Nop; dit jaar 10 Herv. predikanten in Leiden Een dag-textielschool in de Sleutelstad Burg. jhr Van Kinschot in de Professorenwijk NIEUWE LEID SC HE COURANT 4 DONDERDAG 14 NOVEMBER 1944 Stadsnieuws Ds P. W. Spruyt doet volgende maand zijn intrede Naar aan de Nieuwe Leid'sche Courant wordt, medegedeeld, zal ds P. W. Spruyt van Arnhem, diie werd' beroe pen in de vac. dr'G. J. Streeder, thans te 's-Gravenhoge, op Zondag 22 December a.s. als predikant der Ned. Herv. Ge meente te Leiden worden bevestigd. Ds Spruyt, die in- 1911 werd geboren, was na het volbrengen van zijn studie en toelating tot de Evangeliebediening, hulp prediker te IJ'Sselmonde. Vervolgens aan vaardde hij het predikambt bij de Ned. Herv. Gemeente te Mijnsheeren-land, welke plaats in 1943 met Arnhem werd verwisseld. Hij zal op 15 Dec. a.s. van- deze gemeente afscheid nemen. Het is echter nog ndet bekend-, wie hem in Lei dien zal bevestigen, doch dit zal, naar wij nader vernemen, vermoedelijk geen Leidseh predikant, zijn. Met ds Spruyt doet dit jaar de derde nieuwe en jeugdige predikant bij de Ned. Herv Gemeente in de Sleutelstad zijn intrede, nadat ds M. W. J. Geursen- en ds J. Swijnen-burg, zich resp. 24 Maart en 26 Mei j 1. aan haar hebben verbonden-. Het vooruitzicht, dat Leiden nog in 1946 tien Ned. Herv. predikanten- zou tellen, wordt hiermede dus tot werkelijkheid. Thans is de kerkeraad nog bezig met het beroepen voor een elfden predikant, die speciaal zal worden belast met den arbeid onder de studenten, zoodat straks in de Sleutelstad twee studentenpredi- kan-ten werkzaam zullen zijn, aangezien vanwege die Gerei kerk eveneens een studentenpredikant zal worden aange steld. waa-rtoe bereids een beroep werd uitgebracht op ds J. H Mulder van Vlaar- din-gen. Ds Spruyt, die het tiental Herv. predi kanten vol maakt, is een zeer begaafd kanselredenaar, die gaarne beluisterd zal Ouder- en propaganda-avond van de Kimball O'Haragroep De taak van de padvinderij onder de loupe genomen. De Kimball O'Hara-groep van de Neder- lands-che Padvinders hield haar tweeden ouder- en propaganda-avond, ditmaal in het ontspanningslokaal van de Constructie werkplaatsen aan den Zoeterwoudscheweg. Om 8 uur werd de avond geopend door den voorzitter der groepscommissie, den heer J. Siere, die de talrijke aanwezigen welkom heette en o.a. in korte trekken de taak der groepscommissie schetste, alsmede de moeilijkheden om aan goede leiders te komen. Hij besloot met een opwekking aan ouders en belangstellenden, om de groep in Staat te stellen haar werk voort te zetten. Hïierna nam de groepsleider, de heer W. va-n Katwijk, het woord. Hij memoreerde de interne moeilijkheden, die er nog steeds voor de groepen bestaan en waarvan de voornaamste wel is het gebrek aan behoor lijke groepshuizen. Er zijn echter ook veel verbeteringen Sinds het vorig jaar. Vervolgens legde hij den nadruk op de zeer belangrijke plaats, welke de jeugdbeweging, en speciaal de padvinderij, die iimmers veelzijdig is, in neemt bij de sociale en de karaktervorming van de jeugd. De jeugdbeweging bereikt kanten van de jeugd, die ouders en onder wijzers niet kunnen bereiken. Het is haar taak om de „oorlogsjeugd" weer idealen en richting te geven, weer eerbied voor God en waardeering en kameraadschap voor den medemensch bij te brengen. De taak voor de zelf nog jonge leiders is zwaar, „maar", besloot de heer Van Katwijk, „is Zh niet de moeite waard?" Een korte welpendemonstratie volgde, gé- leid