ïhettw* Cnïtsdj* (Courant B VAN DER ROS Maandag a.s. komt Indië in de Tweede Kamer IDist TJ Nederl. militair vliegtuigje verongelukt De „Zwarte Duivels" in Rotterdam terug WOENSDAG 11 DECEMBER 1946 2e Serie, 2e Jaargang vanaf 7 Mei 1945, No. 498 a» A A. af V A Bureaux Redactie en s Dr E DIE MER Chef-Redactie. Christelijk-Nationaal Dagblad VOOT Leiden en Omstreken „Stanlucistirb is ahebleuetf myn bert in teijljenspoet" Abonnementsprijzen f 0.26 per week f 1.10 per maand f 3.25 per kwartaaj (bij betaling p kwit verh. m adm.kosten) Advertentiën f 0.15 per m.m Bij contract belang rijke korting Telefoonnummers Dir en Red. 2040t Administratie 22710 VANMORGEN IS HET DEBAT BEGONNEN (Van onzen Par lean entsredacteur De Tweede Kamer heeft hedenmorgen een belangrijk debat gewijd aan het voorstel van den voorzitter om de mondelinge be handeling van de Indische kwestie in het parlement niet door een schriftelijke vooraf te doen gaan en deze mondelinge beraad slaging Maandag a.s. te doen aanvangen. De Voorzitter sprak de verwachting uit, dat de Kamer Dinsdag tot een beslissing zal komen. De heer SCHOUTEN (A.R.) vroeg zich af, of het element van den tijdnood de Kamer er wel toe moet brengen om van een schriftelijke behandeling te doen afzien. Het onderwerp is uitermate belangrijk en tien tallen vragen van allerlei aard zullen rijzen. De positie van de Regeering zou zeer onbe vredigend zijn, indien ze op alle vragen onmiddellijk moet antwoorden. Het element van den tijdnood heeft niet die belangrijke beteekenis, welke sommigen daaraan hech ten. In Indië zal men begrijpen, dat de Kamer prijs stelt op een behandeling, die zoo serieus mogelijk is. De heer Schouten Alle Eereraden voor de Kunst hebben ontslag ingediend In verband met optreden van den Centralen Eereraad. Teneinde een oplossing van de gerezen moeilijkheden tusschen den Centralen Eere raad eenerzijds en de Eereraden voor de Kunst anderzijds te beproeven, vond op 4 Dec. een bespreking plaats tusschen den minister van O. K. en W., den Centr. Eere raad en de voorzitters van de demissionaire Eereraden. Op 7 Dec. d.o.v. werd een samen komst gehouden door den Centr. Eereraad en de voorzitters van de Eereraden. Het resultaat is geweest, dat thans ook die Eereraden, welke hun ontslag nog niet had den ingediend, daartoe zijn overgegaan, als gevolg van het onoverbrugbaar verschil in interpretatie van de wet „Zuivering Kun stenaars". DEZE WEEK JAM, DOCH IN JANUARI MINDER SUIKER. Teneinde de betrekkelijk groote voorraden jam te verminderen wordt deze week een bon voor 500 gram jam aangewezen (dus geen andere artikelen). In verband hiermee wordt 3 Januari inplaats van een bon voor 750 gr. suiker, een bon voor slechts 500 gr. suiker aangewezen. Huldiging van den dirigent Fred. J. Roeske In verband met zijn gouden jubileum Van de eerte krans, die gisterochtend vroeg bezorgd werd, tot de taartjes op de receptie, die het getal 50 in top vorden, stond gisteren bij het Concert gebouw te A'dam alles in het tee- ken van Fred. J. Roeske's gouden dirigenten j ubileum Voor de volle groote zaal gaf de Mannenzangver- eeniging Apollo" onder Roeske's leiding een gala- concert, waarbij uitstekende Ned. werken ten ge- hoore werden ge bracht, terwijl Jac Kort orgelcompo sities van Sem Dresden en Hen drik Andriessen speelde. Op de na de uitvoe ring gehouden receptie was burgemeester d'Ailly de eerste, die den jubilaris geluk wenschte, gevolgd door ee nrij van sprekers uit muziekkringen. DAT de „Twenthe" voor een speciale vracht- en postvlucht, dus zonder passagiers, naar Indië is gevlogen en wel langs de kort ste route. DAT den 59-jar. hulplandwachter H. Zijp uit Purmerend door het A'damsche B. G. 9 jaar gevangenisstraf werd opgelegd. DAT de pianist Henk te Strake, die in 3 maanden meer dan 100 concerten gaf van wege de N.I.W.I.N. en waarbij