(JToumnf Kabinet gereed met zijn standpunt over Indië Een geheimzinnig ongeluk onder Amsterdam Amerik. hotelbrand eischt 126 slachtoffers iDist <11 MAANDAG 9 DECEMBER 1946 2e Serie, 2e Jaargang vanaf 1 Mei 1945, No. 496 Abonnementsprijzen 0.26 per week 1.10 per maand 3.25 per kwartaaj (bij betaling p kwit. verh. m. adm.kosten) Advertentiën f 0.15 per m.m BU contract belang rijke korting Telefoonnummers Dir. en Red. 2040t Administratie 22710 Christelijk-Nationaal Dagblad Bureaux Redactie en Administratie HOOGEWOERD 103 Postrekening 5 8 9 3 6 Chef-Redactie. B. VAN DER ROS voor Leiden en Omstreken „StttitfiHisticb is abebleudt myn bert in tcyijenspoel" DEBAT IN TWEEDE KAMER BEGINT DONDERDAG Naar het A.N.P. verneemt, is de Minister raad gisteren gereed gekomen met het vast stellen van zijn definitieve standpunt ten opzichte van de ontwerp-overeenkomst van Linggadjati. De Regeeringsverklaring zal Dinsdag in de Kamer worden afgelegd. Opnieuw meldt genoemd persbureau dat als het wel is ingelicht, de Regeering in groote lijnen achter de ontwerp-overeen- komst staat. Tevoren meldde het A.N.P.: De Ministerraad heeft Zondag vergaderd van 3 uur tot half 7. Het staat nu vast, dat morgen aan de Tweede Kamer zullen wor den voorgelegd de 24 pagina's tellende Me morie van Toelichting op de basis-overeen komst van Linggadjati, uitgebracht door de Commissie-Generaal aan den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen, benevens de tekst van de overeenkomst. De Minister van Overzeesche Gebiedsdee len, mr Jonkman, zal bovendien in de Ka mer een uitvoerige verklaring afleggen. Tot zoover het A.NJ?. Donderdag a.s. zal de Kamer zich uitspreken. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, zal de Tweede Kamer as. Don derdag gelegenheid hebben, zich uit te spre ken over de Regeeringsverklaring inzake de handelingen der Commissie-Generaal. 66 In dit verband blijft het de moeite waard de R.K. pers op den voet te volgen. Want Broodprijs mag 23 Dec. één cent omhoog Doch er komt ook weer gelegenheid voor concurrentie. Vanaf 3 Dec. mogen de bakkers den brood prijs met 1 cent per 80 gram verhoogen, daar de Regeering hun subsidie van 6 cent per brood met 1 cent zal verminderen. De vastgestelde prij9 wordt vervangen door een maximumprijs en een minimumprijs. Deze laatste mag echter niet meer dan 2 cent be neden den maximumprijs liggen. Derhalve zal een brood in die gemeenten, waar het thans afgehaald 20 cent kost en bezorgd 21 cent, straks afgehaald hoogstens 21 cent en bezorgd 22 cent kosten. In deze gemeenten mag echter, indien een bedrijf dit mogelijk aoht, zoo'n brood desnoods voor 19 ct (afge haald) of 20 ct (bezorgd) verkocht worden. Lager mag niet worden gegaan. Afgewacht dient thans te worden hoe de bakkers op de nieuwe maatregelen zullen reageeren, daar de concurrentie weer een woordje kan gaan meespreken. Ook het dienstmeisje der fam. Boer overleden Derde slachtoffer van bomaanslag in Den Haag. Het aantal doodelijke slachtoffers van den bomaanslag In de Residentie is tot drie ge stegen, daar ook het dienstmeisje der fami lie Boer, mej. J Visser, Zaterdagavond is overleden. De toestand van de gehuwde schoondochter en de 18-jarige dochter is redelijk. Vliegtuig van de „Willem Barendsz" verongelukt Van den navigator is nog niets gevonden. Een van de vliegtuigen van den Ned. waJvisdhvaarder „Willem Barendsz", is Za terdag in de Tafelbaai (Z.-Afrika) gestort, toen het een oefenvlucht maakte. De navi gator wordt vermist, terwijl de overige drie leden van de bemanning zijn gered en naar het ziekenhuis overgebracht. Een van hen verkeert in ernstigen toestand. De naviga tor met twee anderen behoorden tot de Kon. Ned. Marine. Nader wordt gemeld, dat een lid van de 4-koppige bemanning van 't opsporings vliegtuig, hetwelk i«i de Tafelbaai is gestort, om het leven is gekomen. naarmate de tijd voortschrijdt wordt het geluid in het meerendeel der RK, bladen beslister en duidelijk. D.w.z. duidelijker in het afwijzen van hetgeen, waarmee de Com missie-Generaal naar ons land is terugge keerd. (Voor vervolg zie Pag. 2) DE RADIO-KWESTIE. Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt hebben de Omroepvereenigingen geen gebruik gemaakt van de door de Re geering voorgestelde mogelijkheid tot onder ling contact tusschen de bij de Radiokwestie betrekken partijen om alsnog door overleg een regeling van de Radio tot stand te brengen. Zaterdag was deze termijn verloo- pen. De Regeering zal thans zelf met een nieuwe tijdelijke regeling komen. De Zuid-Hollandsche Jachtvereeniging gaat met haar tijd mee en hield daarom Zaterdag middag een St. Nicolaas-jachtrit. Overigens was het een merkwaardig schouwspel na afloop zoowel den Sint als zijn knecht op Meyendel te zien hindernis-springen NOG EEN SOLDAAT MET EEN GRANAAT OP STAP? De Amsterdamsche recherche houdt zich op het oogenblik bezig met de vraag of er r.og een tweede Sinterklaas-surprise met een helsche machine onderweg te geweest. Een uur voordat het noodlottige pakje bij de fam. Boer te Den Haag werd afgeleverd, is op den grooten verkeersweg Amsterdam Den Haag een ernstig, maar niet levensge vaarlijke gewonde sergeant, die in Den Haag te gedetacheerd, aangetroffen. Men dacht aanvankelijk met het slachtoffer van een gewoon verkeersongeluk te maken te heb ben, maar het medisch onderzoek wees uit, dat het slachtoffer doorzeefd was met scherven. Zaterdag is de man voor het eerst verhoord kunnen worden, waarbij hij verklaarde te zijn aangereden, maar toen hem werd voorgehouden, dat hij daarvan geen scherfwonden kon krijgen, kwam hij op deze verklaring terug en antwoordde aarzelend, dat hij zich niet kon herinne ren wat er gebeurd was. Zijn uitlatingen werden nadien zoo onsamenhangend, dat BAT AVI A-LOS ANGELES IN 48 UUR De Skymaster der KNILM is gisteren uit Batavia op 't vliegveld van Los Angeles ge land. De afstand van 8249 mijl, werd in 70 uur afgelegd, waarvan het toestel 48 uur en 2 minuten in de lucht was. Het toestel zal Zaterdagmorgen den terugtocht naar Ned.- Indië aanvaarden. De meervoudige kamer van het Haagsche Gerechtshof heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van een aantal korporaals, die van meening waren onrechtmatig te zijn op geroepen in werkelijken dienst, tegen den Staat der Nederlanden, vertegenwoordigd door den Rijksadvocaat mr G. J. Scholten. Het Hof wees den eisch der korporaals af, onder veroordeeling in de kosten van f 267,50. de doktoren een verder verhoor niet ver antwoord achtten. Het ernstige vermoeden is thans gerezen, dat deze sergeant het slachtoffer van een tweede „St. Nicolaas-surprise" te geworden. Daar het ook een militair is geweest, die het pakket met den bom in Den Haag heeft be zorgd, acht de recherche het anderzijds niet uitgesloten, dat de sergeant gewond is, doordat hij zelf een dergelijk helsch pakket vervoerde. Met vrij groote zekerheid meent de recherche n.l. te weten, dat op St. Nico- laas-avond meer dan 1 bom-pakket ver voerd is. De A'damsche recherche verzoekt thans den onbekend gebleven D.K.W.-bestuurder, die den sergeant naar Amsterdam heeft ver voerd, zich in verbinding te stellen met het hoofdbureau van politie te A'dam. Na de staking Op het oogenblik, waarop de Ameri- kaansche mijnwerkersstaking in haar ge volgen steeds verder om zich heen ging grij pen, en waarop president Truman zich ge reed maakte om door middel van de radio een beroep te doen op de publieke opinie, heeft Lewis, de leider van de United Mine- workers Union, Zaterdag nog onverwacht het einde der staking gelast en op zijn machtwoord zijn vandaag de mijnwerkers weer aan den arbeid gegaan. Daarmede is voorloopig een nieuw inci dent in het grillige economische leven der Vereenigde Staten afgesloten. Wij hebben den indruk, dat het geen uur te vroeg is, zoozeer is een groot deel der wereld, in het