Vrije politieke delinquent weer in arrest „Prediker" gaat weer een lustrumfeest vieren Verkeersweek leverde gunstige resultaten op NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 WOENSDAG 13 NOVEMBER 194« Stadstiieuws TRIBUNAAL WILDE HEM NIET LATEN GAAN Het Leidsch Tribunaal hield gisteren haar wekelijksoh zitting onder presidium van mr. E. van Haersma Buma. Deze zit ting onderscheidde zich ditmaal van alle voorgaande doordat een der verdachten, die zich voor de zitting in vrijheid be vond, ter zitting werd gearresteerd en ter beschikking van de P.R.A. werd gesteld. Het betrof hier de zaak tegen J. C. Evers, bloemistknecht te Sassenheim. Hij was, hoewel communist zijnde, lid gewor den van de NSNAP en de NSB, terwijl hij vrijwillig bij de Duitschers had dienst genomen om als schoenmaker bij het Marine-Kleidungslager te Oegstgeest te gaan arbeiden. Besch. verklaarde dit ge daan te hebben tot eigen bescherming, omdat hij zich als communist bedreigd gevoelde. Hij ontkende voorts lid van de NSB te zijn geweest, waartegenover get. A. Kriens, gedetineerd te Laren, anders verklaarde en deze getuige" was destijds groepsleider der beweging te Sassenheim. De verdediger, mr. Proper, wees erop, dat verd. geweigerd had zijn voorw. in- vrijheidsstelling te teekenen en dat er daarom eenige wrijving ontstaan was, waarbij nog komt, dat verd. zeer prikkel baar is. Spr. vroeg verd. geen an dere straf op te leggen dan alleen ver beurdverklaring van een gedeelte van zijn vermogen, hem dus niet te berooven van zijn kiesrechten, doch het Tribunaal dacht anders over dezen beschuldigde en ma raadkamer beval de voorz. zijn on middellijke gevangenneming, aangezien poging tot ontvluchting niet uitgesloten werd geacht. Veehouder dreigde met Duitschers. D. M. Binnendijk, veehouder te Alphen a.d. Rijn, was lid geweest van de NSB, had de gelofte van trouw afgelegd, was blok- leider geweest, had zitting gehad in de Pachtkamer en propaganda gevoerd voor Agrarisch front. Hij zou voorts, toen hij, evenals andere boeren, verplicht was jong vee, ook stamboekvee, te leveren, ge dreigd hebben de Duitschers erbij te zul len halen, hetgeen inderdaad ook ge schied was, door middel van wie hij trachtte aan zijn verplichting te ontko men, zooals door get. Schellingerhout ter zitting werd toegelicht. De verdediger, mr. Taat, wees op de zware jaren, die verd. had doorgemaakt tengevolge van den last, die op zijn be drijf drukte. Hij poogde verschillende aantijgingen te ontzenuwen en betoogde, dat alleen het lidmaatschap van de NSB overblijft, waaruit tenslotte alle andere dingen voortvloeien. Verbeurdverklaring van een gedeelte van zijn vermogen zou hem zwaar treffen en hem tot pauperisme brengen, waarom spr. een clement oor deel vroeg. J. N. Los, koopman te Zevenhoven, was lid geweest van de NSB, wijkhoofd en buurtschapsleider bij den NVD, WA-man in uniform, had den politiecursus te Schalkhaar gevolgd, was werkzaam ge weest bij den persdienst van de NSB, den zg. documentatiedienst, had algemeen toezicht gehad op de leden en was later nog chauffeur geweest bij den Evacuatie- dienst in het Oosten des lands. Verd. had niet veel tot zijn verdediging aan te voeren, zeide alleen, dat hij zijn brood moest verdienen en vroeg tenslotte de clementie van het Tribunaal om weer beter werk te kunnen verrichten. Feest met de Duitschers. Mej. N. A. KokCitteur te Oegstgeest zag zich ook een heele lijst van tenlaste leggingen toegemeten, waarbij beschuldi gingen van het bekende recept. Daarbij kwam nog, dat zij te haren huize bijeen komsten had gehouden om niet NSB-ers over te halen lid te worden, dat zij