Krijgt Alphen een Christ Ambachtsschool? Mozart als compositieleeraar I BROOD VAN SPRUIT 3 I DAG IN, DAG UIT! _zóó [ADELAAR NIEUWE LEEDSCHE COURANT 6 WOENSDAG 13 NOVEMBER 194t Uit de Omstreken Stichting v. Chr. Nijv.-onderwijs vraagt urgentie-verklaring (Van onzen Alphenschen correspondent) Het is reeds weer enkele maanden geleden, dat door een aantal personen uit verschillende bevolkingsgroepen een bespreking werd ge houden om te komen tot Stichting van een Ambachtsschool in onze gemeente. Onze gemeente is op het gebied van onder- wijs-aangelegenheden vele gemeenten van dezelfde grootte voor, maar voor het ambachts- onderwijs beschikt men slechts over de Nuts- ambachtsteekenschool, waar gedurende de Wintermaanden vaktechnische avondlessen ge geven worden. Voor het dagonderwijs is men aangewezen op Leiden en Gouda. Dat Alphen aanspraak kan maken op een dergelijke school, daarover waren alle aan wezigen het eens. Als centrumgemeente van de Rijnstreek kan men ongetwijfeld tevens rekenen op leerlingen uit den omtrek. Dit leert ook de ervaring met het Chr. Lyceum. Men werd het in deze bijeenkomst echter niet eens over den grondslag van een dergelijke school. De vertegenwoordigers van het Prot. Chr. gemeentedeel stonden op het standpunt, dat de te stichten ambachtsschool een Chr. school moet zijn. Dit wordt geacht in over eenstemming te zijn met den wensch van het overgroote deel der burgerij. Van de 3300 schoolkinderen n.l. in onze gemeente, bezoe ken meer dan 2000 de Prot. Chr. scholen. Het bezoek aan de neutrale scholen bedraagt nog geen 500 leerlingen en de rest bezoekt de R.K. scholen. De billijkheid van dit standpunt werd echter door het vrijzinnig element niet ingezien en men ging dan ook zonder resultaat uiteen. Achter de schermen werd doorgewerkt. Overleg tusschen de besturen van de Prot. Chr. scholen leidde tot de oprichting van de „Stichting voor Christelijk Nijverheidsonder wijs", waarvan voorzitter is de heer J. B. Samsom Jr en secretaris de heer A. Hoekstra Dezer dagen werd opnieuw een bijeenkomst gehouden, waarbij een Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs aanwezig was. Deze gaf als zijn meening te kennen dat Alphen zeker voor de stichting van een ambachtsschool in aanmerking komt. Spr. drong echter aan op samenwerking van alle bevolkingsgroepen. De voorz. van de Stichting, de heer Samsom heeft ALPHEN AAN DEN RIJN. Schoenenbonnen afhalen op cijfer 7 (zeven) van de Distributiestamkaart op Zaterdag 17 Nov. a.s. van 9—11.30 uur. Gedurende deze week kunnen aanvragen voor petroleum voor stalverlichting worden afgehaald en ingediend. De in onze gemeente gehouden collecte voor de verzorging van de geallieerde oor- logsg.raven bracht het mooie bedrag van ruim f 800 op. In de gehouden ledenvergadering van de plaatselijke afdeeling van den Ned. Chr. Graf. Bond werd het aftredende bestuurs lid, de heer H. G. Godthelp herkozen. In de vacatures J. H. v. Brussel, die zich niet herkiesbaar stelde en wegens vertrek van den heer J. van Vliet werden gekozen de heeren L. Koster en S. H. Piso. KATWIJK a.d. RIJN. Reeds enkele jaren staat er aan het eind van de Van Egmondstraat een stop licht, dat het wegverkeer waarschuwt voor een naderende 'tram. Het groote bezwaar is echter, dat reeds maanden achter elkaar be doeld licht defect is en de gewoonte heeft bijna onophoudelijk, ook 's nachts, te bran den. In plaats van het verkeer daardoor vei liger te