De grafzerken in de Herv. Kerk te Leiderdorp Ds P. I)o Kuiper over „De Kerk eri haar leden" Alphens „waterkanon" uit Duitschland terug NIEUWE LEIDSCHE COURANV 4 MAANDAG 9 DECEMBER 1944 BETEEKENIS VOOR VELEN NOG IN DUISTER GEHULD Leiderdorp, een oord, gehuld in den rook van de stad, die zich zoo gemakke lijk aan de randen van het dorp heeft neergevleid. Andere dorpen kunnen zulke karakteristieke eigenschappen bezitten, waardoor zij tot de geliefkoosde plekjes voor menig toerist gaan behoor en; Lei derdorp, neen, dat is me daar maar een kale boel; de dorpsfeer, die het geheele leven zoo genotvol in toom houdt, gaat van lieverlede verloren in de idee van, nu ja, we wonen toch nog wel in een dorp, maar we zijn dan toch maar op de stad aangewezen en de dorpers vinden het al lang goed, want overal was het feest, toen een geregelde busverbinding met Leiden was tot stand gekomen. Leiderdorp kent helaas zijn „isolement" niet meer. Dit houdt in, dat gaandeweg de steedsche ideeën meer weerklank zul len vinden in het dorpsleven, dat door vele stedelingen geprezen wordt als een sieraad van dezen tijd; welk een diepe beteekenis hecht men in het geladen leven van eiken dag aan de woorden: rust, stilte en gemoedelijkheid. Toch moet men dit dorp, dat men wat de ligging betreft in gedachten haast bij r v. v '-f 'M De Ned. Herv. Kerk te Leiderdorp. Leiden zou annexeeren, niet onderschat ten. Het is een eigenaardig en toch een begrijpelijk verschijnsel, dat men bij een bezoek aan een of ander dorp het eerst naar den koster van de kerk loopt om te vragen of hij de sleutel heeft en ons even kan rondleiden in het oude gebouw, dat misschien wel interessante dingen be vat, waarvan je wellicht nimmer iets vernomen zou hebben. Nu willen we geenszins beweren, dat de Ned. Herv. kerk te Leiderdorp tot de monumentaalste onzer kerken kan wor den gerekend, verre van dat, maar velen ■Weten toch nog niet, om welke reden deze kerk vaak door trekkers en geleer den wordt bekeken. Door een grondige restauratie is zij weer een goede plaats gaan innemen onder de bezienswaardig heden van Rijnland, want bij het open breken van de vloer kwamen verschil lende grafzerken voor den dag, wier be staan zoo goed als onbekend was. In 1795, toen men in de kerken op last van den Franschen bezetter de grafsteenen, waarin wapens waren gegrift, moest schenden, zijn deze steenen bewaard ge bleven. Dank zij het kerkbestuur hebben zij een goede plaats in het bedehuis ver kregen en zijn tegen de wanden gezet, zoo, dat iedere kerkganger ze kan be zichtigen. Of men er de beteekenis van weet, betwijfelen we. De oudste kerk heeft betrekking op het geslacht van Van der Does, dat in de oude tijden zijn stamslot had staan nabij de Doesbrug. Zij is de dekzerk geweest van het familiegraf en waarschijnlijk dateert zij uit 1620. De heer W. M. C. de Regt, wiens artikelen in het gemeente blad wij bij het schrijven raadpleegden, vertelt verder, dat de versiering bestaat uit twee gedeelten. De bovenste helft heeft betrekking op Pieter van der Does, zoon van Jacob van der Does. gouver neur van Leiden tijdens het beleg, de onderste helft op de dochter van Pieter met haar man. In het midden van de zerk ziet men de wapens van Pieter en Philippota, beide onder een helm, die met een kroon is gedekt. Links staan de wapens van de ouders van Pieter, rechts de ouders van Philippota, nl. Van Duven- voirde en Van Egmond. In het midden Slapen ho-maar - Pijn des te meer! Als ge slaapt voelt ge Uw rheumatische pijnen niet, maar juist die pijnen ver oorzaken Uw slapeloosheid. En zóó ver zwakt Uw gestel,en weerstandsvermogen nog méér. Begin daarom zoo gauw moge lijk die weldadige Kruschen-kuur. Kruschen brengt Uw bloedzuiverende organen tot krachtiger werking. De pijn- verwekkende onzuiverheden verdwijnen, omdat 't bloed krachtiger stroomt: Pijnen vallen van U af, lusteloosheid verdwijnt, kortom, ge wordt al gauw weer veerkrachtig en fit Verkrijgbaar zij alle Apoth. en