door de assistenten, de dames A. Peter en J. Bey, welke laatste een korte toelich ting gaf. Het weipenwerk oogstte veel bij val, evenals het keurig uitgevoerde verken- jierswerk daarna, geleid door den groeps leider met zijn beide vaandrigs, de heeren A. Snel en A. Peter. Tot slot stelden de welpen en verkenners de wereldbroeder- schapsband symbolisch voor. Na dit bijzondere gedeelte volgde een ge zellig samenzijn met vele attracties. De avond werd opgeluisterd door het bekende zeeverkennersbandje van den heer Duk. Mede door de sympathieke medewerking van de directie der Constructiewerkplaat sen, van de vele Leidsche winkeliers en fa brikanten, die in natura hun steun gaven, en niet in het minst door de groote activi teit van groepscommissie en groepsleiding, is deze avond zoowel voor ouders en vrien den als voor de groep onvergetelijk gewor den. GEREF. ZENDINGSBOND. De afdeeling Leiden van den Geref. Zen- dingsbond hield gisteravond in „Prediker" haar 35ste jaarvergadering. Na een openingswoord van ds M. Ottevan- ger, voorzitter van de afd., hield ds J. J. v. d. Krift van Katwijk aan Zee, een referaat over het onderwerp: „Zendmgsroeping", waarin hij wees op de noodzakelijkheid van het zendingswerk in dezen tijd. De arbeiders zullen zich ook in de toekomst voor vele, schier onoverkomelijke moeilijk-heden ge plaatst zien, doch wanneer de Kerk waar achtig haar roeping verstaat en haar leden intensief de belangen van de zending behar tigen, zal het werk aanmerkelijk worden v.7. licht. Na de pauze lazen de heeren Z. Bink, secr. en P. Kooreman, penn., hun jaarver slagen voor, waaruit bleek, dat de afdeeling de tijdsomstandigheden ten spijt, goed voor uit gaat. wordien en, het is -bekend, dat vooral de jeuigd in zijn tegenwoordige sitandiplaats vele banden met hem heeft. De verwach ting is dan ook gewettigd, dat ook de Leidsche jongeren in hem een predikant zullen vinden, die haar een warm hart toedraagt. SPOORWEGN1EUWS. De heer A. C. de Joode, schrijver bij de Ned. Spoorw., is met ingang van 1 Jan. '46 -bevorderd tot bureelambtenaar. De heer P. Braat, blokwaöhter op het sta tion Noondw.hout, is met ingang van 1 Aug. '45 bevorderd tot seinhuiswachter aldaar. DISTRIBUTIEVARIA Morgen zijn de letters A en B t/m Be aan de beurt om nieuwe bonkaarten af te halen. Het Distributiekantoor, ingang Langebrug, is geopend van 8.3012 u en van 1416 uur. Stamkaarten medebrengen. Haagsch meisje spoorloos verdwenen Kort na haar vertrek werden de ouders opgebeld. De 17-jarige Margaretha Fr ede ri ca Getruda Boer van de Prinsegraoh-t 266 alhier verliet 9 Oct. jl. de ouderlijke woning en is sinds dien spoorloos verdwenen. Even na haar ver trek werden haar ouders opgebeld door een persoon, met wien zij sedert een week om gang had en die voorgaf van Poolsche na tionaliteit te zijn. Hij noemt zich Harry van den Berg, Harry Rapeagbos of Harry Warrhorkaja, zou in Warschau op 14 Sept. 1920 geboren zijn en bij de Poolsche Legatie werkzaam zijn. Volgens een reeds eerder door het meisje gedane uitlating was hij in het bezit van een vuurwapen. Het signale ment van het meisje luidt: lengte ongeveer 1.55 m., lang, zwart, golvend haar, donker bruine oogen, zware zwarte wenkbrauwen, geelachtige gelaatskleur. Tegen verscheidene personen is een strafvervolging ingesteld wegens het ver strekken van onjuiste inlichtingen op aan vraagformulieren voor deblokkeering. Fabrikanten vormen Stichting voor dit onderwijs Deze week ls