Land- en tuinbouwbeleid der Reg. onzeker NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 7 DECEMBER 1946 Vit de Omstreken „Praatdag" van de afd. Leiden en O. van den C.B.T.B. De afdeeling Leiden en Omstreken van den Chr. Boeren- en Tuindersbond hield gisteren te. Rijnsburg een vergadering, waarop door de leden vragen konden wor den gesteld, die dan door de heeren P. van der Heuvel, voorz. van de afd. Noord- Brabant en Corn, van Dijk, voorz. van de Groentencommisie in Zuid-Holland, wer den beantwoord. Eerste spreker merkte in zijn openings woord op, dat de Bond pas behoorlijk kan functionneeren, indien alle leden bereid zijn hun krachten er aan te geven. Het is niet zoo gemakkelijk om onze Christen plichten in 't maatschappelijk leven van eiken dag trouw na te komen, maar het is noodig, dat onze beginselen bij ons doen en laten duidelijk op den voorgrond tre den. Hoe staat u tegenover het beleid van den minister?, zoo luidde een vraag- Het beleid van den minister is ten aanzien van den tuinbouw, den landbouw en de vee houderij zeer onzeker. We kunnen con- stateeren, dat hij herhaaldelijk achter de feiten aanloopt en dat hij terug moet ko men op reeds ingevoerde veranderingen. We moeten echter de taak van den minis ter niet onderschatten, vooral niet in de huidige omstandigheden, nu men ook te maken heeft met de ontwikkeling in an dere landen. Ook de distributie van allerhande arti kelen, die de tuinders bij de uitoefening van hun werk noodig hebben, laat veel te wenschen over. Er is genoeg gecorrespon- -deerd en geconfereerd, maar de resulta ten zijn nihil. Men spant zich, vooral ten opzichte van de bandendistributie, niet in om aan de verlangens van de boeren te voldoen. Wat de laarzen betreft, hierover kan men tevreden zijn. Bij duizenden zijn zij ter beschikking van landbouworgani saties gesteld, en het moet als een nala tigheid van de betreffende vereeniging worden beschouwd, wanneer deze pro ducten nog niet onder de leden zijn ge distribueerd. Een van de dingen, die knagen aan een normale functioneering van het maat schappelijk leven, is het feit, dat de kos ten in den tusschenhandel veel te hoog zijn. Daar moet verandering in komen, maar het publiek moet ook realiseeren, dat het aanschaffen van materialen veel duurder en het gebrek aan arbeidskrach ten veel nijpender is dan voor den oorlog. Dit houdt in, dat een hoogere salarieering van het personeel niet kan worden uitge sloten. Waar blijven de producten, die noodig zijn voor den wederopbouw? Deze vraag hangt ten nauwste samen met de ar moede, waarin ons land verkeert, en wel in dit verband: we zijn omtrent de drin gende benoodigdheden practisch op het buitenland aangewezen en er zijn geen deviezen. Aan hout en glas is wel het meest gebrek. Het departement heeft wat glas betreft 25 pet van den invoer ten be hoeve van den tuinbouw bestemd, maar de import van dit product is zoo „ellen dig", dat we eventueele illusies maar di rect uit het hoofd moeten zetten; volgens officieele berekeningen gaan er ruim zes jaren mee gemoeid, eer men de verwoes tingen op het land, door oorlogshandelin gen aangericht, kan herstellen. Is het gewenscht, dat een bloembollen- kweeker zich aansluit bij onzen Bond? De heer Van der Heuvel beantwoordde deze vraag bevestigend, omdat men