Groote spanning in R.K. kringen over Indië Leidsche politie dwingt Velsen gelijkspel af De stand in de laagste klassen van den L.V.B. NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 14 NOVEMBER 1941 Vit de Omstreken TILANUS GISPT DE SLAPPE HOUDING VAN ENGELAND Op uitnoodiging van de Ohr.-Hist. Jon gerengroep Alphen, sprak gisteravond de voorzitter van de C.-H. Unie, de heer H. W. Tilanus, over: „Het Indische vraag stuk". Gebouw Bethel was tamelijk goed bezet toen de voorz., de heer C. A. Bos Jr., de vergadering opende. De heer Tilanus sprak zijn blijdschap debatten is door spr. en anderen aange drongen op klaarheid en met name is reeds gebleken, dat in de R.-K. Kamer fractie geen eenstemmigheid en groote spanning heerscht. Stilgestaan werd bij de Commissie-v. Poll, vervolgens de uitzending van de Commissie-Generaal en hoe men, door dat men eenmaal op den verkeerden weg was, wel verder moest gaan. De geschie denis en ontwikkeling van Ned.-Indië werd gememoreerd. De koloniale verhou ding was sinds 1902 reeds verdwenen. Op duidelijke wijze schetste spr. de gevolgen van den Japanschen overval, de capitula- i tie en de slappe houding van Engeland. Het C.-H.-standpunt werd volkomen weer gegeven in de rede van H. M de Ko ningin op 7 Dec. 1942. De Kamerdebatten passeerden de revue, waaruit nog geen conclusie te trekken is, terwijl nadruk l werd gelegd op de funeste gevolgen in- I dien de band van het Koninkrijk zal wor- 1 den verbroken. H. W. TILANUï uit dat aeze vergadering gehouden werd Alom in het land is er leven en kracht, zit er fut in de Unie. Spr. wees er vervolgens op, hoe er hoogspanning en een zekere vrees is over het Indische vraagstuk. Nadert de oplos sing? Het kan geconcludeerd worden uit het feit, dat juist bekend gemaakt is dal de Commissie-Generaal Zaterdag naar Nederland komt. Als uitgangspunt voor zijn langdurige," boeiende rede, citeerde spr. met instemming het antwoord van gen. Kruis op de vraag: „Waarom gingen onze mannen naar Indië". Het doel is daar recht en veiligheid te brengen voor alle inwoners van den Archipel." Spr wees eerst op de gebrekkige voor lichting betreffende het vraagstuk Indië. die tot heden voortduurt Bij de Kamer- VOORSCHOTEN De burgemeester brengt ter algemeene kennis, dat door den Minister van Oorlog bij zijn beschikking van 6 November 1946, afdee- ling A in, nr. 525, aan: 1 Henxicus M. van der Aalst; 2 Gerrit W. C. Beemsterboer; 3 Petrus M. Bosman; 4 Franciscus J. J. M. Disch; 5 Wilhelmus P. A. Fasol; 6 Mattheus C. Janssen; 7 Antonius J. Markslag; 8 Pieter G. Snijders; 9 Gerard us H. Thoben en 10 'Wilhelmus C. A. Verhoeven, allen ingeschrevenen voor den dienstplicht uit Voorschoten, lichting 1947, met ingang van 1 November 1946 voor één jaar vrijstelling van den dienstplicht werd verleend wegens het bekleeden van een geestelijk of godsdienstig-menschlievend ambt of opleiding tot een zoodanig ambt. