Krijgt de Kerk in Duitscliland nog een kans „Oome Willem" nadert met 10 mijl den evenaar Een K.L.M.-vogel heeft het nest niet bereikt NIEUWE EEIDSCHE COURANT VRUDAG 15 NOVEMBER 194« EENHEID IN OPVOEDING EERSTE VEREISCHTE Van 7 tot 10 October 1946 hield de Prov. Synode van de Evangelische Kerk van Ber- lijn-Brandenburg een bijeenkomst. De voor zitter, director Möller, legde rein zijn begroe tingsrede den nadruk op, dat dit de eerste maal is sedert 1929, dat de Synode in volkomen vrijheid zonder dwang van den Staat kan bij eenkomen. Behalve de leden van de Synode, namen vertegenwoordigers van de leidende Kerken in de Oostelijke zone en vertegenwoor digers van de wereldlijke overheid en de Be zettende Macht aan de bijeenkomst deel. Ds Martin Niemöller woonde de conferentie bij als afgevaardigde van de Evangelische Kerk in Duitschland. Tevens was als gast aanwezig domheer Bucholz, die door den voorzitter begroet werd als „de R. Katholieke broeder, die zich met groote trouw en zonder vrees het lot van hen. die in de gevangenis waren, had aangetrokken. Ds Niemöller verklaarde. dat de Evang Kerk in Duitschland en de Belijdende Ker ken, die met haar samenwerken, levendig belang stellen in wat er op deze Synode zal worden verhandeld. „Het beeld van de Kerk in deze wereld", vervolgde Ds Niemöller, „doet denken aan dat van onze gebombardeerde ste den. Wij moeten een massa puin wegruimen voor we kunnen beginnen met den opbouw van de Kerk. Wij moeten het oordeel van God aanvaarden, niet alleen over politieke aange legenheden, maar evenzeer over de Kerk en dienovereenkomstig handelen. Niet onze eigen wenschen en verwachtingen zijn van belang. We moeten ons laten leiden door het Woord' „Heer, wat wilt Gij, dat ik doen zal? De Kerk is óf een belijdende Kerk óf zij is dit niet. De vraag is niet of we Luthers of Gere formeerd zijn, maar of Christus nog werkeliik de Heer van de Kerk is". In een verslag, dat Bisschop Dibelius uit bracht, wees hij erop, dat het van groot be lang was bij de vorming van het huidige kerk bestuur om snel tehandelen, waardoor de Kerk gevrijwaard kon blijven van politieke in vloeden. De Kerk moet gegrond zijn op de de Heilige Schrift en op de Belijdenis. De bisschop sprak vervolgens over het be lang van de Evang. Kerk in Berlijn-Branden- burg voor geheel Oost-Duitschland. De aparte „Landeskirche" wenschen zelfstandig te wor den, doch willen aan den anderen kant den oudën band niet loslaten. Dezelfde politieke verhoudingen, die tengevolge van de grenzen tusschen de verschillende zones, steeds meer scheiding veroorzaken tusschen de Kerken in Oost-Duitschland en die uit de Westelijke zone, brengen de Kerken in de Oostelijke zone steeds meer bijeen. Naar aanleiding van de taak van de Kerk, zei de bisschop: „Een ieder, die wat dieper inzicht in den toestand heeft verkregen, moet wel ontsteld zijn over het verval van het Duitsche volk". Moeders komen vragen om hun dochters, die aan syphilis lijden, uit het zie kenhuis, waar ze behandeld worden, te ont slaan. omdat ze niet kunnen bestaan zonder de opbrengst van het onteerend beroep van hun kinderen. De gevallen van kindermishan deling nemen steeds toe. De zwarte handel, door kinderen bedreven, tiert welig. En onder hen, die zich niet schuldig maken aan ernstige misdaden zijn er talloozen, die nog niet bereid zijn zich aan het oordeel Gods tie onderwer penEn over de anderen, die dit wel wil len doen, ligt de ban van een oneindige uit zichtsloosheid. Aan