ook in dit vak rekening dient te houden met de eischen van Gods Woord, in dit ver band wees spr op het loonvraagstuk. De C.B.T.B. kan ten aanzien van technische aangelegenheden niet altijd een bevredi gend antwoord geven, maar in het groote geheel staat het vast, dat onze belangen in een organisatie veel essentieeier wor den behartigd, dan wanneer een enkeling een stelling poneert, die wellicht nog be langrijker is. ALPHEN AAN DEN RIJN Verleden week heeft het klokkencomité der Ned. Herv. gemeente een bezoek ge bracht aan de klokken-gieterij te Arle Rix- tel. De mogelijkheid bestaat, dat de toren reeds eind 1947 weer van klokken is voor zien, mits alle gemeenteleden medewerken een bedrag van f 15.000 bij elkaar te krij gen. Het bedrag kan gestort worden op gironummer 154009 (fa. G. van Dam) Bank rekening „Klokkenfonds" N.V. Alphensche Bank. In het kader „Winterlezingen" zal de A. G. Barkey Wolf van 's-Gravenhage op 1<2 December a.s. in de Ned. Herv. kerk spreken over het onderwerp: „Spurgeon, de prins der predikers". ALKEMADE. GEBOREN: Theodor.us N C, z van J G S van Zaal en C J Straathof; Johanna M M, d van J C van der Meer en C M Castelein; Maria P J, d van G Th J van der Zwet en J M van Amsterdam; Cornelia L M. d van P C Rotteveel en M A van der Salm; Lam- bértus P B, z van H P de Prie en C M Rietbroek. ONDERTROUWD: J C van Klink, 24 j en J C M Pouw, 27 j; I Vleer, 45 j en W M Kool, 36 j. GEHUWD: Th C van Berkel, 28 j en M M H Hulsebosch. 27 j. HAZERSWOUDE De J.V. „Filadelfia" en de M.V. „Ora et Labo ra" hopen samen op Vrijdag 13 December resp. het 75- en 26-jarig bestaan te herdenken. Op dezen avond zal spreken: mevr. C. H. van AlkemadeKwakkelstein over „Problemen van de na-oorlogsche jeugd" en prof. dr K. Dijk over „Open deuren', terwijl ds M. Heuzeveldt van Slik kerveer het slotwoord zal spreken. HILLEGOM Op Donderdag 12 December a-s. wordt door de Evangelisatiecommissie der Geref. Kerk een vergadering belegd in het Nuts- gebouw aan de v. d. Endelaan, aanvang 8 uur. Als spreker hoopt op te treden de oud- legerpredikant ds G. van Duinen van Was senaar met het onderwerp; „Evenwel". Is samenwerking met de „Stichting Landbouw" geoorloofd? Wij moeten ons in geenen deele isoleeren, aldus spr, maar dit eischt, dat wij ons moeten preparee ren in onze eigen vereenigingen, zoodat ieder weet wat men aan ons heeft. Ieder moet zich verzekerd weten van een redelijke pensioenregeling! Dat is een prachtige Leuze, die vooreerst wel niet verwezenlijkt zal kunnen worden. Het zou bij een forceeren van een mogelijke verwerkelijking toch hierop neerkomen, dat de tuinder zelf zijn pensioen zou moe ten betalen. Na deze duidelijke uiteenzettingen van den heer Van der Heuvel heeft de heer Van Dijk nog eenige zaken van practi- schen aard behandeld. KATWIJK AAN DEN RIJN De afd. Katwijk van den L.T.B. hield haar jaarvergadering, dóe een eenigszins feestelijk karakter droeg, o.l.v. haar voorzit ter, den heer C. J. Boskamp. