Alles wat we leenen moeten we terugbetalen Communisten wilden uit de Belg. regeering Periodieke uitkeeringen voor verzetslieden NIEUWE LEIDSCHE COURANT 1 DONDERDAG 14 NOVEMBER 1946 DAAROM DIENEN WE ZUINIG TE ZIJN Zorgwekkende begrooting Vertrouwenscrisis De Kamer helpt minister Lieftinck Loon- en Prijzenpolitilek P. v. d. A. wenscht weer verlaging milit. uitgaven. (Van onzen Parlemecitsredacteur) Niet minder dan tien sprekers hebben zich gisteren nog doen hoor en. Een toen kon voor zitter het woord geven aan den minister-presi dent, die echter vandaag zijn rede zal houden. De communist DE GROOT opende den dag met politieke beschouwingen. Het kabinet noemde er er een met negatief karakter, na tuurlijk zoolang de communisten er niet in zitten. Ten aanzien van Indië verklaarde hij. dat het koloniale regime beëindigd moet wor den, door erkenning van de republiek en haar souvereiniteit. Misschien gaat het den com- munistischen woordvoerder wel naar den zin met de gisteren aangekondigde overeenstem ming tusschen Soekarno als waardig partner en de Commissie-Generaal. De rede van den leider van de fractie van de P. v. d. A., den heer v. d. GOES VAN NATERS, stelde zeer te leur. Ze was er aller minst een in grooten stijl, maar was meer een bespreking van allerlei politieke en andere desiderata, nadat in het algemeen de lof van het democratisch socialisme gezongen was als scheppende kracht, die ook ons volk uit de teleurstelling meent te kunnen verlossen De geleide economie werd aanbevolen in haar socialistische versie met de begeleidende plan gedachte en functioneele decentralisatie. Om- Aanvulling bonnenlijst van de vorige week Elk der volgende bonnen geeft van 10 t/m 23 Nov. recht op het koop en van: BONKAARTEN KA, KB, KC 612 Cstrook 2). 47-7 alg750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 1110 gram 3 potjes) pindakaas 47-8 alg125 gram koffie 47-9 alg50 gram thee BONKAARTEN KD, KE 612 Cstrook 2). 48-6, 48-7 alg. 250 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 500 graan jam, stroop enz. of 370 gram 1 potje), pindakaas TABAKSKAARTEN T 58 2 rants, tabaksartikelen. Op de bonnen voor suiker kan men, in dien voorradig, pindakaas koopen. Het be treft hier ruiming van een beperkt restant. trent Indië was de heer v. d. Goes opvallend sober. Er moet daar, z.i., verzoening komen tusschen twee standpunten, die als polen tegen over elkaar schijnen te staan en daaruit moet de nieuwe rechtsorde worden geboren. Of zij op weg is, zullen we maar afwachten. De ver dere waschlijst van gedetailleerde politieke en soc. economische wenschen laten we verder maar rusten. Het was niet alleen een 6 jaren plan, maar een voor veel langer duur. We kra gen den indruk, dat de P. v .d. A. minder enthousiast is voor Grondwetsherziening dan de mede-vennoot de K.VP. De heer DE WILDE (AJt.) bracht ons weer op iets hooger niveau met zijn financieele rede, waarop later de socialist HOFSTRA zien met zekere instemming kon beroepen, wat ae zakelijke beschouwingen betreft. Twee groote onderwerpen werden behandeld. Allereerst het dreigende gevaar van inflatie, dat ook door de Regeering is erkend nu we voorloopig nog steeds met een begrootingstekort van enkele honderden millioenen tobben^ dat nog met 200 k 300 mill, zal toenemen in verband met tal van memorieposten, o.a. ten aanzien van de ouder domszorg en de salarisverbetering van onder wijzers en ambtenaren. En er zit toch reeds een inflatoire tendens in, fildus de minister, van 1200 millioen. Die leenen we grootendeeis en daarmee was gegeven het tweede onder werp: het gevaar van afhankelijk te worden van vreemde machten. De minister moest het zorgwekkend karakter der begrooting toegeven, alsmede onze zeer