dit volk moet de Evange lische Kerk het Evangelie van Jezus Christus prediken Het belangrijkste feit, dat zich in de Kerk in de afgeloopen twaalf maanden heeft voorge daan, is misschien wel dit, dat in Berlijn on geveer 80 pet van de kinderen, die in de Evan gelische Kerk zijn gedoopt, godsdienstonderwijs verlangen. In een boodschap, die de Synode van Ber- lijn-Brandenburg aan de gemeenten, de predi kanten en ouderlingen zond, wees zij op den doodelijken ernst van de situatie van thans, waarbij de menschen werden vermaand niet te trachten de schuld op anderen te werpen. De boodschap noemt de gevolgen van het onge loof, die ons door Gods geest duidelijk worden- zelfzucht" en gebrek aart schuldbesef, wanhoop, haat, diefstal en woeker. Iedereen wordt opge roepen tot persoonlijk schuldbelijden. Er is niemand onder ons, die zijn handen in onschuld kan wasschen en zeggen, dat hi1 on schuldig is. Wij leven allen van Gods ver giffenis en van niets anders." Voorts werden er nog besluiten genomen over enkele concrete kwesties, zooals het pro bleem van de Oostgrenzen, de refugie's, de krijgsgevangenen, de schoolkwestie enz. Over deze laatste werd o.a. het volgende gezegd: „De Kerk heeft tot taak de boodschap van God aan het Duitsche volk te verkondigen in deze tijden van materieele en geestelijke in eenstorting. Daarom dringt zij er op aan om met on verflauwden ijver het onderwijs van de jonge generatie ter hand te nemen. De Kerk erkent niet, dat alleen de Staat zeggenschap heeft in onderwijsaangelegenheden.De Kerk wenscht geen enkele dwang uit te oefe nenMaar zij is er verantwoordelijk voor, toe te zien, dat de opvoeding in het gezin, in de Kerk en de school een geestelijke een heid vormt. Daarom is volgens de Kerk de Christelijke school van groot belang. De Kerk dringt er op aan, dat waar een meerderheid van ouders dit wenscht, er onderwijs moet worden gegeven in scholen, die gegrond zijn op een Christelijk fundament. De Kerk eischt, dat alle scholen open moeten voor Christelijk on derwijs, behalve die scholen, die op verzoek der ouders geleid worden volgens andere dan de Christelijke beginselen. Met „openstaan voor Christelijk onderwijs" wordt bedoeld, dat het godsdienstonderwijs een gelijke plaats worde toegewezen op den les rooster als de andere vakken. De Christelü wereldbeschouwing moet in alle vakken door dringen. „Leeraren, die afwijzend staan tegen over het Christendom moeten bedenken, dat de kinderen, die deze scholen bezoeken tot de Christelijke Kerk behooren." Op de lijn StraatsburgParijs, nabij Bar-le-Duc, had deze week een ernstig spoorwegongeluk plaats, dat 35 menschenlevens kostte. Tusschen deze ravage ziet men den gekantelden locomotief. PRETTIGE STEMMING a/b VAN DE BARENDSZ De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Na zeven dagen water en wolken voeren wij ter hoogte van Teneriffe, waar wij de hoofdstad Santacruz voor ons zagen opdoe men. Het verlangen bekroop ons heel even van boord te sluipen, maar wij varen door tot Kaapstad zonder een enkele haven aan te doen. De stemming aan boord en de verhouding tusschen de Hollandsche leden van de be manning en de buitenlanders is uitstekend. Om half vier des middags voeren wij op 16 gr. N.B. dwars voor Sint Louis (Senegal) steeds vergezeld door de jagers A'dam 1, 2 en 5, die nu en dan aan het moederschip vasthaken, om te bunkeren. Dit zijn onver getelijke momenten, omdat zij ons steeds weer doen beseffen, dat wij tot één familie behooren, waarvan