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn teleurstelling over uit, dat vele kwee kers tot den pas opgeridhten bond van kleine en jonge kweekers in het bloembollenvak wa ren toegetreden, zonder lid te zijn van hun standsorganisatie. Met het in den L.T.B. kor telings ontworpen plan is precies hetzelfde te bereiken als in den bond voor kleine en jonge kweekers. Voor de alg. vergadering die in Amsterdam gehouden zal worden, werden als afgevaardigden gekozen de hee ren C. J. Boskamp en C. Versluys, terwijl de heer Chr. v. Leeuwen werd benoemd tot af gevaardigde naar de L.C.O. Ten slotte werd het besluit genomen om in het begin van het volgend jaar een feest avond te organiseeren. Het verdere van den avond werd in een feestelijk samenzijn door gebracht. In de Geref. kerk werd een zendings avond belegd. De leiding berustte bij den voorzitter van de Zendingsoommissie der Geref. kerk, ds H. de Valk. Deze opende de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze en wees in zijn openingswoord op de roeping der Kerk om zendingsgemeente te zijn. Nadat een zangkoor onder leiding van mej. C. Zuyderduyn enkele zendingsliederen had doen hooren, verkreeg ds G. van Duinen van Wassenaar het woord voor het uitspreken van een zendingsrede over het onderwerp: „De deur, die niemand sluit". Met groote aan dacht werd dit bezielend woord beluisterd, waarna het zangkoor zich nogmaals op ver dienstelijke wijze liet hooren. De Lectuurcommissie der Geref. Kerk (art. 31 K.O.) zal hedenavond in de Kerk- zaal aan het Kerkplein een voorlichtings avond geven, waar ds Jac. van Nieuwkoop van Amsterdam zal spreken over het con flict in de Geref. Kerken. Tot gemachtigden in het kiescollege der Ned. Herv. gemeente zijn herkozen de hee ren D. Blansjaar, E. Kuyk, W. Zuyderduyn en C. van der Does. In de gehouden vergadering van het kies college werd tot ouderling herkozen de heer P. Haasnoot en tot diaken de heer Jan Kloos. Vrijdagavond had op den Oallaoweg een ernstig ongeluk plaats. Een militaire motorrijder, onderweg naar het vliegveld Valkenburg, kwam in botsing met een paard. Met vermoedelijk inwendige kneuzingen en enkele bloedende hoofdwonden werd het slachtoffer per Roode Kruisauto van het vliegveld met spoed, nadat de eerste hulp was verleend door dr H., naar het militaire hospitaal te Den Haag vervoerd. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat ten nadeeJe van den heer V. d. L. in de Rijnstraat een zoo goed als nieuwe fiets werd gestolen KATWIJK a. ZEE. De leerlingen van de Julianabewaar- school hebben in de Oranjezaal van het Jeugdhuis het St. Nicolaasfeest gevierd, waar ook St. Nicolaas en zwarte Piet in eigen per soon aanwezig waren. Wat was dat een ge weldig gebeuren in 't alledaagsche leven van de kleuters. En wat een cadeautjes werden er rondgedeeld, allemaal geschenken, die door het hoofd der school, mej. J. A. H. Couvée en het personeel, zelf vervaardigd waren. Ter afwisseling werd tot aller ver maak de poppenkast vertoond, terwijl vele versnaperingen de mondjes van de kinderen steeds in beweging hielden. Bij het afscheid nemen mocht elk kind nog een speculaaspop meenemen. De St. Nicolaasviering werd bij gewoond door verschillende bestuursleden: mevr. Woldringh v. d. Hoop, mevr. De Graaff, mevr. JéHema, mevr. Vooys, mevr. Langemaat en mevr. Den Duik. KOUDEKERK De Zendingscommissie der Geref. Kerk deelt mede, dat op 10 Dec. as. om half acht in de lokalen achter de kerk voor haar hoopt te spreken de heer H. Goedhart van Alphen aan den Rijn. Spr. zal vertellen over zijn 25-jarig verblijf op Midden-Java. LEIDERDORP De uitreiking van bonkaarten