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uit spraak kunnen uiterlijk den tienden dag na den dag, waarop deze uitspraak ter algemeene kennis is gebracht in beroep komen, de inge schrevene, wien de uitspraak geldt, elk der overige voor dezelfde lichting ingeschreven personen of de wettelijke vertegenwoordiger. Het verzoekschrift, dat met redenen omkleed moet zijn, wordt ingediend bij den burge meester der gemeente, waar de persoon wiea de uitspraak geldt voor den dienstplicht in geschreven is. De burgemeester zendt het ver zoekschrift door aan Ons (De Koningin). Doordat een stuk boomstam tegen hem aan kwam, verloor de heer Steyn gister middag in zijn werkplaats aan de Pape laan zijn evenwicht en geraakte met zijn hoofd op de zaagmachine, die in werking was. Hij werd hierdoor ernstig aan zijn gelaat gewond. Dr Kerkhof verleende de eerste hulp, waarna hij naar het St Eliza- beths-ziekenhuis te Leiden werd vervoerd. In tegenwoordigheid van burgemees ter C. J. van der Hoeven, dr M. v. d. Stoel en nog e enige andere genoodiigden vond Dinsdagmiddag de opening plaats van de tentoonstelling „De Gelukkige Familie" in het kerkzaaltje van huize „Nieuw Voor dorp". Ds H. P. Fortgens opende deze tentoon stelling met een korte toespraak, waarin hfl wees op de bedoeling van de gezinsweek, die kort geleden is gehouden. Hij VToeg zich af, of er nog wel gelukkige gezinnen waren, niu de huisvrouwen zoo'n zware taak had den. In de gezinsweek is gewezen op ver schillende vragen, die in verband met het gezin rijzen, maar hier, in deze tentoonstel ling is uitgebeeld „De Gelukkige Familie" Onder leiding van mevrouw Viveen is het geiheel tot stand gekomen. De meisjes van de meisjesclub hebben met haar leidsters vijf maanden gewerkt om te bereiken wat hier gebracht is. Ds Fortgens hoopte, dat velen hier ideeën zouden kunnen opdoen voor hun eigen gezin. Het meisjeskoortje „Klimop" zong daarna enkele liederen onder leiding van den heer J. de Jager, waarna de gelegenheid bestond de tentoonstelling te bezichtigen. De stands zijn alle buitengewoon goed verzorgd. De voorstellingen van bijv. Paschen, Oudejaar en Bezigheden voor het zieke kind, zijn zoo, dat vele bezoekers er inderdaad wel ideeën voor hun eigen familieleven en voor de huiselijke hoogte punten van zullen meedragen. Als dat het geval zal z\jn, is de bedoeling van de ten toonstelling bereikt. Maar niet alleen het eigen gezin zal er mede verrijkt worden, ook de kas voor de uitstapjes van de kinderen, d/ie in dit gesticht iets zullen vinden van wat zij in het normale gezinsleven moeten missen, zal er wel bij varen. Deze tentoon stelling is een bezoek ten volle waard. Uit dank voor het geleverde glas door de gemeente Voorschoten aan de gemeente Nispen, komt er een tooneelgezelschap o.l.v, den heer Vogel een revue geven. Deze revue „Gaot ie goed" zal opgevoerd worden op Zaterdag 23 Nov. as. in de feestzaal van het Marinekamp. Het wordt een Bonte Bra- bantsche avond. Overste Derksema heeft toestemming gegeven van de zaal gebruik te maken, onder voorbehoud dat men recht streeks naar de zaal zal gaan en er geen auto's en fietsen gestald zullen worden Gedurende de voorstelling mag niemand zich buiten de zaal begeven. Om zeven uur gaat de poort open, welke om half acht wordt gesloten. Toegang alleen voor personen boven 18 jaar. ALPHEN a.d. RIJN. In het Wijkgebouw werd de jaarlijk- sche algemeene ledenvergadering gehouden van het „Groene Kruis". Het jaarverslag van den secretaris, de heer W. Braber, getuige van een goeden gang van zaken. Het leden tal, dat nog steeds stijgt, was op 1 Januari 1946, 2543. De begrooting van inkomsten en uitgaven voor 1947 gaf een eindcijfer