R.-K. geen bezwaren meer tegen Soekarno Wraak noch liefdadigheid jegens Duitschland Inwendige Zendingsproblemen onder de loupe NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 WOENSDAG 13 NOVEMBER 1946 EN DOEN DE BALANS DAAR MEE DOORSLAAN (Van onzen Par lemen tsredacteur) Het algemeen debat over de Rijksbegrooting is begonnen en we mogen wel aannemen, dat het Indische beleid der Regeering daarbij één der hoofdmomenten zal uitmaken. We dreigen namelijk op het punt te zijn uitgekomen, dat het Rijk der Nederlanden, dank zij het door het kabinet-Beel voortgezette beleid van Schermerhorn en v. Mook op den thans tot een eervol en waardig partner verklaarde Soekarno (den landverrader, die twee dagen na de Japansche capitulatie ten huize van een Japansch admiraal de republiek „Indonesië" uitriep), Indië voor een groot deel aan de communistische intriganten zal gaan verliezen. Tenzij een wonder gebeurt en aan een aaneen schakeling van menschelijke lafheden en dwaasheden een einde maakt. De eerste spreker van den middag, de heer SCHOUTEN (Ak) heeft de Regeering den spiegel voorgehouden en haar in duidelijke taal haar noodlottig beleid voor oogen gehou den en haar ten slotte tot terugkeer van den weg tot den ondergang aangemaand. We vree zen, dat het te laat zal zijn. Want het valt te betwijfelen of de Regeering reeds niet zooveel van haar macht en gezag aan de Commissie- Generaal verspeeld heeft, dat deze practisch de vrije hand schijnt te hebben om Indië over te leveren in het kader van een republiek, de Vereenigde Staten van Indonesië, waarbij Java en Sumatra als zelfstandige republieken zullen optreden. De Kroon zal dan nog slechts een soort Personeele Unie vormen met de rest. Dat beteekent ontbinding van het Koninkrijk, al zal men ons misschien gebruiken om de repu bliek op gang te brengen. Dit staat te vreezen. Want reeds gistermid- 1 Kamerlid prof Romme, die tot verbazing van millioenen landgenooten Soekarno accepteerde en daarmee ons volk voor een voldongen feit stelde. dag heeft de leider van de RJC. fractie, prof. Romme, met een lenigheid, die aan den slan- genmensch doet denken, al jongleerende met een keur van sofistische redeneeringen, zich uitgesproken in deze richting, dat de oorlogs misdadiger Soekarno, met de Regeering, niet meer als onwaardige figuur ter zijde kan wor den gesteld. Daarmee is de kogel door de kerk, de president der republiek de facto er kend en is de grootste party van Nederland geworden tot de gewillige collaboratrice van het slimme spel van Soekarno, dat van meet af aan, met den Japanschen verrader op den achtergrond, is gespeeld. Sjahrir was slechts een pion. Dat heeft Schermerhorn geweten en iedereen kon het weten. Ook de Partij van den Arbeid, ook de Katholieken, ook het kabinet- Beel, dat we straks voor deze ramp mocht zij onverhoopt over ons komen verantwoor delijk zullen kunnen stellen. Voor de rest heeft Romme's rede voor ons weinig beteekenis, noch zijn wensch naar Grondwetsherziening, noch zijn ideeën over bezitsspreiding en deelneming in de winsten voor arbeiders. Op deze wijze Wil men de Katholieke arbeiders zoet houden. De heer SCHOUTEN en later ook de heeren TILANUS (C.H.) en VONK (P.v.d.V.) heb ben tegen deze noodlottige beleidsfouten we schreven bijna misdaden ten scherpste posi tie gekozen. Men onthoudt aan de Staten- Generaal het noodige licht of stelt haar voor voldongen feiten. Alleen een openbaar debat is thans nog