vindt plaats Maandag a.s. voor de letters A t/m L en Dinsdag M t/m Z. Het kantoor is ge opend van 9.3012 en van 13 uur. LIS SE. De Zondagsdienst der "huisartsen wordt waargenomen door dr van Dijk. NOORD WIJK. De aandacht van belanghebbenden wordit erop gevestigd diat de termijn van indiening van aanvraagformulieren voor het oonsumentencreddef weer is verlengd tot en met 14 Dec. as. Ds W. W. Siddré Ned. Herv. pred. te Noordwijk Binnen heeft tegen 13 April 1947 emeritaat aangevraagd. Op dien datum zal ds Siddré 40 jaar het predikambt hebben bediend. Binnenkort komen we hierop nader terug. Voor de Jong Hervormden spreekt Woensdag 11 Dec. a a. in het zaaltje van de Ned. Herv. Kerk te Noordwijk aan Zee. ds G. v. Veldhuizen, pred. in alg. dienst. OEGSTGEEST. Uitreiking van bonkaarten zal voor die Rijsjes plaats vinden Maandag as. van 9.30 12 en van 13 uur. De uitreikdagen voor Oegstgeest zijn 11, 13, 14, 18 en 19 Decem ber. Wij zullen de volgorde der letters da gelijks in ons blad opnemen. RIJNSBURG. Uitreiking bonkaarten K A t/m K E 701 vindt plaats in het gebouw aan de Kerk straat; Dinsdag 10 Dec. vm. A t/m F; nm. F t/m H; Woensdag 11 Dec. v.m. H t/m L; n.m. L t/m P; Donderdag 12 Dec. v.m. t/m N; n.m. N t/m Z. Zelf verzorgers: Dins dag 17 Dec v.m. A t/m F; n.m. F t/m H; Woensdag 18 Dec. vm. H t/m L; nm. t/m P; Donderdag 19 Dec. v.m. P t/m N; n.m. N t/m Z. Het publiek wordt verzocht op de vastgestelde tijden te komen, daar er anders geweigerd kan worden. Men kan terecht van 911.45 en van 1.303.30 uur. GEBOREN: Alida M, d van C T G Koele- man en P J Kerkhoff; Johannes P, z van P van den Berg en J A M van Denzen; Adriana J en Emma J, d van W van den Eijkel en C v d Gugten; Neeltje, d van J Sehoneveld en J Zandbergen; Marinus W, z van P Knalt en G den Heijer. ONDERTROUWD: A van Wageningen, 25 jaar en A Teljeur, 21 jaar. GEHUWD: G Zandbergen, 25 jaar; C van der Meij, 25 jaar. IDe Sfeer in 't gezin? „Nieuwe Leidsche" er in! SASSENHEIM. OVERLEDEN; P M M v d Kraan, 8 m; A G Smids, 86 j. GETROUWDD v Steennel, 32 jr en R Acherthes, 27 jr; J J Geerling, 28 jr en L W v d Abeele, 27 jr. VOORSCHOTEN. Op Maartdag 16, Dinsdag 17, Woensdag 18. Donderdag 19 en Vrijdag 20 Dec. a.s. zal de uitreiking van bonkaarten plaats vinden. Wij zullen de opgave der straten weer dagelijks in ons blad publiceer en. De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dr H. Olthuis, Leidscheweg 179, telefoon 527. ZOETERWOUDE. De mandoline dub Z.M.V. heeft op aan vraag der Zoeterwousche C-T.V. „Obadjd", haar medewerking verleend aan de herden king van het 25-jarig bestaan van den ring Alphen a. d. Rijn. Op uitnemende wijze wisten de medespe lenden de muziek zoo te vertolken, dat op het feest de stemming er al spoedig in zat. Zonder iets aan 't geheel af te doen, heeft 't aandachtig publiek ook van deze kamer muziek genoten. De dub geeft 12 en 13 Dec. as. een uitvoering in de Koorzaal der Ned. Herv. Kerk, ol.v. den directeur, den heer H. v. Marsbergen, waarvoor een mooi pro gramma is samengesteld. PUZZLE VAN DE WEEK Horizontaal: 1 aanraking; 2 korte de gen; 4 treurspelspeelster; 5 waterbekken; 7 sediment gesteente; 8 projectiel; 9 gevange nis; 11 schouwburgplaats; 13 tekortkoming; 16 afgepaste hoeveelheid; 17 plant; 16 zitje voor café of caférestaurant; 20 