Drog. Fabr. Griffiths Hughes Ltd., Manchester (Engeland) (I.M.) BABY UIT HET WATER GERED. Zaterdagmiddag is bij de Korenibrug een kinderwagen met een baby van ongeveer 9 maanden te water geraakt. Door het moe dig optreden van een knecht van de Fa. Zwanenburg kon het kind worden gered, ter- Wijl ook de Brandweer inmiddels te hulp was gesneld. De E.H.D. heeft het jeugdig Slachtoffertje naar het Acad. 2d ekenhuis overgebracht. van de onderste helft der zerk treft men de wapens van een Mathenesse, een staatsman van groote beteekenis, en Van der Does, samen onder een helm, die gedekt is met een hoed. Deze hoed is met twee afgewende posthoorns gedecoreerd. Links zijn de wapens van de ouders van Adriaen geplaatst, nl. van Mathenesse en van Vulenburdh; rechts die van de ouders der vrouw, Van der Does en Van Duven- voirde. Het wapen dat men ziet, met den schuinen balk en de drie sterren, wordt nog steeds te Hazerswoude aLs gemeente wapen gebruikt. De tweede zerk vertoont afbeeldingen van het geslacht Bicker van Swieten, dat het kasteel Swieten aan de overzijde van den Rijn bewoonde. De figuren op de zerk zijn te onderscheiden in een hoofd wapen en zestien kwartierwapens. Toen de grafzerk in zijn geheel te bezichtigen was, hebben ingewijden beweerd, dat de zerk betrekking had op den zoon van Mr. Cornelis Bicker van Swieten. Tot dusver is het niet mogelijk om mede te deelen wat de figuren, die in de wapens staan, beteekenen. Wie de derde zerk goed bekijkt, komt tot de ontdekking, dat het opschrift is aangebracht op een veel oudere zerk; het opschrift daarvan is uitgeslepen op de woorden na „Hier lecht", welke bovenaan nog te lezen zijn. Het nieuwe opschrift bestaat uit een hoofdwapen, met vier wa pens in de hoeken. De beide bovenste vertoonen een paard; de beide onderste een haas. De haas zinspeelt op den naam der vrouw, die hier ter ruste is gelegd. Het hoofdwapen bestaat uit een manne lijk en een vrouwelijk wapen. In het eerste staat een huismerk, terwijl van het tweede geen beschrijving te geven is. Behalve de drie hierboven beschreven grafsteenen werden nog drie kleinere zer ken bij het opbreken van den grond aan getroffen. De Leidsche studenten en de Indische kwestie Voorlichtingsmiddag in de Stadsgehoorzaal. Woensdagmiddag, 2.30 uur, wordt door een daartoe gevormd comité, in de groote Stads gehoorzaal een bijeenkomst gehouden voor de Leidsche studenten, waar de vragen rond om de Indische kwestie nader zullen worden toegelicht. Als sprekers treden op dr W. H. K. Feuil- letau de Bruyn en ir N. W. van Hartings- veldt, oud-resident van Kediri, die zullen spreken over: „Wat beteekent Lin.ggadjati voor het Koninkrijk?" „Wat en wie zijn Soekamo en zijn vrienden?" „Heeft Neder land nog een taak in Indië te vervullen?" en „Indonesië vrij, maar geen ontbinding van het Koninkrijk." Alhoewel de bijeenkomst speciaal bedoeld is voor studenten, zullen todh ook belangstellenden op verzoek toegang hebben. OTTO VAN TUSSENBROEK VOOR DE VOLKSUNIVERSITEIT Men schrijft ons: Er is wellicht geen onderwerp in de beel dende kunst zoozeer vruchtbaar gebleken als de geboorte en de dood van Christus. Tal- looze begaafde beeldhouwers en schilders werden door dit onderwerp geïnspireerd ten tijde der Gothiek, ook gedurende de Renais sance en weer later als de Barok zich doet gelden en een schat van schoonheid is hier van het verblijdend gevolg geweest. In onze dagen, waarin de profane kunst de kerkelijke kunst heeft verdrongen, is hier van slechts bij uitzondering sprake, maar het is niettemin uiterst leerzaam kennis te nemen van wat groote en sterke talenten van het gegeven: geboorte en sterven van Chris tus hebben weten te maken. Daarover nu komt op Dinsdag 10 en 17 December a.s. voor de Leidsche Volksuniver siteit Otto van Tussenbroek een tweetal voor drachten houden, waarbij hij zich bepalen zal tot wat schilders in verschillende kunstperio den hebben weten te scheppen, waarbij een belangrijke serie zeer fraaie lichtbeelden het