John Lewis buigt het hoofd voor pres. Truman IDist <11 De Ver. Naties kwamen tot belangrijke zaken Ernstige waarschuwing der Groningsche B.S. NIEUW* LEIDSCHE COURANT a MAANDAG 9 DECEMBER 1946 KOLENSTAKING REEDS BEËINDIGD John Lewis, de leider van. de stakende mijnwerkers in Amerikagaf Zaterdag avond voordat president Truman zijn rede zou houden, die den mijnwerkers zou aan sporen weer aan den arbeid te gaan, bevel de staking op te heffen. Het is de tweede maal, dat Lewis het hoofd voor een Amerika anschen president in den schoot legt. In 1043 gebeurde iets dergelijks, toen hij boog voor den wil van president Roosevelt. De gevolgen van dezen stap zuilen in de geheele wereld merkbaar zijn. In verschil lende Amerika ansche havensteden liggen 250.000 ton steenkool opgeslagen, bestemd voor export. Zij zullen deze week nog niet, doch volgende week zeker worden ver scheept. Men houdt ze n.l. nog aan, tot vaststaat, dat de verschillende voorrangs- Kabinet heeft zijn standpunt bepaald (Vervolg van Pag. 1) Het blad zegt dan, dat ofschoon deze hou ding van prof. Romme te verklaren is ge zien zijn positie hij toch het paradoxale in de verhoudingen had kunnen voorzien en geeft verder te verstaan, dat hetgeen te Cheribon bereikt werd, hoe moeilijk dat nu zoo langzamerhand geworden is, dient te wor den bijgeschaafd. En voorts: „Een accoord, zelfs een basisaccoord, dat niet de garantie biedt de door onze zedenleer gehuldigde beginselen in toepassing te zullen brengen, kunnen wij niet zonder meer aan vaarden. Ook de beginselen der democratie, die naar 's Pausen woord de beste garantie schenken voor de vestiging van goede maat schappelijke orde, liggen ons zóó na aan het hart, dat zij toetssteen worden voor net karaat van een overeenkomst". Vervolgens concludeert het blad, dat „Che ribon in veel te geringe mate aan de R.K. eischen tegemoet komt. „Immers, de intel- lectueele bovenlaag, welke in de republiek regeert, mist de autortieit en het apparaat dat zal worden gevergd om de organisatie van een democratischen staat op sociaal, eco nomisch en ander terrein, zij het dan niet Volmaakt, dan toch redelijk tot stand te brengen. Hoezeer wij dezen stand van zaken betreuren „de Republiek is een opgeschoten Vlegel" zooals P. Kersten zeide. Van den an deren kant wenschen wij er ook rekening mee te houden, dat de Regeering door het doen van velerlei concessies heeft medege werkt aan het ontstaan van deze situatie. Erg genoeg. Maar eindelijk zouden wij toch Willen zien, dat de Regeering een krachtiger houding aannam tegenover de pretenties van Soekarno en de zijnen. Weg met die eeuwige vrees voor het buitenland. Er dient toch eindelijk ook eens orde en rust te zijn op Java en Sumatra. Het „Binnenhof" besluit het artikel aldus: De C.-G. heeft het Koninkrijk tot een voor werp van koehandel gemaakt, zooals het schijnt. Daaraan moet een einde komen. De Indonesiërs moeten duidelijk weten, wat Ihet waarachtige begrip Koninkrijk betee- kent. Zij moeten ook weten, dat daarin voor hen een eigen zelfstandige en gelijkwaar dige plaats io naast de andere Rijksdeelen. De Kon. boodschap van 7 Dec. is in dit opzicht duidelijk. Zij blijft ons richtsnoer. Wij edschen van onze Kath. fractie, dat zij alleen constructieve plannen van de Regee ring zal aanvaarden en niet genoegen zal nemen met het opgelapte werk van de Com missie-Generaal. Zoo merkt „Het Binnenhof" o.m. op, dat reeds de vertrouwelijke „Indië-conferentie", die de K.V.P. eenige weken geleden te Utrecht hield, geen bevrediging kon schen ken, daar prof. Romme „bijna even zoo vele slagen om den arm (hield) als hij pun ten van discussie opsomde". SLECHTE DAG VOOR DE UNIE VAN ZUID-AFRIKA De werkzaamheden van de leden der Ver. Naties in New-York gingen ook gedurende het weekeind door. Er zijn belangrijke be slissingen genomen. De politieke commissie vergaderde over het vetorecht en nam een Australische reso lutie aan, diie den grooten mogendheden vraagt het vetorecht vrijwillig te beperken en het nemen van belangrijke besluiten er niet door in gevaar te brengen. Tenslotte kwam de Beheersschapscommissi-e bijeen, om een beslissing te nemen inzake het verzoek van Zuid-Afrika, West-Afrika te mogen inlijven. De oommdssAe wees dit ver zoek af. Zij bepaalde, dat West-Afrika onder den Beheersschapsraad zal komen. Z.