koorts met roosachtigen uitslag in het aangezicht; 21 huisdier; 22 loon; 24 reuzenboom (O. Ind.); 25 mil. rang; 26 vlasbewerking. Verticaal: 1 muziekinstrument; 3 mil. rang; 6 gracht om de stad; 7 etui; 8 kalebas achtige klimplant; 10 primitieve slaapgelegen- neid; 13 vischlijm; 14 verslaggever; 15 jeuken de huiduitslag; 19 breede, grove lat; 20 Euro- peesche munteenheid; 21 aantal trekkende reizigers of kooplieden in de woestijn; 23 lijd zaam. Pas bel bed con dag dien drig ga ge ge ge ge ge gel ka ker ker ko kwint ko la la lo ma mis ne ne ne ne por ra ra raai ras re ro roos sa sin tact tel ten ter ter ti tie tra vaan. De oplossing van de Sint-Nicolaas Puzzle /an vorige week: Horizontaal: 1 basis; 2 ketel 3 rente; 4 stipt; 5 cocon; 6 atoom; 7 gelag; 8 traag; 9 blank; 10 pasta; 11 gezin; 12 bewijs; 13 apart; 14 porie; 15 boter; 16 krent; 17 kaper; 18 prima; 19 snert; 20 kater. Verticaal: a St. Nicolaas; b. Zwarte Piet. Prijswinnaars puzzleoplossing. Ie prijs: Jossie van Oosterhout, Hooge Rijndijk 136, Leiden; 2e prijs Fam. Bouw man, Voorstraat 107, Katwijk a/Zee; 3e prijs H. Teunissan, Aloëlaan 37, Leiden. Oplossingen dienen te worden ingezonden uiterlijk Vrijdagmorgen per briefkaart met in linker-bovenhoek adreszijde de ver melding .Puzzle-oplossing". Nieuw plan voor controle op Atoomenergie Werd ingediend door Bernard Baruch. Bernard Baruch, Amerikaansch afgevaar digde bij de Commissie voor Atoomenergie der V.N. heeft een nieuw plan voor controle op atoomenergie ingediend. Hij stelde voor .i verdrag op te stellen, dat door alle leden, der VJN. zou worden geteekend. Allen heb ben gelijke rechten en plichten. De controle zou dienen te geschieden door een krach tig internationaal lichaam in het kader der V.N., dat tevens zou zorgen vooruitwisse- Idmg van wetenschappelijke gegevens over atoomenergie voor vredelievende doeleinden. Vertegenwoordigers van het lichaam zouden in alle aangesloten landen ongehinderd con trole moeten kunnen uitoefenen. Het fabri ceer en, bezitten en gebruiken van atoom wapens moet worden verboden. Overtredin gen moeten aan den Veiligheidsraad worden gerapporteerd en onmiddellijk streng worden, aangepakt. De permanente leden van den Veiligheidsraad moeten hun recht van veto niet gebruiken ter bescherming van overtre ders. Het is den VB. veel gelegen aan de medewerking van de Sowjet-Unie en het wenscht een doeltreffend plan te aanvaarden, aldus Baruch Spr. drong tenslotte aan op het betrachten van spoed, omdat uitstel den dood kan beteek enen. „Het uitschakelen van den oorlog behoort zeker tot de mogelijkhe den Justitie grijpt in bij onrecht matige vestiging Sluiting van zaken en diverse boeten. De Justitie heeft de onmiddellijke sluiting gelast van een electrotechnisch bedrijf te Haarlemmermeer ter zake van overtreding der bepalingen van de Vestigingswet en -besluiten kleinbedrijf. Wegens het onbevoegd uitoefenen van een boekhandel te Groningen werden de desbe treffende vennooten veroordeeld tot f 500 subs. 14 dagen resp. f 150 subs. 7 dagen hechtenis. De kantonrechter te Haarlem heeft een aldaar onrechtmatig gevestigden kleermaker een boete van f 20 benevens de verplichting tot sluiting binnen zes weken van zijn bedrijf opgelegd. HANS KNAPPERTSBUSCH MAG WEER DIRIGEEREN. Prof. Hans Knappertsbusoh, een