Krijgen wij nu telefoonaansluiting of niet? Extra Bericht! NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 DINSDAG 26 NOVEMBER 1M| Stadsnieuws ZOO VRAAGT DE LEIDSCHE GEMEENTERAAD Het zonder stemming aannemen van alle voorstellen op de agenda, met als toe gift een interpellatie, welke uitliep op een telefoon-debatje, ziedaar het resul taat van de zitting van den gemeente raad, welke gistermiddag van 25.30 u. bijeen was. Belangrijke punten kwamen niet voor op de agenda. Een aantal benoemingen nam geruim en tijd in beslag, mede door de geheime zitting, welke op ver zoek van drs D. J. van Dijk (P.v.d.A.) werd gehouden. Bij het voorstel tot wijziging van en kele posten der begrooting 1944 sprak mr dr H. D. M. Knol zijn ongerustheid uit over het feit, dat hierbij zoo sterk tot uiting komt, hoe de autonomie der ge en hij vroeg zich af, of het wel juist was, dat de raad door Gedep. Staten zoo in zijn macht wordt beknot t.a.v. finan- cieele beslui ten. Gedep. Staten hebben zich steeds op het standpunt gesteld, dat men het kapi taal der ge meente niet moet vermin deren, doch door het be palen van de storting in het afschrijvings- en vernieuwingsfonds der Sted. Lichtfa brieken op Vz pet, maakt men het ver mogen der gemeente toch kleiner. De heer Knol achtte dit percentage te laag als men ziet naar de afschrijvingen in de praktijk en naar zijn meening moesten de Lichtfabrieken een sterk financieel bedrijf blijven^ De heer H. van Weizen (Comm.) was het hiermede gedeeltelijk eens. Naast de positie van de Lichtfabrieken als steun aan de inkomsten der gemeente, meende hij toch een andere taak te zien, nl. in het belang der gemeenschap. Er wordt nu gestreefd, zoo merkte dit lid op, naar koppeling der bedrijven en deze profitee- ren hierdoor eigenlijk nog van machten, welke geheel vreemd aan onze. belangen zijn. Tevens vroeg de heer Van Weizen, of er in het komende jaar een post zou worden uitgetrokken voor jeugdzorg. In zijn antwoord zeide de weth- van Financiën, de heer D. van der Kwaak, dat er aan de verlaging van het percen tage voor het vernieuwingsfonds een ge schiedenis voorafgaat. Het is in den loop der tijden door den Raad teruggebracht van 2 pet op een Vz pet. Wil men de ver houding goed bezien, dan zou de finan- cieele toestand der Lichtfabrieken in zijn geheel moeten worden gezien. Dit kan alleen geschieden bij de behandeling der gemeentebegrooting-1947, waarbij dan te- Ontslagen en benoemingen In de Raadszitting van gisteren werd ont- iflag verleend aan dr W. P. Jorissen als cu rator van het Sted. Gymnasium; aan dien heer A. J. M. v. Dijk als lid van de Monu mentencommissie; aan mej. W. M. Nij kamp als hoofd van de bewaarschool St. Elisabeths- hof; aan den heer E. J. Hoppe als teeken- leeraar aan het gymnasium; aan mevr. J. M. Dutil'h-s'Jacob als tijd. leer ar es aan het gymnasium; aan den heer B. M. Noach als leeraar aan de H.B.S.; aan den heer J. Sleg- tenhorst als onderwijzer aan school Zuid singel-B; aan den heer J. B. Volkers aLs on derwijzer aan de school voor voortgezet L.O.; aan de heeren M. J. v. d. En de en J. Wolfslag als onderwijzers aan de opleidings school aan, de Kernstraat. Benoemd werden tot leden van het Curato rium van het Sted. Gymnasium prof. mr H. F. W. D. Fischer en mevr. C. G. dé Jager Galavazi; tot lid van de commissie van ad vies betreffende dienst- en arbeidsvoorwaar den van het gemeentepersoneel de heer C J. Piena; tot