maken, zorgt het nu juist voor on veilig verkeer, daar de automobilisten zich er niets meer van aantrekken, terwijl ande ren zich onnoodig laten ophouden. Het zou zeer wenschelijk zijn, indien de NZHTM zich deze aangelegenheid eens ter harte nam en aan dezen misstand een eind maakte. De gehouden collecte op den dag van het Oorlogsgraf heeft opgebracht een be drag van f 195. De brug over den Rijn is Maandagavond een half uur lang een geduchte sta in de weg geweest. Nadat de brug opgedraaid was, was er geen beweging meer in te krijgen. De oorzaak was, dat het draaiapparaat over de spanning heengedraaid was. Het verkeer, hoewel het avond was, had geducht last van de weerbarstige omhoogstaande brug. Heeft U onze speculaas al geprobeerd Inlevering 100 gr. boter en 175 gr. suiker voor 1 POND SPECULAAS CHR. VERPLANCKE De bakker van de heerlijke koekjes. Voorstraat 12 - Katwijk a. Zee - Tel. 2362 Tot 12 uur geopend. KOUDEKERK. Uitreiking van bonkaarten vindt plaats ln lokaal Wille op Donderdag 14 Nov., let ters AL, van 9.3012.30 uur en de letters MZ, van 24 uur. Gedurende deze week kunnen aanvra gen voor petroleum voor sta-lverlichting wor den ingediend en afgehaald. LISSE. Naar aanleiding van de ttrtbreiding van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente was het noodzakelijk geworden, dat het Kies college eveneens moest worden uitgebreid. Daartoe werd een stemming gehouden, waarvan de uitslag was. dat de vijf periodiek aftredende heeren n.l. W. v. Blitterswijk Az.. R. de Leeuw, Joh. Potman, J. Gu 1 de mon d en H. C. Albers werden herkozen en tot nieuwe leden van genoemd college werden gekozen de heeren: E. C. Bakker, W. van der Bent, P Bos, P. Buurman, dr A. J. Duymaer van Twit, KI. Hooijmeijer, Ant. de Jong, J. Koordes, P. de Kwaasteniet en W. Verduyn. Over „In den aanval" en „De klop op de deur," zullen hedenavond, 8 uur, in de Geref. Kerk aan den Heerenweg op uiitnoo- d'iging van de P.C.J. spreken ds C. A. van Harten van Katwijk aan Zee en ds P. D. Kuiper van Sassemheim. Er wordt een flinke opkomst verwacht en de toegang is vrij. De heer T. Kranenburg zsA het orgel be spelen. Het kerkgebouw is verwarmd. t het standpunt van de Prot. Chr. groep uiteen gezet en medegedeeld, dat inmiddels bij den gemeenteraad een urgentie-aanvraag is inge diend, noodzakelijk overeenkomstig het be paalde in de Nijverheidsonderwijswet, terwijJ bij de Regeering een subsidie-aanvraag werd ingediend. De Inspecteur meende echter met aandrang te moeten verzoeken, al het mogelijke te doen elkaar te vinden. De heeren zijn echter uiteengegaan zonder overeenstemming bereikt te hebben. Thans ligt het in de bedoeling van de vrijzinnige be volkingsgroep eveneens een urgentie-verklaring aan te vragen. Naar ons voorkomt is de meening van het Prot. gedeelte voldoende gemotiveerd. En voor hen die van een Chr. school geen ge bruik willen maken blijven Leiden en Gouda open SASSENHEIM. De burgemeester roept hedenavond 7.30 uur de leden van den Raad op tot 't bijwo nen van een vergadering ter behandeling van de volgende agenda: Verzoek van den heer G. J. de Raadt om ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand; benoeming van 4 ambtenaren van den Burgerlijken Stand; beëediging waarnemend gemeente-secreta ris; overbruggingstoelage secretaris en ont vanger; behandeling reclames schoolgeld, hondenbelasting en wegenbelasting; vaststel ling verordening tot regeling van het georga