vereeniging van Chr. Geref. Organisten is in voorbereiding. Het doel is o.m. de ver betering van het kerkgezang in den Eere- dienst en het behartigen van de belangen der Ohr. Geref. organisten,. Zooals bekend, zijn de Ohr. Geref. organisten reeds georga- seerd in de Geref. Organistenvereeniging. KRING VAN VRIENDEN VAN KOHLBRUGGE. Maandag 6 Januari 1947 zal door den „Kring van Vrienden van Kohlbrugge" in het Wijk- gebouw van de Ned. Herv. Gemeente aan het Laurens Kosterplein te Amersfoort een groote conferentie gehouden wérden. In de morgentoij eenkomst zal ds D. van Heyst van Ommen spreken over: „Kohlbrugge en afscheiding" en in de middagbijeenkomst ds J. Bronsgeest van Velsen over: .Recht vaardigheid en Heiligmaking bij Kohlibrugge." PERSONALIA Morgen is het 50 jaar geleden, dat dr J. C. J. Bierens de Haan te Amsterdam, aan de Leidsche Universiteit is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde, terwijl mr E. Polis te Scheveningen en mr F. H. Pels te Breda op 18 en 22 Dec. het feit herdenken, dat zij resp. vóór 50 en 60 jaar aan dezelfde R.U. zijn gepromoveerd tot doctor in de Rechts wetenschappen. PROMOTIES LEIDEN, 13 Dec. Gepromoveerd tot doc tor in de Lett, en Wijsbegeerte op proef schrift „Vertaling en commentaar der tra dition,eele Egyptusche autobiografische teks ten vóór het Nieuwe Rijk", J. M. A. Janssen te Leiden. ACADEMISCHE EXAMENS. LEIDEN, 13 Dec. Geslaagd doet. ex. wis- en natuurkunde (pharimacie met levensmid delen! eer), mej. E. Eikeleniboom te Oegst- geest; cand. ex. Rechtsgeleerdheid, J. W.— Jansen te Voorhout, J. H. W. baron van Voorst tot Voorst te 's-Gravenhage, mej. C. C. A. Nysingh te Den Haag en G. H. Bol huis te Den Hélder; apoth. ass. ex. Ie ged. N B. Asselbergs te Wassenaar, E. M. Cohen te Leiden, M. H. J. van Gervsn te Zeist, H. A. Sloot te Den Haag, A. W. Croe6 en J. M. H. v. d. Sande, beiden te Utrecht. LEIDEN, 13 Dec. Geslaagd prop. ex. Godgeleerdheid: B. Kruik te Leeuwarden; P. H. de Pree te Apeldoorn; G. J. J. Versteegh te Voorburg; cand. ex. letteren en wijsbe geerte (a): mej. J. Lentz te 's-Gravenhage. ROTTERDAM, 13 Dec. Geslaagd cand. ex. econ. wetenschappen J Berkman, Baren- dnecht; K de Boer, Den Haag; F H Born en M Bruyn, R'dam; D de Bruijne, Den Haag; W J Buiten, Groningen; P H van der Eist, Den Haag; W Enthoven, R'dam; C Eweg, Utrecht; J R Hagen en A Th M Hilling, Voorburg; C Kamermans en C L Kamsteeg, R'dam; J R van de Krogt, Delft; S de Levie, Den Haag; H S Menco, R'dam; L Meulen- broek, Den Haag; J N J Noorlandt, Leiden; H J Nijman, Meppel; G J Peters, C L Sprey, W J H C Truitman, F E G Waaijer en J L Werner, allen te R'dam; M C Beauchez, Til burg; A M v Ebbenhorst en C Tengbergen, Den Haag; L E Grposman en D H Nijhof, R'dam; J Th W Hendriks, Den Haag; B R Smidt, W H Stél, A L Westers en A Zorn, allen te R'dam; H Ritmeester, Dordrecht; W J Valkenburg, Wassenaar; E H van der Mark, K C Laritoy en J Kasteel, allen te R'dam; M M de Vries, Voorburg; en de dames A Ver velde en H Goris, beiden te R'damajdoct. ex. econ. wetenschappen F W Ambagtsheer en C Bak, R'dam; W Drees, P J van de Burg, C A Durang, K O Feis, allen te Den Haag; A L Fuhring, Utrecht; W D A den Hartog, R'dam; J P ÏCuipers, Coevorden; P P Lee- wens, Den Haag; P J Mor\tagne, R'dam; J R Nieuwenhuis, Groningen; J Plantinga, Delft; L M Rombouts en E H '1 Sadée, R'dam; A J M Snijders Den Haag; P L Sprik Gouda; The Sik Tjoe, R'dam; J Willems, Rijswijk; J Alers R'dam; A C van der Linden Den Haag; P Theune, Vlissingen; J E Wassenaar, Voor burg; W R C van de Meer, Den Haag; G de Groot, Huizum (Leeuwarden); W H Krantz, Scheveningen en mej M de Zaaijer, den Haag. AMSTERDAM, 13 Dec. (V.U.) Geslaagd: doet. Theologie ds A. G. Honig, Amsterdam; ds J. M. Vlijm, Utrecht; cand. Rechten: de dames J. v. Drunen, Amsterdam; M. A. E. Grashuis, Zaandam; E. J. Stoorvogel, Am sterdam; A. J. v. Trigt, Purmerend; de heer Y. N. Zeijl, Amsterdam; doet. rechten: J. v. Haeringen, Den Haag; A. A. Hebly, Apel doorn; W. G. Ph. v. d. Heijden, Leiden; A. Rutgers, Wassenaar; cand. theologie: P. L. Sohuddebeurs, Winterswijk. GRONINGEN, 13 Dec Geslaagd: artsex. Ie ged. mej. M. T. de Jong, Groningen; be vorderd tot arts: C. Th. B Wakkerman, Hen gelo (O.); doet geneeskundeJ. A. Sluiter, Vriesscheloo. SUBSIDIES VOOR CULTUREELE INSTELLINGEN Naar uit de Memorie van Antwoord in zake de Onderwijsbegrooting blijkt, zal de Overheid cultureele manifestaties zooveel mogelijk bevorderen. Voor de Ned. Opera is voor het seizoen 1946/1947 in beginsel een subsidie van f 273.000 uitgetrokken, terwijl voor de tooneelgezelschappen, voornamelijk die te A'dam, R'dam en Den Haag, een sub sidie van f 380.000 verantwoord wordt ge acht. Over het subsidie aan de orkesten zal de minister van O. K. en W. nog overleg plegen met zijn ambtgenoot van Binnen- landsohe Zaken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2