gesprokene zullen verduidelijken. In de serie winterlezingen „Kerk en Wereld" te Oegstgeest Onder auspiciën van het Geref. Comité voor winterlezingen sprak Vrijdagavond als tweede spreker in de cyclus ,,Kerk en We reld" ds P. D. Kuiper, Geref. pred. te Sas- senheiim over het onderwerp: ,J>e Kerk en haar eigen leden". Spr. wilde trachten aan te knoopesn bij het vorige onderwerp over het wezen der Kerk. Immers men moet de kerk zien als vergadering en als moeder der geloovigen wil men de verhouding en de wederzijdsche actie tusschen kerk en leden juist vaststel len. Vanuit dit gezichtspunt noemde spr. als de relatie die ons bindt aan Christus de verticale lijn en de relatie der leden onder ling de horizontale lijn. Van belang achtte spr. de onderscheiding tusschen kerk als in stituut en als organisme, want de activee ring der kerk mag niet alleen gericht zijn op haar eigen welzijn, doch diént ook om de wereld te winnen. Wat het interne leven der kerk betreft, moet bijzonder gewezen worden op haar be teekenis als moeder der gélooviigen. Maar zij moet in de keuze van haar middelen steeds kerk blijven en zich beperken tot haar roeping. In dit verband besprak de re ferent de opvatting der R.K. Kerk en het streven, dat bijvoorbeeld in de Ned. Herv. Kerk merkbaar wordt. Wat de activeering der gemeente betreft, was spr. van oordeel, dat het meest te verwachten valt van een waarachtig kerkelijk besef. In de zeer geanimeerde bespreking werd o.m. spr.'s oordeel gevraagd over jeugd diensten en kinderkerken, terwijl tenslotte de vraag gesteld werd wat de oorzaak kan zijn van het verlangen van de jeugd naar nieuwere dingen, terwijl God toch dezelfde blijft. In zijn antwoord zeide referent, dat in een normalen eeredienst ook tot de jeugd ge sproken moet worden, doch speciale jeugd diensten zijn volgens spr. niiet juist, terwijl we onze jonge kinderen nimmer de beko ring, die er van een normalen ©eredienst uitgaat ook voor kinderen mogen ont houden. Het laat het gemeentebegrip los, splitst de kerk en brengt schade toe aan de verbondsgedachte. De oorzaak van de roep naar het nieu were ligt volgens spr. hierin, dat de tech niek en de wetenschap (oa. de medische) veel heeft weggenomen van de vreeze des doods. Het is oorzaak van het onjuiste ge voel niet meer zoo afhankelijk te zijn van Gods genade. DE JUISTE TIJD Het is thans weer mogelijk via het nummer KO 2 in kennis te worden ge steld van de juiste tijdsopgave. ST. NICOLAAS BIJ DE JEUGD. De speeltudhver. „Morschwegkwartier," „Oosterkwartier" en „Westerkwartier" heb ben Zaterdagmiddag den kinderen uit hun wijk een St. NicoLaasfeest aangeboden, het geen er bij de jeugd natuurlijk wel in wilde. Het hoogtepunt vormde het bezoek van St. Ni colaas met zwarten Piet, die zich op hun bekende manier met de kinderen „onder hielden," terwijl deze voorts op prettige wijze werden beziggehouden door een goochelaar, het vertoonen van de poppenkast en films. De gebruikelijke tractatie ontbrak evenmin en zoo werd het voot honderden kinderen een onvergetelijke middag. DS W. J. VAN OTTERLO. In de gisteren na den morgendienst gehou den gemeentevergadering der Geref. Kerk (art. 31 K.O.) is in de vac. ds A. Veldman, met groote meerderheid van stemmen geko zen en door den kerkeraad tot predikant be roepen ds W. J. van Otterlo te Zuidhom. Ds Van Otterlo werd 9 Maart 1906 gebo ren, studeerde te Kampen en werd op 20 Nov. 1932 in zijn eerste gemeente, Oosterend (Fr.) in het ambt bevestigd. In Jan. 1942 verwisselde hij deze gemeente met Zuidhorn. De nieuwe beroepen predikant de vijfde in de voortdurende vacature voelt zich, evenals zijn echtgenoote, zeer aangetrokken tot het jeugdwerk en heeft in den bezet tingstijd een kloeke houding aangenomen, hetgeen hij met gevangenisstraf heeft moe ten bekoopen waardoor hij slechts ternau wernood aan den dood is ontsnapt. Ds Van Otterlo, wiens echtgenoote hem trouw terzijde staat bij zijn gemeentewerk, is vader van zes kinderen. A. J. B. te Noord