aanvaardbaar. Het geheimzinnig gedoe in het duister is niet noodig, aldus eerst genoemde. Misschien is het God verhoede dat reeds te laat. Onder het mom van de politiek wordt het Koninkrijk vermoord zon der dat we er over hebben kunnen spreken. Wat te Cheribon zal worden besproken, aldus de heer TILANUS, komt neer op het breken van het Koninkrijk. De luitenant-gouverneur- generaal, die Nederland een stervend land noemde, is bereid de voor de Kroon onwaar dige en vernederende houding te verdedigen, TARIEF VAN NED. BEHEERSINSTITUUT VASTGESTELD In de St. Crt. van gisteren is opgenomen een tarief van koesten, door het Ned. Beheersin stituut in rekening te brengen voor zijn be moeiingen. Voor het beheer over onroerende goederen, ten aanzien waarvan rechtsherstel plaats heeft en waarover t.l.v. den vroegeren eigenaar geen grondheffing wordt berekend, wordt ten laste van dezen eigenaar 5 pet van de door het Beheersinstituut geinde huren of pachten in rekening gebracht. Ook voor het beheer over hypothecaire vorderingen wordt ten laste van den vroegeren rechthebbende 5 pet van de door het Beheersinstituut geinde rente in rekening gebracht. JERUZALEM ZIT IN HET DONKER. Jeruzalem is geheel van stroom verstoken. Vermoed wordt, dat buiten de stad de hoofd kabels zijn doorgesneden. die met Soekarno en de zijnen schijnt te zijn overeengekomen. De inhoud, zoo zeide de heer Vonk, van de komende republiek is een inter nationaal georganiseerd communisme. We on derhandelen thans met een communistisch re gime. „We staan aan den afgrond. We hebben nog één kans. Nu", zoo besloot de heer Vonk. Deze redevoeringen waren diep-ernstig en wel sprekend door een bewogen gemoed. Met de redevoeringen, die thans door de Re geering en haar aanhangers gevolgd wordt, hadden we het misschien ook wel met Hitier op een accoordje kunnen gooien en betreurt men bijna de offers voor onze vrijheid ge bracht, hier en in Indië. Is terugkeer in dit stadium nog mogeHjK? Kan aan de Commissie-Generaal nog een halt worden toegeroepen, nu zij ten aanzien van den toekomstigen band tusschen Indië en het Koninkrijk reeds te ver schijnt te zijn gegaan, zoodat een vrije beslissing van de Staten- Generaal wordt verhinderd en de Kroon als koepel ook over de revolutionnaire onafhan kelijke communistische republiek dienst zou moeten doen? Met de algemeene strekking van de loonen en prijzenpolitiek van de Regeering schenen zoowel de genoemde sprekers als de heer BIEREMA (P. v. d. V.) zich te kunnen ver eenigen, al verwachtte men er op onderschei den punten minder van dan de Regeering, gelijk b.v. de heer SCHOUTEN, die overigens be langrijke opmerkingen maakte over het ge vaar van groote concentratie van politieke en economische macht in handen van eenzelfde instantie. Dat schept gevaren, waarmee we in de laatste jaren ruimschoots in aanraking zijn gekomen en die latent sluimeren in alles wat zich als socialistisch aandient. Bij komende voorstellen ter zake van de bedrijfsorganisatie komen deze dingen nader ter toetse en kan op de beteekenis van de „souvereiniteit in eigen kring" worden teruggekomen. Die aanvaardt wel toezicht van de Overheid op vrije orga nisaties van arbeiders en van werkgevers, maar dan niet als verlengstuk van den Over- heidsarm en ook niet van een gemengd orgaan. De heer TILANUS legde er den vinger bij. dat de Regeering thans erkend heeft, dat de vooruitstrevendheid niet alleen schuilt bij haar 't Kamerlid