-Afrika zal er het bestuur uitoefenen. De algemeene vergadering deed uitspraak in het conflict tusschen Britsch-Indië en Zuid-Afrika over de achteruitzetting van de DAT de A.K.U. in 1947 de vooroorlogs ahe productie hoopt te bereiken en in dat jaar voor meer dan f50 millioen (d.i. 40 pCt. van de totale productie) zal exporteeren. DAT de in Boymans te R'dam gehouden tentoonstelling van Zwitsersche affiches t.b.v. de Stichting 1940—1945 de som van f273.25 heeft opgebracht. DAT te A'dam is opgericht een Bond van Kamerverhuurders teneinde actie te voeren tegen de vele misstanden op het gebied van kam er ver huur DAT de afd. R'dam e.o. van de Kon. Ned. Toonkunstenaarsver. is heropgericht en als secretaresse optreedt mej. M. de Jong, Pro venierssingel 30a, R'dam. DAT het D. B. der Unie van Kath. Stu dentenver. voor 19461947 is samengesteld uit H. W. C. Loevendie (praeses), J. P. L. Bots (ab-actis), B. de Hoog (quaestor) en mej. Los Aghina (praeses K.M.S.J.). DAT ir L. A. H. Peters, voorzitter der Ned. delegatie op de Caraibische conferentie, welke a.s. Woensdag begint, Zaterdag te Willemstad is gearriveerd. bedrijven (spoorwegen, ziekenhuizen en an dere instellingen van open/baar belang) ze niet noodig hebben. Ook de graanleveramties aan Europa zul len rvu weer door kunnen ge an. BRANDSTOF- EN STROOMBEPERKING BLIJFT VAN KRACHT. Ofschoon het beëindigen der mijnwerkers- staking in Amerika door de Ned. Regeering met vreugde werd vernomen, zal de afge kondigde brandstoffenbesparing, alsmede die van gas en electriciteit voorloopig toch van kracht moeten blijven, daar reeds stagnatie in den aanvoer van Amerik. kolen is ont staan. De reis van een Haagsch visitekaartje Toen op 12 October jl. de familie W. van Kempen-Kunsemuller, Watering-kade 10 te Den Haag, verblijd werd met de geboorte van een zoon, zond de gelukkige vader een aardig geïllustreerd visitekaartjie naar de familie Van Leeuwen aan de Leeuwen- daallaan 12 te Rijswijk (Z.H.). Eenigen tijd daarna spraken beide families elkaar, en toen bleek, dat de blijde tijding nim mer bij dis Rijswij'ksche kennissen was gearriveerd. Totdat het kaartje dezer da gen toch nog op de plaats van bestem ming belandde. Dat was dus wél erg laat, doch wanneer we er bij vertellen, dat blijkens het ons getoonde poststempel het kaartje op IJsland was geweest, met name in het plaatsje Reykjavik, dan kunnen we er in komen, dat men als Rijswijker even geduld moet oefenen TEGEN AANVAARDING VAN CHERIBON-ACCOORD Zes prominente figuren uit de voormalige Binnenl. Strijdkrachten der provincie Gro ningen, w.o. de gewestelijke commandant, de commandant der bewakingstroepen en de directeur van het afwikkelingsbureau, heb ben Zaterdag j.l. een telegram van den vol genden inhoud verzonden aan de Staten- Generaal: „Leden der voormalige BB. in de provin cie Groningen, wetende dat zij de meening van het overgroote deel van de voormalige B.S. vertolken, wijzen u er op, dat indien de overeenkomst van Cheribon wordt aan vaard, dit aanleiding zal geven tot zeer ern stige binnenlandsohe moeilijkheden en drin gen er daarom bij u met de meeste klem op aan, al het mogelijke te doen om het heil- looze accoord niet te doen aanvaarden. Zij verzekeren u, dat zij bereid zijn zich op nieuw aaneen te sluiten