Pijnlijke gebeurtenis met een Vrijheidsboom Een vrachtauto met 14 meisjes gekanteld Vastberaden op de bres voor 't Koninkrijk Zoo langzamerhand aten wij genoeg haring NIEUWE LEIDSCHE COURANT T DONDERDAG 29 NOVEMBER 194C DOOR EEN ONTACTISCHE HANDELWIJZE Dezer dagen werd met groot enthousiasme op het Oranjeplein in Den Haag een vrijheids boom geplant. Doch er was toch iets niet in orde, want de man, die men hier namelijk 200 ijverig ziet graven, een zekere Ruigrok van den Werve, was namelijk nog niet zoo lang ge leden.,.. sympathiseerend lid van de N.SB. Hetgeen onder ingewijden kwaad bloed zette met het gevolg, dat de boom nog gauwer werd afgezaagd dan hij werd geplant. Zonder nu dezen gang van zaken toe te Op deze wijze werd Zaterdagmiddag een Vrijheidsboom in Den Haag geplant door een voormalig sympathiseerend lid van de N.SB juichen wenschen wij toch op te merken, dat men door dergelijke ontactische handelingen van Overheidswege de verbittering onnoodig stimuleert. Het moge dan waar zijn, zooals wij na informatie te bevoegder plaatse ver namen, dat genoemde Ruigrok eerst voor den Zuiveringsraad werd gedaagd, vervolgens ge straft en toen pas door den Dienst der Plant soenen werd teruggenomen, dat neemt niet weg, dat er wel andere menschen te vinden waren geweest, om aan een dergelijke plech tigheid mee te werken. Hier was alle tact zoek met zeer onaangename gevolgen als on middellijk resultaat. Hoe zit het precies met de haring? Oordeel Vakgroep Groothandel in Visch De Vakgroep Groothandel in Visch deelt ons met betrekking tot die verwarde situatie in den haringhandel mede: „De nieuwe re geling voor verdeeling van aangevoerde verscfhe haring gaat niet uit van de plaatse lijke verdeel commissieZij is gedecreteerd door het Bedrijfschap voor Vissoherijproduc- ten. Deze nieuwe regeling is nu zoo, dat 50 pet van den aanvoer uit de markt wordt ge nomen voor export naar de Engelsche bezet tingszone van Duitschland; 30 pet is bestemd voor export naar Tsj echo-Slowakije, welke export geschiedt door de .afdeeling LTmuiden van de Vakgroep Groothandel in Visch. De restearende 20 pet komt in handen van de plaatselijke verdeelcommissie, die dieze rest naar eigen inzicht dient te verdeelen voor export naar België, voor de Nederland- sohe visch conserven!ab rieken en voor deqg binnen-landschen handel. Gisteren bedroeg de aanvoer 300 kisten, vanmorgen 1400" Van andere zijde vernamen wij, dat de he den aangevoerde 1400 kisten vanmorgen niet verdeeld werden. In den loop van den dag zou hierover een beslissing genomen worden. ook de Êereraad voor de architectuur en de toegepaste kunsten in zijn geheel is afgetreden i.v.m. door den Centralen Dere- raad genomen beslissingen. Gen. Kruis en adm. Helfrich gedesavoueerd Verklaring van minister Fiévez in de Tweede Kamer. (Van onzen Parlementsverslaggever.) In de gistermiddag gehouden vergadering van de Tweede Kamer verklaarde minister Fiévez, dat hij op de hoogte was van het bezoek van vlagofficieren en opperofficieren aap H.M. de Koningin. De minister betreurde het evenwel, dat de chef van den G ener alen Staf tegenover het A.N.P. heeft gemeend zich te moeten uitspre ken. Daarvan heeft hij den generaal doen blijken. Het is te verwachten, dat de minister van Marine een dergelijke verklaring over admiraal Helfrich aflegt. Hooge functionaris voor Sumatra? De Ned.