Dinsdag uitspraak Tweede Kamer over Spanje ISlechte erv:Js"J^ne™et vrouwel Schumacher protesteert tegen Nederl. eischen Schilder keert zich tegen Kuyper en Bavinck NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 ZATERDAG T DECEMBER 1946 BEGROOTING VAN MINISTER DREES GOEDGEKEURD (Van onzen Parlemenftsredacteur) Bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken kwam ook weer zoo- als reeds zoovele malen het gezantschap bij den Paus even ter sprake. De minister toonde de waarde van dit ge zantschap aan en deelde mede ,dat de op heffing door de Regeering niet overwogen kan worden. Een kleine deining ontstond toen de heeren De Groot en Van der Goes van Naters hun verschillend inzicht in de Spaansche kwestie demonstreerden, maar verder was het een kalme middag in het Parlement, al branden ter eere van de diplomaten in de loges ook alle lampen. Minister DREES sprak allereerst over Volksgezondheid en repatrieering. Van de gelegenheid tot repliek maakte mevr. v. d. Muyzenberg-Willemse (CPN) en de heer v. d. Burg (P. v. d. A.) gebruik. Zijn begrooting werd z.h«st aangenomen, met aan- De van zekere zijde aanvankelijk gegeven voorstelling, als zouden de Nederlandsche hoogleeraren en studenten achter „Cheribon" staan, is gelukkig al ruim schoots weerlegd. Een groep studenten deed gisteren nog eens extra van zich spreken, ësor den president der Tweede Kamer een petitionnement aan te bieden. teekening, dat de C.P.N.-fractie geacht wil worden te hebben tegengestemd. Bij de voortzetting van de algemeene De- schouwingen over Buitenlandsche ZaK»n diende de heer De Groot (CPN.) een motie in, waarin wordt afgekeurd de diploma., ex-i- en handelsbetrekkingen met de regeering- Franco te bestendigen. Nadat de heer Tilanus (C.H.) de hooge posten op deze begrooting had becritiseerd sprak minister Van Boetze- laer. Hij achtte het van belang dat het Ne derlandsche Volk belangstelling aan den dag legt voor de buitenlandsche politiek noe meer, hoe beter. Het streven der Regeering is gericht op bevordering van vrede en veilig heid in de wereld. De Regeering weet daar toe geen beteren weg, dan naar vermogen de Organisatie der Vereenigde Naties te steunen. De Regeering is daarbij doordrongen van net besef, dat een vreedzame ordening alleen mogelijk is in universeel verband, Op het oogenblik bestaan er geen concrete plannen ten aanzien van Duitschland. De oplossing zal zfln een comprimis van de tegengestelde op vattingen, welk eomtrent dit probleem be staan. In dit verband merkte de minister o.a. nog VRIJ SPEL (Vervolg van Pag. 1) Maar er was tenslotte nog iets meer dan deze instructie en dan de bevoegdheid der Regeering om deze op enkele mededeelin- gen uit Indië weer goeddeels in te trekken. Buiten dit stuk was er nog een wet op de Commissie-Generaal, en deze wet kan niet zoo gemakkelijk door eenige regeering bui1 ten werking worden gesteld. Deze wet geeft aan de Commissie-Generaal ook een zekere, omlijnde instructie, welke in de instructie der Regeering wel nadere uitwerking kan vinden, doch zelf stellig beslissend is voor hetgeen de Commissie-Generaal mocht doen en laten. Daarom is thans niet in geding of de Re geering gemeend heeft op al dan niet losse gronden haar eigen instructie te laten val len het is eigenlijk alleen van belang als aanwijzing van het wisselvallig beleid maar of de Commissie-Generaal in haar ar beid gebleven is binnen het kader van de wet op de Commissie-Generaal. En dit laatste mag, zacht gezegd, worden betwijfeld, nu, in strijd met de uitdrukke lijke bewoordingen dezer wet in de voor