de leden geheel op elkan der zijn aangewezen. Hoe zal het straks in de IJszee gaan? Het verband zal ongetwij feld nog sterker tot ons spreken. Maar op deze heenreis naar de antarctische gebieden zijn uiteraard de eerste gevoelens beslissend voor den goeden toon in het gezin. Met de „nakomertjes", de jagers A'dam 6, 7 en 8. die ons achterop stoom en, hebben wij nog geen direct contact gehad. Wel is hun geluid nu en dan reeds te hooren Aan boord van de .Barendsz" (die we heel gemoedelijk „Oome. Willem" noemen), wordt hard gewerkt ter voorbereiding van den in- spannenden arbeid, welke wacht. Trossen -worden gesplitst, alle gereedschap wordt vischklaar gemaakt, de dekzeilen worden gespannen en de zon roostert de ontbloote bovenlijven van hen, die zich vol overgave aan dit werk wijden. Een ieder is vervuld van het onontbeer lijke enthousiasme, dat straks de jaoht moet schragen. Ook de wetenschappelijke staf is diligent. BIJ HET WRAK VAN DE VERONGELUKTE DAKOTA (Van een specialen N.L.C.-verslaggever). Wij staan bij het wrak. De Ypolder ligt er stil en omsloten door duisternis. Wie niet weet, dat de rand van het vlieg veld een sinistere plaats verbergt, kan van een gewone avondrust spreken. De lichtbakens langs de startbaan spiege len op de waterplassen. Tot ver in den polder is de weg, die het vliegtuig gaan moet, bij start en landing aangegeven. Een vier vijf honderd meter van het platform staan links van de startbaan, enkele schijnwerpers opgesteld. Dóór is het. Twee honderd meter het grasveld in: dan staan we voor het wrak van de Dakota. Onze schoenen zuigen zich vast in de modder, diepe sporen zijn gereden naar deze plek, waar 26 menschen een gruwzaam einde vonden. Op die plaats moet geen vliegtuig komen; niet alleen omdat de grond er zacht en modderig is, maar vooral door de aanwezig heid van bergen zand, steenhoopen en rio- leeringsbuizen, die er verspreid liggen als materiaal voor de uitbreiding van het vlieg veld. Op een vreemde plaats buiten het nest is deze K.L.M.-vogel neergestreken, om in den modderpoel een schrikkelijk einde te vinden. Merkwaardig is dit wrak. Het bevestigt de waarneming van ooggetuigen, dat een ont ploffing plaats vond, toen het toestel den grond raakte. Het is volkomen opengescheurd, overal lig gen de brokstukken en er is althans in dit avond-duister van den romp van het toe stel niet veel te zien. Een vleugel ligt pl.m. dertig meter van de plaats waar de Dakota terecht kwam. vrijwel gaaf op het land. Er is een kuil met een doorsnede van pl.m. vijf a zes meter en 'n diepte van naar schat ting twee meter. Daar kwam het toestel met den kop in den grond terecht. Veel verbrand is er niet. Doordat alles uit elkaar sloeg is het begrijpelijk, dat de slacht offers zoo ernstig verminkt zijn. Temidden van deze brokken van de eens zoo fraaie Dakota doen de mannen van den Amster- damschen geneeskundigen dienst onder lei ding van twee doktoren hun trieste werk zaamheden in het nachtelijk uurBran card na brancard wordt aangedragen en in de transportauto van den G.G.D. geschoven. In de meeste gevallen zou het zeil, dat over den brancard is gelegd, niet doen vermoeden dat er het stoffelijk overschot van een mensch onder verborgen ligt. De slag tegen den groijd moet wel met groote snelheid ge maakt zijn; in één klap is het einde Yan al deze menschenlevens gekomen. De aangrij pende bijzonderheden bij dit bergingswerk zullen we den lezer moeten besparen. Drie politiemannen zien stil toe