-Ind. regeering is voornemens een hoogen functionaris aan te wijzen om zoo spoedig mogelijk op Sumatra de onderhande lingen betreffende de uitvoering van het be stand en de ontwerp-bvereenkomst te coör- dineeren. Deze functionaris zal de plaatselijk bereikte resultaten coördineeren, voor welk doel hij zich geregeld van Medan, waar zijn standplaats zal zijn, naar Padang en Palem- bang zal begeven. Aldus meldt Aneta. AUTO'S IN ZUID-HOLLAND MET HX-NUMMERS. Binnenkort is Zuid-Holland met de auto nummering tot aan nummer HZ 99999 en zal men overgaai\ op een nummering met de lettercombinatie HX. Daar de nummers 1 tot en met 100 gereserveerd worden voor een aantal autoriteiten, zal de numrppring aan vangen met HX 101. LORD BEVERIDGE OVER DE ENGELSCHE DEMOCRATIE. Onder auspiciën van de British Council en de Anglo Netherlands Association heeft Lord Beveridge gisteravond een lezing ge houden in de Rolzaal te 's-Gravenhage. Als onderwerp werd behandeld „De kenmerken van de Engelsche democratie", waarin Lord Beveridge een overzicht gaf van het Engel sche parlementaire systeem. Benoemd tot burgemeester van Melick en Herkenbosch J. Th. Moor en te Vlodrop HADDEN ZICH IN DEN HOEK GEAMUSEERD (Van een onzer verslaggevers.) (Jit verschillende plaatsen komen vrijwel iederen avond jonge meisjes naar Hoek van Holland, om zich daar in gezelschap van Engelsche gasten uit het Transit Camp te amuseeren met dansen en wat er verder volgt. Waar het meestal te laat is om met trein of autobus naar huis terug te keergn, rijden de meisjes dan wel mee met mili taire vrachtauto's. In den afgeloopen nacht om omstreeks twaalf uur, is zoo'n auto, waarin ^ich veertien meisjes bevonden, op weg naar Den Haag, door onverklaarbare oorzaak op den 's-Gravenzandscheweg, even buiten Hoek van Holland, gekanteld, waar- door twaalf meisjes zoodanig werden ge wond, dat zij naar het R.-K. Ziekenhuis te Den Haag moesten worden vervoerd. Hier toe moesten een ziekenauto en wagens van het Engelsche Roode Kruis worden ontbo den. Nadat zij verbonden waren konden 8 meisjes naar huis terugkeeren, doch vier hunner (waarvan twee uit het gezin B., te Voorburg), die een schedelbasisfractuur op- geloopen hadden, moesten worden opgeno men. Verondersteld wordt dat de chauffeur de macht over het stuur is kwijt geraakt. OPROEP AAN HET VOLK VAN NEDERLAND Door de heeren dr W. K. Feuilletau de Bruyn, It. adm. J. Tik Fuerstner, prof. mr A. C. Josephus Jitta (hoogl. te Delft), prof. dr V. J. Koningsberger (hoogl. te Utrecht), mr W. A. Pannenborg, gen. I. H. Reynders (oud-opperbevelhd land- en zeemacht), A. Th. C. Schiebergen (algem. voorz. N.J.V.), gen. H. C. Winkelman oud-opperbevelh. land- en zeemacht) en E. J. van Rees Vel- linga (secr., van Kijfhoeklaan 5, te Den Haag) is de navolgende oproep aan het Nederland- sche volk gericht: Nederlanders, De Commissie-Generaal voor Ned.-Indië heeft haar plannen bekend gemaakt en aan de Regeering voorgelegd. Zij heeft voor de Ned. Regeering een overeenkomst voorbereid met de „Repoeblik Indonesia". De „republiek" o.l.v. Soekarno. met wien oud-minister Logemann niet wenschte te onderhandelen, omdat dit naar zijn meening evenzeer on vruchtbaar als onwaardig zou zijn. Wat wil de Commissie-Generaal? Zij wil een „wijziging" van het Koninkrijk der Nederlanden in een Ned.-Indonesische Unie, waarin naast het koninkrijk een sou- vereine staat zal worden gevormd, genaamd „Vereenigde Staten van Indonesië". De sou- vereiniteit van deze Vereenigde Staten van Indonesië zal een werkelijk oppergezag van H.M. de Koningin als staatshoofd van de Ned.