gem. commissaris bij de N.V. Leidsche Duinwater Mij de heer J. G. J. Verhey van Wijk, dir. Gebr. van Wijk en Co N.V.; tot leden van de Monumentencommis sie de heeren ir Jan R. v. d. Laan en A. Bicker Caarten; tot bestuurslid van de Ver. tot bevordering van den bouw van werk manswoningen prof. mr C. West rate; tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand de heer C. J. M. Montanus; tot leeraar Neder- landsoh en Geschiedenis en voor Duitsch, re9p. de heeren dr J. F. Heybroek, leeraar aan de R.H.B.S. te Coevorden en drs J. H. Drewes te Leiden; tot hoofden van de be waarscholen aan de Atjdhstraat en hi et Eli- eabetihshof mej. D. J. E. Odé te Schiedam en mej. G. v. d. Brug te Hilversum. Sfeer in 't gezin? De „Nieuwe Leidsche" er in! f Belangrijke zaken voor het Leidsche Tribunaal Op Dinsdag 3 Dec. zullen voor het tribu naal terecht staan N. Questroo, winkelier te Leiden, en dr Hermanides, vroeger arts te Noordwijk. Op Dinsdag 10 Dec. zullen wor den behandeld de zaken tegen mr dr C. E. v. Strijen, voormalig gem.-secr. van Leiden en H. C. Brinkers. te Wassenaar, dir der boterfabriek te Zoetermeer. DISTRIBUTIEVARIA Morgen zijn aan de beurt om bonkaarten af te halen de letters Ku t/m einde K en L t/ Le. Het distributiekantoor is geopend van 8.30—12 1416 uur. vens een eventueel voorstel tot verhoo ging zou kunnen worden behandeld. De wethouder ontkende, dat het hier zou neerkomen op vermogensintering en zeide voorts nog, dat Leiden met een goed vernieuwingsfonds een gunstige uitzon dering maakt. Het tweede twistpunt der agenda was het voorstel tot verpachting der buffetten in de Stadsgehoorzaal. De heer P. A. Schüller (P.v.d.A.) kon over de soepel heid van den pachter niet roemen, het geen hij met enkele voorbeelden staafde, o.m. over het gebruik van de telefoon en bij de jl. Chrysantententoonstelling. Te vens beoordeelde hij de pachtsom van f 3000 belachelijk laag en hij vroeg dan ook voor het volgende contract jaar deze zaak te herzien en desnoods een openbare inschrijving te houden- Zijn partijgenoot, weth. A. J. Jongeleen, zag niet veel heil in een dergelijke in schrijving, doch zeide een onderzoek toe inzake de genoemde feiten. De heeren Hendriks (Prot. Ohr.) en Lombert (K.V.P.) spraken een gunstig oordeel uit over den pachter, doch de heer J. A. Riemens zeide, dat diens hou ding bij de Dahliatentoonstelling wel ging, doch dat hij bij de Chrysanten expositie in het geheel geen medewerking had verleend. Het voorstel tot het verleenen van sub sidie aan de commissie voor huishoude lijke voorlicht irug en gezinsleiding was voor mr C. J. Woudstra (Prot. Ohr.) aan leiding te informeeren, waarvan deze commissie uitgaat, wat haar taak is, wie gebruik maken van haar werk en aan wie zij rekening en verantwoording aflegt. Het antwoord1 van den wethouder bevre digde den vragensteller volkomen en zoo werd ook dit voorstel z.h.st. aanvaard. Wellicht, dat de interpellatie van den heer Van Dijk over de telefoonaansluiting der raadsleden hij vroeg, waarom B. en W. geen uitvoering gaven aan het raadsbesluit-1930 hieromtrent aan leiding is, dat alle leden straks hier Het bleef bij het oude Bij den aanvang van de gistermiddag gehouden gemeenteraadsvergadering deelde burgemeester Van Kinschot mede, dat de heer J. P. J. M. Driessen het ge meentebestuur een nieuwen voorzitters hamer voor den gemeenteraad heeft aan geboden, waarbij hij den wensch uitsprak, dat