Een dramatische middag in de Tweede Kamer IDist QJ Van M.G. zijn 500 auto's spoorloos verdwenen NIEUWE LEEDSCHE COURANT WERD BEHEERSCHT DOOR INDIë-KWESTIE (Van onzen parlementsredacteur Indië. Dat is het onderwerp van den dag. Dat eene punt beheerschte gistermiddag de replieken, na de redevoeringen van den mi nister-president en den minister van Finan ciën. Beide sprekers lijden aan een zelfde euvel: ze spreken tegen hun papier en zijn daardoor slecht te volgen. Terwijl minister Beel zelfs de belangrijke Indië-passage in zijn rede in een tempo voorlas, dat het schier niet was te volgen. We moeten tot onzen spijt de beide ministers voor vandaag laten wat ze zijn en ons op het feit van den dag concentreeren: de verbreking van het Ko ninkrijk, zooals de heer TILANUS het zei en de heer VONK na hem of met de beel dende taal van den heer SCHOUTEN ons uit te drukken: de vermoording van het Ko ninkrijk. Als minister Beel zich zou hebben voorge steld, dat hij met zijn vermelden van het noodlottig voorstel der Comm.-Gen. eenigen indruk te zijnen gunste zou maken, dan zal hij bij en na de rede van den heer Schouten wel deerlijk ontnuchterd zijn. Het was een spanning. In een stilte, die hoorbaar was, luisterde de Kamer naar den anti-rev. woord voerder, die met groote welsprekendheid en zeggenskracht de ramp, welke in het voor stel van Cheribon opgesloten ligt, in het licht stelde en het bezag als de door hem van het begin af voorspelde bittere uitkomst van het volgen van onjuiste, verkeerde re volutionaire beginselen. Deze plaatsen ons thans voor de mogelijkheid van een Neder land, dat bestaan zou uit een Indisch gebied, in een deel waarvan het communisme hoog tij zou vieren en dat met het overige Ne derland door dezelfde Kroon vereenigd zou worden. Het kabinet-Schermerhom en Van Mook hebben gespeeld met het gezag en de naire beginselen is thans voor de zooveelste maal gebleken. Zij brengen steeds een carri- catuur van hetgeen men zich er van voor stelde. De C.-G., aldus de heer SCHOUTEN, wil het Koninkrijk omzetten in een Unie van de Vereenigde Staten van Indonesië en het oude driedeelige Koninkrijk Nederland, Su riname en Curagao, als zij daartoe bereid zijn. Men noemt dit „een andere ordening naar de eischen van den tijd. Deze con structie valt stellig niet binnen het kader van de Koninklijke rede van December 1942. noch binnen het kader van de wet op de C.-G. Men wil het Koninkrijk laten voortbe staan. maar Indië wordt er van losgemaakt ën verdeeld in een aantal onafhankelijke Sta- tèn. De Kroon die er overheen wordt gezet, is niet de Kroon der constitutie. Het is geen ordening, maar ontbinding of losmaken uit het rijk van Indië, dat onafhankelijk komt te staan, met ons verbonden door een Unie met een in het leven geroepen kroon. Hier wordt bevestigd hetgeen in eersten termijn door den heer Til an us werd aangeduid als „breken van ret Koninkrijk". Men heeft zich maandenlang laten „schuiven" en staat nu voor de noodlottige consekwenties. Dat is een onvegeeflijke fout. Ook de Sta- ten-Generaal staan voor dingen, die haar on bekend zijn, althans voor veel waarover zij tevoren niet spreken mocht. Dat is niet lan ger vol te houden en de Regeering behoort den weg te openen tot een debat in vollen omvang, zonder verder iets achter te houden, ten einde het vormen van allerlei fantasieën te kunnen voorkomen. De lijn der ontwik keling behoort in handen te blijven van de Kamer volgens de gedane toezeggingen, die door de C.