niseerd overleg van ambtenaren in dienst der gemeente Sassenheim; benoeming van 3 raadsleden in de commissie van georgani seerd overleg en van 4 raadsleden in de com missie van bijstand van de financiën; 2 raads leden in de commissie van bijstand voor sportaangelegeniheden; 2 raadsleden in de commissie van de strafverordeningen; reke ning-courant overeenkomst van 1947 met de N.V. Bank van Nederlandsche Gemeenten; verbetering Warmonderweg; aanvrage voor schot voor den bouw van 12 woningen ten behoeve van de Woningbouwver. „Vooruit gang"; behandeling verzoek bestuur Sassen- heimsche IJsclub; wijziging begrooting 1946; voorstel tot wijziging regiegent Burgerlijk Armbestuur. WOUBRUGGE. Uitreiking van bonkaarten vindt plaats Vrijdag 15 Nov. a.s. in het Gemeentelokaal, letters AL, van 9.3012.30 uur en letters MZ, van 24 uur. Te Hoogmade, in zaal Wittemam, Maandag 18 Nov. a 5., Letters AL, van 9.3012.30 uur en letters MZ, van 24 uur Sohoenenbonnen afhalen op cijfer 7 (zeven) van de Distributiestamkaart op Zaterdag 17 Nov. a.s. van 911.30 uur. Gedurende deze week kunnen aanvragen voor petroleum voor stalverlichting worden afgehaald en ingediend ZOETERWOUDE. De glasinzameling, welke Zaterdag in het kader van de actie „Ruiten Troef" heeft plaats gehad, heeft ongeveer 175 m2 glas opgeleverd, terwijl voorts het mooie' bedrag van f 450 is binnengkomeen. Zoodira de be stemming van het glas bekend is, zullen eenige schilders en timmerlieden het in de geteisterde gebieden gaan inzetten. Het comité verzocht ons zijn dank over te bren gen aan allen, die aan het welslagen van deze menschlievende actie hebben medege werkt, hetgeen wij gaarne doen. Hondje uit Katwijk voor den Politierechter Hardhandige baas moet zich verantwoorden (Van een onzer verslaggevers) „Oah", zei de bloemenhandelaar L. V. uit Katwijk a. d. Rijn Maandagmorgen bij den Haagschen politierechter, „we hebben het op het platteland altijd zoo maar gedaan. En ik dacht dat het beessie de stuipen had „Is dét dan de remedie er tegen?" infor meerde de Officier, en V. knikte bevesti gend. Het zou dus de genezing van de stui pen moeten zijn, toen hij met een zakmes een stuk van de staart van een jong hondje had afgesneden. Een dierenarts, die over het geval rapport had uitgebracht, concludeerde, dat het beestje vreeselijke pijn geleden moet heb ben bij een dergelijke behandeling zonder verdooving. „Jij denkt zeker: „Ik voel er toch niets van", opperde de Politierechter, „maar wij zullen je bijbrengen, dat deze manieren niet geduld kunnen worden." Een week gevangenisstraf vroeg de Officier. ,,'k Heb nog nooit gezeten, moet ik daar nou de gevangenis voor in?", klaagde V., „ik heb ook wel eens een wondje aan m'n hand gehad". „Maar dat is wat anders dan een stuk van je vinger afsnijden", stelde de rechter vast. Die legde f 25 boete of 10 dagen hech tenis op, en gaf de waarschuwing mee dat het een volgend maal gevangenisstraf zal worden. VOORHOUT. In een vergadering van stemgerechtigde lddimaten der Ned. Herv. Gemeente werd tot ouderling gekozen de heer Joh. den Haan, die de benoeming in beraad heeft gehouden. HOOGLEERAAR IN DE PHYSIOLOGIE Voorgedragen zijn ter benoeming als hoog leeraar in de physiologie aan de Gem. Univer siteit te A'dam H. D. Bouman te Chicago en dr A. v. Harreveld te Pasadena en als buitenge woon hoogleeraar in de algemeene en verge lijkende physiologie prof. dr J ten Cate aldaar. VERRAAD „VRIJ NEDERLAND" OPNIEUW IN ONDERZOEK Het Bijz. Gerechtshof te Amsterdam heeft gistermorgen bij interlocutoire sententie de verraadzaak „Vrij Nederland" terugver wezen naar den raadsheer-commissaris voor een nader onderzoek, daar het onderzoek niet volledig werd geacht. ENGELAND NATIONALISEERT VERDER De Engelsehe koning opende gisteren het Britsche parlement met een troonrede, waarin hij nationalisatie van het binnenlandsch vervoer en de electriciteitsvoorziening aan kondigde. De koning zinspeelde op ver lenging van den dienstplicht en zeide, dat besprekingen over Duitschland binnenkort aanvangen De he,r M. H. C. Janse, kanselier en di recteur van de Kanselarij der Ned. Ambassa de te Parij£, is benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. Van de 5 millioen yard textiel, dde de „republiek" thans in ruil voor rijst van Br.- Indië ontvangt, is 1.39 millioen aan W'est- Java toegewezen, 1.745 aan Midden-Java en 1.865 aan Oost-Jav.a Het Japansohe kabinet van Yosjida heeft een nieuwe politieke zuivering aangekondigd, dde ongeveer 212.000 plaatselijke ambtenaren uit hun functie zal zetten. De Engelsehe componist dr Nicholas Gatty is op 72-j. leeftijd te Londen overleden. Het lijkt mij niet mogelijk een componist te noemen, die het compositorisch metier betier heeft beheersoht dan Mozart. In alle genres heeft Mozart meesterwerken geschre ven, zoowel op het gebied der opera als dat der kamermuziek en der symphonie heeft hij het volmaakte gepresteerd. Naar verhou ding hieeft hij weinig contrapuntische mu ziek geschreven en het is daarom niet alge meen bekend geworden, dat Mozart een fa- WOLFGANG AMADEUS MOZART belaahtig contrapuntist is geweest. Men be hoeft echter slechts de dubbelfuga en het Rex tnamendae uit het Requim en de finale der Jupitersympthonde te analyseeren om tot de conclusie te komen, dat Mozart als con trapuntist zeker niet voor Bach behoeft on der te doen. In onzen tijd zouden begaafde jonge com ponisten zich verdringen om van een derge- 1 ijken meester onderricht te mogen ontvan gen. Aan welk genre van leerlingen Mozart zijn tijd moest verspillen, leert onderstaande brief, dien de componist aan zijn vader schreef over een dochter van den hertog De Guinee, dde bij hem compositieles nam. „Zij twijfelde sterk aan haar composito rische begaafdheid" aldus schrijft Mozart „maar haar vader (die onder ons gezegd een beetjie te erg op haar verliefd is) ver langde het onderwijs. Wanneer zij geen idee- en of invallen krijgt (want thans heeft zij er geen) is het vergeefsoh, want ik kan ze haar niet geven. Vandaag heb ik haar de 4de les gegeven en wat de regels van de compo sitie en de schrijfwijze betreft ben ik tame- v lijk over haar tevreden, bij het eerste menuet, dat ik voor haar opgeschreven heb heeft zij een goede bas gemaakt. Nu begint zij al driestemmig te schrijven. Het gaat, maar zij verveelt zich direct; ik kan haar echter niet helpen. Ik fcan onmogelijk verder gaan. Het is te vroeg, al zou zij genie hebben. Ze heeft het helaas niet alles zal met kunst ge daan moeten worden. Ze heeft heelemaal geen ideeën. Ik heb het op alle mogelijke ma nieren geprobeerd, o.a. heb ik een heel een voudig menuet opgeschreven en geprobeerd, baar daarop een variatie te laten ma ken. Dat ging echter niet. Nu, dacht ik, ze weet natuurlijk niet hoe ze moet beginnen. Ik varieerde daarom de eerste maat en zei haar dat ze zoo moest doorgaan en het thema vasthouden. Dat ging