wij kerhout zou zich met clandestienen handel hebben bezig ge houden in vet en vleesch, voor welk feit de Officier tegen hem vier maanden gevange nisstraf eischte met bevel tot onmiddellijk gevangen nemen. De politierechter legde vier maanden op, doch zonder het onmid dellijk gevangen nemen. Leidsche telegrammen Onze oud-stadgenoot de heer B. P. Liese, thans te Veendam, is benoemd tot waarn. burgemeester van Wildervank. De 7-j. C. K. van de Waardgracht ge raakte tijdens het stoeien in de Koddesteeg met zijn linkerbeen onder het voorwiel van een voorbijrijdende paard en wagen. De E.H.D. vervoerde het ventje naar het Academisch Ziekenhuis. Zaterdagmiddag heeft het 2-j. knaapje J. N. uit de Hazebroeklaan zich door de spijlen van de Wittepoortsbrug heengewerkt zoodat hij in het water is gevallen. De 35-j. militair A. v. Beems uit Ede, die passeerde, sprong gekleed te water en bracht den drenkeling op het droge. i Den laatsten tijd vinden er in de Sleu telstad talrijke fietsendiefstallen plaats. De eigenaars van rijwielen moeten dus op hun hoede zijn. Met ingang van 15 Dec. a.s. is de arbei der bij de N5., de heer J. W. Vogt, als le arbeider-treindienst, overgeplaatst naar Am sterdam. OFFICIEELE PUBLICATIE HAVENGELD. Burgemeester en Wethouders van Leidén herinneren belanghebbenden aan de gelegen heid, om het havengeld 1947 bij wijze van abonnement vooruit te voldoen. Het kantoor van den Markt- en Haven dienst (Waaggebouw) is daartoe geopend iederen werkdag, behalve Vrijdag en Zater dag, van 1012 en van 14%16% uur. Over gelegd moeten worden geldige meetbrieven. Meetbrieven afgegeven vóór 1 October 1927 zijn sedert 1937 ongeldig. Houders van abon nement 1946, die vóór 15 Januari 1947 van de hun geboden gelegenheid geen gebruik hebben gemaakt, zullen onherroepelijk het z.g. „reis"tarief verschuldigd zijn, tenzij bij het binnenvaren aan een der havenkantoren als nog het abonnement wordt betaald. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT, Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. KOSTELOOZE GENEESKUNDIGE EN HEELKUNDIGE HULP Voor hen, die niet rechtstreeks of indi rect verplicht verzekerd zijn en op grond van onvermogen ki aanmerking wenschen te komen voor het ontvangen van koste- looze genees- en heelkundige hulp in het jaar 1947, bestaat er gelegenheid zich hier voor aan te melden bij den Dienst voor Sociale Zaken, Lammermarkt 65/67. Voor de letters I t/m P op Dinsdag 10 Deo. 1946 en R t/m Z op Woensdag 11 Decj 1946, van 25 uur n.m. Men wordt verzocht eventueel de oude kaart over 1946 of het trouwboekje mede te brengen. De Directeur van den Dienst voor Sociale Zaken. BEVESTIGING DS P. W. SPRUYT. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. ver neemt, zal ds Spruyt op Zondag 22 Dec. by de Ned. Herv. Gem. bevestigd worden door zijn vriend dr W. H. Beekenkamp te Delft. LEIDERDORP Hedenmorgen ontstond brand in per ceel Hoofdstr. 30. De Leiderdorpsche brand weer, die spoedig ter plaatse was, wist o.l.v. commandant Mol het vuur spoedig meester te worden. De schade bleef beperkt tot eenig huisraad. VOORSCHOTEN. De A.R.-kiesvereeniging .Nederland en Oranje" kwam Vrijdagavond in ledenver gadering bijeen. Het bestuursvoorstel tot reglementswijziging werd zii.s. aangenomen. De aanbevolen leden voor een nieuw be stuur werden na eenige stemmingen allen gekozen. In het nieuwe bestuur hebben nu zitting de heeren P. A. van Cuilenburg, J. v. Dodeweerd, J. B. de Groot, C. D. van Oosten, C. van Osnabrugge, L. Uiterlinde en H. Verkaik. Uit deze leden werd door de vergadering de heer C. D. van Oosten tot voorzitter gekozen. Hierna sprak de heer P. Buwalda, lid van den gemeenteraad, over: „Principieele anti- revolutionnaire gemeentepolitiek". Als prin cipe en in de praktijk moeten wij aanvaar den de woorden van ,,Calvijn": „God staat aan het stuurrad der wereld". Hiertegenover staat de geest van Rousseau en Voltaire en van hun volgelingen, dat de mensch alles kan. Mensch verheerlijking en