-G. niet gehouden zijn. De heer v. d. Goes van Naters meende, dat we door het vestigen van een nieuwe rechtsorde ons eer en roem moesten gaan verwerven. Ons werk is echter God dienen en Zrjn geboden te vervullen in gehoorzaamheid en verant woordelijkheid ook tegenover de 70 millioen inwoners van Indië. Tot in het diepst van onze ziel zijn we op het oogenblik bewogen over hetgeen zich afspeelt en roepen der Regeering toe: Houdt halt, want ge zijt bezig U te onderwerpeu aan doe revolutie in den principieelen zin van het woord. Met groote spanning op zijn gelaat had mi nister Beel naar deze welsprekende waar schuwende woorden ter elfder ure zitten luisteren. En zoo geweldig en indrukwekkend moment hebtfen we in vele jaren nog zelden in de Kamer meegemaakt. Het gaat er om Moskou een reusachtige onbloedige overwin ning te bezorgen en Nederland neer te stor ten in ene afgrond van vernedering en el lende en de Idische volke uitleveren aan ter reur en uitbuiting, tenzij we ons durven op heffen en weer opstaan in den kloeken, oud- nationalen zin. Dit mag gezegd door hen, die in hun rijen mannen hebben gekend als Keuchenius en Idenburg, die voor Indië heb- X ben gedaan op den weg der ontvoogding alles wat maar mogelijk was. Eerstgenoemde heeft zijn carrière als lid van den Raad van Indië er zelfs door verloren zien gaan als gevolg van het wroeten van zijn politieke tegen standers. De heer TILANUS sprak woorden van de zelfde strekking als de heer Schouten, gelijk we reeds zeiden. En de heer VONK evenzoo. We behoeven ze niet te herhalen. Beiden waren van oordeeli dat de waardigheid van het Nederlandsche gouvernement geschonden was door hetgeen de C.G. thans gedaan hee. en ook v. Mook, die blijkbaar met opzet tr» deze richting heeft gestuurd. Zij hebben mis schien de Regeering overrompeld, maar daarom te meer is bespreking in het open baar noodig. De het Koninkrijk brekende overeenkomst, zeide de heer VONK, kan nooit aannemelijk zijn. Ook niet voor de Regeering, die zelf de bedenking opperde, dat er een mogelijkheid was, dat de Indonesische republiek zich in ongewenschte, communis tische richting zou kunnen gaan ontwikkelen. Ook wij zouden zeggen: de deuren open Nederland loope niet met gesloten oog en zijn ondergang tegemoet onder leiding van een kabinet, dat blijkbaar buiten staat was de geesten te beproeven en te kennen. Van degenen, die in den middag repuliceer- den was nog van belang de heer Romme. Hij ook begeerde op het goede tijdstip debat en handhaafde, dat de te verwachten rijkscon ferentie volkomen vrij in haar beslissing moet blijven. Bij de Regeering zag hij het zwaartepunt kennelijk verlegd sinds dezen zomer. En dat zonder verklaring. Dat is on bevredigend en onbevredigend is ook het voorstel der C.G., dat in het buitenland eer der bekend was dan bij ons. Wat is er nu te Cheribon veranderd? We moeten wachten, zoo besloot de heer Romme, tot de zaak ons volledig is voorgelegd. Maar reeds nu gaf hij uitging hiertegenover met groote reserve te staan en zich zijn vrijheid van beoordee ling volledig voor te behouden. Dat laatste ziet er voor de Regeering met mooi uit en zou er op kunnen wijzen, dat men begint terug te schrikken yoor de bit tere vrucht van eigen onbedachtzame daden. We willen het hopen en zien met belangstel ling de verdere ontwikkeling van het debat tegemoet. Er zou nog veel op te merken zijn, maar voor vandaag moeten we het er bij laten. Deze alles overschaduwende zaak heeft onze ruimte opgevorderd. En ten slotte: Nederland ontwake en sta op. Het gaat om zijn eigen zaak in den hoog sten zin des woords en met den hoogsten in zet voor ons nageslacht en de 70 millioen Indonesiërs, die gevaar loopen overgeleverd te worden aan terreur, onderdrukking, uit- zuigerij en corruptie, geestelijken en mate- rieelen ondergang. ALDUS DEELT MINISTER FIëVEZ MEDE Op desbetreffende vragen van den heer Ruys de Beerenbrouck heeft min. Fiévez ge antwoord, dat de meening, dat 5400 wagens bij het M.G. zouden zijn verdwenen, vermoe delijk is ontstaan, doordat bij het begin van de 'taak van het Regeerings-directoraat mo torvoertuigen slechts 1100 wagens bij het ff 41 USAVCE IS ll\ VEDFRLAHD Uit het kamp te Valkenburg ontvluchtten onlangs de politieke delinquenten Luvicus Hellemond, oud 26 jaar, uit Breda, de 23- jarige Rotterdammer Jacob Frederik Fell- man en de 33-jarige Johannes Servaas Jans