vriendschappelijken omgang had gehad met Duitschers en feesten te haren huize bad georganiseerd, waarbij het volgens de buren soms tot braspartijen kwam. Verd. verklaarde op aandringen van haar man lid te zijn geworden. Deze was ech ter reeds in 1933 lid, zij werd het in 1941. Mr. Moresco wees er in zijn verdedi ging op, dat verd. werkzaam is geweest bij een NSB-firma, waar zij ook haar man heeft leeren kennen en dat zij ten slotte onder invloed van haar man heeft toegegeven lid te worden. Een tragisch geval. Mej. C. SpruytKleer te Hazerswoude bad o.m. op haar strafregister haast de vele „gewone" gevallen, dat zij zeer vriendschappelijken omgang met Duitsche militairen had gehad, maar tevens dat zij aan het stafkwartier van de NSB verra den had, dat O. Offringa en N. Bokseel zich niet hadden gemeld bij den Arbeids dienst en dat het tijd werd, dat zij, even als de anderen, zich zouden melden „voor dienst voor het vaderland". Dit verraad had gelukkig geen gevolgen gehad, omdat de brieven waren onderschept door den kantoorbediende der PTT, W. Kraaije- veld, die de brieven op 27 Oct. 1944, toen bij moest onderduiken, had verbrand. Deze getuige verklaarde, dat ieder bang voor haar was. Toch had hij niet den in- Onderwijzers spelen weer tooneel Evenals vorig jaar zal het „Leidsche On derwijzer"! Toooeelgezelschap" in de Smt- Niicolaa.Lin den Schouwburg een kin- dertoonee^ituk opvoeren voor de leerlingen der openbare scholen. Dit jaar is de keus gevallen op „Roderik de toovenaar", een goed kindertooneelspel, geschreven door wijlen den heer Fred. Berens, oud-hoofd eener school te A dam, terwijl de heer A. H. Franke, onderwijzer te Leiden, voor het L.O.T. de muziek er bij schreef. De prijsbeheersching heeft inzake zwarten handel in sigaretten aangehouden den 42-j. W. I. E. druk, dat zij iemand zou verraden. Hoe besch. tot het schrijven van de twee brie ven aan het staf kwartier van de NSB is gekomen, kon getuige ook niet begrijpen. Mr. Moresco wees er in zijn verdedi ging op, dat het leven van de vrouw een en al tragiek is. Reeds 15 jaar is haar man ziekelijk, zij was belast met de zorg voor haar zeven kinderen, van wie zij er tenslotte reeds vier heeft verloren. Hij verzocht het Tibunaal haar te beschou wen als iemand, die op een gegeven oogenblik een psychisch defect heeft ge kregen en daarmede rekening te houden bij de uitspraak. Tenslotte stond terecht C. de Vink uit Lisse, ook al met een heele lijst van ten lasteleggingen, die bij een WA-marsch in die gemeente zekeren Eigenbrood een stopm in het gelaat had gegeven, waar door deze bloedend verwond was. Zijn brieven zou hij voorts per Duitsche veld post hebben doen verzenden. Bij zijn verhoor bleek, dat hij in Juni 1933, op 16-jarigen leeftijd lid was geworden van de NSB; zijn vader was het eveneens. Mr. den Duik verdedigde hem en wees erop, dat de vechtpartij in Lisse reeds door den Politierechter is berecht, waar voor hem f 30 boete is opgelegd. Dit deed den voorz. opmerken, dat deze kwestie thans uit een ander gezichtspunt wordt bekeken. Pleiter wees er verder op, hoe verd. in een NSB-milieu was opgevoed, dat hij geen zakenbrieven via de Duitsche veldpost had verzonden en merkte voorts op, dat zijn gunstige houding in het kamp Duindorp hem tot verschillende functies heeft geleid. In alle zaken zal over veertien dagen uitspraak volgen. OUD-LEDENVEREENIGING BESTOND 25 JAAR Vierde de C.J.V. „Prediker 12:1a" in Juni j.l. haar 85-jarig bestaan, thans is er wederom een belangwekkende ge beurtenis in zicht n.l. de viering van het vijfde lustrum van haar oud-ledenver- eeniging op 22 Nov. as. De eigenlijke