hij deze in rust en vrede zou mogen hanteeren en tevens den dank van B en W. voor dit geschenk vertolkte. Hierna werd de oude hamer „wegge worpen", doch of de burgemeester nu niet kon scheiden van dit oude „beestje", of dat hij in de war was, weten wij niet, maar waar is, dat hij na de pauze niet den nieuwen, doch den ouden weer han teerde. telefoon hebben en wie weet, of de dis cussies in de raadsvergaderingen hier door niet kunnen worden bekort, want met een telefoontje kan men heel wat afdoen. Het zou wellicht den raadsleden en ook ons welkom zijn. De burgemeester, „handig met handig heidjes," aldus de heer Hendriks, zeide, dat de kosrten hiervoor f 2500 zouden be dragen en dat geen post op de begroo- timg-1946 was uitgetrokken., doch dat dit wel mogelijk was in 1947. De heer Van Dijk en de heer Schüller vonden dit rijkelijk laat, want dan wordt het zomer 1947 voor wij allemaal aange sloten zijn, zoo merkte de laatsrte spreker op. En de heer Riedel informeerde zoo terloops, wanneer die nieuwe begrooting dan wel komt, waarop het antwoord, „in het voorjaar-1947" van de tafel van B. en W. kwam. Het was de heer Van Dij'k, die na te hebben opgemerkt, dat dan met de telefoon maar net zoo moest worden ge handeld als met de „in vooraad1" genomen vrachtauto's der gemeente, een voorstel indiende om alsnog op de begrooting-1946 een bedrag voor telefoonaanslui ting uit te trek ken. De heer Wilmer (K.V.P.) was ook van oordeel, dat het vroegere raads besluit moest worden uitge voerd. Een druk on derling beraad volgde op dit voorstel, doch de burgemeester maakte een ein de aan het debat door toezegging, Drs D. J. VAN DIJK dat B. en W. in de volgende raadsvergadering prae-advies op het voorstel zullen uitbrengen. Aangenomen werden voorts de voor stellen tot het beschikbaar stellen van gelden voor de aanschaffing van twee vrachtauto's voor de gemeente; idem voor vernieuwing en uitbreiding der lichtin stallatie in de Stadsgehoorzaal, waarbij de heer A. van Dijk (K.V.P.) een pleidooi voerde om tevens een permanente ge luidsinstallatie aan te brengen, hetgeen weth. Jongeleen echter niet noodzakelijk oordeelde. Verder werden aangenomen voorstellen tot instelling van een rechts vordering wegens ten onrechte genoten kostwinnersvergoeding: tot ontbinding van een huurovereenkomst; tot verhuring van een verdieping in het voorm. school gebouw Pieterskerkhof aan het Rijk; tot wijziging der Electriciteitsverordening en tot verleening van subsidies aan de Gem. werkinrichting voor blinden en de ver. „Zwakzinnigenzorg." In de rondvraag vroegen tenslotte mevr. Braggaar-De Does naar de verbetering van de Rijn- en Schiekade; de heer Schül ler om bijeenroeping van het GO. en om bouw van toiletten op het sportterrein aan. den Zoeterwoudschen singel; de heer Balkestein naar de a.s. heropening van de Burchtzaal en de heer Lombert vroeg om de Huigbrug wordt afgebroken. Overpeinzing van een verkeersovertreder Lang ben ik erin geslaagd als een on kreukbaar man door het leven te gaan maar gisteren is daaraan een einde gekomen. Ik ben warempel in aanraking geweest met de politie. Het is uit met m'n blanco straf register. Als men mij in 't vervolg bij sollicitaties e.d. zal vragen of ik wel eens met de poli tie te maken gehad heb, zal ik met blozende kaken bevestigend moeten antwoorden. Gisteren, den 25sten November 1946kruiste de politie mijn pad. Denk er nu niet direct het ergste van, waarde