Schouten, dat niet kan geloo- ven, dat „het Koninkrijk vermoord wordt onder het mom van de politiek." directe aanhangers. Hij merkte ook op: Wat de gevolgen van een overspannen socialisme zijn, hebben we pas in Amerika gezien. De socialist v. d. GOES VAN NATERS voel de zich geroepen te interrumpeerenIn Enge land was de reactie anders. Daarop volgde als repliek: Dat komt nog wel. Wacht maar af. De laatste stembusuitslag in Frankrijk is, mee- nen we, op dit punt ook wel eenigszins leer zaam. De heer BIEREMA heeft er nog eens aan herinnerd, dat reeds bij verschillende gelegen heden de stabiliteit van het kabinet-Beel niet groot is gebleken en de gesmade reactie even zoovele malen een onmisbare steun bleek te zijn ter bescherming tegen eigen vrienden. Vandaag verder. ALDUS CHURCHILL IN HET LAGERHUIS Churchill heeft in het Eng. Lagerhuis weer een hartig woordje gesproken over het La- bour-beleid. De socialistische partij heeft bij de algemeene verkiezingen diverse beloften en verzekeringen gedaan, welik zij totdusverre nog niet heeft kunnen vervullen, aldus zei hij. De betrekkingen met de Sowjet-Unie wor den steeds slechter. De Britsche en Amerik. troepen zijn langzamerhand in Europa terug getrokken, terwijl de Russische troepen, die meer dan een derde van Europa beheerschen, gehandhaafd blijven. Over de toekomst van Frankrijk valt thans nog weinig te zeggen. De Duitschers moesten op eigen beenen kunnen staan, vervolgde Churchill. Zoowel aan wraak als aan liefdadigheid jegens de Duitschers moet een einde komen. Het loslaten van Britsch-Indië en het voe ren van oorlog tegen de Joden om Palestina aan de Arabieren te geven achtte hij een ongerijmdheid van gedachten en daden, als zelden in de gescheidenis van de mensch- heid is voorgekomen. De huidige toestand is Groote Vier kwamen tot besluit inzake Triest Het Fransche voorstel aangenomen De vier ministers van Buitenlandsche Za ken van Amerika, Engeland, Frankrijk en Rusland, namen gisteren het Fransche voor stel ten aanzien van Triëst aan. De Veilig heidsraad zal onschendbaarheid en onaf hankelijkheid van het vrije gebied der stad garandeeren, de gouverneur zal in overleg met Joego-Slavië en Italië worden benoemd en de grens zal loopen van Duino (tusschen Monfalcone en Triëst), naar de zg. Fran sche lijn. Een Russisch voorstel om den gouverneur, die aan den Veiligheidsraad steeds rapport moet uitbrengen, meer be voegdheid te geven, werd verworpen. Italië zond een nota, waarin aangekondigd werd, dat tusschen Rome en Belgrado onderhan delingen over Triëst zullen worden gehou den. Men verwacht, dat Nenni volgende week naar Tito zal gaan. Naar aanleiding hiervan zei Byrnes, dat de V.S. nauwkeurig de resul taten van het directe contact tusschen beide landen zullen bestudeeren, in het bijzonder waar het gaat om afwijkingen van de te Parijs getroffen maatregelen. te wijten aan besluiteloosheid en tact van de Labour-regeering. Als wij onze beloften aan de Zionisten niet kunnen nakomen, dan moe ten wij ons mandaat over Palestina onver wijld ter beschikking van de V.N. stellen en ons uit dat land terugtrekken. Indien Amerika zulk een stap afkeurt, moet het ons te hulp komen, niet alleen met geld, doch ook met menschen. Churchill critiseerde de binnelandsche politiek van Labour. De voed selpositie is slechter dan het laatste jaar van den oorlog het geval was. Tenslotte verklaarde hij, dat hij en de zijnen zich zul len blijven verzetten tegen nationalisatie der transportmiddelen en electriciteitsbedrijven. Kerk en School Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te N.