Dertien millioen die op vernietiging wachten Afrikaansch wint in de Unie steeds meer veld Grootsche plannen met 't vliegveld Ypenburg Op welke wijze kunnen we meer produceeren? NIEUWE LEIDSCHE COURANT WOENSDAG 13 NOVEMBER 19M IN DE KLUIZEN VAN ENKELE BANKEN Toen het er in het begin van 1944, naar uitzag, dat de geallieerden een poging zouden ondernemen in de lente van dat jaar den „Westwall" te doorbreken, wendden de direc ties van R. Mees en Zn en de Robaver zich tot de K. v. K. voor Z.-H. te Rotterdam, ten einde voor het geval Rotterdam en Den Haag door strijdhandelingen van het overige deel van Nederland zouden worden afgesne den te geraken tot het laten drukken van een z.g. „ijzeren voorraad" bankpapier. Aan de desbetreffende besprekingen, die geheel in het geheim moesten geschieden, namen behalve het prov. bestuur van Zuid-Holland, tevens de tegenwoordige burgemeesters van Rotterdam en Den Haag deel. Het resultaat was, dat de drukkerij N.V. Wijt en Zn. te Rotterdam werd opgedragen tot een bedrag van dertien mil lioen gulden aan noodgeld, in coupures van 1, 2V2 en 10 gld, te vervaardigen. De drukkosten werden door Rotterdam en Den Haag, alsmede door de K. v. K. voor Z.-H., voor een gelijk deel gedragen. Voor den vorm was intusschen ook toestem ming aangevraagd tot het laten drukken van deze bankbiljetten bij den toenmaligen secr - gen. van Financiën, doch toen deze in Februari van 1945 liet weten, dat dit op grond van art. zooveel van het „Verordnungenblatt" niet ge oorloofd was, lagen de bankbiljetten reeds lan ger dan een half jaar veilig en wel ln de klui zen der beide banken Ondanks de maatregelen, die men bij druk kerij Wijt moest nemen, om te zorgen dat niets naar buiten uitlekte, en niettegenstaande de technische moeilijkheden, die men had te overwinnen, slaagde men er in deze dertien mil lioen in ongeveer een maand te vervaardigen. Veel hulp werd ook ondervonden van het Gem. Electr.-bedrijf te R'dam dat, zonder een nader onderzoek in te stellen, in een periode waarin iedereen, die in Rotterdam niet voor de Duitschers werkte, werd afgesneden, op grond van de mededeeling, dat de drukkerij voor een „nationale opdracht" werkte, electri- citeit voor de persen bleef verstrekken. De controle-bezoeken door Duitschers waren ver der vele en gezegd kan worden dat de bank biljetten als het ware onder den neus van de bezettende overheid werden gedrukt. De invasie had inderdaad plaats in het voor jaar van 1944, doch de loop der gebeurtenissen in Nederland gaf gelukkig geen aanlei ding tot de uitgifte der bankbiljetten. Thans liggen zij nog steeds in de kluizen der groote banken in afwachting van het oogenblik hun ner vernietiging. Een typisch beeld uit Zuid-Afrika: Zoeloes doorwaden, met hun bagage op het hoofd, een rivier. DREIGENDE STAKING BIJ V. GELDER'S PAPIERFABRIEK Het personeel van de papierfabriek van v. Gelder te Apeldoorn heeft een ultimatum gesteld, dat morgenavond 6 uur afloopt. Het betreft een inkrimping van het aantal loon- groepen. Het gaat niet zoozeer om een loon- kwestie,- volgens het personeel, dan wel om een onjuiste waardeering voor sommige ar beiders. Bij afwijzing van den. gestelden eisoh dreigen zij te staken. van onzen oud-landgenoot prof. dr G. Besselaar. Belangwekkend is de uitslag van een wedstrijd door het dagblad „Die Ooster ling" in Port Elizabeth uitgeschreven voor de lezers, wie de 10 beste schrijvers iai 't Afrikaansch waren. Het resultaat was het volgende: C. J. Larngenhoven, D. F. Malherfee, C. M. van den Heever, C. L. Leipoldt, D. J. du Toit (Totius)Jan F. E. Celliers, Sangiro, Jochem van Brug gen, J. H. H. de Waal en A. C. Visser. De meester* van 'hen zijn ook in ons land geen onbekenden. DE R.L.S. INSTALLEERDE ZICH ER REEDS (Van een onzer verslaggevers). Na vijf jaren van indolentie gedurende den oorlog en daarna nog van ettelijke maan den militaire inkapseling, ontwikkelt Ypen burg zich langzamerhand weer tot een open