van f 5975. De aftredende bestuursleden, dr H. van Kooten, voorzitter, J. P. Liefhebber, penningmeester en J. A. van der Lee, werden herkozen. De politie heeft bij den veehouder A B. een varken in beslag genomen, daar geen vergunning aanwezig wa? om dit dier te houden. LEIDERDORP Het werkcomité „O. en O." van Volks herstel, geeft een filmvoorstelling van de installatie van den heer K. van Diepeningen als burgemeester van onze gemeente op Maandag 18 en 25 No-vember as. in het Patronaatsgebouw aan den Hoogen Rijndijk. Aanvang der voorstellingen om 5, 7 en 9 u Als extra attractie zal een teekenfilm en de bevrijdingsfilm worden vertoond. Ten nadeele van den heer R. Tijssen aan den Hoogen Rijndijk zijn drie prachtige konijnen gestolen. Het loopt tegen Kerst mis en dan zijn de boutjes duur en lekker, men zij op z'n hoede. Tot Ouderling der Geref. Kerk is ge kozen de heer G. v. d. Beek. NOORDWIJK. De Oranjevereeniging te Noord wijk aan Zee vergaderde gisteravond in „Seinpost", o.l.v. den heer dr H. J. de Graaf. Bij de vast stelling van het reglement werd voorgesteld art. 2 zoo te wijzigen, dat in het vervolg alleen de inwoners van Noordwijk aan Zee lid van de vereeniging kunnen zijn. Over dit punt rees van verschillende zijde verzet, maar tenslotte werd dit voorstel met 2217 stemmen aangenomen. Nadat nog enkele punten den hamer waren gepasseerd, sloot de voorzitter de vergade ring. Sport en Wedstrijden Elftal dient verjongingskuur te ondergaan Iedereen was het er over eens, dat LP.S.V. toen gistermiddag de rust met een 12 voor sprong voor Velsen inging meer dan tevreden mocht zijn. Velsen domineerde immers in de eerste helft over alle linies en het zag er voor de Leidsche politiemannen niet erg rooskleu rig uit. Maar ziedaar, L.P.S.V. dacht er anders over, gooide zich met groot enthousiasme in den strijd en wist Velsen een gelijkspel af te dwingen. Hoe verdienstelijk dit gelijkspel voor L.P.S. V. ook moge zijn, het vertoonde spel van gis termiddag stemde tot nadenken. Wat deze ploeg behoeft, is een verjongingskuur. We willen hiermede heelemaal niet zeggen, dat de „oudjes" er niet voor gewerkt hebben, in tegendeel. Maar er bestaat bij voetbal nu een maal een grens, waarop men onverbiddelijk stoppen moet. De een gaat een paar jaar lan- Kraak in andere creatie Vermoedelijk waren gistermiddag nog velen onder de toeschouwers bij den wedstrijd L.P.S.V.Velsen uitsluitend ge komen om Kraak aan het werk te zien. Maar Kraak stond niet onder de lat Het was ditmaal een roodharige jonge man, die niet onverdienstelijk het Velser- doel verdedigde. Kraak heeft het politiecorps vaarwel gezegd en doet thans dienst als inspec teur van een levensverz.mij. Het kan verkeeren, ook in de voetbalwereld. KOUDEKERK AAN DEN RUN Onder leiding van den 2den voorzitter, den heer T. Molema, kwam de A.R.-kies- vereeniging in vergadering bijeen. In zijn openingswoord sprak de voorzit ter over de vele moeilijkheden, die er in het staatkundig leven zich voordoen en welke om een oplossing vragen. Vervolgens kweet hij zich van een bijzon dere taak door in de vergadering te her denken het vele goede werk van den eer sten voorzitter, den heer N. P. Slegtenhorst, die jaren lang tijd en krachten heeft ge geven voor het belang van de AR.-kiesver- eenLging en de A.R.