sen uit Helmond. Uit het interneeringskamp te Velzen ontvluchtte de 20-jarige Duitsche Obergefreiter Hermann Dreischhof uit Woltrop (Westfalen, Did). Zijn stamboek nummer is 65728-43, hij is plm. 1.72 lang, blond, heeft blauwe oogen en een gedrongen gestalte. TESTAMENT VAN GÖRING. Te Neurenberg circuleeren onder de be volking afdrukken van een z.g.n. testament van Göring, waarvan velen gelooven dat het echt is. Hij noemt zich daarin knapper dan de geallieerden en zegt verder tot de Duitschers: Of zij den vrede zullen winnen hangt van u af". Reuter teekent er bij aan, dat de echte afdrukken van Görings testa ment bewaard worden in de archieven van den Geall. Bestuursraad te Berlijn. 2 Herman de Man een der 26 slachtoffers Schrijver van diverse streekromans. Tot de omgekomenen bij de ramp van het K.L.M.-vliegtuig behoort o.m. de Neder landsche letterkundige Salomon Herman Hamburger, die onder pseudoniem Herman de Man verschillende romans over het leven en streven der Calvinistische boeren uit Zuid- Holland heeft ge schreven. Hij trachtte het boe renleven als tota liteit uit te beel den en is daar door een onzer groote regionale schrijvers gewor den. Op 11 Juli 1898 te Woerden geboren, was hij aanvankelijk in den handel werk zaam, waarna hij in de journalis tiek ging. In 1927 ging De Man over tot de R.K. kerk en werd te Vianen gedoopt als Ezechiël Petrus Paulus. Tot 1936 bekleedde hij de functie van wnd. directeur van de Alg. Uitgevers Maatschappij N.V. In 1926 versoheen zijn bekende boek „Het wassende water", dat bekroond werd door de Mij. ter bevordering van de Ned. Letterkunde. In 1938 verwierf De Man den Tollensprijs, ter wijl in 1940 nog zijn roman „Geiten" ver scheen. Laatstelijk was hij werkzaam als directeur van den Curagaoschen Radio-om- roep. Op zijn werk hopen we morgen nader terug te komen. Belgische kabinetscrisis reeds opgelost? Socialisten doen concessies aan de communisten. België's premier Huysmans verklaarde gisteren, dat de kabinetscrisis is opgelost. De socialistische Kamerfractie besloot, dat de socialistische vice-voorz. der Kamer, Brunfaut, zal heengaan, opdat dan Lahaut, voorz. der Communistische Partij, tot vice- voorz. van de Kamer kan worden gekozen. De communistische Kamerfractie toonde zich voldaan over deze socialistische tege moetkomendheid. Nader wordt gemeld, dat de Belg. Senaat met 82 tegen 76 stemmen z'n vertrouwen in de regeering uitsprak. Over het onderwerp Ontwikkelings- tendenzen in het Arbeidsrecht" sprak prof. mr B. c. Slotemaker gisteren een rede uzt bij het aanvaarden van het ambt van bui tengewoon hoogleeraar in het Arbeidsrecht aan de Ned. Econ. Hoogeschool te R'dam. M.G. in gebruik waren, terwijl er 6500 taxa tierapporten van gevorderde auto's waren. Hierbij werd echter over het hoofd gezien, dat het meerendeel dezer auto's is overgedra gen aan vitale bedrijven en overheidsinstel lingen. Hoewel nog geen definitieve cijfers kunnen worden gegeven, zal wellicht omtrent de ver blijfplaats van ca. 500 wagens in het duister getast moeten worden. Binnen 4 mnd hoopt de minister een definitief overzicht te kun nen geven. AUTOBUS TE OOSTERBEEK MET 15 FABRIEKSMEISJES GEKANTELD. Gisteren reed een autobus van de Ge meentetram met 15 fabrieksmeisjes naar de Heveafabriek te Oosterbeek. Onderweg gleed de bus bij het uitwijken naar links op den zachten wegberm weg en kantelde, waardoor de wagen in de Uiterwaarden terecht kwam. De 15 meisjes werden min of meer ernstig gewond en het meerendeel kon, na in het Gem. Ziekenhuis te Arnhem te zijn verbon den, naar huis terugkeeren. VEERBOOT „GORINCHEM V" WEER IN DIENST GESTELD. De groote veerboot „Gorinchem V", een der belangrijkste schakels in het verkeer Noord-Zuid, is gisteren weer met de noo- dige feestelijkheden in dienst gesteld tus- schen Gorinchem en Sleewijk. Op 28 October 1944 werd deze boot, die door de Duitschers als transportschip werd gebruikt, in den grond geboord. Zij heeft toen tot Mei 1945 als wrak aan de zuidzijde der rivier De Merwede gelegen. 