lezer. Ik ben niet aan het moorden geweest. Ook heb ik de safe van de Twentsche Bank niet gemold, of geflikflooid met den president van de „re- poeblik", weet u wel, die mijnheer, die het zoo goed met de Jappen kon vinden). Het loopt nog al los met mij, maar toch teas ik er gisteren naast, d.w.z. naast het trottoir. En toen versperden drie politie agenten mij den weg, waarvan er een zich aan het schrijven zette. Bij alle verslagenheid schonk de gedachte mij troost, dat ik mijn overtreding niet pleegde op de drukke Breestraat, of de dichtbevolkte Haarlemmerstraat. Allicht zou dan een juist passeerende zakenrelatie zich vol afgrijzen voor goed van mij afgekeerd hebben. Neen, mijn falen vond plaats op een der rustige plaatsen van onze stad, bij een plantsoen, met een grooten vijver, en slechts een trage watervogel, en een oud heertje waren getuigen van mijn zwakheid. En verder waren er alleen maar de drie politie-agenten voornoemdals rotsen in de branding der eenzaamheid. Maar laat ons niet met de Leidsche politie mallen, doch slechts een waarschuwenden vinger opheffen naar de kwieke kinder meisjes en de blije jonge moedertjes, die in 't voorjaar weer op de plaats van mijn schande, met een juichende schare piete peuters de eendjes zullen voeren. Cave canem! Dat is Latijn, en beteekent, vrijelijk vertaald, pas op, blijf op het trottoir. S.S.R. viert haar 9e lustrum De viering van het 9e lustrum van de So- detas Studiosorum Reformatorum Lugdu- mensis S.C.R.E.D. werd gisteravond ingezet met het houden van een huishoudelijke ver gadering in de kleine zaal van de Stadsge hoorzaal. De vergadering werd geopend door den praeses van dé lustrumconnrüssie, den heer P. v. Leeuwen. Nadat deze de leiding had overgedragen aan den praeses van de S.S.R. volgde de plechtige inauguratie van 54 nieuwe leden. Deze inauguratie ging gepaard met de ge bruikelijke ceremoniën. Het jaarverslag van den fiscus, den heer J. Schilder, werd verge zeld door een voorstel tot verhooging van de contributie. Dit werd aangenomen, zij het dan ook onder protest. Hedenmorgen vond in het Pritaneum de ontvangst van de reeds gearriveerde reünisten plaats. Hedenmiddag wordt iin het groot-auditorium der Universiteit een herdenkingssamenJkomsl; gehouden, waarin prof. dr A. Gosliuga zal spreken over „Groen van PrinstJerer als na tionale figuur". Verder zal van 56 uur het bestuur een receptie houden, en voorts in de avonduren een huishoudelijke vergadering in den foyer van de Stadsgehoorzaal beieggen, gevolgd door de opvoering van het tooneelstuk „De student thuis" van Fr. v. Eed en. De lustrum viering zal met een souper worden besloten. Wij hopen hierop morgen nader terug te komen. HAAGSCHE RECHTBANK. Wegens het veroorzaken van dood door schuld heeft voor de Haagsche rechtbank zich te verantwoorden gehad de verkooper M. B. uit Alphen aan den Rijn, die met zijn auto op een brug nabij Bodegraven op 27 Nov. van het vorig jaar den bestuurder van een handwagen, G. N„ zoodanig had aange reden, dat deze aan de gevolgen overleed. Volgens B. was hij door de zon verblind geworden, zoodat hij den handwagen niet had opgemerkt. De Officier vorderde tegen S. drie maanden hechtenis en intrekken van het rijbewijs gedurende een jaar. De rechtbank heeft B. veroordeeld tot veertien dagen hechtenis en ontzegging van het besturen van motorrijtuigen gedurende een jaar. Verzet tegen de politie en de gevolgen j Toen