in, de Sleutelstad een be langrijke vergadering gehouden van, de Leidsche textielfabrikanten-, waarin- be sloten is tot oprichting van- een da-g-tex- tot dit doel te geraken, waarbij de wet houder van. Onderwijs blijk heeft gege ven dit initiatief daadwerkelijk te willen steunen. Het is thans zoover, dat zijn bemoeiin gen te dien aanzien met-succes zullen worden bekroond, hetgeen niet alleen voor hem, doch eveneens voor de ge- Leidsche telegrammen Op 18 Nov. a.s. zal het echtpaar H. A. Vavier-Wickhart, Lammermarkt 50, den dag herdenken, waarop het 55 jaar geleden in den echt werd verbonden. De buurtver. „De Watergeus" geeft Zater dag a.s. voor haar leden een feestavond in „De Harmonie". Leiden, dat door de eeuwen heen een centrum is geweest van het textielbedrijf, krijgt thans een textielschool waar goede en vakbekwame arbeiders kunnen worden gevormd, die in fabriek en werkplaats een volwaardige plaats zuUen innemen. tielscfhool onder auspi-cdën van bet be stuur der Ambachtsschool. Teneinde de geldmiddelen bijeen te krijgen om dit practisdh textielonderwijs moge-lijk te maken, alsmede om de benoo- digde machines, enz. aan te schaffen, werd tevens het initiatief genomen tot het vor men van een- Stichting, waarbij nagenoeg alle textielfabrikanten zich hebben aan gesloten. De Stichting is voornemens pogingen in het werk te stellen, zoowel theore tisch als het practisch onderwij-s zeer spoedig te doen aanvangen, want het is bekend, dat bij de textielfabrieken drin gend behoefte is aan geschoolde krach ten. Voor het onderwijs komen in de eerste plaats in- aanmerking de leerlingen- uit de hoogste klassen der lagere scholen, die nog onder de Leerplichtwet vallen. Het bestuur der Stichting werd samen gesteld uit d'e heeren J. van Deventer, voorzitter; B. F. Krantz. secretaris; W. G. Schelke, penningmeester; ir D. A. v. d. Kooigh, mr C. J. Leembruggen en H. J. P. Wassenaar. Aangezien de energieke wethouder van Onderwijs te Leiden, d'e heer J. C. van Sch a ik en ook de Bedrijfsunde steeds groote belangstelling en medewerking hebben getoond voor het textielonderwijs, zal den wethouder en een- vertegen woordiger van de Bedrijfs-unie worden verzocht als adviseerende led-en tot het bestuur toe te treden. Het besluit om op korten termijn het d-aig-textielonderwijs ter hand te nemen zal in -breeden kring met instemming wor den begroet, want het is voor Leiden van groot belang, dat er in deze stad een dergelijke school wordt gesticht. Reeds geruimen tijd geleden werden er plannen- ontworpen en besprekingen gevoerd om ONTSPANNINGSAVOND CEMSTO- PERSONEEL. De Leidsche Cemsto-personeelvereeniging O.N.A. (Ontspanning na arbeid) hield gister avond in den Foyer van de Stadsgehoorzaal een groote ontspanningsavond waarvoor groote be langstelling bestond. De voorzitter de heer J. W. Rommerts be drijfsleider van Cemsto heette allen welkom in het bijzonder de voltallige directie uit Am sterdam, e.a. Spr, deelde in zijn openings woord mede, dat van de 76 personeelsleden er 72 vrijwillig lid zijn. Hierna trad naar voren mej. L. de Haas. secretaresse van O.N.A., die namens het ge- heele personeel den heer J. W. Rommerts ge luk wenschen aanbood met het feit dat hij 10 jaar geleden werd aangesteld tot chef en hem een schilderij overhandigde. Aan mevr. Rommerts werd een bouquet rozen aangeboden. Het programma werd verder gevuld met mu ziek der O.N.A.