-partij. Tenslotte deelde hij het winterprogramma mede. Het ligt in de bedoeling naast de jaarvergadering nog een drietal ledenver gaderingen te houden met sprekers van elders. In Februari hoopt te komen de heer W. J. v. d. Brink uit Alphen a. d. Rijn met het onderwerp: „Gemeentepolitiek". In de Maartverg-adering spreekt dr P. G. Knibbe uit Leiden over de „Geleide Economie" ter wijl voor de derde vergadering gevraagd zal worden te spreken burgemeester A* Warnaar van Hazerswoude over: „De in terne organisatie van ons partijwezen- Vervolgens werden eenige huishoudelijke zaken afgehandeld. Een en ander nam zoo veel tijd in beslag, dat het vrije onderwerp van den heer G. v. d. Horst, handelende over: „Het Consumentencrediet" bleef staan Wel werd naar aanleiding van dit punt eenige bespreking gevoerd. In samenwerking met de gemeente en de vakvereenigingen, belegde de Stichting voor huishoudelijke voorlichting ten platte- lande een openbare propaganda-avond in het lokaal „Wille". Namens de Commissie opende burgemees ter Verheul de vergadering en sprak een kort woord van welkom tot de talrijke aan wezigen. Vervolgens werd een toelichting gegeven op het doel van dezen avond, n.l. het op richten van een cursus tot meerdere huis houdelijke voorlichting, welke cursus 6 weken zal duren. Een filmpje werd ver toond over de juiste wijze van wecken. Met groote aandacht werd een en ander gevolgd De aangekondigde verrassing bestond uit het nuttige van een kopje thee en een ver lote lekkernij Naar wij vernemen bestaat er alsnog ge legenheid zich bij de dames-comitéleden op te geven voor den te houden cursus. ger mee dan de ander, maar de tijd komt, dat men beter er mee kan ophouden. Een man was er, die figuurlijk dan met kop en schouders boven zijn clubgenooten uitstak en dat was midvoor Windhorst. On danks den miniemen steun, die hij van de ove rige voorhoedespelers ontving, was hij een doorloopend gevaar voor den Velserdoelman. Maar vooral van den rechts- en linksbuiten ging al -bitter weinig uit. Velsen begon overweldigend en net was meer geluk dan wijsheid, dat het LPSV-doel voor een doorbroing gespaard bleef. Zoo ketste een keihard ingezonden schot via den onderkant van de lat in het veld terug. LPSV bracht zoo nu en dan een tegenbezoek aan het Velser-doel maar ook dit leverde geen resultaat op. De LPSV-voorhoede ondervond trouwens geen steun van de middenlinie, die wel zeer terug getrokken speelde. Velsen beheerschte daardoor het middenveld en maakte hiervan nuttig ge bruik. De Velser-middenlinie voedde haar voor hoede uitstekend en doelpunten konden dan ook niet uitblijven. Het duurde ruim 20 min voordat de rechtsbuiten van Velsen voor het eerst kon scoren, maar vlak daarop was het reeds door v. Onselen 02. LPSV werkte zich gaandeweg wat los en vooral midvoor Windhorst was gevaarlijk Deze speler miste in zijn Ijver alleen voor den keeper staande een goede kans om de achterstand te verkleinen maar even daarna schoot een der Velser-backs in eigen doel (1—2). Zooals we reeds schreven wist LPSV door enthousiast spel het technisch beter spelend Velsen in de tweede helft te bedwingen en zij heeft toen de beste kansen gehad. Door Wind- horst werd de stand 2—2 en daarbij bleef het Als bijdrage tot den wederopbouw van de visscherij in Ned.