Godverheer- lij king kan nooit samengaan, daarom geen Christendom en Humanisme. Vervolgens besprak de spreker de verschillende pun ten van het gemeenteprogram en gaf hier over zijn meening. Hij was voorstander van één protestantsch-christelijke partij en sprak zijn blijdschap uit over de samenwerking, die er gevonden was tusschen A.R. en C.H. in den raad. Aan het eind der vergadering bedankte de voorz. de aftredende bestuursleden, in het bijzonder den heer van Cuilenburg, die meer dan 40 jaar meewerkte. De afd. van den Ned. Chr. Landarbei- derbond heeft een ledenvergadering gehou den, waarin mededeeling werd gedaan van het bedanken als voorzitter, door den heer E. van Es. In zijn plaats werd tot voorzitter benoemd de heer A. Verstraten. Het secretariaat is ge vestigd bij den heer C. Zwaan, Veursoheweg. Na het bespreken van enkele huishoudelijke aangelegenheden, werden de plannen beke ken voor de a.s. viering van het 15-jarig bestaan. MAAR.... IN DESOLATEN TOESTAND Wij meenen dat het was in den zomer van 1939 Üat we op uitnoodiging van B en W. onzer gemeente een demonstratie bijwoonden met de nieuwste aanwinst van de brandweer, een prachtige Ford V 8 autospuit. Niet alleen uiterlijk een sieraad, meer nog om de capa citeiten die in het inwendige schuil gingen. Een waterkracht die verbluffend was. In de hoogste werking moesten 2 of 3 man als trompleiders optreden anders sloeg men ge woon tegen den grond. Muren spoot men er mee om. Een schuimbluschapparaat, de mo dernste rookapparaten, ladders enz., enz., kortom een spuit die menige groote stad ons kon benijden. De Duitsohe roovers vergrepen zich in 1944 ook aan dit bezit. Wel werden de gemeente lijke bestuurders enkele weken tevoren ge waarschuwd, maar daar men niet zeker was van de houding van alle menschen bij de brandweer betrokken, durfde men de spuit niet te laten „duiken". Direct na den oorlog werd uiteraard ook dit voorwerp als vermat opgegeven en een week of zes geleden kwam bericht binnen dat in de Engelsche zone in Duitschland de autospuit uit Alphen a. d. Rijn gevonden was. Zaterdag j.l. arriveerde ze in onze ge meente. Maar, och arme! Die terugkeer was weinig glorieus. Onze glorie was niet in staat zelfstandig te rijden door mankementen aan de motor. Een van de banden was lek. Van de talrijke instrumenten die deze spuit voor onze gemeente tot zoo'n waardevol bezit maakten waren er vele verdwenen, oa. ook slaageomateriaal. Wel waren er nog weer an dere Duitsche stukken voor in aangebracht, maar over het algemeen van mindere kwa liteit. Het was voor de menschen van de brand weer dan ook een groote teleurstelling hun trotsch zoo terug te zien. En het zal een heel kapitaal kosten om de spuit weer in haar vooroorlogschen toestand terug te krijgen. Wie dat zal betalen? Duitschland natuurlijk! De monstreert dit land niet overduidelijk dat het ten volle genegen is aan rechtmatige eischen tegemoet te komen? OEGSTGEEST Nadat Zaterdag Sint Nicolaas in hoogst eigen persoon een bezoek gebracht had aan de kinderen van de leden der Buurt vereen. „Ons Genoegen", werd des avonds in het Patronaatsgebouw een tooneelavond gegeven voor de leden en donateurs, welke in gxooten getale waren opgekomen. Deze avond stond onder leiding van den voorzitter, den heer N. Verhoeven. In zijn openingswoord richtte spr. een woord van welkom tot de aanwezigen en zeide dat het bestuur er naar streeft om, in tegenstelling met een vorigen avond, grootere stukken ten tooneele te brengen met een leerzame strek king. Tenslotte deelde spr. mede, dat hetgeen geboden zou worden, reeds werd opgevoerd voor de patiënten van Endegeest, welke daad door den geneesheer-directeur zeer op prijs was gesteld. Hierna werden onder regie van den heef J. v. d. Meer twee stukken ten tooneele ge bracht waarvan het eerste tot strekking had de bestrijding der woeker, terwijl het twee de stuk als motief droeg „Hoogmoed kookt voor den vai".

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6