-Boys, zang van mej. N. v. d. Tuyn en tooneel onder regie van den heer A. C. v .d. Woerd, alsmede The Cotheja's Hawaian Trio. Op Maandag 18 Nov. as. houdt de Hoogewoerd-vereeniging een algemeene leden vergadering in de zaal van den heer van Wyk, Hoogewoerd 106. meen te Leiden een gelukwensch waard is. Wij twijfelen er niet aan, of er zal voor het textielonderwijs belangstelling be staan bij de jongeren en vele ouders, waarvan- de vader .in dezen tijd werk vindt i-n het eeuwenoude Leidsche tex tielbedrijf, zullen hun kinderen gaarne naar deze school zenden om hen straks door middel van een goede vakopleiding een volwaardige pLaats in de fabrieken te doen innemen. Officieele Publicaties VERSTREKKING VITAMINE D TABLETTEN. Ook dezen winter zullen, gedurende enke le maanden, ta-blètten met vitamine D, gra tis wordetn verstrekt aan: a. Kinderen van 3 maanden tot 3 jaar. b. A.s. moeders, gedurende de laatste 3 maanden van de zwangerschap. De uitreiking zal plaats hebben op het Distributiekantoor a. Voor de kinderen: gelijktijdig met de uitreiking van bonkaarten, groep D en E, d.w.z. geboren in 1943 en later, 3 ta bletten tegelijk; bij een volgende uit reiking zullen nog eenmaal 3 tabletten worden uitgereikt. b. Voor a.s. moeders: gelijktijdig met die uitreiking van extra voeding, welke plaats heeft ongeveer 3 maanden voor den vermo edelij ken datum der be valling. Aangezien de uitreiking van bonkaarten reeds op 11 Nov. '46 is begonnen, kunnen voor kinderen, waarvoor de kaarten reeds zijn ontvangen, vitaminetabletten alsnog worden afgehaald in het gebouw van den G.G. en G.D., N. Mare 13a, dagelijks tus- schen 1012 uur, uiterlijk tot 23 Nov. '46. Dringend wordt aangeraden er zoo noodig zelf de aandacht op te vestigen, dat de zak jes vitaminetabletten worden verstrekt, en de tabletten op de voorgeschreven wijze te (doen) gebruiken. Voor moeder en kind is dit van het groot ste belang. Leiden, 14 November 1946. De Directeur van den G.G. G.D. C. R. ZIJERVELD. HAAGSCHE RECHTBANK. De ambtenaar bij den distributiedienst te Leiden, G. H. had geknoeid in de formulieren voor extra punten, hetgeen hem plm. 300 van deze punten had opgeleverd. Hierdoor had hij aardige ruilingen kunnen doen, terwijl ook door andere minder juiste handelingen als ambtenaar, hij zich had weten te bevoordee- len. Dat was nu wel niet op zulk een buiten gewoon groote schaal gebeurd, doch de Offi cier vond het geval ernstig genoeg, om er vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van pre ventief voor te eischen. Na het pleidooi van mr Ongering, die op den leeftijd van H. de aandacht vestigde, veroordeelde de rechter con form den eisch. Toen werkgevers distributiebonnen terug brachten die zij niet hadden gebruikt in ver band met toeslag voor zwaren arbeid, had de ambtenaar W. van L. te Leiden totaal 116 bon nen gehouden, en die met nog twee collega's verdeeld. Hoe hij er toe gekomen was, kon verdachte thans niet verklaren en hij beweerde eigenlijk niet te hebben geweten hoe hij had moeten handelen met de bonnen hetgeen ove rigens bij den rechter geen geloof ondervond. De Officier vorderde zeven maanden gevange nisstraf met aftrek van preventief; na het pleidooi van mr Sprik werd het vonnis vyf maanden met aftrek preventief. BURGERLIJKE STAND GEBOREN Frederik K W zn van J G Lamme J M van Amsterdam; Theresia dr van J van HoutenA Stikkelorum; Emma J E dr van G RoeleveldJ W Bedeaux; Franciscus A zn van A VorkC Fransen; Derk zn van A P Lin- schootenA Groenenberg; Izak L zn van A W van BohemenC van