gisteren nabij de Blaauwpoortsbrug I de politie C. v. Z. wilde aanhouden om hem naar het politiebureau over te brengen en een 15-tal personen zich hiertegen verzetten, trok een agent zijn revolver en schoot de 20-j. J. A. v. d. H. door zijn rechterknie. Sport en Wedstrijden ALPHENSCHE DAMCLUB. Het eerste tiental van de Alphensche Dam club behaalde haar eerste overwinning in dit seizoen, n,l. met 128 op Hazerewoude. Hierbij was één reglementaire partij, daar de bezoekers met slechts 9 spelers uitkwamen. DAMVEREEN. NOORDWIJK. In de afgeloopen week speelde de darn- vereen. Noordwijk 12 competitiewedstrijden en wel tegen H.D.C. uit Hoorn en tegen Lisse Vooruit. De eerste ontmoeting leverde een over winning op, maar „Lisse Vooruit" gaf Noord- wijk haar eerste nederlaag te incasseeren. De uitslagen waren: Noordwijk tegen Hoorn 128; Th. Zwet slootA. Rijnberg 20; J. v. HoutenM. de Groot 02; N. SmitL. v. Zwieren 11; C. J. BouwmeesterH. de Vos 11; J. Smit J. Dissel 11; A. TurkJ. v. d. Ent 20; H. MulderW. Koopman 02; M. v d Lin denC. Rijnberg 2—0; W. v. d. NietJ. Boo gaards 20; J. v. WoersemR. v. Klaveren 1—1. NoordwijkLisse Vooruit 713; Th. Zwet slootN. J. v. Hal 20; J. v. HoutenJ. G. Snel 02; N. SmitN. P. Dekker 92: C. J. BouwmeesterJ. N. van Hal 11; J. Smit S. Algera 11; A. TurkK. v. Essen 11; H. MulderA. Wijnhout 02; M. v. d. Lin denG. 't Hart 02; W. v. d. NietA. Bal kenende 11; J. v. Schooien (res.)C. Baart- man 11. De clubavond wordt deze week op Woens dag gehouden in „Die Ossewa". In verband met het afsluiten van onze werkzaamheden in het rayon Leiden en Omgeving (Katwijk, Noordwijk, Rijns- burg, Warmond, Voorhout en AlkemadeO voor den OFFICIEELEN GIDS VAN LEIDEN EN OMGEVING, deelen wij het volgende mede: le. Zeggen wij dank aan alle officieele instanties en zakenlieden voor hunne medewerking. 2e. Die zakenlieden, doktoren, etc., die nog geen formulier hebben ontvangen of ingezonden, wegens onbereikbaar heid, afwezigheid of andere oorzaken, worden verzocht omgaand hun naam en adres op te zenden aan onderstaand adres, waarna toezending van een gra tis opgaveformulier volgt. 3e. Vereenigingen, clubs en bonden, voor zoover bij onze redactie nog niet be kend, worden evenens verzocht naam, secretariaat en doel op te geven, welke wij gratis opnemen. 4e. Alsnog bestaat gelegenheid den betref- fenden gids, die volledig en up to date is, tegen den prijs van f6.bij aan bieding te voldoen, aan onderstaand adres te bestellen. 5e. In zekere branches bestaat voor één bedrijf nog gelegenheid te advertee- ren. Advertentietarief op aanvraag. 6e. Uiterste inschrijvings-sluitingstermijn 7 December 1946. Alle correspondentie te richten aan de Administratie van den Officieelen Gids, Rustenburgerweg 21, Bloemendaal. (I.M.) Het Leidsche Tribunaal In de hedenmorgen gehouden zitting van het Leidsche Tribunaal werd eerst uit spraak gedaan in de volgende zaken: J. C. Evers te Sassenheim interneering voor den tijd van 3 mnd. tot 12 Febr. '47; ontzetting uit de beide kiesrechten. D. M. Binnendijk te Alphen a/d Rijn, reeds in vrijheid gesteld, ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot f 5000. J. N. Los te Zeven hoven interneering tot 19 Dec. '46, ontzet ting kiesrechten. Mevr. N. A. Kok-Sitteur te Oegstgeest, interneering 1 jaar en 8 mnd, tot 24 Dec. '46, ontzetting uit de kiesrehten. Mevr. C. Spruyt-Kleer te Hazerswoude, interneering voor den tijd reeds in inter neering