slechte handels- en beta lingsbalans en heeft er op gewezen dat we leenen om te kunnen leven. En dat maakt ons afhankelijk van het buitenland. Maar we moe ten vroeg of laat toch betalen en daarom is versobering van het overheidsapparaat onaf wijsbaar. Dat kan niet ineens, gelijk ook het leenen niet ineens kan worden beëindigd. Maai voor den theoretiseerende professoralen socia- listischen minister van voorheen, is thans meer de veractwoordelijke-staatsman bij deze begroo ting op den voorgrond gekomen. En van dezen laatste heb ik betere verwachting dan van den eerste. Deze slotwoorden van den oud-minister deden een glimlach glijden langs het blozende gelaat van prof. Lieftinck. De Katholiek Mr TEULINGS hield evenzeer een den minister in de goede richting strmu- leerende rede en achtte met zijn v oor g an gei en enkele navolgers het Regeeringsapparaat nog lang niet sober genoef. De controle van de Staten-Generaal bedoelt den minister te helpen een sluitend budget te benaderen. De communist WAGËNAAR bleek in den ouden Marx en zijn bekende handboek nog steeds de bron van zijn economische wijsheid te bezitten. Hij is een van de weinigen, buiten Rusland, die daarana nog eenige waarde hech ten. Ook de heer v. d. FELTZ hield namens de Ch. Hist.-fractie financieele beschouwingen, waarin hij wees op de vertrouwenscrisis te gen het beleid van den minister van Finan ciën, waartoe deze gekomen was, en die hij nu zoo snel rrr^pji-iv- r^oet trachten te over winnen. „Rome is troei cii ut fariij van den Arbeid mag meerijden", aldus zei de heer ZANDT (S.G.P.) Wat hij zeide over de Zondagrust heeft onze volle instemming. Ook zijn we be reid mee protest aan te teekenen indien het juist mocht blijken, dat men in het leger ten aanzien van de vaccinatie gewetensdwang zou toepassen. Maar daarmee zijn deze en derge lijke vragen niet uitgeput, tenzij het absolute eischen van Gods wet betreft. De Katholiek DASSEN besprak het vraag stuk der loonen en prezen. Hij wilde gaarne de Regeering in haar streven steunen, maar scheen vrij sterk te twijfelen of zij wel op den goeden weg is en succes zal hebben. Al lerlei inlichtingen werden gevraagd en ook op schorting van nog niet in werking getreden prijsverhooging van eerste levensbehoeften. Hij en de zijnen zullen de Regeering steunen als zij doeltreffend blijk te zijn in haar prijspo litiek. De socialist HOFSTRA besprak eveneens de financiën. In verband met een noodzakelijk sluitend budget werden naast gepaste sober heid ingr ij pende bezuinigingen op de militaire uitgaven gevraagd. De P. v. d. A. is dus weer thuis en aangeland op het niveau van de dertiger jaren van de SD-AP. Verschillende hoogere belastingen werden gesuggereerd. 0.a Belasting op ex portwinsten en verhooging van den Gedistil- leerdaccijns Ook wil hij het particuliere bank wezen onder controle stellen zoolang het bank wezen nog niet is gesocialiseerd. Met den heet Teulings werd aangedrongen op spoedige rege ling van de schade der oorlogsslachtoffers, die ook anderer belangstelling hadden. De Chr. Hist, heer KIKKERT besloot de rij der sprekers Hij besprak de loonen en prijzen, wenschte niet alle loonen onveranderd te la ten en drong aan op een betere regeling der arbeidsvoorwaarden voor het veenbedrijf. Vandaag dus d.e ministers: Beel, Lieftinck en vermoedelijk ook Jonkman. TROONREDE VAN EGYPTES KONING. In zijn troonrede bij de opening van het Egyptische parlement sprak koning Faroek de verwachting uit, dat binnen een overeen gekomen periode de evacuatie van Britsche troepen zal zijn voltooid. Hij verklaarde vooTts, dat de besprekingen te Londen over de vereeniging van Egypte en den Soedan onder den Egyptischen kroon geleid hébben tot goede