Willem Noske de explicaties gaf, uit Indië is teruggekeerd. DAT de Ned. gezant in Australië, F. C. baron van Aerssen Beyeren van Voshol, gisteren van Schiphol naar Batavia is ge start. DAT in het thans verschenen Staatsblad G 278 is opgenomen de toetreding van ons land tot de overeenkomst van Bretton Woods. DAT min. Huysmans 18 Dec. te Utrecht zal spreken op de vergadering der Ned. K. v. K. voor Duitschland. DAT het Gooische Tribunaal adviseerde tot 2y2 jaar interneering van den ex-burg. van Bussum A. Ch. Aalderink d.w.z. tot 10 November 1947. DAT blijkens de St.Crt van gisteren de bepalingen van het „Wachtgeldfonds voor de Ned. baksteenindustrie" van toepassing zijn verklaard op alle betrokken werkgevers en werknemers, zoodat thans de loonder ving in het winterseizoen geregeld is. DAT het hoofd der Ned. delegatie voor de Caraïbische conferentie, prof. mr J. C. Kielstra, dezer dagen te Willemstad is gear riveerd. DAT Louis van Tulder In Malmö optrad. deed dan ook het voorstel, de stukken eerst naar de afdeelingen te doen. zenden, waarbij hij gaarne alle mogelijke medewerking toe zegde voor een zoo vlot mogelijke behan deling. (Voor vervolg zie Pag. 2) Noodlanding te Scheveningen en Hellevoetsluis Drie Ned. militaire vliegtuigjes, twee Fi reflies en een Harvard, zijn gistermiddag van het vliegveld Hendon in Engeland opgeste gen met bestemming Valkenburg (Z.H.), Ver moedelijk ten gevolge van dien dichten mist heeft het Harvard-toestel gisteravond een noodlanding moeten maken op het Stille Strand te Scheveningen, in het verlengde SCHIPHOL IN DEN MIST Zware mist was gisteren oorzaak, dat de binnenkomende machines in Eindhoven landden, terwijl als eenige uitgaande de Constellation P.H.-Tawndie om circa half 5 van Schiphol naar New-York vertrok. Aan boord bevonden zich o.m. de Amerikanen mr E. C. Olsen en mr Jacob Stam, twee fi nanciers, die zich gedurende een week van onzen wederopbouw op de hoogte kwamen stellen. Voorts behoorde mr Peter Hoetjea tot de passagiers, vertegenwoordiger van de „Cooperative for American remittances to Europe", die z'n bemiddeling verleende bij de verdeeling van levensmiddelenpakketten en onlangs namens pres. Truman gelden en een aantal pakketten aan de Koningin ter hand stelde om ze onder onze bevolking te verdeelen. Ondanks den zwaren mist zijn tot heden morgen 9 uur alle vliegtuigen van de K.L.M.- diensten normaal van Schiphol gestart, be halve de machine naar Praag. Er komen ech ter geen machines binnen. Het is niet zeker of de machine naar Parijs nog zal starten, want ook daar schijnt zware mist te zijn. De Ph-Tau uit New-York is wegens de weersomstandigheden in Londen geland. Op beide Kerstdagen zullen geen bootdien sten tusschen Harwich en Hoek van Holland worden onderhouden. Ook de aansluitende boottreinen vervallen op deze dagen. DAT den 2en stuurman ter koopvaardij H. A. Scheybeler is toegestaan het orde- teeken van Honorary member of the British empire te aanvaarden. DAT gisteravond min. Fiévez tijdens een diner in het Haagsche „Des Indes" het groot-officierskruis in de Orde van Oranje- Nassau met de zwaarden heeft uitgereikt aan den Belg. militairen attaché maj. P. J. Diepenrijkx, die zich bijzondere verdiensten verwierf en eerlang ontslag zal nemen. DAT, in verband met het a.s. vertrek van de Ned. landmacht uit Engeland, het dep. van Oorlog eenige tienduizenden bloembol len aan Britsche kampen heeft aangeboden waar onze manschappen werden geoefend. DAT de Ned. bankbiljeftencirculatie de laatste week met 13 millioen is ingekrom pen. DAT N. A. J. de Voogd benoemd is tot Ned. consul-generaal te Manilla en dr H. J. Levelt te Kaapstad. DAT mr dr J. Linthorst Homan (Gron.) en dr ir P. N. Boekei (Den Haag) functies hebben gekregen bij den Internat. Zuivel- bond, die dezer dagen te Bern vergaderde. DAT schilders en beeldhouwers van den Veluwezoom vanaf 21 Dec. tot 2 Jan. zullen exposeeren te Velp. DAT het Concertgebouw-Orkest 17 Dec. en het R'damsche Graalkoor m.m.v. Jo Vin cent 19 Dec. te Nijmegen optreedt. DAT nog dit jaar 500 beukenboompjes, welke door de Ver. Vrienden van het Gooi- reservaat aan de Stichting Gooisch Natuur reservaat zijn geschonken, in het Bikberger- bosch zullen worden geplant. DAT de adv.