doorgebracht; voorts ontzetting kiesrechten. Verd. werd in vrijheid gesteld. C. de Vink te Lisse, interneering 1 jaar en 9 mnd, tot 7 Febr. '47, ontzetting uit de kiesrechten en het bekleeden van ambten. J. Brittijn te Leiden, interneering voor den tijd reeds in interneering doorgebracht en ontzetting kiesrechten. Verd. werd in vrijheid gesteld. OEGSTGEEST De Chr. Jeugdver. „Jong-Oegstgeest" organiseert a.s. Vrijdag 29 en Zaterdag 30 Nov. een groote fancy-fair, met het doel te komen tot het weder oprichten van het Tam boers- en Pijperscorps. Uitgebreide stands zullen er zijn, w.o. speelgoederen, textiel en de nieuwste attracties niet te vergeten. De fancy-fair wordt gehouden in gebouw „Irene" aan den Endegeesterstr.weg en ia geopend Vrijdagavond van 7.3010 uur en Zaterdag van 2.306 uur en van 710 uur. FEDERATIE VAN NED. JOURNALISTEN Op de Zaterdag te A'dam gehouden alge- meene vergadering van den Ned. Journalis tenkring en den Katlh. Ned. Journalisten kring is besloten tot stichting van de Fede ratie van Ned. Journalisten. Het eerste jaar zal als voorzitter optreden mr M. Rooy, voorzatter van den N.J.K. en als secretaris J, J. F. v. d. Bergh, N. Z Kolk 28. A'dam-C., eveneens van den N.JJC. IN ENKELE REGELS De 31ste Accountantsdag van het Ned. Instituut van Accountants wordt op 30 Nov. a.s. in Krasnapolsky te A'dam gehouden. De 65.000 menschen, die Maandag de internat, luchtvaarttentoonstelling te Parijs bezochten, namen over het algemeen met bijzondere belangstelling kennis van de Nederlandsche stands. Postzegelliefhebbers en -handelaars uit geheel Duitschland en uit het buitenland hebben te Berlijn een verkoop bij bod bijgewoond, waarbij de hoogste prijs voor een enkelen postzegel 45.000 Mark was. Aan mr A. G. van der Hoogte, controleur bij de Rekenkamer, is op zijn verzoek eer vol ontslag verleend. J. Mastenbroek, adj.-insp der P.T.T. te Haarlem, is benoemd tot insp. P.T.T. Lord Beveridge, die op het oogenblik een bezoek aan ons land brengt, heeft he denmorgen 11 uur in het gebouw van de RVD, te Den Haag. de pers ontvangen, ter wijl voorts Lord Beveridge hedenavond om 8 uur in de Rolzaal een lezing zal houden over: „The essentials of British Democracy", welke lezing hij morgen in de Adamsche Universiteit zal herhalen. Zaterdag om 3 uur heeft de promotie plaats tot eere-doctor van de Econ. Hoogeschool te R'dam. Hedenavond om 7.40 uur wordt een radio-causerie gehouden over de voorzie ning van textiel, schoenen en fietsen. Te R'dam is opgericht de Ned. Ver. tot Adoptatie van schepen, teneinde meer begrip voor onze scheepvaart en onzen zee man bij te brengen. Voor de kust van Palestina, ter hoogte van Tel Aviv, is onder escorte van twee Britsche torpedobootjager een schip met Joodsche vluchtelingen aangekomen. Dit schip zou 3370 personen aan boord hebben, dat is 1000 meer dan de „Queen Elizabeth" normaal kan herbergen. Gen. Walter von Stein, voorm. hoofd van de Politie te Danzig, en gen. Kuuk, voorm. hoofd van de Politie te Lodz, zijn op weg naar Polen om berecht te worden. Roosevelt's zoon Elliott kwam, verge zeld van zijn vrouw, in Leningrad aan. Op Maandag 9 Dec zal van den Luxem- burgschen D-treir» het rijtuig 1ste en 2de klasse aangekoppeld worden aan den trein naar Bazel, waardoor een tweede doorgaan de verbinding met Zwitserland is verkregen* meen te wordt aangetast Mr Dr H. D. M. KNOL.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6