eindèlijk zoo'n beetje. Toen dat klaar was, vroeg ik haar zelf eens iets te probeeren, slechts een enkele melodie. Ze dacht een kwartier na en er kwam niets. Toen schreef ik 4 maten van een menuet op en zei haar: Kijk eens wat ik voor een ezel ben, nu begin ik aan een menuet en kan aan het eerste deel geen slot maken. Weest U zoo goed het voor 'mij te doen. Zij meende echter, dat dit onmogelijk was. Eindelijk met veel moeite kwam er iets voor den dag. Ik was blij, dat er eens iets kwam. Daarna moest zij het menuet afmaken, d.w.z. alleen de eerste stem. Als huiswerk heb ik haar niets anders opgegeven dan mijn vier maten te varieeren en zelf iets te ma ken, een ander begin te vinden, al is de harmonie dezelfde, als de melodie maar an ders is. Nu zal ik morgen zien wat het ge worden is". Toen Leopold Mozart later aan zijn be roemden zoon vroeg hoe het met zijn leer linge ging, antwoordde de componist; „Wat moet ik U daarover schrijven? Dat is niet iemand om te oomponeerem. In de eerste plaats is zij erg dom en bovendien erg lui". De vader van het meisjie scheen echter te meenen, dat niet zijn dochter dom was, maar Mozart. Hij probeerde tenminste „den juingen Mann und dummen Teutschen" voor de helft van het lesgeld op te lichten. Hennle Schouten Neem geen risico, Mosder I De oude, vertrouwde LIGA- voeding in de ROODE pakken van 35 cent, staat borg voor een gezond en krachtig kind. Let op de échte' muiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiMiiiiNiiiHiiiiiMiiiiHiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiinmiMi ügiia Kunst en Letteren CHR. GEM. ZANGVER. „SURSUM CORDA" TE ALPHEN AAN DEN RIJN In het Nutsgebouw, dat geheel gevuld was, trad gisteravond de Chr. Gem. Zang ver. „Sursum Corda" voor het eerst na langen tijd voor het voetlicht. Na het over lijden van haar directeur, den heer v. Beek uit Woerden, die meer dan 25 jaar aan deze vereeniging verbonden was, heeft ze zich onder leiding gesteld van den heer Chr. Hanegraaf te Leiden. En zooals we gister avond mochten constateeren, met succes. Alle afdeelingen, zoowel van de kleinste peuters tot het gemengde koor hebben in eenvoudige, met zorg gekozen versjes proe ven van hun bekwaamheid afgelegd. Het begon met de kleinsten, die een drie tal frissche nummertjes ten gehoore brach ten, waarbij duidelijk uitkwam, dat de heer Hanegraaf de wind er onder heeft. Ze hingen aan het stokje. Voor ons gevoel slaagde de zang van de groote leden van, het kinderkoor heit best. Het gemngde koor zong ook wel goed, maar het is wat klein en heeft gebrek aan heer en s tem menDe zang van het meisjeskoor kon ons minder be koren. Wellicht was de veel te hooge tem peratuur in de zaal oorzaak dat men niet voldoende geluid voortbracht. Uit de eerste kennismaking met den nieuwen dirigent mochten we constateeren dat hij ongetwijfeld de capaciteiten heeft „Sursum" weer tot de vooroorlogsche hoogte te brengen. Het publiek was dan ook zeer dankbaar voor het gebodene en was gul met zijn applaus. De pianiste, mej. Ina Burgers, begeleidde keurig. Haar solo- nummer de „10e wals van Chopin" werd zeer op prijs gesteld en gebisseerd. Kortom, een goede avond, die naar we hopen voor „Sursum Corda" en haar directeur vruchten in den vorm van veel nieuwe leden, zal brengen. Mej. Burgers en de heer Hane graaf ontvingen bloemen. Ds Lambour opende en sloot de uitvoering met gebed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 8