-Indonesische Unie uitsluiten. Diegenen, die beweren, dat dit laatste nog wel zal meevallen, mogen bedenken, dat reeds thans het gezag in' de „repoeblik" wordt uitgeoefend door een „president", die bij herhaling in woorden en daden en door zijn steun aan de Japanners heeft getoond het blanke ras te haten en de Nederlanders in het bijzonder. Nederlanders, laat u niet misleiden door den wensch, die zoo vaak de vader der ge dachte is. Dit is geen „wijziging" maar een ontbin ding van het Koninkrijk der Nederlanden Welke belangen heeft de Commissie-Gene raal behartigd? Die van het Koninkrijk? Néén, integendeel heeft zij den weg geëf fend voor het uiteenvallen van het Konink rijk in van elkaar onafhankelijke deelen. Staatkundig, cultureel en economisch zal ech ter de rol van elk dier deelen. door verbrok keling tot onmacht gedoemd, goeddeels zijn uitgespeeld. Die van den „Indonesiër?" Néén, wanneer wij tenminste onder ..Indo nesiër" niet verstaan de kleine kaste, die met Japansche hulp de macht heeft gegrepen. De belangen van de groote massa der Inheem- schen zullen zwaar worden geschaad, want deze zullen worden overgeleverd aan genade- looze uitbuiting en onderdrukking door hun eigen leiders eenerzijds, aan wanorde, chaos en ondeskundig beheer anderzijds. Aangezien organisatievermogen en kapitaal van buiten af voor den economischen opbouw van het land toch onmisbaar zal blijken, zal de In dische Archipel met al zijn bevolkingsgroe pen een speelbal der groote mogendheden worden. Die van den Nederlander? Néén, want aan de welvaart en de be staansmogelijkheden van onze geheele bevol king zal een onherstelbare klap worden toe gebracht. Die klap zal in de eerste plaats de jongeren van Nederland, hoofd- zoowel als handarbeiders treffen, omdat de grootsche taak, welke dezen jongeren in Indië wachtte, aan anderen zal toevallen. Maar ook de genen, die zich toch niet aan den opbouw van Indië zouden willen wijden, zullen den terugslag ondervinden. De belangrijke toe name toch van het aantal arbeidskrachten in ons kleine Rijk in Europa gepaard aan een gelijktijdige vermindering der arbeids- mogelijkheid zal leiden tot een algemeene verarming van ons geheele volk. Hoe wil de Commissie-Generaal dit alles bereiken? Door het Ned. volk voor een voldongen feit te stellen. Want: de Commissie* heeft voortdurend nagelaten om het Ned. volk en, voorzoover bekend ook het parlement, vol ledig op de hoogte te houden van haar doen en laten, terwijl zij tenslotte heeft getracht een beslissing op korten termijn af te dwingen. Door de Indische bevolking voor een feit te stellen. Want in de meest volkrijke gebieden van onzen Archipel, t.w. Java en Sumatra, kan door de daar heerschenden terreur niemand zich een juist beeld vormen van de onder de bevolking heerschende gezindheid en ver langens. Door overschrijding van haar bevoegd heden. Want: krachtens de wet tot instelling der Commissie-Generaal was deze slechts be voegd tot het voeren van besprekingen ter voorbereiding van nieuwe staatkundige ver houdingen binnen het Koninkrijk. De ondergeteekenden roepen daarom het Nederlandsche volk op tot: 1. Ondubbelzinnig afkeuring van het ge voerde beleid; 2. Het zich uitspreken tegen de voorstellen der Commissie-Generaal; 3. Bezinning op de zelfstandigheid der Overzeesche Rijksdeelen binnen het Konink rijk, zooals aangegeven in de Koninklijke rede van 7 December 