voor de eenheid van het Rijk." Dit telegram was geteekend door de hee- ren W. A. Schrijvershof, M. J. van Til, dr G. D. Jonker, dr J. C. s'Jacob, H. Houwen en A. Eilander. Ook uit Nijkerk werd een protest-tele gram verzonden, aan 't adres van den pre- mièr. Protest van „Indië binnen het Koninkrijk." Het A'damsehe comité „Indië binnen het Koninkrijk" heeft Zaterdag j.L een telegram aan de Regeering verzonden, waarin zij ver werping verlangt van de ontwerp-overeen komst Linggadjati en afwijzing eischt van de „republiek Indonesia" en van eiken ande ren staatsvorm, niet passend in het democra tische staatsbestel van Nederland en Over zee. Het telegram is geteekend door prof. dr J. Coops, J. H. Crucq, tnr W. H. L. Haitink, J. M. van Hardeveld, ds G. A. den Hertog, dr B. A. Lubbers, mr Th. Muller Mass is, D. Britsch-Indiërs in de Unie. Met 32 tegen 15 stemmen en 7 onthoudin gen besloot zij beiden landen aan te radim het conflict onderling te regelen. Hoewel dit een compromisvoorstel is, be- teekent deze aanbeveling een afkeuring van de -houding van Zuid-Afrika. Britsch-Indië is dus volkomen in het gelijk gesteld. Een slechte dag voor maarschalk Smuts, wiens krachtige vertoogen voor de vergade ring en in de commissies zoo weinig uitge richt hebben. 70. En jaw-el, hoor, bom! Net toen de veldwachter de eerste tak beet had, schopte de dief de ladder om. De arme diender had allebei z'n handen en benen noodig m niet te vallen. „Ziezoo", dacht de dief. nu zal ik zien, dat ik weg kom!" En hij ging aan de onderste tak hangen, gereed om zich op de grond te laten vallen. Krijn van den boer, die op het lawaai toegesneld was, stond zich op de rand van de put «en kriek te lachen om hei geval. NA DE STAKING (Vervolg van Pag. 1 Reeds was berekend, dat tengevolge van deze staking Amerika aan het begin van het komende jaar niet minder dan 5 mil lioen werkloozen zou tellen. De staking, haar begin en vooral haar plotseling einde zijn een kenteeken van de wonderlijke verhoudingen in het economi sche leven der Vereenigde Staten; De samenwerking tusschen werkgever en werk nemer is er uitermate stroef en beide groe pen staan als geheel afzonderlijke groepen naast elkaar. Men is daar van geleide eco nomie" wel ver verwijderd. Het gaat ook niet aan, Lewis zonder meer te vergelijken met degenen, die ten onzent de leiding hebben van de arbeidersbeweging. De wijze, waarop hij het einde dezer sta king kon „gelasten", is een aanwijzing voor de dictatoriale bevoegdheden, waarover hij beschikt. Men heeft hem wel genoemd den manager van den arbeid, zooals anderen in Amerika genoemd kunnen worden de „ma nagers" van het kapitaal. Van samenwer king, zooals bij ons gevonden wordt tusschen werkgevers en werknemers ten bate van een geleidelijke economische ontwikkeling, is in Amerika weinig te bespeuren. Deze situatie is verergerd, doordat men in Amerika vrij spoedig na het einde van den oorlog is overgegaan tot het loslaten van de prijscontrole, waardoor men is ge treden in den vicieuzen cirkel, welke het economisch leven bedreigt. We nemen aan. dat de onderhandelingen thans, nu de staking is opgeheven, zullen worden hervat. Tot 1 April 1947 schijnt het gevaar te zijn bezworen. Laat ons hopen, dat werkgevers en werknemers elkander op een bevredigende basis kunnen vinden en dat zij, verre van in felle kampen tegen over elkaar te staan, werkzaam kunnen zijn in hun taak van opbouw en herstel. de Ridder, A A. B. Schmitz, mr U. W. H. Stheeman, H. J. Vermeulen en dr H. Wam- steker. De afd. Groningen van de P. v. d. A. bracht in een telegram dank aan prof. Sahermerfhom voor zijn werk als voorz. van de C.G. en deed een beroep op de Tweede K~ ner, ter aanvaarding van Linggadjati. Prof. Logemann merkte in een toespraak te Groningen over „Indonesië en het sabel- gekletter der reactie" op, dat de C.