stellen der Commissie-Generaal het Rijks verband wordt verbroken en het Konink rijk uiteen valt m een Koninkrijk en nog wat anders. Is het wonder, dat wij na deze mededee- ling der Regeering, dat de instructie voor de Commissie-Generaal op het allerbelang rijkste punt zoo vlotweg werd ingetrokken, beduchter zijn dan ooit voor den inhoud der Regeeringsverklaring, welke volgende week Dinsdag zal worden verstrekt? OPENB. WERKEN EN WEDEROPBOUW IN TWEEDE KAMER. De begrootingen 1946 en 1947 op het departe ment van Openbare Werken en Wederopbouw zullen in behandeling komen in de vergade ring der Tweede Kamer op Dinsdagmiddag 10 December. Na deze begrooting wordt het wetsontwerp tot voorbereiding van de vaststelling van een CentraaJ Economisch plan aan de orde gesteld. VERTEGENWOORDIGER MIN. VAN FIANCIÉN TE BATAVIA. Als bijlage van de M.v.A. op het voorloopig verslag nopens de Rijksbegrootingen is ver schenen een K.B., waarbij te Batavia een ver tegenwoordiger van den minister van Finan ciën wotrdrt geplaatst. op, dat er aan het onderling vertrouwen der bondgenooten veel ontbreekt. Terzake pleegt de Regeering mede overleg met België. Bij de replieken zei de heer v. d. Goes van Naters, dat de motie-De Groot hem niet ver genoeg ging. Daarom diende hij ook een motie in, waarin de Kamer verzocht werd haor instemming te betuigen met de bij de U.N.O. ingediende vooretellen inzake herstel van den democratisch en regeer ingsvorm in Spanje. Besloten werd de stemming over de beide moties te doen geschieden as Dinsdag hij den aanvang der vergadering. De begrooting voor 1946 werd z.hs. aan genomen, met aanteekening dat de fractie C.P.N. wil geacht worden te hébben tegen gestemd. Bij de begrooting voor 1947 verdedigde de heer Zandt (S.GP.) een amendement om den post voor het gezantschap bij den Paus \e schrappen. De heer Schmal (CH.), die met de heeren Deernink en Van der Feltz het amendement ondersteunde, belichtte in het kort het standpunt van de CH. Unie, ver klarend, dat zijn fractie voor het amende ment zal stemmen. De heer Scheps (P. v. d. A.) zeide op grond van zijn evangelische op vattingen te zullen stemmai vóór het amen dement. De minister verklaarde het amendement onaanvaardbaar. De stemming over het betrokken artikel wordt aangehouden tot Dinsdag, dan zal ook over de begrooting gestemd worden. De voorzitter verdaagde de vergadering tot a.s. Dinsdag half zes. VREEST EEN NIEUW MILITARISME Dr Schumacher, de leider der Duitsche so cialisten, heeft tijdens een onderhoud met de Britsche ministers Dalton en Hynd ge protesteerd tegen de Nederlandsche en Bel gische aanspraken op grenswijziging. Als deze eischen worden ingewilligd, aldus Schu macher, en de geallieerden geen economi- schen steun aan Duitschland verleenen, zul len zij verantwoordelijk zijn voor een groeiend nationalisme, dat snel in militaris me zou kunnen overgaan. Deze gevolgen, zoo voegde hij hieraan toe, zouden onge twijfeld door de Sowjets worden uitgebuit ten nadeele van de Westersche mogendheden. Een typisch Duitsche argumentatie. De omliggende landen scheppen de voorwaar den voor de in Duitschland opstaande booze geesten, waartegen de Duitschers zelf blijk- Duitsche zeelieden willen niet naar hun vaderland terug Moeilijkheden aan boord van de „Johan van Oldenbarneveldt" De Johan van Oldenbarneveldt" is giste ren uit Bombay te Mombasa in Kenya aan gekomen waar gewapende wachten een groot gedeelte van het havengebied hadden afgezet. Aan boord van het schip waren n.l. moeilijkheden ontstaan met Duitsche krijgs gevangenen geïnterneerden en