1942. Nederl. Bond van werkende vrouwen weer opgericht Teneinde haar positie te kunnen verbeteren. Dezer dagen hield de Ned. Bond van Vrou wen werkzaam in Bedrijf en Beroep een ver gadering in café Den Hout, om te komen tot heroprichting. Mrs Nancy Anderson, de Eng. organisatrice van de Intern. Federation of Business and Prof. Women zette op dezen avond de beteekenis van den bond uiteen: een internationale band te leggen tusschen alle werkende vrouwen, haar positie te versterken en het peil van verschillende beroepen te ver- h 00 gen. De wereld heeft de meening van de vrou wen ook noodig, om den vrede te behouden De vrouwenclubs, die in verschillende Ned. steden gevormd zijn, worden samengevoegd tot een Nationalen bond, die dan weer opgenomen wordt in de Intern. Federation. In het voorl. bestuur werden gekozen de dames: van Os (secr.) en mr van Meerten, Lange Voorhout 58A (vice-pres.). WERKSCHOENEN KUNNEN WORDEN AANGEVRAAGD Het CDK deelt mede, dat er gedurende het tijdvak van 25 Nov. t/m 14 Dec. a.s. gelegenheid zal zijn voor het aanvragen van werkschoenen. Hiervoor komen in aan merking personen van 16 jaar en ouder, die sedert 30 Nov. 1945 geen bon voor gewone of Engelsche werkschoenen hebben ont vangen. INGEZONDEN MEDEDEELING Br zijn poppen en poppen, er zijn vele soorten speelgoed. Br zijn boeken en boeken, maar er zijn maar twee kinderboeken die blijven door alle tijden: „HET ZONNEBOEK" en „HET MAANBOEK" Geschreven en rijk met vele kleurplaten geïllustreerd op kunstdrukpapier en zwartjes tusschen den tekst door de bekende kinder-paedagoge Lidow. Zij neemt Uw kindjnee naar verre landen, waar het met groote belangstelling kennis maakt met vele onbekende vriendjes en vriendinnetjes. In /oyaal formaat in vooroorlogsche uitvoering. Prijs f 7,50 per deel. Tintelend van levensvreugde, geestig en van een rake psychologie „ADAM TREKT DOOR DE STAD" Wanneer U dit boek van den Ween- schen auteur ERICH LANDGREBE bij Uw boekhandelaar ter hand neemt en inziet, zult U stellig tot de ontdekking komen dat U te doen heeft met een klein meesterwerk. Een boek, eenvoudig van uitvoering, doch rijk van inhoud. Prijs f 4.90 geb. Uw boekhandelaar wacht U. Heeft U onze speculaas al geprobeerd Inlevering 100 gr. boter en 175 gr. suiker voor 1 POND SPECULAAS. CHR. VERPLANCKE De bakker van de heerlijke koekjes. Voorstraat 12 Katwijk aZee - Tel. 2362 Tot 12 uur geopend. WAT DE KEUZECOMMISSIE ER VAN ZEI: Wat was het meest in het oog vallende verschil tussen het Nederlandse en het Engelse elftal Was het een "Verschil in snelheid, enthou siasme, combinatiespel of balcontröle of misschien in schotvaarddgheid Zijn de technische capaciteiten van de één zoveel beter dan van den ander? Moeilijk is dit niet te beantwoordJen. Alleen een team dat beschikt over een combinatie van de hierboven omschreven eigenschappen is tot uitzonderlijke pres taties in staat. Toen wij na afloop van de wedstrijd dan ook even gelegenheid kregen de keuze- oommissie te interviewen, was hun oor deel eenparig. ..Alleen een combinatie van uitstekende kwaliteiten kan succes op leveren". Zo'n combinatie van kwaliteiten t.w. prettige bediening, grote keus, aparte geschenken en aangepaste prijzen vindt U bij Pierrot, Maarsmamsteeg 14 te Lei den. „HET" adres voor betere geschen ken. Drie onbetrouwbare politieman nen voor de Rechtbank Behielden 2000 in beslag genomen sigaretten voor zich zelf (Van een onzer verslaggevers) Tegen drie ex-politiemannen, die