40. De boer en zijn zoon werden op bet politiebureau i ngesloten, waar ze de hele nacht moesten blijven. Maar toen ze de andere morgen thuiskwamen, wachtte hun daar een nieuwe verrassing: ze vonden het hele huis leeggeplunderd en de boerin, met een prop in de mond, aan een stoel gebon den Want terwijl de politie hen meenam, waren de echte inbrekers op de proppen gekomen. Pietje en Jantje wisten van dit alles niets, want die waren allang weer ver der getrokken. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1946 Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: t? Hei- en Boeicop A. J. Timmer, cand. te Harderwijk; te Huizen (N.H.) (4e pred.pl.) J. H. Cirkel te Gene- muiden; te Schevimingen dr A. F. N. Lek- kerkerker te Den Haag-Loosd.; te Wissekerke G. H. J. Marsman te Bruinisse. Aangenomen: naar Kamperland A. Postma te Schone; te Veendam (toez., buiten - gew. pred.pl.) J. L. Meesters te N.-Scheemda. Bedankt: voor Ameide en voor Tien- hoven A. P. v. d. Kooy te Aalst (bij Zalt- bommel). Benoemd: tot evangelist te Bestdijk- Peperga H. Prins te Klazinaveen. Aangenomen: de benoeming tot evang. bij de Ned. Herv. Stadszending te Rotter dam-Feyen oord A. P. de Jong, voorg. Ned. Herv. Evangelisatie op G.G. te Oudshoora (gem. Alphen). Geref. Kerken. Tweetal: te Rotterdam-Delfslhaven (vac. P. V eenhui zen) C. B. Bavinck te Voorburg en J. Kremer te Leeuwarden. Beroepen: te Heerlen (v. d. evamg. arbeid in de mijnstreek) W. v. Boeyen te Vreeland: te Hoornsterzwaag W. Seinen te Baarn; te Lekker kerk E. Zijlstra te Halle; te Rockanje en te Nieuwerkerk ad. IJsél G. P. Hartvelt, cand. te Rotterdam. Aangenomen: naar Drachtstercoan- pagnie J. v. Eerden te Schetters. Geref. Kerken art. 31 K.O. Bedankt: voor Bergen theim W. de Graaff te Giessendatm Chr. Geref. Kerk. Beroepen: te Culemborg G. A. Zijder- veld te Zwijndreoht. Bedankt: voor Zutphen P. H. Seggeümk te Rotterdam-Oharlois. IN 1947 KERKBOUWTENTOONSTELLING IN ONS LAND. Volgend jaar zal in ons land een aantal tentoonstellingen worden gehouden met be trekking tot den kerkbouw. Naast ontwerpen van Ned. architecten zullen er ook enkele buitenlandsche inzendingen worden geëx poseerd. De eerste tentoonstelling wordt op 7 Nov. 1947 te A'dam geopend, terwijl ook o.a. in Rotterdam, Utrecht, Den Bosch, Maastricht en Middelburg tentoonstellingen worden georganiseerd. R.K. PROEFSCHRIFT OVER DR A. KUYPER. Aan de R. K. Universiteit te Nijmegen promoveerde tot doctor in de godgeleerd heid, pater P. A. van Leeuwen, O.F.M., geb. te Leerdam, op het proefschrift „Het kerk begrip in de theologie van dr Abraham Kuyper". De promotie werd bijgewoond door dr P. Kasteel, Gouverneur van Cura sao. ACADEMISCHE EXAMENS AMSTERDAM, 14 Nov. Bevorderd tot arts H_ v. d. Hombergh (A'dam) en J. Gerbran dy (Harderwijk); geslaagd voor artsex. Ie ged. T. F. v. d. Werff (A'dam). AMSTERDAM. 15 Nov. (V.U.). Geslaagd cand. wis- en natuunk. H. J. Veenendaal, Am sterdamJ. Gootjes, Heer Hugowaard; cand. A.W. wis- en natuurk. P. J. v. d. Wolf, Bussum. HOOFD AKTE-EXAMENS. Indertijd is bepaald, dat zij, die een der gedeelten a en b van bet hoofdakte-examen hadden afgelegd, drie kalenderjaren tijd had den om alsnog het tweede gedeelte van dit examen te doen. Thans is verschenen Staats blad G 289, waarin is bepaald, dat voor hen, diie in een der jaren 1940, 1941, 1942, 1943 en 1944 met gusntig gevolg een der gedeelten a en b hebben afgelegd, genoemd tijdvak wordt verlengd tot onderscheidenlijk 8, 7, 6, 5 en 4 kalenderjaren. Het vliegongeluk op Schiphol (Vervolg van Pag l) Uit deze mededeeling zou men kunnen opmaken, dat de piloot te laag over de, aan den rand van het terrein opgesta pelde bouwmaterialen gevlogen is en die met zijn linkervleugel heeft geraakt. De omstandigheid, dat die vleugel af brak, maakt dat ook waarschijnlijk. De terreimbrandweer, later