zeelieden die uit Voor-Indië naar Duitschland worden ge repatrieerd. Naar verluidt hebben de Duit sche zeelieden, die er zich tegen verzetten naar Duitschland teruggezonden te worden, getracht het schip op te houden door een staalkabel over boord te gooien met de be doeling daardoor de schroef in 't ongereede te brengen. Britsche troepen, die op weg zijn naar Engeland voor demobilisatie, zijn aan boord gegaan als extra bewaking. HET EERSTE OFFICIEELE ACCOORD MET DUITSCHLAND Te Baden-Baden zijn besprekingen gevoerd tusschen Fransche en Nederl. autoriteiten ter bevordering van het handelsverkeer tusschen de Fransche bezettingszone van Duitschland en ons land. Behoudens goedkeuring der beide regeeringen zal de Fransche zone Ne derland materialen leveren voor den weder opbouw, speciaal hout op stam, landbouw machines, onderdeelen voor de Ned. machine industrie en bepaalde goederen voor Indië. Nederland zal producten van den landbouw en de visscherij leveren, zoomede Indische grondstoffen, terwijl het verder diensten zal verleenen inzake de Rijnvaart en zeehavens. 't Betreft hier de eerste officieele overeen komst met betrekking tot het herstel der econ. betrekkingen tusschen ons en Duitsch land. Te Keulen zullen 4 groote Kerstboomen worden geplaatst, namelijk "oor den Dom, het Stadhuis, het Opera-gebouw en het Centraal Station. De Wereldreis van Pietje Pluis 77. Gelukkig echter holde hij voorbij. Hij rende het erf op van een vlakbij gelegen boerderij, waar hij één, twee, drie in een grote boom klom. En, het moet gezegd, in het klimmen was hij een baas. De diender, die hem op de hielen zat, zag tenminste geen kans, om hem na te klimmen en moest éérst bij den boer een ladder halen. zy begeeren werk, dat voor hen niet gewenscht is. Te Amsterdam heeft men, naar het „Hbld meldt, slechte ervaringen opgedaan bij de tewerkstelling van vrijgelaten vrouwelijke politieke delinquenten In tegenstelling met haar mannelijke lotgenooten, waarover de werkgevers in het algemeen tevreden zijn, toonen zij dikwijls een geest van obstructie, verzuimen onnoodig enz. Met name geldt dit voor de 250 vrouwen, die overeenkomstig haar veroordeeling verplicht zijn tewerkge steld in de confectiebedrijven te Amsterdam. Zij zoeken liever werk als ouvreuse, manne quin, in een parfumeriefabriek, kortom werk zaamheden welke voor haar reclasseering nu juist niet geschikt worden geacht, en waar van de uitoefening dan ook aan deze cate gorie is verboden. Volgens een sociale werk ster hier ter stede zou 50 tot 75 pet van de vrouwelijke politieke delinquenten nog nazi- sympathieën koesteren. Eindelijk overeenstemming in Medan Nadat gistermorgen in de omgeving van Medan gevechten tusschen Nederlandsche troepen en eenheden der T.R.I. hadden plaats gevonden, bij welke gelegenheid de rood-witten aan de Ned. commandant der Z-brigade een ultimatum stelden, dat even wel niet werd beantwoord, volgde een be spreking tusschen een Nederlandsche en een inheemsche militaire delegatie. Na vlier uur vergaderen is men tot overeenstemming ge komen. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. baar wéér niet in staat zijn een geestelijken dam op te werpen. Als stok achter de deur wordt bovendien nogmaals Rusland naar voren geschoven. De Nazi-propaganda zou het den heer Schu macher niet verbeterd hebben. „Van Kersbergen was nog erger dan Blokzijl" „De N.SJB. antwoordt" voor het Tribunaal „Deze beschuldigde was nog erger dan Blokzijl", zoo spraken de leden van het Gooische Tribunaal zich uit over den 35-j. J. A. van Kersbergen, die door zijn fanatiek optreden voor de radio tallooze Nederlan ders heeft geërgerd. Hij verzorgde o.a. de rubriek „De N.S.B. antwoordt" en hy schreef een bundel lied jes onder den titel „Zingend door de Diet- sche gouwen". Zijn uitdagende houding van vroeger was verdwenen, gekleed in een armoedige plun je, het hoofd gebogen stond luj deemoedig voor het Tribunaal en zeide ernstig berouw te hebben. Uitspraak 20 December. LEON BLUM WORDT VOOR PREMIER SCHAP GENOEMD In Fransche politieke kringen noemde men gisteren Léon Blum als candidaat voor het premierschap van Frankrijk. De socialisten in Frankrijk willen een definïjtieve regee ring en geen zakenkabinet, daar dit niet in staat is de impopulaire maatregelen, die de financieele toestand vereischt, te nemen. RECTORAATSOVERDRACHT IN KAMPEN (Art. 31 K.O.) Ter gelegenheid van de Rectoraatsover dracht aan de Theol. Hoogeschool te Kampen (art. 31) in de aula aan den Broederweg hield prof. dr K. Schilder gisteravond een rede over de vraag: „Is het gebruik van de term „algemeene genade" wetenschappelijk ver antwoord?" Prof. Schilder beantwoordde deze vraag in ontkennend en zin en wees er op, dat het vraagstuk der algemeene genade of gratie se dert de synode van 1942 kerkelijk aan de orde is gebleven en het noodig is te luisteren naar het eenvoudige schriftelijk onderwijs te dezer zake .hetwelk ten deele dogmatisch is vast gesteld. Het feit der continuiteit van tijd en geschie denis kan na den zondeval als zoodanig geen genade Gods worden genoemd. Spr. toonde dit uitvoerig aan en behandelde in dit ver band de begrippen vloek en zegen. Nadat spr. zich tegen de opvattingen van dr H. Bavinck en dr A. Kuyper te dezen aan- en lantje loppe a°°Th rotman 78. De ladder werd tegen de boom ge zet en de veldwachter kk>m naar boven, terwyl de dief zich een gemakkelijk plaatsje uitzocht, steeds strak zyn ogen op de lad der gevestigd houdendWant hij was heus niet van plan, zich zomaar te laten pakken. Neen, hij had allang zijn plan ge maakt, wacht maarl Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Hengelo (O.), M. W. Ha mer te Muntendam en P. L. Tasseron te Oudwoude; te Roswinkel (toez.), L. J. Wes- seldiijik te Lemelerveld. te Blankenham C. B. T. EnMaar, cand. te Haarlem; te Amsterdam (-btrurtgem. N.W.), (evang. arbeid) R. Bijlsman te Rotterdam- Gharlois. Aangenomen: naar Egmond-iBinnen, E. A. J. Plug te Nuenen, die bedankte voor Ruinen. Bedankt: voor Goes, D. J. Burgers- dijk te Hat tem; voor N. Beijeriand J. Koele te Genderen; voor het beroep naar de Prat. kerk in Indië en aangenomen de benoe ming tot zendeling-arts te Rante-Pao (M. Celebes), F. A. Nolle, arts en pred. te Ober gum. Geref. Kerken. Bedankt: voor Baroeveüd (2e pred.pl. J I. M. de Graaf te Rinsumageest; voor Tea Boer (Gr.) C. Gtlaubitz te Warns; voor Zwar- temeer H. Wiersema te Oldethove. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen: te Lutten-Gramsbergen J. ten Have te Gees. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Rotterdam-C. (als miss. pred. op Celebes) J. van Dalen te Wonmer- veer. THEOLOGISCHE ACADEMIE TE MOSKOU Onlangs is de Theologische Academie te Moekou haar werk begonnen. Het toelatings examen omvatte Homiletiekkennis van het O. en het N. Testament, algemeene en Rus sische Kerkgeschiedenis, liturgie, geschie denis dér secten en kennis van de consti tutie van Sow jet-Rusland. PERSONALIA. Prof. dr L C. Michels, hoogleeraar in de Nederl. en Indogermaansche taalkunde en alg. taalwetenschap te Nijmegen, zal Woens dag 11 Dec. a.s. zijn ambt aanvaarden met een rede in de aula der