-Beyerland, J. Koele te Genderen; te Kollumerzwaag M. A. J. de Zwaan te Anna-Paulowna; te Sebalde- buren-Lutjegast H. F. Wolgen te Oudega en Kolderwolde; te Utrecht (als stud, pred.) H. C. Touw te Leiden; te Z.-Zijpe L. S. Blom te Hilversum; bij de Prot. Kerk in Indië F. A. Nolle te Winsum-Obergum en J. W. Stellenberg te Den Ham; te Polsbroek en Vlist A. J. Timmer J. J.zn., cand. te Harderwijk. Aangenomen: de benoeming tot hulp- pred. te 's-Gravenhage (wijk XVI) J. J. Oreutzberg, em. pred. te Den Haag. Bedankt: voor Almelo M. Hinlopen te Amstelveen; voor Ede (vac. H. A. Leenmans) M. Ottevanger te Leiden; voor Utrecht (als stud, pred D Bergkotte te Oosterbeek; voor de benoeming tot vlootpred. H. Beker te Eerheek. Geref. Kerken. Beroepen: te Bennebroek en te Hen gelo (Ov.) A. A. Leenhouts te Heerenveen; te Fijnaart A. J. v. Dijk te Koud/um; te Gene- muiden Joh. de Boer te Z. Beyerland; te St. Jacobi-Parochie, F. D. Kraan, cand. te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Zoutkamo W. F. v. Brussel, cand. te Delft, die bedankte voor Aardenburg. Rockan.ie, Molenaarsgraaf- Brandwijk, Nieuwerkerk-Oosterland en Vrou wenpolder. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: voor Baarn M. W. Nieuwen- huijze te 's-Gravenhage-C. Rem. Broederschap. Viertal: te Gouda J. v. d. Guchte, laat stelijk voorg. N.P.B. te Bussum, J. J. v. Hi lie te 's-Gravenhage, W. N. v. Nooten te Meppel en H. J. de Wijs te Vlaardingen. KERKELIJKE EXAMENS De classis Hilversum der Geref. Kerken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroep baar verklaard den heer D. v. d. Meulen te Hilversum, oand. aan de V.U. Aan de Theol. Hoogeschool der Geref. kerken te Kampen zijn geslaagd voor het prop. ex. theologie de heeren C. Coeman te Voorburg, G. Heijerman te Varsseveld, B. Oosterhoff te Hoogkerk, G. Veeneman te Apeldoorn en J. Wagenaar te Berkum (O.) Aan de Theol. Hoogeschool der Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. te Kampen zijn geslaagd voor prop. ex. theologie de heeren K. D. v Dijk en R. Houwen, beiden te Groningen, H. v. Ommen te Baarn, J. v. Raalte te Neede en G. Zomer te Utrecht. PERSONALIA Te Kollum overleed in den leeftijd van 84 jaar ds U. Faber, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. Mr Th A. Versteeg, die benoemd is tot lector in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de V. U. te Amsterdam zal zijn ambt aanvaar den met het geven van een openbare les op 15 Nov. as. om 4 uur in de Collegezaal van de Valerius-Kliniek, Valeriuspleki- 9 te A'dam. Benoemd tot hoogl. te Wageningen mr C. F. H. Polak uit Den Hiaag. FRANCO WENSCHT VOORLOOPIG GEEN VERKIEZINGEN In een rede te Madrid verklaarde Franco dit niet het juiste moment voor verkiezingen in Spanje te achten. Te sterke buitenlandsche krachten pogen het land te verscheuren, zoo zeide hij. Hij verwierp de gedachte van een econo misch bondgenootschap met Rusland. AUTO-ONGELUK MET PERSONEEL STICHTING 1940—1945. Inzake het gisteren gemelde auto-ongeluk bij Sliedrecht wordt nader gemeld, dat in de luxe-wagen zaten de chauffeur J. Kroon, de voorz. van de Stichting 19401945, afd. Den Bosch, J. v. Kaam en de ambtenaresse van dit bureau, mej. N. Wijnen, allen woon achtig In Den Bosch. Eerstgenoemd en lie pen zware kaakfracturen op, terwijl mej. W. het