onlangs voor de Haagsche Rechtbank terecht ston den wegens verduistering, werden zware straffen gevorderd. Op 6 Juni j.l. was het drietal naar de woning van een chef-kok aan de Jurr. Kok straat gegaan, waar zij een verhaal deden over een auto-diefstal en waarbij het adres van betrokken zwarthandelaar was opge geven. Er werden 2000 sigaretten ln beslag geno men, die echter door deze politiemenschen voor zichzelf werden gehouden. Volgens de verdachten waren zij eerst voornemens geweest het strafbare feit te oonstateeren, dat (le sigaretten in voorraad waren, doch na bespreking met den eige naar, A. F, van Z., had laatstgenoemde de sigaretten cadeau gegeven. Merkwaardig was dat de hulpmarechaussée J. J. D., die reeds wegens oplichting veroordeeld was, toch bij de politie werd benoemd. De Offi cier eischte een jaar. gev.straf met aftrek van preventief. Tegen den ambtenaar bij de Rijkspolitie J. J. D. luidde de eisch twee jaar gev .straf met aftrek. De zaak tegen den wachtmeester der Rijkspolitie Z. G. werd voor onbepaalden tijd aangehouden. De raadslieden, mr P. C. M. v. d. Ven en mr A P. C. Peters voerden voor beide ver dachten verzachtende omstandigheden aan. Uitspraak in deze zaken op 10 Dec. DAAROM EXPORT, ONDANKS SCHAARSCHTE Werd tot voor kort geen versche haring geëxporteerd, juist tegen het einde van de haringteelt zijn enkele belangrijke export contracten afgesloten. Het eerste contract was met de Belgische regeering voor 2 millioen kg. Een uit deviezen-oogpunt be langrijke overeenkomst kon onlangs afge sloten worden met de Britsche bezet tings- Tweede en derde divisie gaan naar Indië Situatie aldaar maakt het noodzakelijk, f 9 (Van onzen Parlementsverslaggever.) De vraag van den heer K. Vorrink, of de tweede divisie niet naar Duitschland kan wor den gezonden, beantwoordde minister Fiévez gistermiddag in de Tweede Kamer ontken nend. Ondanks het bestand is ln Indië de toestand niet verbeterd. Van de Nederlandsche soldaten wordt uiterste zelfbeheerschlng gevraagd. De minister overlegt met de Comm.-Generaal. Uit zending van de tweede er derde divisie voor aanvulling en aflossing blijft noodig. autoriteiten in Duitschland, die 2 millioen kg haring zullen importeeren voor de be volking van het Rijnland. De betaling ge schiedt in ponden. Tot 16 Nov. j.l. is reeds 20 millioen kg versche haring aangevoerd, welke geheel in het binnenland is omgezet. De prijzen* die op den afslag werden ge maakt, wijzen duidelijk op verzadiging. De gestelde max.-prijs van f 17.50 per 50 kg werd n.l. niet gehaald. De prijs liep terug tot gemiddeld f 11.— f 12.— per 50 kg. Doordat de aanvoer afneemt en de consump tie van versche haring in Nederland het vooroorlogsche reeds belangrijk hééft over schreden is met het oog op het 1 andsbeialng een dusdanige regeling getroffen, welke een tijdelijk karakter heeft, dat het grootste deel van den aanvoer voor Duitschland, België en Tsjecho-Slowakije is bestemd. De belan gen van den bmnenlandschen handel wor den echter niet uit het oog verloren. DE CONFERENTIE VAN DEN PASAR. Alleen de organisatie van de Groote Oosi zal op de conferentie van den Pasar worden besproken, daar op Borneo de verkiezing van de afgevaardigden voor de conferentie niet tijdig heeft kunnen plaats hebben. Ver moedelijk zal op 17 December te Pontianak een speciale conferentie voor de organisatie van Borneo worden gehouden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 3