resultaten. Wij moeten de Soeda- neezen in staat stellen, zoo spoedig mogelijk zichzelf te besturen, aldus koning Faroek. Het dep. van Marine heeft op een ver zoek van de K.N.A.C. aan alle Marine-instel lingen opdracht gegeven tot het in orde bren gen van de verlichting van motorrijtuigen vol gens de geldende wettelijke voorschriften. Hamsteraar kon Apeldoorn tweemaal aankleeden Nadat de Prijzencontröle onlangs te Apel doorn in den winkel van J. B. S. een partij v oo r - o or 1 ogtsche textielgoederen aantrof, werden bij een voortgezet onderzoek, ook in verschillende andere panden van S. enorme hoeveelhden textiel ontdekt, met een waar de van f 100.000. Er was voldoende om Apeldoorn en nog een plaats van dezelfde grootte op alle pun ten textiel te verstrekken De eigenaar is in \Poorl. hechtenis geno men. Ieder jaar tegen St. Nicolaas en Kerst mis worden de typische Duivekaters weer gebakken. In de Middeleeuwen werd door de boeren iederen winter een zwarte kater in het véld begraven om de öooze geesten te weren. In de 17e eeuw bleef dit ritueel over in het bak ken van brooden in den vorm van een kater, vandaar de naam Duivekater. Het bakken van dat mid-winter brood komt bijna niet meer voor. In Nieuwendam is echter een bakkerij waar elk jaar deze typisch-gevormde, zoete en gekruide brooden worden ge bakken. GAAN DE OOGEN DER SOCIALISTEN OPEN? De Belgische regeering kreeg gisteren een grooten schok, toen de vier Communistische ministers den premier meedeelden, dat zij uit de regeering traden. Het leek op een echte regeeringscrisis, maar hedenmorgen kwam uit Brussel het bezwerende bericht, dat bereids overeen stemming met de Communisten was bereikt, dank zij een langdurig nachtelijk overleg. De tijd zal leeren, wat dit inhoudt. De aanleiding tot de crisis is geweest, dat de Socialisten, bij de verkiezing van een ondervoorzitter voor de kamer, hun voor keur gaven aan de Democratische Unie, boven de Communisten. En dat, terwijl deze Nieuwe onrust om statuut voor Triest Zestien Russische amendementen ingediend. In de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mo gendheden gelukte het gisteren niet een hamerslag te krijgen tusschen den woor denstroom van Molotof, die opnieuw Triest aan de orde stelde. Op het, gisteren door ons vermelde Fransche voorstel, dat reeds aangenomen was, diende hij nu niet minder dan zestien amendementen in. Hoofdzake lijk kwamen zij neer op het gisteren reeds verworpen Russische voorstel, de vier mi nisters over Triest te laten beslissen en niet de Veiligheidsraad, en de vreemde troepen uit het gebied van Triëst te verwijderen. RUSSISCH GRAAN VOOR DUITSCHLAND. In Hamburg kwam gisteren de eerste zen ding van de 100.000 ton graan aan, die de Russen den Britschen autoriteiten i<n Duitschland verkochten, in ruil voor in- dustrieele producten. Amerika heeft vaste plannen voor de be strijding van de voedselcrisis in de Britsche zone, zoo deelde het gisteren in een confe rentie in Washington mee, waar de samen werking tusschen de zones aan de orde was. De Britten zijn op alles voorbereid. Zij houden rekening met onlusten in de groote steden der zone. partij bij de laatste verkiezingen volkomen verslagen werd! De gebeurtenissen in Frank rijk zullen aan de houding der Socialisten niet vreemd geweest zijn. Het behoeft geen betoog, dat de Chr. Volks partij, door Camiel Huysmans zorgvuldig buiten de regeering gehouden, het krakeel met vreugd aanschouwt! Zweden geeft Rusland een groot crediet Minister stemde tegen eigen voorstel. Het ZWeedsche parlement besloot giste ren. na langdurige debatten, Rusland een crediet van 1 milliard kronen te geven voor den aankoop van producten der zware in dustrie. De Zweedsche minister