bijzonder het berooide Europa, afhankelijk van hetgeen Amerika produceert. De voorgeschiedenis van deze staking is reeds vrij oud. Toen de Amerikaansche mijnwerkers in Mei van dit jaar bij een nieuw contract niet onbelangrijke voordee- len verwierven. weigerden de eigenaren van de mijnen dit contract te teekenen, ten zij nieuwe prijsstijgingen werden toege staan. Truman weigerde dit, doch nam de mijnen tijdelijk in staatseigendom over. Het standpunt van Truman is thans, dat Lewis bij den gewijzigden stand van zaken niet gerechtigd was een mijnwerkersstaking af te kondigen, terwrjl Lewis zich juist op het oude contract blijft beroepen, dat een op zeggingstermijn kent. Lewis is toen voor het Federale Hof te Washington gedaagd, dat aan de United Mineworkers Union een boete oplegde van 3*,fe millioen dollar en Lewis zelf een van 10.000 dollar. De president van het Hof heeft zich bij de veroordeeling in tamelijk krasse bewoordingen tegen Lewis uitge laten, en gezegd, dat deze staking „honger, koude en nooddruft" beteekende. Met dit laatste was niets te veel gezegd. De steenkoolproductie is nu eenmaal in het economisch wereldbestel een der „bott lenecks", een der meest gevoelige punten, waarop het economisch leven gemakkelijk kan worden lamgelegd. Vandaar dat in Amerika het aantal fa brieken, dat de productie moest stopzetten of zeer beperken, terstond legio was, dat het goederen- en postvervoer dadelijk aan ernstige restrictie moest worden onderwor pen, en dat, zooals te verwachten was, op den uitvoer van kolen onverwijld een em bargo werd gelegd. Het is begrijpelijk al was het voor ons niet aangenaam dat Amerika eerst in eigen behoefte wilde voor zien en eerst daarna kon nagaan, of er voor het berooide Europa nog iets kon over schieten. (Voor vervolg zie Pag. 2) Schoenendistributie in 1947 Naar de „Maasbode" verneemt, zal in 1947 voor de schoenendistributie dezelfde volg orde worden gebruikt als dit jaar de lote rij heeft uitgemaakt, zoodat degenen, die het langst geleden een schoenenbon hebben ontvangen, thans het eerst aan de beurt komen. MEESTE GASTEN IN DEN SLAAP VERRAST Een van de zwaarste branden, die ooit een hotel vernietigden, woedde Zondagnacht in Atlanta (V.S.) waar het Winecoffhotel een prooi der vlammen werd. Het was z.g. „brandvrij". Daarom had men het niet van brandtrappen voorzien, een omstandigheid, die honderd zes en twintig menschen nood lottig te geworden. Want nu was hen de pas naar de uitgangen afgesneden door vlam men en rook en in paniek sprongen zij, uit de derde verdieping van het gebouw, op straat. Ook door verstikking zijn tientallen slachtoffers gevallen. Ooggetuigen verhaalden van de gruwelijke tooneelen die zich afspeelden. Tegen de uit slaande vlammen teekenden zich mensche- j lijke gedaanten af en uit het gebouw klonk het gegil van mannen, vrouwen en kinde ren, die er den dood vonden. De brand ontstond midden in den nacht en verrastte de meeste gasten in den slaap. Met doffe slagen v en lichamen in de Paech Tree Street, waaraan het hotel staat. Langs trappen en liftkokers trokken de vlammen naar de bovenverdiepingen, de helft van de 285 gasten afsluitend van iedere hulp. Zondagmorgen woedde ook in een andere Amerikaansche stad, nl. Barry in Saska toon (Canada) een zware brand, waarbij 11 personen omkwamen. DAT wegens zijn benoeming tot hoog leeraar te Groningen aan dr G. P. Baerends eervol ontslag is verleend als bioloog bij het rijksinstituut voor visscherij-onderzoek. DAT ons land, in het kader van net han delsverdrag met Zweden, naast een belang rijke uitwisseling van industrie-producten, ook voor f 30 millioen aan landbouwproduc ten zal exporteeren, waarvan onze totale uit voer f 130 millioen bedraagt. DAT Zaterdagmiddag zoowel het K.L.M.