R.K. Universiteit. Prof. mr F. J. M. F. Duyynstee, hoog leeraar in het Staatsrecht aan de RK. Uni versiteit zal zijn ambt aanvaard-en met een rede op 13 Dec. a.s. Tot conservator bij het Rijksherbarium der R.U. te Leiden is benoemd R. A. Maas Geesteranus en tot vast assistent dr R. C- Bakhuizen v. d. Brink. Tot tijdelijk conservator bij de Anorga nische Scheikunde te Leiden is benoemd C. J. F. Boettcher. Ir W. Nobel te Rotterdam is aangewezen als deskundige buiten de T. H. te Delft, om de afd. der alg. wetenschappen, der weg- en waterbouwkunde, werktuigkunde, scheeps- bouwkunde en vli-egtuigbouwkunde, electro- techniek en mijnbouwkunde van. de T. H. aan te vullen by het afnemen der examens. Cand. A. M. Lindeboom te Den Haag, beroepen pred. te Kantens, is door de classis Warfum der Geref. Keiken peremptoir ge ëxamineerd en toegelaten tot den dienst des Woords en der Sacramenten. Hij zal 15 Dec. a.s. intrede doen te Kantens, na bevestiging door zijn broer, ds W. F. M. Lindeboom van Zwijndrecht. PROMOTIES UTRECHT, 6 Dec. Op proefschrift „Het Bhomakawya", een oud-Javaansch gedicht, is gepromoveerd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte A. Teeuw uit Gorinchem en op proefschrift „Boeren en wevers" F. W. Simon uit Weesp. zien had gekeerd, bestreed hg niet alleen de .Kuyperiaansche opvatting", doch ook de uitspraak van: de Synode der Chr. Geref, Kerk te Kalamazoo (V.S.) van 1926, die de algemeene genade omschreef als „de gun stige gezindheid Gods jegens alle schepselen**, voorts de „Neo-Gereformeerde scholastiek" van prof. Hepp en de leerlingen van Barth, terwijl hij ook aandacht schonk aan den 17en eeuwschen theoloog Koelman. Tenslotte poneerde spr. eenige axioma: 1. God behandelt alle schepselen naar zijn aard; 2. Indifferente genade bestaat evenmin als indifferente toorn; 3. Gods genade t.a.v. lede ren mensch wordt bepaald door de praedesti- natie, door de verkiezing, zoowel als door de verwerping; 4. Wij moeten ons vrijmaken van Roomsche en Remonstrantsche terminologie; 5. Afziende van de poging om wat God sa mengevoegd heeft „toorn en genade" onder een noemer te brengen, moeten wij ons voe gen tot de nederige dingen. Bij de vermelding der fata zeide spr., dat 113 studenten zijn ingeschreven, waarvan 14 zich voor het doctoraal examen voorbereiden. Nadat prof. Schilder het rectoraat had over gedragen aan zijn opvolger prof. Deddens, sloot laatstgenoemde de drukbezochte sa menkomst op de gebruikelijke wijze. De bidstond van de Geref. Kerken Initiatief moet van de plaatselijke kerken uitgaan Het Moderamen van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Den Haag-West, samen roepende kerk van de classis 's-Gravenhage, belast door de Gen. Synode met het uit schrijven van bidstonden onder bijzondere omstandigheden, verzoekt ons het volgende mede te deelen: 1. dat de classis in buitengewone vergade ring samengekomen, besloot op een ver zoek een bidstond uit te schrijven met betrekking tot de ontwikkeling van de belangen in Nederlandsch-Indië om meer dan één reden niet in te gaan; 2 dat zg zich door de Synode niet gerech tigd achtte tot de Geref. Kerken een op roep te doen uitgaan, deze zaak in de gebeden te gedenken; 3 dat zg het vanzelfsprekend oordeelde, dat al cm ze kerken in dezen trouw zouden zgn, temeer nu een en ander in een zoo beslissend stadium is gekomen; 4. dat tijd en gelegenheid ontbreken op nieuw de classis bijeen te roepen om de wenschelijkheid van het uitschrijven van een officieelen bidstond nogmaals te overwegen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2