van Financiën, die de wet had voorgesteld en betoogde, dat door aanneming het sprookje van binnen- landschen strijd tusschen Oostersche- en Westersche invloeden uit de wereld zou zijn, zorgde voor de vroolijke noot, door bij de stemming op het verkeerde knopje te drukken en dus tegen te stemmen. Door het Bureau voor toepassing van Esperanto in de Wetenschap, Eekhoornlaan 10, Bennekom, wordt een actie gevoerd om de aandacht van studenten, hoogleeraren, enz. op het Esperanto te vestigen. Kerk en School Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Almkerk (toez.) A. N. Langhout, cand. te Kamerik; te Sluipwijk (toez.) A. J. Timmer, cand. te Harderwijk: tot pred. met bijz. opdracht in den N. O Polder H de Boer te Zwolle. Aangenomen: naar Hengelo (2e pred.- pl., vac. v. Swichem) S. W. de Vries te Nieuwleusen. Bedankt: voor Wageningen (4e pred.- pl.) C. Metselaar te Nigitevecht. Geref. Kerken Tweetal: te Katwijk aan Zee (2e pred.- pl.) P. de Ruig te Putten en R. Ypma te Loppersum. Beroepen: te Aardenburg D v. d. Meu- len, cand. te Hilversum; te Andel, Baariand en Soharendijke L. G. Pleysant, cand. te Haarlem: te Barneveld (2e pred.pl.) I. M. de Graaf te Rinsumageest; te Helmond M. v. d Bosch, evang. pred. te Breda: te Hemrrk Lippenhuizen en te Oosterzee R. J. de Jong cand. te Amstelveen. Bedankt: voor Schoonoord M. J. van Dijken te Nunspeet. KERKELIJKE EXAMENS. Aan de Theologische Hoogeschool te Kam pen zijn geslaagd voor het cand.-ex. de hee- ren: J. Koster, Hoogstede. Kreis Bentheim (Did.) en J. Kortman, Emlichheim, Kreis Bentheim (Did.) ZENDINGS-NIEUWS De Zendeling-leer aar N. de Neef te Utrecht verkreeg van de Alg. Synodale Commissie der Ned. Herv Kerk de bevoegdheid tot de bediening des Woords en der Sacramenten. De zendende (Ger.) Kerk van Heeg (Fr.) benoemde in overleg met Deputaten voor de Zending mej. drs C. J. Mredema te Hilver sum tot zendingszuster. HET PROTESTANTISME IN ESTLAND De „Baltic Review", een in Stockholm verschijnend blad. schrijft over de kerke lijke situatie in Estland. Volgens een bericht van radio-Talin zijn er op het oogenblik 166 Evang.-Luth. gemeenten met 5 nevenge- meen/ten en 23 kerken zonder eigen predi kant. In 1944 bleven er in heel Estland slechts 77 predikanten over. De overigen waren gevlucht, hetrri r»aar Zweden of naar Duitschland. PROT. CHR. ONDERWIJS IN BELGIS IN NOOD De Vereeniging voor Prot. Chr. Onderwijs in België had op 2 Nov. in Den Haag een samenspreking over de belangen van dat on derwijs met verschillende vertegenwoor digers van het Christelijk onderwijs in ons land. Besloten werd een krach tige actie in het leven te roepen bij scholen, kerken en particulieren in Neder land i.v.m. den slechten financieelen toe stand van het Belgisch onderwijs. Het se cretariaat van deze actie is gevestigd bij A. de Jong Ezn.. v. Heldenbunglaan 54. Voor burg, terwijl als penningmeester optreedt D. P. Bothof. Madoerastraat 17, Den Haag PERSONALIA Woensdag 20 Nov as. zal het 60 jaar geleden zjjn, dat mr H. Ph. Berdenis van Berlekom, oud-directeur van de Rijks verze keringsbank te Amsterdam, wonende te De Bilt, aan de Leidsche Universiteit promo veerde tot doctor in de Rechtswetenschap. PROMOTIES UTRECHT. 