baar centrum op luchtvaartgebied. Het geheele terrein met alle gebouwen is voor onbepaalden tijd door den heer Frits Diepen gehuurd en diens plan is om Ypen burg te maken tot het grootste vliegveld van Europa voor de kleine luchtvaart. De Rijks Luchtvaart School is er Maandag o.l v rf»*" *r>v heer Bach begon- zwaar was en waarvan ieder zei. dat het nooit de lucht zou ingaan, werd het proto type van het Taxi-vliegtuig, dat nu bij tien tallen door de Fokkerfabrieken voor de Diepen N.V. gebouwd wordt. De buizen, welke voor het vliegtuig be- noodigd waren, zijn afkomstig van ledikan ten, zelfs werd hiervoor het ledikant van een Duitschen wachtsman gestolen. Voor het noodzakelijke smeedwerk kreeg men een mud kolen cadeau van een bevriende relatie. Het wonder geschiedde, het g i n g de lucht in en vele bekende vliegers hebben na de bevrij ding met dit toestel gevlogen en hun lof niet onder stoelen of banken gestoken. We gaan nu naar het kantoor teneinde onzen gastheer in de geleffenheid te stellen EERE WIEN EERE TOEKOMT De directeur van de kanselarij der Ned. ambassade te Parijs, de heer M. H. C. Janse, die, gelijk nog in een deel van onze vorige editie gemeld, beoemd werd tot ridder in het legioen van eer (vanwege zijn verzets houding), werd, na eerst op het dep. van BuitenlZaken te hebben gewerkt, in Sept. 1937 benoemd tot kanselier aan de ambas sade te Parijs. Tijdens de bezetting maakte hij zich voornamelijk verdienstelijk door hulpverleening aan in Frankrijk vertoeven de Nederlandsche uitgewekenen. Voor velen dezer organiseerde hij voorts den doortocht door Spanje. Op 15 Januari 1944 werd hij vanwege zijn ondergrondsche activiteit door de Gestapo gearresteerd en vervolgens gedeporteerd naar Buchenwald, Mauthausen en Bergen BeLsen. Na zijn bevrijding uit gevangen schap in April 1945 hernam hij zijn functie op de ambassade te Parijs. In October 1945 werd hem den rang van directeur der kan selarij verleend. KERST- EN NIEUWJAARSGESPREKKEN sy morele en godsdienstige bewussyn." De maatschappelijke dienst van de Ne<& Geref. Kerk in de Kaapprovincie breidt zich sterk uit. Tal van maatschappelijke werksters zijn aangesteld, die onder de bescherming van die Algemene Arme- sor-gkommissie in Kaapstad, Port Eliza beth, Uitenihage en Beaufort Wes werken. Dat godsdienstonderwijs ais schoolvak den Bijbel tot het peil van een gewoon boek verlaagt en dierhalve niet als school vak geslaagd beschouwd kan worden, heeft het hoofd van de centrale middel bare school, de heer I. W. Malan, onlangs betoogd. Hij acht afzonderlijk godsdienst onderwijs blijkbaar onmisbaar." Ofschoon de beide landstalen, Hol- landsch en EngeLsch in art. 137 van de grondwet gelijk gesteld zijn, klaagt men in de Unie nog steeds over verwaarloozimg bij verschillende Overheidsgroepen, als de Spoorwegen, de Uitsaaicorporatie (radio) en gemeenteraden, vooral van Johannesburg. Betere kennis van Afri kaansch bij de rechtspraak is ook beslist noodzakelijk. De opleiding in de laatste kwarteeuw is van dien aard, dat twee taligheid van rechters (men verschoont de oudere nog) onafwijsbaar is. Toch gaat het Afrikaansch sterk vooruit. Een Engelsch blad in Durban spreekt over de geweldige toeneming van Afrikaansch, zoodat veilig mag aangenomen worden, dat Durban, (de eertijds geheel Engelsch- sprekende stad) over een tiental jaren tweetalig zal zijn. Het Engelsche blad gewaagt over het toenemend gebruik van Afrikaansch op bussen, treinen en zelfs in de zakenwereld. De Russische vertegenwoordiger bij de vredesconferentie, Wisjinsky, was zeer verbaasd de Afrikaners onder elkaar een hem onbekende taal te hooren spreken en dacht, dat alleen Engelsch iin het dominion werd gesproken. Toen hij zijn nieuwsgierigheid niet kon bedwingen en informeerde naar het ontstaan dezer taal, waren de Afrikaners maar al te gretig om hem in te lichten. Het aantal Afrikaansche bladen breidlt zich meer en meer uit. Zoo verscheen 1 September het