-fiscaal van het B.G. te Den Bosch 6 jaar gev-straf eischte tegen den 27-j. bakker J. v. d. Graaff te Steenbergen, we gens dienstneming bij het Legioen Neder land. „Denpassar' wordt a.s. Zaterdag door Van Mook geopend Officieel wordt gemeld, dat de conferentie te Denpassar, op Bali, a.s. Zaterdagmorgen door dr Van Mook zal worden geopend. Daartoe zal de luit.G.G. zich Vrijdag van uit Batavia naar genoemde plaats begeven. van de Fuutlaan. De bestuurder serg.-maj. P. v. Oordt uit A'dam, bekwam daarbij een hoofdwonde en moest in het Mil. Hospitaal te Den Haag worden verbonden. Een der Fireflies, bestuurd door luit. H., heeft een noodlanding gemaakt in de omgeving van Hellevoetsluis. Voor zoover tot heden bekend, zou de bestuurder ongedeerd zijn gebleven. Van het derde toestel is tot heden niets be kend. Aan alle stations dier Ned. Luchtstrijd krachten en aan alle vliegvelden in Neder land en België is verzocht naar het vermiste toestel uit te zien. Nader wordt gemeld, dat de piloot van het bij Hellevoetsluis gelande toestel, de Fi refly F 3, is de luit. ter zee Helfrich, die eveneens gewond raakte. Het toestel is in dienst bij den Ned. Marine Luchtvaartdienst. PLECHTIGE KRANSLEGGING BIJ DE MAASBRUG Ter gelegenheid van den glorievollen terugkeer der mariniers in de Maasstad hield na de inspectie der troepen voor het Stadhuis op den Coolsingel burgem. Oud een toespraak, waarin hij o.a. de bij zondere beteekenis van het korps voor Rot terdam memoreerde, De wijze, waarop slechts 300 mariniers de Duitschers bij de Maasbrug hebben staande gehouden, en het bloed, dat toen voor het vaderland heeft gevloeid, heeft den band tusschen Rotterdam en de mariniers voor eeuwig bezegeld. Gen. Van Frytag Drabbe sprak hierna een dankwoord tot den burgemeester, het ge meentebestuur en de burgerij, waarop Lt. Adm. Helfrich naar voren trad voor de uit reiking van de Militaire Willemsorde, die H.M. de Koningin aan het korpg heeft toe gekend. Onder het spelen van het „Wilhel- DAT de Noord-Brab. Chr. Boerenbond aan min. Lieftinck telegrafisch heeft verzocht vóór het nemen van definitieve maatregelen Inzake de vermogensaanwasbelasting overleg te plegen met den georganiseerden land- en tuinbouwbond. DAT B. en W. te 's-Hertogenbosah aan het Rijk voorschotten willen vragen voor den bouw van 100 arbeiderswoningen met een gemiddelden huur van f 7 per week. DAT in de aula van de Gem. Universiteit te A'dam de nieuwe ledenraad van de „Alg. Studenteneer. A'dam" is geïnstalleerd. DAT de Raad van Geleen besloot tot ont eigening van gronden, voor den bouw van 1000 beambten- en arbeiderswoningen in 1947. DAT de Ned. R.K. Bond van Overheids personeel „St. Pa/ulus" en de Ned. R.K. Bond van P.T.T.-personeel „St. Petrus" willen fusion eeren. DAT Vrijdag in perceel Keizersgracht 60-! te A'dam een tentoonstelling wordt geopen van Ned. beeldende kunstenaars t.b.v. he Ind. Roode Kruis. DAT gisteren te Wageningen de bijeen komsten t.g.v. de 21ste Landbouwweek zijn voortgezet met verschillende lezingen van landbouwexperts. DAT de K. v. K. te Noord-Brabant bij de Tweede Kamer heeft geprotesteerd tegen het ingediende wetsontwerp inzake de vermo gensheffing-ineens. DAT Maandag te Antwerpen de première heeft plaats gehad van de door Alex Roos dorp vervaardigde Ned. kleurenfilm „Bloem bollen". DAT de voorm. prov. voedselcommissaris te Tilburg, P. H. J., een voorw. gevangenis straf van 4 maanden, benevens f 15000 boete kreeg wegens