bij dit trieste werk; schijnwerpers belichten de rekken in den auto, waarin de brancards ge schoven worden en het is half éen, als de auto vQor de laatste maal deze rampplaats verlaat. Men laat nog enkele brancards ach ter; wie zal zeggen wat het ochtendgloren nog aan het licht zal brengen? De grootste afstand waarop een lijk ge De bioloog, dr Vervoort, heeft zijn netten uitgeworpen om een vischje te verschalken, maar de vangst is nog niet groot. Dr Slijper, eveneens bioloog en in het bijzonder deskun dig inzake walvisschen, heeft de bemanning een uurtje bezig gehouden ter ontspanning door iets te vertellen over het leven dezer zoogdieren. Hij had aan dek onder den tro penhemel een aandachtig gehoor voor zijn „ijskoude" verhaal. In de avonduren heeft het dek veel weg van een sportveld, waar boksen, hardloopen en touwtrekken worden beoefend. lederen morgen om zeven uur is het aantreden voor de ochtend-gymnastiek. Wij naderen nu met 10 mijl per uur den evenaar en zijn in spanning hoe Neptunus ons zal bezoeken. GIRODIENST BEANTWOORDT WEINIG AAN ZIJN DOEL. Algemeen is in de Tweede Kamer geklaagd over den nog steeds zeer grooten achterstand bij den Postchèque- en Girodienst. Volgens de opmerkingen in het Voorloopig verslag inzake de begrooting over 1946/1947 is op gemerkt, dat deze dienst nog weinig aan zijn doel beantwoordt. Al werd erkend, dat het gebrek aan personeel hier mede oorzaak van was, toch vroegen verschillende leden zich af of niet door moderne bedrijfsorganisatie een effeciënter werkwijze te bereiken zou zijn. In rouw gedompeld Ontstellend is de ramp, welke het Neder lands ohe volk gisteravond ihi&eft getroffen, door het aangrijpende ongeluk op onze luchtbasis Schiphol. Wel moest in de laatste maanden opvallend dikwijls melding worden gemaakt van groote vliegrampen in alle hoeken der wereld, doch nu dit ongeval binnen onze grenzen voorviel en nu het onze nationale luchtvaartmaatschappij overkwam, is het bijzonder schrijnend. Nog leeft in ons de droeve herinnering aan het smartelijk gebeuren te Apeldoorn, waar bij zoovele jeugdige scholieren ruw uit den kiring van hun ouders en verwanten werden weggerukt en thans moet opnieuw een ramp tot groote verslagenheid stemmen. Onze gevoelens van oprechte deernis gaan uit tot de nabestaanden der talrijke slacht offers. Het is wel hard, op deze wijze van iemand, dae ons lief is te worden beroofd. Moge in deze smart de troost hun niet ont breken, welke zij juist nu zullen behoeven en die geschonken kan worden door de be rusting van het geloof in een Hoogere lei ding. Onze deelnjaming richt zich voorts tot onze nationale luchtvaartmaatschappij. Wij weten* dat zij haar streven richtte op een zoo hoog mogelijke mate van veiligheid voor passa giers en bemanning. Aan deze laatste weten schap waren wij reeds zoo gewend geraakt, dat het droeve bericht van deze ramp des te schokkender is. Juist gisteren bereikte ons de mededeeling, dat de K.L.M.-vloot thans uit 55 eenheden bestaa t met 1491 passagiers-zitplaats en. Het aangrijpende gebeuren zij voor de maatschap pij een blijvende waarschuwing. Zonder dat wij de overige slachtoffers ook maar in het minst wenschen te vergeten* past ons een bijzonder woord van eerbiedige nagedachtenis jegens den omgekomen the saurier-generaal van h»?t departement van Financiën, dx J. Ridder. Hij was nog jong, maar van zeer bijzon dere capaciteiten, iemand met nu reeds een opvallend mooien staat van dienst, van wien ons land in 't