14 Nov. Gepromoveerd tot doctor in de veeartsenijkunde Joh. Hoek stra, op proefschrift: „eendentuberculose, een patholoog-anatomisch en haematologisch onderzoek". ACADEMISCHE EXAMENS LEIDEN, 13 Nov. Geslaagd doet ex. wis- en natuurkunde (scheikunde) Th. G. Soholte te Leiden: cand. ex. Godgeleerdheid dr C. Schravensande te Haarlem; apothe- kersass-ex.: de dames: M. E. J. de Wolf te Leiden, F. G. A. Doek te Rotterdam en D. G. Vedder te Rotterdam. TILBURG, 13 Nov. Geslaagd: prop. econ. wetenschap: A. Beckers, Ubach over Worms, E. Besnard, Tilburg, F. Bilo, Brunssum, H. de Boer. Tilburg, J. de Bont, Eindhoven, P. Brackel. Den Haag, P. van ^€apn. Helden: P. Ex, Venlo, C. de Jong, Tilburg, H. Kes pels, Helden-Panningen, J. v. Liempt, Den Bosch, K. Oudenhoven, Venray, A. Huisman, Gennep, C. Smits, Eindhoven, P. Steenkamp, Amsterdam en N. de Vries, Sneek. GEEN ONTSLAGHERZIENING VOOR PARTICULIEREN Er is een wetsontwerp in vergevorderden staat van voorbereiding, welke het toeken nen van een periodieke .uitkeering aan deel nemers van het verzet en hun nagelaten be trekkingen mogelijk maakt, aldus verklaart min. Beel in de Memorie van Antwoord be treffende het wetsontwerp aangaande her ziening van tijdens bezettingstijd ontslagen overheidspersoneel. Viel aanvankelijk alleen het personeel in openbaren dienst onder deze onsLagherzde- ning, het ontwerp is thans zoodanig a an ge- De Wereldreis van Pietje Pluis 37. Bij net huis aangekomen, stelden ze znoh verdekt achter de struiken op; Pietje en Jantje natuurlijk eveneens, maar dan een eindje verder. Het duurde niet lang. of daar kwamen twee mannen aan Ze deden wel een beetje zonderling voor inbrekers, want ze deden helemaal niet hun beet om onge zien te blijven, doch liepen vrolijk gearmd en zongen, dat ze „toffe jongens" waren en dat ze dat gerust wiklem weten. 38. Net toen ze bezig waren om de voor deur te openen de booswichten hadden zowaar een sleutel van het huis sprongen de dienders op een sèin van den burgemees ter hun plotseling op het lijf. Het werd een worstelpartij van belang, want het tweetal gaf zich zomaar niet over. De dienders weer den zich echter dapper en die boosdoeners moester, na een aantal flinke meppen opge lopen te hebben, het onderspit delven.. vuld, dat ook het personeel van geheel of ten deele gesubsidieerde scholen en de overige onder de werking van de pensioen wet 1922 vallende personen er van profi teered echter niet de tijdelijke functiona rissen. Onderduikers, die een andere baan héb ben gekregen, krijgen een schadeloosstelling over hun duikperiode, evenwel met aftrek van in die periode genoten steungelden of inkomsten Van privaatrechtelijke lichamen waarin de Overheid op eenigerlei wijze deelneemt, val len alleen de personen onder dit wetsont werp voorzoover zij voor de toepassing van de pensioenwet 1022 als ambtenaar worden beschouwd Overigens wordt voor deze licha men dezelfde gedragslijn gevolgd als voor de particuliere bedrijven. De min. kondigde nl. aan, dat de Regeering niet voornemens is voor de particulieren, die om principieele redenen tijdens de be zetting zijn ontslagen, een analoge regeling te treffan als voor het overheidspersoneel. Voor het overheidspersoneel zullen ook de benoemingen en bevorderingen tijdens de bezetting aan een herziening worden onder worpen en de Regeering is van oordeel, dat bij eventueel ontslag of terugzetting in rang geen beroep op den ambtenarenrechter open gesteld moet worden. IERLAND WIL DIPLOMATIEKE BETREKKINGEN MET INDIA. Een lid der Britsch-Indische delegatie bij de Ver. Naties zal, als speciale afgezant van Pandit Nehroe, de Europeesche hoofdsteden bezoeken, om er betrek-kingen voor zijn regeering aan te knoopen. De Valera, de Iersche president, verklaar de, dat zijn land bereid is diplomatieke be trekkingen met India te openen. NOG GROOTE ONRUST IN PALESTINA. De Stern-groepen hadden gisteren in de omgeving van Jeruzalem weer landmijnen op de wegen gelegd. Een Britsche militaire auto werd er slachtoffer van en 10 inzit tende politieagenten raakten zeer ernstig ge wond. Het treinverkeer JaffaLida en Jeruzalem Lida is, na de laatste bomaanslagen, ge staakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2