- toestel op de lijn Parijs als Vrijdag dat op de lijn Zürich wegens mist naar Schiphol terug moest keeren, ofschoon het eene toe stel al boven Zwitsersch gebied was. DAT het 5000 ton metende Noorsche s. s. „Greycounten". van Antwerpen op weg naar Oslo, voor Vlissingen vastliep doch door Ned. sleepbooten weer vlot werd gesleept. DAT onze gezant te Camberra (Australië), baron F. C. van Aerssen Beyeren van Vos hol. morgen van Schiphol naar Melbourne vertrekt. DAT Zaterdag de P. T. T.-directeuren W. R. van Goos en F. A. Hofman naar New- York zijn gevlogen, om in het kader van de U.N.O. voorbereidende besprekingen te voe ren i.v.m. het internat, postcongres in Mei a.s. te Parijs. DAT in den R'damschen Kunstkring Za terdag een Kersttentoonstelling werd ge opend van Zwitsersche schilderijen en tee- keningen. DAT de Haagsche componist I. Lilien van zijn Weenschen uitgever bericht ontving van het terugvinden van het geheele materiaal van zijn opera „Great Catherine", waarvoor G. B. Shaw den tekst schreef. DAT vanwege het voorlichtingsbureau van den Voedingsraad in diverse Zeeuwsche plaatsen tentoonstellingen met filmvertoo- ning worden gehouden. DAT 46-j. oud te A'dam overleed de Brit- sche vice-consul Stanley William Simpson en hij heden daar begraven werd. DAT Zaterdagavond te A'dam het eerste openbare optreden plaats had van de N. I. W. I. N., bestaande uit een gemengd pro gramma in het Concert gebouw. DAT in de week van 25 t/m 30 Nov. de Ned. kolenproductie weer een kleine stijging ver toonde in vergelijking met die der 3 vooraf gaande weken. DAT voor het Asser B. G. tegen den 27-J. S.S.-er J. O. von Henning uit Maarn (U.) wegens zijn beestachtig optreden in Wester- bork levenslang werd geëischt. DAT volgens een aantal Eerste Kamer leden het Parlement niet mag beslissen over de verplaatsing der rijkszuivelschool van Bolsward naar Leeuwarden daar hier het recht der Kroon In het geding Is. DAT 't verkeer over de Schipbrug te He- del, op de route Den Bosch-Utrecht, van Maandag op Dinsdag a.s. is gestremd. DAT de vakgroep handelsreizigers op haar Zaterdag te A'dam gehouden congres een motie aannam, waarin wordt aangedrongen op prijsver laging der trein-abonnementen. DAT de diverse touristen- en vervoersor ganisaties aan de Tweede Kamer hebben verzocht de door het gemotoriseerd verkeer opgebrachte belastingen alleen volgend jaar nog voor de algemeene middelen te bestem men en daarna weer aan te wenden voor het wegverkeer. DAT de Ned. schilder Christiaan Tony, wiens werken onlangs te Monaco werden tentoongesteld, in Febr. a.s. weer in A'dam zal exposeer en. DAT de heer J. v. d. Berg weder optreedt als tijd. Ned zaakgelastigde te Nanking. DAT het, ter voorkoming van ongelukken, dringend gewenscht is bij controle van auto's op den weg en bij de grenskantoren, de koplampen te dimmen. DAT de Paters Franciscanen te Leiden gis teren hun vijfde eeuwfeest vierden. DAT de le concertmeester van het Res, Orkest, Sam Swaap, onder auspiciën van het „Irenefdnds" ten paleize Het Loo een con cert zal geven voor de patiënten van de Stichting 1940—1945. DAT inbrekers in een kantoor van de zui velfabriek Holland te Zaandam f 8000 heb ben buit gemaakt, doch f 12.000 hun neus voorbijging, daar dit daags tevoren naar de Bank was gebracht. DAT kardinaal De Jong te Utrecht de bij eenkomst tg.v het gouden jubileum der Kath. Arbeidersbeweging in het aartsbisdom heeft bijgewoond. DAT de Mijnindustrieraad Zaterdag be sloot een Eerera ad in te stellen voor de sociale topzuivering in het mijnbedrijf. DAT deze rubriek vervolgd wordt op pag. 2. Lewis: „Der Weg zurück". Enkele buien, aldus De Bilt Wind geleidelijk weer omloopend en af nemend, aanvankelijk nog zwaar bewolkt met enkele regenbuien, hier en daar met natte sneeuw, later opklarend, in het Noor den van het land vannacht temperaturen om het vriespunt, overigens temperatuur tusschen 3 en 6 graden. ZON EN MAAN. Dinsdag 10 Dec. Zon op 8.36 en onder 16.29. Maan op 18.08 en onder 10.47 uur. Zondag 15 Dec. Laatste Kwartier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 1