van Duitsch lands meest prominente dirigenten en vroegere leider van de Staatsopera te München, heeft toestemming ontvangen om in de Amerikaansohe zone van Duitsdhland te dirigeer en. Knappertsbusch was op de „zwarte lijst" geplaatst, omdat hij destijds met het Berlijnsch en het Weensch Philhar- monisch orkest geconcerteerd had onder auspiciën van het Nazi-propaganda minis terie. Het onderzoek wees uit, dat hij nooit ails woordvoerder of vertegenwoordiger van dit ministerie was opgetreden, maar enkel als beroepsmusicus IN ENKELE REGELS De uitgever en den hoofdredacteur van de „Nwe Winschoter Crt." resp. T. J. en T. Elema, zijn voor 10 en 18 jaren uit him journalistieke rechten ontzet. Vóór 20 Dec. as. kunnea bij de Rijks- landbouwconsulenten schriftelijke aanvragen worden ingediend voor nieuw te importeeren maai -dorschma chines De 46-j F. F Waldhuis uit A'dam is dezer dagen bij werkzaamheden aan de Am- sterdamsohe Droogdok Mij. door de tangen ven een kraan gedood. Op den avond van 4 Dec. j.l. maakten inbrekers talrijke gouden en zilveren voor werpen, alsmede kleedingstukken en een automatisch pistool, buit in een perceel aan de Apollolaan te A'dam. De p.f. van het B.G. te 's-Gravenhage eischte 5 jaar gevangenisstraf tegen den 53-j. boomkweeker M. v. Eyk uit Boskoop, die als N.S.B.-er tijdens de bezetting zijn dorpsgenoot Konijn had aangebracht. Uit spraak over 14 dagen. Zonder eenige plechtigheid is dezer dagen de herstelde brug over het Twente- Rijnkanaal bij Lochem opengesteld. Ir. L. A. H. Peters, Rijksdandbouwconsu- lent bij de Ned Ambassade te Washington, vertrok gisteren naar Willemstad om op te treden als Ned. vertegenwoordiger bij de zit ting van de Caraïbische commissie, welke de volgende week aldaar wordt gehouden. De luchtverbinding Batavia—Los Angeles is gistermorgen officieel geopend, toen de Skymaster P.K.D.S.B. onder den Ned. ge zagvoerder Gerrit van Messel van het vliegveld Kemajoran opsteeg Gistermiddag is door de Tweede Ka mer het wetsontwerp tot opheffing van het Herstelfonds 1940 zonder beraadslaging of stemming goedgekeurd. Gistermorgen is te R'dam een tweede, vroeger Amerikaansche torpedo bootjager, de „Duff" gearriveerd, om in H.-I.-Ambacht te worden gesloopt. Zaterdag 14 December a.s. zal de her stelde spoorbrug over de Maas bij Mook in de lijn NijmegenVenlo officieel worden geopend. Jaime Torres Bodet, voor den oorlog werkzaam in Nederland als diplomaat, is in functie getreden als Mexicaansch minis ter van Buitenlandsche Zaken. Mevr. Roosevelt, die in den oorlog reeds vier kinderen had geadopteerd, heeft thans weer het 10-jarig dochtertje van een door de Duitschers vermoorden Franschen ver zetsman geadopteerd. De vroegere hoofdopzichtster van Bu- chenwald, Edel Lota, is in een schuilkelder te Hannover gearresteerd. Bij een spoorwgongeluk, dat dezer da gen ten Noorden van Hannover plaats had, zijn een aantal personen gedood of gewond. Te Londen is een zelfportret van Rem brandt uit 1632, dat door den schilder ge signeerd is en behoord heeft tot de collectie van Viscount Rothermere, voor 125.000 guinjes verkocht. Het Deensche parlement heeft een motie van wantrouwen tegen den eersten minister Knud Christen ren met 74 tegen 19 stemmen verworpen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8