bijzonder in den zeer zorg lijken fmancieelen toestand, waarin het verkeert nog zeer hooge verwachtingen mocht hebben. Reeds enkele malen was hij voor de Regeering naar Amerika geweest, om aldaar belangrijke monetaire besprekin gen te voeren en in het kader van het finan cieel rageeringsbeleid, maakte hij onlangs ook een. reis naar Lnddë. Wij gedenken hem voorts in eerbied en dankbaarheid om hetgeen hij voor den enge len kring zijner geestverwanten heeft betee- kend. Hij liet dien kring van zijn groote gave gaarne profiteeren. Rieeds geruim en tijd ge leden werd zijn naam genoemd voor een benoeming van hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Aan ons blad zegde hij gaarne zijn medewerking toe. Wij bidden zijn echtgenoote en zijn beiden jongen kinderen, alsmede allen nabestaanden der talrijke slachtoffers, Gods vertroosting toe. Circa 20.000 ha van den N.-0.« polder ligt renteloos Daar er geen werkkrachten voor te vinden zijn. Aan het Voorloopig Verslag van de Tweede Kamer over de vaststelling van de begroo ting Zuiderzeefonds ontleenen we, dat ver schillende leden inlichtingen wenschten over den voortgang van de ontginning van den Noord Oostpolder, daar nog steeds een op pervlakte van 20.000 ha niet in cultuur ge bracht is. Men erkende, dat het moeilijk is de noodige landarbeiders te vinden, doch men stelde de vraag: eenerzij ds of het niet mogelijk is de arbeidsvoorwaarden voor vrije arbeiders zoo gunstig te maken, dat er zich genoeg zullen aanbieden, en anderzijds in hoeverre er gebruik gemaakt wordt van ge dwongen tewerkstelling om het tekort aan te vullen. De Kring Rijn en Waal van de Ned. fruitteelers-organisatie hield te Nijmegen een grooten fruitteelt-dag. Vooral voor kenners was er veel te genieten. Hesse krijgt Nobel-prijs voor literatuur De Zweedsche Academie heeft den Nobel prijs voor letterkunde toegekend aan den 69-jarigen Hermann Hesse, een in Zwitser land geboren Duitschen schrijver. Hij publiceerde gedichten, romans en es says. Zijn „Romantische Lieder" verschenen in 1899. Nadien schreef hij o.m. „Peter Ca- menzwind" (1904), ,JDer Kurgast" (1925), „Fabulierbuch" (1935) en de „Gedenkblat- ter" (1937). vonden werd was pl.m. dertig meter van het toestel. De riemen hebben de slachtoffers lang vastgehouden. Alles gebeurde binnen een oppervlakte van 15 20 vierkante meter. Hoe dicht bij zijn van hier de eenzame lichten van Schiphol. In het donker wordt het stoffelijk overschot van passagiers en bemanning van het toestel, dat veilig in de hangers had moeten staan, bijeen gezocht. De vogel heeft het nest niet bereikt. IN 30 LIMBURGSCHE GEMEENTEN KOMT 15 PCT. SCHURFT VOOR Op desbetreffende vragen van den heer Ma en en heeft min. Drees medegedeeld, dat in de geteisterde gebieden van Limburg na^ genoeg aan de behoefte aan sanatoriumver- pleging voor tuberculosepatiënten kan wor den voldaan en dat hij een enquête in 30 gemeenten op een bevolking van 166000 in woners 15.3 pCt. scabies (schurft) bleek te hebben. Tuberculose, scabies en rheumatiek worden in deze gebieden al reeds doeltref fend bestreden, aldus de minister. NIEUW AANGEWEZEN DEVIEZEN- BANKEN. De Ned. Bank heeft nog de volgende ban ken en bankiers als deviezenbanken aange wezen N.V. Bankierskantoor van Lisse en Kann, 's-Gravenhage, Arnold Gilissgn's Bank N.V., Theodoor Gilissen, Kol en Co.. N. V„ Ned. Standaardibank, H. Oyens en Zonen N. V. en Pat(jn, van Notten en Co., alle te Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5