maandblad „Fleur" (postbus 13, Johannesburg). Als voorzit ter van de Suid-Afrikaanse Pers-Unie is de hoofdbestuurder van de Voortrekkers pers A. J. van Zyl gekozen. De Zuid- Afrikaansche wetenschap leed een groot verlies door het overlijden van prof. dr J.J. Ie Roux, hoogleeraar in 't Afrikaansch en Nederlandsch te Pi etermaritziburg, die slechts 58 jaar werd. Hij was een zoon van een boer uit Fransohhoek, die in Utrecht in 1923 promoveerde en tal van. wetenschappelijke boeken schreef. Hij was lid van de Suid Afrikaanse Akademie vir Wetenskap en Kuns en de opvolger v—y Van 23 December t/m 4 Januari doch niet op 29 December zijn in het recht- streeksche radiotelefoonverkeer van Neder land met Suriname goedkoope Kerst- en Nieuwsjaarsgespretaken toegelaten (f 10.50 voor de eerste drie minuten en f 3.50 voor elke minuut daarboven). Reeds thans kan men aanvragen indienen bij de rijkstelefoon kantoren. Twee veteranen uit het wereldje van onze luchtvaart in een geanimeerd gesprek bij een toestel der Nat. Luchtvaartschool. Links de werkmeester G. B. den Bezem er, meer bekend als „Opa", en rechts de mécaniciën Van Laar. (Zie nevenstaand artikel.) Engelsche taal raakt op den achtergrond Men schrijft ons: over de toekomstplannen der Diepen N.V. te spreken. En passant ontmoeten we op het terrein den heer Van Laar, die sinds 1905 in de luchtvaart werkzaam is, alsmede den heer G. B. den Bezemer, beter bekend als „Opa", den oudsten werkmeester op luchtvaartge bied. Door de N.V., aldus begon de heer Prins Geerligs zijn betoog, zullen taxi-diensten, rondvluchten, strooivluchten en foto vluch ten worden onderpomen ten behoeve van elke firma, die hier belang bij heeft. Ook het restaurant wordt geheel hersteld, terwijl voor de kinderen vele attracties te wachten zijn. Zoo komt er een „ponny-Ypje" van een „halve paardekracht en modelvliegtuigjes, welke door middel van radio zullen worden bestuurd, verzorgd door de Rijswijksdhe Aeroclub. Onder het motto: „Op Ypenburg is altijd iets leuks te doen," zal een speciale H.T.M.-au .obusdienst op Ypenburg worden onderhouden. Ook zullen elk jaar eenige vliegfeesten worden gehouden, waarbij de bedoeling voorzit, om aan de buitenlandsche vliegtuigfabrieken de gelegenheid te geven om met hun nieuwe modellen te komen de mon s>t ree ren." En zoo ziet men, dat de N.V. Frits Diepen Vliegtuigen N.V. alles in het werk stelt om Ypenburg, het vliegveld van de Residentie, groot te maken en de Nederlandsche Lucht vaart te dienen door haar naam te verbrei den tot ver over onze grenzen. NIEUW BESTUUR VAN HET RESIDENTIE ORKEST GEKOZEN. Nadat in de ledenvergadering van 9 Nov. een nieuw bestuur van het Residentiie-orkest was gekozen, is dit bestuur gistermiddag voor het eerst bijeen geweest om de functies te verdeelen. Als voorzitter is aangewezen jhr mr C. J. A. de Ranitz, voorz. van de Ver. „Vrienden van het Res.-Orkest" en chef afd. H.O. van het dep. van O., K. en W., terwijl als secr. zal optreden dr R. Leopold. Verdere leden zijn jhr mr J. H. de Brauw, drs J. P. Doedens, mr B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, mr Kohnstam, Anth. Mondt, mr T. O. Palte, J. Pasman en K. Schiefer. Gede legeerde van het Rijk is mr J. H. de Mol van OUerloo en van de gemeente A. v. Velsen. Als adviseerende leden maken deel uit van het bestuur de eerste dirigent Frits Schuur man en de administrateur J. J. L. v. Zuylen. Door het bestuur zullen alsnog een tweede Voorzitter en een penningmeester worden aangewezen. Het vertrouwen, waarmede dit bestuur zijn taak aanvaardt, is gebaseerd op de verwachting, dat Rijk en gemeente het zullen steunen bij zijn pogingen om voor het orkest een gezonde financieele basis te vanden. DUSSELDORF REEDS ZONDER BROOD. Oudere functionarissen van het militaire bestuur in Duitschland hebben op een pers conferentie te Dusseldorf meegedeeld, dat de stad nog slechts voor 3^ dag brood voor radig heeft. Gisteren konden de broodbonnen al