As; Anna C dr van N J MontanusP P Devilee; Jacoba A M dr van P J M LeuneJ van der Blom. OVERLEDEN: A J Koevoet; S W Verhoog— vlasveld. GETROUWD: H van Bodegraven en A Zeiler; W van Es en A J Vermeer; A Bon en S P Vermont; K Feenstra en K de Vries; A de Bree en M Dijkman; P Brouwer en A Hanno; W Hogenes en A Bakker; N Olivier en C de Meij; T Twigt en P van Leeuwen; H Valk en C C Gordijn. HIJ PLANTTE 'N BOOM OP 'T v. d. WAALSPLEIN Men heeft den laatstën tijd wel eens de kJacht geuit: „Wat ziet die Professorenwijk er toch kaal uit; waar blijven de jonge boompjes, zooals deze in andere wijken reeds lang geleden zijn geplant?" Geen wonder dat deze wijk niet in eenmaal van boomen kon worden voorzien, want daar is ze immers veel te groot voor. Maar men zit niet stil, overal werkt men met ijver en bedachtzaamheid om de stad weer een aan lokkelijk aspect te geven in de toekomst. Gisteren kon het bestuur echter weer een belangrijke gebeurtenis in de historiebladen van zijn vereen,iging noteeren; het betrof een boomplantingsactie in de Zeemanlaan en Van 't Hoffstraat, welke werd uitgevoerd door de kinderen van de buurtbewoners. Vroolijk wapperden de vlaggen en zij toon den aan, dat er iets buitengemeens op komst was. Nu, dat er werk van gemaakt was, bleek wel uit het feit, dat burgemees ter, jhr mr F. H. van Kinschot, en diens echtgenoote omstreeks twee uur bij de Petruskerk in een auto arriveerden en wer den begroet door twee meisjes, Thea Plat- teel en Thea Harteveld, die mevr. van Kin schot en den burgervader resp. een bouquet bloemen en een met een rood-wit lint om wonden spade aanboden. Aan den voet van den zwaarlijvigen toren vond een korte officieele opening plaats, waarin de voor zitter van de Professorenwijk, de heer D. van der Kwaak, den burgemeester en zijn vrouw, de heeren ir D. Boogerd, directeur van gemeentewerken, A. Galjaard, dir. van den Plantsoenendienst en N. J. Swierstra, die namens de contactcommissie aanwezig was, welkom heette. Na een kort woord van laatstgenoemde sprak de burgemeester woorden van sym pathie jegens de wijk, die daadwerkelijk haar schouders zette onder de herleving van het in den oorlog zoo deerlijk geschon den stadsbeeld. Er ligt, aldus spr., een tweeledige beteekenis in het feit, dat ook de jeugd in den opbouw van het geruïneer de wordt betrokken, n.l. het vergroot de liefde van de kinderen voor de natuur, ter wijl bovendien het zelf-medewerken aan het behoud van de beplanting den kinderen meer bevrediging schenkt, vooral als de boompjes grooter worden. Ik vertrouw, dat jullie je plicht om de natuur in eere té houden, zult vervullen, zoo besloot de bur gemeester zijn toespraak, waarna hij den heer Van der Kwaak een oorkonde over handigde. Alvorens over te gaan tot planten der boo men, maakte het burgemeesterseohtpaar met enkele bestuursleden een rijtoer door de wijk. Toen om half drie eenige padvin ders op hun trompetten bliezen, begaf het Burgemeester v. Kinschot plant den eersten boom in de Profesorenwijk, waarbij weth. D. van der Kwaak, de populaire voorzitter dezer buurtvereeniging, lachend toekijkt. publiek zich naar het Van der Waalsplein, waar jhr Van Kinschot den eersten boom in den grond zette. De naarstige jeugd volgde dit goede voorbeeld terstond op en in een minimum van tijd waren de kale straten herschapen in eenja, lusthof kunnen we niet zeggen, want dat zal nog wel een paar jaartjes dureUj

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6