-G. niet met een doode musch was thuisgekomen, doch met een „Hervormd Koninkrijk." Gouv. Kasteel keerde Zaterdag naar Cura§ao terug Tevreden over besprekingen met Ned. Regeering. De gouverneur van Curagao, dr P. Kas teel, die voor het voeren van besprekingen met de Ned. Regeering eenigen tijd in ons land heeft doorgebracht, is Zaterdagmiddag van Schiphol per K.L.M. naar New Yo-rk vertrokken, van waaruit hij de reis naar Willemstad za'l voortzetten. Hij werd uitge leide gediaan door prof. Romme en den heer P. A. Kerstens. Desgevraagd verklaarde hij tegenover het A.N.P.: „Over Linggadjati kan ik mij niet Uitlaten, tenslotte heb ik al mijn aandacht noodig voor de West." In dit verband deelde dr Kasteel mede, dat de Regeering op 't oogenblik voor West-Indië een regeling uit werkt, welke op zeer royale wijze tegemoet zal komen aan de verschillende verlangens. Hedenmorgen arriveerde dr Kasteel op het vliegveld Laguardia te N.Y. En ziet, plot seling had hij niet zijn volle aandacht meer bij de West noodig, want tegenover de daar aanwezige persvertegenwoordigers verklaarde hij, dat „de Nederlandsahe Regeering de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati wel zou goedkeuren" Voor zijn vertrek naar Curacao hoopt dr Kasteel nog een onderhoud te hebben met den Ned. ambassadeur in de V.S., jihx dr Loudon. LAATSTE DUITSCHE KRIJGS GEVANGENEN NAAR HUIS. De Ned. Regeering ontving van de Amerik. regeering het verzoek zich er mee accoord te verklaren, dat uiterlijk 1 October 1947 de zich nog in ons land bevindende Duitsche krijgsgevangenen repatrieeren. Het betreft hier enkele honderden, die werkzaam zijn bij het mijnenruimen. Op de zwarte markt in Hamburg zijn vijf millioen eenheden Penicilline, een derde van den voorraad in de Britsche zone in Duitschland, te koop aangeboden. 80. „Daar gaat-ie!", dach.t de dief en hij liet zich manmoedig naar beneden vallen, met het plan daarop ijlings aan de haal te gaan. Maar o jammer, hij kwam precies op een paal van het drooglijntje terecht, welke paal van achteren precies tussen zijn vestje schoof, om boyen bij zijn kraag weer te voor schijn te komen. Tengevolge van de plotse linge ruk. die het drooglijntje daarbij kreeg, kreeg Krijn zoo'n opstopper van het andere paaltje, dat bü regelrecht In de put ver dween. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Viertal: te Middelburg (vac. dr W. H. Beekenkamp) M. H. Knijff te Zierikzee, J. C. Koppert te Ingen, G. J. H. Marsman te Bruinisse en A. de Vries te Heukelum. Beroepen: te Hierden (toez.) A. Vroeg- indewey te Loon op Zand; te Nijkerk (Ned. Herv. Evang.) J. G. Panhuise te Druten- Leeuwen. Aangenomen: naar Groningen G. v. Veldih-uizen Azn., pred. in alg. dienst voor de pers. Bedankt: voor Hauüerwijk (Fr.) J. de Bruyn te Klazinaveen. Benoemd: tot hulppred. te Utrecht J. W. Boogaard, em. pred. te Rossum (Gld.). Geref. Kerken. Aangenomen: naar Gouda (2e maal) W. v. Dijk te Nijmegen. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Leiden W. J. Otterlo te Zuidhorn; te Groningen (vac. prof P. Ded- dens) L. Sell es te Steenwijk. Evang. Luth. Kerk. Aangenomen naar Amsterdam A. W. C. de Wit te Den Haag. Remonstr. Broederschap Viertal: te Groningen J. J. v. Hille te Den Haag, J. G. J. v. Iterson te Lochem, J. A. v. Nieuwenhuyzen te Hilversum en D. G. v. Vreumingen te Russum. SCHOLARSHIP VOOR EEN PREDIKANT. Er bestaat gelegenheid voor een Ned. pre dikant beneden 30 jaar om een scholarship te ontvangen, waarmee hij eenigen tijd in het buitenland (vermoedelijk in Amerika) een bepaald onderwerp kan bestudeeren. Reflectanten kunnen zich voor 13 Dec. a.s. wenden tot prof. dr V. Hepp, v. Breestraat 14 te Amsterdam-Z. DS G v. VELDHUIZEN Azn Omtrent het aannemen van het beroep naar Groningen van den