datum is 29 Juni, doch in verband met de festiviteiten, die de J.V. ten aanzien van haar lustrum organiseerde, werd de viering uitgesteld. Als we eenige woorden wijden aan het doel en de werkwijze van deze vereeni- ging, dan vragen wij ons eerst af, wat de oud-leden bewoog een dergelijke afd. van „Prediker" in het leven te roepen. De oorzaak wordt wel duidelijk en kort beschreven in een briefwisseling van enkele oud- leden, die naar aanleiding van de viering van het 60-jarig bestaan, tot de volgende conclusie kwamen: „Wie is, als goed oud-lid van „Pre diker" niet onder den indruk van het afgeloopen feest gekomen? Wie vindt het niet uitermate pijnlijk, dat de banden van vriendschap weer verbroken moeten worden? Er moet een vereeniging komen, waarin oud-leden elkaar periodiek kunnen ontmoeten". Deze meening had tengevolge, dat op Donderdag 16 Juni 1921 ten huize van den heer H. van Cittert een verga dering werd ge houden, waar de heer J. Sierat de plannen t.a.v. een toekomstige orga nisatie besprak en den nadruk legde op het principe, dat men geen ver eeniging wensch- te om te vergade ren, doch om de band tusschen de oud-leden te bewa ren. Op 29 Juni werd het plan tot oprichting bespro ken, waarna men zich unaniem met het doel accoord verklaarde. De heer J. Burger, die behoorde tot de oprichters van de J.V., was ook op deze vergadering aanwezig en hem werd het eere-voorzitterschap aangeboden. Het enthousiasme, waarmede men het werk had aangevangen, verflauwde spoe dig. Hadden de oprichters dan de plank misgeslagen, of verkoelde de liefde voor de vereeniging, waartoe de leden in hun jeugd behoorden? Alhoewel van het laat ste geen sprake was, moest echter wor den geconstateerd, dat de leden hun medewerking bij het uitvoeren van de plannen vaak weigerden. Men liet het er toch niet bij zitten en het schier onuit puttelijke doorzettingsvermogen van e<n- kele kernleden deed de liefde van de anderen weer aanwakkeren. Na deze depressie ging men zich feitelijk pas be zinnen op de vraag, of de vereeniging wel beantwoordde aan het doel, dat zij zich ten grondslag had gelegd, nd. om ook de J.V. te steunen in de moeilijk heden, waarvoor zij zich zag geplaatst. Om dit te verwezenlijken, werd beslo ten, regelmatig gecombineerde vergade ringen met de J.V. te organiseeren, waar in wederzijds begrip getoond kon wor den voor elkanders problemen. Sinds dien kan de vereeniging zich verheugen in een gestadigen bloei, alhoewel in den bezettingstijd geen teeken van leven te bespeuren was. De eerste voorzitter was de heer P. Het gebouw .^Prediker" aan de Jan Vossensteeg, waar reeds zoovele Leidsche Christen-jongeren hun geestelijke wapens scherpten om den geest der eeuw te kunnen weerstaan. Mazurel, die thans nog een goeden ouden dag geniet en zich straks met rechtmati- gen trots zal verheugen over het jubi leum van deze vereeniging, waaraan hij zoovele jaren zijn béste krachten plichts getrouw heeft gegeven. ASPECTS DE LA SCULPTURE ETRUSQUE Over dit onderwerp hield prof. M. Re- nard uit Brussel gisteravond een lezing in het Rijksmuseum van Oudheden. Spr. be gon met er op te wijzen, dat, dank zij de de onderzoekingen en ontdekkingen van de laatste 30 jaren, men er in geslaagd is eenig licht te werpen op de vele problemen, die deze kunst nog steeds opwerpt. Aan de hand van een aantal lichtbeelden liet de heer Renard in groote trekken de ontwik keling zien van de Etruskische kunst van het oogenblik af, waarop de Tyrrheners zich in midden-Italië vestigden tot aan de eerste eeuw vóór onze jaartelling. Naast de zeer bekende stukken, zooals de Apolio van Veje, toonde spr. werken, die