aangevuld met die uit Amsterdam, was er terstond bij. Lang woedde het vuur niet. De her en der verspreid liggende lading en post werd zoo snel mogelijk verzameld en in een der loodsen opgeslagen. Er bleef nog veel van goed. De lijken der slachtoffers zijn naar het Amsterdainsche ziekenhuizen gebracht. Schiphol was uiteraard diep terneer geslagen, toen wij er gisterenavond kwa men. Officials van de K.L.M. en personeel groepten er bijeen. Anderen sorteerden de trieste resten van wat zoo pas nog be zittingen van gezonde, levenslustige men- schen waren. Alles had verbrande ran den. De tasch van de stewardess met de paspoorten was onbeschadigd. De piloot Moreton was een half jaar bij de K.L.M. in dienst. Hij was Engelsch- man en vloog al 17 jaar. De telegrafisten waren de heeren Vos en Milo. De mecanicien heette Tiemens. Wij teekenen bij dit ongeval nog het vol gende aan: Dat er aan boord van het toestel een vol komen rustige sfeer heerschte wat bij brand in den motor zeker niet het geval zou zijn geweest blijkt uit de aanwezigheid der paspoorten in de tasch van de stewar dess. Even voor de landing verzoekt, aan boord van de K.L.M.vliegtuigen, de stewardess den passagiers n I. hun passen aan haar te geven. Zij krijgen die van de douane terug. Bij de verongelukte machine is dat ook gebeurd. Dat alle papieren onbeschadigd bleven, is waarschijnlijk te danken aan het feit, dat zij op haar plaats bij de deur gestaan heeft en naar buiten geslingerd werd bij de bot sing met den grond, waardoor het vuur de handbagage van mej. Lammens niet aan tastte. PARIJS ZONDER GAS EN ELECTRICITEIT? Einde dezer week dreigt, i.v.m. zekere looneischen, een staking uiit te breken in de Parijsche gas- en electriciteitsbedrijven. Onafhankelijk hiervan ziet het er in Frank rijk met de verlichting niet zoo best uit. Nu de import van Duitsche kolen aanmer kelijk minder zal zrjn dan mën hoopte, zal men het i.h.a. eenmaal 24 uur per week buiten electriciteit moeten stellen. DAT werkgevers in het bouwbedrijf aan aiheiders, die m verband met het daglicht geen 45 uren per week arbeid kunnen ver richten, toch 45 uren k>on mogen uitbetalen. DAT op morgen, onder ausp. van de „Stichting Tramarchief", te Utrecht een bij eenkomst zal plaats hebben onder 't motto: „Tram: hinden, verleden en toekomst". DAT het a.s. Maandag 40 jaar geleden zal .zijn, dat door den hoofdcond. der H.IJ.S.M., C. Th. v. Spankeren, het herstellingsoord voor spoorwegpersoneel te Vorden werd opgericht. DAT verschillende Tweede Kamerleden aan die Regeering inlichtingen hebben ver zocht inzake de inkomstenvermeerdering bij de P.T.T. i.v.m de tariefsverhooging. DAT het Bijz. Gerechtshof te A'dam heden den 52-j. ex-hoofdne&acteur van de Gooi- en Eemlander, A. A. L. Graumans (Den Dré), veroordeelde tot 7 jaar gevangenisstraf. DAT de wegverkeers- en vervoersorgani saties in Nederland een .centraal overleg" hebben ingesteld, zonder op de volledige zelfstandigheid der organisaties inbreuk te doen. DAT dezer dagen op 62-j. leeftijd te Utrecht is overleden de heer Fred. H. Bosch, voor heen directeur der Vakschool voor schoen makers te 's-Oravenhage. DAT de voorziening van den land- en tuinbouw met kunstmest zich ki een gun stige richting ontwikkeld. DAT de Regeering zal overwegen een betere classificatie van de landarbeiders in te voeren i.vjn. het loonpeil. De Wereldreis van Pietje Pluis 39. Hoe de twee ook protesteerden, ze werden meegenomen, en toen het niet goed schiks bleek te gaan, moest het maar kwaad schiks. „Dat zijn ze niet" fluisterde Pietje, toen hij de twee gezichten even in het maan licht kon zien. En heus, hij had gelijk, want het warenboer Jansen zelf en zijn zoon, die daar door de politie meegesleurd wer den! Ze waren te lang in de herberg geble ven en zelfs zó beneveld, dat ze er niet eens aan dachten, zich bekend te maken. Jantje Joppe g°th rotman

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2