veevoeder-zwendel. DAT uit een zeeschip te R'dam 9 k 10 voor den uitvoer bestemde Philips Radiotoestellen van het model BX 462A, uitv. Philite, zijn ontvreemd. Ons volk uitgeschakeld Voor de Regeering is het pleit beslecht. Zij zal de ontwerp-overeenkomst teek enen. Weliswaar heeft zij een langen omhaal van woorden noodig en maakt zij verschillende reserves, maar die reserves zijn niet van dien aard. dat zij naar het oordeel der Regeering een andere formuleering van de ontwerp-overeenkomst noodzakelijk maken. Dat is al een aanwijzing, dat de reserves tenslotte geen wezenlijke zijn. Hadden wij na de aarzeling der Regee ring om haar woord te spreken nog mogen verwachten, dat zij op essentieele punten van de ontwerp-overeenkomst zou zijn af geweken, de werkelijkheid is helaas een andere gebleken. Dit feit moet wel vooropstaan, als men kennis neemt van de wijze, waarop de Regeering in haar verklaring van gisteren alsnog getracht heeft aan bezwaren gehoor te geven. In wezen is het opnieuw een groote con cessie geworden, waarbij wel kenmerkend is, hetgeen wordt gezegd over de arbitrage. De Regeering eikent, dat op dit punt wel zeer ver is tegemoet gekomen aan het ver langen van de „Republiek". Toch heeft zij dezen stap maar weer gedaan. Typeerend voor de .vernieuwingsgedach te" der Regeering is overigens, dat de groot ste reserve nog wordt gemaakt op het punt van de financieele en economische verhou dingen. Over deze aangelegenheid krijgt de Commissie-Generaal zelfs speciale nadere instructies mee. En overigens worden zij, die wellicht in de toegezegde bescherming der Regeering niet al te veel vertrouwen hebben, naar Nieuw-Guinea verwezen. Na hetgeen wij in de voorgaande dagen gezegd hebben over de ontwerp-overeen komst der Commissie-Generaal, kunnen wij over de Regeeringsverklaring het zwijgen toedoen. Ondanks de reserves aanvaardt de Regeering het a cc oord van Linggadjati in den tekst, haar door de Commissie-Generaal voorgelegd. Dat is het wezenlijke in deze aangel egenheid (Voor vervolg zie Pag. 2) Sibajak had zwaar weer in Middell. Zee Een soldaat gedood en vier gewond» Naar de Nieuwe Leidsche Crt. ter oore komt is de „Sibajak' van de Rott. Lloyd, die met troepen onderweg is naar Indië, tusschen Malta en Kaap Bon in de Middellandsche Zee in een hevigen storm ge raakt, waardoor het schip gedurende 24 uur bijgedraaid moest blijven liggen. Tengevolge van den storm werd een militair gedood en vier wierden gewond. De overleden militair is op Malta aan dand gezet, waar hij door de Engelsche Marine met militaire eer is begra ven. Ook de gewonden zijn op Malta achter gelaten. mus" hechtte de admiraal het eereteeken aan het vaandel. Na de toespraak van admiraal Helfrich die wij reeds gisteren hebben gepubliceerd) en het weerklinken van het „Wilhelmus" ging het vervolgens in militairen marsch naar de Maasbrug, waar gen.-maj. Von Freijtag Drabbe een krans neerlegde en in. een korte toespraak herinnerde aan den feilen strijd, die hier is gestreden en waar door de vijand onzen mariniers den naam van „zwarte duivels" gaf. De minister van Marine zond telegrafisch gelukwenschen. Vice-admiraal Helfrich hecht de Militaire Willemsorde aan het vaandel der Mariniers. Tijdelijk eenige regen, aldus De Bilt Matige, in het Zuid-Westen aanvankelijk tijdelijk krachtige Z.O. tot Zuidel. wind. Meest zwaar bewolkt, met tijdelijk eenigen regen. Op enkele plaatsen nevel of mist. Wei nig verandering in temperatuur. ZON EN MAAN. Donderdag 12 Dec. Zon op 8.38 en onder 16.28. Maan op 20.49 en onder 12.22 uur. Zon dag 15 Dec. Laatste Kwartier. Ondanks de Regeeringsverklaring, die minister Jonkman gisteren in de Tweede Kamer af legde, valt er geen kentering te hespeuren in de publieke opinie. In zooverre maakte de bewindsman een vergeefsche reis

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1