-Indië zal op 16 Nov uit Melbourne een Ned. wetenschappelijke expe ditie vertrekken, welke onder leiding staat van kap. C. T. Veen. de beste soort koffie en thee juffrouw nwHOtu)- De Gruyter's Roodmerk het fijnste dat er is en niet duurder dan elders. Integendeel voordeeliger door de 10°/o korting op elke Dinsdag, Vrijdag en Zon dag van 18.50- 18.55 op Hilver- sumI, golf!. 301 M *\W4 ENGELAND WINT MET 3—0 VAN WALES Engeland ontmoette gisteren te Manches ter Wales, dat wegens blessures van ver schillende spelers enkele ingrijpende ver anderingen in de ploeg had moeten aanbren gen, en won met 30 zn een wedstrijd, die door 60.000 toeschouwers werd bijgewoond en onder ideale weersomstandigheden werd gespeeld. De Engelsohe middenvoor Tommy Lawton bleek zijn dag weer te hebben, want het eerste en derde doelpunt werd door zijn toedoen gemaakt, terwijl hij het tweede zelf voor zijn rekening nam. Zaterdagmiddag a.s. om 3 uur speelt het NZHTM-personeelelftal op het Lugudunum- terrein een wedstrijd tegen het Spoorwag- elftal uit R'dam. De bekende Belgische linksback en aan voerder van het Belg. nationale elftal, Bob Paverick, heeft van den Belgischen Voetbal bond het lidmaatschap van verdiensten ont vangen. LAWNTENNIS De Australische tennisbond heeft de Amerikaansohe Davis Cupploeg. die morgen per vliegtuig naar Australië vertrekt, voor 10.000 pond sterlmg verzekerd. Maandag j.l. gaven wij reeds een over zicht van de standen m de hoogere klassen van den L.V.B. Thans volgen ook de overige standen. 3e klasse A: Quick Boys 5 5 5 10 29— 8 Ter Leede 2 54— 1 8 13—11 Alphia 54—I8 15—10 A. R. C. 4 5 3 2 6 17— 9 Katwijk 4 4 1 3 2 716 V. W. S. 2 4 1—32 9—21 Leiden 3 5 1 4 2 9—12 G. Z. P5 5 0 9—25 3e klasse B: S. V. O. W. 2 4 3 1 7 18— 9 Lisser Boys 3 3 3 6 18— 3 Koudekerk 2 5 2 2 1 6 2215 R. C. L. 2 3 1 1 1 3 14r- 9 Quick B. 6 4 112 3 11—25 G. W. S. 2 3 1—22 14—18 T. en D. 2 3 1 2 2 9—15 Rijnsb. Boys 4.... 2 1 1 1 4—9 Noordwijk 4 3 3 0 714 4e klassel R. C. L. 3 4 4 8 23— 4 Woubrugge 2 3 3 6 19— 8 Valken Boys 2 4 3 1 6 21— 7 Lisser Boys 4 4 2 2 4 19—17 Valken Boys 32 1 1— 3 4—3 Katwijk 5 1 1 2 21 S. V. O. W. 3 5 2 3 2 8—26 V. W. S. 3 3—121 5—22 M. S. V. 2 5 5 0 819 Jon. A. afd. A: Quick Boys (a) 4 4 8 37— 3 Rijnsb. Boys 43 1 6 18— 8 Ter Leede 4 3 1 6 117 Noordwijk 3 1 2 2 119 Valken Boys 1 1 0 014 R. C. L2 2 0 2—10 C. N. V. 4 4 0 129 Jun. A afd. B: A. R. C6 5 Koudekerk 6 4 Quick Boys (b) 5 3 G. W. S6 3 Katwijk 5 2 M. S. V5 2 Noordwijk 4 S. V. O. W5 Adsp. afd. A: u. V. s. (a) 7 6 Quick Boys (a) 6 5 Roodenburg (a) 5 4 Katwijk 6 4 Roodenburg (b) 7 3 L. F. C. 5 2 Quick Boys (b) 5 2 Lugd. (a) 7 1 Noordwijk 4 Adsp. afd. B: U. V. S. (b) 6 3 Lisser Boys 7 3 Valken Boys 4 3 Alphen 7 3 Oranje Groen 5 2 U. V S. (c) 4 2 Quick Boys (c) 7 2 V. T. L. 7 2 Lugd. (b) 6 2 Roodenburg (c) 7 Adsp. afd. C: Docos 6 5 Foreholte 7 4 Lisse (a) 5 4 K. R. V. 7 3 S. J. C. (a) 4 2 Lisse (b) 5 3 Warmimda (a) 7 2 S. J. C. (b) 4 2 Warmunda (b) 6 Alph. Boys 7 10 17— 7 9 13— 8 6 18— 9 6 12— 6 5 13—15 5 6—9 1 3—11 0 5—16 13 47— 5 11 47— 3 9 23— 4 8 12— 6 6 1832 4 15—17 4 7—12 2 10—45 1 3—23 9 25—10 9 15—11 7 18— 4 7 25—17 6 9—5 5 14—10 5 8—15 5 18—22 4 5—23 3 17—32 11 32- 9 10 27—12 8 19— 5 7 24—16 6 7—3 6 11— 6 6 17—24 4 9—19 0 3—38

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8