niet in alle bakkerswinkels worden geho noreerd. In de grondwet van de Unie van Zuid- Afrika staat in artikel I, dat het volk van de Unie de souvereiniteit en leiding van den Almachti'gen God erkent. Verschil lende provincies hebben wetten om sab batsonthei liging te verbieden. Nochtans wordt geklaagd over communistische sabbat ontheiliging, omdat de Zondagsrust gestoord wordt door politieke groepen, dtie op de treden van het stadhuis vergade ren om voor hun standtpunt propaganda te maken, waarbij het al tot handgemeen gekomen is en de politie moest ingrijpen om de orde te herstellen. Deze toestand, waarin de Overheid nog niet voldoende ingrijpt, stuit de Johannesburgers tegen de borst, al rekent men de vrijheid van het woord als een democratisch recht. De Ned. Geref. Kerk protesteert ook tegen het besluit van den gemeenteraad van Kaapstad! om den South African Friends of the Soviet Union verlof te geven op Zondagen rolprentvertooningen te houden, alls zelfs strijdende met de wet van 1895, welke geen toestemming ver leent om op Zondagen tooneelui tvoerin- gen en bioscoopvertooningen te geven. In verband met het huiselijk leven van de Afrikaners en de instandhouding en <ïe handhaving van het Christelijk huis gezin wijst ook de Kerkbode op de „he- dendiaagsche lichtzinnige levensbeschou wing van het huwelijk, de ontstellende toeneming van het aantal echtscheidin gen, welke als een kanker aan de ge meenschap vreet." Er zijn wel talrijke factoren, welke gewicht in de schaal leggen," schrijft het blad, zooals behoor lijke huisvesting, gezondheids- en voor lichtingsdiensten," „maar wat die mens in die moderne samelewing voor alles nodig het, is 'n kragtige opskerping van nen met de opleiding van 80 militaire vlie gers, voor wie 10 lesvliegtuigen vain het type Tiger Moth disponibel zijn. De toekomstige piloten zijn er gelegerd in een gerieflijke barak. In de nabije toekomst zullen ook de Nat. Luchtvaartschool en de zweefvliegers hier hun „home" krijgen. Alvorens de heer Bert Prinsen Geerligs, propagandaohef van de Frits Diepen N.V., ons de verdere toekomstplannen voor Ypen burg ontvouwde, bracht hij ons met een zekere geheimzinnigheid naar een der werk plaatsen. In een hoek, verborgen voor de blikken van nieuwsgierigen, staat daar het proto type van het Diepen taxi-vliegtuig, de „Difoga" in oorlogstijd te Bergen op Zoom gebouwd door de heeren Diepen, ir Koeke- bakker, ir Weyer en Arnout. Dit vliegtuig, met een motor, welke drie honderd kilo te 't ij» weer een en al bedrijvigheid op Ypenburg, dank zij 80 adspiranc-vhegers, die vol geestdrift zoowel de theoretische als practische lessen volgen van de Rijksluchtvaartschool, teneinde voor de luchtmacht te worden klaargemaakt. Een moment, even voor den start. INTERESSANT CONGRES IS AANSTAANDE Maandag 25 Nov. zal te Utrecht onder auspi ciën van de Ned. Stichting voor organisatie een „congres voor de productie" worden gehouden. Op dit congres zullen verschillende sprekers de problemen, welke samenhangen met den eisch om in Nederland te komen tot productie- verhooging, vanuit verschillende gezichtspun ten belichten. Met name zal worden uiteen gezet, met welke methode en middelen de productie kan worden gestimuleerd. Hierbij wordt in het bijzonder gedacht aan de moge lijkheid, om zoowel door geestelijke als door materieele middelen, de arbeidsvreugde te verhoogen. Daarnaast zullen mededeelingen worden gedaan om reeds in 1947 te komen tot de oprichting van een Nederlandsche bedrijfs- school, waaruit op korten termijn krachten voor de hoogere regionen van hert Ned. be drijfsleven kunnen worden gerecruteerd. Tenslotte zal op het congres worden bespro ken op welke wijze een nauwer contact tus- schen de bedrijfsdirecties en haar personeel tot stand kan worden gebracht, waarbij vooral gedacht wordt aan doeltreffende voorlichtings methodes, het scheppen van bedrijfsorganen etc.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 5