slechts sinds kort bekend zijn zooals de vrouwen figuur in aanbiddende houding uit de Ko- penhaagsche Glypthoteek en een manne lijke torso en een vrouwenbeeld eveneens uit Veje, enkele stukken uit New-York en het prachtige span paarden uit Tarquinia en ten slotte enkele stukken uit het Rijks museum van Oudheden. Met behulp van deze documentatie gaf spr. een uiteenzet ting van de karakteristieke kenmerken van de Etruskische kunst, waarin men thans zelfs verschillende scholen kan herkennen en hij beëindigde zijn beschouwing met er op te wijzen, dat waar de Etruskische beeld houwkunst veel aan Griekenland heeft te danken, zij haar oorspronkelijkheid heeft weten te bewaren. Twee gouden echtparen in één straat gehuldigd Een bevrijdingsfeest was er niets bij. Gisteren was het in de Wiülemstraat groot feest, want de echtparen Dress en Vermond herdachten beide het feit, dat zij vijftig jaar geleden in het huwelijksbootje stapten. De familie zoowel als de buurtbewoners 't is als 't wane één groote familie hebben ge meend dit gouden feest zóó te moeten vieren, dat de vier oudjes die zich tusschen twee haakjes nog echt jong voelen er lang daar na nog met veel genoegen en dankbaarheid aan zouden terugdenken. 's Middags was men dan ook druk in de weer om de straten, Konings- en Wi'llem- straat, een feestelijk aanzien te geven, ter wijl de families zich beijverden om de deur posten en de ramen met guirlandes en aller hande bruikbare versierselen te decoreeren. Vanzelfsprekend waren de gelukkige ouders door de schare van kinderen, klein- en ach terkleinkinderen voor eenigen tijd uit huis „gezet", zoodat de noodige voorbereidingen ongestoord konden worden getroffen. Het feest ontplooide zich echter pas in zijn ware gedaante, toen om half acht het bericht ln de straat binnendrong, dat de „paartjes" ln aantocht waren. Spoedig verzamelde zich om de in groen gehulde huisjes, waar straks de echtparen onder een regen van bloemen en enthousiaste begroetingen zouden worden bedolven. Als we vermelden, dat dit evene ment toen de .herauten" de komst der oudjes proclameerden het karakter van een bevrijdingsfeest kreeg, behoeven we ver der niets meer te schrijven. Het muziekcorps „Werkmans Wilskracht" zorgde een uur lang voor passende omlijsting van de festiviteiten. DS H. C. TOUW. Ds H. C. Touw is door de Ned. Herv. Gem. van Utrecht beroepen als studentenpredi kant. Tentoonstelling Het Kinderboek Initiatief van de leeszaal „Reuvens". Het bestuur van de openbare leeszaal „Reuvens" organiseert van 15 t/m 27 Nov. in haar filiaal Plantage 6 een bescheiden tentoonstelling van Amerikaansche en Nederlandsohe kinderboeken voor den leef tijd van 317 jaar. De tentoonstelling heeft niet de pretentie een volledig overzicht te geven van alle be staande lectuur voor deze leeftijdsgroep, doch verdient niettemin stellig de belangstelling van allen wien de opvoeding van het kind ter harte gaat. In de eerste plaats dus ouders en onder wijskrachten. De collectie omvat twee af deelingen, t.w. een serie boeken door Amerikaansche kin deren aan de Nederlandsche geschonken in het kader van de hulpverleening aan de ge teisterde gebieden en een aantal Holland- sche boeken, meerendeels alle nieuwe uit gaven, doch waaronder ook een klein aan tal na-oorlogsche herdrukken van „oude bekenden". Vrijdagmiddag a.s. om 3 uur zal dr A. A. v. Rijnbach, voorz. van „Reuvens" de ten toonstelling openen. De poliitie heeft aangehouden de 16-j. Duitsche mej. E. M., uit Bottrop, die op illegale wijze de grens was overgekomen. De dame wordt weer op transport gesteld. In den afgeloopen nacht is de E.H.D. uitgerukt