neusbeen brak en een zware hersen schudding bekwam. Gisteravond was zij nog steeds buiten bewustzijn. Gisteren traden te Wassenaar onder veel belangstelling in het huwelijk Jhr W. H. de Savornin Lohman en Jkvr. R. C. de Beaufort. Een aardige opname van het bruisdpaar. Ned. Herv. Bond hield z'n jaarvergadering Te Utrecht is gisteren de eerste vergade ring na de bevrijding gehouden van den Ned. Herv. Bond voor Inw. Zending op G.G. De voorzitter, dr B. N. Bouthoorn, van Bennekom, wees er in een openingswoord op, dat de bezetting het contact met en De Wereldreis van Pietje Pluis en Jantje Joppe De gemeente A'dam zal toetreden tot het Instituut voor Bestuurswetenschappen. 35. Op 'n veilige afstand hieven ze om een hoekje staan loeren. Jawel hoor, plot seling gingen de lichten in de voorkamer van den burgemeester aan en ze zagen hem met z'n slaapmuts op door de kamer lopen, en met verstoord gericht de gebroken ruit bekijken. Toen ontdekte hij het steentje, raapte het op. wikkelde het papier er af en las met stijgende verbazing. Toen holde hij de kamer uit..,. 36. Blijkbaar had hij de twee politie agenten, die in het raadhuis de wacht had den, gewaarschuwd, want even later kwam hij, voorafgegaan door deze twee dappere dienaren der gerechtigheid, naar buiten ren nen. Met grote stappen holden ze het dorp uit, regelrecht naar de woning van boer Jansen. De twee jongens natuurlijk stilletjes er achteraan. tusschen de posten zeer gestoord heeft, maar dat de arbeid na de bevrijding met nieuwe actie en organisatie is hervat, in zonderheid door de instelling van commis sies voor de groote steden, voor lectuur- verspreiding, voor tent- en autozending, voor het contact met de Herv. Geref. kerk voogden e.d. Met zorg slaat het bestuur den nieuwen koers der Ned. Herv. Kerk gade; de Bond zal er, tenzij de nieuwe Kerkorde dat voorkomt, door in het gedrang komen. Gelet op den geest van den tijd, heeft de Bond een hooge roeping voor dat deel van ons volk, dat het Evangelie der Genade niet kent. De seer., ds J. C. Terlouw, van Otterlo, deelde mede, dat er thans ongeveer 12.000 leden zijn. De le secr., de heer v. Spanke ren, moest aftreden, omdat hij lid van de Partij van den Arbeid geworden is. Zeer ernstige belangstelling eischt de propagan da van Rome, dat op Ned.-Indië een leger van 1000 geestelijken heeft losgelaten. Ge pleit werd voor plaatselijke cursussen voor godsdienstonderwijzers, in vérband waar mee met de opleiding door „Kerk en We reld" rekening moet worden gehouden. Tijdens de middagvergadering hield ds P. Bouw, van Woudenberg, een referaat over „Onze taak in dezen tijd". Het geneesmid del voor dezen tijd, die, aldus spr., aan on gehoorzaamheid lijdt, is de rechtvaardig heid, dl-e uit God is. De Inwendige Zending kan hier een prachtige taak vervullen. Ten slotte werd ds B. N. Bouthoorn bij accl. herkozen tot voorzitter. PROTESTANTSCHE ZIEKENVERZORGING In het kader van een binnenkort te voeren propaganda-actie door de onlangs opgerichte landelijke stichting tot activeering van de Pro- testantsche Ziekenverzorging (A.P.Z.) zal ver schijnen een maandblad .Protestantsche Ge zondheidszorg", dat problemen op het terrein der Protestantsche Ziekenverzorging behandelt en zieken, vertroostende en opbeurende lec tuur te verschaffen. Nadere inlichtingen wor den verstrekt door den secretaris der stichtine ds mr J. A. Oosterbaan te Barsinserhorn.

Nieuwe Leidsche Courant | 1946 | | pagina 2