Ned. Herv. perspredikant ds G. v. Veldhuizen Azn, wordt ons nog me degedeeld, dat hij aan het publiciteitswerk verbonden zal blijven. Hij zal eveneens lid blijven van de Dagelijksche Redactie van het Weekblad „De Hervormde Kerk". Een bijzondere bibliotheek In de bibliotheek van het Amerikaansch Bijbelgenootschap te New-York bevindt zich slechts één boek, de Bijbel. Maar dit boek is daar te vinden in bijna 16.000 verschillende uitgaven van zijn geheelem of gedeeltelijken inhoud en wel in 864 ta len en dialecten! s DE STICHTING WOLFHEZE. De restauratie der door het oorlogsgeweld gehavende stichting Wolfheze te WoLflheze is thans zoover gevorderd, dat binnenkort zal kunnen worden overgegaan tot vervulling der sinds het vorig jaar bestaande vacature van geestelijk verzorger. EEN GEZANGENBUNDEL IN INDIë. Het bestuur der Prot. Kerk in Indaë be sloot den nieuwen gezangenbundel der Ned. Herv. Kerk in te voeren en de gezangen voor de Maleisch sprekende gemeenteleden in het Maleisch te doen vertalen.. PERSONALIA. De classis Enkhuizen hoeft praepratoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard den heer J. H. Post te Uik, cand. aan de V.U. BIJZONDERE CURSUSSEN WISKUNDE TE DELFT De hoogleeraren in de wiskunde aan de T. H. te Delft zijn voornemens, bijzondere cursussen in de wiskunde te organiseeren, om tegemoet te komen aan de in vele ge vallen onvoldoende vooropleiding van de eerste-jaarsstudenten. De deelneming aan deze cursussen is kosteloos. Zij worden ge houden buiten collegetijd. ACAD. EXAMENS LEIDEN, 7 Dec. Geslaagd cand. Indisch recht: H. die Jong te Rotterdam, H. G. Vel- ders te Dordrecht; cand. Indologie: J. Ha ring te Leiden; doet. ex. Indisch recht: de dames S. C. van Santen te 's-Gravenhage, J. C. S. Wentzei en P. Th. The te Leiden en L. C. Peute te Leiden, R. M. van Leeuwen te Schevieningen, A. E. O then te 's-Gravenhage; artsex. Ie ged.:: W. F. v. d. Hofstede te Oegstgeest; artsex. 2e ged.: A. J. Develimig te Dordrecht; apoth.-ass.ex. H. B. AsseLbergs te Wassenaar, E. M. Cohen te Leiden, M. H. J. van Gervien te Zeist, A. W. Croes en J. M. H. van de Sande te Utrecht, H. A. Sloot te 's-Gravenhage. DELFT, 9 Dec. Geslaagd prop. bouwk. ir: C. de Wit, Donkerbroek; prop. werktuigk. ir: T. A. S. Eloe, De Bilt; prop. electrotech- nisch ir:: J. J. Richters, Smüde; cand. werk- tuigk. ir: J. Beyderwellen, 's-Gravenhage, F. A. A. Daamen, Amsterdam, A. W. Goud, Rotterdam, P. Hinse, Den Helder, L. W. M. Schoepping, Maastricht; ingenieursex. werk- tuigk. ir: G. J. Schott, Semarang, A. M. H. Stroucken, Sint-Piet er. DAT de Holl. Betonmij over 1945 geen di vidend uitkeert. DAT is opgericht de Federatie van mole naars, veevoeder- en kunstmesthandelaren met als secretaris H. Th. Balfoort te Apel doorn. DAT de regeling- kleine ondernemersom- zetbelasting 1940 om redenen van belasting- technisehen aard m.i.v. 1 Jan. 1947 komt te vervallen, doch van toepassing blijft met be trekking tot over 1946 verschuldigde omzet belasting. DAT 75 pet van het personeel van het Af wikkelingsbureau Concentratiekampen zich niet heeft kunnen vereenigen met de critiek op de leiding van het bureau en eveneens ont slag heeft genomen. DAT aan Koningin Wilhelmina en andere staatshoofden der ver. volken een album over Breindonck, het Belgische „Vught" is aan geboden. DAT de dir.-gen. van de PTT, L. Neher, van 19.4520 uur over Hilversum I zal spre ken over de opvoering der arbeidsproducti viteit. DAT drs H. Talma te 's-Gravenhage be stemd is om op te treden als vertegenwoor diger van het dep. van Financiën in Batavia, terwijl de huidige tijd. vertegenwoordiger, mr H. A. M. v. d. Dries, naar Nederland zal terugkeeren. De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe G°°Th. rotman

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2