naar de Steenstraat, waar de 25-j. J. G. uit A'dam in bewusteloozen toestand werd aangetroffen. De man werd overge bracht naar het Acad. Ziekenhuis, waar een vermoedelijke hersenbloeding werd gecon stateerd. BURGERLIJKE STAND. GEBORENHermanns W z van JAP Simmling en C H Meijers; Johannes G z van G J de Hoog en N van Breda; Theunis z van J van der Meer en A Kool; Cornelis L z van P C van Egimond en C van Duist; Leo z van B J van der Meer en P M van Vegten; Simon P A z van M J Goozen en J P N van den Ing; Wilhelmina M Th d van J C Wamsteker en W Marsman; Louise M d van G A C Hoppezak en S G M Roeters; Jacobus R Th z van W F Ramak en P C den Hollander; Nicolétte W d van R N Was senaar en A van der Does; Catharina d van G RavenSbergen en H Broer; Maria d van A Vermeer en M van der Louw; Arjen J z van J Mulder en M C Ronner; Catharina M A d van R J van der Krogt en M S Pan nebakker; Josephine E M d van HAG van Bellen en E M Kieft. OVERLEDEN: W van der Blom 47 jr. MAAR NU GAAT DE POLITIE ERNST MAKEN Groote affiches, speciale verkeerscou- ranten en allerwegen surveilleerende po litieagenten duidden aan, dat de ver keersweek was ingeluid. Zoo heeft ook de Leidsche bevolking kunnen zien, dat er nog heel wat in het reine moet wor den gebracht, wil ze aan de eischen van de Verkeerswet nauwlettend voldoen. Juist in deze week, waarin door een bijna compleet politiecorps op zorgvul dige wijze aandacht is geschonken aan de manier, waarop de stadgenooten zich al dan niet aan de genormeerde voor schriften houden, is duidelijk gebleken, dat er aan menig fietsje en fietsertje (vooral) nog wel iets hapert. Den dienaren van de heilige Her mandad is dan ook niets ontgaan. Hun doel was niet om na afloop van den diensttijd een overweldigend aantal be keuringen op het bureau van den ver- keersinspecteur te deponeeren, noch zich eens uit te sloven om in het register van de meest gedisciplineerde agenten te wor den opgenomen, integendeel, zij verston den hun plicht op de juiste wijze, heb ben het publiek op zijn fouten gewezen en zóó voorgelicht, dat zij, die beticht werden van verkeerde aanwensels ten aanzien van het geordend verkeers wezen, de reprimande (met dank in het hart) incasseerden. Er zyn natuurlijk altijd menschen, die na gewezen te zijn op èen foutieve handeling, hun blunder moeten corri- geeren de politie van dictatoriale neigingen beschuldigen. Moeten derge lijke individuen, die te dien opzichte zelfs nog in de contramine zijn, niet ge voelig worden geverbaliseerd? Niet alleen brengen zij zichzelf in gevaar, doch van hun steen-harden geest kan een ander de dupe worden. De Verkeersweek heeft bevredigende resultaten opgeleverd, althans in onze stad, waar het aantal ongelukken sterk is verminderd. De journalisten, die tot voor kort eiken dag om elf uur op het politiebureau verschenen alleen om de reeks ongelukken te noteeren, keeren thans in vijf van de zes gevallen onver richter zake naar het redactiebureau terug. Slechts één ongeval werd afge loopen week gepubliceerd. „Zoover moet het komen", zoo zegt de lezer, maar wij voegen er direct aan toe, dat de plicht, welke behelst het betrach ten van oplettendheid en bedachtzaam heid ten aanzien van het verkeer, al is de speciale week dan ten einde, geens zins mag worden verwaarloosd. Laten we toonen, dat we iets geleerd hebben, waarvan we de vruchten zullen blijven plukken. Het is te begrijpen, dat de agenten voortaan een goede punt aan hun pot lood zullen slijpen en een lijvige bloc note bij zich zullen dragen, want nu ont snapt niemand meer aan hun wakend 0O£.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 6